GOISCHE COUBANT - X BINNENLAND. ZEELAND. WEERBERICHT. NUMMER 10. TWEE BLADEN. WOENSDAG 13 JANUARI 1937. EERSTE BLAD. 180e JAARGANG. GOES. VLISSINGEN. MIDDELBURGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent- sotap Vlissingen f 2.30, elders 2.50 per kwartaal Wesk-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, lngez. mededeelingen 60 ct. p. r. - 9§ contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1—7 regels f 2.10, elke r. m. 30 et. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, I 75. ct. bij vooruitbetaling Adv. m«t „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. KLM. DE KONINGIN NAAR SOESTBIJK. H.M, de Koningin is in den loop van vanmorgen op het paleis Soestdijk te Baarn gearriveerd. Het doel van dit bezoek aan Soest dijk is, om de werkzaamheden, welke daar momenteel aan de nieuwe woning van het prinselijk paar worden verricht in oogenschouw te nemen. Laat in den middag zou H.M1. naar Den Haag terug- keeren. HET VERBLIJF VAN HET PRINSELIJK PAAR TE KRYNICA De Poolsche regeering stelt villa ter beschikking. Uit Krynica wordt gemeld, dat de Poolsche regeering aan H, K. H, prinses Juliana en Z. K. H. prins Bernhard, die aldaar als graal en gravin van Sterren- berg hun intrek hebben genomen in ho tel Patria, dat onder leiding staat van den beroemden zanger Jan Kiepura en diens vrouw, de filmactrice Martha Eg- gerth, voor hun verder verblijf de par ticuliere villa te Krynica, welke de Poolsche staatspresident en maarschalk Smigly Rydz ook reeds hebben be woond, heeft aangeboden. Deze villa is in een afgesloten park gelegen. Men achtte het zeer wel mogelijk, dat prinses Juliana en prins Bernhard reeds vandaag de villa zouden betrekken. De Poolsche regeering wil voorkomen, dat ons prinselijk paar welks incognito niet langer bewaard kon blijven, overlast zou ondervinden van film-operateurs en journalisten en als gevolg daarvan niet ten volle van zijn wittebroodsweken zou kunnen genieten. Waardeerende beschouwing in het s.d. „Volk". Uit Warschau wordt aan het (s.d.) Volk gemeld: Men kan vaststellen, dat de Holland- scfae Kroonprinses en haar echtgenoot zich door den aard van hun optreden ia het Poolsche winterkurort Krynica snel de algemeene sympathie hebben verworven. De vriendelijke gevoelens, waarmee men het Paar hier tegemoet treedt, bepalen zich niet tot de in de Poolsche republiek zeldzame monar chisten; zij worden veeleer door alle groepen der bevolking zonder onder scheid van politieke richting gedeeld en zijn ongetwijfeld het resultaat van de absoluut democratische vormen, waarin zich de Prinses en de Prins bewegen. Het jeugdige Paar sluit zich in het ge heel niet van de overige Kur-gasten af, gebruikt zijn maaltijd gewoonlijk in de algemeene eetzaal van het hotel en wijst alle opvallende of officieele bege leiding af, zoowel als alle betuigingen van eerbied. De Prinses en haar Gemaal geven de voorkeur aan eenvoudige toe- schoawersplaatsen bij de sportgebeurte nissen: kortom zij gedragen zich als ge wone, zij het ook welgestelde, lieden in een wintersportplaats. Zij brengen den dag door met wintersport, op de ski en de schaats. De kleeding van de Prinses is in vergelijking met die van vele vrou wen van rijke Poolsche grootgrondbezit ters en fabrikanten eenvoudig te noe men- Het wordt Prins Bernhard hoog aan gerekend en als een bewijs van zijn on afhankelijkheid van de in zijn vroegere vaderland heerschende opvattingen Be schouwd, dat hij zich bij de keuze van zijn hotel niet heeft laten beïnvloeden döor rasvooroordeelen. In Krynica be dden zich namelijk zeer veel Joodsche maar bovendien is het algemeen e dat de leidster van dit hotel, de van ^en zanÉer Jan Kiepura, ro s aar katholieke geloofsbelijdenis, 15 een onderzoek van het Duitsche Ras- senbureau als een niet-arische werd in geschreven. Ook in dit opzicht gedraagt de echt genoot van Prinses Juliana zich dus afe een Hollandsche democraat. Intusschen is door een en ander de belangstelling voor Holland, zoowel in "olen als in de rest van Europa zccr versterkt. Alle kranten wijden hier aan ue gasten hartelijke woorden en prijzen de artikelen. DE RAMP VAN DE .JJJSTER". bij het gerechtelijk onderzoek te Lon den naar de ramp van het K.LM.