GOESCHE COURANT ^12 BINNENLAND. ZEELAND. WEERBERICHT. NUMMER 12. TWEE BLADEN. VRIJDAG 15 JANUARI 1937. EERSTE BLAD. 180c JAARGANG. 60ES. WALCHEREN. EEN WETSONTWERP TOT WIJZIGING VAN DE GEMEENTE-, PROVINCIALE- EN KIESWET. 16 ^GRAVENPOLDER. MIDDELBURGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent- «okap Vlissingen 2.30, elders 2.30 per kwartaal 'Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, lngez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij coatr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon '7. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1—7 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën". ten hoogste 6 regelt, 7 5 ct. by vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou« rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent, KRANSLEGGING TE DELFT. Door Djokjasche delegatie. Hedenochtend half elf heeft de dele gatie van den sultan van Djokja, welke in verband met het prinselijk huwelijk hier te lande vertoeft, bestaande uit de Ratoe Pembajoeng, den Pangeran Pa- koeningrat en den Pangeran Poeroebo- jo, resp. dochter, schoonzoon en zoon van den sultan, twee kransen gelegd in de nieuwe kerk te Delft, bij de graven van de Koningin-Moeder en van Prins Hendrik. De burgemeester van Delft, mr. Van Baren, was bij de kranslegging aanwe- VERONTWAARDIGDE BAKKERS. Een vergadering te Utrecht waar harde noten worden go* kraakt. ha het jaarbeursgebouw te Utrecht kwamen gisteren een 500-tal bakkers vertegenwoordigers uit geheel Neder land bijeen, teneinde zich te beraden over de jongste beslissingen der regee ring. De voorzitter der Nederlandsche bak kerijstichting, prof. Gerbrandy gaf een uiteenzetting over den lijdensweg, dien de regeering het in zoo diepen nood verkeerende bedrijf heeft doen afleggen. Hij besprak daarna het karakter der af gekomen beslissing en de waarde van de door de regeering thans in uitzicht gestelde maatregelen. Spr. legde er den nadruk op dat naar zijn meening minister Gelissen ten volle overtuigd .is geworden van den nood in het bedrijf, en dat hij inderdaad naar beate kunnen bulp wil verleenen. Aan de Nederlandsche bakkerij werd daarna gelegenheid gegeven van haat gevoelens te doen blijken. Een groot aantal sprekers maakte daarvan ge bruik -waarbij de vergadering her haaldelijk van groote instemming blijk gaf. Het sterkst kwam wel tot uiting het algemeene gevoelen dat hier onrecht wordt gedaan. Men memoreerde de her haalde toezeggingen, door de overheid gedaan en later weer ingetrokken, men hekelde de houding van een regeering die een wet maakt en haar door niet bewijsbare doch door de aanwezigen als ambtelijk gestempelde invloeden daarna niet toepast, zelfs niet op ont werpen, welke in overeenstemming met het departement van handel, nijverheid en scheepvaart werden opgesteld. Men vroeg zich af of de door de stichting ge- -volgde tactiek om den strikt legalen weg te bewandelen, wel juist is geweest, en of niet met de vuist op tafel meer bereikt ware. Een der sprekers citeerde uit „saevis tranquillis in undis" hoe dr. Colijn daar in de ordening, welke uit het bedrijf zelf opkomt als de beste voorstelt, terwijl nu het kabinet de bakkerij komt verblij den met een volkomen van bovenaf op gelegde regeling die naar de meening van de vergadering slechts een zeer problematieke waarde heeft, en zelfs wellicht een negatieve, De belofte dat Arbeidswet en Waren wet streng zullen worden toegepast, deed de vraag rijzen of de regeering dus erkende dat zij tot dusverre daarmede schromelijk nalatig is geweest. Sterk kwam naar voren dat men geen vertrouwen stelt in een bewind, dat met woorden steeds weer liefde voor den middenstand brengt, maar met land bouwcrisis-maatregelen, accijnzen en andere lasten de uitoefening van het bakkerij-bedrijf vrijwel onmogelijk maakt. Onbegrijpelijk noemde men het hand haven van de wet tegen