aspirin LANDBOUW. 6EMEM8D NIEUWS. NAAR MEER DWANG OF NAAR MEER VRIJHEID? helpt snet en zeker BURGERLIJKEN STAND. Uit de Goesche Courant van een halye eeuw geleden. AGENDA. .jSfSK ten. De minderheid gaat mede met het voorstel van B. en W. De Raad ging hierna over in geheime zitting. Na heropening (plm. vijf kwar tier later), werd het voorstel van B. en W. zonder verdere discussie aangeno men met 7 tegen 6 st. Tegen de heeren Visscher, Crucq, Vermaire, Hollestelle Goeman en Simons. Mr. Wendelaar voor den Kring Zuid- en Noord-Beveland van den „Vrijheidsbond." Mr. Wendelaar, de voorzitter van de Liberkle Staatspartij „De Vrijheidsbond'1 sprak gistermiddag in den Prins van Oranje te Goes voor den Kring Zuid en Noord-Beveland der partij. Na een inleiding van den voorzitter, den heer Van Bommel v,an Vloten, be gon de heer Wendelaar, met enkele woorden aan hei huwelijk van Prinses Jul ana en Prins Bernhard te wijden Spr. schetste, hoe de stemming vooral in het brandpunt, in Den Haag met den dag steeg, hoe iedereen zich verheugde in het geluk van hei jonge paar, en geen wanklank zich" deed hooren. De dag zelf stond 'n het teeken van de eenheid van het volk in zijn liefde voor het Oranjehuis, Zoo deed deze bruiloft vooral ook de waarde gevoelen v,an een centraal punt waarop men zich kan ver eenigen, ondanks alles wat verdeelt. Er wordt wel gezegd, dat de verschillen op godsd enstig en politiek gebied in ons land zóó groot zijn, dat alle eenheid zoek is, maar laat u niet bedriegen al dus spr. Er werd ook in deze dagen bewezen, dat we nog niet naar buiten- landscha m ddelen behoeven te grijpen om eenheid te brengen. Er is nog meer, dat van die eenheid geJuigt, en l,aten we ons daarom niet te zeer opwinden over de gesch lien, He spreekt vanzelf dat die er zijn bij een denkend volk. En wat ons liberalen van de andere partijen onderscheidt, is, dat wij wel een zeer stellige overtui- g ng hebben, en dat ook wij overtuigd zijn, dat het volk het best geregeerd zou worden in onzen geest, m,aar in tegen stelling met anderen willen wij die over uiging aan n'emand opdringen. Roomsch Katholieken, Calvinisten, So cialisten, w' llen het volk liefst geheel katholiek, Calvinistisch of socialistisch hebben, maar de liberaal ziet ju si de schoonheid der verschillen; die ver schillen vormen een rijk, kleurig moza- :ek. Spr. wees er voorts op, dat de ver schillen op politiek gebied vaak paral lel gaan met die op godsdienstig gebied. De anti-revolutionairen zijn voor het grootste deel calvinist, de Roomsch-Ka- tholieke Staatspartij zou het geheele volk het liefst roomsch-katholiek heb ben. Wij, liberalen, achten de godsdien stige gevoelens echter van zoo grooten ernst en heiligheid, dat wij op het stand punt staan, dat de mensch deze moet regelen tusschen God en zichzelf. De godsdienstige gevoelens zijn de hoogste, die den mensch sieren, en bij ernstige zaken legt een ernstig mensch toch meer gewicht op, dat wat hij gelooft, dan op dat wat hij weet. Spr. wees hier op het innige verband, dat vaak bestaat tus schen het persoonlijk inzicht op gods dienstig en oeconomisch gebied. En daarom zal de liberaal, die voor volko men vrijheid op godsdienstig gebied is, ook op oeconomisch terrein niet tot dwangmaatregelen overgaan. De dwang echter, die .bij een politieke partij zich op godsdienstig gebied richt, zal zich ook licht naar oeconomisch terrein verplaat sen. Zoo zien we b.v, ook bij de R.