ILM :bank Het helsch complot K. H. KRONIEK van den DAG. BINNENLAND. ZEELAND. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN VRIJDAG 8 JANUARI 1937. No. 6* traa bur< rel. 145 |20.429.76 10 pCt >9 pCt Gemeente te fvraagd )udster ge- finkei Uw druivenkuur thuis 0 k. m 7nCTC RYNOmost mij. „de betuwe" tiel. MIDDELBURG. GOES. 2n uit het i H. M. de rioving van ihard van ime die op door Poly- |indeert. de Pauze aéeprjjzen. 10 uur aan I ri de groote oung. |ND OVER- ette Young, ze en span- BULLDOG tlmd. ÏAN LIER IORWEG 10 Januari, Abr. Mulder, lard echtpaar, m leeftijd ea srs A.W., Bu- Jt., Vlissingen, rlll8IB*ill In, Zaterdag, pd met melk kilo! Heerlijk >ok aan hui» Ihroevers, v.h. M'burg, |»a»B8iiaa VERLICHT 11 ge verlichting l-Tax. Wilt Jsche verlich- H-Tax. Tel, I comfortabel, AG. n eere! A. R. te D Roosevelt verdedigt de democratie President Roosevelt heeft eergisteren de zitting van het nieuwe Congres der Ver. Staten geopend met een boodschap, welke een uitvoerige verdediging van de democratie bevatte. Hij stelde de voor deden van de democratie tegenover de beweerde voordeden van de dictato riaal geregeerde staten. Tijdens het uit spreken der rede heerschte er in het Congres de grootst mogelijke aandacht, die af en toe een ontlading vond in be tuigingen van geestdrift. Roosevelt sprak met veel kracht en met groote overtuiging en hij noemde het een nood zakelijkheid dat de democratische be ginselen sterker klinken in een wereld, die ongelukkiger wijze denkt in den geest van perioden van oorlog. Spre kende over de nieuwe vormen van regeering, die zich sedert den oorlog hebben voorgedaan zeide de president van de Vereenigde Staten: In oligar chieën heeft met militairisme sterken vooruitgang gemaakt, terwijl in de landen, die vasthielden aan democratie het militarisme vervaagde. De groote massa's van het volk van alle Amerika's zijn er van overtuigd, dat de democra tische regeeringsvorm kan blijven be staan en zij wenschen hem door geen enkelen anderen vorm te vervangen. Zij zijn van meening, dat de democratieën het best geschikt zijn om mee te gaan met de steeds veranderde omstandig heden van de moderne beschaving onder hen en dat de democratieën tevens de beste waarborgen bieden voor het be houd van den vrede. De langdurige ver- waarloozing van de behoeften van min der bevoordeelden heeft velen van ons aan het twijfelen gebracht over de mogelijke toepassing van onze histori sche traditie. Hierin ligt een aansporing voor den democratischen regeerings vorm. Het is aan ons om aan te toonen, dat de democratie in deze moderne we reld even doeltreffend kan zijn, als in een wereld van 100 jaar geleden. Het diepere doel van een democrati sche regeering, aldus ging Roosevelt verder, is om zooveel mogelijk van haar burgers te helpen, en in het bijzonder diegenen, die dat het meest noodig heb ben. Hun omstandigheden gemakke lijker te maken, hun alle persoonlijke vrijheid te geven, die maar gegeven kan worden, zonder dat anderen hierdoor benadeeld worden en dat geluk na te streven, dat samen komt met de vrij heid en de gelegenheid voor ontspanning en cultureele ontwikkeling. Zelfs in het tegenwoordige herstel zijn wij nog ver van dit doel verwijderd. Er zijn nog groote problemen, waarvoor de demo cratie een oplossing moet vinden, wil zij werkelijk een succes zijn. Roosevelt wees op de millioenen, die leven onder omstandigheden, die schade doen aan de gezondheid van toekomstige generaties. Deze omstandigheden be staan niet alleen in de achterbuurten van de groote steden, maar ook in de kleinere steden en op groote gedeelten van het platte land. Hij ziet als de belangrijkste taak van zijn regeering, om deze nooden uit de wereld te helpen, althans