prijsopdrijving ten aanzien van brood, nu immers on langs door het stabiliseeren en vermin deren van de „bonificatie" de prijzen van bloem en meel feitelijk zijn losgela ten en in een week tijds met 7 pet. zijn gestegen. De vergadering besloot zich wat ook gebeure het volledige recht van critiek op wat geschied is, voor te be houden. Men stelt zich voor die critiek publiekelijk en ook in politiek opzicht uit te oefenen. Voorts werd besloten om het samen gaan van het geheele bedrijf zoo veel mogelijk te bevorderen en om via de or ganisaties de pogingen om betere be- drijfstoestanden te bereiken, met alle middelen, zoo noodig ook tot dusverre niet gebruikte, voort te zetten. Daarbij zal niet worden afgewezen een op reëele basis geschoeid overleg met die regeeringspersonen die bewezen heb ben de bakkerij een goed hart toe te dragen. RUIM 35.000 VOOR BIO-VACANTDE- OORD. De Kerstcollecte in de Nederlandsche bioscopen gehouden ten bate van het „Bio-Vacantie-oord", de Stichting van het Nederlandsche film- en bioscoopbe drijf, heeft opgebracht in totaal 35.499. EEN „VRIENDELIJKHEID" VAN DEN STüRMER. Caricatuur op Prins Berahard, Het derde Januari-nummer van de Stürmer, het anti-semitische orgaan van den „Gauleiter" Streicher te Neuren berg, brengt op zijn illustratie-pagina een teekening waarop iemand, die ken nelijk Prins Bernhard moet uitbeelden, een kaas in oogenschouw neemt, die door een Hollandsch boerinnetje op ta fel is gezet. Op de kaas is een groot Davidsschild geteekend, terwijl zich voorts op de kaas een bordje bevindt met het opschrift: „Kosjer, Hollandsche Kaas". Wormen kruipen aaii alle kan ten uit de kaas. Waarschijnlijk zinspelend op het z.g. vlagincident, luidt het onderschrift: „Eet smakelijk! In Holland moet men veel verdragen. Daartoe behoort een sterke maag". 4i9OiU0R«. Mevr. WisseLeupen, f Mevrouw Wisse-Leupen, die zooals wij meldden, als oudste inwoonster van Amersfoort is overleden (zij was 102 jaar) heeft tot voor korten tijd te Bus- sum gewoond. Zij was te M i d d e 1 - burg geboren als dochter van den des tijds bekenden kostschoolhouder Leu pen, die een vriend was van Thorbecke. Zij herinnerde zich, als meisje van 12 jaar bij een gesprek van haar vader met Thorbecke tegenwoordig te zijn ge weest. Beiden waren toen van meening, dat meer moest worden gedaan voor de ontwikkeling van den arbeidersstand. Dienstboden en soldaten moesten ook kunnen lezen en schrijven, Haar vader zeide haar toen, dat er een tijd zou ko men, dat er zooveel geleerd moest wor den, dat overal scholen zouden komen. Ook herinnerde zij zich nog, hoe Wil lem I door de Lange Delft reed, Zij kwam uit een gezin van 18 kinde ren, die zij allen heeft overleefd. Op haar 44e jaar trouwde zij. Na drie jaar werd zij weduwe en nadien is zij niet meer in het huwelijk getreden. Zij werd verpleegster van oude dames. Op haar 60e jaar werd zij pensionhoudster; zij vestigde zich toen te Bussum, waar zij 40 jaar gewoond heeft. Tegen haar 90e jaar kreeg zij behoefte zelf ver pleegd te worden. Tot kort voor haar 100e jaar bleef zij helder van geest. Zij hechtte er niet aan, een eeuw oud te worden. De honderdste verjaardag, zeide zij, is voor den buitenkant van de wereld. Je krijgt dan bezoek van roen- schen, die je anders nooit ziet. Je houdt in je leven alleen je eigen generatie bij. DE HISTORISCHE OPTOCHT. De heeren J. v. d. Velde en W 't Hooft berichten ons, dat zij zeer tot hun spijt niet kunnen voldoen aan den van vele zijden op hen uitgeoefenden aan drang den historischen optocht Zaterdag a.s, te herhalen; dit stuit op zooveel technische moeilijkheden, dat het on mogelijk bleek. Van den toegezegden financieelen steun zal geen gebruik gemaakt en, voorzoover mogelijk er steun reeds ont vangen was, zal hij teruggegeven wor den. KLEVERSKERKE, Ook op ons dorpje zal het huwelijk van Prinses Juliana feestelijk gevierd worden