GOESCHE COURANT^ Coupons en zéér voordeelige stoffen. S. WIENER Co. BINNENLAND. ZEELAND. Zie etalages WEERBERICHT. NUMMER 9. TWEE BLADEN. DINSDAG 12 JANUARI 1937. EERSTE BLAD. 180e JAARGANG. itiOOELSURG. GOES. VLISSINGEN. WALCHEREN. MIDDELBURG iu 1D-BEVELANB. ytwtactttte MIDDELBURGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent- tchap Vlissingen f 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, lngez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bq contr. voor beide veel lager;1 tar. op aanvr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap ,,De Middelburgsche Courant Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1—7 regal* f 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regel*, 1 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. mst „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant'' 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. DE HUWELIJKSREIS VAN HET PRINSELIJK PAAR. Gebleken is, dat een aantal bladen het voornemen koestert dan wel daar aan reeds gevolg heeft gegeven om ver slaggevers of fotografen naar Krynica, de tijdelijke verblijfplaats van Prins Bernhard en Prinses Juliana, te zenden. In verband hiermede heeft de Konin gin den regeeringspersdienst opgedra gen een dringend beroep te doen op de Nederlandsche dagbladen om geen vér- slaggevers of fotografen naar het va- cantieoord van den Prins en de Prinses Qaar Polen of elders te willen zenden en eventueel reeds vertrokken verslagge vers en fotografen alsnog te willen te rugroepen, ten einde het jonge paar on gestoord van hun welverdiende en ze ker door een ieder van harte gegunde rust, te laten genieten. EEN MAALTIJD IN DE RIDDERZAAL. Ter eere van de Javaansche vorsten. ■Minister Colijn heeft gisteravond in de fraai versierde Ridderzaal te 's Gra- venhage een honderdtal genoodigden verzameld tot een maaltijd, mede ter eere van de delegaties der zelfbesturen uit Nederlandsch-Indië, die in verband met het Vorstelijk huweliik hier te lande verblijven en die voltallig aanwezig wa ren. Tot de genoodigden behoorden o.m, de leden van het kabinet, de ministers van Staat, de voorzitters der beide Ka mers der Staten-Generaal, de vice-pre sident van den Raad van State, de oud gouverneurs-generaal van Ned.-Indië Van Limburg Stirum en De Jonge, de oud ministers van Koloniën De Graaff en Weiter, de commandant van het veld leger luitenant-generaal Roëll, de chef van den generalen staf luitenant-gene raal Reynders, de vice-admiraal Vos en de chef van den marinestaf schout bij nacht Fiirstner. Men had speciaal voor deze gelegen heid de versiering van het Binnenhof in tact en de feestverlichting brandende gelaten. De Ridderzaal bood een schitterenden aanblik. In het geheele vierkant van de groote ruimte was een tafel opgesteld, die met donkerroode bloemen was ver sierd. Op het open binnenvlak was, op Perzische tapijten een ware tuin ge schapen van donkerroode tulpen en groen. Rede dr. H. Colijn. Bij den aanvang van den maaltijd stel de minister Colijn een dronk in op het Koninklijk huis. Later op den avond hield Z.Exc. een redevoering waarin hij alle aanwezigen namens de regeering toesprak en in het bijzonder Z. H. Pangeran Adipati Ario Mangkoe Negoro. „Gij hebt", aldus de Minister, „thans aan uw zoo lang reeds gekoesterden wensch gevolg kunnen geven, om, ver gezeld van uwe gemalin en uwe dochter, als hoofd van uw huis in persoon aan 'Hare Majesteit de Koningin hulde te be tuigen. Maar in niet mindere mate geldt mijn welkomstgroet u, leden der deputaties van Zijne Vorstelijke Hoogheid den