belangrijk te verminderen. En het beste regeersysteem daartoe is de democratie. §#Zj| Druiven 75 ets. p. fl. Appel 55 ets. p. fl. (Ingez. Med.) ONDERSCHEIDING VOOR BURGEMEESTER DE MONCHY. H, M. de Koningin heeft den burge meester van 's-Gravenhage, mr. S. R. de Monchy benoemd tot commandeur in de Huisorde van Oranje. Onderscheiding, H. M. de Koningin heeft aan den heer H. G. Rotteveel, kamerdienaar van H. K. H. Prinses Juliana het zilve ren kruis van verdienste in de Huisoi de van Oranje toegekend. VIJFTIG MILLIOEN EIEREN NAAR DUITSCHLAND? Nieuwe aankoop van Deterding Naar gemeld wordt, is een regeling in voorbereiding voor den uitvoer van eieren naar Duitschland, overeenkom stig 't plan Deterding. Deze uitvoer be treft vermoedelijk een totaal van 50 millioen eieren. „De Maasbode" vernam daaromtrent nader het volgende: De prijzen op de Engelsche eiermarkt zijn, zooals bekend, aanzienlijk lager ge worden, hetgeen zijn invloed hier te lan de geducht heeft doen gevoelen. Maan dag liep b.v. de markt te Barnevelc sterk terug. Het plan-Deterding nu, dat hier te lande de markt wil steunen, door een eventueel surplus te koopen, en ander zijds Duitschland daarmee wil voorzien van levensmiddelen, waaraan het be hoefte heeft, greep deze gelegenheid aan. Dr. Ir. Dijt, pas uit Berlijn terug, deel de ons mede, dat hij daar inderdaad besprekingen heeft gevoerd over de le vering van Nederlandsche eieren. Hij heeft reeds gekocht tegen prijzen, die iets boven Londen liggen en de verzen ding zal einde dezer of begin volgende week beginnen. Welk kwantum in totaal gekocht za worden staat nog niet vast. Zeker is, dat in Duitschland momen teel groote behoefte aan eieren bestaat. Keizer van Japan zendt telegrafische gelukwensch aan de Koningin. Ter gelegenheid van het huwelijk van Prinses Juliana met Prins Bernharc van Lippe-Biesterfeld hebben de ke.- zer en de keizerin van Japan aan H. M. Koningin Wïlhelmina telegrafisch hun gelukwenschen aangeboden. De Neder landsche kolonie van Osaka en Kobe, welke een 350-tal leden telt, heeft ter gelegenheid van het huwelijk een feest georganiseerd dat! werd gepresideerd door den Nederlandschen consul-gene raal. DE FEESTEN. Het zanguurtje, Nauwelijks was gisteren de uitzen ding uit Den Haag afgeloopen, of de stilte, die in bijna alle straten had ge- heerscht maakte plaats voor geloop van zeer velen in de richting van de Markt en toen daar om half drie het zanguurtje zou beginnen stonden wellicht 3 tot 4000 kinderen en ouderen rond het Mid- delburgsch muziekkorps. Het over groote deel heeft de meeste liederen medegezongen, al blijkt duidelijk, dat het eene lied beter bekend is dan het andere. Er is in betrekkelijk korten tijd een groote verbetering gekomen in het me dezingen al zouden wij nog gaarne de lauwen of hen, die het nog steeds gek schijnen te vinden, willen opwekken doet mede. Het is goed in deze richting te blijven voortwerken, tenslotte zal men de re sultaten steeds beter zien worden. De burgemeester, wethouder Boas son en de gemeentesecretaris waren uitstedig en wethouder Onderdijk licht ongesteld, zoodat voor het ontvangen 9). door ANNIE S. SWAN ,,Mr. ,Ruthven zegt, dat alles best in orde is zei Meikle, maar hij keek som- Der terwijl hij deze woorden uitsprak. „Als we maar wisten, waar ze het rij tuig vandaag voor noodig heeft", voegde hij er bij en streek nadenkend over zijn kin. „Een keer heb ik mevrouw tegen haar hooren zeggen, dat ze samen eens een dagje zouden gaan winkelen. Een dag winkelen Meikle! Je weet, wat zooiets voor een parvenu als Harman beteekent. Ze zal mevrouw hoopen g'eld uit de zak trommelen. Ik wou dat ik haar eens een maal kon zeggen, wat ik van-haar vond". „Je zou direct op