GOISCHE COURANT^ r ZEELAND. WEERBERICHT. Een Tijdsbesluit Geei lekkere ,an»e Nederlandsch vliegtuig in Frankrijk verongelukt. Griep, Influenza. hiehoJsp^alg NUMMER 16. TWEE BLADEN. WOENSDAG 20 JANUARI 1937. EERSTE BLAD. 180e JAARGANG. Op welke gronden komt de Kroon tot dit, voor dan gewonen staatsburger zoo op het eerste gezicht toch wel heel won derlijke, besluit? SOES. y; WALCHEREN. MIDDELBURGSCHE COURANT gTagfclad Voor'Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per .kwartaal Week-ebonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. 3ij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. 3a Dezer dagen vestigde een onzer me dewerkers onze aandacht op een merk waardig Kon. Besluit, onlangs versche nen, en betrekking hebbende op ver leening van vr ij stelling van den dienstplicht. Het ging hier om zekeren W. J. A. ML. S., directeur van een N.V. te Am- tserdam, ingeschreven voor den dienst plicht lichting 1932. Hij was tot gewoon dienstplichtige bestemd en verzocht aan den minister van defensie om vrijstel ling van dien dienstplicht wegens aan wezigheid van een bijzonder geval. De minister beschikte hierop afwijzend; de heer S. ging van deze ministeriëele be slissing in beroep bij de Kroon, daarbij aanvoerende, dat hij onmogelijk een plaatsvervanger voor zoon langen tijd kan aanstellen; dat de genoemde firma, waarvan hij sinds de oprichting de lei ding heeft, nu ruim anderhalf jaar werkt en zich vooral in den laatsten tijd zeer bevredigend ontwikkelt, waartoe niet weinig meewerkt zijn opleiding in het buitenland (Duitschland, Engeland en Frankrijk) bij groote confectiehuizen; dat zijn werk allereerst bestaat in het maken der collectie, inkoop der stoffen, controle der productie; dat tevens een belangrijke factor is zijn persoonlijke connectie met de groote concerns en klanten; dat het maken der collectie en de verkoop de basis voor zijn zaak vor men en het toch onmogelijk is om zich hienn te laten vervangen door een vreemde, die zijn ideeën zou moeten uitwerken en aan wien hij gedurende een jaar de geheele zaak zou. moeten overlaten; dat 34 personen bij hem werkzaam zijn, die hij zeer tot zijn spijt voor een deel of geheel zou moeten ontslaan en dat de bank, die hem een vertrouwenscrediet van 25.000 ter be schikking heeft gesteld, zou weigeren om bij zijn niet-aanwezigheid dit crediet te handhaven. De Kroon heeft thans de beslissing van den minister vernietigd en aan den appellant voorgoedvrij- stelling van den dienst plicht verleend, met dien ver stande, dat deze vrijstelling niet geldt in geval van oorlog, oorlogsgevaar of andere buitengewone omstandigheden. D© Kroon overwoog' bij haar beslis sing o.m., dat het voortbestaan der N.V. waarvan appellant directeur is, ernstig in gevaar zou worden gebracht, indien hij in werkelijken dienst zou moeten ko men voor eerste oefening; hij had nl. aannemelijk gemaakt, dat in verband met den aard van het bedrijf zijn per soonlijke leiding, in het bijzonder voor wat het technische gedeelte van het be drijf aangaat, niet kan worden gemist, terwijl ook vervanging uiterst bezwaar lijk, zoo niet onmogelijk zou zijn, omdat dan het speciale cachet der zaak te loor zou gaan, nog daargelaten, dat het voor hem niet zonder gevaar zou zijn om een plaatsvervanger in dienst te nemen en op te leiden, aangezien deze dan te zijner tijd als concurrent van de zaak, welke een zeer speciaal karakter draagt zou kunnen optreden, Ook achtte de Kroon een belangrijke factor, dat er ge vaar dreigde voor opheffing of inkrim ping van het bedrijf, waarin thans een niet onbelangrijk aantal personen werk neeft gevonden, die uiteraard bij even- tueele opheffing of inkrimping gevaar zouden loopen