ZEELAND. tii SPORT. AFLOOP AANBESTEDING. MIDDELBURG. GOES. ZUID-BEVELAND. D. H. ROODHUYZEN Co. *v. «TAN lOMOiH UVEAROOi. NiW VORK. C"*CaGQ WINNIPEG ENZ Nanrn 1 Tafel 10012 tnnni li u CARlOS^MSTERDan BEURS VAN AMSTERDAM. 4. BEURSTHERMOMETER DINSDAG. ZEEUWSCH-VLAANDEREN WJ>. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. De onderhoudswerken. KORTGENE. voor den concierge gebouwd. Bij de j school behoort een motorboot met een motor van 70 pk, die hei vaartuig, dat dient om de kinderen van de schepen naar de school te brengen en n,a afloop der lessen weer bij de ouders aan boord terug te brengen, een snelheid van 20 km per uur geeft. De concierge der school, een vroegere Rijnsch ppjer, is tevens kapi'ein op de motorboot. De „Prins Bernhard" en de daarbij behoorende motorboot, eveneens „Prins Bernhard" geheeten, zullen Woensdag te Rotterdam aankomen en voor enkele d,agen ligplaa s nemen in de Jachthaven. Donderdagm'ddag zullen verscheidene autoriteiten en genoodigden de school bezichtigen. In het begin van de vol gende week zullen beide vaartuigen naar Ruhrort worden gesleept. SPAARBANKEN IN NEDERLAND. Op 1 Januari 1937 bedroeg het aantal spaarbankenleden van den Nederland- scen Spaarbankbond 180. Bij de Bondsspaarbanken werd in 1936 ingelegd ruim 97 millioen gulden en terugbetaald ruim 96 millioen gulden, zoodat zonder bijrekening van de einde 1936 bij te schrijven interest een bedrag van ruim 1 millioen gulden meer werd ingelegd dan terugbetaald. Met inbegrip van de bijgeschreven in terest zal de vooruitgang van het inleg- gerskapitapl, vergeleken met een jaar tevoren, ruim 12 millioen gulden beloo- pen. Dientengevolge zal het inleggers kapitaal der Bondsspaarbanken op 1 Januari 1937 nagenoeg 420 millioen be dragen. Het aantal spaarders nam in het afge- loopen jaar met 30262 toe, zoodat dit in het begin van dit jaar 1.097.430 bedraagt HET AANTAL MOTORRIJTUIGEN IN NEDERLAND. Door het centraal bureau voor de sta tistiek wordt jaarlijks sinds de invoe ring van de wegenbelasting een sta tistiek bewerkt van het aantal op een bepaald tijdstip in Nederland in ge bruik zijnde motorrijtuigen. Aan de inleiding der zoo juist ver schenen statistiek op 1 Augustus 1936 zijn de navolgende gegevens ontleend voor elk der soorten van motorrijtuigen. 1 Aug. 1 Aug. 1 Aug. 1934 1935 1936 Motorfietsen 44.411 45.345 49.380 Personenauto's 90.088 88.293 89.077 Autobussen 3.814 3.794 3.794 Vrachtauto's 49.951 47.160 47.810 Totaal 188.264 184.592 190.061 DE VEEHOUDERIJCENTRALE). Waarnemend directeur treedt al. Toen eenige maanden geleden, kort na de onthulling van het „bacon-opzetje", de heer Van Zwanenberg aftrad als re- geeringscommissaris, heeft het Hdbl. zijn verwondering er over uitgesproken, dat ook niet de heer Oonk zijn ontslag nam. Deze was vier jaren geleden met den heer Van Zwanenberg, bij zijn benoe ming, meegekomen naar den Haag; te voren was Jiij diens procuratiehouder te Oss. In plaats echter van mèt zijn directeur weer naar de fabriek te Oss terug te keeren, werd de heer Oonk, toen te za ben met den heer Van Deth, benoemd tot waarnemend directeur van de Vee houderijcentrale. Daardoor werd de uit schakeling van het direct belanghebben de element vrijwel illusoir. Thans verneemt het blad echter, dat óók de heer Oonk afscheid gaat nemen van de Veehouderijcentrale, tegelijk met eenige lager geplaatste ambtenaren. De heer Oonk gaat thans izijn vroegere functie bij het