Bescherm de Kinderen in den Influenza tijd. GEMENGD NIEUWS. RECHTSZAKEN. BURGERLIJKEN STAND. DUITSCHLAND. j Let zeiis op de kleinste kou als een waarschuwing en ga die op 2 manieren tegelijk tegen. FRANKRIJK. ZWITSERLAND. SPAMJE. ENGELAND. ITALIë. POLEN. CHINA. PALESTINA. VER. STATEN. f 400: 14149, 7909, 676. 200: 13979, 2732, 1694. 100: 20662, 8654, 6679, 1833, 926 235. i In antwoord op de troqnrede heelt het Canadéésche parlement het optreden der BELGIL Britsche regeering ten aanzien van den De staking in de mijnen. troonsafstand van Eduard VIII goedge- De besprekingen tusschen werkgevers eurd. en werknemers in de steenkoolmijnen over de werktijden hebben gister nog; T-4I^e,ea wordt niet tot resultaat geleid. Terwijl in Lim- rl 'Jl\ (Y®* J™vmcies Agra burg en Namen gewoon gewerkt wordt, Brnsch-Indie) deelt Reuter mee dat staakt een deel der mijnwerkers in de een mannetjesolifant van den maharad- Borinage en het bekken van Charleroi, Ja van Mursan, kwaad omdat hij In Let Luiksche is ongeveer de helft der met op tijd gevoederd werd, zijn be- arbeiders aan het werk gebleven. Hier bij moet echter worden opgemerkt, dat in deze streken nog de gewoonte van het „Maandag houden" in eere wordt gehouden. Over het algemeen genomen gelooft men niet, dat het conflict een groote uit breiding zal krijgen. waker over een heining heeft geworpen, zich heeft losgerukt en verdwenen is in de wildernis. De bewaker was den laatsten tijd meermalen te laat geweest met het brengen van het voeder van den olifant. Het beest had dientengevolge al eerder blijken van kwaadheid gegeven, doch de man had dat niet opgemerkt. Toen nu gisteren de inan echter bijzonder laat was, weigerde de olifant het voe Hitier en Berchtesgaden. Te Berchtesgaden wordt een kansela- j der< n,am den bewaker op en smeet hem rijgebouw opgetrokken, waar de dien-over ae heining. Daarop verbrak de oli- sten der rijkskanselarij onder dak zullen -anf zhn ketting, rukte den boom uit den worden gebracht. Hieruit scaijnt men te grond waaraan hij vastgebonden had ge moeten opmaken, dat Hitler van Berch-staan en deed vervolgens hetzelide met tesgaden zijn gewone verb'ijfplaats wil I ade telefoonpalen in den omtrek. Men- maken. Zijn bezoeken aan Berlijn wor- schen, die hem in den weg kwamen, den steeds zeldzamer en duren in het al- nam hij op en smeet ze terzijde, totdat Mfjnbouwonderneming gesticht met j 1SËYSTÜ BERICHTEN Duitschen steun. a Te Milaan is de „Naarnlooze vennoot- EEN ANGSTIG BERICHT OVER schap tot ontginning van mijnen in Itali- 1 EEN AUTO-TOCHTJE VAN aansch Oost-Afrika" opgericht, met een H. M, DE KONINGIN, kapitaal van 50 millioen lire. President is Er zou echte- niets bijzonders Puricelli, lid van den Senaat. De Duit- j voorgevallen znfa. sche groep-Berghaus uit Berlijn zal 49 Uit Innsbrück werd hedenmiddag om procent van het kapitaal beschikbaar1 uur gemeld: len, terwijl de rest van Itaiiaanschen Koningin Wilhelmina is hedenochtend kant komt. j aan een zekeren dood ontsnapt, toen de Bovendien zal de onderneming de be- auto, waarmede zij een uitstapje maak- schikking hebben over Duitsche deskun-te, slipte tot den rand van een steilen digen, die naast de Italiaansche zullen 200 m diepen afgrond. De wagen kon werken, en een aanzienlijke hoeveelheid slechts worden vastgehouden door het gereedschap. Over vijf jaar zal de Itali- j snelle optreden van den begeleidenden aansche groep de bevoegdheid hebben, j politiebeambte, die met zijn volle ge- de aandeelen, die zich in Duitsche nan- j wicht aan de auto ging hangen om deze