en wel op Dinsdag 19 Jan, a.s. Het feest begint om één uur, dan zullen de schoolkinderen getracteerd worden, terwijl kinderspe- j len en volksspelen zullen plaats vinden. Te 5.30 uur lampionoptocht door het dorp, na beëindiging daarvan zal in de Herv. Kerk een film vertoond worden van de huwelijksplechtigheden. i Het belangrijkste deel van iedere zaak is te weten wat gedaan moet worden. SEROOSKERKE (W.) Begunstigd door uitstekend weer en onder groote belangsfell'ng uit omliggende plaatsen heeft Serooskerke Dinsdag Oranjefeest gevierd, 's Morgens 8 uur trok de mu ziek, voorafgegaan door herauten te paard, vroolijke marschen blazend, door het dorp. Half negen riepen de klokken de bewoners op tot het nationale feest. Alles zag er even feestelijk uit. De ver sierde straten, de wapperende vlaggen, de in feestkleed gestoken gevels en eta lages en niet te vergeten de opgeruimde gezichten, die,men overal ontwaarde, 't was al één harmonisch geheel. De voet balvereen'ging gaf een gecostumeerde match te zien, die aller lachlust opwek te. De leerlingen der .lagere schuier: deelden 'n de algemeene VïSöliikheid, |f Gemeen*?bestyu|- gn de Öranjevereeni- g'ng hebben hen zoo dat zij meer dan voldaan de school verlieten, om een kijkje te gaan nemen naar het varkens vangen en de andere volksspe len. Te half twee kwam het glansnum- mer. Door het dorp 'rok een optocht, zooals zich nog nimmer door de Dorps straat heeft bewogen. Het zou onbillijk zijn enkele nummers uit de 32 deelne mende vereen'gingen te noemen. De ju ry, die prijzen moest toekennen, zag zich geplaatst voor een zeer moeilijke taak. Allen hadden kosten noch moeite gespaard om het doel en streven van hun vereenig'ng zoo zuiver mogelijk naar voren te brengen. De 4 eerste prijzen werden behaald door de brandweer, die de brandweer voorheen en thans voor stelden, de Christelijke Jongerenactie, de wagens van de afdeeling der Zeeuwsche Landbóuwmaatschappij en de oud-leer lingen. De 2e prijzen werden toegekend aan de timmerlieden, de landarbe ders, de Hervormde meisjesver, en de Gere- form. Jongelingsver. De 3e prijzen za gen zich toegewezen cïe Herv. Knapen- ver. „Jaagt den vrede na", de voetbal ver. en „Sol: Deo Gloria". Dan kwam het stoeltje rijden te paard. Hiervoor was veel belangstelling. Van de 16 deel nemers behaalde C. Hubregtse den eer sten prijs, 's Avonds verlichtten dui zenden gloeilampjes de Dorpss'raat, Ve le gevels waren verlicht met electrische lampjes en vetpotjes. Te 7 uur was de Geref. Kerk zoo vol gestroomd, dat men er geen vuist tusschen kon krijgen. De zangvereenigingen gaven verschalen de liederen ten beste en de burgemees ter, de heer P. Dregmans, sf,ak een gloedvolle Oranje-rede af, die hartelijk werd toegejuicht. Te half negen was door de muziek, die dezen dag een bij zonder zware taak had, een fakkelop tocht georganiseerd. Vroolijk zingend trok men door het dorp, om zich tot slotnummer te begeven naar het terrein, waar een groot vreugdevuur en wat vuurwerk werd ontstoken. Serooskerke heeft laten zien, hoe een eensgez'nde bevolking een nationaal feest kan vieren. LOOP DER BEVOLKING. BORSSELE. De bevolking dezer ge meente bedroeg op 31 Dec. jl, 1471 per sonen (743 m. en 728 v,Ér werden in 1936 g'eboren 18 jongens en 14 meisjes, vestigingen 13 m. en 25 v. pers., over leden 1 m. en 7 v. pers., vertrokken 22 m. en 20 v. pers. (Bevolking einde 1935 1461 personen). ARNEMUIDEN. De bevolking dezer gemeente bedroeg op 31 Dec. jl. 2439' personen (1227 m. en 1212 v.) Er wer den in 1936 geboren 27 jongens en 26 meisjes; vestigingen 26 m. en 31 v. pers.; overleden 9 m. en 6 v, pers.; vertrokken 41 m. en 40 v. pers. (Bevolking einde 1935: 2425 personen.) WAARDE. De bevolking dezer ge meente bedroeg op 31 Dec. jl.: 1039 per sonen (516 m. en 523 v.) Er werden in 1936 geboren 12 jongens en 15 meisjes; vestigingen 6 m. en 11 v. pers.; overle