Soe soehoenan van Soerakarta, hunne Hoog heden den Sultan van Jogjakarta, het hoofd van het Pakoe Alamsche Huis en de Sultan van Langkat en van den zelf bestuurder van Koealoe-Ledong. De regeering waardeert ten zeerste uwe aanwezigheid hier te lande gedu rende de nationale plechtigheden en !eextelijkheden, waarin het Kon. huis zoo nauw is betrokken. Namens de regeering dank ik u voor ,°f,.u betoonde, zoo bijzondere be langstelling, -welke getuigenis aflegt van uwe diep gevoelde loyauteit. geloof, dat ik ons aiier naam spreek wanneer ik zij het ook bij overvloede u de verzekering geef, dat wij bewoners van Europeesch Ne derland evenzeer met u en uwe land- genooten ginds medeleven in l}ef en leed; voorts dat wij, die hedenavond met u aan dezen disch vereenigd zijn, meermalen in gedachten bij u zullen verwijlen, wanneer gij temidden van de uwen zult zijn teruggekeerd, tenslotte ^jtelde de minister een dronk in op de Indische gasten en de welvaart van Indië, de parel aan de kroon van het Koninkrijk. De Indische hooge gasten aan het woord. Deze dronk werd beantwoord door I £.H. den Mangkoe Negoro, die in en-J kele woorden uitdrukking gaf aan de gevoelens van dankbaarheid en erken telijkheid die hem en zijn gemalin in deze dagen vervulde. Dankbaar voor de warme hartelijkheid en voor de zorg welke hen van alle kanten zijn ten d iel gevallen. Erkentelijkheid voor het thans beleefde begrip omtrent de saamhoorig- heid en de eenheid van alle die leven en hier bezigde spr. een Javaansch zinnebeeld „in de boomscbaduw" van het Kon, huis van Oranje Nassau. Met een lang leve de Koningin, lang leve het Vorstelijk bruidspaar eindigde spreker zijn korte rede. Daarna werd het woord gevoerd door Pangeran Ario Soerjoham'djojo, die na mens den Soesoehoenan van Soerakar ta verzekerde dat de vereerende uitnoo- diging een diepen indruk op zijne dele gatie had gemaakt. Onder teekenen van bijval stelde spr, een dronk in op de Nederlandsche re geering. Nadat Pangeran Ario Poeroebojo in welgekozen bewoordingen namen--- den Sultan van Djocja had dank gezegd voor de Hollandsche sympathie en gast vrijheid stelde deze een dronk in op den Minster-President. Daarna voerde nog het woord Pange ran Ario Praboe Soeriodilogo namens Z.H. Prins Pakoe Alam Vii, d e zeide dat hef hem verheugde het Nederland sche volk in eigen land te hebben kun nen ontmoeten en hebben leeren ken nen. Het zoo bekend staande koele volk heeft zich in deze dagen ontpopt als menschen met een warm kloppend hart. Namens de delegatie van Z.H. den Sultan van Langkat bracht Tengkoe Ka- mil dank aan minister Colijn voor de vriendelijke woorden door dezen tot de Indische delegaties met raad en daad bij te staan. Na den maaltijd werd in de rolzaal de koffie gebruikt, waar de gasten gerui- men tijd bijeen bleven. DALENDE WERKLOOSHEID. De directeur van den rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeids bemiddeling deelt mede, dat in de week van 21 t/m 26 December 1936 bet aantal leden van ingevolge het werkloosheids besluit 1917 gesubsidieerde vereenigin- gen bedroeg 531.900 (waarvan 74.100 landarbeiders). Van de verzekerden, niet behoorende tot de landarbeiders, waren de geheele week werkloos 31.1 in de overeen komstige week 1935 34.9 Bij 1058 organen der openbare ar beidsbemiddeling stonden op 26 Decem ber 1936 in totaal 467.043 werkzoeken den ingeschreven, onder wie 443.479 mannen. Van deze werkzoekenden wa ren er 451.392 werkloos, onder wie 432.806 mannen. HET DRAMA DER TRIBUNES. Surséance van betaling, In de berichten over het feest van den 7den