den bevinden, terug te koopen, j tegen te houden. Een wiel van de auto hing reeds bo- gemeen slechts enkele dagen. DE STRIJD VAN DE KERK. Volgens het Fransche nieuwsagent schap Havas, schijnt het, gelijk blijken zou uit inlichtingen uit katholieke krin gen, dat de r.k. bisschoppen niet de hou ding der katholieke kerk ten opzichte van den nationaal-socialistischen staat hebben willen vaststellen voor wat be treft de ernstige problemen der jeugd- opvoeding en der anti-godsdienstige pro paganda. Ofschoon de bisschoppen sinds ,ruim een jaar gepoogd hebben een con flict met den staat te vermijden, schijnt thans, dat de toestand opnieuw vrij ge spannen is. Zekere nationaal-socialisti- sche stemmen verklaren, dat een concor daat met de katholieke kerk niet in overeenstemming gebracht kan worden met den totalitairen staat. Deze overwe ging betreffende den ernst van den reli gieuzen toestand van het oogenblik zou den het motief hebben gevormd voor de onverwachte reis van drie kardinalen en verscheidene bisschoppen naar Rome. Daarbij moet er inderdaad op gelet wor den, dat, ondanks de ziekte van den Paus, de Duitsche kerkvorsten door hem ontvangen zijn. Het is mogelijk, *?lat na den terugkeer van de episcopale delega tie te Berlijn een herderlijk schrijven tot de katholieke bevolking gericht wordt. SNEEUWSTORM. Een sneeuwstorm heeft vannacht bo ven geheel Duitschland gewoed. Tal van schepen werden door den storm verrast. Zij vluchtten Kiel en de meeste andere Duitsche havens langs de Noord- en Oostzee binnen. Tengevolge van de ontzettende koude, is de rivierscheepvaart op de Oder ge heel gestaakt. De sneeuw heeft het spoorwegverkeer ernstig belemmerd. Ook boven Denemarken woedde de sneeuwstorm. Tegen stijging van den suikerprijs. Een communiqué van het ministerie voor economische zaken deelt mede, dat de regeering overweegt maatregelen te nemen om een ongerechtvaardigde stij ging van den suikerprijs te verbieden. DE BUITENLANDSCHE HANDEL. Opleving gedurende de maand December. Gedurende de laatste maand van het vorige jaar is de buitenlandsche handel van Zwitserland in omvang toegenomen. In vergelijking met de voorafgaande maand steeg de invoer met 34,2 mil lioen francs tot 175,4 millioen francs en de uitvoer met 7,5 millioen tot 99 mil lioen francs. Sinds 1931 is de uitvoer in December •niet zoo groot geweest als in December 1936. In vergelijking met de maand De cember 1935 vermeerderde de uitvoer in waarde met 33,4 pet, en in hoeveel heid met 25,6 pet. Gestegen zijn de uitvoer van textiel- goederen, waarvan in het bijzonder zij den stoffen en katoenen weefsels, uur werken, machines, instrumenten en apparaten, kaas en producten der che mische industrie, vooral aniline-verven. De grootere invoer is voornamelijk toe schrijven aan den import van grondstof- ten. Gestegen is de invoer van wol, hij de wildernis bereikt had, Er zijn dadelijk troepen bewakers uit gezonden om te trachten den olifant op te vangen, maar tot dusver is dat nog niet gelukt. GEEN NIEUWS VAN DE FRONTEN. Er is vandaag vrijwel geen nieuws van de fronten. Het schijiflj dat de krijgsver richtingen gisteren stil hebben gestaan. Barcelona beschoten. Gisternacht verscheen een oorlogs schip der opstandelingen, men meent de „Canarias", voor de kust bij Barcelona, Het was twee uur. Het schip lag op on geveer 25 km van de kust en schoot tot dertig kanonschoten af in de schuine richting naar den berg Montjuich en de haven van Barcelona, De batterijen van Montjuich en die aan de kust beant woordden het vuur, waarop het schip