werkloos te worden, ter y'F vo°rts onder de huidige omstandig- e en ook in het algemeen belang het weer te niet gaan van een nieuwe in dustrie zooveel mogelijk moet worden voorkomen Tot zoover deze beslissing. Een hee merkwaardige beslissing. Een besluit, waarbij wij aanvankelijk en oppervlakkig beschouwd de bedachte aan persoonlijke bevoorrechting n!et van ons af kunnen zetten. Het is in Neder land helaas nu eenmaal zoo, dat de mili taire dienst nu daargelaten hoe men deze op zichzelf waardeert in zijn gevolgen dikwijls ernstig nadeel voor de betrokkenen meebrengt. Er zijn tallooze gevallen van ergens niet-aangenomen- worden wegens nog te vervullen dienst plicht, of van niet-opengehouden betrek kingen van dienenden, zoodat iemanc die zijn plicht tegenover het vaderlanc vervult daarvoor door de gemeenschap beloond wordt met 't verlies van een be hoorlijke betrekking; van schade die in beroep of bedrijf geleden is, zonder er j ophef van te maken, in het besef der onvermijdelijkheid en hoogere noodza kelijkheid gedragen, spreken we nu nog maar niet. En ziet, nu komt er ééntje, die net als deze duizenden anderen het van wege „zijn zaken" óók niet erg plezie rig vindt om te moeten dienen; hij zet met inspanning van al z'n krachten dóór, tot in hoogste instantieen hij weet den dans te ontspringen. Wij kunnen ons indenken, dat menig een die zonder morren en uit plichtsbe sef zijn dienst verrichtte, deze beslissing niet warm zal toejuichen. De moeilijkheid bij de beoordeeling dunkt ons hier te liggen; dat persoon lijk en algemeen belang hier zoo nauw ineengestrengeld liggen. En voor een rechtvaardige beoordeeling van ideze zaak moeten die twee eerst uiteengera feld worden. Aldus: dat men zich eerst afvraagt, in welke mate de apellant persoonlijk belang heeft bij een vrijstelling van den dienstplicht; zijn de omstandigheden hier van dien aard, dat men iederen andere dienstplichtige, die het vroeg, eveneens' vrijstelling zou ver- leenen dan is de zaak meteen uit. In dien evenwel de beslissing enkel met in het oog vatten persoonlijke belan gen van den appellant twijfelachtig of zelfs afwijzend zoude wezen, dan komt de vraag van het algemeen belang, waar. aan de persoonlijke belangen van den betrokkene dan, hoe 't ook valt, onder geschikt te maken zijn. En dan komen de o.i. sterkste overwegingen: een nieu we, bloeiende industrie mag in tijden van inspanning' tot overwinning eener werkloosheids- en crisisperiode niet lichtvaardig stopgezet worden! Het is prettig voor den apellant, dat de eisch van het algemeen belang samen valt met zijn persoonlijk belang. Maar ter zake doet het, voor ons gevoel, niets. Uit een oogpunt van algemeen belang echter lijkt ons deze beslissing billijk, Familieberichten en dankbetuigingen 1—7 rtftli f 2.10, «Ik* r. m. 30 et. Rubriek „KJein* Advertentiën", ten Hoogste 6 regels, A 25 Ct. bq vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. sasssasasaBBHaanK' ntt scb°° -WtkkeodS kop (Ingez. Med.t HR. MS. KRUISER „DE RUYTER". Een Sensatie-berichtje? Naar wij van bevoegde zijde verne men is eenrecent bericht hetwelk wij in ,,De Banier vonden, en volgens het welk de kruiser „De Ruyter" ernstige gebreken zou vertoonen, zoo dat men in de marine reeds van een mislukking van dezen kruiser zou gaan spreken, geheel uit de lucht gegrepen. De reparaties, die aan het einde der garantie-vaarperiode hier te lande in Nieuwediep werden uit gevoerd, overtreffen niet de normale voorzieningen, welke aan een nieuw schip, dat op het punt staat naar Indië te vertrekken, worden uitgevoerd. Al gemeen wordt in de-marine, instede van een mislukking, van een groote aanwinst van onze weerkracht door het gereedkomen var, Hr. Ms. ,,De