Het helsch complot KROftlEK van den DAG. BINNENLAND. ZEELAND. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEÜWSCHE MIDDELBÜRGSCHE COURANT (W.O. DE GQESCHE CRT.) VAN VRIJDAG 15 JANUARI 1937. No. 12. ANNIE S. SWAN, GASMASKERS VOOR DE BURGER BEVOLKING. &0£S. WALCHEREN. VEERE Alhier zijn in dienst getre den als sluis- en pontwachter C. J. Grootenboer, van Moerdijk, vroeger in dienst bij het Moerdijksche veer, en als sluis- en pontknecht C. Sanderse, van Sluiskil. 2UID-BEVELANB. verse eieren. Fa. W. on 557, Sovjet-Russische welvaart? De „Prawda", een van de grootste Sovjet-Russische bladen, heeft dezer da gen een artikel gepubliceerd, dat tot op schrift droeg: „De U. S. S. R. het land met de beste betalingscapaciteit". „Onze vijanden, aldus de „Prawda", hebben meer dan eens onze economische ineenstorting voorspeld, meer dan eens probeerden zij de insolventie van de Sovjet-Unie te bewijzen, de taal der cij fers en feiten weerlegde hun orakels, 't Is algemeen bekend, dat de Sovjet-Unie buitenlandsche credieten op korten en middelmatigen termijn geweigerd heeft. In de laatste twee jaar ontving de Sov jet-Unie credieten en leeningen op lan gen termijn tolt een totaal bedrag van rnim 700 millioen roebel. De geregelde actieve handelsbalans der laatste jaren, en de groote toene ming van de goudproductie zijn van groot belang voor de bevestiging van onze economische positie tegenover het bui tenland. Er was een tijd dat wij door een eco- noimische en financieele blokkade ge dwongen waren groote offers te brengen in onze economische betrekkingen met andere landen. Deze tijd is echter onher roepelijk voorbij. De ontwikkeling van de volkshuishouding hangt niet af van de buitenlandsche credieten. Stalin zeide reeds bij het afloopen van het eerste vijfjaren-plan: „Wij hebben ons eerste vijfjaren-plan vervuld zonder de tot slaaf makende macht van buitenlandsche cre dieten en leeningen. Het tweede vijfja ren-plan zullen wij vervullen door ster ke beperking van den invoer en credie ten. In het derde vijfjaren-plan zullen on ze handen volkomen vrij zijn". De buitenlandsche credieten, aldus de „Prawda" verder, zijn, noch waren een beslissende factor voor de economische ontwikkeling van ons land. Wij kunnen ze slechts als aanvullende middelen on der bijzonder voorwaarden gebruiken, Ji.l. bij normale rente op langen termijn en bij de werkelijke mogelijkheid ze te gebruiken voor den invoer van medorne technische installaties. In 1934 eischten de Engelsche bankiers voor een crediet aan de Sovjet-Unie niet alleen de er kenning van de schulden van vóór de revolutie, doch ook de opheffing van 't monopolie van den buitenlandschen han del en de wederinstelling van de kapita listische structuur in de Sovjet-Unie. In 1936 garandeerden de Engelsche regeering en de bankiers aan de Sovjet- Unie echter een crediet van 10 millioen pond sterling, met een looptijd van 5 jaar tegen 5,5 pet. rente. Hierbij vervielen alle illusies van een verbinding der cre dieten met het vraagstuk der schulden van vóór de revolutie. Het Russische blad haalt dan eenige uitlatingen aan van een Amerikaansche krant, de New-York Herald Tribune", welke o.a. schreef, dat het Sovjet-sys teem de grootste nauwkeurigheid bij de vervulling van al haar erkende verplich tingen heeft betracht; dat de totale han delsschuld der Sovjet-Unie in Duitsch land en andere landen volledig werd be taald en dat de geringschatting waar mede vele landen, die handelsbetrekkin gen met Rusland aanvankelijk beschouw den, plaats heeft gemaakt voor een po ging om deze betrekkingen uit te brei den. De „Prawda" besluit dan: „De Sovjet-Unie