GOESCHE COURANT^ fl BINNENLAND. NUMMER 11. TWEE BLADEN. DONDERDAG 14 JANUARI 1937. EERSTE BLAD. 180e JAARGANG. Zestien „luchtkruisers" voor onze defensie. ZEELAND. iiBBELBURG. J. M. POLDERMAN, GOES. WEEBiESUGHT. ZUID-BEVELAND. NOORD-BEVELAND. tus- de ten, iige iiek j an, ;nte 478 uit ige- de bter hij A. 3P- ;nd. len- ïnis es- pjn in sde |en- te- len. ler- les- |o'n luis ph- len PP- fng len B A 9 an ie pr MIDDELBURGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent- ichap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal j Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap ,,De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen I7 regels f 2.10, elke r. tn. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, A 75 ct. by vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. DE HUWELIJKSREIS VAN HET PRINSELIJK PAAR. De N. R. C. meldt; Ook de Poolsche bladen hebben hun i speciale ber'chtgevers uit Krynica te- j ruggeroepen. Het Poolsche ministerie v.an buitenlandsche zaken heeft nl. maatregelen getroffen, opdat Prinses Ju- j liana en Prins Bernhard met rust wor- den gelaten. Ook is een algemeen film en fotografeerverbod uitgevaardigd. De Fokker-fabrieken gaan deze zwaar bewapende vliegtuigen bouwen. Naar wij vernemen, heeft het depar tement van defensie besloten aan de N. V. Ned. Vliegtuigenfabriek „Fokker" te Amsterdam een opdracht te verstrekken tot den bouw van 16 luchtkruisers van 't type T. 5. Bedoeld type werd na een zeer gron dige studie door de Fokker-fabriek in nauw overleg met de daartoe ingestelde commissie van deskundigen van de luchtvaartafdeeling te Soesterberg ont wikkeld. Hoewel uiteraard uit overwegingen van landsbelang omtrent de te bouwen vliegtuigen geen détails kunnen worden medegedeeld, staat vast, dat bedoeld vliegtuigtype zich kenmerkt door een zeer hooge snelheid, bijzondere zware bewapening en zeer grooten actie-radius. Wij vernemen, dat de vliegtuigen ieder zullen worden voorzien van twee Bristol Pegasus 20 motoren, elk ontwikkelende 925 pk. Het vliegtuig is een middendek^ ker; en wordt natuurlijk voorzien van 'n intrekbaar landingsgestel. Deze order, die tot de belangrijkste militaire opdrachten moet worden gere kend, die sedert jaren door de Neder landsche vliegtuigindustrie kon worden verkregen, is het gevolg van een vrucht bare samenwerking tusschen de autori teiten der luchtvaartafdeeling en de Ne derlandsche vliegtuigenfabriek en het is zeker als een nationaal belang te be schouwen, dat bedoelde belangrijke op^ dracht, waardoor vele honderden gedu rende zeer geruimen tijd werk zullen vin den, hier te lande kon worden geplaatst. Naar we verder vernemen zijn de voor bereidingen van constructieven aard in verband met dezen opdracht reeds ver gevorderd en zal dan ook eerlang met den daadwerkelijken bouw kunnen be gonnen worden. Dank zij de grondige voorbereiding, die aan het geven van de opdracht vooraf ging, zal het mogelijk zijn deze vliegtui gen binnen zeer korten tijd voor hun bestemming op te leveren. Aan de successen, die de Nederland sche vliegtuigenfabriek in de laatste maanden mocht boeken met het te Pa rijs geëxposeerde gevechtsvliegtuig type G. 1 en het jachtvliegtuig type D. 21, is dus thans een nieuwe belangrijke op dracht töegevoegd, die voor de Neder landsche industrie in de naaste toe komst goede perspectieven belooft te openen. De N.R.C. weet nog de volgende bij zonderheden te melden: Het type T 5 is uitgerust met vijf mi trailleurs van 7.9 mm en een kanon van 20 mm. Dit laatste is voor in den neus van het vliegtuig ondergebracht. De vijf mitrailleurs zijn over het vliegtuig ver deeld. Een is er in den staart gemon teerd, drie zijn er in het midden van den romp aangebracht, n.m.l. twee links en rechts en een aan den onderkant, en een mitrailleur is aangebracht boven op den romp achter de zitplaats van de bestuurders. Op deze wijze wordt de