Ruyter" gesproken. ZEEUWEN IN INDIë. Men meldt ons uit Bandoeng: dat bij de feesten die aldaar ter eere van het hu welijk van onze Prinses zijn gehouden ook een bal was; daarop was Zee land sterk vertegenwoordigd. Zeeuw- sche kappen en ijzers waren hiervoor speciaal uit Zeeland gezonden en ook verscheidene kinderen waren Zeeuwsch costuum. m De Thoolsche brug. Door het comité van ac'ie voor vrij making van de Thoolsche brug is een uitvoerig rekest verzonden aan den Minister van Waterst,aa', waarin wordt gewezen op de onbillijkheid, dat de eilandbewoners wel de verhoogde ben- zine-belasting moeten betalen om elders tolvrije bruggen te 'helpen bouwen, maar dat zij zelf om op of van hun ei land te komen hooge bruggelden moe ten betalen. Deze tarieven staan de conom'sche en cultureele ontwikkeling van het ei land in den weg. Met belangstelling wordt de uitslag van het onderhoud met den Minister te gemoet gezien. „Praatmiddag". Dinsdagmiddag hield de centrale Goes van A. R. Kiesvereenigingen een praatmiddag, waarvoor veel belangstel ling was. De heer J. J. C. van Dijk, lid der Tweede Kamer was overgekomen om de verschillende vooraf, schriftelijk gestelde en mondeling ter vergadering gedane vragen te beantwoorden. De heer Van Dijk vond o.a. gelegen heid er met klem op te wijzen dat het bij de a.s. verkiezingen boven alles zal gaan om de beginselen. Die moeten dan ook uitgedragen worden. De tegenstelling Colijn-Schouten die men ten opzichte van de samenwerking De vier inzittenden om het leven gekomen. Gistermiddag heeft zich nabij Senlis in Frankrijk een noodlottig vliegtuig ongeluk voorgedaan, waarbij vier perso nen den dood vonden. Door nog onbekende oorzaak stortte hier de PHMAG, een Nederlandsch vliegtuig, dat bestuurd werd door den bekenden Nederl. instructeur-vlieger A. R. Somer, en dat om 14 h 25 uit Parijs met drie passagiers naar Ypenburg bij Den Haag was vertrokken, neer. De be stuurder en zijn drie passagiers moeten op slag dood zijn geweest. De heer Somer stond bekend als een voortreffelijke vlieger. Hij heeft zijn op leiding genoten te Soesterberg en was o.a. eenigen tijd ingedeeld bij de jacht- vliegtuigafdeeling J.A.V.A., onder bevel van kapitein Van Weerden Poelman. De PHMAG was een Waco, een dubbeldekker, die plaats biedt aan vier personen. Het toestel is het eigendom geweest van den eenigen tijd geleden bij een vliegramp om het leven gekomen heer Van der Leeuw uit Rotterdam en behoorde nu aan de Nat. Luchtvaart- school toe. Een vleugel gebroken. Uit verhalen van ooggetuigen moet de conclusie getrokken worden, dat de ramp is veroorzaakt door het breken van een vleugel. Verschillende ooggetuigen al thans vertelden, dat zij het toestel heb ben zien vallen en dat zij duidelijk heb ben waargenomen hoe een der vleugels los van het vliegtuig een boog beschreef. Brand is niet ontstaan. Het terrein, waar het toestel is neer gekomen, is zeer moerassig en de over blijfselen zijn een flink eind in den grond gedrongen. Twee lijken lagen onder de puinen van het toestel. De beide andere inzittenden zijn tijdens den val van hun zitplaatsen geslingerd, of in wanhoop uit het vallende toestel gesprongen. Na veel moeite vond men hun lijken op eenige honderden meters van het wrak in het moeras. Nadere bijzonderheden. Zooals reeds gezegd, behoorde het ver ongelukte vliegtuig aan de Nationale Luchtvaartschool toe. De PH-MAG had reeds enkele dagen op Le Bourget gestaan. De heer Schmidt Crans, chef-instructeur van de N.L.S. had het toestel op het Parijsche vlieg veld achtergelaten, daartoe door een onbeteekenend motordefect genood zaakt, Per trein was hij naar Nederland teruggekeerd. De N.L.S. had toen een mecanicien, Maltha geheeten