ZEEUWSCH ZONDAGSBLAD- x x x x 9 Jan. 1937 AVONTUREN VAN DEN ROOKWORSTMAN. De AUTO. doen, EIGEN SCHULD. RAADSELHOEKJE. OPLOSSING DER RAADSELS UIT HET VORIGE NUMMER. VOOR GROTEREN G GOEDE VRIJDAG. OM OP TE LOSSEN: VOOR GROOTEREN: XXXXXXXXX VOOR KLEINERE: Kees Pril Hans Tasec IVAN DE PROVINCIALE 2EEUVSCHE MIDDELBUPSSCHE COUPAhTI S. van Mariëngaarde. BRIEFGESCHRIEF TUSSCHEN JAN EN JEWANNES. Op reis, De Rookworst-manf keek door zijn ruit De ondeugd straalde 'm d' ogen uit Daar zag hij 'n auto 't Was niet druk, Stil in de straat zelfs Een geluk En vóór hij goed wist, wat hij deed, Begon hij, wat hem later speet Hij stapte vlug de auto in, Had in een avontuur wel zin. Chaufferen kon hij niet heel goed, Wist ik maar beter, hoe het moet Zo zuchtte hij. Maar't zal wel gaan. Daar rijd ik al I Zó kalmpjes aan Maar d' auto reed zo vlug, zo vlug De Rookworst-man wou 't liefst terug Hij wist niet, hoe hij dat moest Ging sneller steeds vooruit en toen. Reed d' auto eensklaps in de gracht Och, Rookworst-man, 't was ondoordacht, Dat je dit avontuur begon, Terwijl jè niet chaufferen kon Hij schreeuwde dan ook moord en brand Daar kwam juist iemand langs de kant. Die zag het ongeluk, nee maar Rookworst verkeerde in gevaar! Help riep hij. Help Och, help me gauw 'k Zal 't nooit meer doen. Ik heb berouw De ander sprong in 't water snel, Verstond de eed'le zwemkust wel. Hij trok den Rookworst-man eruit, Riep toen gebiedend en heel luid: Trek mij nu niet aan arm of been De drenk'ling riep: (nog angstig Neen! De ander bracht hem naar de kant. Daar stond hij weldra op het land. Zijn hele spaarpot ging er aan, Voor d' auto op de wal zou staan Twee hondjes in hun auto, Die hadden toch zo'n pech Een wiel sprong van de wagen, Een tegenvaller, zeg Juno trok nu vlug zijn jasje, Zijn warme jasje uit, Ging haastig aan de arbeid. Maar Tom, een echte guit, Zei: Ik ga eerst eens kijken, Of ik ook iemand vind, Die 't zaakje op kan knappen. Hoe of zo'n hond 't verzint Want.het kwam voort uit luiheid Toen hij de hoek om was, Ging hij heel kalmpjes zitten In 't lekker zachte gras Vriend Juno moest maar zwoegen, Maar die was ook niet dom Hij maakte vlug de wagen, Reed weg toen zonder Tom Nog heel lang bleef Tom zitten In 't lekker zachte gras. En toen hij eens ging kijken, Hoe ver vriend Juno was Deed hij maar niets dan blaffen, Och, och, wat was hij kwaad Had hij ook maar geholpen 't Berouw kwam wel wat laat d O r b e E l d a D a marsEpei n e V a sat i R i c u s wIJ n t i) D i g k A s G Oplossing: poes, hoes, hoed, hond. 1. Verborgen plaatsen in het bui tenland. Zij bleef hongerig, al at zij ook nog zo veel. (2) Och, Piet, heb een ogenblikje geduld Lach u Rosa toch niet zo uit, Oom Jan Wij zagen u aankomen en waren blij, dat u kwam. Wat is de weg mul met die droogte 2. Kruisraadsel. Op de beide kruisjeslijnen komt de naam van een Indische vrucht, X X X X le rij een medeklinker. 2e een zangstem. 3e een jaargetijde. 4e viervoetige dieren. 5e 't gevraagde woord. 6e een ander woord voor pijl. 7e een boom. 8e een plaats in Gelderland. 9e een medeklinker. 3. Wie mijn eerste is, heeft geen heldere stem, mijn tweede is een bloem en mij geheel een insect. 1. Maak voorwerpen, die je in de winter wel graag gebruiken zult, van: 2. Ik kom in de winter, Blijf kort en soms lang. Wel ben ik heel grimmig, Maar maak je niet bang. Het kleurtje, waarvan ik Het meeste wel houd 't Is wit. 