-Ka- tholieken een steeds sterker drang naar ordening. Spr. memoreerde dan, dat de regee ring steeds meer op oeconoipisch terrein in is gaan grijpen, en hoe mooi ook de ideeën waren om zoo een zekere gelijk heid te brengen, het resultaat bleef zeer poover. De burgers werden overstroomd met paperassen en ambtenaren, maar de beoogde gelijkheid bereikte men niet, omdat daarvoor de menschen zelf te zeer verschillend en teveel op eigen belang bedacht zijn. We moeten van al die papieren romslomp weer af, al dus spr., en één der grootste moeilijkhe den is, daartoe de juiste middelen aan te wenden. Als men alles te plotseling af zou schaffen, dan zou men rampen ver oorzaken, die niet te overzien zijn. Dat zal zeer geleidelijk moeten gebeuren. Elke maatregel zal zich moeten aanpas sen aan den bestaanden toestand. En we moeten vooral geen onbillijkheden begaan tegenover bepaalde groepen der bevolking. Vroeger ging de strijd tus schen protectie en vrijhandel en was die protectie bedoeld om de eigen industrie te beschermen tegen die in het buiten land. De s.d.a.p. kwam hier tegenop, en deze protectie, die van de werkgevers, verflauwde. Doch daarvoor in de plaats is nu gekomen de protectie van de eigen industrieën ten bate van de werkne mers. En deze is al evèn erg, en ook hier moet tegen op gekomen worden. Het eerst kwam de protectie van de arbeiders in overheids- en beschutte be drijven. Heele categorieën arbeiders in de groote steden zijn geheven naar een peil, dat zij nooit zouden bereikt heb ben, als de vakvereenigingen ze daar niet heen gedreven hadden. En ook dit kwaad strafte zichzelf. Als aan een deel der bevolking hoogere loonen worden uitgekeerd dan oeconomisch verant woord is, dan wreekt zich dit op het overige deel der bevolking, mede door werkloosheid. Bij lagere loonen zouden er meer arbeiders geplaatst kunnen worden. En speciaal het platteland ge voelt de terugslag, want dit moet voor de industrieele producten de hoogere loonen betalen, die in die producten verdisconteerd zijn. Zoo ontstond ook de verwijdering tusschen de steden en het platteland. Eüi het socialistisch „Plan van den Arbeid" wil dat nog er ger maken. De verwachte baten zullen naar de arbeiders in de steden gaan, en het platteland zal dat moeten betalen, Daarom, aldus spr., heeft het Plan on ze sympathie niet. Dit is niet de manier om de zaak weer in goede banen te lei den. Spr. herinnerde vervolgens aan den in Utrecht gehouden partijdag, waar de mo- tie-Coevorden, behelzende: „dat we moeten beginnen met de tegenstellingen tusschen de steden en het platteland weg te nemen en zoo tot een vrijen handel te komen", met algemeene stemmen werd aangenomen. En dit verheugde spr. De kamercandidaat voor Zeeland, de heer Bierema, bracht het in de Kamer als volgt onder woorden: „Wanneer men op den duur wil komen tot een vrijer be drijfsleven en geleidelijke opheffing der maatregelen, zal aan twee voorwaarden moeten worden voldaan: le. het herstel len van een wereldmarkt met natuurlijke prijsverhoudingen, en 2e. aanpassing van de loonen in de beschutte bedrijven aan die in de onbeschutte bedrijven. Ook Louwes deed eenzelfde uitspraak, en zoo begint weer te herleven het ideaal van een vrijer bedrijfsleven. Spr. zeide, in deze niet zoo pessimistisch te zijn als vele anderen. Hoe slechter het een volk gaat, hoe meer de regeeringen tot dwangmaatregelen toevlucht nemen. Maar zoodra het iets beter gaat, gevoelt men weer voor meer vrijheid. Bij de ko mende verkiezingen zal liet om de vraag gaan: willen we naar meer dwang of naar meer vrijheid? Er zijn