naar Pa rijs gestuurd om de reparatie te verrich ten en later was een tweede werktuig kundige „Janus" Hoeven hem nagereisd ter controle van de reparatie. Maandag was de heer A. R. Somer, vergezeld van dep sportvlieger, Tissot, naar Parijs vertrokken, om het toestel Dinsdag met de beide mec.ano's over te vliegen. De machine werd gebruikt als les- machine en was door wijlen den heer Ml. A. G, van der Leeuw aan de instel ling geschonken. Omstreeks 5 uur gisteravond begon men zich op Ypenburg ongerust te ma ken. De PH-MAG had er al moeten zijn. De lichten op het veld waren ont stoken. Men belde toen Waalhaven op en verzocht radiografische inlichtingen. Het is bij vragen gebleven: antwoord kwam er niet. De jobstijding kwam om 6 uur binnen. De heer Mohr. de Parijsche vertegenwoordiger van de K.L.M. deelde toen telefonisch mede, dat de PH-MAG gevallen was, dat 2 lijken geborgen waren en geïdentificeerd waren als zijnde de stoffelijke overblijfselen van Somer en Tissot en dat de beide andere lijken niet te vinden waren. Omstreeks 8 uur belde de heer Mohr voor de twee de maal op. Hij bracht toen het bericht, dat ook de beide andere lijken gevon den waren. De overblijfselen van de vier slacht offers zijn in een chapelle ardente te Senlis opgebaard. De slachtoffers, Somer, een uiterst bekwaam piloot, trad na zijn Soesterbergsche jaren in 1932 bij de N.L.S. in dienst. Al spoedig werd hij aangesteld tot chef-instructeur op het vliegveld te Eindhoven, Sinds November van het afgeloopen jaar was hij als instructeur op het vliegveld Ypen burg werkzaam. Eiken Zondag gaf hij nog in Eindhoven les. De heer Somer was niet alleen bekend als een voortreffelijk bestuurder, maar ook zeer bemind wegens zijn prettige omgangsvormen. Hij was eerst twee jaar geleden gehuwd en laat een vrouw en een baby van 3 maanden achter. De hr. Somer woonde te Stompwijk, De werktuigkundige „Janus" Hoeven heeft jarenlang voor Fokker gewerkt, waar Jiij zeer goed aangeschreven staat. Hij fungeerde als „international man" dwz. dat hij belast was met 't monteeren van toestellen in het buitenland. Hij werkte o.a. in Turkije, Polen, Zweden, Engeland en Frankrijk. Zijn ondergeschikten droegen hem op de handen. De overledene was ongeveer 39 jaar oud, gehuwd en va der van 2 dochters. Hij woonde de laat ste jaren te Rijswijk. Jaap Maltha was ongetrouwd en on geveer 20 jaar oud. Hij stond bekend als een veelbelovend mecanicien. Hij was naar Parijs gezonden om de ma chine luchtwaardig 'e m,aken. De heer J. B. A. Tissot, was pas uit Indië teruggekeerd, waar hij in de cul tures werkzaam was. Evenals den be stuurder. Somer was de heer Tissot nog slechts korten tijd gehuwd. Hij was nog niet gebreveteerd, maar had al twee van de drie proeven met goed gevolg afgelegd en vloog al solo. Meeningen omtrent de oorzaak. Wat de oorzaak van het ongeluk be treft was "men gisteravond in vliegers- kringen op Schiphol geneigd aan te ne men, dat deze moest worden gezocht in omstandigheden, welke buiten bereik moeten hebben gelegen van den vlieger. Dat het ongeluk door vleugelbreuk zou zijn ontstaan, v/erd aannemelijk geacht hoewel eerst nadere gegevens omtrent de toedracht van het gebeurde dienen te worden afgewacht, alvorens men een voorloopig oordeel zal kunnen uitspre ken. Hoe het ongeluk plaats greep. Nader wordt nog gemeld: Arbeiders, d'e in de vlakte van Mont l'Evèque op het veld aan het werk wa ren, hoorden om ongeveer 10 minuten voor drieën het geronk van een vlieg tuigmotor. Direct daarop vernamen zij een hevig gekraak en zagen zij het vliegtuig snel naar beneden du'ken. Onmiddellijk begaven zij zich naar de plaats waar het toestel was neerge komen. De machine was volkomen ver- n'eld en