'k zeg alleen nog: Altijd ben ik koud 3. Welke mond kan niet praten 4. Vul deze 9 vakjes in met: - 2A 21 ID 2L IP 1T maar doe het zó, dat je van links naar rechts en van bo ven naar beneden leest: le rij een geneesmiddel. 2e een meisjesnaam. 3e een lang, dun stuk hout, a V Vlucht uit de eenzaamheid Er is in onzen tijd achter alle werkelijke of schijnbare verdeeld heid een zoeken naar meer een dracht, naar datgene wat bindt, wat den mensch het gevoel kan geven deel uit te maken van een rijke, levende gemeenschap. Vlucht uit de eenzaamheid kan men dit verschijnsel noemen; uit die eenzaamheid des enkelen men- schen, waarin het ten top gevoer de individualisme der vorige eeuw hem deed belanden. Op alle gebie den des levens openbaart zich het verschijnsel; op dat van handel en verkeer met zijn ordeningen, op dat van de politiek met zijn strijd tegen de partij-versplintering, op dat van de kunst met zijn graven naar elementaire en onverganke lijke waarden, op dat van den geest tenslotte met zijn bezinning op universeele, bovenzinnelijke begrippen. Het totale beeld van al dit zoe ken en graven is zeer zeker nog allerminst bemoedigend voor wie zich veel aan zijn tijdelijke samen stelling gelegen laat liggen, Het geeft een doorelkander van tegen strijdigheden te zien, waarvan met den besten wil ter wereld in geen eeuwen eenige homogeniteit schijnt te verwachten. Vooral de politische figuren met al hare -is men maken zich daaraan schul dig. Ze lijken voor een deel op bloeddorstig gedierte, gereed om mekaar te verslinden. Wij mogen niet beweren, dat dit politische tafereel van nul en geener waarde, slechts schijn, zou zijn. Het lijkt maar al te waar, dat de internationale vrede in sommi ge streken van de wereld weer aan een zijden draad hangt. Maar anderzijds moet men er zich voor hoeden teveel op den buitenkant te letten. Het symbolieke, dat hem eigen is, brengt den toeschouwer nogal eens op een dwaalspoor bij het verklaren van den werkelijken aard der verschijnselen. Men komt er zoo. gemakkelijk toe in van alles en nog wat het symbool van dit of dat te willen onderken nen. De vergissingen, welke ten deze begaan worden, zijn legio. De samenstelling van het tijde lijke beeld verandert tegenwoor dig trouwens vaak met den dag. Dat op zichzelf houdt reeds in, dat men haar beteekenis gemakkelijk overschat. Het heeft daarom meer zin uit de veelheid der verschijn selen diegene te zoeken, welke met vrij groote zekerheid repre sentatief voor een bepaalden on derstroom genoemd kunnen wor den; en het oor te luisteren te leg gen naar die stemmen, welke overschreeuwd door de stem-van- den-dag, nochtans een wonder baarlijk sterk voortplantingisveir- mogen bezitten en soms na ver loop van zeer langen tijd opnieuw gehoord worden en menschelijke gemoederen in trilling brengen. Ook dan zal men nog geen vi sioenen krijgen van een zeer schoone nabije toekomst. Maai wel zal men dan meer vaste tee- kening ontdekken door het chaoti sche of op zijn minst heterogene beeld van de uiterlijke verschijn selen heen. En dan krijgt al dal zoeken naar meer eendracht, naai „binding" levendiger zin; komt men er toe, om te gaan g e 1 o o - ven in de incarnatie van xeen nieuwe gemeenschap, welker vorm en structuur weliswaar in den schoot der toekomst verbor gen ligt, doch welker „innerlijk heid" reeds duidelijk voelbaar wordt in de gedachten aan