straat liggen", zei Meikle óp denzelfden somberen toon. „Kun je het rijtuig niet achterna gaan om te weten wat ze doen?" a'cllteraan hollen, op mijn leef tijd. Dank je hartelijk Meikle. Doe dat maar zelf". luisterde mei open ooren, ter- wjjl hij de dames aan de lunch bediende, maar was niet in staat de minste aandui ding betreffende hun plannen voor dien middag op te vangen. Daar hij het niet goed met Samuel Chisholm, den koet sier, kon vinden, wilde hij zich niet ver lagen hem om inlichtingen te vragen. Precies om twee uur kwam het oude familierijtuig, dat nu zelden meer ge bruikt werd, voor met zijn twee glan zende, vette, goedaardige grijze paarden en een keurige koetsier op den bok. M'eikle zoowel als Dalgleish stonden aan de deur en waren schijnbaar alle twee even bezorgd voor hun meesteres. Zij lette echter niet op hen en ging op den arm van haar nichtje geleund de breede ondiepe stoeptreden af. Na een tijdje gereden te hebben, draaide het rijtuig de Frederickstraat in en werd den koet sier bevel gegeven voor een zeker num mer stil te houden. „Ik ga hier een bezoek brengen aan een zakenvriend van me, Alice, en ik zal jf kft eerste half uur niet noodig heb- .n,zei OU(le vrouw, toen het rijtuig stilhield, „Als je zin hebt, kun je naar de Prinsenstraat terugloopen. Hier heb je een pond, daar kun je dan wat voor koopen, handschoenen of kant. Dergelijk soort dingen hebben julie jonge meisjes toch altijd wel noodig, niet?" der zanghuide alleen aanwezig waren de raadsleden mevr. Weijl en de heer en iieemskerk, Den Hollander, De Bruijn, Kögeler, Mondeel, v. d. Feltz, Helder en Harthoorn, met den waarnemenden ge meentesecretaris, den heer Koene. Na het Wien Neerlands Bloed kwam de heer Heemskerk bij den heer Caro op den katheder, om als oudste der aan wezige leden, dank te brengen voor hetgeen gepresteerd was. Gaarne nam spr. de hulde in ontvangst, doch be schouwde die toch als gericht aan ons Koninklijk huis. Nogmaals werd het Wilhelmus ge speeld en gezongen; en toen was het de heer W. de Graaf, de algemeene voor zitter van het feest, die den heer Caro dank bracht en een drie werf hoera op de Prinses, op den Prins en op de Ko ningin uitbracht, waarbij hij door de duizenden op de Markt werd gesteund Twee muzikale wandelingen Even later begonnen van de Markt af twee muzikale wandelingen en wel een gevormd door de Chr. Muziekvereeni ging „Oefening na den Arbeid", den Padvindersband en het Pijperscorps „Juliana", een door „Crescendo" met de Signaalafdeeling van „Achilles". Beide optochten hadden groote be langstelling. De eerste hield voor de wo ning van den heer Van Maaren, oud-ma chinist der Prov. gebouwen, stil, die reeds een paar jaar aan huis gebonden is en speelde voor dezen stadgenoot een nummertje. Beide tochten kwamen over den Dam en het is wegens ernstige ongesteld heid van een der bewoonsters, dat daar met stillen trom voorbij werd getrok ken. In de Langedelft ontmoetten beide groepen elkaar en marcheerden bijna gelijktijdig langs het deel van Nieuw straat tot Segeerstraat, wat de vreug de nog verhoogde. De eerste stoet eindigde voor het stadhuis, waar het Wilhelmus weer klonk, de tweede voor het Militair Hos pitaal met het Zeeuwsche Volkslied. Tijdens het zanguurtje was het vrij frisch op de Markt, maar t^ch heeft de Donderdagmiddag bewezen, dat men ook in dezen tijd van het jaar bij droog weer wel kan feesten. Kinderfeesten In de uren, dat op straat geen bijzon dere feestelijkheden plaats hadden, na melijk tusschen half vijf en half zeven, had het kinderfeest plaats van de buurt Bogardstraat, Latijnsche schoolstraat enz. Dit feest had in de Bogardzaa plaats. Na zingen van het Wilhelmus heeft mr, P, C. de Jonge gesproken over