Zwanenberg-concern weer opnemen. De noodtoestand in de pluimveehouderij Het landelijk comité van actie tegen den nadeeligen invloed der graanrech ten op de pluimveehouderij heeft zich met een telegram tot den minister van landbouw en visscherij gewend, waarin bij herhaling er op aangedrongen wordt, aan de pluimveehouders een volledige vergoeding te geven voor de door hen te betalen graanrechten. In het telegram wordt er op gewezen dat de graanprijzen sinds Januari 1936 met 33 en sedert Augustus met 19 gestegen zijn. Indien de toestand, zooals hij nu is, aldus gaat het comité van actie in het telegram verder, slechts een paar maan den bestendigd zou blijven, zullen we derom vele pluimveehouders hun be drijf er aan moeten geven. De loonen der mijnwerkers. Aan verschillende groepen onder- grondsche arbeiders van Oranje-Nassau III te Heerlen is aangezegd, dat hun dagloonen met 10 tot 15 cent per dag zullen worden verminderd. Het hoofdbestuur van den Alg. Nederl Mijnwerkersbond heeft naar aanleiding hiervan een brief aan de directie gezon den, waarin wordt medegedeeld, dat de ze loonsverlaging heftige ontstemming onder de mijnwerkers heeft verwekt Het hoofdbestuur wijst er in dit schrij ven op, dat de arbeiders reeds maanden lang uitzien naar het oogenblik, dat naar het voorbeeld van België en Frankrijk ook hier de loonen der mijnwerkers worden verhoogd en het dus nu een ex tra teleurstelling voor hen is, dat men de loonen van bepaalde groepen arbei ders verlaagt. Het hoofdbestuur dring' er dan ook op aan de aangezegde loons vermindering terug te nemen en t overwegen in hoeverre de sterk geste gen kolenprijzen in een verhooging vai de te lage loonen tot uitdrukking dienen te worden gebracht. Bij Kon. besluit is benoemd tot substituut-officier van justitie bij de rechtbank te Breda mr. G. J. B. van der Dussen, ambtenaar van het O. M. bij de kantongerechten in het arrondissement Utrecht, ter standplaats Utrecht. Mr. v. d. Dussen was o.a. ambtenaar van het O. M. van het kantongerecht te Middelburg. BIJ HET VIERDE EEUWFEEST DER GEBOORTE VAN MARNIX VAN SINT ALDEGONDE, Een boottocht naar W.-Souburg. In 1938 zal het vierde eeuwfeest wor den gevierd van de geboorte van M,ar- nix van Sint Aldegonde. Reeds is in Vlaanderen onder het eere-voorziti er- schap van graaf Lippens, minister van Staat, een comité opgericht. Het programma van de huldiging, wel ke te Antwerpen haar centrum zal heb ben, is reeds grootendeels opgemaakt. O.a, wordt een boottocht georganiseerd naar West-Souburg, met bezoek aan 't gr,af. STORM, Gisteren tegen den avond begon de wind steeds in kracht toe te nemen en bereikte tenslotte de sterkte van een kracht'gen storm met windstoo+en die ,af en toe aan een windhoos deden den ken. Tijdens een dier windstooten heeft tegen 9 uur een der ruiten van den winkel van de firma F. B. den Boer, aan de zijde van de Markt het begeven. In duizenden stukjes viel de ruit op de straat. Enkele deelen zochten hun weg in de etalagekast en verder den winkel in. Van de drie electrische lampen in de betrokken kast, sloegen er twee over den koperen stang boven in de kast heen, doch zonder beschadigd te worden. Een der firmanten heeft, met hulp van omwonenden, de etalage zoo spoe dig mogelijk leeggehaald. Voor het groote gat is 'n planken-afsluiting ge maakt. Aanrijding. Gisteren lis een wiellrijdster op de Houtkade aangereden door een auto, waarachter een tweede was