PUIROL BUITENLAND. GEMENGD NIEUWS. Bij Rifwe handen ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.0. SPANJE. D. H. ROODHUYZEN Co. uv. MAKELAARS (A BEURS VAN AMSTERDAM. beursthermometer dinsdag VER. STATEN. Suiker erB geneest tig is. In dien geest stelt de v o o r z. dan ook voor te beslissen. De heer Ossewaarde pleit voor het schrijven van hemzelven. Hij vraagt dispensatie om op een andere plaats te wonen. De heer H i r d e s meent, dat men de uiterste clementie heeft be tracht. Wethouder D e Ko e y e r heeft spijt dat de heer Ossewaarde is vertrok ken. (de heer Ossewaarde roept: ik ben nog niet vertrokken), maar er is niets aan te doen. Als de Raad anders handelde. De heer Cornelisse merkt op, dat de Raad niet anders kan handelen, daar de wet ons voorschrijft hoe te handelen. Zelfs indien de Raad aannam om anders te handelen zou de voorzitter toch moeten reelameeren bij hooger hand tegen dit Raadsbesluit. Het voorstel van B. en W., in stemming gebracht, wordt aangenomen met 5 voor en 3 tegen. Tegen de heeren Koo- man, De Jager, Verboom, voor de hee ren Bom, Hirdes, Mol, De Koeyer en Cornelisse. De heer Ossewaarde was zelf buiten stemming. Voorgesteld werd om de gemeentebe- grooting 1937 te wijzigen en 350 op deze begrooting te brengen voor subsi die Oranjefeestviering der kinderen. De heer Ossewaarde vraagt of men reeds weet wat met die gelden te doen? kunnen de buurtvereenigingen ook eenige subsidie krijgen om te versieren? (dan waren alle buurtvereenigingen di rect straatarm, merkt de v o o r z. op) De heer Hirdes vraagt de aandacht van B. en W. voor het boekje van dr. Tazelaar: ,,De Bruidsdagen der Oran jes', of mag ieder schoolhoofd uitzoeken voor zijn leerlingen? Het laatste raadt de v o o r z. af. De heer Cornelisse zag ook gaarne eenige tractatie der ar men, b.'v. een krentebrood. De heer Verboom had gaarne dat ook cho colade werd gegeven. Kinderen prefe- reeren lichamelijke boven geestelijke spijze zegt de heer Ossewaarde. De heer Bom brengt eenige schrifte lijke vragen, o.a. vragende om in den vervolge geen keien meer te verkoopen maar die te benutten voor de Groeninx van Zoelenstraat, die treurig slecht is. Ook de burgemeester Sinkelaan vraagt noodige voorziening, daar bij regenweer het begin en het einde dier Laan niet droogvoets te begaan zijn. Het water is nergens heen te loozen, daar moet ver andering in komen. B. en W. zullen deze zaak onderzoeken. Verschillende ande re leden stelden nog vragen over riolee- ring enz. enz. Als laatste punt werd besloten om voor onze gemeente lid te worden van de vereeniging voor luchtbescherming a f 2.50 per jaar. Bij rondvraag werd ook nog besloten bij de aanstaande feesten voor Prinses Juliana den armen en steuntrekkenden een extra bedeeling te geven, b.v. een krentenbrood of andere gave. Een en ander zal aan B. en W. worden overgelaten en daartoe het be drag van 350 uitgebreid tot f 500. BRESKENS, Maandagnamiddag arri veerde de „Prins Willem I" v,an den Prov. Stoombootd'enst in de haven al hier. 