partijen ge noeg, die naar meer dwang willen, en hiertoe behooren ook de R.K.S.P. en de S.D.A.P. En als men begint met de S.D. A.P., glijdt men verder af naar Mussert of Moskou. Wij, aldus spr., staan prin cipieel veel verder van Mussert af dan de S.D.A.P, Wij staan er principieel vier kant tegenover. Spr. wees in dit verband op overeen komsten bij S.D.A.P. en N.S.B., wat het knotten der vrijheid betreft. Zoo betoog de Albarda weer, dat het naar hoogere loonen moet van al reeds bevoordeelde groepen. Maar daar zal dan mede ge paard moeten gaan, een dwang in andere richting. En ook betoogde men van S.D. A.P.-zijde, dat de N.S.B. kortweg moest verboden worden. Ook de liberalen staan fel tegenover de N.S.B., maar ze willen deze niet verbieden. Dit zou het bewijs zijn van een gebrek aan overtui ging, aan geloof in de eigen ideeën. Spr. wees er tenslotte op, dat de frac tieleider, de heer Bierema, reeds te ken nen gegeven had, dat de Vrijheidsbond niet genegen zou zijn om met marxisten samen een regeering te vormen en daar mede stelling nemende tegen eiken dwang. Wij moeten vrij blijven: geen ge wetensdwang, maar ook geen oecono- mische dwang. Spr. besloot met vertrouwen en op rechtheid in overweging te geven: breng uw stem uit op Bierema. (Applaus.) Nadat de heer Wendelaar nog eenige vragen uit de goed bezochte vergadering beantwoord had, zegde de voorzitter hem hartelijk dank voor zijn opwekkend woord, daarbij de hoop uitsprekende, dat de heer Wendelaar ook tegen de ver kiezingen nog eens naar Goes zou ko men. Coöperatieve Suikerfabriek en Raffinaderij „Dinteloord." Nog vrijwel geen lichtpunten. Toch wat meer reden voor op timisme. Het jaarverslag uit te brengen in de jaarlijksche algemeene vergadering van de vereeniging Coöperatieve Suikerfa briek en Raffinaderij „Dinteloord", geeft o.m, de volgende bijzonderheden: Uit het jaarverslag. De hoeveelhe'd verwerkte bieten was ongeveer 14 millioen kg minder dan vo rig jaar. De f,amelijk groote hoeveel heid garantielooze bieten werd later nog door vrijkomende garantie gedekt, zoodat daarvoor nog een bevredigende prijs kon worden betaald in tegensfel- ling met het voorafgaande jaar. De opbrengst per ha was ook dit jaar weer goed, terwijl ook het suikergehal'e (ge middeld 17.44 pet.) hoewel iets lager dan :n 1934-135 .(18.03 pet.) zeer bevre digend is. Wat de opbrengst der producten be treft, zijn er in dit. boekjaar nog vrijwel geen lichtpunten aan te wijzen. De, vee- voederprijzen en in verb,and daaitaede de prijzen van natte en gedroogde pulp stegen iets, doch de suikerprijzen ble ven op een zeer laag niveau. Gelukkig is er dienaangaande momen'eel wat meer reden tot opt'misme. Gestadig zijn de laatste maanden de suikerprijzen op- geloopen, terwijl ook de pulpprijzen nog al wat zijn gestegen. Hoewel een en an der de vereeniging nog lang niet in staat stelt de explo'tatie zonder regee- ringssteun sluitend te maken, is 't toch hoopgevend voor de toekomst. De toestland der vereeniging is, zooals uit de balanscijfers voldoende blijkt, zeer sterk en stelt de vereeniging in staat om, zoodra de prijzen der pro ducten daartoe aanleiding geven, zelf stand g haar taak t.e vervullen. De totale aanschaffingswaarde der vaste goederen is f 9,180,775. Hierop werd reeds afgeschreven f 8,419,107, Voorgesteld wordt over dit! boekjaar af te schrijven f 320,174, waardoor de to tale afschrijving wordt f 8,739,281, en de boekwaarde dus f 441,493. Van de to tale aanschaft ngswaarde is dan 95,19 pet', afgeschreven. Wat