dezer is er reeds melding van ge maakt, dat de tribunes langs den weg over het geheel slecht bezet waren Eenige ervan heeft men kort voor de aankomst van den stoet laten volloopen om het jonge paar den aanblik van leege banken te besparen. Andere zijn leeg of voor het grootste gedeelte leeg' geble ven. Het financieele resultaat is voor beide gevallen natuurlijk hetzelfde ge weest; een bittere tegenvaller. In het geheel konden de tribunes tegen de 40,000 bezoekers bevatten, het zal, veel zijn als zij voor 10 pet. bezet geweest zijn. De exploitanten zijn dan ook op geen stukken na aan hun kosten geko men en de voornaamste hunner, de N.V. C. de Ruiter's Handelmaatschappij te Amsterdam, die alle voor tribunebouw beschikbare gemeente-terreinen en bloc voor ruim f 82,000 had gehuurd en bo vendien voor bouwkosten, reclame, pro visie nog f 125,000 had uitgegeven, zit met een nadeelig saldo, dat een twee ton beloopt. Zij heeft dan ook reeds surséance van betaling aangevraagd. Haar recette heeft slechts een f 10,000 bedragen! Wat er bij de liquidatie van terecht moet komen laat zich nog niet overzien. Men hoopt eenige der tribu nes naar Engeland te kunnen verkoopen om bij de kroningsfeesten dienst te doen. Naast de N.V, de Ruiter was er een combinatie van drie Haagsche onderne mingen, die van Defensie den grond aan het Alexanderveld en voor de Alexan- derkazerne om niet in bruikleen had ge kregen, onder beding van het kosteloos beschikbaar stellen van een aantal plaat sen. Zij hebben voor den bouw van de zg. Oranjetribune (11,000 plaatsen), ca. f 90,000 uitgegeven, waarvan zij ca. i Tegenslag waardig dragen is moei lijk, maar gematigd zijn in voorspoed is het toppunt van wijsheid. f 30,000 in den vorm van verkochte plaatsen terug ontvangen hebben. Naar het schijnt hadden zij echter een recette verzekering gesloten, waardoor zij voor hun risico gedekt waren. (N.R.C.) Jeugdige werkloozen naar het kamp. Voor de nieuwe kampperiode, die gisteren in het kamp te Chaam (uit gaande van de Prot. Chr. Centrale vcor werkloozenzorg) aanving, besïond onder de Zeeuwsche jeugdige werkloozen groote animo. Niet minder dan 84 per sonen hadden zich aangemeld, waarvan er 54 konden worden geplaatst. Per autobus maakten ze g stermorgen de rei» tot Roosendaal, Deze kampperiode zal negen weken duren. Een oranjeavond van „Pro Rege." Onder leiding van burger „Pro Rege" had gisteravond een druk bezochte bij eenkomst plaats in de Bogardzaal, die geheel in het teeken stond van de heu gelijke gebeurtenis van 7 Januari. Na gemeenschappelijk zang opende de voorzitter, de heer P. van Sluijs, de bij eenkomst, waarop muziek en zingen van het Wilhelmus volgde. Hierna kwam het hooge punt van den avond, de feestrede van mr. P. Diele- man, die op zijn bekende gloedvolle wij ze sprak over de beteekenis van Oranje voor Nederland en speciaal op het groo te belang van het gesloten huwelijk tus- schen hen, die thans in Polen een wel verdiende rust zoeken na de vermoeien de weken. Na de pauze hebben verschil lende voordrachten, een tableau en mu ziek van het strijkje van leerlingen van de S.,D.O.A. de aanwezigen .'n opge wekte stemming tot tegen middernacht bijeen gehouden. Chr. Besturenbond. Onder leiding van den heer A. de Lange vergaderde gisteravond de Chr. Besturenbond Goes e.o. Met waardeering werd melding ge maakt van de houding van B. en W. van Goes, die zich verzetten tegen het plan van den inspecteur der werkverschaf fing, om den middagschafttijd bij de werkverschaffing op V* uur te brengen. Medegedeeld werd, dat de pas opge richte