's Avonds ging de boot dwars in de Nieuwe Haven liggen en toen werd de verl'chting ontstoken hetgeen een sprookjesachtig schouwspel opleverde. Het was 's avonds zeer druk aan de h,aven, daar velen de schi'terend ver lichte boot kwamen bezichtigen. Toen de geïllumineerde boot te kwart voor negen de haven verliet was dit van den wal af een onvergelijkelijk schoon gezicht. EEDE. Overgeplaatst met ingang van 16 dezer van het kantoor der invoer rechten te Sas van Gent, naar het over eenkomstige kantoor te Eede, de rijks klerk F. J. van Oppen. GROEDE, Vrijdag jl. hadden hier de huwelijksfeestelijkheden plaats. Des morgens 9 uur werd het feest geopend door klokgelui en bazuingeschal van den toren, waarna om 10 uur een zang- hulde plaats had op het Marktplein door de kinderen van alle scholen, be geleid door beide Miiziekvereenigingen. Na afloop dezer zanghulde, werd een optocht door de gemeente gehouden. De namiddag werd besteed to! het ge ven van verschillende volksspelen. Om 7 uur des avonds had nogmaals een op tocht plaats, die door zijn bijzondere verlichting en versiering voor het pu bliek een groote verrassing was. Om 8,30 uur h,ad tot besluit van de feeste lijkheden een prachtig vuurwerk plaats, dat door een reusachtige menschenme- nigte werd bijgewoond. Het feest is door iedereen tot ver in de kleine mor genuren gevierd, Zaterdag heeft de muziekvereeni- ging E.M.M. alhier een serenade ge bracht aan hun voorzitter de heer P. C. 'Mazure, die zijn 70sten verjaardag vier de. Nadat door de vereeniging een marsch was gespeeld, werd de jubilaris toegesproken door den burgemees'er M. Wagtho, eere-voorzitter der vereeniging. Als bijzonderhe'd kan' nog worden vermeld, dat de heer Mazure reeds van zijn 15e j,aar af werkend lid der vereeniging werd, en de laatste 23 jaar deel uitmaakt van het bestuur, waarvan de laatste far en als voorzitter. EEN VERKLARING VAN HITLER BRENGT EENIGE ONTSPANNIG. Er schijnt ook gisteren niet veel ge vochten te zijn aan het front bij Madrid noch aan de andere fronten. Blijkbaar moet men op adem komen van de zware gevechten der vorige week. j Meer nieuws is er over de interna- i tionale troebelen, welke de krijg op het Iberisch schiereiland heeft veroorzaakt, De Duitschers schijnen een beetje ge schrokken van de uitwerking hunner jongste onbekookte perscampagne tegen Frankrijk (men zie de Kroniek v. d. Dag), die ook in Engeland groote ontstemming heeft verwekt. Hitier heeft althans gis teren den Franscher ambassadeur Pou- cet ontvangen en hem de verzekering gegeven, dat Duitschland de bedoeling niet had en nooit g'ehad heeft op welke wijze ook te raken aan de integriteit van Spanje of de Spaansche bezittingen. Van zijn kant heelt de Fransche ambas sadeur uit naam zijner regeering de ver- j zekering gegeven, dat Frankrijk vastbe- sloten was de integriteit van Spanje en het statuut van Spaansch Marokko bin nen het kader van de bestaande verdra gen te eerbiedigen. Deze verklaringen hebben in officieele kringen te Parijs een zekere ontspan ning teweeggebracht. De woorden van den Führer plaatsen naar het inzien j van de officieele kringen te Parijs de onware en met kracht naar voren gebrachte berichten in de Duitsche pers op het tweede plan. Inmiddels zou men het toch zeer gewenscht achten, indien in het belang van deze ontspanning, de ze aanvallen een einde namen. Ook te Londen heeft de verkaring van Hitier een gunstigen indruk gemaakt en men is daar in officieele kringen van meening, dat een ontspanning hiervan het gevolg is, Men verheelt zich niet de ontwikkeling van den toestand in Marok ko met de grootste ongerustheid te heb ben gevo'^'d en men acht het buiten twij. fel dat Engeland zich te weer zou stel len tegen iedere actie van het buiten land, die er op gericht is de status van de Spaansche kolonie en van Ceuta te wijzigen. Een Fransche nota. Intusschen heeft de Fransche regeering gisterochtend een nota doen toekomen aan de regeering van generaal Franco, waarin de volgende punten naar voren worden gebracht. 