D Deze Courant DE TELEX T ÊEMtHfiü NIEUWS. ien v@rkoudfieid ampo daar lucht Je van ogl RECHTSZAKEN. BURGERLIJKEN STAND. LAATSTE BERICHTEN. SPORT. MARKTBERICHTEN. I 4» i Uitlevering van gearresteerden Nederlander te Brussel gevraagd. Op last van de Neder)ands:he justitie is eer.igen tijd geleden de Amsterdam- sche importeur Van G., die in Januari 1936 naar het buitenland is^ uitgeweken, te Brussel gearresteerd. K haa op groote schaai Japansche jederen in Nederland weten te smokke.en. Toen de beambten op het spoor kwa men van de fraude, wist Van o. naar Lichtenstein uit te wijken. Vandaar is hij echter naar Erussel vertrokken. Van G. had een truc bedacht, waarmee hij reeds geruimen tijd de douane bedroog. De kisten uit Japan, die te Amsterdam, arriveerden, waren zg. voor doorvoer bestemd. Bij het overbrengen van de eene naar de andere haven verwisselde hij de kisten met Japansche goederen voor kisten met waardelooze rommel. Deze laatste kisten zagen er precies zoo uit als die, welke uit Japan kwamen. Aangezien de Belgische regetnng niet uitlevert voor smokkelen, is de uitleve ring voor Van G. gevraagd ter zake van verduistering en oplichting. Hij zou nl. een document hebben verduisterd, om op deze wijze afgifte te krijgen van de goederen. Schapenjacht. Gistermiddag reed een groote zeswie- lige vrachtauto uit Purmerend, geladen met 85 schapen, langs den Eusebiusbui- tensingel te Arnhem, om den oprit naar de brug te volgen. Vlak voor den oprit kwam een jon gen met een bakfiets de Walburgstraat uit rijden. De jongen zou zeker over reden zijn, als de bestuurder van den auto niet snel het stuur had omgegooid. Het gevolg was echter, dat de auto het plantsoen opreed, waardoor de vracht auto kantelde en de schapen er uit wer den geslingerd. Voor zoover de dieren niet gewond waren, vluchtten zij naar alle kanten het? plantsoen in. De chauffeur, die geen let sel had gekregen, trachtte met behulp van verschillende personen de schapen bijeen te brengen, wat echter geen ge makkelijk werk was, daar de verschrik te dieren naar alle kanten wegvluchtten en zich aan het gras in de plantsoenen tegoed deden. Door het jagen van de ondeskundige helpers werden de dieren hoe langer hoe angstiger, zoodat het onmogelijk was, de kudde bij elkaar te krijgen. Tenslotte gelukte het, na heel veel moeite, de die ren bij elkaar in het plantsoen achter het gaas te drijven. Op een gegeven oogenblik wist echter de geheele kudde door een opening in het gaas opnieuw te vluchten in de rich ting van den Velperbuitenweg, waar ze tenslotte tegen een muur vastliepen. Vandaar heeft men toen de dieren naar 't abattoir gebracht, waar zij voorloopig werden opgeborgen, totdat de zware vrachtauto weer bruikbaar was gemaakt. Wagen en lading waren verzekerd. Een bloedspoor verried hem. Hedenn.achf trok C, V. er op u t om in te breken in een schoenenwinkel aan het Westeinde te Den Haag. Hij sloeg de winkelruit stuk, waarbij hij 'n vrij ernstige snijwond opliep. Met een buit van 9 paar schoenen maakte hij zich uit de voeten. Om 6 uur viel het. eeni- gc voorbijgangers op, dat de winkel ruit stuk was geslagen. Zij waarschuw den de politie. Twee rechercheurs, met het onderzoek belast, hadden weinig moeite den dief in te rekenen. V. had nl. een bloedspoor op straat achterge laten, dat van de plaats van de inbraak, naar zijn woning, op slechts korten af stand van den winkel gelegen, leidde. Daar aangeland arresteerden de recher cheurs V,, d e bekende en die daarna op het hoofdbureau van politie in arrest werd gesteld. De gestolen schoenen stonden onder de tafel in