de exploitatie betreft: verwerkt werden 250,737,000 kg bieten, waaruit werden verkregen 35,415,659 kg suiker, 64,427,860 kg na'Jte pulp, 9,290,200 kg droge pulp en 9,977,019 kg melasse. De campagne begon 4 Oct. en eindigde op 1 Dec. Aan regeeringssteun werd ontvangen f 1,895,668, aan de leden werd uitbe taald f 3,249,689, waarvan ingevolge art. 21 der s'atuten f 145,219 moet' worden afgetrokken. De gehakt-in-blik-fabriek vraagt surséance van betaling aan. Wij lezen in het Hbl.: Toen indertijd de voorraden blik- vleesch uitgeput waren en de Minister van Landbouw niet van plan was, om uit sociale overwegingen tot een agrarisch niet verantwoorde tweede af slachting over te gaan ,nam de Minister van Sociale Zaken de zaak zélf ter hand. Hij sloot een overeenkomst met iemand die een nieuw procédé had uit gevonden voor het maken van blikge- hakt uit spek, nuchter kalfsvleesch, rundvleesch, varkensvleesch, melkpoe der, zetmeel en veel kruiden .Een mil lioen blikken van een kilo zouden wor den geleverd en daarna meer. Te IJmui- den werd een fabriek opgericht. Na een onverwacht bezoek van Mi nister Slingenberg aan de IJmuidensche fabriek, verscheen een communiqué, waarin procédé en product zeer werden geroemd. Daarna hebben wij een „incognito"- bezoek gebracht, waarbij wij tot de con clusie kwamen, dat de door Sociale Za ken bedongen prijs zóó laag was, dat de fabriek geen goede waar kón leveren. De koeien, die wij hebben zien slachten, waren van een dusdanigen habitus, dat zij thuis hoorden in een destructor, zóó mager en armelijk waren zij. Bovendien was het zetmeelgehalte van het gehakt hooger dan wordt toegelaten door de Warenwet, voor welks naleving Sociale Zaken zélf moet zorgen. Eenigen tijd nadat de distributie was begonnen, kwamen de klachten reeds binnen. Wij meenen dat het gemeente bestuur van Emmen het eerste was, dat een partij terug zond, als niet voor con sumptie geschikt. Het heette toen, dat er een kleine fout in het procédé schuil de; in een deel der autoclaven was de temperatuur te hoog, waardoor cara- melleering optrad. Het „gehaktwas 'n soort bruine pastei, die oneetbaar was. De fabriek werd toen tijdelijk gesloten naar het heette. Of zij nadien nog eens weer gewerkt heeft is ons niet met ze kerheid bekend. Thans vernemen wij, dat de directie der speciaal voor dit doel te IJmuiden geinstalleerde fabriek, surcéance van betaling heeft aangevraagd. De tabriek was gevestigd aan de Zuidzijde van de Visschershaven. ONGELUK OP ONBEWAAKTEN OVERWEG. Twee paarden omgekomen. Gistermiddag om drie uur is de trein, welke om 14 h. 34 uit Groningen naar Roodeschool vertrekt, op een onbe- waakten landoverweg tusschen Sauwerd en Winsum in botsing gekomen met een gespan. De wagen met twee paarden, welke werd bestuurd door den landbou wer J. Bakker uit Sauwerd zou juist den spoorbaan overgaan, toen de trein na derde. Beide paarden werden een eind meegesleurd en op slag gedood. De wa gen werd slechts even geraakt. De voer man, die op het laatste oogenblik den trein zag aankomen, sprong van den wa gen en bleef ongedeerd. De trein had een kwartier vertraging'. Hondentrouw. Een inwoner van Haarlemmer meer verkocht Tweeden Kerstdag zijn hond, een Hollandschen herder, aan zijn te Alkmaar woonachtigen zwager. Na dat het dier, dat per auto vervoerd was, drie dagen bij zijn nieuwen eigenaar was, zag het kans zich van zijn ketting los te rukken en er vandoor te gaan. Na een tocht van ongeveer tien dagen is het beest in uitgeputten toestand