1 De stijging van het aantal inlijvin gen v,an Duitschers in het Spaansche vreemdelingenlegioen. 2 De aanwezigheid van Dui'sche duik- booten in de haven van Melilla. 3 De aankomst van volledig gewa pende en :'n uniform gestoken geregelde Duitsche troepen te Tetoean, waar op het oogenblik een dozijn Duitsche offi cieren de gas'en van den Spaanschen Hooge Commissaris zijn. 4 De aankomst van Du'tsche militai re missies en Duitsche instructeurs op het gebied van luchtvaart, tanks, mili taire constructiewerken en zware artil lerie. 5 De bouw v.an versterkingen te Te- fouan. 6 De oprichting van barakken en an dere verblijven ten behoeve van de Duitsche troepen. In bevoegde kringen te Parijs vest gt men er de aandacht op, dat men niei zoozeer te doen heeft met een protest- nota, dan wel met een waarschuwing, dat Frankrijk niet zal dulden, dat op de verdragen nopens Marokko inbreuk gemaakt wordt. De nota is niet rechtstreeks aan de junta te Burgos toegezonden, doch men heeft voor de overhand ging van het document een veel omslachtiger weg gekozen. Het stuk is namelijk door de regeering te Parijs eerst toegezonden aan generaal Nogués, den resident-ge neraal van Fransch-Marokko, met op dracht den Franschen consul te Tetou- an instructie te geven het aldaar aan den national stischen Hooge Commissa ris van Spaansch-M,arokko, kolonel Beigbaber, te overhandigen en dezen te verzoeken het naar Burgos door te zen- den. Wederom een Russisch schip aangehouden. Het telegraafagentschap der Sovjet Unie méldt, dat oorlogsschepen der Spaansche opstandel'ngen zich op 8 Januari hebben meester gemaakt van het Sovjet-Russische stoomschip „Smi- dowitsj" dat zij opbrachten naar door de opstandelingen bezette havens. De „Smidowltsj" kwam met een la ding levensmiddelen, welke bestemd waren voor een Spaansche republikein sche organisatie van Len'ngrad. Tass voegt hier aan toe: „Reeds ver scheidene malen hebben fascistische pi raten de moeite genomen een onderzoek in te stellen aan boord van Sovjet-Rus sische schepen zonder daarbij eenig wa pen te vinden. De generaals der opstandelingen zul len niet ontkomen aan de verantwoor delijkheden, welke zij loopen wegens deze onbeschaamde in bez'tneming en .nasporingen in Sovjet-Russische sche H pen. Muiterij op een Spaansch stoomschip. Aan boord van het Spaansche stoom schip „Manuel Cruz" dat te Havanna (Cuha) l:gt heeft zich een muiterij voor gedaan. De bemanning probeerde zich van het schip meester te maken. De Cubaansche politie greep in om SUIKER - RUBBER - KOFFIE per contract Amsterdamsche Liquidatiekas N.V tUKEk «U8BÈS «Off* CaCaG KATOEN AtlE GRanEn ENZ TER (Euan KAN IONOEK IHI'OOL NEW VORK. OiCAGO WINNIPEG ENZ OAM 1» t«l.l»a. No XX» 3 31 OU AMSTERDAM-C. IM ME A T«ia 10013 lm,»..»,, CARLOSAMSTEBDA» (Ingez. Med.) den gezagvoerder en de offic'eren te beschermen en controle uit te oefenen op de bewegingen van het stoomschip. Een „Times"-correspondent over de situatie in Marokko. De „Times"-corr3spondent te Tetoean 0. ïndië 34 meldt: Reeds nu bestaat er geen twijfel, dat de Spaansche opstandelingen en hun Duitsche raadgevers den geest der con ventie nopens Marokko overtreden, in dien nog niet openlijk dan wel naar de letter. De economische exploitatie der Spaan sche zone ten bate van Duitschland neemt reeds aanzienlijke afmetingen aan. De actieve propaganda bij de Arabie