een harmonischen samenhang van mensch-en-maatschappij. En ten slotte: dan kan men zich weer hechten aan een ideaal, waarvan die incarnatie het doel is en waar voor te strijden, rustig en eerlijk, men vele gelijkgestemden zal vin den. Dat alleen beteekent reeds een betrekkelijk geluk. Poeldurp, Jannewari 1937. Vriend Jewannes J'ao 't in je lesten brief over 't sluten van sommegte errebergen en je wou die errebergen laete slute, dae om grof geld espeeld wordt en wae 'n keer of twi drie evochten is. Dae bin 'k 't eele- gansch mie seens. Mè dan wou je ok die errebergen slute, wae da ze tappe an menschen, die in 'n auto wee varder rie. Begriep je nie, Jewannes, dat dat 'm onmeu- gelikeid is. Da je dan vee eenvou- deger kus zegge: „aól d' erreber gen motte d'r van deur". Want a bedoel je 't ok goed, je snap noe toch zeker wè, dat 't voe 'n erre- berregier totaal onmeugelik zou weze om in d'n tied dat iederen- deen in 'n auto riedt, te zeggen: „julder tap 'k nie." Dan kon 'n z'n stelljitje wè dicht spiekere. En nèt zoo min zou 't gae om dat soort van errebergen te sluten, wae gelegendeid bestaet om alf droenkige kaerels, zooas je schreef, in staet te stellen om 'n troep klaploopers te trakteeren. 't Mag wee goed bedoeld weze, mè voer jie zoo ies mè is uut, as eive- bergier wezende. En bie slot van rekenienge zei je dan, dat 'r nog genoegt fersoendelikke errebergen over bluve. Daer ei je 't wee: waer is persies de grens tusschen fer soendelikke en onfersoendeiikke errebergen. Maek jie dat uut? Kan jie je 'n eigen 'n overeid voorstel- le, die in staet is om die grens te trokken? Nee m'n goeie man, da's aol mooi op pepier, mè in werke- lik-eid zou d'r van aol joe plan nen letterlik niks terechten kom- me. Niks. J' ei ommers aolt.iec van die butendiekers, die de gele gendeid waer wete te nemen. Dat za je wee mè is zie bie de Oran je feesten, die me te wachten stae. Uut Oranje liefde drienke ze oranje-bitter! Je schreef in je lesten brief da je 't zoo goed vond, dat 'r neffen die feesten lessen gegeve wiere in geschiedenisse, 'k Begreep nie wae da je nae toe wou, toe da 'k leesden, dat 'i in Middelburg 'n toonstellege g'ouwe wier van aolderande boeken en prenten, die betrekking a op 't Oranj' uus. „Eel ouwe en splinter nieuwe boeken" schreef je „laege en stienge neffen mekaore as klaere bewiezen, dat de Prinsen van Oranje 'n geweldege betee- kenisse g aod voor ons land, mè tegeliek beweze ze, dat die Prins en de liefde en de toegenegeneid van de Nederlanders in rume mae- te aode". Noe mo je m'n nie kwaelik neme Jewannes, a 'k zeg ge, dat dat aolle gaere zoo be- wiesachteg klaer was deur die ouwe en die nieuwe boeken, dae gin eene bezoeker wat anders van ezie zal as de butenkant. Dat de menschen mie genoegen kieke nae prenten, da kan 'k gloove, mè an die boeken, dae zulle ze ok a nie vee an egad Bovendien: wat weet ons volk van de Vaoderlansche geschiedenis- se?! De meesters op de scholen vertelle d'r over 't endenuut. Me wat bluuft 'r van ange. Je mo mè is an ouwere menschen vraege wat a ze d'r nog van wete. Van Prins Willem van Oranje, ja, dae wete ze van, dat 'n dood-eschote wier; van Maurits en Frederil Enderik dae gloove ze da z' ok wel is van egoord mè van aol die are Prinsen wete ze niks, niks en aol de moeite van de meesters was moeite voe niks, dus zonde van d'n tied die d'r an verdaen is. Net zoo goed as van d'n tied die d'r besteed wier over de meel- stampers of oe eete ze in appel- en keeze blommen en zoo meer. Mie de Nieuwejaer me nie vee geloop egad. Da's ok a vee ver anderd in de leste vuuf en twinteg jaer. Dat nieuwejaerswenschen bedoel 'k. D'n Affekaat kwam ne- turelik en die a 't over van aolles en nóg wat. Ie kwam netTtoen dat Toon de Puut in 't deurgat stieng om wig te gaen en d'n Affekaat zei: „Jan, die za z'n naem ok diene te veranderen. 