In dezen GRIEP-tijd ZEELAND. RECHTSZAKEN. LANDBOUW. staat Gij èlkoogenblik aan besmetting bloot. Neem daarom eiken avond een "AKKERTJE". Daarmede voorkomt Gij dat de infectie doorzet, want "AKKERTJES"zijn echte GRtEP-bestryders, die een GRIEP in weinige dagen verdry ven/ VUSSINGEN. WALCHEREN, ZUID-BEVELAND. ZEEUWSGH-VLAANDEREN W.D. IS DE GRIEP VAN 1937 KWAADAARDIG? PERSKRONIEK. Uit de Goesche Courant van een halve eeuw geleden. ÜARITBiRIOIfTËi AtEHDA. (Ingez. Med.) Gouden bruiloft. Dinsdag herdachten de heer A. J. Geijsen en mevrouw Geijsen den dag, waarop zij voor 50 jaar in de echt verbonden werden. Het heeft de beide oudjes niet aan belangstelling ontbro ken en des avonds heeft de muziekver- eeniging ,,St. Caecillia", w'aarvan de heer Geijsen een lange reeks van jaren directeur is, het gouden bruidspaar een serenade gebracht aan hun woning in de Walstraat. Vijftig jaar op de Schelde. De heer K.- H. Kemeling alhier scheepstimmerman bij de Kon. Mij. „De Schelde" was gisteren 50 jaar in dienst der Maatschappij. Des morgens is hij door de directie gehuldigd met een toe spraak, en het aanbieden van een herin nering onder enveloppe. OOSTKAPELLE. Dinsdagavond hield het varkensfonds „Helpt Elkander" jaarvergadering onder voorzitterschap van den heer A. Bimmel. Aanwezig wa ren 30 leden. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat de vereeniging 82 leden telt, en dat er 138 varkens verzekerd waren. Volgens den penningmeester was het saldo der kas op 31 December j.l. 518 hetwelk 140 minder was dan op 31 December 1935. Voor 6 gestorven var kens werd uitgekeerd 186. Het regle ment werd opnieuw vastgesteld. De aftredende bestuursleden, de hee- ren F. Boone en P. Wijkhuijs werden herkozen. RITTHEM. In de regeling der a.s. feestviering is eenige verandering geko men. Des Vrijdags wordt in de school de film van de verloving en van het huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bernhard vertoond. Alleen zij, die een kaart hebben, krijgen toegang. De volksspelen zullen 's Zaterdags in den namiddag worden gehouden, opge luisterd door de muziekvereeniging. Des avonds is er muziekuitvoering en een lichtstoet. ELLEWOUTSDIJK. De volontair ter secretarie alhier, de heer J. D. de Kam is met ingang van 1 Februari a.s. be noemd tot ambtenaar ter secretarie te Krabbendijke. HANSWEERT. De Nederlandsche sleepboot „Bertha" heeft Maandagavond tijdens stormweer nabij Bath zijn schroef verloren, waardoorhet met zijn schip W. van Driel 43 op drift is gegaan. Ook kwamen boot en schip met elkaar in aanvaring, waardoor het schip belang rijke schade bekwam. De sleepboot Te lefoon II heeft schip en boot opgepikt en gistervoormiddag alhier binnenge sleept. BIERVLIET. Maandag werd te Bier vliet de filmdag gehouden vanwege het Oranje-com'ité, De N'ed. Chr. filmcen trale te Utrecht verzorgde de vertoo ning van verschillende films, betrekking hebbend op het Koninklijk Huis, in het bijzonder de verloving en het huwelijk van H.K.H. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard, Van 2 tot 3 uur draai den de films voor de schoolkinderen van alle scholen en daarna elk uur tot negen uur voor de burgerij De laatste groep kreeg nog' een komisch filmpje extra; voor de andere groepen was dat uiter aard niet mogelijk. Ruim 400 school kinderen en 1200 volwassenen hebben de filmvoorstelling bezocht. GROEDE, Maandagavond hield de muziekvereeniging E.MiM. haar alge- meene jaarvergadering in de zaal van den heer P. Beun alhier. Uit de rekening over 1936 bleek, dat was ontvangen f 409 en uitgegeven f 