-vlieg- tUlg „Lijster" werden vragen gesteld over de witte lijn, welke de piloten den }veg moeten wijzen bij mistig weer. vastgesteld werd, dat het toestel naar «eze witte lijn wat gebracht De vraag werd gesteld, of uit de plaats waar het vliegtuig werd gevonden niet af te leiden is, dat de piloot de ze witte lijn uit hetoog heeft verloren. Een deskundige antwoordde hierop bevestigend. Dr. BROUWER TE VALENCIA GEARRESTEERD. Na onderzoek vrijgelaten voor vertrek naar Nederland. Naar thans bekend is geworden is op 7 dezer de bekende Nederlandsche his- panoloog, dr. J. Brouwer, op beschuldi ging van spionnage te Valencia gearre steerd er naar Madrid overgebracht. Der Spaansche regeering is bij onder zoek gebleken, dat deze gevangenne ming is geschied op grond van valsche geruchten. Bij besluit van den oppersten verdedi- gingsraad van Madrid is dr. Brouwer op transport gesteld naar Valencia, van waar hij op eigen gelegenheid naar het vaderland kan vertrekken. Kazerneering van dienstplichtigen bij de luchtvaartaideeling. In verband met het voortdurend groo- ter wordende contingent dienstplichti gen bij de luchtvaartafdeeling te Soes- terberg en de uitbreiding van het aan tal hulpmecano's, die na het beëindigen van hun diensttijd aan de luchtvaartaf deeling verbonden blijven, is er bij de opkomst van de nieuwe lichting in Febr. a.s. geen voldoende ruimte meer om de ze in de kazerne van het vliegkamp te huisvesten. Teneinde hierin te voorzien zijn de barakken van het kamp der luchtdoel artillerie te Utrecht, gelegen aan den kampweg te Soesterberg, overgegeven aan de luchtvaartafdeeling. In deze ba rakken zal nu de nieuwe lichting dienst plichtigen worden gehuisvest. Deze ba rakken worden door de luchtdoelartille rie in de laatste jaren slechts 's zomers een enkele maal gebruikt, zoodat deze dus zonder bezwaar aan de luchtvaart afdeeling ter beschikking konden wor den gesteld. Voorts vernemen wij nog, dat het in de bedoeling ligt om ook een gedeelte van de 2e compagnie der luchtvaart troepen, onder commando van den kapi tein-vlieger P. M. Koenen, naar het voormalig kamp van de luchtdoelartil lerie over te brengen. Een 3 pet, leening Indië, Naar verluidt, is weldra de aankon diging te verwachten van een nieuwe 3 pet. leening van Indië met een loop tijd van ongeveer 30 j,aar en tegen den koers van 96% pet. De leening zal die nen ter conversie van de nog uitstaan de 4% pet, Indische leeningen. Deze leening zou wederom door den Nederlandschen staat worden gegaran deerd. Van de 4% pet, leening Ned.-Ind'ë 1930 stond op 1 Januari 1937 f 67,550,000 uit en van de 4% pet, leening 1931 op denzelfden datum f 90 millioen. De prijzen der levensmiddelen. Het secretariaat van den centralen bond van Ned. verbruikscoöperaties schrijft ons: Het economisch bureau van den bond heeft thans wederom gegevens verza meld omtrent de prijzen van 25 levens middelen. Sinds de vorige publicatie, die betrekking had op den toestand op 17 December 1936, toen de gemiddelde prijsstijging sinds 24 September jl. 2.02 bedroeg, is er practisch geen wijziging in dit cijfer gekomen. Op 31 December 1936 bedroeg de gemiddelde prijsstij ging nl. 2.04 en op 7 Januari 1937 2.05 Toch is er in de prijzen van de afzonderlijke producten wel eenige ver andering waar te nemen. De broodprij zen zijn hier en daar iets gedaald, zoo dat deze nu tot 1 procent beneden