fiïiep/ AKKERTJES KRONIEK van den DAG. Het helsch complot BINNENLAND. ZEELAND. wzfmmssmmsrp-^r- .mmmmsmmmmmmsm TWEEDE KLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE QOESCflE CRT.) VAN MAANDAG 11 JANUARI 1937. No. 8. h, Engelsche bezorgdheid over het optreden der Duitschers in de Spaansche affaire. 11). MIDDELBURG. GOES. WALCHEREN. a i# De Engelschen hebben zich, zooals te verwachten viel, het Reuter-bericht, dat Duitsche troepen in Spaansch-Marokko aan land zijn gezet, erg aangetrokken. Spaansch-Marokko beslaat het geheele gebied van N, W.-Afrika, dat aan de Straat van Gibraltar ligt. Als zich hier een groote mogendheid zou vasthaken, was het met de Engelsche beheersching van de Straat van Gibraltar uit. De ves ting Gibraltar toch ontleent zijn groote strategische beteekenis mede aan het feit, dat Spanje als kleine en zwakke mogendheid niet in staat is, op den Afri- kaanschen oever, tegenover Gibraltar dus, versterkingen van even grooten om vang en potentieele kracht aan te leg gen. Maar dat zou anders worden, als de Duitschers daar het heft in handen kregen. Wij gelooven voorshands niet, dat het met deze Duitsche penetratie zoo n vaart zal loopen. Te Berlijn heeft men 't bericht van Reuter reeds categorisch te gengesproken. Bovendien kan Mussolini ook allerminst gebrand zijn op een Duit sche concurrentie in dit deel der Middel- landsche Zee. En zou generaal Franco den hulp van Hitier zoo duur willen be talen? Dat de Engelschen, deze overwegin gen ten spijt, ernstig verontrust zijn, laat zich echter terdege begrijpen. De belan gen, welke hier op 't spel staan, behoo ren tot de primaire van het Britsche im perium. De Straat van Gibraltar is een van de kwetsbaarste gedeelten van hun kostbaren zeeweg naar de Aziatische ko loniën en mandaten. Alles wat maar zweemt naar een mogelijke bedreiging van hun strategische positie hier, moet hen onmiddellijk in 't geweer roepen. De Engelschen zullen bij het overzien van de situatie ongetwijfeld in aanmer king nemen, dat men nooit kan weten, waartoe Hitier als puntje bij paaltje komt, in staat is. Stel, dat Franco toch nog eens het onderspit moest delven. Zou de animo van den Duitschen Führer om Spaansch-Marokko aan het „bolsjewis tische" Spanje te ontfutselen dan niet heel groot worden? Wat het Fransche persagentschap Havas Zaterdagavond van Hitler's politiek wist te melden, zal de Engelschen nog in hun bange ver wachtingen stijven. Op 31 Dec., aldus Havas, werd admi raal Foerster, de commandant van de Duitsche Oostzee-vloot, officieel op pen sioen gesteld. Het gerucht deed toen de ronde te Berlijn, dat Foerster geweigerd had de Duitsche vloot aan de Spaansche kusten te mengen in een actie, die de ernstigste consequenties kan hebben. Admiraal Caris, die van den aanvang van het zenden van Duitsche oorlogsschepen naar Spanje af de aandacht op zich had gevestigd door zijn energie, volgde Foer ster op. Te Berchtesgaden, waar Hitier verblijf houdt, arriveerde korten tijd na Kerstmis generaal Faupel, de Duitsche vertegenwoordiger bij Franco en bracht den Führer een eisch van Franco over. Deze vroeg, om voor Madrid te kunnen winnen, het zenden van een expeditiele- ger van 60.000 man. Hitler, die Faupel opdracht had gegeven tot iederen prijs te overwinnen, legde dezen eisch onmid dellijk voor aan zijn militaire raadgevers. Generaal Von Fritsch, de commandant van het landleger, deed opmerken, dat noch het Duitsche Rijk, noch het Duit sche leger op dit oogenblik een dusda nige actie op zich konden nemen, daar 'n oorlog op korten termijn daaruit kon voortvloeien. Hij ging zelfs zoo ver te dreigen uit zijn functie te treden, wan neer men niet naar zijn gezaghebbende meening luisterde. Terzelfdertijd ver klaarde een hooggeplaatst Duitsch mili tair openlijk in de Berlijnsche society dat „een oorlog, die met broodkaarten be gonnen wordt, een verloren oorlog is". De minister van oorlog, Von Blomberg, steunde met zijn geheele gezag de opvat ting van généraal Von Fritsch. Te Berlijn doken onder invloed van dit alles geruchten op over het aftreden door ANNIE S. SWAN, „Hoe laat is het? Hoe lang ben ik hier geweest?" 