de wijk nam in Zuidelijke richting. De buitenlandsche vrijwilligers. Volgens een bericht uit Londen, heeft men uitgerekend, dat er ruim 40.000 vreemdelingen aan den kant van de re geeringstroepen in Spanje strijden en on geveer 32.000 (20.000 Italianen en 12.000 Duitschers) aan den kant van Franco, Deze cijfers zijn opgesteld volgens de laatste ramingen, die op grond van gege vens uit verschillende bronnen zijn op gemaakt. Bommen geworpen naar een Franschen torpedo-jager. Gezaghebbende kringen te Parijs ver, klaren, dat in de Middellandsche zee een Fransche torpedojager is gebombar deerd door een vliegtuig, welks nationa liteit onbekend is gebleven. Zes bommen vielen in de nabijheid van het schip, dat niet getroffen werd. Zwarte troepen voor Madrid. Aan het front ten Zuiden van Madric hebben thans zwarte troepen hun intre de gedaan: negers van Fernando Poo, die door de opstandelingen zijn geron seld en in de rijen der Duitschers strij den. Het vertrek der vrouwen en kinderen uit Madrid. De autoriteiten te Madrid dringen met steeds grootere kracht er op aan, dat vrouwen en kinderen de hoofdstad ver laten. Zij maken daarbij gebruik van den omroep, de pers en door de straten rij dende auto s. Vandaag zouden weer eeni- ge duizenden vrouwen, kinderen en man nen op leeftijd vertrekken. 'kamg'arens, ruw ijzer en staal, koper, toonaarde voor de aluminium-industrie, hout, huiden en vellen, leer en cacao- boonen. Bij den buitenlandschen handel van Zwitserland neemt Nederland na Duitschland, Frankrijk, Italië, Groot- Brittannië, de Vereenigde Staten en Bel gië de zevende plaats in. In het officieele overzicht van den buitenlandschen handel van het bureau voor handelsstatistiek te Bern wordt opgemerkt, dat de uitvoer naar Spanje In December nagenoeg geheel opgehou den is. Canada keurt de houding van den Hertog van Windsor af. De minister-president van Canada heeft te Londen laten weten, dat Canada niet gunstig oordeelt over een huwelijk van den Hertog van Windsor met me- vrotrw Simpson. GOERING ZIET TWEE KAMPEN IN EUROPA. In het Bruine Huis te Rome heeft Goe ring een redevoering uitgesproken, waar in hij o.m, het volgende heeft verklaard Tengevolge van de onzekerheid der toekomst in Europa wordt een enke groot probleem gesteld: de onzekerheic van deze toekomst verdeelt de volkeren in twee duidelijk gescheiden kampen Aan den eenen kant de wederopbouw van orde, tucht en vertrouwen, aan den anderen kant verwoesting en vernieling in den bloedigen waanzin van het bols jewisme. Tegenover dezen bloedigen standaard van de ster van David hebben wij in ons land ons zegevierend haken kruis, symbool van vertrouwen en kracht, geplaatst. Ook hier, in dit lanc waar wij gast zijn, is sedert lang de roo de vlag overwonnen, want men richtte zijn standaard hoog en noodigde uit tot vertrouwen in het volk. Eens zullen de Europeesche volkeren een beslissing moeten nemen en Moskou volgen of volk en vaderland beschermen tegen den af grond. Eens zal de geschiedenis van ons tijdperk rechtvaardig zijn ook jegens Duitschland. Het is Duitschland niet ge geven nederig en lafhartig door de we reld te dwalen. Duitschland is gemaakt om zich in al zijn kracht te bevestigen. Men kan de grens met wapenen verde digen, maar tegen den onzichtbaren ba cil yan het bolsjewisme, die slinks bin nensluipt, is alleen het vertrouwen in het volk en in de sterke leiders doelmatig. Twee volkeren hebben hetzelfde ideaal. Daarom moeten zij elkander begrijpen. Daarom heerscht ook in Italië een vol ledig begrip voor hechte en nauwe sa