426, tekort van f 17. De begrooting1 voor 1937 is geraamd op f 360. De voorz, P. C. Mazure en de secre taris A. J. Risseeuw werden herkozen. Het voorjaarsconcert werd vastgesteld op 27 Febr. a.s. Hierna sprak de voor zitter zijn dank uit aan de werkende le den der vereeniging voor hetgeen zij op 8 Jan., den dag der feestelijkheden heb ben gepresteerd, Eveneens sprak hij nog een woord van dank voor de hem op 9 Jan. jl, gebrachte serenade ter ge legenheid van zijn 70sten verjaardag, Bij de rondvraag stelde de heer W. Leenhouts voor, met lijsten rond te gaan en op deze manier te probeeren gelden te verzamelen voor den aankoop van nieuwe instrumenten. Na eenige besprekingen werd besloten bij de bevoegde instantie vergunning te vrag'en. SLUIS. Maandag vergaderde de varkensverzekeringmaatschappij „De Volharding in het lokaal van den heer F. B. van den Bussche. Vermoedelijk door het slechte weer was de opkomst gering; van de 86 leden, welke de ver eeniging thans telt, waren slechts 36 aanwezig. Tot zijn spijt moest de voor zitter meedeelen, dat 6 leden de ver eeniging waren afgevallen, doch dat een lid teruggewonnen werd. De rekening en verantwoording van den penning meester wees een goed slot aan van 2399. De aftredende bestuursleden de heeren P. F. van Overbeeke, D, de Smit en F. Blaecke werden herkozen. Onder groote belangstelling werd heden ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer J. J. Versluijs, oud-secretaris dezer gemeente. Onmid dellijk echter de lijkbaar liepen de fami lieleden, die gevolgd werden door een deputatie van burgemeesters en secre tarissen uit de omliggende gemeenten en het college van kerkvoogden en no tabelen der Ned. Herv. kerk alhier, van welk college de overledene voorzitter was geweest. Aan het graf werd ge sproken door ds. Beukenhorst en bur gemeester Berkers, die beiden den overledene schetsten als een zeer humaan en behulpzaam mensch. Een zoon van den overledene dankte voor de eer zijn vader bewezen. Een drietal kransen dekte de baar. Tijdens den hevigen stormwind, die hier Maandagavond plotseling opstak, ontstond bij den slager G. een schoor steenbrand, welke zich in den beginne ernstig liet aanzien. Groote vonken vie len op de aangrenzende daken der hui zen, terwijl bovendien een vonkenregen neersloeg op het Marktplein, Gelukkig bevond zich in de onmiddellijke nabij heid van het perceel de politie, die di rect de bewoners waarschuwde en maat regelen tegen verdere uitbreiding nam. De vuurhaard werd zoo goed mogelijk gedoofd door er zand op te gooien en na afzienbaren tijd begon de vonkenre gen te verminderen. Van verren afstand was het een mooi schouwspel. In „De Tijd" komt een verslag voor van een onderhoud, hetwelk dit blad heeft gehad met den geneesheer-direc teur van het Onze Lieve Vrouwe-Gast- huis, dr. Van der Spek, te Amsterdam. Vooreerst aldus dr. V,an der Spek hechte men geen al te overdreven beteekenis aan de cijfers over het aan tal dooden. Het laaf- zich lang n et al tijd met zekerheid zeggen of iemand aan de griep zooals bekend: een soort longontsteking i is gestorven of n et. Een aanzienlijk deel .der sterfgeval len is toe te schrijven n i e t op de eer ste plaats aan de griep, doch aan an dere kwalen, aan n'er- en blaaslijden, hartaandoeningen en dergelijke, waar de griep bijkomt als een complicatie. Daar door sterft dan de patiënt. Ongetwijfeld: het aantal griepgeval len is dit jaar bijzonder hoog. Het aantal sterfgevallen in het zieken huis is de laatste weken ook grooter dan op andere tijden van het jaar. Daar draagt