V.'s kamer. Gevaarlijke Chinees gearresteerd. Rechercheurs van de Nederlandsche centrale tot bestrijding van den smok kelhandel hebben aangehouden den 52- jarigen Chinees L. S. uit de Lombok straat te Rotterdam, die toen hij zich bevond in het gebouw van de Chinee- sche vereeniging aldaar in het bezit was van 45 pakjes bereide opium. Bij een in zijn woning ingesteld onder zoek troffen de rechercheurs bovendien een twintigtal Engelsche jSonden ruwe opium aan. Tevens vond men nog twee revolvers met ongeveer duizend bijbe- hoorende patronen, alsmede ingrediën ten tot het bereiden van en het gebruik van opium. De Chinees is in bewaring gesteld. Brutale inbreker aangehouden. Gedurende de laatste weken werden in verscheidene perceelen te Groningen insluipingen gepleegd, gepaard gaande met diefstal van geld uit die woningen. De inbreker verschafte zich dan toegang met behulp van valsche sleutels en stoor de er zich blijkbaar niet aan, of de fami lie al dan niet thuis was. Zoo werden midden op den dag inbraken gepleegd In huizen aan den Oostersingel, Waag- straat, Zuiderdiep en Stationsstraat. Na lang zoeken is het de recherche eindelijk gelukt den dader te arrestee ren. Het is de 21-jarige ongehuwde W. B., wonende te Groningen. Hij is heden ter beschikking gesteld van den officier van justitie geneest men spoedig door inwrijTtog en inademing van Dampo. Pot 50. Doos 30 ct. Bij Apotb. en Drogisten, (lngez. Med.) AARDSCHUIVINGEN OP JAVA. Vele dooden. Officieel wordt gemeld dat tengevolge van zware regens in het district Kalisat (Oost-Java) in de dessa's Ardjasa, Ro- wohsarie en Randoengagoeng, aard- schuivingen hebben plaats gegrepen, waarbij vermoedelijk 21 menschen zijn omgekomen. Tien lijken zijn reeds geborgen. Van Bedadoeng wordt een zware overstroo ming gemeld, waarbij de weg Ardjasa Kalisat gedeeltelijk is weggeslagen en waardoor het verkeer vermoedelijk ge durende langen tijd gestremd zal zijn. 't Transport naar Banjoewangi kan echter via Djember worden geleid. Verschillen de sawah-complexen zijn overstroomd doch de uitgestrektheden zijn niet van grooten omvang. Hulpbehoevenden worden door het al gemeen steuncomité voor inheemsche behoeftigen gesteund. DOODENDAGBOEK VAN HET VERKEER. Heüligeriee: 1 doods, G'steravond is de 50-jarige groenten- handelaar Holman uit Slochteren in de nabijheid van Heiligerlee door een lo comotief van de tramwegmaatschappij „Oostelijk Groningen" gegrepen. Het slachtoffer stapte uit een stil staande auto, juist toen een Ir,am na derde. Hij werd overreden en was op slag dood. Best: 1 doods. Maandag.avond is de 31-jarige wiel rijder A. M. uit Blerick op den rijksweg te Best door een personenauto uit Eind hoven aangereden. Gisternacht is het slachtoffer in het ziekenhuis te Eind hoven aan de bekomen verwondingen overleden. F amilie-dr ama. Voor de Arnhemsche rechtbank heeft gister terecht gestaan de 25-jarige E. Th. D. uit Didam, wegens het toebrengen van lichamelijk letsel aan zijn vader tij dens een huiselijken twist, waarbij de zoon zijn vader met een mes een diepe wonde in den rug heeft toegebracht. De vader is later van deze verwonding ge nezen. Uit het getuigenverhoor bleek, dat de vader zijn zoon herhaaldelijk tergde. Toen de zoon op een avond wat later was thuis gekomen, was het tot een uit barsting gekomen, waarbij de jongeman in woede ontstak en zijn vreeselijke daad verrichtte. Vervolgens is hij naar den rijksveld wachter geloopen waar hij zelf aangifte deed. Ook voor de rechtbank bekende hij. De subst. officier van justitie, mr. baron Speyart van Woerden, verklaar de medelijden