gekoppeld. Volgens het me:sje is de oorzaak, dat de chauffeur niet voldoende naar rechts uitweek. De politie onderzoekt dit na der. Rede oud-minister Terpstra. Voor de A. R. Kiesvereeniging sprak Maandagavond mr. Terpstra, lid der Tweede Kamer, oud-minister van On derwijs, over „De komende stembus strijd". Al is het nu nog vrij stil, we kunnen toch verwachten dat het er straks bij de verkiezingen om spannen zal. Ons wacht een hevige strijd. Het verkiezingsmanifest waarmede de A. R. Partij voor de kiezers komt, geeft geen lijst van beloften. Gevraagc wordt voortgaande zorg voor 's lands financiën, daar de fin. toestand nog al tijd zorgelijk is. De verschuiving van lasten naar latere jaren kan niet zoo doorgaan. Gaten in de begrooting moe ten gestopt en indien mogelijk de be lastingen verlaagd. Ook de werkloosheid moet ernstig worden bestreden. Al wat mogelijk en verantwoord is moet hier gedaan wor den. De A. R. partij pleit ook voor be drijfsorganisatie. Krachtig komt spr. er tegen op dat de strijd zou gaan tusschen fascisme en communisme. Wij verwerpen beide. De juiste beschouwing van het gezag vin den wij in Rom. 13. De Overheid re geert alleen bij de gratie Gods. God al leen is bekleed met macht. De Over heidsmacht is slechts afgeleide macht, Naast de Overheid zijn er ook kringen met eigen souvereiniteit (gezin, kerk enz.) Wij hebben noodig een krachtig gezag, dat echter onze rechten en vrij heden eerbiedigt (vrijheid van gods dienst, geweten, oïnderwijs, jdrukpersf, vergadering, enz.) Zonder gezag is er geen ware vrijheid maar zonder vrijheid ook geen waar ge zag. Ook behandelde spr. de verdediging, Daarvoor zullen offers gevraagd moeten worden. De A. R. partij voert den strijd voor een Christelijke politiek. De breede grondslag waarop het kabinet nu rust is niet normaal. De Christelijke grond slagen moeten weer worden vastgezet Ons volk is van ouds een Christelijke natie en moet dienovereenkomstig ook geregeerd woorden. Op deze rede volgde een langdurige bespreking. DRIEWEGEN. Maandagavond hield de vereeniging tot verbetering van het geitenras haar algemeene jaarvergade ring welke, waarschijnlijk door het on gunstige weer, slecht bezocht was. De MAKELAARS SUIKER - RUBBER - KOFFIE par contract Amsterdamsche Üquidatiekas N.V fUKEft KQfftfc CACAO. KATOCN ALlC GRANEN ENZ IER GEUR2S O AM U TIWNI NA 30012-31013 AMSTERDAM-C (Ingez. Med.) inkomsten in 1936 waren 30, de uit gaven f 26, alzoo een batig saldo van ruim f 3. De bode C. de Jonge werd voor den tijd van 1 jaar op oude voorwaarden herbenoemd. Besloten werd om bij de aanstaande keuring (bij genoégzame deelname) de gei en van de verstwonende leden per auto te vervoeren. Mosselverzending 1935 en 1936. YERSEKE. Du tschland in December 1935 397, December 1936 450: België resp. 17221 en 20216; Engeland resp. 3501 en 2509; Fr,ankrijk resp. 11843 en 22573; Zwitserland resp. 18 en 14 ton. Totaal resp. 32980 en 45762 ton. Aanzienlijk meer in Frankrijk daar in 1935 Parijs halverwege is gesloten voor Zeeuwsche mosselen. YERSEKE. Door de „YE 26", een mosselmotorboot van de f rma Gebrs. Padmos, ,alhier, is Maandagmiddag het schip „De Hoop", schipper Verhei van Papendrecht, b nnengebracht te We- meldinge. Het schip, dat geladen was met haver, dreef hulpeloos rond daar de zeilen door den storm waren stukge slagen. Assurantie dekt de schade. Een vergadering S.D.A.P.N.S.B, KRUININGEN. Maandagavond werd bij den heer C. v. Strien