ongetwijfeld de griep het hare toe bij. Maar om nu te zeggen, dat de ziekte zelf een bijzonder kwaadaardig karak ter draagt? Als officier van gezond heid, aldus dr. v. d, Spek, heb ik in den tijd van den oorlog de griep in Brabant gezien. Dat was véél en véél erger, Daarbijl vergeleken is wat wij vandaag aan den dag griep noemen vrij onschuldig. Ongetwijfeld valt er aan de griep wel wat tè doen. In het algemeen zou ik ieder aanraden in deze dagen extra te letten op de hygiënische levenswijze. Vooral zorge men, niet a a n g e- hoest te worden. Heeft men eenmaal de griep te pak ken, voelt men z:ch eenmaal koortsig, lusteloos, ellendig, zwaar in armen en beenen, pijnlijk in den rug, opgeloopen in het gezicht, dan vooral niet jjlij- ven loopen. Vrijwel alle gevallen met ernstigen afloop ontstonden doordat menschen, die al een paar dagen lich- te griep hadden, zich niet in acht namen, niet onder de wol kropen, maar er een kou bij opliepen en zoo in longontsteking terecht kwa men. Het betrekkelijk zachtaardig karakter van de heerschende griep blijk' het best uit het feit, dat zij pas in zulke geval len wanneer zij wordt verwaarloosd, tot ernstige aandoeningen leidt. Dat was in den oorlog anders, toen placht zij 'n- ééns in al haar felheid op te treden. Dus: erin blijven als men het te pak ken heeft. D,at is het voornaamste. Complicaties moeten nafuurlijk medisch behandeld worden, doch de gewone griep late men uitzieken. FASCISME CONTRA NAZISME. In de Groene Amsterdammer betoogt dr. F, Klein, dat zoowel het communis me als het .fascisme in hun buitenland- sche werking doorkruist en belemmerd worden door het Trotzkisme en het na zisme. „Waar ook ter wereld de Komintern er in zou slagen het communisme veld te doen winnen, zou onmiddellijk gevaar ontstaan dat het in handen der Trotz- kisten viel. Dan zou het echter niet een wapen vóór Rusland, maar een wapen tégen Rusland vormen! En nu zegge men niet dat dit gevaar slechts klein is om dat Stalin rijk en Trotzki arm is. Onder extremisten overwint altijd diegene die radikaler is dan de anderen. In Rusland zelf staan tegenover het Trotzkisme de politie, het leger en heel het nationale verantwoordelijkheidsbesef. Buiten Rus land ontbreekt dit tegenwicht". Het-fascisme wordt op een dergelijke manier door het, radikalere, nazisme be lemmerd en daarom, aldus de schrijver, kan de Italiaansche regeering in de ver breiding van het fascisme niet langer 'n werktuig zien voor haar buitenlandsche politiek. „De oogst zou voor het nazis me zijn; het succes zou niet aan Rome ten deel vallen, maar aan Berlijn. Uit verschillende voorbeelden blijkt dat dit zoo is, maar ook dat Mussolini dit ge vaar heeft ingezien. Het eerste voor beeld is Oostenrijk. Denkt men aan de jaren 1933 en 1934, waarin Oostenrijk slechts met bovenmenschelijke inspan ning vermocht stand te houden tegen den druk van het binnen- en buitenlandsche nazisme en waarin het slechts bij Italië werkelijk steun vond, dan zal men moe ten toegeven dat Mussolini enkel uit een oogpunt van machtspolitiek bezien toen wel in staat zou zijn weest 'n be gin te maken met de verbreiding van 't fascisme in Oostenrijk. Hij deed dit niet, hij ging zelfs pogingen in die richting van de Heimwehr-beweging tegen, om dat hij scherpzinnig genoeg was, tijdig in te zien, dat een Oostenrijksch fascis me onvermijdelijk op nazisme had moe ten uitloopen. De tweede ervaring deed het fascisme in Hongarije op. Nauwelijks had Hitier den greep naar de macht gedaan, of Boedapest gleed uit de Italiaansche in vloedsfeer weg. Gömbos