met dezen verdachte te hebben. Den vader noemde spr. een bruut. Hij eischte tenslotte vier maanden gevangenisstraf met aftrek der preven tieve hechtenis, welke 3% maand oe- draagt. Uitspraak 26 Januari a.s. De wraak van een dienstbode. De Arnhemsche rechtbank heeft gis ter de strafzaak behandeld tegen de 23- jarige dienstbode W. B. te De Steeg, die op 25 September het bejaarde echtpaar H. aldaar, bij wie zij in dienst was, heeft willen vergiftigen. Het meisje werd herhaaldelijk door mevrouw H. berispt en uit verbolgen heid daarover had zij uit een fleschje vloleibare nicotine welke diende voor bestrijding van plantenziekte, eenige druppels in een flesch wijn gedaan, waarvan bij het diner zou worden ge dronken. Bijna tegelijkertijd hadden de heer en mevrouw H. des avonds bij het diner een slok van den vergiftigden wijn gedron ken. Mevrouw H. had tijdig den bij smaak geproefd en den wijn uitgespuwd. De heer H, daarentegen had den slok wijn doorgeslikt en ondervond direct de gevolgen. Hij verloor het bewustzijn, vrij wel onmiddellijk. Terstond werd een arts gewaarschuwd, die dadelijk tegengif toe diende en die het genoegen smaakte den heer H. van den dood te redden. De verdachte verklaarde dat zij zich de standjes van mevrouw altijd erg aan trok. Teneinde zich op mevrouw H. ie wreken, had zij de vloeistof in den wijn gedaan. Het O. M. eischte zes maanden gevan genisstraf met aftrek der preventieve hechtenis. Uitspraak 26 Januari a.s. Middelburg. Getrouwd: J. F. Schot 24 j. en J. G. Slot 25 j.; P. Sohier 25 j. en P. J. Knop jes 23 j.; M. H. J. Geldof 24 j. en N. J. Hanegraaf 21 j.; A. Adrvaanse 27 j. en A. P. Korstanje 30 j. Bevallen: C, van Wezel geb. Moens 2 d.; G. Dubois geb. van Riel z,; J. Matthijsse geb. Vermeulen d. HET HUWELIJKSGESCHENK VAN DE NEDERLANDSCHE SCHOOLJEUGD. Namens het comité van de Neder landsche schooljeugd wordt het volgen de medegedeeld: De inzameling is een overweldigend succes geworden. Reeds kwam ,een be- j drag van meer dan 39.000 binnen en nog telkens blijkt het, dat er scholen zijn, die „nalezingen" houden. Op 29 December is aan Prinses en Prins een oorkonde aangeboden van den volgenden inhoud: „Op de 15e December van het jaar 1936 heeft de Nederlandse schooljeugd des morgens om 10 uur, één van zin en één van daad, een feestgave geschon ken ter gelegenheid van het aanstaand huwelijk van H. K. H. Juliana Louise Emma Marie Wilhelmina Prinses van Oranje Nassau en Z, D. H. Bernhard Leopold Friedrich Eberhard Julius Kurt Karl Gottfried Peter Prins van Lippe- Biesterfeld, Tet herinnering aan dit heugelijk feit en als bewijs van haar toewijding, aan hankelijkheid en hartelijke genegenheid zal de Nederlandse schooljeugd uit het op deze wijze bijeen gebrachte bedrag de bibliotheek doen inrichten van het paleis te Soestdijk, waarbij zij de wens uitspreekt, dat ook dit geschenk moge bijdragen tot het geluk van het prinse lijk paar tot in lengte van dagen". Na overleg met den architect, belast met de uitvoering van de restauratie werken van het paleis te Soestdijk is besloten uit het geld van dit comité ook den aanleg van het sportterrein te be kostigen, waarvan aan het prinselijk paar bij de aanbieding van de oorkonde mededeeling gedaan is. Tenslotte brengt het comité langs de zen weg de dank van Prinses en Prins' over aan alle leerlingen, die aan het ge schenk hebben bijgedragen, terwijl het comité zijn groote erkentelijkheid uit spreekt voor de medewerking bij de in zameling ondervonden van de zijde van allen, die op de Nederlandsche onder- wijsinrichtigen dit initiatief van de schooljeugd gesteund hebben. DE NED.