'S.V*er uur *n den middag, t,an- te Kathenne en u l'gt hier al bijna drie weken antwoordde het meisje teeder, terwijl ze zich verder naar haar toe boog. „Wie komt hier op mijn kamer? Je vader en moeder logeeren die hier in huis?" Het meisje deinsde bijna verschrik' terug. Ze had wel eens gehoord, da", diegenen, d e op het punt stonden de geheimzinnige grens, die den tijd van de eeuwigheid sche'dt, te overschrijden, visioenen hadden van hen, die hun voorgegaan waren, „Ze zijn hier niet geweest, tante", antwoordde zij met groote teederheid. nik ben hier alleen maar geweest en de dokter en eenmaal is dr. Guthrie boven gekomen om u te bezoeken, xnaar u hebt hem niet herkend." van Von Fritsch en zijn vervanging door generaal Von Reichenau, die persona grata is bij Hitler en de nat.-soc. partij. Eenige dagen moet men in militaire krin gen onder groote spanning en ongerust heid hebben verkeerd. Er gebeurde ten slotte echter niets. Hitier heeft het ten slotte niet aangedurfd den raad van zijn militaire adviseurs in den wind te slaan, Intusschen echter zet Duitschland on verzwakt het zenden van „vrijwilligers", onder wie heel wat S.S.-mannen en mili taire technici onverzwakt voort. Hitier moet vastbesloten zijn, Franco aan een overwinning te helpen, wat voor risico hij tenslotte dan ook zou moeten nemen. Het spreekt van zelf, dat men met de bericht van Havas een beetje voorzichtig moet zijn, De Franschen zijn bereid alles wat maar onverkwikkelijk is van de Duitschers te vertellen. Maar dat neemt niet weg, dat een groot deel van boven staande lezing in elk geval te rijmen valt met het optreden der Duitsche oorlogs schepen in de Spaansche wateren. Sinds generaal Foerster aan den dijk werd ge zet, is dit optreden tamelijk pittig ge worden. De Engelschen zullen daarom allicht rekening met het Havas-verhaal houden en er nog meer door op hun hoe de geraken. De ministers Gelissen en Deckers naar Noorwegen en Zweden. Naar wij vernemen zijn de ministers van handel, nijverheid en scheepvaart en van landbouw en visscherij door de Noorsche en Zweedsche regeeringen uitgenoodigd tot het brengen van eer. bezoek aan Noorwegen en Zweden. Als gevolg daarvan zullen prof. Ge- lissen en ar. Deckers zich morgen naai Oslo begeven, vanwaar zij na een op onthoud van enkele dagen naar Zwe den zullen coorreizen. De ministers, die vergezeld zullen zijn van den heer A. Th. Lamping, directeur van de handels- aceoorccn en door ir. Peters, die als secretaris zal optreden, zullen in beide landen verschillende centra van 't eco nomisch leven bezoeken, teneinde aldus nader kennis te kunnen maken met de ontwikkeling, welke Noorwegen en Zweden in de laatste jaren hebben doorgemaakt. Hitler had weer eens boos kunnen worden Het comité tot luisterrijke viering van het vorstelijk huwelijk meldt het vol gende: Nu de viering der groote gebeurtenis in Nederland achter den rug is en de rust terugkeert na heerlijke dagen van medeleven in het geluk van ons vorste lijk huis, meent het comité, dat het een plicht van rechtvaardigheid is een zaak in het rechte licht te zetten, waarvan geheel buiten zijn schuld een onzer groote kunstenaars en zijn medewerkers het slachtoffer zijn geworden. Zij, die het officieele feestprogramma goed gelezen hebben, zullen daarop on der no. 5 voor den gala-avond de mede- deeling gevonden hebben, dat het A.B, C.