'k Zegge: „oe bedoel je?" En toen zei um: „me leve tegenwooreg in d'n tied van Nederlandsch fabberi- kaat. 't Kan nie Nederlansch ge noegt weze en van aolles wordt 'r edae om je liefde in te prenten voe je land, voe je volk, voe je taele. En noe za „de Puit" motte veran- dere in „de Puwiet". „Zoo en ie schreef mie z'n potloodje op de witte rand van de Middelburger, die op d'n taefel lag: Puït. Zie je mie twee van die vliegespikkel- tjes op de i. En Wullem d'n Boer, die wordt dan Bower en Koeba van Jilles: Kowéba. De groste lui gae d'r in voor. 't Klienkt zeker 'n bitje voornaemer as dat ouwer- wessche Jan de Kuiper. Dat ver- mo neturelik verandert in T,de Kuwieper". Zoo Nederlansch meu- gelik, dat oor je zoo wè en as ze d'r mee deur gae dan.... mè me zulle mè ope, dat 't meerendeel van de menschen beter z'n ver stand za gebruke en nie zukke bu- tengewone zottegeid za verkoo- pe. Ei j' eleze, Jewannes, dat de menister nie erg tevree is over de lust van de jonge werkelooze om deel te nemen an d'n erbeid, die ze zouwe motte verrichte as aol les goed gieng? Ie wiest de jeug- dege werkelooze d'r op „dat het hun plicht is, zich niet langer te onttrekken aan de vele moeilijk heden, welke op het terrein van de cultureele zorg voor werkloo- zen worden geboden", 'k Vree- ze d'r voe, of de werklust in 't aolgemeen zoo butensporig groot za weze. De goeie dan da spreekt van selft nie te nae esproke. Mè ik voe mien bin van meenege, dat 'r a o zoo vee bin, die d'r d'r eigen vóór wille spanne om jeugdege werkelooze ange- naem en nuttig bezig te ouwen, om ze te laete werken, dat 'r o zoo vee bin, zeg 'k, die soms in staet zouwe weze as ze d n onwil en de beroerde luie lamlendigeid zie, uut te roepen: „ik kan doe wa 'k wil, mè goéd is 't nooit en mie onwillege onden is 't moeilik aezen vangen. As je zoo is leest zegge, dan schient 't toch dat 'r 'n wat of sommegte groote koppen bitje meer licht deur de wolken gae breke. Scheepsbouw, febrie- ken, scheepvaert: dae kom meer leven in de brouwerie. Me zulle mè ope, da 't nieuwe jaer de wae- reld wee is 'n flienk ennetje nae boven mag douwe. In meenig op zicht za 't 'n jaer van belang wezé. Dienk mè is an de verkiezegen. Van ganscher arte oop 'k, dat de Regeerege van 't Land de wies-eid mag om te bluve doen, wat dat 'n dee: vechte tegen de groote moeilik-eden; dat meneer Colijn de Schipper mag bluve die onze boot in 't goeie vaerwaeter oudt en dat 't van z'n lippen mag klien- ke: Luctor et Emergo". Dat de verstandege Nederlanders en 'k ope dat 'r dat o, o zoo vee zul le weze magge elpe om 'n bie z'n werk te steunen. Mie de groetenisse voe julder tweeën van Jaonetje en van je vriend, Jan de Smid, Schuldeischer: Merkwaardig, dat jouw baas altijd op reis is, als ik de rekening kom aanbieden. Bediende: O, dat is hèele- maal niet merkwaardig, als ande ren met hun rekening komen, is hij ook op reis.

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 7