ZEELAND. BUITENLAND. MIDDELBURG. WALCHEREN. 1U39-BEVELAND. NOORD-BEVELAND. BELGIE. DUITSCHLAND. ENGELAND. SPANJE. PORTUGAL BEURS VAN AMSTERDAM. POLEN. JAPAN. Het parlement tegen de regeering en het leger. VER. STATEN. Niet P. de Wolf, doch de heer P. de Vos, heeft zitting genomen in de com missie voor het verschaffen van melk aan de schoolkinderen. Gisteren heeft de politie verbali- seerd zekeren G. J. de K., wegens het in de bocht Markt-Vlasmarkt links hou den, waardoor een kleine aanrijding met een wielrijder ontstond. De minister van defensie a.i. heeft tijd' van één jaar met ingang van 1 Maart 1937 aan A. Coppoolse vrijstelling van den dienstplcht verleend, wegens kost winnerschap Indonesische muziek. DOMBURG. Dinsdag j.l. trad in de Winterclub op dr. J. Kunst uit Biltho- ven met het onderwerp: de cultuur historische achtergrond der Indonesi sche muziek. Het was een bijzonder voorrecht voor de Domburgsche Win terclub dezen eminenten musicoloog, die vooral van de muziekgeschiedenis van de O. I. Archipel een uitgebreide studie gemaakt heeft, in haar midden te zien. Voorop stelde dr. Kunst hoe in de volksmuziek van Nederlandsch-Indië de cultuurinvloeden als opeenvolgende la gen zijn waar te nemen, onvermengd, zoodat ze nog heden ten dage zuiver te onderkennen zijn, van oud-Chineesche en Voor-Aziatische af tot Portugeesche en Zeventiende-eeuws Nederlandscho toe. Meer in het bijzonder hield spreker zich bezig met de geschiedenis der in strumenten, bij de inheemsche muziek gebruikt. Tot diep in voor-historische tijden kan het bestaan van soortgelijke instrumenten worden nagespoord, door middel van afbeeldingen op tempiels, beelden, heilige* steenen, enz. Op deze wijze is het o.a. dat de musicologie naast de archeologie en de philologie van groot ethnologisch belang blijkt te zijn. Twee dingen treffen ons in de ge schiedenis der instrumenten: lo de ge weldige .ouderdom,, 2o de ontzaglijke verbreiding, waardoor de betrekkingen van oude cultuurcentra onderling en de invloed van dergelijke centra tot ver buiten Azië worden gedemonstreerd. Zoo vindt men bij de opgravingen van Sumer afbeeldingen van instrumenten, geheel gelijk in vorm als die welke dui zenden jaren later in Voor-Indië of in de Archipel worden gebruikt. Zoo ont dekt men aan de Westkust van Afrika een instrument, identiek met dat wat van oudsher op Java bespeeld wordt. Zelfs heeft in den loop der eeuwen een instrument, de Genldèr, een volledige reis om de wereld volbracht. De Gen- dèr, van Javaanschen oorsprong vindt men in Azië niet buiten de Archipel, maar men vindt, onder den naam Ma rimba, een instrument van dezelfde structuur in Afrika, van Mozambique in het Z, O. tot Senegambië in het Noord westen. Het merkwaardigste daarbij is dat, gelijk door toonmeting van tal van instrumenten is uitgewezen, de Marimba der negerstammen geheel volgens het zelfde toonsysteem is gestemd als de Javaansche Gendèr, een stemming die teruggaat op een oud-Chineesch toon systeem. M'et den slavenhandel kwam de Marim ba naar de Nieuwe Wereld en werd met name in Guatemala volksinstru ment. De Noord-Amerikanen leerden het daar kennen, en introduceerden het, gemoderniseerd en in Europeesche stemming, met succes in de music-halls van de V. S. Eenigen tijd geleden be stelde Z.H. P. A. A. Mangku Nagara VII een dergelijke „Vibra-harp", weer op Javaansche stemming gebracht, uit Chicago, voor