den 2 m. en 2 v. pers. vertrokken 10 m. en 15 v. pers. (Bevolkingeinde 1935: 1024 personen.) EEDE, De bevolking dezer gemeente bedroeg op 31 Dec. jl. 1126 personenen (581 m. en 545 v.) Er werden in 1936 ge- geboren 8 jongens en 10 meisjes, vesti gingen 23 m. en 31 v. persoverleden 7 m, en 3 v. pers,, vertrokken 22 m, en 22 v. pers. (Bevolking einde 1935 1107 per sonen). Ingediend is een wetsontwerp tot wij ziging van de Gemeente-, Provinciale- en Kieswet en de intrekking van de Ge- meente-borgtochtenwet. Het strekt in de eerste plaats tot ver eenvoudiging van de gemeentelijke ad ministratie; daarnaast echter behelst het ontwerp, mede met het oog op het nau- Verwachting tot morgenavond: Meest zwakke N. O. tot O. wind, ne velig tot betrokken of zwaar bewolkt, waarschijnlijk nog eenige regen, in het N.O. wellicht eenige sneeuw, tempera tuur in het N. O. om het vriespunt, in het Z, W. weinig verandering in tempe ratuur. Vr. 15 Jan.: Zon op: 8 h 05; onder: 16 h 14. Licht op: 16 h 44. Maan op: 3 h 59; we verband tusschen verschillende bepa- onder: 20 h 03. E.K. 19 Jan. lingen van de Provinciale wet en de jioop- Gemeentewet, eenige voorstellen met i betrekking tot de provinciale adjnmi"' j en stratie. s Vr. Za. Zo. Van de gelegenheid is voorts gebruik gemaakt ook enkele, dubia en leemten, welke in de praktijk tot moeilijkheden -joo anleiding hebbeq gegeven, te onder- vangen, Vervulling van het ontvan- j y gersambt in meer gemeenten j Zo. door denzelfden persoon In vele kleine gemeenten zijn de aan het ontvangersambt verbonden werk zaamheden van zoo geringen omvang, dat het slechts als bijfunctie kan worden vervuld. Vervulling van zoodanig ambt in twee of meer gemeenten door denzelf den persoon kan dezen een volledige dagtaak en voldoende bezoldiging ver schaffen. Voorgesteld wordt aan de Kroon be voegdheid te geven gemeenten aan te wijzen, die denzelfden persoon tot ont vanger hebben te benoemen. Bestaat tusschen de besturen dezer gemeenten geen overeenstemming omtrent benoe ming, schorsing of ontslag, dan moet be slissing door Ged. Staten gewenscht wor den geacht. Met betrekking tot den ontvanger is het aantal inwoners van de gemeenten gezamenlijk, waar het ontvangersambt door denzelfden persoon bekleed kan worden, van 10.000 op 15.000 gebracht. De omvang van de werkzaamheden, aan dit ambt verbonden, laat toe de grens iets hooger te stellen dan voor de be trekkingen van burgemeester en van secretaris. De benoeming en toelating van Gemeenteraadsleden. De kennisgeving en de aanneming van benoeming van Gemeenteraadsleden zijn thans eenigszins omslachtig geregeld. Voorgesteld wordt nu, dat de toezen ding van het bericht van benoeming ge schiedt bij aange teekenden brief of als daaraan de voorkeur wordt gegeven te gen gedagteekend ontvangbewijs. Bij de Raadsverkiezingen in 1935 heeft zich in enkele gemeenten het geval voor gedaan, dat omtrent toelating van de nieuwe leden op den eersten Dinsdag van September nog niet onherroepelijk was beslist. Voor zoodanig geval be hoort een voorziening te worden getrof fen. Het meest voor de hand ligt, den zittingsduur van den ouden Raad te ver lengen totdat^meer dan de helft van het vereischte getal leden kan zitting nemen, hetgeen wordt voorgesteld. Gedurende dezen tijd aanvaarden de wegens periodieke aftreding verkozen leden hun betrekking niet. Meermalen heeft het geval zich voor gedaan, dat in de Raadsvergadering over een voorstel omtrent toelating de stem men staakten en moeilijkheid ontstond, doordat, hoewel het voorstel tot toela ting of niet-toelating geacht kon worden, dat tot het tegenovergestelde van het geen was voorgesteld, was besloten. Ter voorkoming van dergelijke moeilijkheid voor het vervolg wordt het gewenscht geacht in het gestelde geval de beslis sing te leggen in handen van Ged. Sta ten. Bepaald wordt, dat een Raadsverga dering, welke