had in 1936 evenals in 1935 een actieve handelsbalans niet tegenstaande de groote toeneming van den invoer en van de betalingen. Wij waren niet genoodzaakt in 1936 goud naar het buitenland uit te voeren. Al het in 1936 gedolven goud bleef in het land, waardoor de voorraad van de staatsbank toenam. De Sovjet-Unie be schikt thans over zeer krachtige goud en valuta-reserves, welke een der we zenlijke factoren vormen voor haar eco nomische kracht en verdediging". Het heeft weinig zin op deze feiten van betrekkelijken economischen bloei het een en ander af te willen dingen. Ï&ar het uiterlijk gaat het de Sovjet- nie de laatste jaren inderdaad naar den vleeze. Echter, op zichzelf is dat niet 15), deer „Christina, het tweede meisje? Ik her inner me niet, dat ik je ooit gezien heb. Waar is mijn nicht?" „Beneden, bij dr. Guthrie. Wilt u wat water hebben, mevrouw?" Christina had het gevoel, dat ze iets doen moest en voor het eerst van haar leven ontwaakte in haar het teedere, vrouwelijke instinct om iemand, die lijdt, behulpzaam te zijn. Ze was jong, vol leven, sterk en opgewekt en het leek haar verschrikkelijk om zoo uitge teerd en zwak te zijft, óm daar beweging loos te moeten ligg'en en je tot niets in staat te voelen. Ofschoon ze ze niet on der woorden had kunnen brengen, waren dit haar gedachten, Miss Dempster voelde de verborgen teederheid van haar stem en blik en het was, alsof zich iets in haar ontspande. Ze keek bijna aandoenlijk gretig naar 't Aan de gewone gasmaskers, welke in geval van gasaanvallen de burgerbevol king moeten beschermen, zijn eenige be zwaren verbonden, welke het nut van deze beschermingsmiddelen voor sommi ge categorieën van personen problema tiek melken. De gewone maskers zijn een last voor de gebruiker, bizonder voor ou den van dagen, en zijn slechts bij zeer nauwk'eurigëïi pasvorm betrouwbaar, waardoor het gevaar voor zeer jonge kin deren groot blijft. Een belangrijke bij drage tot de veiligheid der burgerbevol king, ook van kinderen, wordt geleverd door een uitvinding, waarop de firma Loos Co. te Amsterdam octrooi heeft aangevraagd. Deze firma vervaardigt sinds eenige weken een masker, dat be rust op een systeem van „overdruk". Bij dit systeem moet de lucht niet door de kracht der menschelijke longen in het masker worden gezogen, doch wordt zij er door een handpompje in g e b 1 a - z e n. Er ontstaat in het masker zoodoen de een verhoogde luchtdruk, welke voor komt, dat verontreinigde lucht van bui ten het masker door reten en naden naar binnenstroomt. Het masker wordt als een zak over het hoofd geplaatst en behoeft niet nauw aan te sluiten. Het Roode Kruis-ziekenhuis te Den Haag heeft zich reeds een dergelijke in stallatie voor een ziekenzaal aange schaft. Het toestel is uitgerust met het stan daardfilter van de artillerie-inrichtingen aan de Hembrug De directie van dit staatsbedrijf heeft aan de fabrikante na proefneming een gunstige verklaring versterkt, nadat bij een proefneming was gebleken, dat iemand gedurende een uur in een gas kamer met traangas kon verblijven, zon der eenigen last van het gas te onder vinden, I 1.1 HET PLAN-DETEEDING, De aankoop van eieren. Aan den aankoop van eieren volgens het plan Deterding wijdt het Neder- landsch weekblad voor kruidenierswa ren de volgende beschouwing: Terwijl de aankoopen volgens het plan Deterding bij aardappelmeel tol prijsverhooging hebben geleid, moeten wij bij eieren' precies het omgekeerde constateeren. De energieke pogingen die van officieele zijde gedaan zijn om deze aankoopen alsnog in het rechte spoor te lejden, hebben geen resultaat gehad, intégendeel bestaat groote "vrees