z-g-n. doode hoek vermeden, want de machinegeweren kunnen hun bundels naar alle kanten uitspreiden. Wat de motoren betreft heeft men de beste motoren gekozen, welke er op de Europeesche markt te verkrijgen zijn. De Bristol-fabriek, welke o.a. het type Pegasus vervaardigd, behoort tot de fa brieken met groote ervaring. De nieuwe Short-vliegbooten der Imperial Airways zijn van Bristol-motoren voorzien en het hoogte record door den Engelschen militairen vlieger Swain in het vorige najaar behaald, werd gevestigd in een vliegtuig, dat van een Bristolmotor was voorzien. In Polen en Rusland @.a. wor den Bristol-vliegtuigmotoren in licentie vervaardigd. Enkele Poolsche verkeers vliegtuigen, type Douglas Dc 2, zijn van deze met luchtgekoelde Bristol-motoren voorzien. Men kan veilig aannemen, dat deze bombardeerdvliegtuigen, want tot deze categorie zullen ongetwijfeld de vliegtui gen van het type T 5 behooren, niei voor vliegtuigen van buitenlandsch fa brikaat behoeven onder te doen. Het feit, dat deze vliegtuigen in Nederland zullen worden vervaardigd door Ne- j derlandsche vaklieden stemt eveneens j tot tevredenheid. De aanschaffing van het nieuwe ma terieel houdt natuurlijk nauw verband j met de uitbreiding van het personeel. Ook in dit opzicht zal de regeering, naar wij vertrouwen diligent blijven. Te Soesterberg zijn zooals wij hebben ge meld, de leegstaande gebouwen van de luchtdoelartillerie in gebruik genomen. Zij zijn bestemd voor de luchtvaarttroe pen. Voorloopig zal de militaire lucht vaartafdeeling te Soesterberg met het nieuwe materieel dat deze 16 eendek kers met twee motoren vormen in be langrijke mate gebaat zijn. Dit type nl. vindt men bij allé' luchtmachten der groote landen, Engeland, Frankrijk en Duitschland hebben dergelijke vliegtui gen reeds of bezitten een proto-type, dat na geslaagde proefvluchten in serie zal worden vervaardigd. Nadere bijzonderheden over het type T 5 zullen, naar wij vertrouwen, b'nnen afzienbaren tijd wel bekend worden ge maakt. De ministers Gelissen en Deckers te Oslo. Prof. dr. ir, H. C. J. H. Gelissen en mr. dr. L. N. Deckers onze ministers van handel, nijverheid en scheepvaart, resp. landbouw en visscherij, zijn van ochtend te Oslo aangekomen voor een officieel bezoek aan de Noorsche re geering. Een van de goede dingen, verbonden aan het zegen van de waarheid is, dat men niet behoeft te onthouden wat men zegt. DE BEVOLKING. In 1936 vestigden zich te Middelburg 439 m. en 535 vr. (v. j. 370 en 485), er zijn geboren 127 m. en 131 vr. (v. j. 125 en 120) totaal dus een vermeerdering met 566 m. en 666 vr. (v. j. 495 en 605). Vertrokken zijn 459 m. en 596 vr. (v. j. 376 m. en 532 vr.) en er overleden 101 m. en 108 vr. (v. j. 86 m. en 99 vr.), totale vermindering 560 m. en 704 vr. (v. j. 462 en 631). Er is in 1936 een vermeerdering ge weest met 6 m., een vermindering met 38 vr., alzoo een totale vermindering van 32 personen, tegen een vermeerde ring met 7 personen in 1935. Het aantal inwoners daalde in 1936 van 18378 op 18346. Wij laten hier een overzicht volgen van den loop der bevolking in de laatste 25 jaar. Op 1 Januari 1912: 19.229; 1913: 18.925; 1914: 18.784; 1915: 18.825; 1916: 18.694; 1917: 18.509; 1918: 18.433; 1919: 18478; 1920: 18.494; 1921: 18567; 1922: 18.688; 1923: 19.184; 1924: 19420; 1925: 19268; 1926: 19.168; 1927: 19.020; 1928: 18.776; 1929: 18.663; 1930: 18611; 1931: 18.395; 1932: 18.425; 1933: 18488; 1934: 18485; 1935: 18363; 1936: 18378 en 1937: 18346. Uit het bovenstaande blijkt dus, dat in deze kwart eeuw 1924 het hoogste aan tal bracht en wij nu met ruim 1000 min der op het laagste aantal zijn aanbeland. Dankbetuiging aan de Gemeente diensten, De burgemeester heeft zich met het volgende schrijven tot den Commissaris van Politie g'ewend: Met voldoening heb ik geconstateerd, dat de maatregelen van orde, in verband met de openbare feestviering op 7, 8 en 9 