RYNO KRONIEK van den DAG. Het helsch complot BINNENLAND. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN DONDERDAG 21 JANUARI 1937. No. 17. TH0LEN- D00R DEN -WASHINGTON WERELD-AETHER. ,clien hij zich gedroomd had ze hebben 'm gekre gen. Een vast inkomen, zonder zorgen, zonder koersschomme lingen! Hij zegent nog steeds het moment, waarop hij in zijn jonge jaren z'n eerste polis afsloot. Hij koos den veiligsten weg en liet zich door 'n Amst- leven-expert raden: Eerst 'n klein bedrag, dat hij later - toen hij zich wat ruimer kon bewegen - een paar maal heeft verhoogd. Maar steeds bij Amstleven! Niet alleen, omdat Amstleven hem bijzonder voordeelige condities kon maken, maar bovenal omdat uit het geheele beheer van Amstleven, uit alle- cijfers en feiten, één ding overduidelijk naar voren kwam: VEILIGHEID! Uw druivenkuur thuis Druiven 75 ets. p. fl. Appel 55 ets. p. fl. MIJ. „DE BETUWE" TIEL. Het Zwitsersche voorbeeld. Men, zal zich misschien herinneren, dat in October van het vorige jaar in Zwitserland een zg. verdedigiugsleening (een leening ter bestrijding van de on kosten voor een flinke uitbreiding der weermacht) werd u'itgegeven, welke een buitengewoon succes is geworden. De Zwitsersche regeering had van het parlement machtiging gekregen tot het doen van nieuwe uitgaven voor het le ger ten bedrag'e van 235 millioen Zwit sersche franken en het hiervoor benoo- digde geld door een staatsleening op de binnenlandsche markt bijeen te bren gen Desnoods behoefde het geld eerst in den loop van drie jaren verkregen te worden. De regeering gaf in October dus slechts de eerste tranche der leening ten bedrage van 80 millioen uit. De belang stelling voor de landsverdediging was echter bij het Zwitsersche volk zoo groot, dat het aan het propagandacomi- té voor de verdedigingsleening g'elukte niet slechts heel spoedig de thans ver- eischte eerste som van 80 millioen bij een te brengen, doch de inschrijvingen zoo te doen oploopen, dat niet alleen het geheele leeningsbedrag van 235 mil lioen franken geteekend werd, doch bo vendien nog 100 millioen daarboven. In het geheel werd in drie weken voor een som van 335 millioen Zwitsersche fran ken geteekend. Men stond nu voor de vraag, deze ge heele som te aanvaarden, dan wel iedere inschrijving met ongeveer een derde te verminderen. Van den beginne af gingen talrijke stemmen op voor het eerste. De zer dagen heeft de reg'eering daartoe inderdaad besloten. In een boodschap aan het parlement deelde ze, naar de N.R.C. meldt, mede, dat het bedrag van 100 millioen, waarmede de verdedigings leening overteekend is, in een afzonder lijk fonds voor de landsverdediging zal worden gestort. Wanneer de regeering wederom uitgaven ter versterking der landsverdediging noodig acht, zal zij na verkregen parlementaire machtiging uit dit fonds putten. De regeering is van oordeel, dat het psychologisch onverde digbaar zou zijn den Zwitserschen bur gers, die een zoo groote liefde voor de versterking der middelen tot verdedi ging van de Zwitsersche onafhankelijk heid getoond (hebben, thans mede te deelen, dat de staat een gedeelte van het ingeschreven geld niet noodig heeft en niet van hen aanvaarden wil. Dit zou de geestdrift voor de landsverdediging op betreurenswaardige wijze kunnen dem pen. Bovendien herinnert de regeering eraan, dat de militaire deskundigen aan vankelijk bij de voorbereiding van het wetsontwerp tot versterking van de weermacht de daarvoor noodzakelijke uitgaven op 400 ^millioen Zwitsersche franken geraamd hadden. Slechts door den aandrang1 der regeering op zoo groot mogelijke spaarzaamheid ook op dit ge bied, is het noodig geachte bedrag ten slotte tot 235 millioen