de blijdschap bij kinderen en ook bij de moeders, en die gisteren ook beleefc werd door een Moeder, die Koningin is en Haar Koningskind, Prinses Juliana. De kinderen genoten van een film en hadden versnaperingen en herinnerin gen in ontvangst te nemen. Er is volop genoten. Verlichting. Dit was ook het geval des avonds want in tegenstelling met Woensdag is het den geheelen dag droog gebleven en des avonds fonkelden !de sterren aan den hemel, als wedijverend met de vele lichtjes hier beneden. Dit was aanleiding dat duizenden, onder wie velen van bui ten Middelburg o.a. Vlissingen lever de een groot contingent zich door de straten bewogen, sommigen met taxi's die voor zoover zij van Middelburgers waren, nog toestemming hadden verkre gen om rond te rijden mits heel lang zaam. Door een vergissing meldden wij gis teren, dat de verlichte provinciale boot ook de verdere feestdagen in het kanaak gemeer zou liggen, dit was alleen op Woensdagavond het geval. Intusschen zijn hier en daar nog ver lichtingen bijgekomen, zoo brandden langs de oevers van de Heerengracht een groot aantal toortsen, die aardig in het water weerkaatsten, op het deel Molen water, vroeger Korte Heerengracht ge- „Maar wilt u niet lever, dat ik met u mee ga, of dat ik u tenminste even naar binnen breng?" vroeg Alice, terwijl ze haar tante bedankte. „De man, dien ik op ga zoeken, woont parterre en hij verwacht me", antwoord de zij. „Geef me even een arm met de stoep opgaan en dan kun je me over een ïalf uur hier weer komen halen". Alice g'af de oude vrouw een arm en lielp haar de paar stoeptreden op, die naar de deur leidden van een groot ge- jouw, dat eens een oud familiehuis ge weest was, maar nu voor kantoorlokalen verhuurd werd. Maar zoo volkomen vrij was ze van eenige nieuwsgierigheid, dat ze den naam zelfs niet las op de deur, die onmiddellijk geopend werd om hen te ontvangen, daar het stilhouden van 't rijtuig klaarblijkelijk door het raam op gemerkt was geworden. In het scheme rige licht van de gang kon ze zien dat de man, die naar voren kwam om haar tante te ontvangen, betrekkelijk jong, groot en 'n prettige verschijning was. Verder maakte hij geen indruk op haar. Als alle meisjes vond ze het heerlijk om door de deftige winkelstraat te loopen, waar het ondanks het saaie weer zeer druk was. Ze stond voor de etalage van een noemd waren zij boven de straat aange bracht. Op de Vlasmarkt had men tusschen de electrische lampjes giorno's opgehangen, dit werkte mede om den aanblik van het gehel te verhoogen. De Cantate. Bij de derde opvoering van de Can tate „Slaat op de Trommels en steekt de Klaroenen" was de Concertzaal gis terenavond weder bijna geheel gevuld met belangstellenden, en ook nu was 't succes weder even groot als Maandag Aan het slot heeft de heer De Graaf den heer Bosdijk en het koor en orkest nog eens dank gebracht en daarna in wel gekozen woorden opnieuw gewezen op het belangrijk gebeuren van den dag van gisteren. Op zijn verzoek werd als slot van de bijeenkomst „Mijn schild en de betrouwe" gezongen. De fakkeloptochten Tegen 9 uur verzamelden zich op het Molenwater, waar de versiering langs den weg Bleek-Koepoort nog belangrijk verfraaid is door het aanbrengen van vlaggendoek aan ieder der geplaatste palen voor den Schouwburg niet minder dan drie muziekgezelschappen en drie bands, Het Chr. muziekgezelschap „Oefening na den Arbeid" vertrok voor een fakkeloptocht te samen met het Pij percorps „Juliana" en de signaal afdee ling van Achilles en een tweede fakkel optocht werd gevormd door het Middel- burgsch Muziekkorps, het muziekgezel schap „Crescendo" en den Padvinders band. Beide tochten trokken door een groot deel der stad en eindigde tenslotte weer