Januari getroffen, door de Middelburg sche politie op uitnemende wijze ten uitvoer zijn gebracht. Ik breng U daarvoor mijn dank én verzoek U de verzekering van mijne bij zondere tevredenheid over te brengen aan inspecteurs en aan 't personeel van eiken rang, voor de op deze drukke da gen te voet, per rijwiel, dan wel te paard, op zoo correcte wijze vervulde diensten. Ongetwijfeld heeft het Corps met de ze toegewijde plichtsvervulling zijn aan deel willen leveren in de hulde, door de Middelburgsche bevolking zoo algemeen en zoo hartelijk, gebracht aan het Vor stelijk Bruidspaar en aan Hare Majesteit onze geëerbiedigde Koningin. Het blijve ons, dragers en dienaren van het Openbaar Gezag, behalve als een dure plicht, ook gelden als een zeer eiectro-technicus Goes. Erkende Philips' Service (Ingez- Med.) bijzonder voorrecht, de ons toebetrouw- de levenstaak getrouw te vervullen on der de geliefde kleur van het gezegende Huis van Oranje-Nassau. Edeler Gebieders en rechtvaardiger Beschermers dan de Oranjes, hebben Nederlandsche gezagsdienaren zich nooit kunnen wenschen, Ik verzoek U tenslotte ter kennis van het personeel te willen brengen, dat zoo wel voor den in verband met de ver loving van H.K.H. Prinses Juliana op 12 September 1936 gevierden Nationalen Feestdag, als voor den Vorstelijken Hu welijksdag van 7 Jan, 1937, een extra vrije dag zal worden toegekend. B. en W. richtten zich met het volgen de schrijven tot de directeuren der Be drijven, van Gemeentewerken en van den Reinigings- en Ontsmettingsdienst: Nu de week van feesten, gehouden ter gelegenheid van het Vorstelijk Hu welijk, achter ons ligt, gevoelen wij be hoefte U bij dezen onzen zeer bijzonde ren en oprechten dank te betuigen voor de uitnemende wijze, op welk U bij de voorbereiding en uitvoering dier feesten Uw arbeid hebt willen verrichten. Wij stellen er prijs op, wanneer U dien dank mede, namens ons College, wilt overbrengen aan Uw personeel van hoog tot laag', voor zoover het bij die voorbe reiding en uitvoering is betrokken ge weest. Zonder twijfel heeft Uw dienst door haar toewijding in belangrijke mate bij gedragen tot het welslagen van de da gen, die ook in Zeeland's hoofdstad op zoo luisterrijke wijze werden gevierd, ons Vorstenhuis ter eere. Buurtfeesten, Gisterenavond heeft de buurtcommis- sie Verwerijstraat-Oostkerkplein, Nieu we Oosterschestraat en Bastion haat- kinderfeest gevierd, in de zaal, den Boer, Giststraat. Na een welkomstwoord van den voorzitter, den heer J. Boone, tot de kinderen en de vele ouders, is de avond, waarvan de heer de Koning de leiding had is gevuld met zang, voor drachten en films, voor een warmen drank in de pauzes was gezorgd. Het was een avond van groote eens gezindheid. van liefde voor Vorstin en Vorstelijk huis. DE HUWELIJKSFEESTEN, Slecht weer Goede belang stelling. Woensdag werd de feestviering inge zet met een aantal filmvertooningen in het Grand Theater voor de kinderen der lagere scholen. Dat de jeugd genoot en daar vaak op levendige wijze blijk van gaf laat zich hooren. Des namiddags deden vier herauten onder trompetgeschal de bevolking kond, dat de feestelijkheden geopend werden. Erg mooi was het getoeter in- tusschen niet, maar daar het regende hebben gelukkig weinig menschen het gehoord. Hoewel het bleef motregenen, werd de drukte in de stad geleidelijk grooter, vooral toen de verlichtingen aangesto ken waren. Het trof ons nu ook, dat zoovele particulieren en winkeliers ex tra werk van gevels of etalages gemaakt hadden. Verder verdient nog een extra vermelding de schitterende zuil in den tuin van het Gasthuis Oostwal. De wijdingssamenkomst. Des avonds zeven uur vond in de Groote Kerk een wijdingssamenkomst plaats. Deze samenkomst werd ingeleid door orgelspel van den organist den hr. A. Kousemaker. Na gezamenlijk gezang van „Wilt he den nu treden", sprak de heer J. I. van Ballegoyen de Jong een