verminderd. Nu den staat 100 millioen franken meer ter beschikking zijn gesteld, zal het zeker niet moeilijk vallen ook dit grootere be drag op een nuttige wijze ten gunste van de landsverdediging te gebruiken, Bo vendien zal het reeds tengevolge van de devaluatie van den Zwitserschen frank onvermijdelijk zijn voor de reeds goed gekeurde aanschaffingen van oorlogsma teriaal méér uit te geven dan bij de ra ming' der uitgaven was noodig geacht. Eenige aankoopen zullen toch in het bui tenland in landen, die niet gelijktijdig hun munt in waarde verminderd hebben, moeten gedaan en dus met meer Zwit sersche franken moeten betaald worden. Uit al deze overwegingen verklaart de Zwitsersche regeering in haar boodschap aan het parlement, dat zij besloten heeft ook het overteekende bedrag van 100 millioen Zwitsersche franken onvermin derd te aanvaarden. Een besluit, dat in verband met de tegenwoordige politieke spanningen in Europa zeer zeker gerechtvaardigd en wijs mag heeten. door ANNIE S. SWAN 20). „U zult zelf vroeger of later bezwij ken, waarschijnlijk vroeger en dan zult u spijt hebben van uw eigen, dwaze koppigheid. Ik zou voorstellen dat u overdag de zorg voor miss Dempster geheel en al op u neemt en ze 's nachts aan haar trouwe kamenier, Dalgeish, overlaat." Alice schudde haar hoofd. „Ik wil Dalgleish's toewijding niet in twijfel trekken, dokter, maar ze is geen goede verpleegster. Elke beweging van haar hindert mijn tante en haar koorts schijnt erger te worden als ze veel van Dalgleish ziet. Als we extra hulp noo dig hebben, zou het dan niet veel beter zijn om een beroepsverpleegster uit het hospitaal, hier vlak bij, te laten komen? Ik geloof, dat ze daar te krijgen zijn." De dokter schudde nadrukkelijk zijn hoofd. „Daar kan ik in geen geval in toe- De Amerikaansche gezant in Nederland spreekt uit Oud- Vossemeers Raadhuis Zou de president een afstamming van de Oud-Vossemeersche familie Van Rose velt wezen? Vredig en stil staat de zilver- doorglansde winterhemel, waarin het Eerste Kwartier zachtkens straalt en Orion helder schittert, over het stille Thoolsche plaatsje Oud-Vossemeer, in den Noordoostelijken hoek van dit eiland aan de Eendracht gelegen. Het is er zoo stil als het er eiken anderen winteravond is, en aan niets laat zich bevroeden, dat zoo aanstonds uit het schamele huis dezer gemeente de gezant van de Vereenigde Staten van Amerika door den aether het woord zal richten tot millioenen van zijn landgenooten, teneinde hun te ver tellen van dit oude, stille en eenvoudige Zeeuwsch stedeke, waar mogelijk, en zelfs waarschijnlijk, de stamboom een aanvang neemt van den man, die thans ten tweeden male president van de Uni ted States is geworden.... Schamel? Ja. het raadhuis van Oud-Vossemeer is schamel maar ten deele. Want al zijn de wanden van het oude raadzaaltje wit gekalkt, al liggen er grijze steenen tot vloer, al is de verf er smakeloos namaak-eiken en al strekt een loket-kast den wand bepaald niet tot sieraad toch is er naast en bo ven dit alles stellig atmosfeer hier. De indrukwekkende schouw draagt een schilderstuk: de godin der gerechtig heid, met geheven zwaard. (Naast deze schouw hangt het oude Oud-Vossemeer sche beulszwaard in natural) Op de schouw 15 gebeeldhouwde wapens van Zeeuwsche families, wier namen nu nog helder klinken in de Nederlanden: De Schorers en Hurgronjes, de Ermerins en Huyssen en De Crane en zoo meer. Rechts bovenaan het wapen, van be lang voor dezen avond: Van Rosevelt staat er onder. Een patriciër was het dus. Ook het Oud-Vossemeersche huis dat dien naam draagt, duidt daarop. Om negen uur twintig zal de Phohi van dit zaaltje uit een radio-uitzending naar de Vereenigde