BUITENLAND. BURGERLIJKEN STAND. BELGIL FRANKRIJK. ENGELAND. SPANJE. BEURS VAN AMSTERDAM. ITALIë. POLEN. CHINA. TURKIJE. CANADA. VER. STATEN. KQRTGENE, WEER EENS GRENSINCIDENTEN IN HET VERRE OOSTEN. Het telegraaf agentschap der Sovjet- Unie meldi, dat welingelichte Mongool- sche kringen c,ategor sch een bericht te genspreken van den generalen staf van het Japansche Kwantoengleger als zou den Mongoolsche troepen in de l,aats e weken de grenzen van Mant^sjoekwo hebben geschonden, In tegendeel, aldus Tass, de inlichtin gen welke bij de Mongoolsche grens- autoriteiten zijn binnengekomen, behal- zen, dat afdeelingen 'Mantsjoerijsche rui terij in den ochtend van 12 Januari de Mongoolsche grens hebben geschonden door op het grondgebied dezer repu bliek door te dringen over een afstand van 40 km, 13 Januari hebben zich bij de afdee lingen ruiterij 20(. militairen gevoegd, die met tien vrachtauto's werden over gebracht, De Mongoolsche regeering heeft daarom een protest ingediend bij de regeering van Mantsjoekwo en de onmiddellijke terugroep'ng geëischt der troepen, die Mongoolsch gebied waren binnengedrongen. De Duitsche vlag de eerste in de Anlwerpsche Haven, De verschenen havenstatistiek meldt, dat de Duitsche vlag over het jaar 1936 de eerste en voornaamste was in de Antwerpsche haven. Er kwamen name lijk 243 Duitsche schepen lossen en 254 laden, in totaal 497, een getal, dat zel den bereikt werd. Engeland komt op de tweede en Nederland op de negende plaats. Staking in het Luiksche kolenbekken. De arbeiders van tal van kolenmijnen in het Luiksche zijn vanochtend in sta king gegaan uit protest tegen het niet verminderen van den werktijd. Een verpletterend referendum. De militielichting 1937 der provincie Antwerpen, die dezer dagen wordt in gelijfd, heeft met vrije keuze bijna ge heel gevraagd om in het Nederlandsch te worden onderricht. Van de 6024 re- cruten dezer provincie vroegen er slechts 88 om in de Fransche taal onder richt te worden, Staking van slagersjongens te Parijs. ..De slagersknechts in de abattoirs La Villette en Vaugirard en andere slage rijen te Parijs zijn in staking gegaan en hebben de werkplaatsen bezet. Tot nu toe heeft zich geen enkel incident voor gedaan. Gasmaskers voor de bevolking van Parijs. De „Petit Parisien" bericht, dat alle Parijzenaars en de bewoners van de om liggende plaatsen van gasmaskers zullen worden voorzien. De maskers zullen kosteloos worden verstrekt aan hen, die gemobiliseerd zullen worden en aan de genen, die niet zijn aangeslagen in de inkomstenbelasting. Voor het aanschaf fen en onderhoud van deze maskers wordt een crediet van 10 millioen fran ken noodig geacht. ZONDERLINGE GERUCHTEN OVER DEN HERTOG VAN KENT. Opnieuw is de laatste dagen een lid van de Kon. familie in opspraak ge bracht. Het betreft den jongsten broer van den Koning, den hertog van Kent, die is getrouwd met de Grieksche prin ses Marina. Aanleiding tot de praatjes over den hertog vormt een bezoek, dat hij onlangs in gezelschap van een zekere mevrouw W. Allen gebracht heeft aan een phrenoloog (schedelkundige) in Fleetstreet te Londen. Dit bezoek, in het hartje van de Londensche krantenwe reld, bleef uiteraard niet onopgemerkt. Er verschenen stukjes en foto's over in enkele kranten. Achteraf blijkt, dat het daarmee niet uit is geweest. De Hertog heeft sinds dien een stroom van brieven ontvangen, grootendeels van anonieme schrijvers, die toespelingen en zelfs beschuldigingen in verband met dit bezoek bevatten. De briefschrijvers brachten het bezoek aan den schedelkundige in verband met een verhouding, die bestaan zou tusschen den Hertog van Kent en mevrouw Allen. Men heeft daarover in den laatsten tijd ook in ruimeren kring gesproken en zelfs werd de tijding verspreid, dat de echt genoot van mevrouw Allen een schei dingsprocedure aanhangig gemaakt zou hebben. Om aan de geruchten een einde te ma ken, is Zaterdag