een zijner Gamelan-or kesten, waar ze echter lang niet zoo voldeed als de oud-Javaansche instru menten. Aldus had de Gendèr in eeni- ge duizendtallen jaren haar reis om de wereld volbracht. Dit is een voorbeeld uit verscheidene; zoo stamt ons harmonium af van het oud-Indische mondorgel, dat via China naar Europa kwam. Door tal van projecties illustreerde spreker zijn boeiende voordracht, waar bij behalve de instrumenten meermalen zeer mooi beeldhouwwerk te bewonde ren viel. Na de pauze g'af dr. Kunst een aperyu o.a. van de Javaansche en Balineesche muziek, van de eenvoudiger composi ties, voor enkele instrumenten met een zangstem, tot de samengestelde orkes ten der Gamelang. De eerste indruk van den Europeaan: „eentonig maakt plaats voor groote bewondering, wan neer hij dieper doordringt in het karak ter van de muziek, die vooal op het ge bied der rhythmiek een buitengewone verfijning en veelzijdigheid bereikt heeft. Maar ook de klank is van een groote, voorname schoonheid. Van een en ander gaven de op gramofoon- platen ten gehoore gebrachte fragmen ten een denkbeeld. Vooral een Gendèr- compositie, gespeeld door een jongen Javaan wekte de bewondering. Reeds gedurende de lezing en in de pauze wer den verschillende vragen gesteld, die van groote belangstelling getuigden; aan het slot beloonde een hartelijk ap plaus den spreker voor zijn belangwek kende voordracht, die den hoorders in derdaad een nieuwe wereld had ge opend. KLEVERSKERKE. Begunstigd door goed weer en ondanks de vele zieken is het huwelijksfeest op ons dorpje ge zellig gevierd. Onder leid'ng van het hoofd der o. 1. school, den heer J, Lou- werse, werden door de schoolkinderen verschillende spelen gedaan, voorts was er een tractatie in de school. De groo teren reden de ring per rijwiel en des avonds was er een lichtstoet. Na afloop v,an den optocht gingen allen naar de kerk; daar Werd de Oranjefjlm ver toond, waarbij de kinderen in de pauze liederen zongen. YERSEKE. Donderdag bestond de wacht op de oesterpuiten 40 jaar. Het heeft den heer M. Westplate niet aan blijken van belangstelling ontbroken, terwijl zijn werkgevers hem een enve loppe met inhoud hebben geschonken, wegens nauwgezette waarneming van zijn werkzaamhehen. YERSEKE, Ook op den tweeden feestdag heeft het weer Yerseke niet in den steek gelaten. Het was den gehee- len dag koud maar droog weer. Te 10 uur heeft het bestuur der Oranje-ver- eenig.'ng een tweetal boomen geplant ter herinnering aan het huwelijk onzer Prinses. Te 12 uur werd den „waarne- menden" graaf du Monchy de orde van het Gulden VI es uitgereikt op de mu ziektent, terwijl het muziekgezelschap „Mozart" hem 'n serenade bracht. Alle steuntrekkenden en armlastigen kregen een krentenbrood en spek. Den geheelen dag draaiden grati^-f lms van Prinses Juliana's leven en huwelijk terwijl in andere zalen humoristen de kinderen be zig hielden of tooneelvoorstellingen: de inneming van den Briel door de rede rijkers gespeeld, de volwassenen boei den. Te 5 uur werd een beg'n gemaakt met den lichtstoet, die alle verwachtin gen overtrof. Alle wagens van den vo- rigen dag deden weer mede, nu door brandende toortsen verlicht. Schoolkin deren met lampions en vlaggen ont braken niet. Yerseke heeft nog nooiftj een feest gevierd als ditmaal. Alle rangen en standen, alle partijen en genootschappen deden mee. 