keerde uit Ber lijn terug, misschien niet als overtuigd nationaal-socialist, maar wel als vereer der van Hitier, en de plannen die zijn opvolger Daranyi nu pas heeft ver scheurd stonden veel dichter bij het na- tionaal-socialistische beginsel, dat de partij in den staat bevel voert, dan bij het fascistische corporativisme. Zeer te recht verwachtte Gömbos van het .na zisme een spoediger en krachtiger actie voor de herziening der verdragen dan van het fascisme. De derde en jongste ervaring deed de Duce in Spanje op, Het werd met den dag duideijker dat een overwinning van Franco meer winst zou opleveren voor het nazisme dan voor het fascisme, want Rome kon zijn steun nooit zoo blinde lings geven als Berlijn. Zorgvuldig be waarde Rome den schijn der niet-offi- cieele inmenging, ook toen Berlijn reeds lang had opgehouden zich daar iets aan gelegen te laten liggen. Nooit zou een bevelhebber van een Italiaanschen krui ser zoo met de sabel hebben durven rammelen, als admiraal Carls het in de M'iddellandsche Zee heeft gedaan. De Italiaansche taktiek is doeltreffend ge bleken en de Duitsche zal zich wreken. Voor M'ussolini was dit een nieuwe be vestiging van het inzicht dat door het nazisme het fascisme als uitvoerartikel niet meer in aanmerking kan komen. Toen professor Zankoff in Sofia zich bij de mode aanpaste en zijn beweging nationaal-socialistisch ging noemen in plaats van fascistisch, was dit voor Ro me een reden te meer om de binnen- en buitenlandsche politiek van den ver- standigen koning Boris te steunen en geen prijs te stellen op een bezoek van Zankoff. Een soortgelijke ervaring zou den te gelegener tijd de Roemeensche aanhangers van het hakenkruis wel eens kunnen opdoen, evenals de heeren De- grelle en Mussert. Het fascisme voelt er niets voor, zich voor het karretje van T nazisme te laten spannen. Indien Trotskisme en nazisme niet nog erger waren, zou de wereld hun er dankbaar voor kunnen zijn dat zij de uit breiding van het officieele communisme en van het slechts voor Italië bestemde fascisme belemmeren. Maar ook on der de huidige omstandigheden kan men met voldoening constateeren dat de ex tremisten ter rechterzijde elkaar even zeer in het vaarwater zitten als de ex tremisten van links. Het midden en de vrede kunnen er slechts bij gebaat zijn". BELEEDIGING VAN HITLER. Door middel van luchtballon netjes. Voor de Arnhemsche rechtbank heb ben gister drie Arnhemmers terecht ge staan wegens beleediging van een be vriend staatshoofd, waarbij op een niet- alledaagsche wijze anti-fascistische pro paganda was gemaakt. Men liet n.l. bij Westenwind balonnetjes op, waaraan pamfletten waren bevestigd, opdat de ze in Duitschland zouden neerkomen en aldaar gelezen worden. Aan den eersten verdachte, den 36-ja- rigen opperman Th. L. uit Arnhem was ten laste gelegd, „dat hij in of om streeks Augustus 1936 door bevestiging daarvan aan met een gas, lichter dan lucht, gevulde gummiballons en door het in de buitenlucht oplaten van een en ander bij westenwind heeft verspreid, en om verspreid te worden in voorraad heeft gehad een aantal gedrukte pam fletten, waarin een beleediging voor kwam van het hoofd van den bevrien- den staat Duitschland in diens hoeda nigheid, zulks terwijl hij wist of ernsti ge reden had om te vermoeden dat in dat geschrift zoodanige beleediging voorkwam, komende toch daarin o.m, na den aanhef: „seit Hitler in Deutsch- land regiert" de navolgende passus voor, welke voor Adolf Hitler in zijn hoedanigheid van rijkskanselier en lei der van Duitschland beleedigend is: „zu