het niveau van 24 September liggen. Daarentegen zijn de prijzen van bruine boonen, groene erwten, vermicelli, griesmeel, havermout, rijst, Goudsche kaas en groene zeep iets verder geste gen. De prijzen van jam, eieren en boter daalden sinds 17 December jl. licht. De grootste prijsverhoogingen sinds 24 September jl. vertoonen thans de vol gende producten: bruine boonen 7.2 groene erwten 3,3 vermicelli 11,5 griesmeel 18,3 rijst 3,2 Goudsche kaas 7,7 eieren 6.3 boter 4.5 en zachte zeep 5 0 Menig wezenlijk geluk genieten wij driemaal: in afwachting, in werkelijk heid en in herinnering. GOES IN FEESTKLEEDIJ, Een groote lusthof. Toen we gisteravond een wandeling maakten door het versierde Goes, trof het ons allereerst, dat elke straat en elk plein in de binnenstad in ieestkieedij gestoken is. Op de Groote Markt vormt de met taliooze lampjes afgezette muziektent een vroolijk middenstuk, en de huizen rond de Markt, wier bovenste gevellij nen ook met lampjes aangegeven zijn, vormen een fantastische omlijsting. De ingang der Lange Kerkstraat is met een kunstige eerepoort aangegeven, en de straat zelf is bedakt met talrijke elec- trische bogen. Ook de andere straten, die op de Markt uitkomen, hebben allen een eigen karakteristieke versiering. Bijzonder mooi is weer de St. Adriaan- straat, die geheel met Oranjedoek ge drapeerd is. In de Korte Kerkstraat heett men met groen, bloemen en licht de trottoirs afgebakend en overpoort. De Papegaaistraat heeft aan beide zijden een witte, verlichte poort en een be- dakking van dennegroen en veelkleuri ge lampjes. De geheele Langevorststraat draagt een dak van taliooze vlaggetjes; terzijde hangen oranje banieren neer en een rij groote oranjelampen zorgt voor de verlichting. Ook de Ganzepoortstraat is geheel versierd, met bogen van groen en oranjebollen. De Klokstraat is terzij de afgebakend met fantastische pilaren en groote oranjeklokken drukken den naam der straat uit. Op de Kreukel- markt trekt, behalve de straatversie ring, een kleurige fontijn de aandacht. Ook de Wijngaardstraat heeft, met grillige pilaren en lampen een fantasti sche versiering. Kleuriger bakent deze ook de Viasmarkt ai. Hier zorgt een groote schijnwerper er voor verlichting, .bijzonder veel werk heeft men van de Beestenmarkt genjaakt. Deze is m'et guirlandes omzoomd, en om de oude pomp heeft men een monumentale zuil opgetrokken; een waarlijk kunstig mid denstuk. In de Nieuwstraat trekt voor al de kruising Stoofstraat de aandacht, lusschen de monumentale poorten prijkt daar een geweldige, met groote zorg vervaardigde kroon, die van bin nenuit verlicht wordt. Door de s fleer Hendrikskinderenstraat, die bedakt is met veie kleine electnsche kronen ko men we aan de Haven, die met de licht- guirlandes boven het watervlak sprook jesachtig aandoet. Ook de Oostsingel, afgebakend met duizenden vlaggetjes en kleurige lichten loont een wandeling, vooral om den oranjevuurtoren op het eilandje in de Vest, wier drie draaiende zoeklichting een geheimzinnig cachet aan het geheel geven. Op het Rimmelandplein trekt vooral de groote monumentale poort over de Wilhelmi- nastraat de aandacht en op den versier den Stationsweg zijn 't in 't bijzonder de vreugdevuren voor Prinses Juliana en Prins Bernbdrd. Dat bij de jubileum- bank zal hedenavond 21.30 uur door den burgemeester ontstoken worden. Komende zoo meer in de buitenwij ken, is daar ook veel dat het bezichti gen meer dan waard is, b.v. de ver sierde Heernisseweg, Vogelzangsche weg, Piccardstraat, Jacob Valckestraat, enz. Deze alle nader te beschrijven zou ons te ver voeren, maar in het bijzonder willen we toch wijzen op de versiering van den Middelburgschen straatweg, die zoo kunstzinnig-fantastisch van ont werp en uitvoering is, dat we niet aar zelen deze de fraaiste en indrukwek