bij zijn ouden baas teruggekomen. Twee slagersknechts gearresteerd te Gouda. Twee jeugdige slagersknechts, K. en V. L., van den slager L. te Gouda, heb ben kans gezien om gedurende geruimen tijd vleesch te verkoopen, waarvan de opbrengst niet in de geldlade, maar in de zakken der slagersknechts terecht kwam. Hoewel in deze slagerij geen kas register aanwezig is, moest toch op den duur uitkomen, dat er niet in de kas kwam wat er in moest komen. Toen dit bleek, kreeg de slager argwaan tegen Let op oranje band en Bayerkruis buisjes van 20 tabl. 70 cent zakjes van 2 tabl. 10 cent (Ingez. Med., zijn personeel. Hij liet hun gangen na gaan en toen bleek dat een hunner veel grooter verteringen maakte dan zijn in komen toeliet. Controle bij de bediening der klanten leidde er toe, dat beiden op heeterdaad betrapt werden, waarna arrestatie volg de. Het door de beide slagersknechts verduisterde bedrag loopt in de honder den guldens. Onrechtmatig steuntrekken. De directie van Maatschappelijk Hulpbetoon heeft namens de gemeente sGravenhage aangifte gedaan van onrechtmatig steuntrekken in 14 ge vallen, tot een gezamenlijk bedrag van 632. DOQDENDAGBOEK VAN HET VERKEER. Den Haag: 1 doode. Up den Bezuidenhoutschen weg te Den Haag zijn gistermiddag twee voet gangsters door een personen-auto aan gereden en tegen den grond gesmakt, met het gevolg dat een van haar de 25- jarige mej. M. v. d. L. aan de bekomen verwondingen is overleden. Zij was met haar vriendin zonder goed uit te kijken plotseling den rijweg overgestoken. 's Heer Abtskerke. Over de maand Dec, Bevallen: S. v, d, Vrie, geb. Luteijn z. (D.Z.) Groede. Over de maand Dec. Bevallen:, A. L. Ras, geb. v. d. Bekke zoon. Getrouwd: P, J, Lourens 24 j. jm, en A. A. v. Lare 22 j. jd., A. I. Risseeuw 32 j. jm. en J, A. Versprille 24 j. jd., M. Frelier 22 j. jm. en S. M. Colijn 20 j. jd. Overleden: C. de Martelaere 25 j. jm. (B.C.) St, Kruis. Over 4e kw. Bevallen: E. E, J. Hoste, geb. Lan- nooije z., E. S, Somonse, geb. Maenhout zoon. (A.A.) Nieuwvliet, Over het 4e kw. Bevallen: S. C. Verplanke, geb. Van Leeuwen z. Getrouwd: J. de Bruijne 22 j. jm. en J, Snoep 21 j. jd. Overleden: S. C, v. Leeuwen 28 j. echt. A. W. Verplanke, M. de Vuijst 85 j. wed. A. Fenijn. (B.C.) IJzendijke. Over de maand Dec. Bevallen: M. M. Ruebens, geb. Pau wels d.. M. J. Bruijnooge, geb. Schille- man d., M, C, Ch. Commaert, geb. Doens z., A. H. M. de Poorter, geb. Gerdes d. Getrouwd: C. M:aenhout 22 j. jm. en M, A. Menue 20 j. jd. Overleden: A. C. H Commaert z. 2 d., J. Verdonk 72 j. echtgen. P. de Jonge, P. M. Bruijsse 76 j. echtgen: Ed. L, de Clerck, M. Ph. Dellaert 10 j. jd. (IJz.) Middelburg, 12 Jan. Groenten- veiling: Rammenas 1 c., Veldsla 1035 c., Andijvie 227 c., Spruiten 414 c., Witlof 818 c., Schorseneeren 1012 c„ Koolrapen 12 c„ Peën 1,5-4 c., Uien 0,52,5 c., Kroten 13 c.Kogelboonen 1112 c., Rapen 12 c., Prei 1,54 c., Savoye kool 26 c., Roode kool 13,5 c., Boere kool 13,5 c., Boere kool 1 5,5 c., Witte kool 1,5 c., Gele kool 1,5 3 c., alles per kg, Peën 5,5 c., Kroten 2,53 c., Selderie 13,5 c., Knolselde- rie 23 c., Radijs 3,5 c., alles per bos, Peterselie 417 c„ per chip, Bloemkool 219 c,Andijvie 13,5 c„ alles per st, 8 Jan. KAPELLE. De benoeming van den hr. F. M, van der Beek tot stationschef, al hier. is ingetrokken. Hij is naar Vucht verplaatst GEMENGDE BERICHTEN. Eerst daags zullen aan sommige gebouwen te Amsterdam vierkante kastjes bevestigd worden, waar men verschillende voor werpen op zeer doelmatige