dat de particuliere belangen hier hoogtij vieren en deze heele export in handen blijft van één persoon, die niet zal na laten alle collega's naar zijn pijpen te laten dansen. Wij zien dientengevole de meest dwa ze verhoudingen. Terwijl de vraag naar eieren toeneemt, dalen de prijzen en handhaven zij zich iets boven het En gelsche niveau, terwijl Duit'schland ge wend is een veel steviger prijs te beta len. Het gevolg is, dat het vrije contin gent tot levering van eieren naar de eiercentrale te Berlijn belangrijk lager is (de centrale is goedkooper uit met Deterding-eieren). Weliswaar is daarte genover het geldcontingent voor export naar Duitschland 50 pet. hooger dan in de afgeloopen maand, maar het is de vraag of onder deze omstandigheden dit contingent te plaatsen is. Nu de export van de Deterding-eieren niet loopt over het Nederlandsch eier- controlebureau, dat voor een eerlijke verdeeling zou kunnen zorgen, maar over de Borggreven-centrale te Terborg, moet worden geconstateerd dat noch de pluim veehouderij noch de eierhandel van de geste des heeren Deterding de voordee- len zal plukken die er bij een andere werkwijze uit te halen waren. Expor teurs hebben gelegenheid de eieren naar Terborg te leveren met bijlevering van de benoodigde houtwol, in kisten die de firma Borggreven ter beschikking stelt tegen een prijs, die zich tot heden nog even boven 3 per 100 beweegt, dus inclusief houtwol, en franco grens. Dit verklaart de inzinking der prijzen op de Nederlandsche markt. Tot dusver was de toestand zoo, dat een prijsval in Engeland ten deele werd opgevangen door de Duitsche vraag, zoodat men niet voor één gat gevangen zat. De Engelsche markt is thans geheel gedemoraliseerd door den geweldigen aanvoer van goed- koope eieren uit de Engelsche koloniën. De firma Borggreven profiteert hier van door haar aankoopprijzen iets boven de Engelsche markt te houden en de ge weldige vraag, vermoedelijk met mede werking van de Eiercentrale te Berlijn, die reeds den vrijen contingenteerings- prijs had verlaagd, grootendeels uit te schakelen. Zoo heeft deze firma dus een domi- neerenden invloed op de prijszetting op de Nederlandsche markt, wat gebleken is geen voordeel te brengen aan het al gemeen belang. De aankoop van boter. Naar net Nederlandsch weekblad voor kruidenierswaren meldt, zullen thans ook de boteraankoopen volgens het plan- Deterding, loopen over de firma Borg greven te Terborg, dezelfde die ook de eierveiling aan zich heeft getrokken. (Ingez. Med.) van zoo verschrikkelijk veel belang. De intrinsieke welvaart van een land wordt voor een groot deel bepaald door zijn politieke leven en de geestelijke grond slagen daarvan. Dezen vormen zelfs de werkelijke potentieele volkskracht. Of de „Prawda" ook daarvan een zoo opti mistisch tafereel zou kunnen ophangen? Voorshands wagen wij dit, met de heu genis aan recente gebeurtenissen, als de afslachting van Zinowjef en Kamenef, te betwijfelen. meisje op. „Ik vind het prettig om jou in mijn kamer te hebben. Zeg aan miss Alice, dat, wanneer zij me alleen moet laten, jij bij me moet blijven inplaats van Dal- gleish. Die moet niet meer bij me ko men. Ze past alleen maar bij gezonde menschen. Zelfs haar rokken maken ge luid". Het zou niet prettig voor mrs. Dal- gleish geweest zijn, als ze deze woor den, die stamelend en met lange tusschen poozen uitgesproken wierden, .gehoord had. Maar, ofschoon ze aan den buiten kant van de deur met haar oor stijf te gen het sleutelgat gedrukt stond, kon ze wel de stem van Christina verstaan, maar van miss Dempster vernam ze slechts een vaag' gemompel. Tot wanhoop gedreven, opende ze