menwerking met Duitschland. Felle koude. Geheel Polen, doch vooral het Oosten des lands wordt door een felle koude geteisterd. De temperatuur is gedaald tot 23 graden onder nul. Te Warschau is de Weichsel bevroren. IJsbrekers zijn onophoudelijk in de golf van Dantzig in de weer. Te Lwow (Lemberg) zijn gisteren 87 personen in de ziekenhuizen behandeld, waar zij hulp waren komen zoeken we gens bevroren handen. Het spoorwegongeluk bij Kowloeng, De officieele balans van de spoorweg ramp bij Kowloeng vermeldt, dat 67 per sonen om het leven zijn gekomen. Het meerendeel der slachtoffers is levend verbrand. 35 personen zijn gewond. *Iegen personen bij instorting van een huis omgekomen. In het Arabische dorp Zawaja nabij Nazareth is gisteren tengevolge van he vige regens een huis ingestort. Negen personen zijn hierbij om het leven ge komen en drie werden gewond. De doodstraf op het ontvoeren van kinderen, In de staten Noord-Carolina, Idaho, Dakota, Zuid-Tennessee en Utah zijn bij de opening v,an de ziri'ng der volks vertegenwoordiging wetsontwerpen in gediend, strekkende tot het Invoeren van de doodstraf voor het ontvoeren van kinderen. NOODLOTTIG ONGEVAL. Wielrijder botst tegen wande laar. Beide menschen om leven gekomen. Op den Langeberg onder Brunssum heeft gisteren een zeer noodlottig onge val plaats gehad. De 15-jarige Dioncre keerde om tien uur per fiets van de avondschool van de M.T.S. in Heerlen huiswaarts. Het was slecht weer en de jongen reed vrij hard. Bij een steile helling, de Langeberg ge naamd, liepen de 48-jarige monteur Ten Hollander en zijn echtgenoote. Het echt paar keerde van familiebezoek naar Brunssum terug. De wielrijder reed rechts van den weg. Vermoedelijk tengevolge van den regen heeft hij het echtpaar niet bemerkt. Doordat hij de helling afkwam, had hij een enorme vaart en vloog tegen den hr Ten Hollander op, waarna hij zelf eenige keeren over den kop sloeg. Geneeskun dige- en geestelijke hulp was spoedig ter plaatse, Het bleek, dat de jongen vrij wel op slag gedood was. Hem werd nog het heilig oliesel toegediend. De heer Ten Hollander was zeer ernstig gewond Op weg naar de staatsmijn „Hendrik" in de nabijheid waarvan het ongeluk ge beurde, overleed ook de heer Ten Hol lander. Mevrouw Ten Hollander were niet gewond. Ouders weigerden een dokter voor hun kind te raadplegen. De Voogdijraad te Almelo heeft zich genoodzaakt gezien in te grijpen in een geval, waarin ouders weigerden dok tershulp in te roepen voor een vierjarig knaapje, dat bij het spelen een gecompli ceerde beenbreuk opgeloop^n had. Buren, die het kind voortdurend hoor den kreunen het had al dagen gele gen met het gebroken beentje en de oorzaak vernamen, waarschuwden, aldus de „Tel.", een dokter, doch toen deze kwam kijken en onmiddellijk opneming in een ziekenhuis gelastte, weigerden de ouders hieraan te voldoen. Zij verklaar den geen duivelsche hulp noodig te heb ben, om hun kind te doen genezen. Zij baden met andere leden van hun secte dag en nacht voor de genezing van hun kind en waren er vast van overtuigd, dat dit meer zou uitwerken dan menschelij- ke hulp. Toen overredingen niet baatten, werd de politie te hulp geroepen en deze waarschuwde de justitie. Daarop greep de Voogdijraad in en werd het kind we gens verwaarloozing aan de ouderlijke macht onttrokken en in een ziekenhuis opgenomen. Lutinetoren verdwenen, De bekende Lutinetoren, bij Terschel ling, welke sedert geruimen tijd als een baken nabij de kust varf de Wadden- Eilanden boven de wateroppervlakte uitstak is, meldt het