ren, gepaard gaande met de werving van een fascistische militie, bereikt een verontrustende hoogte. Er werden voorbereidingen getroffen, welke, indien zij voltooid zullen zijn, mo gelijk zouden maken 20.000 man Duit sche troepen te ontvangen. Het blijkt evenwel nog niet of thans zoo'n strijd macht in de zóne aanwezig is en het is te hopen, dat men hier slechts met een voorzorgsmaatregel te doen heeft. In de buurt van Ceuta schijnen voor bereidende werkzaamheden voor ver sterkingen te zijn uitgevoerd. Men heef' het bewijs van geheimz'nnige activiteit aan de kust ten oos'en van Meliila en in het bijzonder bij kaap d'Eaux en de Charanas-eilanden. Sinds eenige we ken kruisen Du'tsche oorlogsschepen voortdurend voor de M,arokkaansche kusten. Te Bessora werden tegelijkertijd zeven Duitsche oorlogsschepen opge merkt. Duitsche duikbooten hebben hun basis te Meilila, Naar men zegt, maken zij vaak tochten naar de Spaansche wa teren. Het vliegveld van Mell la en de Marineluchthaven zijn bij technici van de Duitsche luch'macht in gebruik. Zij d'enen voor Junkers- en Dorniers-toe- stellen. Men kan thans zeggen, dat Meilila 'n Duitsche stad is. Bijna al het Spaan sche personeel is vertrokken. Een andere vliegbasis werd georgani seerd te Tetoean, waar achttien Duit sche vliegtuigen op 6 Januari daalden. Men zegt, dat te Aralayl bij Meliila een schuilplaats voor watervliegtuigen wordt ingericht. t.;. De correspondent beschrijft ten slot te de activiteit der Duitsche handels schepen, die „beladen met tanks en oor logsmateriaal aankomen en vertrekken met delfstoffen uit de mijnen, welke door Duitsche ingenieurs worden be stuurd". De „Times" spreekt dan nog over tal van Duitsche schepen, die een zeker aantal bezoekers aan land zetten en de zen niet allen weer aan boord terugne- men Een afschuwelijke misdaad. Een kinderlijkje, dat men te Everett (Washington) in de sneeuw heeft gevon den, is geïdentificeerd als dat van den kleinen Charles Mattson, het zoontje van dr. Mattson uit Tacoma. Het kind was op 27 December onder de oogen van zijn 12-jarig zusje ontvoerd door een g'ewapenden en gemaskerden bandiet, die een brieve achterliet waarin een losprijs werd geëischt. De kleine Miattson schijnt op beest achtige wijze te zijn vermoord. Het ge zichtje was gezwollen en met bloed be dekt. In het hoofd bevond zich een gat en verscheidene voortanden ontbraken. De ontdekking van het lijkje heeft aller- wege in het land groote verontwaardi ging gewekt. DE STAKING IN DE AUTOMOBIEL-INDUSTRIE. Ongeregeldheden. De staking bij de General Motors duurt nog steeds onveranderd voort. Er staken op 't oogenblik ongeveer 115000 arbe'ders. Te Flint (Michigan) zijn gister dertien burgers en twee politiebeambten na 'n bots'ng tusschen politie en st,akers in een ziekenhuis opgenomen. Het vuurgevecht, dat zich twintig mi nuten lang afspeelde voor een door sta kers bezette fabriek van auto-chass's was het ernstigste incident sinds het begin van de staking. De politie loste twee salvo's op de stakingsposten en zij maakte verder van traangasbommen gebru'k tegenover de vijandige menigte, welke-was toegescho ten om ten gunste van de stakers te betoogen. De botsing begon, nadat de bewa kingsdienst der onderneming de ladders van voor de vensters had verwijderd, waardoor de stakers levensmiddelen ontvingen. De politie heeft ook traangasbommen door de ruiten gegooid. Na een ver- geefsche poging de traangasbommen door middel van waterstralen te ver spreidén, vluchtten.de s'akers de da ken van het fabrieksgebouw op, van waar zij met leege melkflesschen de po litiebeambten bekogelden Eerste r.oteering is vorige koers(en); daarachter officieele noteering vac he den; beteekent: geen not'eering ontvangen. Denemarken Oblig. 