op het Molenwater. Zij zijn ge- Volgd dooir groote menschenmassa en gade geslagen door vele andere duizen den. Het was een en al vroolijkheid. De militairen weer thuis. Tijdens de tocht door de stad heeft Crescendo zich bij de Koningsbrug af gescheiden en is met enkele bestuurste len naar het station gewandeld, waar juist de extratrein was aangekomen, die de mannen van de S.D.O.A. die dienst hadden gedaan te Den Haag in de Von delstraat, weer thuis bracht. Met de muziek voorop trok de troep langs Stationsstraat, Kade, Nieuwe Ha ven, Stadsschuur, Vlissingsche straat, Gortstraat, Markt en Noordstraat naar de Kazerne. Op de binnenplaats heeft majoor Berg huis de mannen toegesproken en hen dank gebracht, dat zij op zulk een keu rige wijze hun plicht hebben gedaan, waarover ook de garnizoenscommandant van Den Haag zijn groote tevredenheid heeft geuit. Ook de aanwezige leden der feestcom missie werden binnengenoodigd en in tegenwoordigheid van officieren en on derofficieren heeft de commandant dank gebracht voor het onmiddelijk voldoen aan het vezroek om de school af te ha len. Spr. getuigde van de groote wen- schelijkheid op een goede verhouding tusschen militaire en burger-bevolking eener stad. Wat nu gebeurde is bevor derlijk voor zulk een verstandhouding. Spr, wees op het bijzondere doel, waarvoor de school weg is geweest en eindigd met een driewerf hoera op de Prinses en op hem, die men nu onze Prins mag noemen. Mr. P. C. Adriaanse heeft verzekerd dat ook van de zijde van de vereeni- gingen een goede verstandhouding met de militairen op prijs wordt) gesteld. Wij vernamen dat de manschappen Woensdagavond om half twaalf reveille hadden, en dat zij; om half twee in re gen en wind naar h^t station marcheer den om te twee uur naar Den Haag te .vertrekken. In Den Haag werd het goed weer toen Het licht begon te worden en het bleef mooi. De Middelburgsche militairen hebben den geheelen och tend in de Vondelstraat op w,acht ge staan en eerst na 2 uur konden zij in 'n school warm eten gaan gebruiken. Een deel van de verlichting en versiering werd in oogenschouw genomen en om 19 h 13 vertrok de trein naar Zeeland Uit den mond van een officier hoor den wij de opmerking, die wij reeds eenige malen gehoord hebben, dat Mid delburg relatief n et onder behoeft te doen voor Den Haag met de versiering en verlichting. Spoedig stil op straat. Het is wel duidelijk, dat het winter weer het niet aantrekkelijk maakt heel laat op straat t'e blijven rondloopen en zoo w,as het gisteravond te 11 uur feeds zeer rustig en vroeg men zich terecht af waar de duizenden menschen opeens gebleven waren. Natuurlijk waren er „plakkers" maar om é'n uur waren er toch maar enkele meer in de café's. HET VORSTELIJK HUWELIJK. Het was Donderdag voor Goes een rustige dag. De meeste zaken en bedrij ven gingen hun gewonen gang. Alleen werd bijna huis aan huis gevlagd en trok des avonds de muziek rond. De onge wone stilte op straat voor den middag bewees, dat toen allen die konden, de radio-reportage volgden. Des middags was het wat drukker in de straten dan anders. Velen gingen de versieringen bezichtigen, die nog wel nergens geheel klaar zijn, maar wel reeds een goed beeld geven van het vele schoons dat Goes op dit gebied wach tende is. Vermelden we nog, dat dadelijk na de huwelijksplechtigheid de klok geluid werd en dat tusschen twee en drie uur carillonbespeling plaats had. Verder wa ren voor het publiek de gebeurtenissen, in Den Haag te volgen door middel van een grooten luidspreker welke door de Fa. Polderman verzorgd werd. HERINNERINGSBOOM GEPLANT. Door de buurtvereeniging „Nieuw Goes" werd gisteren op het Rimmeland- plein een herinneringsboom geplant. Er bestond veel