openingswoord. Nadat spr. een bijzonder welkom toe geroepen had aan burgemeester en wet-, houders van Goes, de aanwezige leden van Ged. Staten mr. Stieger, Van Bom mel van Vloten en V. d. Wart, de kerk voogden, die welwillend het gebouw af stonden, e, a., gewaagde hij, met waar- deerende en eerbiedige woorden, over ons vorstenhuis en de heugelijke ge beurtenis, die Goes thans zal gaan vie ren. Men zong hierna gezamenlijk „Dankt, dankt u allen God", waarop het woord gevoerd werd door den burgemeester. Spr. beg'on, representeerende de gehee- le bevolking, met getuigenis af te leggen van de aanhankelijkheid, liefde en trouw, jegens het Huis van Oranje. Spr. gewaagde van het vele, dat het Huis van Oranje voor ons land deed, en van de spontaniteit waarmede het huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bernhard werd gevierd, Partijtwisten en tegen stellingen waren vergeten. Eén was ons volk in de huldiging van hen die zijn meest geliefd en kostbaarst bezit zijn. En dit was zijn waardevolst geschenk. Spr. drukte de hoop uit, dat zich ook verder een streven naar eendracht zou ontplooien en dat God de jonggehuwden in ruime mate zijn zegen zou blijven schenken. Mevr. Van de VeldeStortebeker vergastte vervolgens de aanwezigen op een tweetal nummers vioolspel met or gelbegeleiding waarna ds. P. J. Steinz de feestrede hield. Spr. wees er op, dat deze samen komst den toon inzette, waarop de feestviering zou staan. Die toon mag echter niet te hoog zijn, niet in valsch geschreeuw ontaarden. Men behoeft ir, dol gejubel den ernst der tijden niet te vergeten. Spr. wijdde yprder uit over wat uitgedrukt is in den. versregel van he, Wilhelmus „het vaderland getrouwe" en hoe de Oranjes steeds het algemeer belang van ons volk dienden. Spr. me moreeerde verschillende gewichtige ge beurtenissen waarbij de liefde van hei Huis van Oranje tot ons volk bleek er schetste enkele der historische figuren Spr. herinnerde dan aan den 30en Aprii toen de mare door het land ging: eer prinses is geboren, en kwam daarna tot de verloving en het huwelijk van di Prinses, en het meeleven in hun geluk waar de overtuiging bestaat, dat deze verbintenis enkel uit wederzijdsche lief de is tot stand gekomen. Zoo werd hei ons een feest als in eigen familiekring. Op orgel en viool werd hierna een „Wilhelmus-Suite" uitgevoerd. De voor zitter der Oranjevereeniging sprak noj een sluitingswoord en daarna eindigde de bijeenkomst met het gezamenlijk zin gen van het „Wilhelmus". Rondgang door de stal. Na afloop van de samenkomst in de Groote Kerk maakte het hoofdbestuur der Oranjevereeniging een rondtocht door de versierde stad. Hierbij sloten zich aan besturen en vele leden van buurtvereenigingen, zoodat een stoet ontstond van meer dan veertig auto's en drie autobussen. De muziekkorpsen zorgden voor vroolijke marschmuziek en jong en oud voor de feestvreugde. Het motregende nog steeds, maar er waren duizenden menschen op de been en de opgewekte stemming hield aan. Toen de rongang geeïndigd was-, ble ven velen nog in de stad toeven of gin gen een dansje maken. We namen ook nog een kijkje in de balzaal van Schut tershof, waar de vroolijke, kleurige ver siering ons trof, terwijl de muzikanten in historische costuums gestoken was. De dag van heden. Donderdagmorgen werden de feeste lijkheden geopend met klokgelui en carillonbespeling, daarna volgde te ne gen uur de kinderzang op de Groote Markt. Na een inleiding van den heer J, I. van Ballegoyen de Jong als voor zitter der Oranjevereeniging, en een toespraak van den burgemeester, werd het .programma geopend met het Wil helmus, dat door de vele belangstellen den werd medegezongen. De kinderen zongen hierna nog een aantal vader- landsche liederen, waarna de opgewek te stemming die ondanks het mistroos tige weer heerschte, zich uitte in een rijdans. De hooggehoede heeren dansten hand in hand met de kinderen mede. Het