Staten van Ameri ka doen plaats hebben. Omstreeks ne gen uur komen wij binnen. Wat drom mel: zijn we te laat? Alles schijnt al in vollen gang te zijn! Maar neen, dit is slechts de generale repetitie, met de stopwatches, om binnen den toegeme ten tijd te blijven. In de burgemeesters kamer even asketisch als de raad zaal regeert de overbrenger-appara- tuur-man, met koptelefoon op en ter controle een Philipstoestel met korte- golf-bereik achter zich. De zendlijn is op de dokterstelefoon aangesloten, om dat die het dichtste bij is; de patiënten moeten het zoolang maar via den vee arts doen Negen uur twintig. Amsterdams stadsbeiaardier zendt van den hoofdste delijken paleistoren klokkeklanken de Amsterdamsche lucht en den Ameri- kaanschen aether in. Dan enkele woor den ter inleiding uit Amsterdam, een omschakelaar knipt, en Oud-Vossemeer staat in verbinding met Amerika. Ter introductie spreekt Mr. César Sear- chinger, European Director van de Co lumbia Broadcasting Co uit Londen. Vlot, schilderend: een oude rot in het mikrofoon-spreken. Hij beschrijft zijnen verren toehoorders pittig en to the point het oude stedeke, „that combines simplicity with dignityde raadzaal, „something like our court-rooms in America". Kondigt dan aan: Nu heb ik de eer het woord te verleenen aan His Excellency the right honourable Gren- ville T. Emmet, American Minister to the Netherlands Dan spreekt de gezant in de voor hem staande Columbia-mikrofoon. Een prachtfiguur van een Amerikaan: krui- st'emmen. Wilt u mij vergeven, als ik u er aan herinner, dat ik miss Dempster's gewoonten en opvattingen over de din gen veel beter ken, dan u met moge lijkheid kunt doen? Ze heeft een inge- wortelden afkeer van beroepsverpleeg sters. Als zij een uniform in de kamer ziet, zou ik niet graag voor de gevol gen instaan. En al had Dalgleish een storenden invloed op haar, wat nog niet eens zoo heel zeker is, dan nog zou dat haar 's nachts niet hinderen. Ze krijgt hfiar slaapdrankje, zooals gewoonlijk, om tien uur en zal dan waarschijnlijk tot den volgenden ochtend niets meer noo dig hebben. Ik ben bang, dat ik er daar om op moet staan, dat Dalgleish om beurten met u waakt. Bovendien lijdt de arme, oude ziel er erg onder, dat u hef haar niet toestaat. Ze stond te huilen, toen ze het me vertelde, even voordat u binnen kwam. U moet niet vergeten, dat ze meer dan twintig jaar miss Demptser's kamenier geweest is. Ik wil uw gevoelens niet kwetsen, miss Har man, maar ze heeft zich de veranderde houding van miss Dempster, sinds u hier in huis gekomen bent, erg aangetrok ken." sing van den business-man en den diplo maat, een persoonlijkheid die met hoofd en schouders boven zijn omgeving uitsteekt. Wat Z. Exc. vertelt vindt men elders in dit blad. Na hem spreekt de burgemeester van Oud-Vossemeer, mr. J. J. Versluys, en kele woorden in de mikrofoon. Z, Édel- achtbare is vanavond Amenkaansch ge noeg georienteerd om den millioenen overoceaansche luisteraars te advisee- ren: komt in drommen naar mijn ge meente ter bedevaart dit jaar: gij zult van harte welkom zijn Nu nog enkele woorden van Mr. Sear- chinger, en de heer Zeelenberg, secre taris van de Phohi, slaakt een bijna hoorbare! zucht van verlichting: ook dit experiment is weer voortreffelijk verloopen. Tien minuten later, als de bliksemlicht-fotog|rafen nauwelijks ge reed zijn gekomen met hun shots van den gezant met den be-ambtsketenden burgemeester, hebben we in Oud-Vosse meer al bericht, dat alles in Amerika prachtig ontvangen is. Dan schroeft een monteur van de te lefoon de draadjes los. De patiënten van den dokter hoeven niet meer naar den veearts te telefoneeren. Oud-Vossemeer is uit het wereldverkeer