't Was de Oranjeband die de menschen vereenigde. Na een schitterend vuurwerk was er nog gelegenheid om in de lokalen der Openbare school 1 een film zien plus een vermakelijkheidsvoorstelling in lo kaal Eben-H,aezer. KRABBENDIJKE. Woensdag verga derde onder voorzitterschap van den heer M. Francke de varkensvereeniging „Hulp in Nood" in hotel Otte. Uit het jaarverslag van den penningmeester bleek dat de ontvangsten bedroegen f 247,uitgaven f 168, batig saldo f 79. Stand der kas op heden f 1510. Tot be stuursleden werden herkozen de hee- ren M, Francke en J. Traas, Gevonden voorwerpen: 3 rijwielbe- lastingmerken en een portemonnee met inhoud. Inlichtingen bij. veldwachter Guiran, COLIJNSPLAAT, Voor de af deeling Noord-Beveland van den Nederland- schen bond van boer nnen en andere plattelandsvrouwen tr,ad Woensdag avond in de zaal van den heer Gast te Colijnsplaat op mevrouw Van der Veen- Wilson, voordrachtskunstenares, uit Alkmaar. Voor de pauze droeg zij voor: „De Vader" van Augusta de Wit sen daarna „Peterkes Beeldenstorm" van Marie Boddaert. Tot slot volgde nog „Vlaamsche humor" van Ernest Claes. De aandachtige stilte tijdens het voor dragen en het hartelijk applaus na af loop toonden wel aan, dat het program ma bij het publiek zeer in den smaak viel. De bijeenkomst was ook toeganke lijk voor niei-leden, terwijl de leden 1 introducée mee mochten brengen. Het publiek was flink opgekomen. ONTVANGEN BOEKEN. Bij de uitgevers Van Holkema's Wa- rendorf's Uitg. Mij. te Amsterdam is het eerste deel van het drie-deelige „Gedenkboek Oranje-Nassau, Mecklen- burg-Lippe Biesterfeld", onder redactie van W. G. de Bas, verschenen. Het boek dat ter gelegenheid van het huwelijk van Prinses Juliana met Prins Bernhard is uitgegeven, bevat een in leidend woord van dr. H. Colijn, Het werk, dat rijk geïllustreerd met foto's, wapens etc. is bevat ter inleiding een artikel van W. G. de Bas: „De geboorte- kloek" van Prinses Juliana. Dan vorgt de jeugd en leerjaren onzer Prinses, door D. Hans; de jeugd- en leerjaren van Prins Bernhard door E. Jan Stoffels en Voorouders en afstamming' van het bruidspaar en de historische betrekkin gen tusschen Lippe, Nassau en Neder land door J. Steur, „Manieren". Wenken voor wie zich correct willen gedragen, door Olga van Haeften. Met een voorwoord van Annie van Ees. Illustraties van R. van Looy Uitgegeven door de N.V. Uitgevers Mij. „Kosmos" te Amsterdam. DE TOESTAND VAN DEN PAUS PRECAIR. De toestand van den Paus wordt alge meen precair geacht. Er heeft zich een ernstige wending in het ziekteverloop voorgedaan. Men sprak gisteravond de vrees uit, dat de Paus lijdende is aan koudvuur. Gisteren heeft de Paus twee maal een flauwte gehad. Wapenhandelaars te Luik in hechtenis genomen. De politie te Luik heeft twee wapen handelaars een Franschman en een Belg, in hechtenis genomen. Zij hebben bekend machinegeweren en patronen aan het Spaansche volksfront te heb ben verkocht, waarop zij een winst van verscheidene honderdduizenden fran ken hadden gemaakt. Versterkingen in het dal der Nahe? Men verneemt, dat de Duitsche mili taire autoriteiten voornemens zijn, zeer belangrijke versterkingen aan te leggen in het dal der Nahe bij Landsthul. De bewoners van een aantal plaatsen heb ben order gekregen hun grond te ver laten: in Noord-Duitschland zal hun grond ter vergoeding gegeven worden. Officieele kringen te Berlijn bevesti gen noch ontkennen deze mededeelin- gen. De