kendste van Goes te noemen. Zoo heeft heel Goes zich in feest- kleedij gestoken en zal zeker ook tal- loozen van buiten tot zich trekken. Een bezoek is inderdaad de moeite waard! DE GROOTE OPTOCHT. Iets over de gilden. In den grooten hisiorischen optocht, die Donderdag te 14.00 en 18.30 uur gehouden zal worden, zal met een stoet der bouwlieden (45 personen) ook het gildewezen vertegenwoord gd zijn. Hier over schrijft men ons: (n.s.) Om to1, een goed begrip hier van te komen, gaan we terug tot 1400. Toen voltrok zich de scheiding tussen landbouw en veeteelt enerzijds en de beoefening van het ambacht anderzijds. Het ambacht werd hoofdzakelijk in de toen ontstane steden uitgeoefend. De handwerkslieden uit de verschillende ,ambachten verenigden zich nu tot bon den, welke men „gilden" noemde, en d e streng werden gereglementeerd. Er ontstonden dus het gilde der tim merlieden, der slagers, der schilders, der smeden enz, en niemand, die geen lid van een gilde was, mocht een am bacht ui, oefenen. In Goes treffen we omstreeks 1500 zo ongeveer 25 gilden aan. De gilde kenden leerlingen, gezellen en meesters. De leerlingen moesten een bepaald leergeld betalen, de gezellen onllvingen een vastgesteld loon; W)as een leerling zover in zijn va' gevorderd, da hij meende gezel te kun nen worden, dan moest hij in Se gilde- kamer een of meer proefstukken leve ren. Voldeed hij hieraan, dan werd hij „Gezel," Een gezel kan op zijn beur* weer meester worden, mits hij daar voor een proefstuk, „Meesterstuk" ge heten, leverde. De „proefmeesiers" moesten dit goedkeuren. Alle gilden kozen een beschermheilige. De timmerlieden kozen zeer dikwijls St. Jozef, de schilders Sint Lucas en de smeden Sint' Eloy enz. enz. De gilden waren verder zeer nauw in het stadsleven betrokken. Bij alle bi- zondere gelegenheden waren zij verte genwoord gd. Bij elk feest, dat in de Stad gevierd werd, trof men de „Gil den" aan. De ambachtsgilden lieten geen gele genheid voorbijgaan om stoetsgewijze en in vast gelid op te trekken en al de mogelijke pracht ten toon t'e spre'den. Ze wedijverden bij die gelegenheid om elkaar in rijkdom van gewaden en ver sierselen te overtreffen. Ieder lid van het gilde moest op straffe van hoge boete aanwezig zijn, z'ekt'e alleen gold als verontschuldiging. Tot eer van het ambacht moest ieder lid voor stoeten en vergaderingen rich op zijn best uitdossen. Verscheen de am bachtsman in werk gewaad, dan werd hem een hoge boete opgelegd. Bij der gelijke stoeten gingen de ban'eren voor aan, waarop de Beschermheilige en de emblemen van het vak afgebeeld ston den. D,an volgden de keersdragers me* de twee pareerkaarsen, dat waren lan ge geschilderde stokken, die eindigden in een vergulde kroon en waaraan de voortbrengselen en het gereedschap van het ambacht kunstig in hou' gesne den hingent De „Meesters" losten elkaar af om deze doorgaans zware stukken te dragen. De „Napdragers" vergezelden hen met de wijnkannen om van tijd tot tijd een teuge wijn n te schenken. Dan volgden de klaroenen, versierd met vlag gen, waarop emblemen van het vak stonden. De „Meesters" in statige kle ding st'apten op die dag nog statiger daarachter. Nu volgden de „overdeken" (dit was een hooggeplaatst personage uit de stad en kon bijv, een burgemeester zijn), de dekens (dit waren besturderen van het gilde in de vergaderingen van de stad.) Ook de vinders (dit waren meesters, die toezicht hielden of alles wel vol gens de voorschriften van het gilde ge daan werd) sloten hierbij aan. De „aalmoezenier" of paap was een zeer bizondere personage in deze stoet. Deze liep meestal met een gebdenboek en ,andere kerkelijke ingrediënten, daar hij de mis moest lezen in de kapel. De gezellen met hun kaproene (dit zijn mutsen met' punt en helemaal sluitende om de schouder) vormden met de