geschakeld; de maan straalt nog stillekens aan den he mel en het stedeke droomt weer ver der. Enkel een oranje-wit-blauwe vlag waait nog in de avondlucht aan het Raadhuis. HET NIEUWE REGLEMENT VOOR HET VERVOER MET AUTOBUSSEN. Het reglement „autovervoer perso nen", dat heden in het Staatsblad is uit gegeven, zal op 15 Februari a.s. in wer king treden. Het bevat de algemeene re gelen voor het vervoer van personen met motorrijtuigen. De vergunningen voor de exploitatie van motorbussen (autobussen) welke thans door Ged. Staten behandeld wor den, zullen bij dit reglement binnen de competentie vallen van een speciale commissie, welke in 's-Gravenhage zal zetelen en door de Kroon zal worden benoemd. Evenals thans, zal beroep op de Kroon van beslissingen van deze com missie mogelijk zijn. Dit alles geldt voor motorbussen, wel ke geregelde diensten onderhouden. Motorbussen, welke niet op geregelde tijden rijden en dus niet in genoemde ca tegorie vallen, worden door het regle ment „toerbussen" genoemd. Voor het exploiteeren hiervan is ver gunning noodig van den inspecteur van de verkeers-inspectie, wanneer deze bussen het interlocale verkeer onderhou den en wanneer zij binnen één gemeente blijven, is vergunning noodig van het ge meentebestuur. Eveneens vergunning van het gemeen tebestuur is noodig voor het exploitee ren van taxi's en huurauto's. De laatste regeling is dus een bevesti ging van hetgeen reeds in de meeste groote gemeenten is bepaald, DE METHYL-ALCOHOLVERGIF TIGING TE SPEKHOLZERHEIDE. Op de vragen van het Tweede Ka merlid den heer Bongaerts in verband met de gevallen van methyl-alcoholver- giftig'ing te Spekholzerheide hebben de ministers van financiën en sociale zaken het volgende geantwoord: Hoewel een justitieel onderzoek in deze zaak nog loopende is, kan worden medegedeeld, dat de plaats gehad heb bende vergiftiging moet worden toege schreven aan het gebruik van alcoholi sche dranken, voor het meerendeel je never, waarin, zich methyl-alcohol be vond. In verschillende gevallen moet wor den gesproken van een ruim gebruik van alcoholhoudende dranken, al zijn ook bij een aantal personen, die slechts een zeer matig gebruik van zoodanige dranken hebben gemaakt, zekere ver giftigingsverschijnselen van voorbijgaan- Alice hield zich in en beet op haar lippen. Ze was minder dan ooit van Dalgleish's eerlijke toewijding voor miss Dempster overtuigd, maar wist, dat ze geen enkel bewijs had, wat haar achter docht rechtvaardigde. „Tot voor kort heeft miss Dempster het grootste vertrouwen in haar ge steld", zei Ruthven, „en ze voelt zich natuurlijk achteruit gezet. Tracht u zichzelf eens in haar plaats te stel len." „Ze is, sinds ik hier ben, heel on vriendelijk tegen me geweest, onvrien delijk en onhebbelijk, dr. Ruthven, maar ik zou haar zeker niet van haar rech ten willen berooven. Als u het raad zaam acht, zal ik de kamer van mijn tante 's nachts verlaten". „Ik acht het zeker raadzaam, in het belang van iedereen", antwoordde hij, verheugd dat hij zijn doel zoo gemak kelijk bereikt had. De dokter zei haar toen beleefd goe dendag en ging naar beneden, waar hij Dalgleish in de hall vond. „En; hebt u het voor elkaar gebracht, dokter?" vroeg ze gretig. Hij knikte. amsTLEVEn N.V. AMSTERDAMSCHE MAATSCHAPPIJ VAN LEVENSVERZEKERING NIEUWE SPIEGELSTRAAT 17 - AMSTERDAM (Ingez. Mea.J den aard geconstateerd. Zonder dat zulks is komen vast te staan, zijn er zekere aanwijzingen, dat de aangetroffen methylalcohol over de Duitsche grens Nederland is binnenge smokkeld en hier te lande bij het be reiden van verschillende dranken is ge bezigd. Aandacht verdient daarbij, dat eenigen tijd geleden een partij van veer tig liter uit