griepepidemie. Het aantal dooden tengevolge van de griep in Engeland .en Wales is de vo rige week gestegen tot 1100. Hiervan overleden er 663 in groot- Londen. Wanneer men nog rekening houdt met de sterfgevallen in Edin burgh, Glasgow, Dublin en Belfast wordt het totaal aantal dooden 1317. Mijnramp eischt zeven dooden. Tengevolge van een mijngasontplof- fing in de steenkoolmijn Markham, Col liery Ducknanton, nabij Chesterfield, zijn zeven mijnwerkers gedood en ver scheidene andere gewond. Reddings manschappen zijn reeds in de mijn afge daald. Zij zijn er in geslaagd de gewon den en de dooden aan de oppervlakte te brengen. Het ongeluk geschiedde tij dens de aflossing der ploegen. RUST AAN HET MADRILEENSCHE FRONT. Aan het front bij Madrid hebben zich gisteren geen gevechten van beteeke- nis voorgedaan. Het was zeer rustig aan dit front en zelfs de gebruikelijke com muniqués van de oorlogvoerenden mel den geen enkele bijzonderheid over ge vechten bij de hoofdstad. Wel is door 't mooie weer de bedrijvigheid van het luchtwapen gisteren grooter geweest. Herhaaldelijk vlogen verkenningsvlieg tuigen der opstandelingen boven Madrid, zonder bommen te werpen. Des avonds heeft een escadrille rechtsche vliegtui gen verscheidene bommen laten vallen boven de buitenwijken. De uitwerking van dit bombardement is nog niet be kend. De strijd aan het Zuidelijk front. Te Gibraltar werd gisterochtend een hevig kanonvuur gehoord, hetgeen schijnt te bewijzen, dat een felle strijd wordt gevoerd nabij. Marbella, De re- geeringstroepen willen klaarblijkelijk Marbella en Estepona heroveren. G:sterochtend zijn te Algeciras ver sterkingen uit M,arokko aan land ge zet, Het transportschip is zonder escor te van Marokko overgestoken. Geen oorlogsschepen van de regeering zijn se dert het offensief bij Marbella en Este pona in de Straat van Gibraltar gezir#a. Pelgrimsschip gebombardeerd Volgens radio Tetoean heeft een re- geeringsvliegtuig een in de haven van Ceuta liggend schip met Mohammedaan- sche pelgrims, d'e op weg waren naar Mekka, gebombardeerd. Het schip is volgens dit bericht niet getroffen. Duiische hulp bij het' leggen van mijnen. De Baskische regeering deelt mede, dat Duitsche kruisers hulp hebben ver leend bij het leggen van mijnen voor de haven van Bilbao. Het grootste deel de zer mijnen ïs vern'eld door vliegtuigen of vaartuigen der regeering. BOMAANSLAGEN TE LISSABON. Te L:ssabon zijn eergisteren verschil lende terroristische bomaanslagen ge pleegd op regeeringsgebouwen. Des mor gens kwam een bom tot ontploffing in het ministerie van oorlog. Er werd groo te schade aangericht, terwijl vijf ambte naren verwondihgen opliepen, Eenige uren later ontploften niet m'nder dan zes bommen in het ministerie van on derwijs. Twee verdiepingen werden vol komen verwoest, maar wonderlijk ge noeg vielen geen slachtoffers te betreu ren. De politie heeft oogenblikkelijk na de ze aanslagen 14 arrestaties verricht. Het schijnt dat deze arrestaties slechts een preventief karakter dragen, daar het niet waarschijnlijk lijkt, dat de daders ter plaatse zijn gebleven. De politie denkt dat het aantal terroristen klein is, daar het geheim der operaties niet was uitgelekt. Gisteravond zijn voorts nog drie bommen ontploft, o.a. in een Eerste noteering is vorige koers(en); daarachter officieele noteering van he- den; beteekent: geen noteering ontvangen. Denemarken Oblig. 