-INDISCHE CONVERSIE- LEENING. Vrijdag a.s. het prospectus te verwachten. De regeeringspersdienst deelt mede: Vrijdag a.s. is het prospectus te ver wachten van de 3 pet. Nederlandsch- Indische conversieleening, met garantie van Nederland, ten bedrage van 150 mil- lioen gulden, waarvan rond f 55,800,000 door openbare instellingen wordt gecon verteerd. De uitgifte-koers zal 96% pet. zijn, de looptijd 30 jaar en de opbrengst tot af lossing van de per 16 Februari aflosbaar gestelde 4% pet. leeningen 1930 en 1931 dienen. F aiilissementen. De Middelburgsche rechtbank heeft heden fa'lliet verklaard: L. A. Dalebou', rijwielhandelaar en garagehouder te Zierikzee, Verre Nieuwstr.aat B 181, Rechtercommissaris mr. C. E. Mul ler. Curator mr. W. Nieuwenhuijsen te Zierikzee. Twee Duitsche misdadigers aangehouden. Gisteravond kwam het de Ensche- desche politie ter oore, dat twee Du't- schers, beiden beruchte individuen, de grens waren gepasseerd. Een onderzoek wees uH, dat dit twee tal door de Duitsche politie werd ge zocht in verband met een brutalen overval met. berooving te Rheine (D.) gepleegd. Het tweetal was daar de wo ning van een bejaarden geneesheer bin nengedrongen en had den dokter en zijn huishoudster mishandeld en vast gebonden, waarna zij het huis doorzoch ten en al het aanwezige geld meenamen. Het bleek de politie, dat de beide mannen M. en S. geheeten, voornemens waren met den nachttrein naar Am sterdam te reizen. De trein was echter reeds vertrokken, maar op verzoek van de Enschedesche polit e werd de trein te Deventer door de politie aldaar door zocht. De mannen werden inderdaad aangetroffen en aangehouden. Zij zullen vermoedelijk worden uitge leverd. Wilde staking bij spinnerij te Enschede. Te Enschede is onder de z.g. afzetters van de spinnerij Noorderhagen der N.V. Van Heek en Co., een wilde staking uit gebroken, welke tot gevolg had, dat de geheele spinnerij moest worden stopge zet. Hierdoor zijn enkele honderden arbei ders tijdelijk werkloos geworden. DE SPAANSCHE BURGEROORLOG. Merkwaardig bericht van „News Chronicle". De Parijsche correspondent van de „News Chronicle" (een liberaal En- gelsch blad) verklaart te weten, dat Hit- Ier generaal Faupel, die tegenover hem te kennen heeft gegeven, dat Franco 60,000 man noodig zou hebben, niet met „neen" zou hebben geantwoord, doch in tegendeel verklaard zou hebben, dat „wij Spanje sjechts zullen verlaten, wanneer wij koloniën zullen hebben verkregen." Dit bericht laten wij natuurlijk ge heel voor rekening van de „News Chro nicle". De bemanning van de „Maria Junquera" in vrijheid. Uit Gijon wordt gemeld, dat in den ochtend van den twaaifdén Januari de bemanning van het s oomschip „Marta Junquera", welke door den Du tsehen kruiser „Koenigsberg" op 3 Januari tij- j dens de reis van Bilbao n,aar Santan der was gevangen genomen, gezond en wel aan de Spaansche autoriteiten van het kustplaa sje Lastres is uitgeleverd. De bemanning werd met drie sloepen van de „Koenigsberg", welke op 200 m. j uit de kust meerde, naar wal gebracht. De bemanning werd begeleid door eeni ge Duitsche officieren. De Duitschers vertrokken, nadat zij den fascist'schen groet hadden georacht, terwijl de Spanjaarden met den gebal- den vuist den groet beantwoordden. DE ONDERGANG VAN DE „JOHANNA THORDAN". Weinig hoop meer nog overle venden te redden. Over een zeer uitgestrekt gebied is gezocht anar de verdweffen sloep van de „Johanna Thordan", het Finsche motor schip, dat in de Pentland Firth is ver gaan, doch niets is gevonden. Het is vrij wel zeker, dat de 26 personen