door het vereischte getal leden wordt aangevraagd, binnen veer tien dagen moet worden gehouden. De stemming in den Gemeente raad. Het nemen van besluiten is in een ge meente bij herhaling onmogelijk ge maakt doordat vóór de stemming een aantal leden zich verwijderden. Voorgesteld wordt, dat de stemming in zoodanig geval geldig is, ongeacht het aantal leden, dat er aan heeft deelgeno men. Hetzelfde geldt voor een verga dering, waarin over een voorstel, ten aanzien waarvan in een vroegere ver gadering een stemming nietig was, op nieuw wordt gestemd. De verplichting tot zekerheids- stellmg voor den gemeente ontvanger. De wet van 7 Juni 1919 heeft de ver plichting tot het stellen van zekerheid door rijksambtenaren ten behoeve van Laag water te Vlissingeei Hoogwater. Laagwater j Januari. 2.49 15.14 9.34 21.35 3.24 15.52 10.12 22.08 4.03 16.30 10.50 22.48 Laagwater te Weraeldinge? Hoogwater, Laagwater. Januari. 4.48 17.07 10.31 22.41' 5.22 17.42 11.07 23.17 5.57 18.16 11.45 23.58 Westkapelie is 28 min. ea Domburg 23 rnifl. VfoêgSfi Veere 38 min, Ut«r, I'S -- springtij 15 16 S 17 en 15 17 den staat opgeheven. Voor den gemeen te-ontvanger is de verplichting tot ze kerheidsstelling ten behoeve van de ge meente tot dusver blijven bestaan. Het wordt niet noodig geacht in dezen vprm waarborg tegen benadeeling van de gemeente door den ontvanger te handhaven. De verouderde vorm van zekerheidsstelling door den ontvanger worde vervangen door verzekering bij verzekeringsinstellingen. De wet ver plicht den Raad daartoe. Voorgesteld wordt de verplichting tot het uitbrengen van een vijfjaarlijksch of jaarlijksch verslag over den toestand der gemeente te doen vervallen. Het nut van dit verslag kan over het alge meen niet geacht worden op te wegen tegen daaraan verbonden arbeid en kos ten. Wijziging van de Kieswet. Wat de wijziging van de Kieswet be treft, wordt het volgende opgemerkt. Er bestaat niet langer voldoende re den, aan hen, die overigens aan de ver- eischten voor kiesbevoegdheid voor Tweede Kamer, Staten en raad vol doen, nog bovendien den niet van wille keur vrij te pleiten eisch te stellen van inwoning gedurende achttien maanden in het rijk of een jaar in de provincie of de gemeente. Die eisch, steunende op veronderstelde bekendheid met toe standen in rijk, provincie of gemeente eerst na verloop van zekeren tijd, heeft in deze tijden van .openbaarheid en snel le berichtgeving niet meer in voldoen de mate reden van bestaan. Maar zelfs, indien men aan bedoelde gedachte nog eenigszins wenscht vast te houden, wordt daarajan genoegzaam tegemoet gekomen door de bepalingen van de Kieswet, welke het bezit van de ver- eischten vorderen op 1 Januari en de kiezerslijst eerst van kracht doen wor den op 1 April. Worden als ingezetenen van rijk, pro vincie en gemeente aangemerkt zij, die op 1 Januari werkelijke woonplaats hebben onderscheidenlijk in het rijk, provincie en de gemeente zooals in het onderhavige ontwerp wordt voorgesteld dan wordt een belangrijke vereenvoudi ging verkregen in het opmaken van de kiezerslijst. Aan vermelding van de voornamen der kiezers bestaat voor de praktijk geen behoefte. Met de voorletters kan worden volstaan, behoudens in zeer bij zondere gevallen, bij voorbeeld gelijk heid van naam, voorletter en geboorte datum. Ook het afschrijven van de op- roepingskaarten, die alleen de voorlet ters behoeven te bevatten, wordt er gemakkelijker door gemaakt. Vermel ding van geboorteplaats en dagteeke- ning van naturalisatie kan evenzeer worden gemist. Voorgesteld wordt voorts, de aanwij zing van de stemdistricten voor alle verkiezingen door den raad te doen ge schieden. De wet treedt in werking met ingang van een door de Kroon te bepalen dag. ABONNEMENTEN en ADVERTEN- TIEN voor dit blad worden aangenomen door den Agent C ALMEKINDERS.

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 1