1926-5 101%—101% Amsterdam 1934-4% 100%—100 Zeeuws. Hyp. B-4% 99%99% Cities Service Cy. P, 1958 5 57—57 A Pref. Jurgens A 130—130. A Ned. Gist- en Spiritusf. 474%450% A De Schelde N.B. 7475% C Am. Smelt en Ref. 69%—69% A Born. Sum. H.M. 190187 A Houth. Alberts 100—100 C Union Pac. Rr, 98%98 C Int. Nickel Cy. 46%—47 Ned. 1000-4 100%—100% O. Indie 34 1000-4 100%—100% Engeland 1960-90 4 85%—84% A Koloniale Bnk. 79%77% A N.I. Hbk. 1000 164—164 C Ned. H. M. 1000 188%—189% A v. Berkels Pat. 58% 'C Calvé-Delft 92—93 A Philips Gem. B. afg. 318%—319-21% C' Unilever 170%—170%-71 C Am, Car en Foundry 44%45%-% C Anaconda Cop. 40%40%-% C Bethlehem St. 58-58-57% C Kennec Copper 45%)45%-% C U, States St. C. 64%— 65%-% C North Am. Cy. 24%—24% Kon. Petr. Mpij. 410%414-11 Contin, Oil Cy. 32%—32% Philips Petr. Comp. 37%—37% Shell Union O.C. 21'23% Tide Water Ass. Oil 15%—15%-% Ned. Scheepv. U, 116%115%-17 H.V. Amsterdam 489%490%-92 Java Cult. Mij. 239-237-35 N.I. Suiker U. 173 A Deli Batavia 263%269%-72% BEURSTHERMOMETER VRIJDAG. Unilever Philips Markt Schepen Suiker - Industrie - Wettig Rubber ObLMarkt- gedeponeerd. C Deli Mij. 1000 326-329-32 A Senembah 317%—325-33 C Baltimore Ohio 17%17% C Southern Pac. Cy. 36%—36%-Jf A Southern Rlw. 19%19% A Amst. Rubb. C. 309%—307-04 A Deli-Bat. Rubb. 186%—180%-82% A Hessa Rubber 197202-196 A Serbadjadi S.R. 171—167%-68% WISSELKOERSEN. Londen Berlijn Parijs Brussel New York Heden. 8,95% 73,47% 8,51% 30,74% 1,82% Gister 8,95% 73,47 8,52 30,76 1,82% opslagplaats van oorlogsmateriaal. De schade bleek echter gering, Een verdedigingsfonds van een milliard. De Poolsche regeering heeft besloten een verdedigingsfonds te stichten ten bedrage van een milliard zloty, verdeeld over de jaren 1937-'40. In het eerste jaar zullen een Fransche leening en cre- dieten worden gebruikt, voor de vol gende jaren zullen nieuwe leeningen worden uitgegeven. Een politieke crisis ontstaan. Zooals gisteren reeds gemeld, is het bij de opening van de nieuwe zitting van den Japanschen Landdag rumoerig toegedaan. (De meerderheid der afge vaardigden is slecht te spreken over het eeleid der regeering, dat Japan in armoe de dompelt en gaf op luidruchtige wijze uiting aan die ontevredenheid. Nader wordt omtrent deze zaak ge meld, dat een der leden, Hamada, onder luiden bijval het volgende verklaarde: „Gedurende dertig jaar parlementaris me hebben wij nooit een regeering ge zien, zoo weinig populair als de regee- ring-Hirota". Hamada deed verder een feilen aanval op de politiek van het le ger en zeide, dat Hirota een strooman is, achter wien zich zekere militairen verschuilen, Teraoetsji, de minister van oorlog, verklaarde, dat hij de woorden van Hamada als beleediging opvatte, waarop Hamada op de tribune sprong en uitriep: „Ik zal onmiddellijk harakiri plegen als uit het stenografisch verslag blijkt, dat ik ben tekort geschoten in eerbied voor het leger". Teraoetsji antwoordde: „Ik zal het verslag raadplegen". Sakoeraoetsji, een andere afgevaar digde, zeide: „Toen de regeering-Hirota aan het bewind kwam, heeft zij zich verbonden, onverwijld administratieve hervormingen aan te brengen en de tucht in het leger te herstellen. Het spijt ons te moeten vaststellen, dat zij in beide taken gefaald heeft. Spr. beschuldigde vervolgens den mi nister van buitenl. zaken Arita er van een even geheimzinnige als kleingeestige politiek gevoerd te hebben. De