Duitschland gesmokkelde methylalcohol in een in Limburg gele gen inspectie der belastingen aan de Duitsche grens is in beslag genomen. Verder zij opgemerkt, dat men in het onderwerpelijke geval waarschijnlijk met een noodlottige vergissing heeft te doen gehad, hierin bestaande, dat aan den caféhouder gesmokkelde methylal cohol is geleverd, terwijl men meende gesmokkelde spiritus te leveren. De kans op herhaling van een zoodanige vergissing is uiteraard, ook zonder amb telijke maatregelen, op zich zelf niet groot. Overigens kan worden medegedeeld, dat de bestrijding van de grenssmokke- larij, in het bijzonder die van gedistil leerd, voortdurend met inspanning van alle krachten geschiedt. Evenwel zal het, zelfs indien het aantal der met de grensbewaking belaste ambtenaren werd verdubbeld, wel steeds uitgesloten blijven de smokkelarij in hoog belaste goederen geheel te verhinderen. In aan merking moet voorts worden genomeo, dat de bestrijding van de smokkelarij in plaatsen als Kerkrade, waar, gelijk be kend is, de grens over geruimen afstand door een bewoonde straat loopt, op meer dan gewone moeilijkheden stuit. Niettemin zullen voortaan in nog meer gevallen dan tot dusverre van in beslag genomen partijen gesmokkeld gedistil leerd monsters worden genomen, ten einde op de aanwezigheid van methylal cohol te onderzoeken. Ook de geneeskundige inspectie van de volksgezondheid en de betrokken keuringsdienst van waren zullen aan deze zaak bijzondere aandacht schen ken. GROENTEN- EN FRUITINVOER IN BELGIë. De directie van den Landbouw deelt mede, dat de datum, waarop voor den invoer in België van versche groenten en vruchten machtiging van het Belgi sche ministerie van Landbouw wordt vereischt (welke datum was vastgesteld op 20 Januari) tot nadere aankondiging is verschoven. ZOETE ZOETE MOST „O ja, het ging heel gemakkelijk. Ik behoefde haar alleen maar even stevig aan te pakken, zooals de meeste vrou wen", antwoordde hij luchtig. „Je kunt 's nachts waken. Tusschen negen en tien uur, misschien ook wel vroeger, kom ik nog even aan om je precies te vertellen, wat je doen moet." Dalgleish's doffe oogen begonnen te schitteren en nadat ze den dokter uit gelaten had, ging ze gauw het goede nieuws aan Meikle vertellen. Ondertusschen was Cihristi|na Cald well, met haar ketel heet water, die nu niet meer noodig was, bij miss Harman op de ziekenkamer gekomen. „Hier is het water, miss, maar waar is de dokter? Het heeft akelig lang ge duurd, maar het vuur was uitgegaan en alle ketels waren leeg." „Het hindert niet, Christina, zet het maar in de kleedkamer neer. Ik dank je wel." Getroffen door den tVeurigen toon van haar geliefde meesteres, deed het meisje wat haar gezegd was en kwam toen, onder het voorwendsel, dat ze naar het vuur moest kijken, in de kamer teTug. (Ingez. Med.) „Wat denkt de dokter, miss Alice? Is ze iets beter?" Alice schudde haar hoofd. „Ikzelf geloof, dat ze erger is, veel erger," antwoordde zij. „Wat me ook bezorgd maakt, Christina, is, dat ik de kamer van mijn tante 's nachts verlaten moet. De dokter staat er op." „Waarom?" „Hij zegt, wat misschien wel waar is, dat ik niet door kan gaan met overdag en 's nachts te waken en dat ze, tenzij er iemand bij haar is, die nog volkomen frisch is, ieder oogenblik kan sterven. Maar je weet, hoe ellendig ik het vind om haar te verlaten. Ik heb zoo n ge voel, dat ze het zelf niet prettig zou vin den." „En wie waakt er nu inplaats van u?" vroeg Christina. „Dalgleish," „Hm!" merkte Christina op, terwijl ze den legen kolenbak opnam. „Wanneer wilt u uw thee hebben, miss? Zal ik hem boven brengen?" (W»rdt v*rvolgd)

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 5