1926-5 10099%. Amsterdam 19^4-4% 100%10''%. Zeeuws. Hyp. B-4% 99%100%. Cities Service Cy. P. 1958 5 57%57. A Pref. Jurgens A 128126%, A Ned. Gist- en Sp ritusf. 469463. A De Schelde N.B. 65 C Am. Smelt en Ref. 7171%. A Born. Sum. H.M, 193 A Houth. Alberts 102 C Union Pac. Rr. 9798 C Int. Nickel Cy. 47%—48%. Ned. '36 lO'UO-4 100%—1U0%. 1000-4 100%—100%. H.V.A. - - Tabak - - Unilever - Philips - Aku - Engeland 1960-90 4 85%—85%. A Koloniale Bnk. 7982-85. A N.I. Hbk. 1000 156-^159. C Ned. H. M. 1000 182%—184%-4. A v. Berkels Pat, 58%59. C Calvé-Delft 92%—91%. A Philips Gem. B. af<J "*24%326-4% C Unilever 174%—173%-4% C Am. Car en Foundry 44%44%-5 C Anaconda Cop. 42%42%-% C Bethlehem St. 57%—57%-% C Kennec Copper 47%47%.% C U. States St. C. 60%60%-60 C North Am. Cy. 24%24% A Kon. Petr. Mpij. 420%418-20 C Contin. Oil Cy. 34%33-% C Phillips Petr. Comp, 38%38% C Shell Union O.C. 21%31%-% C Tide Water Ass Oil 15%16 -16 A Ned. Scehepv. U. 117%120%-19 A H.V. Amsterdam 490497-503 A Java Cult. Mij, 236%250-58 A N.I. Suiker U. 174—179-86 A Deli Batavia 255256%-4% Olie - - Industrie - - Scheoea -Obl.Marki- Wettig - Suiker Amerika Rubber Koninkl gedeponeerd C Deli Mij. 1000 317%—320-23 A Senembah 285%289-88 C Baltimore en Ohio 16%17 C Souihern Pac. Cy, 34%34%-% A Southern Rlw, 19%19% A Amst. Rubb. C. 315%—316%-12% A Deli-Bat. Rubb. 193%—194%-6% A Hessa Rubber 204%—207-4% A Serbadjadi S.R. 181%177%-8% WISSELKOERSEN. Heden. Gister. Londen 8,97% 8,96% Berlijn 73,50 73.50 Parijs 8,53% 8,52% Brussel 30,81 30,81 New York 1.82% 1,82% OUDE MAN VERBRAND. Zondagmiddag werd de gemeentepo litie te Linschoten gewaarschuwd dat de ruim 60-jarige C. de Lange, een alleen wonende man, in zijn woning was ge vonden en blijkbaar was verbrand. De man was met een brandende stoof bij het raam gaan zitten. Vermoedelijk heb ben zijn kleeren vlam gevat met het noodlottige gevolg. Bij onderzoek werd in de woning f 500 gevonden. Aan mis drijf behoeft niet te worden gedacht. Overval. Zondagavond is te Venlo een twist ontstaan tusschen een zekeren B. aldaar en een zekeren C. uit Blerik. In de daar op volgenden nacht toen B. zijn verloof de die te Blerik woonachtig is huis waarts bracht, hebben C. en zijn broer, B. in de Anthoniuslaan te Blerik over vallen. B. werd door de aanvallers over rompeld; plotseling stopte te midden oo de straat een personenauto; de gebr. C. sprongen uit den auto en vielen den niets kwaads vermoedenden B. aan. Na hun slachtoffer te hebben toegetakeld hij kreeg een ernstige hoofdwonde sloegen de aanvallers in hun auto op de vlucht. Na verbonden te zijn is het slachtoffer naar zijn woning vervoerd. In verband met deze mishandeling heeft de politie te Blerik gisteren de beide ge- brs. C. aangehouden. Zij zijn op het poli tiebureau opgesloten en zouden van daag naar de strafgevangenis te Roer mond worden gebracht. Nekkramp. Te Kollum (Fr.) doen zich twee ge vallen van nekkramp voor. De patiën ten zijn een 36-jarige vrouw en haar 2- jarig zoontje, wonende aan de Kellylaan, aldaar. Daad van een overspannene. Gisterochtend om elf uur, toen de fa milie V., wonende in den Bullewijk na bij Ouderkerk, rustig in haar huis ver toefde, kwam plotseling een man