van officieele zijde het volgende bekend gemaakt: De heer en mevrouw'Allen hebben de laatste zes jaar in Ierland gewoond. Zij bezoeken Londen slechts zelden. Op een dezer zeldzame visites heeft mevrouw Allen haar opwachting gemaakt bij de hertogin van Kent, o.a. om het kort ge leden geboren tweede kindje van de fa milie te zien. Zij vertelde daarbij de her togin, dat zij voor 's middags een af spraak had gemaakt bij den schedelkun dige. De hertogin bood aan, haar te ver gezellen. Handelend naar den inval van een oogenblik, heeft de hertog van Kent zich toen ook „den schedel laten lezen", Dit is alles. Het huwelijk zoowel van den hertog van Kent als van mevrouw Allen is zeer gelukkig. Beide families lijden zeer on der de vele lasterÜjke geruchten, die de ronde hebben gedaan. De hertog kent mevrouw Allen van vroeger. Zij was om streeks 1922 een der mooiste mannequins van Londen, meldt het „Volksblad". De „Sunday Express" weet omtrent deze zonderlinge geschiedenis nog mede te deelen, dat bij het bezoek, dat me vrouw Allen aan den hertog en de her togin van Kent bracht, deze laatste niet tegenwoordig kon zijn, daar de doktoren haar 's middags tusschen drie en vijf uur volstrekte rust hadden voorgeschreven. De hertog, vernemende, dat mevrouw Allen een afspraak had om „haar sche del te laten lezen" bij den heer, die uit iemands hersenen wonderlijke dingen kan afleiden, bood aan, haar in zijn auto derwaarts te brengen. In Fleetstreet aan gekomen, heeft de hertog, een plotselin ge ingeving volgend, ook zijn schedel aan een inspectie doen onderwerpen. Wat de phrenologist hem omtrent de gesteltenis van zijn ziel of wellicht ook over zijn toekomst heeft verteld, blijkt niet tot de „Sunday Expresse" te zijn doorge drongen. Het geheele geval is intusschen ken merkend voor het bijgeloof, dat vooral in welgestelde kringen in Engeland we lig tiert, terwijl het kwaad gerucht, waartoe dit malle geval aanleiding heeft gegeven, wel zeer duidelijk bewijst, hoe het vertrouwen van de openbare mee ning door het gebeurde met koning Edu- ard VIII een knauw heeft gekregen. DE BURGEROORLOG. Weer hevige gevechten rondom Madrid. Van Zaterdagmiddag tot gisteravond moet er op alle fronten rondom Madrid tamelijk hevig gevochten zijn. Vermoe delijk hebben deze gevechten voor geen van beide partijen veel succes opgele verd. Ook duren de gevechten in het Zui den tusschen Gibraltar en Malaga voort. Volgens een mededeeling uit Sevilla zijn de troepen van generaal Franco hier weer eenige kilometers in de richting van Malaga opgedrongen. Dat deze be langrijke havenstad gevaar gaat loopen, mag worden afgeleid uit het feit, dat de Russische consul haar Zaferdag eenigszins overijld heeft verlaten en naar Barcelona is gegaan. Malaga heeft opnieuw aan bombarde menten bloot gestaan. Bij een ervan werd het consulaat der Ver. Staten ge troffen en goeddeels vernield. Er schij nen echter geen slachtoffers gevallen te zijn. Als tegenprestatie van de luchtaan vallen op Malaga hebben regeerings- vliegtuigen de dichtbij Gibraltar liggen de havenstad Algeciras, welke de op standelingen bezet houden gebombar deerd. Er moet daarbij vrij veel onheil zijn geschicht. Belgische mitrailleurs voor Barcelona? De „Nation Beige" verneemt van ge woonlijk welingelichte zijde dat de ge neraliteit van Catalonië bij een Belgi sche firma een contract heeft afgesloten voor de levering van 1000 mitrailleurs voor het bedrag van zeven millioen Bel gische franken. De wapens waren eerst bestemd voor Abessynië. Een der clausules van het contract bepaalt, dat de wapens onmiddellijk naar Spanje moeten worden vervoerd. Wederom Italiaansche vrijwil ligers gedebarqueerd. Uit Gibraltar wordt gemeld: Wederom is een groot contingent Ita liaansche vrijwilligers te Cadiz op 12 Januari j.I, aan land gezet. Een geloof waardig Britsch ooggetuige vertelt, dat de ontscheping in den loop van den avond