buiten- landsche politiek van Japan heeft slechts tot mislukkingen geleid, niet alleen te genover China en Sovjet-Rusland, maar ook tegenover Duitschland. Toen Hirota en Baba (de minister van financiën) wilden antwoorden, weiger den de afgevaardigden te luisteren; zij hoonden de ministers. Toen Arita het Duitsch-Japansche verdrag aanroerde, werd er geroepen: „Leugenaar, hou je mond". Er uit." De zitting voor twee dagen ge schorst. Op verzoek van minister-president Hirota is de zitting van den Landdag bij keizerlijke beschikking voor den tijd van twee dagen geschorst In de hoop, dat de partijen daarna van haar vijandige hou ding zullen afzien. Een lid der liberale-partij heeft tegen over Havals echter verklaard, dat de partij den strijd in geen geval zal opge ven en zal trachten te verkrijgen, dat de door Hirola beloofde bestuursher- vormingen tot stand komen, dat het le ger zich niet langer mengt in de inter nationale politiek, dat de geheime di plomatie wordt afgeschaft en klaarheid wordt gebracht in de buitenlandsche politiek. Hij voegde h'eraan toe dat men na de verklaringen van Arita over het (Ingez. Med.) Duitsch-Japansche verdrag gesterkt was in de overtuiging, dat dit verdrag niet is tot stand gebracht door het mi nisterie van buitenl. zaken, maardoor dengeneralen staf. Minister-president Hirota heeft giste ren een onderhoud van d:ie uur met den keizer gehad. Hij deelde mede, dat de zitting van den Landdag tot Maandag is geschorst. In den tusschentijd zal de re geering trachten tot overeenstemming te komen met de partijen. Het is waarschijnlijk, dat de keizer na mislukking van deze pogingen zal over gaan tot ontbinding van het parlement. In militaire kringen, die op een onmid dellijke ontbinding gehoopt hadden, is een zenuwachtige stemming merkbaar. De minister van oorlog, Teraoetsji, heeft de volgende verklaring bekend gemaakt: „Ik ben zeer bewogen door de wending, die de debatten in het parle ment vandaag hebben genomen. Mijn be sluit staat reeds onherroepelijk vast, maar ik kan daaraan nog geen bekend heid geven". Men verwacht, dat de spanning tus schen de parlementsleden en de mili tairen nog zal toenemen. Overstroomingsramp, Hevige regens hebben groote over stroomingen veroorzaak in het dal van de Ohio. Reeds zouden 80,000 personen uit hun huizen verdreven zijn. Duizen den personen verkeeren in gevaar. Een stad moest geheel worden ont ruimd, terwijl van andere plaatsen ge- heele buurten moesten worden geëva cueerd. Het bedrijfsleven is in deze gebieden volkomen lamgeslagen. Er is niet vol doende drinkwater, hetgeen vreeselijke gevolgen heeft. De schade wordt op mil- lioenen dollars geschat. Uit Portsmouth wordt gemeld, dat daar om vier uur gistermiddag alarm werd geslagen om de 13,000 bewoners der lager gelegen stadsdeelen te waar schuwen, dat het noodig was, dat zij vóór acht uur hun huizen zouden verlaten. Op dat uur zouden nl. de riolen, welke uitmonden op de Ohio worden geopend om het water gelegenheid te geven de lager gelegen stadsdeelen te overstroo- men. Men* achtte dat beter dan de dij ken bloot te stellen aan den ontzetten- den druk der-nog steeds wassende wa termassa's. Ook de Ford en Chrysler auto-mobiel- fabrieken met staking bedreigd. De arbeidersleider John Lewis heeft verklaard, dat de arbeiders in de auto mobielindustrie zich, zoodra de tegen-

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 2