-cabaret uit Amsterdam, leider de hr, Louis Gimberg, zou opvoeren een vier talige schets van dezen acteur, getiteld: „Jalousie Internationale" en gespeeld door hem, tezamen met Maria Merletto en Wim Kan, een medewerking, die ge heel belangeloos was aangeboden. Tot waarschijnlijk veler verbazing vermeldde het feestprogramma dat op den gala-avond rondgedeeld werd, noch de „Jalousie Internationale", noch den nam Gimberg. Welke conclusie hebben misschien velèn daaruit getrokken? Wat heeft men daarbij gedacht? Was Gimberg niet klaar voor zijn taak? Was het stuk niet presentabel? De juiste toedracht der zaak is de volgende. Het verdwijnen van de aardi ge schets van Gimberg is het gevolg ge weest van de kleine internationale wrijvingen, welke op de lichtende bruidsdagen onzer Prinses een schaduw „Ik dacht, dat Lily h er geweest was met h,aar vroolijken bruigom", mom pelde zij en haar gedachten dwaalden weer af. „Het is tijd voor uw drankje", zei Alice, liep naar de tafel, die tusschen de hooge ramen instond en nam er een v,an de vele fleschjes af, welke ze in hef snel verbleekende licht hield. Het was een middag vroeg in Janu ari, een gure dag met een scherpen wind, d'e uit zee kwam en den Noord kant van Edinburg onveilig maakte voor hen, die b,ang zijn voor koude en het niet prettig vinden op de hoeken van de straat door plotselinge rukwinden overvallen te worden. Het oude huis op he' Georgeplein stond op een meer be schut plekje, maar zelfs hier drong de w!nd door de openingen en blies in vlagen over de welverzorgde grasvel den en tusschen de boomen, en bedek te ze met allerlei rommel, die door 'n hoogen wind gemakkelijk uit de stra ten opgewaaid wordt. Het gezicht van het meisje, toen ze het fleschje tegen het lich hield, was een studie waard. Verschillende ge voelens streden er om den voorrang, overheerschend echter waren weifeling hadden kunnen werpen, indien dat bij zooveel reden tot geluk en bij zooveel blijdschapsbetoon van het Nederland- sche volk mogelijk ware geweest. Van hooger hand werd de wensch ge uit, dat alles wat slechts eenigszins aan leiding tot misvatting zou kunnen geven, uit het programma zou worden verwij derd. Waar nu deze schets, waarin de volksaard van verschillende nationali teiten te beginnen met de Neder- landsche op genoeglijke en schert sende wijze in een bepaald daglicht wordt gesteld, tot genoemde misvatting zou kunnen leiden, was het comité ver plicht dit nummer te doen vervallen. Voor het verdwijnen van het nummer uit het programma is dus noch Gim berg, noch zijn wakker tweetal ook maar in het minst verantwoordelijk; noch is eenige tekortkoming hunner zijds daaraan schuld. /ypufjO.'wsti .wwi DE FEESTEN. De filmvoorstellingen. Het programma der samenwerkende vereeenigingen bij de feestv'ering ter eere van het huwelijk van Prinses Juli ana en Prins Bernh.ard, geeft als slot aan drie filmvoorstellingen op Zater dag en drie op Maandag, De eerste drie hadden Zaterdagmorgen en -middag plaats in de C't.ybioscope en omvatten de films van het leven van de Prinses en ten slotle van het huwelijk zelf. De vertooningen werden door de ge- noodigde schooljeugd met groote be langstelling gevolgd en meermalen klon ken volks- en vaderlandsche l ederen as daartoe aanleiding was, In de voorstelling van 4 uur, waren als gasten aanwezig de Commissaris der Koningin, jhr. mr. J. W, Quarles van Ufford, en mevrouw Quarles van Uffordbaronesse Mulert tot de Leem- cule; de burgemeester, de heer M. Fernhout, de wethouder van onderwijs, de heer M. H. Boasson en de inspec teur van het L.O., de heer C. Wit,. Hedenmorgen bij de eerste uitvoering waren