een openbare vergadering gehouden, uitgeschreven door de afdeeliing KruiningenHans- weert der S.D.A.P. Als spreker trad op de heer J. Spronkers, propagandist voor Zuid-Hol land en Zeeland der S.D.A.P. met als onderwerp: De N.S.B, of het moderne heidendom. De heer Burkunk, voorzitter der afd. KruiningenHansweert der S.D.A.P. heette allen welkom en verzocht die te genstanders, die niet ordelijk wenschten te luisteren, de zaal te verlaten. Verder bestreed de heer Burkunk het strooibil jet der N.S.B. van 10 Dec. jl. Er is door de afdeeling der S.D.A.P. nooit een ver zoek ontvangen om met de N.S.B. te de- batteeren. Wel heeft de heer Witte des tijds dit ontvangen, maar dit was buiten de afdeeling om. Spr. protesteert tegen het persoonlijk aanvallen van den heer Witte, Als voorwaarden stelde de voor zitter, dat de spreker eerst rustig zal uitspreken en daarna kan van gedach ten gewisseld worden. Verder vestigde de voorz. er de aandacht op, dat het voor het eerst in de elf jaar, dat hier vergaderd wordt, is, dat er nu politie aanwezig is; dat was nog nimmer het geval. Doch, aldus spr. dit pleit niet tegen ons. De heer Spronkers zette uitvoerig den burgeroorlog in Spanje uiteen, en zei, dat die oorlog reeds lang zou zijn beëindigd, wanneer niet Duitschland en Italië er zich mee bemoeid hadden. Dit wordt nu, volgens spr, een brandhaard voor een nieuwen wereldoorlog. De invloed en uitbreiding van de N. S.B. berust volgens spr. op „massa sug gestie". De N.S.B. in Holland heeft ook een werknemers-organisatie, N. S. W, O. Hoe is het daar gesteld De leden zijn niet eens in het bezit van een re glement en hebben niets te zeggen in de samenstelling van hun besturen. Dit ge schiedt alleen door Mussert. Dit moderne heidendom, dat uit Duitschland tot ons is gekomen, zullen wij bestrijden, aldus spr.. de N.S.B.-ers zijn onze tegenstanders maar ook onze vijanden. Na de pauze werd het woord gevoerd door den heer Fieckert, propagandist der N.S.B. ds. Mortier te Kruiningen en den heer Stet, eveneens spreker der N.S.B. Bij het beantwoorden der debatters ds. Mortier uitgezonderd ging het niet voorspoedig, noch van de ééne noch van de andere zijde. Het was meer een trachten elkander op leugens te betrap pen of deze tegenspreken. De heer Fieckert had o.a. gezegd, dat de heer Spronkers in de vergadering van de Staten van Zuid-Holland nog nooit een woord gezegd heeft. De heer Spronkers zegt, dat hij voor de verkie zingen zal bewijzen, dat de heer Fiec kert liegt, door de notulen van genoem de Staten toe te zenden aan den secre taris der afdeeling KruiningenHans- ,-weert der S.D.A.P., waarvan iedereen dan inzage kan krijgen. De heer Burkunk sloot deze vergade ring, die overigens een rustig verloop had, met de woorden „Hoog de Demo cratie". De vergadering werd door ongeveer 70 personen bezocht, waaronder ver schillende N.S.B.-ers. SLUIS. Alhier is overleden de heer J, J. Versluys in den ouderdom van bijna 78 jaar. De overledene werd in 1899 benoemd tot secretaris van de ge- Eerste r.oteering is vorige koers(en); j daarachter ofiicieeie noteering var. he- i den; beteekent: geen noteering ontvangen. Denemarken Oblig. 1926-5 100100% Amsterdam 194-434 1O0K100 I Zeeuws. Hyp.