haastig de deur en ging opnieuw de ka mer binnen. Voor zoover zij wist, was dit de eerste keer sinds vele dagen, dat haar meesteres bij het bewustzijn was. Miss Harman had dienzelfden ochtend nog met duidelijke bezorgdheid gezegd, dat die voortdurende bewusteloosheid haar ernstig verontrustte. Nu zag ze haar In de week van 3 tot en met 9 Ja nuari kwamen in onze provincie twee gevallen van diphtherie voor, n.l. één in ieder der gemeenten Kloetinge en Vo gelwaarde. Verkoop Kinderpostzegels en briefkaarten. Het Comité voor den verkoop van Kinderpostzegels en briefkaarten deelt ons mede, dat de opbrengst f< 1753 heeft bedragen. Het Brokkenhuis „De Nieuwe Haven", Zoo men zich zal herinneren, is op Maandag 7 December alhier het brok kenhuis „De Nieuwe Haven" geopend. Wij hebben eens geïnformeerd of deze instelling aan het doel, waarmede zij is opgericht, voldoet. Wij vernamen, dat na een maand duidelijk blijkt, dat zij voor hen, die daarvoor in de termen val len, aan zijn doel beantwoordt. Het is zelfs zoo, dat men niet aan alle verlan gens tot aankoop kan voldoen en daar om hoopt het bestuur, dat de voorraad kleeding, zoowel voor mannen als voor vrouwen, weer eens een goede aanvul ling zal ondergaan. Dit kan als zij, die wat te missen hebben uit hun of haar kleedingvoorraad, even den heer Jozias- se in de Breestraat of het kantoor van den Armenraad, telefoon resp. 300 en 358, waarschuwen. Het voor het goede doel bestemde wordt dan gaarne afge haald. De griep. De griep, die reeds weer eenige we ken lang in alle kringen onzer samen leving slachtoffers uitzoekt, maar geluk kig meestal voor een korten tijd, blijft in dezen natten tijd zijn klauwen steeds wijder om zich heen slaan. Dit werkt na tuurlijk moeilijk op het heele leven, Om dat alom personen uit functie of bedrijf worden weggetrokken en anderen, die nog gaande of staande zijn of pas her steld, voor dubbele taken of soms nog meer komen te staan. O.a. hoorden wij, dat een 12-tal leden van het P.T.T.-personeel, o.a. de waar nemende directeur van het kantoor, af wezig is. Dit werkt natuurlijk voor dit steeds drukke bedrijf stagneerend. Zelfs kans gekomen om haar macht te doen gelden en Christina Caldwel voorgoed te verslaan. Ze had het recht om dat te doen, want zooals ze zelf gezegd zou hebben, had ze miss Dempster de laat ste twintig jaren trouw gediend. „O, mevrouw, wat doet het me goed, dat ik zie, dat u weer uzelf bent!" zei ze. „Is er iets, wat ik voor u kan doen? U weet, dat u op uw arme, oude Dalgleish kunt rekenen, die zoo lang bij u gediend heeft. Het heeft me pijn ge daan, mevrouw, meer dan ik kan zeg gen, om opzij geschoven te worden door menschen, die op zijn zachtst gesproken niet eens mijn meerdere zijn. Zelfs de kasten worden afgesloten, [zoodat ik nergens meer bij kan'". „Wie heeft de kasten afgesloten?" vroeg miss Dempster, terwijl er iets, dat veel van een glimlach weg had, om haar lippen speelde. „Miss Harman en ze laat dat meisje hier, die nuttelooze, luie meid bij u op- passent inplaats van mij, Dalgleish, die hier al in betrekking was, toen zij nog geboren moest worden. Het is meer dan een mensch kan vérdragen, mevrouw en is reeds personeel van het kantoor Vlis- singen ter assistentie geroepen. Maar ook in vele andere bedrijven, op kantoren, op werkplaatsen, mist men werkkrachten, die aan het bed of althans aan huis zijn gekluisterd. Ook in de ka zerne heeft de griep om zich heen ge grepen en vele der jongens van de S.D. Ó.A. moeten het bed houden of kunnen althans de lessen niet behoorlijk volgen. Van beslist ernstige gevallen hoorden wij tot nu toe niet, maar oppassen is toch wel de