geschiedde. De ooggetuige, die uit Cadiz hier is teruggekeerd, raamt dat 4000 Italianen aan land gingen. Zij waren met een groot transport schip, dat naam noch vlag voerde, naar de stad gebracht, Genoemde reiziger voegde aan zijn verhaal nog toe, dat men in Sevilla, Jerez en Cadiz meer Marokkanen en Italianen ziet dan Spaansche soldaten. INTERVIEW MET GENERAAL FRANCO. In het groote hoofdkwartier te Sa lamanca heeft een speciale vertegen woordiger van Havas een onderhoud gehad met generaal Franco, die zich be reid verklaarde de hem gestelde vragen zonder omwegen te beantwoorden. Het onderhoud vond plaats in een salon van het bisschoppelijk paleis. De eerste vraag van den correspon dent betrof de berichten aangaande de ontscheping van Duitsche troepen in Marokko. „Er zijn geen Duitsche soldaten in Spaansch Marokko", zoo verklaarde Franco. „Ik spreek de beweerde ont scheping van Duitsche troepen of vrij-f willigers in onze bezittingen in Noord- Afrika pertinent tegen. Er kan vandaag evenmin als gisteren sprake van zijn, dat de nationale Spaansche regeering ook maar een. enkel stukje nationaal grondgebied zou afstaan." De opmerking van den correspondent dat het internationale karakter van den oorlog in Spanje, onvermijdelijk onrust moet verwekken, ontlokte den generaa de opmerking: „het internationaal ka rakter van dezen oorlog is niet onze zaak. Wij hebben dit nooit gewenscht. Wij zullen slechts tot het einde toe strij- mm (Ingez. Med.) Eerste noteering is vorige koers(en); daarachter officieele noteering van he den; beteekent: geen noteering ontvangen. Denemarken Oblig. 192^.5 10034100 Amsterdam 1934-434 100)4 Zeeuws. Hyp. B-4)4 99%99% Cities Service Cy. P. 1958 5 57%57% A Pref, Jurg'ens A. 130131 A Ned, Gist- en Spiritusf. 467)4470% A De Schelde N.B. 74%75 C Am. Smelt en Ref. 7069% A Born. Sum. H.M. 187%188% A Houth. Alberts 102100 C Union Pac. Rr. 97%98% C Int. Nickel Cy. 4746% Ned. 1936 1000-4 101%—100% O. Indie 34 1000-4 101—100% Engeland 1960-90 4 8585% A Koloniale Bnk. 83%82% A NI. Hbk. 1000 161%—165 C Ned. H. M. 1000 184%—185 A v. Berkels Pat. 60 j C Calvé-Delft 93-93%-% A Ph lips G. B( afg. 318%—323-20 C Unilever 173—171%-73 IC Am, Car en Foundry 4546%-46 C Anaconda Cop. 40%41% C Bethlehem St. 57%58% C Kennec Copper 45%45%-6% C U. States St. C. 61%—63%-2% 8 C North Am. Cy. 25%—.25% A Kon. Pe r, Mpij. 413%—409-05 C Contin Oil Cy. 33%—32%.% C Phillips Petr. Comp, 38%38% C Shell Union O.C. 21%21%-% C Tide Water Ass. 01 15%15%-% A Ned, Scheepv. 118%116 -18 A H.V. Amsterdam 496500-495% A Java Cult. Mij. 249%—246-44 A N.I. Suiker U. 179%—179%-5% A Deli Batavia 256%258-62 BEURSTHERMOMETER MAANDAG» Tabak Aku KoninkL - Unilever - Amerika - Wettig Philips Markt Industrie Rubber Olie Schepen a Obl.Marfslr—t Suiker gedeponeerd. den, teeneinde de communistische machten van ons grondgebied te ver drijven. Italië en Duitschland voeren elk op eigen wijze denzelfden strijd en hier in ligt het geheim van hun sympathie voor óns. Weliswaar genieten onze le gers den steun van een klein aantal bui- tenlandsche technici, doch aan het front vallen slechts Spanjaarden en Spaan sche onderdanen en zijn het met uitzon dering van enkele vreemdelingen, die op regelmatige wijze in ons legioen zijn opgenomen, Spanjaarden, die voor God en vaderland sterven." (Dit lijkt ons niet bepaald met de feiten in overeen stemming. Red.) Op de vraag van den correspondent of de ontruiming van Madrid door de burgerbevolking verandering in zijn plannen heeft gebracht tot het innemen van de hoofdstad, antwoordde Franco: „Er is niets veranderd. Madrid zal vallen zooals was voorzien. Het heeft weliswaar groote politieke beteekenis, doch van Madrid hangt het lot van den oorlog niet af. Wij zullen Madrid nemen en niet verwoesten. De komende ge beurtenissen, waarover ik, zoo ge be grijpen kunt, niet kan spreken, zullen het U bewijzen. Ik wijs U er nog op, dat