velen ouden van dagen te gast. De verlichting. De electrische verlichting heeft Za terdagavond weder alom gebrand, aan gevuld door tal v,an andere verlichtin gen, die ook weer waren ontstoken, zoowel door particulieren als door buurtcommiss'es. In de verlichte stra ten wandelden honderden rond om voor het eerst, of bij herhaling een kijk je te nemen, terwijl autobusesn en auto's anderen daartoe gelegenheid bo den, Onder hen waren velen uit Vlis- singen, andere plaatsen op Walcheren en ook u't Zuid-Beveland. Buurtfeest. Zaterdag was het feest voor de kin deren uit de buurt Noordweg c.,a. Des middags trokken de kinderen achter 't pijperkorps Juliana naar het Schutters hof waar de bekende Alex Wins met zijn gezelschap met poppekast en op andere wijzen kle n en groot amuseer den. Tractatie der kinderen bleef niet achter. Des ,avonds was aan de versiering 'n verlichting met fakkels toegevoegd en trok een lichtstoet met Juliana voorop en waar'n o.a. de Middelburgsche ste demaagd en de Gouden koets mede reden langs den weg en maakte ook een uitstapje naar het park van Nieuwenho- ven. Het was een gezellig buurtfeest. Clandestien vuurwerk. De politie heeft tijdens de feestweek enkele personen verbaliseerd, d e zich schuldig maakten aan de overtreding van het verbod tot het afsteken van vuurwerk e.d. DE HUWELIJKSFEESTEN, Het programma verschenen. We ontvingen van de Oranjevereen'- ging het programma van de huwelijks feesten, die hier ter stede op 13, 14 en 15 Januari zullen gehouden worden. en achterdocht. „Als ik er maar zeker van kon zijn, dat het even onschuldig is, ,als het er u't ziet", mompelde ze bij zich zelf. Ze stond er een volle minuut mee in haar hand en goot toen een paar drup pels in een wijnglas, dat ze neerzette. Toen ging ze naar een k,ast in den hoek van de kamer, waar zij een paar d'ngen bewaarde en schonk een paar druppels cognac in een wijnglas, ver dunde het met water en liep toen naar het bed terug. Het kostte haar eenige moeite de oude vrouw het glas te doen uitdrinken, Ze was nog geduldig bez'g haar daarbij te helpen, toen er zacht jes op de deur geklopt werd. Alice riep met een zachte, doch hel dere stem „binnen!" en een dienst meisje kwam de kamer in. Hetj was een kort, stevig gebouwd meisje met 'n breed, alledaagsch gezicht, waar ech ter een verstandige uitdrukking aan verleend werd door een paar heele mooie, donkere oogen. Ook bezat| ze prachtig haar, dat in zachte, glanzend gladde vlechten onder haar nette muts je om haar hoofd gewonden was. Ali ce Harman keek verheugd, toen ze haar zag. Woensdagochtend en -middag worden filmvoorstell ngen gegeven voor de kin deren der lagere scholen. Om vier uur gaan vier herauten met pages, te paard door de stad en zullen onder trompet geschal het begin der feesten aankondi gen. Des avonds zeven uur vindt een samenkomst plaats in de Groote Kerk, waar ds. Ste.'nz de feestrede zal uit spreken. Na deze samenkomst z,al het hoofdbestur der Oranjevereeniging, be geleid door muziek, een rondtocht door de stad maken. De Donderdag vangt aan met klokge lui en carillonbespeling, waarna te ne gen uur op de Groote Markt de k'nder- zang begint. Van 11 tot 12 uur concer teeren „Hosanna", „Euphonia" en „Kunstvrienden" in de muziektent. Te twee uur heeft de groote historische optocht plaats. Te half zeven wordt dan nogmaals een j-ondgang gemaakt. De dag wordt besloten met Volkszang om half negen en een taptoe door „Hosan na." De Vrijdagmiddag is bes.temd voor het défilé van vereenigingen, corpsen, enz, en dan volgt des «avonds tot slot 'n vuurwerk, dat, volgens het program ma uit 48 nummers bestaat en van grootsch gehalte belooft te worden. BIGGEKERKE. Wekenlange voorbe reiding, een groote