boodschap. DE HUWELIJKSFEESTEN. Groeiende belangstelling. Toen Donderdagmiddag twee uur de his orische optocht een aanvang zou ne men klaarde het weder gelukk'g op zoo dat de rondgang volgens het programma kon plaats hebben. Langs de lange route stond sfeeds een dichte haag van kij kers, waarbij ons bleek, dat er, ondanks den ongunstigen morgen, toch nog zeer velen van buiten naar Goes waren ge komen. En men zal van zijn bezoek ze ker geen spijt gehad hebben, want alle zestien groepen waren de belangstelling waard. Dt kleur'ge, karakteristieke Wee ding, de voorstelling, uitvoerig toege licht in het programma, en ook wel de dames en heeren, jongens en mesjes zelf die de historische figuren voorstelden, vormden alle punten van ernstige aan dacht en bespreking, ook al mede om de prijsvraag, die ,aan dezen optocht ver bonden was. In nadere beschouwing over de on- derdeelen treden, zou ons al te ver voe ren. Uit den aard der zaak maakte de grootste groep „Het Gildewezen" den meesten indruk. Mede om het kunstige bouwwerk, dat de bouwlieden aan het vervaardigen waren. En ook ,,K,urel de Groote", met minister?, herauten, krij gers en paladijnen, en ,;Ter Kruisvaart", met Godfriedt van Bouillon, 2 pages en 16 kruisvaarders, behoorden tot de mooie grootere groepen. Maar da.ar- naast waren er de kleinere maar niet minder aantrekkelijke voorstellingen, als „Dans om de Vrijheidsboom", „Over wintering op Nova-Zembla", en niet te vergeten de naamlooze groep met de mooi-gebouwde sloep, die een hoog personage in een visschersdorp aan wal scheen te zetten. Het was dan ook niet te verwonde ren, dat men zich telkens n,aar andere plaatsen spoedde, in de hoop, daar den optocht nog eens te kunnen zien. Jam mer dat bij den tweeden rondgang, te half zeven, niet voor meer verlichting van den stoet gezorgd was. Dit zou het effect, vooral in de meer donkere bui tenwijken, zeer verhoogd hebben. M.aar nog mistroostiger was het, dat tijdens dezen laatsten rondgang het weder weer slechter werd. Doch ook al werd de motregen bij tusschenpoozen een klein slagregentje, toch was de Markt met ettelijke dui zenden 'zangers en zangeressen bezet, toen te half negen de volkszang een aanvang nam. Er werd van harte mede gezongen en ten slotte werd een drie werf hoera op den leider, den heer W, 't Hooft uitgebracht. Na den volkszang volgde een taptoe door „Hos,anna", waarmede de officieele feestelijkheden voor dezen dag een ein de namen. De drukte en vroolijkheid in de binnenstad hielden echter nog langen tijd aan. ik hoop, dat u haar een goed standje wilt geven, want dat verdient ze en dan weet ze meteen haar plaats, en kan trachten zich daar aan te houden." „Als miss Harman de kast afgesloten heeft, Dalgleish, dan kun je er zeker van zijn, dat ze daartoe een reden had was het onverwachte antwoord van de oude vrouw. „Je kunt nu naar beneden gaan. Dit meisje blijft bij me, tot miss Alice terug komt." Voor den tweeden keer, en nog dui delijker, werd Dalgleish door haar eigen meesteres opzij geschoven en dat in tegenwoordigheid van een, die ze zoo hartgrondig verachtte. „Is dat nu de dank, die ik voor al mijn trouwe diensten krijg, mevrouw?" zei ze stijfjes. „Dan blijft er me niets anders over dan mijn koffers te pakken en te vertrekken." „Zooals je wilt, Dalgleish, als je het op die manier opneemt. Miss Harman zal wel zoo vriendelijk willen zijn je te betalen, wat ik je nog schuldig ben. Maar ga nu. Je bent een goede kame nier voor gezonde menschen, niet voor zieke. Zelfs je kleeren brengen onrust in AAGTEKERKE. Woensdagavond werd onder leiding van den heer J. Jobse de 5e jaarvergadering gehouden