-B-4% 90 99 Cities Service Cy. P. 1958 5 57%—57% A trel. Jurgens A 131IJl i A Ned. Gist- en Sp.fabr. 470 34474 A De ScheldeN.B. 75—7534 C Am. Smelt en Ref. 6914—70 A Born. Sum. H.M. 18834—188 A Houth. Alberts 100100 C Union Pac. Rr. 98%—98 C Int. N'ckel Cy. 46%41% Ned. '36 1000-4 10034—10034 O. India 34 1000-4 100%100% Engeland 1960-90 4 85%—84% A Koloniale Bnk. 82%7934 A N.l. Flbk. 1000 165—16334 C Ned. H. M. 1000 185—186 A v. Berkels Pat. 60%5934 C Calvé-Delft 93%92% A Ph lips Gem. B. afg. 321%312%-15 C Unilever 172%—16934-70% C Am. Car en Foundry 463444%-5% C Anaconda Cop. 41344034-39% C Bethlehem St. 58%—56%-6% C Kennec Copper 4645%-4% C U. 'States St. C. 63%—62%-2% C North Am. Cy. 25%—25% A Kon, Petr. Mpij. 407404-2 C Contin Oil Cy. 32%—32%-% C Phillips Petr. Comp. 38%3734 C Shell Union O.C. 2134-21%-% C Tide Water Ass. 0:1 15%—1534-% A Ned. Scheepv. U. 117%114-16 A H.V. Amsterdam 497%491-87 A Java Cult. Mij. 245-240-36 A N.l. Suiker U. 17734-173-71 A Deli Batavia 260258-57 Aku Rubber H.V.A. - Philips KoninkL - Markt Industrie - Amerika Cïie - Wettig QbbMarkt- Markt Suiker Unilever Schepen gedeponeerd C Deli Mij, 1000 32S 34-328-26 A Senembah 31634311-15 C Baltimore en Ohio 17%17% C Southern Pac. Cy. 3534%-% A 'Southern Rlw. 19%19% A Amst. Rubb. C. 305%—29834-302 A Deli-Bat. Rubb. 185-178-81% A Hessa Rubber 198-190-9134 A Serbadjadi S.R. 170161-6434 WISSELKOERSEN. Londen Berlijn Parijs Brussel New York Heden. Gister. 8.96% 8.96% 73.4734 8.52% 30.7834 1.82% 73.7434 8.52% 30.78 1.82% meente Sluis, terwijl hij dit ambt en het ambt van gemeente-ontvang'er der ge meente Retranchement gedurende ruim 40 jaren heeft waargenomen. In 1925 nam hij als zoodanig ontslag en werd opgevolgd door den heer P. van Hoote- gem. Verder was wijlen de heer Ver- sluijs voorzitter van het college van No tabelen der Ned. Herv. Kerk alhier. De begrafenis had heden plaats, DE WATERLEIDING. Naar wij vernemen, zal de waterlei ding Zeeuwsch-Vlaanderen Woensdag 27 Januari in dienst gesteld worden. Mi nister Gelissen, de Commissaris der Ko ningin in Zeeland en tal van andere autoriteiten zullen daarbij tegenwoordig zijn. Zooals men weet, bevindt de water- winplaats met de bijbehoorende rein- waterkelders, pompgebouwen etc., zich ten Zuiden van Sint Janssteen. nmm Bescherm Uzelf en Uw gezin tegen Infectie met FORMAMINT. de keel-ontsmettende tabletten BIJ ALLE APOTH. DROG. Fl. 1.- P. FLACON (Ingez. Med.) HOCKEY. MiddelburgCadetten II 12. Verzwakt door de griep, kon Middel burg zich niet handhaven tegen een vol ledig Cadetten-elftal. De oorzaak van deze niet verwachte, doch verdiende nederlaag is te zoeken bij de voorhoede. Ware deze wat beter op schot geweest, hadde zij beter gecombineerd, de uit slag zou anders geluid hebben. Reeds in het begin bleek de onmacht van de voorhoede; terwijl in het middenveld de krachten der partijen aardig tegen elkaar opwogen, schiepen de snelle aan vallen der Cadetten gevaarlijke momen ten voor het Middelburgsche doel, doch aan de andere zijde verknoeiden de binnenspelers hun kansen. De combina tie klopte niet, men liep elkaar in den weg, men stond offside! Vooral de linksbinnen besteedde zijn schietkansen met het goed leggen der bal en als hij tenslotte gereed was een kanjer te los sen, had de tegenpartij hem juist de bal voor de neus weggekaapt. Ook de tal rijke corners tegen de Cadetten werden niet best genomen; uit een ervan ech ter wist de linksbinnen in de 2e speei- helft te scoren, Langzamerhand werd daarna de pres sie op het Middelburgsche doel te sterk. Het beleid van den rechtsback en het resolute optreden van den waarnemen- den keeper weerden lang het onheil