afdeeling van den Bond van Chr. Politieambtenaren zich bij den C.B.B. aansloot. De resultaten van de Novemberactie werden besproken. Besloten werd in Februari een jeugd- avond en in Maart de jaarvergadering te houden. Aan de actie voor „Jong Holland snakt naar werk" zal weer krachtige medewerking worden verleend. V De Buurtvereeniging St. Jacobstraat besloot om ter eere van het huwelijk van het Prinselijk paar een bedeeling van krentenbrood en kaas te geven aan vele bewoners van deze omgeving. De collecte voor de Commissie van Samenwerking bracht deze week 46 op. De onderzeeboot O 16 te Vlissingen. Gisteravond liep de onderzeeboot O 16, die van Nieuwediep was vertrok ken voor de reis naar de Middelland- sche zee, de haven van Vlissingen bin nen, teneinde een officier, die bij het vertrek uit Nieuwediep nog niet aan boord kon zijn, op te nemen. AAGTEKERKE. De minister van De fensie heeft den dienstplichtige J. Kwek- keboom van de lichting 1937 uitstel van eerste oefening verleend voor den tijd van één jaar. ARNEMUIDEN. De gehouden collecte gehouden bij de burgerij ten behoeve van de Diaconie der Ned. Herv. Ge meente heeft f 297 opgebracht, terwijl de zoogenaamde visschersbusjes f 314 opbrachten. Tevens was nog door de Diaconie ontvangen een gift van f 100 geschonken (lngez. Med.) door jhr. D. Radermacher-Schorer van Nieuwerkerk. De visschersbusjes voor de Diaconie der Gereformeerde kerk brach ten f 73 op. DRIEWEGEN. Maandagavond verga derde het Prins Hendrikfonds „Hulp in nood" onder voorzitterschap van den secretaris den heer Joh. Haasdonk Aan wezig waren 47 leden. In 1936 was ontvangen bijna f 440. Uitgekeerd ruim f 870, nadeelig' saldo ruim f 430, In verband met de jaarlijks aanhou dende tekorten stelde het bestuur krasse maatregelen voor om te bezuinigen; het wilde namelijk de uitkeeringen van 13 weken inkrimpen tot 7 weken en het bedrag der uitkeering verlagen tot f 6 per week. De heer J. Koeman kon zich wel vereenigen met het inkrimpen der weken doch wenschte het uit te keeren bedrag per week ongewijzigd te laten. Nadat ibeide voorstellen in stemming gebracht waren bleek dat de meerder heid voor het plan-Koeman was, zoodat dit werd aangenomen. De heer J. de Witte en anderen meenden, dat het kas tekort nog niet voldoende gedekt was en wenschten de contributie te bepalen op f 0,60 per maand; hetgeen door de leden voorloopig voor den tijd van 1 jaar werd aangenomen. KRUININGEN. Maandagavond werd in hotel „Het Wapen van Zeeland" een propaganda-avond gehouden v,nn de Coöperatieve verbruiksvereeniging „Al gemeen Belang" te Kruin ngenHans- weert. De bijeenkomst werd geopend door den voorzitter, den heer S. Krom- been. Mej. Bos uit Den Haag, propagandiste v,an den Centralen Bond van Verbruiks coöperaties in Nederland, h eld een le zing, waarin hqt nut van de Coöperaties werd uiteengezet. Leden van de Vrou wenclub van de Coöperatie hebben het tooneelstukje „Een vroolijke clubavond" opgevoerd. In de pauze werd een gratis verloting yan verbruiksartikelen gehou den. De zaal was zeer goed bezet, RAAD VAN YERSEKE. Nieuwjaarsrede van den voor zitter Het dieptepunt be reikt? Het Heagsch-Yersek- sche Raadslid moet zijn zetel opgeven. YERSEKE. Maandag vergaderde de Raad onder voorzitterschap van burge meester Gunning. Afwezig met kennis geving de heeren G. Daane en M. Scheele. Bij de opening van de eerste vergade ring des jaars wenschte de v o o r z. den leden nog een gelukkig jaar toe; spr. wees verder op den treurigen za- kentoestand van Yerseke. De geweldige achteruitgang der oesterexport van 40 miljoen