was een vroolijk gezicht, die kleurige springende en zingende massa. Vele kinderen hadden ook voor aardige versiering van karretjes of fietsen ge zorgd en allen waren voorzien van i oranje of rood-wit-blauw-vlaggetjes. Te Verwachting tot morgenavond; Zwakke veranderlijke wind, nevelig tot betrokken of zwaar bewolkt, waar schijnlijk eenige regen, aanvankelijk iets zachter, later weer kouder, c Do 14 Jan. Zon op: 8 h 06; onder 16 h 13. Licht op: 16 h 43. Maan op: 8 h 38; onder 18 h 45, E.K.: 19 Januari. Hoog- en Laagwater te VHsaingent Hoogwater. Laagwater, Januari. Do. 14 2.15 14.36 8.59 21.02 Vr. 15 2.49 15.14 9.34 21.35 Za. 16 S 3.24 15.52 10,12 22.08 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge; Hoogwater. Laagwater. Januari. Do. 14 4.12 16.29 9.58 22.08 Vr. 15 4.48 17.07 10.31 22.41 Za. 16 5.22 17.42 11.07 23.17 ruim 10 uur Ibegaven de kinderen zich naar hun scholen, waar ze getracteerd werden. Te elf uur werd een concert op de Markt gegeven en ook hiervoor be stond vrij veel belangstelling, al beston den de belangstellenden hoofdzakelijk uit kinderen en werkloozen. Helaas was intusschen de motregen iets dichter ge worden, wat velen in huis zal hebben gehouden. Tevens vond te elf uur in het soep huis een extra uitdeeling van krenten brood en kaas plaats. De lange rij .wachtenden op de kade bewees wel dat er vele liefhebbers voor deze extra be deeling waren. De paardenweek der reinigers. De Ned. Bond van Personeel in Over heidsdienst zond een adres aan den Raad waarin hij er op wijst, dat de rei nigers, in dienst dezer gemeente, beur telings belast zijn met de verzorging van de paarden van dezen dienst; dat een reiniger in de week, dat hij met de paar- dendienst belast is, ruim 10 uren langer arbeidt dan den reglementairen weke- lijkschen arbeidstijd van 48 uur; en dat voor dezen extra dienst geenerlei ver goeding' wordt gegeven. Deze bond is van oordeel, dat de uitkeering van een vergoeding voor deze uren om billijkheidsredenen nood zakelijk is; en vraagt den Raad derhal ve dat de reinigers gedurende de paar denweek boven hun gewone loon een vaste toelage zullen ontvangen van 2.50 per week. DRIEWEGEN, De landbouwvereeni- ging „Eendracht maakt machit" alhier heeft D'nsdagavond de levering van verschillende soorten kunstmeststoffen aanbesteed: namelijk Super ad f 2,00; Kalkamonsalpeter ad f 5,87; Kainiet ad f 3,25; Thomasphosphaatmeel a f 0,12 K pet.. Gegund aan C. van de Velde te El- iewoutsdijk; P,atenfkali ad f 4,73; Zwa velzure Ammon'ak ad f 5,17; Gegund aan Jac. Martens te 's-Heerenhoek; Chili ad f 6,18 aan Johs. de Koster te 's-Gravenpolder; Kalizout ,ad f 4,15; Kalksalpeter ad f 5,77, aan Kostense te Kruiningen; Ammon',a5 Super 7 x 9 ad f 2,88 aan Timmermans. Alles berekend in balen van 100 kg en franco bij de leden in losplaats. KRUININGEN, Door het feesteom'té hier ter plaatse werden de kinderen van de openbare-, fröbel- en bijzondere school in de gelegenheid gesteld de film te z:en, gemaakt tijdens de verlo ving en huwelijk van Prinses Juliana. Deze film werd vertoond in de zaal „Zeelandia" te Hansweeri, waarvan ook al de leerlingen der lagere scholen van Hansweert aanwezig waren. De kin deren van Kruiningen werden met bus sen gehaald en gebracht. Er waren on geveer 450 kinders aanwezig. WAARDE. Maandagavond hield de kolenvereeniging „Algemeen Belang" al hier hare jaarvergadering onder voor zitterschap van den heer J,an Bom. Te genwoordig waren 21 van de 73 leden, Uit de reken:ng bleek, dat de ontvang sten hebben bedragen f 2350 en de uit gaven f 2255, alzoo een goed slot van f 94. De rekening werd in orde bevon den en goedgekeurd. Aangevoerd wer den in 1936 aan eierkolen 1532 hl, aan stukkolen 16214 hl, KATS. Hier heerscht in zoo erge m,ate de griep dat geheele gezinnen het Ted moeten houden. Ook onder de schoolkinderen is het erg.

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 1