binnen stormen en begon den inboedel kort en klein te slaan. Daarna wilde de man de bewoners te lijf. Op het hulpgeroep kwam een buurman binnen en probeerde den man te overmeesteren, Kort daarop ver scheen ook de politie. Een voorbijrijden de vrachtauto werd aang'ehouden en met zeer veel moeite werd de woesteling met dezen wagen overgebracht naar 't gemeentehuis te Ouderkerk. Vandaar had men intusschen den G.G. en G.D. gewaarschuwd. Per ziekenauto werd de overspannene man, de 38-jarige gehuw de S. B. uit Hilversum naar de Valerius- kliniek te Amsterdam overgebracht. Imitatie-zalm. De politie te Rotterdam heeft bij een drietal marktkooplieden aldaar op aanwijzing van een klant in beslag genomen een partijtje zeevisch, tot een totaal v,an 160 kilogram, die naar be weerd werd voor zalm zou zijn ver kocht. De v'sch was van natura blank, doch met doorroken en schilderen had men een prachtig rose tintje te voor schijn geroepen, waar zelfs een echte z,alm jaloersch op zou kunnen zijn. Een nader onderzoek bracht aan het licht, dat deze schildermethode in den vischhandel de' laatste jaren veel wordt toegepast. De v'sch is gekeurd en ge schikt bevonden voor consumptie, waar na zij is teruggegeven. Wie evenwel zalm wil koopen lette •goed op, opdat men geen „opgemaakte" zoogenaamde koolvisch krijgt. Doos 30, Tube 45 ct. Bij Apoth. en Drogisten. (Ingez. Med.) De jassensnijder maakt nog steeds slachtoffers. De jassensnijder te Amsterdam, die ondanks het feit, dat de politie zeer scherp oplet, tot dusverre niet is ach terhaald heeft gisteravond weer zijn slag geslagen; in de Albert Cuijpstraat, waar hij in de jas van een jongeman, die daar met zijn meisje liep, een lange snede heeft gemaakt. Het meisje ontdekte de vernieling van het kleedingstuk het eerst, waarop onmiddellijk aangifte werd gedaan bij de politie van het bureau- Stadhouderskade. Alles wordt thans in het werk gesteld, om de maniak, waar schijnlijk een psychopaath in handen te krijgen. Langdurige diensttijd. Gisteren was het 60 jaar geleden dat de heer J. Weerdenburg te Nieuwkoop als smid in dienst is getreden bij de fa briek van ijzerwerken van de gebr. Bo degraven te Nieuwkoop. Ook de vader van den jubilaris heeft gedurende zestig jaren deze firma ge diend. IJs in Friesland. De ijspret in Friesland was Maandag reeds algemeen; overal werd op het landijs en landsslooten druk schaats ge reden. Heden zou te Joure de eerste hardrijderij voor mannen op de korte baan gehouden worden. De (werkver schaffingen zijn in verband met de vorst stopgezet. De zeilvaart ondervindt reeds hinder van het ijs. DOODENDAGBOEK VAN HET VERKEER. Echt: 1 doode. Het 4-jarig zoontje van de familie Van C., dat Vrijdagmiddag te Echt door een motorrijwiel werd gegrepen, is in het ziekenhuis aan de gevolgen overleden. Haaren 1 doode. Vanochtend te elf uur is te H a a r e n nabij Oisterwijk, een vrachtauto op een groep schoolkinderen ingereden. Het 9- jarige dochtertje van de familie W. Ver- stijnen kwam onder de wielen terecht en werd vrijwel op slag gedood. Tegen den bestuurder van de auto is proces-verbaal opgemaakt. LOOP DER BEVOLKING. KLOETINGE. De bevolking dezer ge meente bedroeg op 31 Dec. jl. 2134 per sonen (1030 m. en 1104 v.) Er werden in 1936 geboren 18 jongens en 19 meis jes vestigingen 76 m. en 97 v. pers., overleden 14 m. en 4 v. pers, vertrok ken 73 m. en 83 v. pers (Bevolking ein de 1935 2098 personen.)

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 2