tot 5 miljoen doet duidelijk zien hoe erg het is. Een teruggang tot 20 Engeland is practisch gesproken van de markt verdwenen, en toch is er een stil stand gekomen in den achteruitgang. Het tweede halfjaar van 1936 overtreft voor de eerste maal zijn voorganger (lie halfjaar 1935.) Hieruit blijkt, dat als er een goede qualiteit oesters is, altoos on ze oude markt nog openstaat. Dit geeft veel reden tot moed voor de oestercultuur. Natuurlijk moeten we ook niet vergeten, dat de natuur in 1936 zeer heeft medegewerkt om tot een be tere oester te komen. De groei der oesters was nl. verbazend. De pannen- Verwachting tot morgenavond: Matige tot zwakke O. tot Z. wind, aanvankelijk helder tot licht bewolkt, later toenemende bewolking met kans op mist, droog weer lichte vorst des nachts, overdag temperatuur om het vriespunt. Di 12 Jan. Zon op: 8 h 04; onder 16 h 10. Licht op: 16 h 40. Maan op: 8 h 15; onder: 17 h 28. E.K.: 19 Jan. Hoog- en Laagwater te Vlissingest Hoogwater. Laagwater Januari. Di. 12 1.00 13.22 7.38 19.49 Wo. 13 1.38 14.00 8.19 20.27 Do. 14 2.15 14.36 8.59 21.02 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge» Hoogwater. Laagwater. Januari, Di. 12 2.54 15.13 8.40 20.56 Wo. 13 S 3.34 15.52 9.21 21.33 Do. 14 4.12 16.29 9.58 22.08 Westkapelie is 28 min. ea Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later, (S springtij) cultuur voor oesters was in 1936 slecht, de broedval gering en het geheele be drijf niet loonend. Als men nu vraagt: hoe komt het, dat de qualiteit der oester verbeterd is, dan zou men over 't algemeen zeggen: door het schoonma ken der oesterperceelen in steunrege ling. De mosselcultuur is in goede conditie en heeft in 1936 een best product, de af zet is evenwel verminderd, dit is op te merken sinds April 1935, sedert dien tijd is een geregelde achteruitgang waar te nemen. Niet alleen in aantal kg maar ook in gelden. Op te merken valt, dat spreker de laatste 3 maanden op zijn spreekuur veel minder klachten kreeg dan voor dien tijd. Wel wordt er nog wel eens geklaagd, maar het scheelt toch veel met voorheen. Over 't alge meen valt te constateeren, dat er groo- ter tevredenheid is onder de mossel kweekers over de levering en dat liet in 1935 veel te wenschen over. Zooals gezegd over de qualiteit der mosselen valt in 1936 te roemen. Achtereen laat de voorzitter steun regeling, secretariepersoneel, haven werken, gasfabriek en algemeenen toe stand de revue passèèrèn. Met een wekkend woord tot de oester- en mos selkweekers om zich te organiseeren, om schouder aan schouder te staan en elkander niet dood te concurreeren eindigt spr. Weg met alle zelfzucht en eigenbaat, indien die blijven leidt zulks tot funeste gevolgen. Reeds van oude dagen af is ons de weg gewezen. Die weg, die ons Jesaja reeds aangaf in het eerste hoofdstuk zijner profetie. De weg die ons Jezus Christus wees in zelfopof fering en liefde voor de naaste, dan zal 1937 ons een goed jaar zijn. Onder de ingekomen stukken was een schrijven van den heer J. O s s e- waarde, Raadslid, die verzocht tot nader te bepalen datum het besluit van B. en W. om hem niet meer als Raadslid te erkennen op te schorten. De v o o r z. kon niet anders voorstellen dan om hierop niet in te gaan. Het spijt soreker voor den heer Ossewaarde, daar hij een goed Raadslid is en de belangen van onze gemeente heeft gediend met al zijn krachten. De vereischten voor 't lid maatschap van den Raad zijn echter niet meer aanwezig, daar de heer J. Ossewaarde te 's Gravenhage woonach-

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 1