het de eerste keer is in de wereldge schiedenis, dat een aanvaller een wijk heeft aangewezen, waarin de nön-com- battanten zich konden terugtrekken. Wij zullen den oorlog op militaire wijze winnen. Ik zeg niet, dat dit in een week of in zes maanden zal geschieden, doch wel, dat wij hem geheel zullen winnen en op het geheele grondgebied". „Hoe zal het nieuwe Spanje er dan uit zien?", vroeg de correspondent ver der en de generaal antwoordde hierop: op: „Allereerst zal het een vrij Spanje zijn. In het buitenland vergist men zich nog steeds omtrent onze beweegrede nen, en stelt men ons voor als voor vechters van een klassenstrijd en als vijanden van het volk. Wij zullen den klassenstrijd onderdrukken, willen den arbeid zijn waardigheid en vrijheid her geven en met volk tegen de slechte rij ken zijn. In dit opzicht hebben wij reeds vele maatregelen getroffen, zoo met betrekking tot de werkloosheid en de openbare gezondheid, Wij hebben een vakvereenigingsorganisatie gevormd, die zich later tot een corporatie zal ont wikkelen en zullen het land vrede ge ven." „Wat zal het toekomstig uiterlijk zijn van Spanje tegenover het buitenland? vroeg de correspondent tenslotte. „Wij hebben van niemand iets te vra gen. Wij wenschen zoo spoedig moge lijk de betrekkingen te hernieuwen, die tevoren met alle landen zonder uitzon dering werden onderhouden. Wij zullen echter al onze krachten inspannen de betrekkingen met de Spaanschspreken- de landen van Amerika te verstevigen Mede deelingen van de „Times" over de Duitsche penetratie in Marokko. Het Engelsche blad, de Times" pu bliceert een niet gecensureerd tele gram van zijn bijzonderen correspon dent te Meilila aangaande de Duitsche activiteit in Spaansch Marokko. Uit een vluchtig bezoek aan de Spaansche zone valt de conclusie te trekken, dat de Duitschers hier geen andere troepen hebben dan die, welke in het Spaansche vreemdelingenlegioen dienst doen. Maar tot deze laatsten be hooren vliegers, die in het bezit zijn van de belangrijkste vliegvelden. De Duit sche vliegers droegen de uniform van 't C Deli Mij. 1000 324%—330-27 A Senembah 301-320-13 C Baltimore Ohio 17%17% C Southern Pac, Cy. 34%35%-5 A Southern. Rlw. 19%19% A Amst. Rubb. C. 310%—307%-3% A Deli-Bat. Rubb. 191185 A Hessa Rubber 197%198 A Serbadjadi S.R. 173170 WISSELKOERSEN. Heden. Gister. Londen 8,96% 8,96% Berlijn 73,47% 73,45 Parijs 8,52 8,53 Brussel 30,78 30,80% New York 1,82% 1,82% vreemdelingenligioen tijdens een bezoek van Britsche marine-officieren. De Duitschers zijn thans werkzaam in de kustcentra, doch niet in het binnenland. 3e Duitsche invloed op de inboorlingen bestaan uit propaganda en het uitdeelen van geschenken. De Duitsche oeconomische penetratie is nog steeds belangrijk. Zij neemt toe ten koste van andere landen, aldus de .Times". De correspondent verklaart verder, dat de Spaansche hooge commissaris liem een vrijgeleide had verstrekt voor een bezoek aan de Spaansche zone en aan alle steden, welke onder Spaansche souvereiniteit staan. Toch hield deze vrijheid een belangrijke uitzondering in: de vergunning het vliegveld van Melli- la te bezoeken. De correspondent geeft te kennen, dat hij te Mellila en te Tetoean tal van jonge Duitschers in geheel nieuwe bur- gerkleeding heeft ontmoet, die geen Spaansch spraken en van wie veronder steld werd, dat het bedienden waren van een transportmaatschappij. „Mijn onderzoek en mijn waarnemin gen", aldus besluit de correspondent, „hebben mij tot de conclusie gebracht, aai deze mannen militaire vliegers zijn, die dagelijks samenwerken met de strijdmacht van Franco aan de Zuid kust van Spanje. Goering luncht bij koning Victor Emmanuel. Goeirng heeft deelgenomen aan een jacht, die te zijner eere was georgani seerd op het koninklijke jachtterrein, behoorende bi; het kasteel Poziano, nabij Ostia. Hij zat voorts aan bij een lunch, die de koning in dit kasteel had