offervaardigheid en medewerking van de ingezetenen heb- Iben het mogelijk gemaakt in onze ge meente een feest te organiseeren, zoo als in geen jaren is geschied. Een ongekend aantal vlaggen, aardige gevelversieringen en eerepoorten, be nevens een fraaie poort voor het ge meentehuis, dat alles overgoten door liefelijke zonnestralen, ziedaar, tal van factoren, die er toe medewerkten het feest te doen slagen. Vrijdagmorgen werd aangevangen met gewijde muziek en volksliederen, de burgemeester hield een toespraak, door velen aangehoord en besloten met ge meenschappelijke zang van het volks lied, waarna een wijdingsdienst werd ge houden in de geheel gevulde Hervorm de Kerk, waar in ds. Korevaar voorging. De middagfeestelijkheden werden in gezet met een uitstekend geslaagd de- filé, waaraan niet minder dan 350 per sonen, schoolkinderen en leden van 23 vereenigingen en afdeelingen, deelna men. De stoet werd geopend door ring- rijders te paard en gesloten door ring rijders(sters) met versierde fietsen; het geheel bood een fleurigen aanblik door de vele vlaggen en schilden, waarvan er velen op keurige wijze verzorgd waren. De middaguren werden doorgebracht met verschillende spelen als ringrijden te paard en per fiets, mastklimmen en sprietloopen en balgooien. Bijzondere zorg wes besteed aan de versiering van paarden en fietsen. Voor de schoolkinderen was in den morgen een feestje georganiseerd en verschillende tractaties werden uitge reikt, terwijl een vroolijke film de kin deren des middags een paar prettige uren gaf. Des avonds was het dorp rondom de kerk electrisch verlicht wat een fees telijke aanblik bood. De verlichte eere poort voor het gemeentehuis, 'die een voudig doch smaakvol was uitgevoerd, gaf eveneens een feestelijk aanzien. In een speciaal gebouwde tent werd des avonds een voorstelling gegeven, waarin een Oranjefilm en enkele andere films werden vertoond en waarbij ruim 400 personen aanwezig waren. De Zang- vereeniging en de mondorgelclub ver leenden muzikale medewerking. En tot slot vormde een fakkeloptocht,, waaraan de muziekvereeniging van Koudekerke medewerkijng verleende, een vroolijk einde van een dag, die uit stekend geslaagd mag heeten en waar op elk met aangename herinnering zal terugzien. DOMBURG. Zaterdag vierde Dom burg feest. Reeds om kwart voor 9 be gon de klok te luiden. Om 9 uur stond Apollo" opgesteld voor het stadhuis en „Ben jij het, Christ'na", zei ze vriendelijk. „Ik d,acht, dat je vanmid dag uit was?" „Ik wou gaan", antwoordde Christi na op dien lu'den fluistertoon, die voor zieke of gevoelige ooren ergerlij ker is dan een gewone stem. „Maar Meikle kwam binnen en zei, dat ik niet kon gaan, omd,at hij zelf uit moest. Dr, Guthrie is in de eetkamer, m'ss Alice." Alice was verbaasd, anders zou ze misschien gegl'mlacht hebben om de verrukking op het gezicht van het meis je, toen ze den naam uitsprak, d en ze vereerde. Want' die goede m.an had haar uit de sloppen weggehaald en aan hem had ze haar tegenwoordige be trekking te danken bij een meesteres, die ze aanbad. Ze was slechts een twee de me:'sje, m,aar haar plichten brach ten haar in voortdurend contact met miss Alice, die zich tot haar aange trokken voelde en het goede werk vol bracht, dat door den geestelijke begon nen was. Geen van beiden konden ver moeden in wat voor rijken munt d,at kind uit de sloppen hun eens dien on- vergelijkelijken dienstl terug zou beta len. „Ik wil hem graag even spreken, De koorts daalt onmiddellijk, De besmetting wordt gestuit, De aiekte-duur wordt ingekort, Steeds goede resultaten met: Volgens recept von Apotheker Dumont AKKER-CACHETS i Overal verkrijgbaar. Per 12 stuks 52 ce&t (Ingez. Med.) wijdde den morgen met plechtige ko- raalmuziek in. Hierna sprak de burgemeester van de pui van het gemeentehuis af, waarna zich de kinderen der beide scholen om den heer M. A. Romijn schaarden, die hen met begeleiding der fanfare het Wilhel mus en een potpourri van school- en volksliederen liet zingen. De jongens en meisjes deden erg hun best en zongen zeer goed. Om 10 uur kon het inmiddels steeds talrijker geworden publiek een gecostu- mer den voetbalwedstrijd gaan zien, waarbij in het verrukkelijk geworden weder kostelijk werd gegrapt en ge lachen. 