belangstelling voor déze kleine plechtigheid. Ook de beide wet houders, de heeren Van Melle en Dé Roo merkten we op, benevens enkele raadsleden. Nadat de heer A. M. Duyvewaardt, voorzitter der buurtvereeniging, een woord van welkom had gesproken, wer den een tweetal coupletten van het Wil helmus gezongen. De hr. Duyvewaardt wees daarbij op de heugelijke gebeur tenis van dezen dag: het huwelijk van. Prinses Juliana en Prins Bernhard, het steeds sterker wordende nationaliteits besef, en de liefde tot het Oranjehuis, die zich zoo spontaan uit. Spr, herinner de er aan, dat er wel eens andere tijden' geweest waren, toen een Oranjetelg ver jaagd was, en ook toen had men boomen geplant. Spr. sprak tenslotte de hoop uit, dat de boom die thans geplant zou worden, zou opgroeien tot een sieraad van het plein, en het in lengte van da gen zou gewagen van de liefde tot het Oranjehuis. Onder leiding van den boomkweeker Drijfhout werd daarna de boom (een plantaan), geplant. De kinderen uit Nieuw-Goes, bestuursleden en enkele ouderen, hanteerden daarbij de spade. De heer Duyvewaardt, hierna weer het woord nemende, uitte zijn dank aan B. en W. voor de toestemming om dezen boom te mogen planten en sprak daarbij de hoop uit, dat ze ook den boom zouden willen overnemen in beheer en onder houd. Wethouder Van Melle, nu sprekende voor B. en W„ gewaagde in hartelijke bewoordingen van de vorstelijke verlo ving, en drukte er zijn erkentelijkheid groote manufacturierszaak te ovierwe- gen, of ze daar een kleinen inkoop zou doen, toen ze plotseling haar naam boor de uitspreken, Zich omdraaiende, zag ze Traquair, dien ze in de herberg te Blen kenfoot ontmoet had. Ze had in de af geloopen weken nog dikwijls aan hem gedacht en zelfs verwacht, dat hij haar in de vacantie op zou komen zoeken, zooals beloofd had. Hij was vergezeld van 'n dame, die genoeg op hem geleek om Alice, nog voordat zij aan haar voor gesteld was, te doen weten, dat zij zijn zuster was. „Miss Harman, dat is nog eens een geluk!" riep hij met onverholen vreugde uit. „We hebben het net vandaag over u gehad en ons afgevraagd, hoe ik u ooit weer kon ontdekken, want ik ben zoo dom geweest om uw adres niet duidelijk te vragen. Dit is mijn zuster, mrs, Mars- ïall King, van wie ik u verteld heb." De twee vrouwen schudden elkaar de ïand en voelden zich onmiddellijk tot elkaar aangetrokken. Op dat oogenblik met een blos van opwinding op haar ge- aat, zag Alice er op haar voordeeligst uit. Traquair's zuster gevoelde een op rechte bewondering voor haar en het verbaasde haar niet langer, dat haar jroeder zoo verlangend was geweest om Jecovitoltevertraon^ tenichopp®»^ °y en Ow levertraan vo baor Wj ÏT07S f naew>' X (Ingez. Med-J de kennismaking te hernieuwen. „Ik moet u nog wel bedanken, dat u zoo aardig voor mijn jongens geweest bent", zei ze vriendelijk. Ze hebben het nog dikwijls over u gehad, maar we heb ben werkelijk geen kans gezien uit te vinden, waar u woonde. Als een echten man heeft Jack het meest noodzakelijke vergeten te vragen." „Lucy laat nooit een kans voorbij gaan om mij een steek te geven," zei Traquair met zijn breeden, eerlijken glimlach, „Maar nu we'u eenmaal gevonden beb- ben zullen we u niet meer zoo gemak kelijk laten gaan. Wanneer komt u mijn zuster eens opzoeken? Ik beschik maar over haar huis, want, ziet u, dat is mijn werkelijke tehuis, ofschoon ik in de wil dernis bij Blenkenfoot woon.1 „Ik ben erg bezet met mijn tante, haar gezondheid is over het algemeen heel slecht, zoodat ik weinig uit kan. Mis schien wil mrs. Marshall King mij het eerst op komen zoeken. Ik ben iederen middag thuis en mijn adres is George Plein 84". (Werdt rér

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 5