aangericht. DE DUITSCHE AMBASSADEUR NAAR BERLIJN. In opdracht van Goering? De Duitsche ambassadeur te Rome, Von Hassell is vanochtend om 7 uur 40 naar Berlijn vertrokken. Gisteravond heeft Von Hassell een langdurig onderhoud gehad met rijksmi nister Goering. Wol uit melk. Op initiatief van handelskringen heeft men te Lodz een maatschappij opgericht genaamd „Polana" voor het vervaardi gen van wol uit melk. Door een ingewikkelde methode ver krijgt men uit 33 liter melk 1 kilo wol. De melk moet echter versch zijn. De wolfabricatie uit melk, zal voor het Poolsche economische leven van groote beteekenis gunnen zijn. De in voer van wol in Polen vormt een be langrijke post op de handelsbalans. Men verwacht dat in Juni 1937 met de fabricage kan worden begonnen. Een groep Italiaansche financiers wil voor 50 procent in het aandeelen-kapi- taal deelnemen. Een Poolsche textielde- legatie onderhandelt op het oogenblik te Milaan over de voorwaarden van de ze deelneming. SNELTREIN IN BRAND GEVLOGEN. De sneltrein tusschen Kanton en Kow- loerfis nabij het station Sji Ten in brand gevlogen. Meer dan veertig reizigers zijn gedood of gewond, hetzij aan brandwon den, hetzij doordat zij uit den rijdenden trein sprongen. 72 dooden. Nader wordt geméld: Bij den brand in den expresstrein CantonHongkong, welke gisteren ontstaan was door de ont ploffing van een helsche machine, zijn 72 personen om het leven gekomen. De vonken wjtren overgeslagen in een mand, welke gevuld was met kleine cel luloid voorwerpen, die opzettelijk tus schen de beide rijtuigen was geplaatst, Schoolhoofd ranselt een jongen dood. In het Turksche gehucht Sematiye heeft men een schoolhoofd gearresteerd, dat een leerling met stokslagen heeft doodgeranseld MUITERIJ IN EEN STAATS GEVANGENIS VAN ONTARIO. Uit Guelpsh in Ontario wordt gemeld: Alle zevenhonderd gedetineerden in de staatsgevangenis van Ontario zijn gisteravond in opstand gekomen. Men vreest, dat 150 gevangenen bij de mui terij ontsnapt zijn. De muiters waren op een gegeven oogenblik de situatie volkomen meester. Zij waren er toen in geslaagd de bewa kers en andere beambten in het admi nistratiegebouw te drijven. Zij gooiden vervolgens de ruiten in en vernielden de verlichting. Terwijl zij hun dekens in brand staken. Zij hebben in het geheel een schade aangericht van veertig duizend pond sterling. De ontsnapte gevangenen schijnen de poorten te hebben opengemaakt en een heenkomen te hebben gezocht in het omliggende heuvelgebied. De anderen zetten den strijd voort tegen de bewa kers, die werden bijgestaan door brand weer en honderden gewapende politie beambten, die tenslotte de orde ten deele herstelden en de gevangenen op sloten in de gehavende slaapzalen. Het is tot deze ongeregeldheden ge komen uit ontevredenheid over de kwa liteit van het verstrekte voedsel. Havas meldt nog, dat de muiterij tijdens den maaltijd losbrak. De mannen heb ben alles, wat zij zagen vernield. Met stokken sloegen.zij op de bewakers los.- Zij staken hun cellen in brand, waarna zij zich naar de binnenplaats begaven. Van een stortregen trokken zij zich niets aan. Bij de hevige gevechten zijn tal van bewakers en gevangenen gewond. Stakers weigeren fabrieken te ontruimen. De stakers, die de carrosseriefabrie- ken der General Motors te Flint (Mi chigan) bezet houden, hebben besloten, de bezetting der werkplaatsen voort te zetten. Zij beweren, dat de directie der General Motors afzonderlijk met de werkwilligen onderhandelt. Middelburg. Overleden: P, J. Pannij 70 j. ongeh. d., J. L F. v. Boeijen 17 j. ongeh. z. Getrouwd: Mi. J. van Sluijs 35 j. en L, Nachbargauer 35 j., J. A. van Offenbeek 28 j. en S. Dingemanse 27 j„ B M. Schoenmakers 22 j. en A. P. D. de Hoo ge 23 j-, A. I Vos 25 j. en A. E. Wolfson 24 j. Abonnementen en Advertentiën voet dit blad worden aangenomen door den Agent K, DE VÖS

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 2