Hdbld,, gekanteld en geheel verdwenen. ven den afgrond, toen de politie-beamb te, die per motorrijwiel de auto volgde, den wagen geheel kon bedwingen. Behalve de Koningin zaten nog drie personen in de auto, Be werkelijke feiten. Het A.N.P. vond in bovenstaand be- richt aanleid ng een speciaïen corres pondent een onderzoek te laten instel len. Daarbij bleek, dat het bericht schandelijk overdreven is. De gebeurte nis zou kunnen worden teruggebracht tol de volgende feiten: H, M. geen oogenblik in werke lijk gevaar geweest. Tijdens een uitstapje per auto zou de wagen een helling nemen, toen midden op de helling voor een tegenligger even moest worden gestopt. De wagen stond behoorlijk in volledige rust. Bij het star ten in de eerste versnelling nadat de tegenligger was gepasseerd sloegen de wielen even door, zooals dat wel meer gebeurt op gladde wegen. Onmid dellijk daarna echter pakten de wielen weder, zoodat de wagen verder in de eerste versnelling normaal startte. De wagen is zelfs niet een oogenblik ach teruit gegleden, zooals anders wel ge schiedt, Zoo goed pakten de wielen dus weer onmiddellijk na het doorslaan. Van slippen, in den eigenlijken zin, is dus geen sprake geweest. De wagen is niet weggegeleden, noch achteruit noch terzijde. De motor werkte rustig verder. De helling werd zonder eenige moeite verder gemakkelijk genomen Een afgrond was wel in de buurt zooals vrijwel overal in deze schoone bergachtige omgeving, maar de wagen heeft zich niet in de richting van den afgrond terzijde bewogen, zelfs niet den schijn van glijden aangenomen, zoodat ook de hulp van derden niet noodig is geweest Het bericht is derhalve zeer overdre ven geweest en terug te brengen tot een onbeteekenend voorvalletje, zooals dat wel meer voorkomt. H.M'. bevindt zich in uitstekenden ge zondheidstoestand. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ. (Trekking van heden.) 1000: 14005, 8205, 7415, 6841, 4687 2139. STAATSCOURANT. Bij Kon, besluit is benoemd tot ridder in de orde van den Ned. Leeuw de heer K. ter Laan, burgemeester van Zaandam Ofschoon de griepsoort van dit jaar niet zoo kwaadaardig is als in 1918, ra den de medische autoriteiten toch ieder een aan om de kleinste verkoudheid bij den aanvang te behandelen, omdat ver- toudheden het weerstandsvermogen ver- agen en het lichaam een gemakkelijke prooi voor bronchitis maken. Te veel „innemen", vooral door kin deren, brengt de spijsvertering nog meer in de war en moet liefst vermeden wor den, tenzij op voorschrift van den dokter. Vicks VapoRub, dat alleen maar uit wendig ingewreven wordt, werkt op 2 manieren tegelijk om de kou tegen te gaan en ernstige complicaties te voorko men: (1) door de huid als een ouderwet- sche pap of pleister en (2) door de gene zende dampen, die door de lichaams warmte vrij komen en direct naar de luchtwegen ingeademd worden. Groote pot (dubbele hoeveelheid) tij delijk 90 cents (inplaats 1.25). Uitsluitend verkrijgbaar bij Apothe kers en Drogisten. (Ingez. Med.) Politierechter te Middelburg. Zitting van Dinsdag 19 Januari. De volgende personen waren gedag vaard: J. J., 18 jaar, landbouwersknecht, Rit- them, wegens diefstal van een rijwiel- belastingmerk, toebehoorende aan J. Ba- rendsen, te Ritthem, op 7 Oct. Eisch 25 of 20 d. h. Vonnis 15 of 10 d. h. J. P. U., 60 jaar, landbouwer, Zierik- zee, wegens beleediging van H. v. Schou wen te Zierikzee op 19 Dec. Eisch en vonnis 5 of 2 d. h. J. W,, 19 jaar, landbouwersknecht, St. Laurens, wegens mishandeling van T. Felius aldaar, op 14 Dec. door haar te schoppen. Eisch 