die in deze sloep hebben plaats genomen, zijn omgekomen. DE CHINEESCHE TROEBELEN Krijgt Tsjang Soe-liang weer het commando in Sianioe? Naar verluidt overweegt de regee ring van Nanking, teneinde de gemoede ren van de opstandelingen in Sjensi te kalmeeren, Tsjag Soe-liang het com mando in Sianfoe terug te geven. Tsjang is vergezeld van tien militaire leiders per vliegtuig naar Fenghua vertrokken om een onderhoud te hebben met maar schalk Tsjiang Kai-sjek, die hier in zijn geboorteplaats zijn vacantie doorbrengt. Communistische troepen ruk ken op naar het Zuiden. Uit Loyang wordt gemeld, dat sterke afdeelingen communistische troepen op rukken in Zuidelijke richting. Zij hebben Ping Liang in Oost-Kansoe 250 km van Sianfoe, ingenomen. 3000 communisten rukken op naar Lang Tsjoe, de hoofd stad van Kansoe. Verder verluidt, dat te Sianfoe onge regeldheden hebben plaats gehad. Ben den ongedisciplineerde soldaten hebben een aantal huizen geplunderd. De evacuatie van vreemdelingen uit Sianfoe gaat voort, een zeventigtal is te Loyang aangekomen en de ambassa deurs van de Ver. Staten en Engeland hebben een onderhoud gehad met den Chineeschen vice-minister van buiten- landsche zaken over de evacuatie van 148 hunner landslieden uit de provincies Sjensi en Kansoe. Koudegolf in Amerika. Uit Denver (Colorado) wordt gemeld, dat een koude golf in het Westen en Zu'dwesten der Vereenigde Staten twintig dooden heeft geëischt, De scha de door vorst en sneeuw aan den Cali fornischen citroen-oogst wordt geschat op 10 m'llioen dollar. EEN NIEUWE CHINEESCHE SPOORWEG-LEENING. Belangrijke overeenkomst met Belgisch syndicaat. Het Chineesche ministerie van spoor wegen heeft met de „Compagnie gene rale Beige de Chemins de fer et Tram ways en Chine" een overeenkomst ge sloten voor een leening van 450 millioen Belgische francs tegen 6 pet. met een looptijd van 7 jaar, welke zal worden gebrukt voor den aankoop van materi aal ter uitbreiding van den Lung-Tsing- Hai spoorweg, loopende van Paochi in de provincie Sjensi naar Tsjentoe, de hoofds!ad van de provincie Tsjesjoean. Betalingen op een derde leening voor de Lung-Hai-spoorlijn, die reeds jaren ten achter zijn, waren het onderwerp van een overeenkomst van verleden jaar zomer, fusschen de Chineesche regee ring en de aandeelhouders, waarbij voor de toekomst en geregelde betaling were verzekerd. Van Tsjengtoe in Tsjesjoean, het eindpunt van de nieuwe spoorlijn, z,a: een lijn worden aangelegd naar Tsjoeng- king op de hooggelegen oever van de Yangtze, waartoe onlangs een over eenkomst werd gesloten met 'n Fransch syndicaat. De twee nieuwe spoorlijnen zullen een aanzienliike u'tbreiding van het Chineesche spoorwegnet beteeke- nen waardoor riike ontoegankelijke ge bieden zullen worden opengelegd en verbonden met andere deelen van Chi na. VOETBAL, Ij if,' Vooirloopig Nederlandsen elftal;- Southend United. Naar wij vernemen zal het vooiloopig Nederlandsch elftal op Woensdag 20 Januari a.s. op het Spartaterrem te Rotterdam een oefenwedstrijd spelen tegen de Engelsche derde klas profclub Southend United F. C. In verband met bovenstaande keuze kunnen wij nog mededeelen, dat het niet mogelijk is gebleken een sterkere En gelsche club, b.v. een vereeniging uit de tweede afdeeling der league, als tegen stander te nemen, daar op Zaterdag 16 Januari cupwedstrijden worden gehou den en de reglementen bovendien voor schrijven, dat voor de competitie inhaal wedstrijden dienen te worden gespeeld. DAMMEN. De u'tslagen v,an den competitiewed strijd Goes ISouburg luidt als volgt: M. J. JerimiasseW. Boogaard 11: