Bij Griep Dampo. Doos 30 ct. ZEELAND. DE m de pijp. WEERBERICHT. MIDDELBURG. Naar wij van de gemeentebedrijven vernemen zal de feestverlichting in de verschillende straten onzer stad heden avond eerder ontstoken worden dan an ders. Vermoedelijk tusschen 5 en 6 uur. RAADSVERGADERING. SINT lAURENS. De eigenlijke feest viering is alhier tot over een ge maan den uitgesteld. In een samenkomst in de kerk is den schoolk'nderen een boek je geschonken en een sinaasappel uit gereikt, terwijl het hoofd der school, de heer Weeda en de heer P. Vader, vice-voorzitter van de Oranjevereen- gingen het woord voerden. Door de kinderen werden eenige versjes ge zongen. Aan vele ouden van dagen en anderen werd een krentenbrood uitge- re ktl In de Geref. kerk kon de radio uitzending beluisterd worden, waarvoor de heeren Verbeek en Pouwer welwil lend een radiotoestel beschikbaar had den gesteld. (Iogez. Med.) Onder luid gejuich en hoerageroep reed de gouden koets tot voor het bor des en terwijl de koninklijke militaire kapel het Wilhelmus inzette, dat het pu bliek uit volle borst meezong, was prins Bernhard zijn jonge gemalin behulpzaam bij het uitstappen. Onder de toejuichingen van het pu bliek bleven beiden, omringd door de bruidsmeisjes en bruidsjonkers, voor de deur wachten tot de Koningin en prin ses Armgard uit de glazen koets waren gestegen. Opnieuw weerklonk het Wilhelmus, en terwijl het gejuich aanhield, begaven allen zich naar binnen. De politie had op het trottoir tegen over het paieis het publiek tot voor het gebouw van de Nederlandsche bank toe gelaten. Een hernieuwd daverend ge juich en een „Lang zullen zij leven" weerklonk toen het jonge paar achter de gesloten balcondeuren verscheen. Reeds stonden de troepen gereed om af te marcheeren, toen de balcon-deuren openginggp en de Prinses en haar ge maal op het balcon naar buiten traden. Het werd een grootsche ovatie. Te kwart over twee werden de mili taire cordons ingetrokken en terwijl de politie de afzetting van het f^oordeinde nog handhaafde, marcheerden de ver schillende troepen-formaties af. Het huwelijks-dejeuner' Aan het huwelijks-dejeuner ten palei- ze Noordeinde hebben ongeveer 210 per sonen deelgenomen. Er was een groote tafel met verscheidene kleine tafels. Tot de g'enoodigden behoorden, behal ve de vorstelijke gasten, o.m. de voor zitters der le en 2de Kamer, alle groot officieren van de Koningin, de minister president dr, Colijn, de minister van buitenlandsche zaken, jhr. mr. De Graeff, de deken van het corps diplomatique, de Zweedsche gezant Von Adlercreutz, en de gezanten van Duitschland, graaf Zech-Burkersroda, en van Groot-Brit- tannië, sir Hubert Montgomery. Voorts de commissaris der Koningin in de pro vincie iZuid-Holland, jhr. mr. dr. Van Karnebeek, de gouverneur der residen tie, luitenant-generaal jhr. W. Roëll, de chef van den generalen staf, luitenant- generaal Reynders, de commandant der zeemacht, vice-admiraal Kruys, de bur gemeesters van 's Gravenhage, Amster dam en Rotterdam en alle officieren van het militaire huis van HM. de Koningin, die in den koninklijken stoet hadden meegereden, o.m. Z.H. Pangeran Adipa- li Ario Mangkoe Negoro VII, die mee gereden had als adjudant i.b.d van H.M. de Koningin. De ruikers. De bruidsruiker van Prinses Juliana bestond uit witte orchideeën (pha- lanopsus) en was met kant afgewerkt. De twaalf ruikers van dé bruidsmeisjes waren uit zacht-rose anjers samenge steld, met fluweelen linten in dezelfde tint als de ceintuur, behoorendè bij de japon. Weinig werk voor den genees kundigen dienst. De groote organisatie, welke de ge meentelijke geneeskundige diens.t, in sa menwerking met andere lichamen, op touw had gezet, heeft gelukkig weinig dienst behoeven te doen. Slechts enkele flauwgevallen personen mee- rendeels dames - heeft zij te verzor gen gehad. Geen enkel noemenswaardig ongeval verband houdende met de feestdruk- te heeft zich voorgedaan. DE FEESTVIERING IN INDIë. Uit Batavia wordt gemeld: De ont vangst van de radio-uitzending uit Ne derland was uitstekend. Overal waren luidsprekers opgesteld, in de hotels, restaurants en sociëteiten waar men in grooten getale met de grootsche natio nale gebeurtenis meeleefde. In Batavia waren bovendien op het terrein van den Pasar Gambir krachtige luidsprekers opgesteld waardoor prac- tisch iedereen in de gelegenheid was mee te luisteren waarvan natuurlijk een zeer druk gebruik werd gemaakt. Jammer was het dat een plotselinge, zware regenbui, nadat het bijna den ge- heelen dag goed weer was geweest, een ontijdig einde maakte aan de viering buitenshuis. Ook elders leefde men het geheele verloop van het huwelijksfeest in de re sidentie mede, waarbij uiteraard de hu welijksvoltrekking ten stadhuize en de kerkelijke plechtigheid een zeer die pen indruk maakten. Op het moment, waarop in de residentie het huwelijk werd voltrokken, donderden in geheel Indië de voorgeschreven saluutscho ten. Te Batavia werd dit eerbewijs ge bracht door een batterij van de gemoto riseerde veldartillerie, welke op het Ko ningsplein was opgesteld, terwijl in Tandjong-Priok