leer- l'ngen, die meestal de moois'e gereed schappen droegen een kleurrijk geheel. De stoet werd heel dikwijls "besloten met een afbeelding van de kapel, die het Gilde in de Kerk had, Zo'n Kapel w.is bizonder mooi verzorgd. De glas :n lood ramen trokken de aandacht. Deze ra men werden meestal door de dekens aan 't gilde geschonken en stelden een of ander symbool van de arbeid vóór. Ook vertegenwoordigers van Stad en Provincie kan men in zo'n stoet met hun vlag of vaandel zien. Als allerlaatste kwam altijd een vaandeldrager met grote vlag, waarop emblemen van het vak stonden. De ontbinding van de stoet vond in het „Gildehuis" plaats, waardan tegelijkertijd het „Gildenmaal" gehouden werd. Uit het bovenstaande kunnen we zien, dat zo'n stoet een mooi kleurrijk geheel kan zijn en we verwachten dan ook dat deze groep zeeV de aandacht van het publiek zal vragen 'n de ko mende historische optocht. Rondgangen. 1, Oranjever. Woensdagavond: Groote Markt, Korte Kerkstraat, Singelstraat, Verwachting tot morgenavond: Meest matige Zuidelijke tot Z.W. oi W.-wind, aanvankelijk betrokken tot zwaar bewolkt met tijdelijk regen, later opklarend met wellicht regen- of hagel buien, aanvankelijk zachter, later kon- der, e o i 6 Wo. 13 Jan.: Zoh op: 8 h 06; onder: 16 h 11. Licht op: 16 h 41, Maan op: 8 h 15; onder: 17 h 28. E.K.: 19 Januari. Hoog- Vr. Hoog- Wo. Do. Vr. 13 14 15 en 13 S 14 15 Laagwater Hoogwater. Januari. 1.38 14.00 2.15 14.36 2.49 15.14 Laagwater te Hoogwater. Januari. 3.34 15.52 4.12 16.29 4.48 17.07 te Vlissinge»- Laagwater 8.19 20.27 8.59 21.02 9.34 21.35 Wemeldtng&rs Laagwater. 9.21 21.33 9.58 22.08 10.31 22.41 Westkapelle is 28 min en Domburg) 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. !C> springtij Zusterstraat, v, d. Spiegelstraat, De Ruy- terlaan, Parallelweg, Stationsweg, Wil- hel'nastraat, Kloetingsche weg, (draaien bij Karnemelksput), Voorstad, Piccard straat, Rimmelandstraat, Voorstad, Ge raniumstraat, Tulpstraat, Vogelzangs- weg, Zonnebloemstraat, Oostsingel, KI. Kerkstraat, L. Vorststraat, Ganzepoort straat, Steenenbrug, Jac, Valckestraat, B. de Wit.tes'raat, Kreukelmarkt, Sin gelstraat, Korte Kerkstraat, Markt, Af lossen Muziek, dan: Groote Mark', L. Kerkstraat, Klokstraat, L. Vorststraat, Oude Vischmarkt, S'. Jacobsiraat, Groo te Kade, Bierkade, Turfkade, 's-H. H. K.straat, Nieuwstraa*, Beestenmarkt, Magdalenastraat, Opril, de Markt rond, Rijfelstraat, Viasmarkt, Wijngaard?'raat, Agnesgang, Westwal, Ravelijn, Middel burgsche straat, Scheldestraat, Poelweg V, Schengestraa*, Westwal, Wijngaard straat, St. Adriaanstraat, Groote Markt, 2. Gewijzigde route Lichtstoet Vrijdagavond. Stationsweg, Spiegelstraat, Westsin gel, Poelweg V, Schengestraat, Couw- ervestraat, Sloestraat, Middelb. straat, Ravelijn, Westwal, Wijngaardstraat, Viasmarkt, Waterstraat, Beestenmarkt, Nieuwstraat, 's-H. H. K.-straat, Turfka de, Bierkade, Kon'ngstraat, Opril, Groo te Markt, Lombardstraat, L. Vorstst|\af, Ganzepoortstraat, Keizersiïijk, Kreulfc-1- markt, Singelstraat, Korte Kerkstraat, Groote Markt, Feest bij het garnizoen. De tweede schoolcompagnie van het regiment kustartillerie, heeft den jaar dag van het regiment en wel den 123sten feestelijk gevierd. Maandagmor gen werd een voetbalwedstrijd gespeeld door een elftal van de compagnie tegen een van de Marine met 61 tot uitslag. Des middags hadden verschillende wed strijden plaats en des avonds een druk bezochte feestavond, waarop muziek, zang en voordracht elkaar afwisselden, Het was voor allen, vooral voor de dienstplichtigen een aangenamen dag. De werkloosheid. Bij de Arbeidsbeurs staan deze week 727 werkloozen ingeschreven tegen vel leden week'726. Er zijn thans 45 perso nen bij de werkverschaffing geplaatst.

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 1