temidden der wrakstukken la gen twee lijken. Onder leiding van een burgemeester en een kapitein der gendarmerie werd onmiddellijk het reddingswerk ter hand genomen. Temidden der verwrongen resten van het toestel bleken zich de lijken van de heeren Somer en Tissot te bev:nden. De lijken der beide ande re inzittenden werden gevonden op ongeveer 150 meter afstand van de plaats waar de machine was neerge komen. Tot op een ,afs+and Van 800 me ter werden s'ukken van den rechter vleugel gevonden, Verwachting tot morgenavond; Zwakke tot matige, later toenemende Z.O. tot Z.W. wind, tijdelijk opklarend, later wellicht weer neerslag, tempera- turn1 om het vriespunt, later weer zach ter. Wo 20 Jan. Zon op: 8 h 00; onder 16 h 23. Licht op: 16 h 53. Maan op: 10 h 45; onder: 1 h 24. V.M;: 26 Jan. Hoog- en Laagwater te VHssfngess Hoogwater. Laagwater,. Januari. Wo. 20 6.25 19.03 0.27 13.10 Do. 21 7.25 20.12 1.26 14.14 Vr, 22 8.44 21.36 2.40 15.30 Hoog- en Laagwater te Wemeldinges Hoogwater. Laagwater. Januari. Wo. 20 Do. 21 Vr. 22 8.05 20.39 9.02 21.49 10.21 23.17 1.34 14.06 2.33 15.10 3.44 16.23 te herstellen, zijn een paar Mijnhaidt's Poeders. Per stuk 8 ct.doos^ 45 ct. Bij Uw Drogist. (Ingez. Med.) met de vrijzinnige partijen heeft gesteld is niet juist. Beiden streven in de eerste plaats naar samenwerking met hen, die steunen op de Christelijke belijdenis. In den breede ging spr. na de gebeur tenissen op monetair gebied die hebben plaats gehad en de gevolgen van de de- pieciatie van den gulden voor ons volksleven. Ook de werkloosheidsbestrijding en het vraagstuk der jeugdwerkloosheid werden breedvoerig besproken. Eveneens het defensievraagstuk. Ook spr. meende dat ons voor de weermacht groote offers zullen moeten getroosten. Verder merkte spr o.a, op dat de A. R. Partij in haar manifest zich uit spreekt voor bedrijfsorganisatie. Daar bij moet evenwel erkend dat nog niet allen meewerken aan de collectieve contracten. Hier werken volgens spr. nog resten van het economisch libera lisme na. Verschillende vragen over den land bouwsteun vonden ook beantwoording. In dit verband keurde spr. het af dat landbouwers zich door coöperatief op treden gaan bewegen op het terrein van den middenstand. Ten slotte wekte spr. op tot krachti ger. arbeid bij de a.s. verkiezingen. De collecte voor het Fonds voor Bijzondere Nooden heeft deze week 47 opgebracht, Chr. Landarbeiders op Walcheren. Het district Walcheren van den Ned. Chr. Landarbeidersbond hield Maandag avond zijn jaarvergadering te Middel burg, onder leiding van den heer P, Vreeke te Souburg. Uit de jaarverslagen bleek, dat het le dental der 18 afdeelingen in totaal stati- onnair bleef (pl.m. 450). Het aantal col lectieve contracten vermeerderde weer. In 12 plaatsen is nu een C.A.O. Het boekjaar sloot met een batig sal do van 81. Tal van vragen over werkloozenzorg enz. werden gesteld en door den hoofd bestuurder, den heer Vingerling, uit Goes, beantwoord. O. EN W. SOUBURG. Met ingang van 1 Februari a.s. wordt de rijksveldwach ter brig. tit. A. Vos alhier, verplaatst naar Klaaswaal met benoeming tot rijksveldwachter-brigadier. VEERE. Dat ook de griep hier in n et onaanzienlijke mate heerscht,- blijkt wel uit het feit, dat ongeveer de helft der schoolkinderen ziek is, terwijl ook het ontspanningslokaal voor werkloozen wegens ziekte gesloten moest blijven. WESTKAPELLE. De bevolking dezer gemeend bedroeg op 31 December jl. 2242 personen (1173 m. en 1069 vr.) Er werden in 1936 geboren 13 jongens en 17 meisjes; vestigingen 11 m. en 13 vr. pers.; overleden 7 m. en 7 vr. pérs.; ver trokken 14 m. en 11 vr, pers. (Bevolk'ng einde 1935: 2227 personen).

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 1