den über zehntausend von der S. A. und S. S. und Gestapo erschlagenen men schen kommen die am 30 Juni 1934 von Hitier ermordeten eigenen Kameraden". De verdachte bekende. Hij had vier tot vijfhonderd van dergelijke ballonne tjes in samenwerking met de medever dachten S. en B. gevuld met waterstof gas en deze van het balcon van zijn huis opgelaten. De subst. officier van justitie eischte een week gevangenisstraf evenals te gen den tweeden verdachte, den 39- jarigen reiziger E. S. te Arnhem, we gens het medehelpen aan het vullen en oplaten der ballons. Tegen den derden verdachte, den 63- jarigen machine-bankwerker E. J. B. uit Arnhem, werd vrijspraak geëischt we gens gebrek aan bewijs. Mr. S. de Jong uit Amsterdam voerde de verdediging en kwam na een uitvoe rig pleidooi tot de conclusie, dat in ai deze zaken vrijspraak moest volgen. Uitspraak op 2 Februari a.s. Ontsmetting van bietenzaad tegen bietenbrand, Bietenbrand, waaronder verstaan wordt het zwart worden der jonge plantjes aan den voet, waardoor deze kunnen wegvallen, kan door meer dan een schimmel veroorzaakt worden. Een van deze, Phoma betae, die in verre weg de meeste gevallen de oorzaak is, gaat met het zaad over en kan door zaadontsmetting bestreden worden; te gen de in den grond overblijvende en van daaruit de plantjes aantastende schimmels helpt zaadontsmetting na tuurlijk niet. Het kan dus wel voorko men, dat, niettegenstaande ontsmet zaad is uitgezaaid, de opkomst te wen- schen overlaat, of dat er toch nog vele plantjes wegvallen. Toch mag dit geen reden zijn om de ontsmetting van het bietenzaad achterwege te laten. Op grond van bij door den Planten- ziektenkundigen Dienst genomen proe ven verkregen resultaten kan alleen de aanwending van de hieronder aangege ven middelen worden aanbevolen. De vei bouwer, die zelf zijn bietenzaad ont smet, gebruike dus uitsluitend een van deze middelen, terwijl zij, die ontsmet zaad aankoopen, goed zullen doen zich ervan te vergissen met welk middel het zaad is, of zal worden ontsmet. Natontsmetting. De ontsmetting kan geschieden door het bietenzaad 2 uur onder te dompelen in een oplossing van (in alphabetische volgorde genoemd): Ceresan-natont- smetter of Germisan ter sterkte van Vt procent kg. ontsmettingsstof op 100 1. water) of 4 uur in 24 procentoplossing [Vi kg ontsmettingsstof op 100 1 water). Per kg zaad heeft men ongeveer 3 a 4 1 van de oplossing noodig. Dezelfde oplossing kan meerdere malen achter een gebruikt worden, mits na elke be handeling zooveel nieuwe oplossing wordt toegevoegd als door het zaad wordt weggenomen. Men kan aanne men, dat 1 kg zaad ongeveer 0.8 all oplossing opneemt. Het los storten van het zaad in de vloeistof is voor de bevochtiging beter dan onderdompeling in een zak. Na de behandeling wordt het zaad zoo dun mogelijk uitgespreid. Vaak omzetten be vordert een (snell/e droging. Met het zaaien behoeft niet gewacht te worden, tot het zaad volkomen droog is. Uit zaaien van iets vochtig zaad bevordert zelfs de kieming en de opkomst. Bij het zaaien met de machine dient er reke ning mee gehouden te worden, dat het zaad door vochtopname is uitgezet. De ontsmetting kan ook geschieden volgens de machinale omschepmethode. Hierbij wordt het zaad ontsmet in de apparaten, die gebruikt worden voor de droogontsmetting. Een goede ont smetting wordt verkregen door per 20 kg zaad 4 1 van een 3 procentige oplos- 15 Januari. ST. MAARTENSDIJK. Deze week alhier eene landbouwvereen'ging opge richt, die zich ten doel stelt om door gemeenschappelijken aankoop op voor- deelige