wijze, zonder tusschenkomst van bediend personeel, kan koopen. Wil men bijvoorbeeld een briefkaart hebben, men werpe eenvoudig 3 centen in het kastje en er komt onmid- delijk een briefkaart te voorschijn, en heeft men behoefte aan iets anders, dan werpe men zoovdel geld er in als het ta rief zal aanwijzen. Met de eerste telephoonlijn tus schen Parijs en Brussel is vanwege de Fransche Regeering een proef genomen, die uitstekend slaagde. Binnen weinige dagen zal de dienst voor het publiek opengesteld worden, 11 Jan. GOES. De bevolking dezer gemeente bestond 1 Jan. 1886 uit 3116 m. en 3478 v. tezamen 6594, en 31 Dec. 1886 uit 3185 m. en 3514 v. dus totaal 6699 inge zetenen. BAARLAND. 6 Januari jl. overleed de heer P. Bruggeman, oud burgemeester van Baarland. In 't vorige jaar mocht hij het genoegen smaken zijnen zoon A. Bruggeman benoemd te zien als zijn op volger als burgemeester van Baarland. Diep betreurd door allen die hem ken den ontviel hij na een echtverbintenis van 54 jaar aan zijn familie. GEMENGDE BERICHTEN. De wees jongens in het Godshuis te Veere zijn 's winters precies eender gekleed als in den zomer. Eén van de daar verpleegde jongens deed aan het college van regen ten aanvraag om zich voor eigen reke- n:ng een winterjas te mogen aanschaffen. Het mocht niet baten; regenten weiger den toestemming te geven en de wees jongen is verplicht, al is het nog zoofn bar en guur weer, zich in zijn kort buis langs 's Heeren straten te bewegen. 13 Jan. MIDDELBURG. Heden heeft zich al hier een geval van hondsdolheid geopen baard, waarop door den_ burgemeester, ingevolge de wet, is bevolen, dat alle honden die zich op straat bevinden, ge durende vier maanden van een muilkorf zullen moeten zijn voor'zien. BINNENLAND. Rijksmiddelen brach ten in 1886 op f 109,098,945,22 tegen een raming van f 106,152,218 en een op brengst in 1885 van f 106,680,209,70, Goes, 12 Jan, Veilingsvereeniging „Zuid-Beveland". Appels: Goudreinetten extra 2232, idem A 2331, idem B 2225, idem C 21, Zure Bellefeuren A 23, idem B 22, idem C 20, Schoone van Boskoop A 27, idem B 24, Richard Red. Delicivas A 23, idem B 19, Romé Beauthy A 24, Chelou Beauthy A 24, Grimes Golden Pippin A 23, Delicious A 25, idem B 20, Winesap A 23, idem B 22, Lanes Prince Albert 1416, Sterap- pels 13, IJziken 10, Lord Derby 12 12,10, Pomme d'Oranje 1119, Zoete Ermgaarde 1422, idem Campagner 15 22, idem Bellefleur 11, Kroet en Stek- appels 611, per 100 kg. Peren: Gieser Wildeman extra 21, id. A 19, idem B 17, idem C 16, St. Remy 1217, Brederode 13, Kleiperen 11 18, Winterlouwtjes 910, Pondsperen 9 15, Joseph de Malines 10, Kroet en Stekperen 48, per 100 kg'. Diversen: Mispels 45, per 100 kg, Kipeieren 2,403,70, Bloemen, Tulpen 1,10, per 100 stuks, Gesnera's 12, Cy clamen 17, Calla's 1924, Primula's 10, per 100 pot. van geadverteerde of te adverteeren ver gaderingen, voorstellingen, uitvoeringen es andere bijeenkomsten. MIDDELBURG. WO 13 Jan. N.C.R.V. Huwelijksfilm Prin ses Juliana; Schuttersh. 20 h. DO 14 Jan GOES. WO 13, DO 14, VR 15 Jan. Feestviering t.g. Huwelijk der Prinses. WO 19,00 h. Samenk. Gr. Kerk, feestrede; daarna Rondt. m. muz. door Oranje Ver. DO K'okgelui en carillonbespel. 9 h. Kinderz. Gr. Mrkt. 11-12 h. Conc. in muz.tent; 14,00 h. Historische optochten 18,30 h. Tot slot Volks zang en taptoe (20,30 h.) door Hosanna. VR 's midd. défilé Ver een. corpsen enz. tot besluit vuur werk, Blec, Drukkerij G. W, den Beer, M'burg.

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 6