VI. de JongL. Leijnse 02; F, den dertogJ. v. Eenennaam 02; G, Hoo- gestegerW. Cijsouw 11J. v. Calmt- routJ. Koch 2-0; J. CrucqS, Tee- wen 11; A. J. HenderikseS. v. Eenennaam 11; K. L. KramerJ. rranck afg.; J,ac. SnoodijkL. v. Soelen 02; L. DekkerF. v. Eenennaam 02, Totaal Goes 6 en Souburg 12 p. HOCKEY. Het hockeyelftal van Noord-Frankrijk, dat Zondag 17 Januari te Breda tegen Zuid-Nederland uitkomt, is als volgt sa mengesteld: Doel: Lemaire (Amiens); achter: Du- coin en Verkindere (beiden Rijssel); midden: Boutry, F. Grimonprez en Des- bonnets (allen Rijssel); voor: Sartorius (Roubaix), Boutry jr. (Rijssel), Vandam- me (Rijssel), Bigotte (L.U.C.) en Bonte (L.U.C.) SCHAKEN. Het Landentournooi te Stockholm. In Juli zal te Stockholm het landen tournooi van den Internationalen Schaakbond (F.I.D.E.) worden gehouden, hetwelk om de twee jaren wordt geor ganiseerd. Naar wij vernemen ligt het in de be doeling van den Kon. Ned Schaakbond om met een zoo sterk mogelijke ploeg aan dit tournooi deel te nemen. Elke landenploeg bestaat uit vier spelers en voor Nederland zqllen in ieder geval de wereldkampioen dr. M. Euwe, de Ne derlandsche kampioen, S. Landau en verder jhr. mr. dr. J. H. O. van den Bosch uitkomen. Het is nog niet bekend wie als vierde teamgenoot in aanmerking komt, evenmin welke spelers als reser ves zullen fungeeren. De grootste concurrenten zullen de landenploegen van de Vereenigde Sta ten, Polen, Hongarije, Tsjechoslovakye, Oostenrijk en Zweden zijn. Alhoewel SovjeGRusland geen lid van de F.I.D.E. is heeft Zweden toch gemeend dit land een uitnoodiging te moeten stu ren. Geven de Russen aan deze invitatie gevolg, dan zal het duidelijk zijn, dat Sovjet-Rusland zeer ernstige kansen voor de eerste plaats maakt. ZWEMMEN. Willy den Ouden en Annie Timmermans winnnen wederom te Oslo. De R. D. Z.-zwemsters Willy den Ouden en Annie Timmermans kwamen ook Dinsdagavond wederom in wedstrij den te Oslo uit. Evenals den vorigen avond hadden zij ook thans niet den minsten tegenstand. Zoowel op de 200 als op de 50 meter borstcrawl bezetten onze landgenooten de beide eerste plaatsen. Op de 200 me ter maakte Willy den Ouden een tijd van 2 min. 27,4 sec., terwijl haar cluh- genoote Annie Timmermans er 2 mi. 40.9 sec. over deed. Op de 50 meter, een baanlengte die bij ons nooit als persoonlijk nummer ge zwommen wordt door seniores, noteer de Willy een tijd van 30.7 sec., terwijl Annie er 33.5 sec. over deed. krijgt dag en nacht uit alle oorden der wereld het nieuws toegezonden per vol-automatische verreschrijfmachine Abonneert U op de courant, die U het wereldnieuws snel en accuraat in uw huis brengt. Oostburg, 13 Januari. Op de graanmarkt was de aanvoer groot. Gerst f 99,50; havr f 77,50; erwten f 9 10; bruine boonen f 1011,50; maan zaad f 2222,50. ONTVANGEN BOEKEN. Bij den uitgever N. Samson te A 1 p h e n a.d. R ij n verscheen 'n huwelijks-cahier ten behoeve van scho lieren. Het omslag, naar ontwerp van den heer C. Jetses, is vervaardigd in zevenkleurigen offsetdruk. „Kleur en zieleleven", rede uitge sproken door dr, Zeylmans van Em- michoven voor de ver. tot 'bevordering der bouwkunst te Leiden. Uitgave van het genootschap voor practische kleu ren psychologie te D e n H a a g. V erkeersconf lieten. - „Verkeersconflicten der motor- en rijwielwet en de nieuwe wegenverkeers wet met uitgebreide toelichtingen en jurisprudentie ten dienste van jurist, politie, automobilist en motorrijder, door Rudolf Bossinade Hzn. Verschenen bij de uitgeverij De Torenkrans te Z e.,i.s t.

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 3