's Namiddags kwam een optocht van versierde groepen, die zeer geslaagd mag heeten. Tijdens dezen door Apollo" opgeluis- terden tocht werd aan de grens der ge meente het welkom toegeroepen aan de signaal-afdeeling van „Achilles" uit Mid delburg. Deze bracht in den stoet een zeer gewaardeerde nieuwigheid en voor de fanfare een periodieke, adem schen kende rust. De late middag werd gevuld met ring rijden op fietsen en tandems langs een schilderachtig'en weg om en over het kerkplantsoen, Des avonds kon de nog met feestvier ders van elders aangegroeide menigte de versierde groepen andeermaal zien voor bijtrekken. De avond was koud en don der, maar tallooze lampjes en toortsen verlichtten het pad, verwarmde geest drift de harten, jongen en ouden lieten zich opveren door muziek en trommel slag. Bij de muziektent werd het publiek uitgenoodigd de volksliederen mee te zingen, door „Apollo" gespeeld. Na een toepasselijk woord van den burgemees ter reikte deze de prijzen uit. Spr. had behoefte, velen te danken. Hij zou wil len noemen: de Oranjevereeniging voor haar omvangrijk werk, de Domburgsche muziekvereeniging' en „Achilles" uit Middelburg. De laatste liet nog wat „buitenmodelwerk" en een taptoe hoo- ren, waarna alles en allen tot een alge meen slot zich vereenigden in twee cou pletten van het Wilhelmus. iM'et dankbaarheid wordt de mede werking vermeld der twee zangvereeni- gingen, der mandolineclub en van het kinderkoor. Jammer, dat de griep som migen in huis hield, onder wie het hoogst actieve bestuurslid den heer P. Kamp man en zijn kinderen. Ook de voorzit ter, de heer Reijnhoudt werd ongesteld, maar hij kon tot ieders blijdschap des avonds in een gesloten auto ooggetuige zijn van de resultaten van zijn voor treffelijk voorbereide taak. Bekroningen: Gevelversiering'; onver licht: 1. W. Brand, 2. C, Vreeke, ver licht: 1. H. Bimmel, 2. G. Tichelaar, 3. J. Yreke, 4. J. de Pagter. Beoordeeling étalage door het pu bliek: 1. mej. K. Maranus, 2, mej. P. Dourleijn-Maranus. 3. mej. P. Louwerse. Etalages: 1. G. Passenier, 2. W. Triel- ler, 3. P. Kampman, 4. P. J, RoSendaal. Jlingrijden, Tandems: 1, Jac. Wisse en L. Roelse, 2. Jac. Provoost en L. Maas, 3, Jac. Passenier en Leuntje Passenier (de eenige vrouwelijke winnaar). Op fietsen: 1. Janus Provoost, 2 L. Christ'na, maar ik laat miss Dempster niet graag alleen. Wil je hier blijven, totdat ik weer tprug ben? Ik zal zoo vlug mogelijk voortmaken en hem al leen maar even vertellen, waarom ik n'et kan blijven. En als dr. Ruthven komt; moet je me onmiddellijk waar schuwen." Christina knikte begrijpend. „En als mrs, Dalgleish soms mocht komen die is toch zeker niet met Meikle mee uitgegaan, Christina?" „Neen, die zit in de keuken thee te drinken", .antwoordde Christina met 'n grijns. „Als ze boven komt',, moet je tegen haar zeggen, dat miss Dempster haar drankje al gehad heeft en in geen ge val gestoord mag worden." Christina knikte en beloofde de be velen stipt op te volgen, „Mijn hemeltje! Wat ziet ze er ziek uit!" merkte ze op, toen ze op h,aar tleenen naar het bed geslopen was, om haar positie er naast in te nemen. (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 5