af en over deveine had men niet te klagen; herhaaldelijk vlogen de schoten rake lings langs, twee maal ketste de bal van de paal terug het veld in, maar tenslot te werd de. keeper afdoende gepas seerd. Even tevoren had de scheitsrechter ten onrechte de Cadetten een strafbul- ly toegekend; de gastheeren wilden, echter niet profiteeren van deze fou tieve beslissing en lieten de bully weg werken, welke edelmoedige geste van de toen nog achterstaande tegenpartij natuurtijk zeer werd geapprecieerd. Zij kregen echter de hen toekomende over winning, toen de tweede goal, zij het ook na een onopgemerkte overtreding, gescoord werd. De linkshalf ondervond de nadeelen van zijn ongeoefendheid en onze landsverdediger toonde meer of fensieve dan defensieve talenten te hebben. De rechtshalf speelde een goe den wedstrijd, weliswaar was de links buiten hem te snel af, maar door tac tisch opstellen wist hij menige aanval te onderbreken. Voor de voorhoede ver dient het aanbeveling meer de W-for- matie te beoefenen, die vooral in tijden van tegenspoed de zoo noodige verbin ding met de achterhoede in stand houdt. Vervolgens werd de internationale wedstrijd van Zuid-Nederland tegen Noord-Frankrijk aanschouwd, die met een kleine verdiende overwinning der Nederlanders eindigde. Veel schoons viel er te bewonderen, veel vooral ook viel er te leeren. Welk een soepele lichaamsbeheersching, welk een stoktechniek en welk een goede an ticipatie demonstreerden beide elftal len; hoe listig combineerde de Fransche rechter-vleugel, hoe bliksemsnel rende de Tilburgsche linkervleugel langs de lijn, hoe mooi zuiverden de Hollandsche backs met lan'ge rechte pushes hun ter rein en hoe beheerschte de Fransche in ternationaal Grimmonprez het midden veld! Een juweeltje van een goal ook; scherp voortgezet door den linkshalf, in de vlucht ingeschoten door den onver wachts naar binnen zwenkenden rechts buiten. Mogen onze spelers er leering van meegenomen hebben en vooral het enthousiasme om meer te oefenen. BILJARTEN. Co te wereldkampioen 45/1. De barragepartij tusschen den Belg Gabriels en den Franschman Cöte, die de beslissing moest brengen voor het wereldkampioenschap biljarten cadre 45/1 is door Cöte gewonnen. De wed strijd was van goed gehalte en zeer r spannend. Zoo was b.v. na 16 beurten de stand: Cöte 284 en Gabriels 281. In de volgende beurt maakte Gabriels ech ter slechts 9, terwijl de Franschman daarop met 16 de 300 vol maakte. Het resultaat was: brt h.s. gem. Cöte 300 17 60 17.65 Gabriels 290 17 142 17.06 De gewone onderhoudswerken en Ie- verantiën ten behoeve der gemeente Goes voor 1937 zijn door B. en W. ge gund aan: W. de Jonge Jóhsz., timmer werk, Fa. J. M J. Schrijver en Zonen, metselwerk, A. Nonnekes, smidswerk, J, P, Hopmans, jalouziemakerswerk. J. Westdorp, vrachtrijderswerk en G. M. Breas, onderhoudswerk aan straten, Het loodgieters- en schilderswerk is nog niet gegund. Maandagmiddag werd te C o - 1 ij n s p 1 a a t aanbesteed de verbou wing van de onderwijzerswoning van de „School met den Bijbel". Er waren 4 in schrijvers. Het werd werd gegund aan den laagsten inschrijver, den heer C. J. Anemaet voor 2159. Abonnementen en Advertentiëa veoï dit blad worden aangenomen door den Agent K. DE VOS De en w over Vol) schap zou u gen, d ding van hebbe treft opvoe pagan ruim flict i thans, spann sche daat overe met c ging gieuz den h

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 2