van de pi. afd. van den Ned. Chr. Land- arbeidersbond, De aftredende bestuurs leden, J. Jobse, J. Vos 'en J. Adriaanse werden herkozen. Aan het einde der vergadering werden met den heer Vin gerling, verschillende belangen, rakende het vereenigingsleven besproken. WESTKAPELLE. Donderdagavond hield de afdeeling Westkapelle van den Nat. Bond Landbouw en Maatschappij, in 't café „Het Koffiehuis" een propaganda- vergadering, waarin als spreker optrad de heer A. Evers uit Rhenen. Na inleiding door den voorz. der afd., den heer P. Lievense, zette de heer Evers in een uitvoerig betoog uiteen het doel en streven van den Bond, waardoor deze belangstelling tracht te verkrijgen voor de agrarische problemen. Met voorbeel den toonde spr. aan hoe onhoudbaar de economische toestand der agrarische be volking in ons land is geworden, Spr. wees o.a. op de onredelijke verhouding tusschen de belooning der plattelands arbeiders en die der andere groepen. Spr. meende, dat de oorzaak van het feit, dat de agrarische belangen blijven achtergesteld bij andere, is gelegen in den geringen politieken invloed van het agrarische bevolkingsdeel. Spr. kan ook niet gelooven, dat het Plan van den Ar beid van de S.D.A.P. iets voor de agra rische bevolking kan beteekenen. Na zijn lezing gaf spr. nog enkele filmopnamen, o.a. van den gehouden Landdag in 1935 te Assen, uit Friesland en Drenthe, wel ke door het 50-tal aanwezigen met aan dacht werden gevolgd. ONGELUK BIJ DE SPOORWERKEN TE VLAKE, Werkman door sneltrein aan gereden en ernstig gewond. Toen de werkman C. Potter Anth.z,. uit Schore zich Dinsdagavond klaar zou maken voor vertrek van zijn werk bij de spoorwerken te Vlake naar de ouderlijke woning, kwam hij op de spoorbaan te vallen en werd door den juist passeerenden sneltrein Vlissingen- Roosendaal gegrepen en ongeveer 30 meter meegesleurd. Zijn kameraden vonden hem ernstig gewond aan hoofd en ledematen langs den lijn liggen en waarschuwden onmiddellijk den genees heer uit Kruiningen, die ter plaatse van het ongeluk hulp verleende. De verwon dingen van den aangeredene waren van dien aard, dat hij naar het ziekenhuis te Goes moest worden vervoerd voor na dere behandeling. HEINKENSZAND. Op de gister ge houden vergadering van de vereeniging „Eigen Erf' afd. Heinkenszand waren 11 leden aanwezig. Volgens het verslag van den penningmeester was in kas aanwezig 61 uitgaven bedroegen 14 goed slot 47. De aftredende bestuurs leden werden herkozen. Een perceeltje grond van den heer G. Hoek v. Dijke werd bij loting toegewezen aan den heer H. Meulblok. Bij het hoofdbestuur zal bepleit worden het leggen van dammen voor ieder perceel. de kamer". Dit deed de deur dicht. Opnieuw stormde Dalgleish de kamer uit. Zelfs Christina had met haar te doen en ver meed het haar aan te zien', toen ze langs haar liep. Dalgleish durfde de deur niet in het bijzijn van haar mees teres dicht te slaan, maar ze ging naar Meikle's provisiekamer en stortte bij hem haar hart uit. Toen beklaagden zij zich er samen over, hoe zij, die door hen de indring ster genoemd werd, groote veranderin gen in het huis teweeg gebracht had, hoe zij hen van hun plaats gedrongen had, zichzelf in de gunst van miss Dempster had weten te dringen en dat alles met bedoelingen, die zeker niet goed konden zijn. Temidden van hun sombere overpein zingen ging de bel van de voordeur. „Als dat de dokter is", zei Dalgleish tot het uiterste gedreven, „laat hem dan in de ontbijtkamer, Meikle en zeg hem wat wij denken. Misschien is hij in staat een stokje voor de plannen van de juf frouw te steken." (W»rdt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 5