15 of 10 d. h. Vonnis 10 of 5 d. h. M. G., 38 jaar, vischleurder, Arnemui- den, wegens beleediging van W. van Bel- zen aldaar op 12 Dec. Eisch en vonnis 10 of 5 d. h. G. C. M., 21 jaar, arbeider Kruiningen, wegens beleediging van J. van Lange- velde aldaar, op 19 Dec. Eisch en vonnis 10 of 5 d. h. C. K., 34 jaar, landbouwer te Ooster- land, wegens beleediging van L. de Valk te Oosterland op 11 Dec. Eisch en vonnis 10 of 5 d. h. J. P. K., 37 jaar, garagehouder te Vlis- singen, wegens het niet aangeven van zijn 2 honden voor de gemeentebelasting op honden over het jaar 1936. Eisch en vonnis 10 of 5 d. h. G. V., 27 jaar, werkman te Vlissingen, \.egens eenzelfde overtreding betreffen de 1 hond. Eisch en vonnis 10 of 5 d. h. F. C. B., 22 jaar, winkelbediende te Yerseke, wegens vernieling van een hou ten bordje, toebehoorende aan M, Nieu- wenhuize aldaar, op 7 Oct. Eisch en vonnis 5 of 2 d, h. - LOOP DER BEVOLKING. WOLPHAARTSDIJK. De bevolking dezer gemeente bedroeg op 31 Dec, jl. 2520 personen (1263 m. en 1267 v.) Er werden in 1936 geboren 25 jongens en 22 meisjes, vestigingen 37 m. en 38 v. pers., overleden 11 m. en 16 v. pers-, vertrokken 63 m. en 80 v. pers. (Bevol king einde 1935 2568 personen.) AARDENBURG. De bevolking dezer gemeente bedroeg op 31 Dec. jl. 2076 personen (1029 m. en 1047 v.) Er werden in 1936 geboren 27 jongens en 12 meisjes, vestigingen 36 m. en 51 v. pers., over leden 8 m. en 12 c. pers,, vertrokken 61 m. en m. en 88 v. pers. (Bevolking' einde 1935 2119 personen.) Goes. i Bevallen: C. W. Krijger, geb. v. Liere, 2.; E, J. Polfliet, geb. Lindenberg, z.; E. C. Polfliet, geb. Looy, d. Ondertrouwd: A. J. Meyer jm. 31 j. en J. D. C. van Liere jd. 23 j.( W. G. M> Smolders jm, 23 j. te Middelburg en J. C. Loekefeer jd. 20 j. Overleden: J. de Kok 68 j, A. C, Smit 59 j. echtgenoote van D. de Vos te 's Heer Arendskerke, J. Noussen 63 j. wed, van M. de Kok te Kapelle, W, M. de Vlieger, 37 j. jd.; A. van Bomden, 5 mnd., z. (D.Z.) Vlissingen. Van 14—18 Januari.. Getrouwd: C. Rab 40 j. en J. M. Zevenhuizen 43 j. E. Montfoort 45 j. en A. W. de Lege 31 j. R. F. Haarsm.a 36 j. en F. J. J. Lems 33 j. Overleden: A. Meuldijk 90 j. wede. van W. J. Groen W. Dan ëise 63 j. man van C. de Regt. (V. C.) Westkapelle. Van 1118 Jan. Getrouwd: H. de Vos 76 j, en Joha. Wilha. Pasveer (Middelburg) 58 j. Overleden: Wila. Verstraate 73 j,, wed. van J. Kaland Goes, 19 Jan. Op de veemarkt wa ren aangevoerd: 2 loopvarkens, 12 big gen. Op de veiling der V.P.Z. waren 6555 eieren aangevoerd f 3 per 100, kleine f 2,30. Officieele noteering: fabrieksboter f 0,90, boerenboter f 0,80, winkelprijs f 0,90, tweede kwaliteit f 0,75, afwijken de f 0,60, Kipeieren f 2,80, winkelprijs f 3,80 poeljeeieren f 2,50, eendeieren f 2,80.' Handelaren: boter f 0,70, kipeieren f 2,80, kleine f 1,50, eendeieren f 2,80 Goes, 19 Jan. Op de graanmarkt was de aanvoer ruim. De noteering was als volg't; Rogge f 8, goudgerst, f 9,25, kookerwien f 8 9,75, schokkers f 15,5017,50, bruine boonen f 9—12, karweizaad f 25, paarde- boonen f 7,10, Aardappelen Zeeuwsche bonte f 2, idem blauwe f 1,90—2. Goes, 18 Jan. Veilingsvereeniging' „Zuid-Beveland". Spruiten 7—11, idem II en III 26, Boerekool 1.503, Groene Savoye kool 1,202.70, Roode kool 1,40 —2,20, Witlof 8—12, Kroten 1,90—2, Koolrapen 0.60, Uien (Stek) 0.60, Wasch- peen 2,50, Wijnpeen 2,903. Schorse- neeren 4, Aardappels Zeeuwsche Blauwe 2,30, idem (drielingen) 1—1,20. Wage- it naarboontjes (voor de zaai) 8, per 100

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 3