condities zich te voorzien van kunstmeststoffen en zaaigranen. Voor zitter is de heer N. Polderman, burge meester. GOES. Woensdag vierde de zangver- eenging „Excelsior" haar vijfjarig be staan. Tevens werd den heer L. Sam- pon bij zijn vertrek naar elders 't eere lidmaatschap aangeboden. KRUININGEN. Het is gebleken dat de mazelen, die hier van huis tot huis heerschen, niet altijd te onpas komen. In een gezin, waarop hedenmorgen dé- logement zou worden toegepast, brak gisteren de mazelen uit, zooda de deur waarder meende, niet tot ontruiming te mogen overgaan. 18 Januari. GOES. Wegens het ki mmen zijner ja ren heeft dr. J, F. Verschoor on slag gevraagd als lid van het Burgerlijk Arm bestuur. YERSEKE, Hedenmorgen w,aren 426 mazellijders aangegeven waarvan er 53 hersteld zijn en 5 overleden. 20 Januari, 's-GRAVENHAGE, Domela Nieuwen- die niet voldaan had aan de oproeping om z'ch bij de justitie aan te melden tot het ondergaan zijner straf, is hedenvoor middag 11 uur in het socialist enlokaal Walhalla gearresteerd en voorloop'g n,aar het huis van bewaring geEracht. Alhoewel een nieuwsgierige volksme nigte op de been was werd de orde met verstoord. sing van bovengenoemde middelen te gebruiken. De resultaten, die bij toepassing van deze werkwijze worden verkregen, zijn doorgaans iets minder dan bij onder dompeling van het zaad. Hier tegenover staat echter, dat het zaad spoedig na de ontsmetting zaaidroog is, terwijl de duur van de behandeling kort is. Het zaad wordt nl. 4 a 5 min. in den trom mel rondgedraaid. Bij de toepassing van de machinale omschepmethode is het ten zeerste ge- wenscht gebruik te maken van machi nes, die zoodanig zijn ingericht, dat de vloeistof tijdens het draaien tot het zaad toevloeit. Wordt de vloeistof in één keer aan het zaad toegevoegd, dan gaat het samenkoeken. Droogonts me t ting. Als droogontsmettingsmiddel voor de ontsmetting van bietenzaad wordt aan bevolen U. T. 685. Per kg zaad wordt 8 gram van dit middel aangewend. De ontsmetting moet, met het oog op mo gelijk inademen van ontsmettingsstof en ook voor het verkrijgen van een goede menging, geschieden in de voor dit doel in den handel zijnde droogontsmectings- apparaten. Met U. T. 685 behandeld bietenz'aad kan liiet worden vooige weekt daar de ontsmetting dan onvol doende wordt. Nadere inlichtingen wojrden gratis verstrekt door den Plantenziektenkun- digen Dienst te Wageningen en bij dien Dienst werkzame ambtenaren, alsmede door de Rijkslandbouwconsulenten. Middelburg, 19 Jan. Groenten- veiling. Boerekool 24 c,, Witte kool 1,5 c., Andijvie 919 o, Veldsla 1229 c., Bruine bonnen 612 c., Witte boo- nen 11 c„ Savoye kool 2 c., Roode kool 1,5 c., Spruiten 310 c., Witlof 413 c., Schorseneeren 612 c., Koolrapen 0,51,5 c., Prei 1,52 c., Peën 12,5 c., Uien 0,52 c., Kroten 1,53 c„ Ra pen 11,5 c., alles per kg; Peën 35,5 c., Selderie 12,5 q, beide per bos, Bloemkool 216 c., Andijvie 22,5 c., Knolselderij 2 c., alles per stuk. van geadverteerde of te adverteeren ver gaderingen, voorstellingen, uitvoeringen es andere bijeenkomsten. MIDDELBURG. WO 20 Jan. 2e Oranjefilmav,Luth, Kerk 20,15 h. WO 20 Jan, Ned. Ver. v .Huisvr. Lez Kunstg'esch, spr. mr. Feitkamp, St, Joris 20,00 h. DO 21 Jan, 4e Kunstfilmavond „Schuld en Boete" City 20,15 h. DO 21 Jan. 2e Buitengew. Alg. Verg. Z. VI. Tramweg Mij,, St, Joris 14,00 h. GOES. WO 20 Jan DO 21 Jan ALGEMEEN. WO 20 Jan. Film Huwelijk Prinses, Geref. Kerk te Oostkapelle 19,30 h. Mac. Drukkerij G. W. deft Boer, M'burg.

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 6