waar alle schepen gepavoiseerd waren H. M.'s „Java" door de vuurmonden de heuglijke ge beurtenis daverend verkondigde. In alle gewestelijke hoofdplaatsen in geheel Indië, ontvingen de bestuurs hoofden in openbaar gehoor, dan wel namen op andere wijze de gelukwen- schen van alle bevolkingsgroepen in ontvangst. De feestelijkheden te Batavia beston den uit volksconcerten e.t.q. De Japan- sche ingezetenen hielden een feeërieke optocht voor den gouverneur-generaal. Te Semarang werd de „Gysbrecht van Aemstel" met zeer veel succes 'opge voerd. In Medan gaf men het openluchtspel „Van Juliana tot Juliana". Des avonds is een fakkeloptocht gehouden voor den resident waarbij de sultan van Deli in den stoet liep. Orange vlagt. Ter gelegenheid van het huwelijk van Prinses Jul'ana heeft men te Orange in Frankrijk over,al de Nederlandsche en Fransche vlag uitgestoken. AVONDLIJKE FEESTVREUGDE IN DEN HAAG. De vele tienduizenden, die gisteren naar Den Haag waren gekomen ter bij woning van het huwelijk van Prinses Juliana en Prins 'Bernhard, trokken in den namiddag, toen de officieele plech tigheden waren afgeloopen, in dichte drommen de stad in. Slechts een be trekkelijk gering deel der bezoekers maakte aanvankelijk gebruik van de ge legenheid, die de Nederlandsche Spoor wegen boden om op gemakkelijke wijze Den Haag te verlaten. Slechts zij, die nog een verre reis voor den boeg had den, bezoekers uit het Noorden en de Limburgers, vertrokken uit Den Haag, van Staatspoor en Hollandsche Spoor. De electrische treinen, die met tusschen- poozen van 10 a 15 minuten in de rich tingen Amsterdam en Rotterdam ver trokken, waren nog slechts matig bezet. De meeste feestgasten immers, die nog niet eerder in de afgeloopen weken hier waren geweest, bleven wachten tot na het vallen van de duisternis, om dan de feestverlichting te gaan bekijken. En zoo was het dan laat in den middag en des avonds weer een ongekende drukte in de binnenstad, waar het zelfs in de afgeloopen dagen niet zoo vol was geweest als gisteren. In sommige straten verbood de politie aan een kant den toegang, zpodat hier slechts één-richting- verkeer mogelijk was, wat een aanzien lijke verbetering bij vorige avonden be teek ende. Een groot deel van het po litiecorps der gemeente 's-Gravenhage, dat sedert gistermorgen zeer vroeg een uiterst zwaren dienst heeft gedaan, werd in den namiddag afgelost en vervangen door de rijksveldwacht, welke eveneens in de laatste dagen een zeer belangrijk aandeel in de ordehandhaving in de residentie heeft gehad. Voller dan alle vorige dagen waren de café's en restaurants, die soms ge- ruimen tijd gedwongen waren wegens plaatsgebrek hun deuren te sluiten, waarop het publiek geduldig in een lange rij bleef wachten, tot anderen plaats hadden gemaakt. Onder die om standigheden maakten de kraampjes en stalletjes die eetbare waar verkochten, goede zaken. In het algemeen heerschte er ook in de stad en in de café's meer stemming dan in de voorafgegane bruidsdagen. In vele café's speelde de muziek het Wil helmus? dat staande door de bezoekers werd meegezongen. Er werd in de café's gezongen en gedanst, en af en toe hosten groepen jongelui, vaak getooid in vreemdsoortige costumes of met grijn zende maskers, door de straten. Tot wanordelijkheden kwam het niet, want de feestelijke stemming was goed en bleef goed. Later in den avond begon het bij de stations drukker te worden. Steeds tal rijker werd de menigte, die uit de hof stad naar haar woonsteden wilde terug- keeren. Vele groepen soldaten, die men in den namiddag zonder uitrusting onder leiding van onder-officieren en vergezeld door manschappen van het Haagsche garnizoen door de stad had zien wan delen ter bezichtiging van de versiering, trokken in marschtempo, weer model bepakt en bewapend, onder commando van hun officieren onder de tonen der trompetten of op de maat van de trom mels naar de stations, waar op de goederenemplacementen de voor de militaire transporten bestemde treinen gereed stonden en geleidelijk naar het Noorden, Oosten en Zuiden van ons land vertrokken. Evenals des morgens bij de aankomst van troepen en publiek, liep ook thans bij het vertrek alles in vol maakte orde en vrijwel volgens de vast gestelde regeling, dank zij de perfecte organisatie der spoorwegen. Ook de tallooze autobussen en auto's van allerlei aard verlieten in lange rij Den Haag, waar de trams en- bussen in den loop van den avond weer hun normale route konden volgen, zij het ook dikwijls met groote moeite op kruis punten, waar breede verkeersstroomeh over moesten steken. Tot laat in den avond duurde de feest vreugde voort, die men in de residentie in de komende tijden zeker niet licht zal vergeten. GOES. De raad van Goes zal Dinsdag 12 Jan. a.s. des namiddags 5 uur in openbare vergadering bijeen komen. Eenig punt van behandeling is een voprstel van B, en W. tot het aangaan van geldleeningen ter conversie van be staande leeningen en ten behoeve van de betaling der afkoopsom aan het Be stuur der R.K. scholen. B. en W. noemen een drietal leenin gen, restende 4% pet., die zij kunnen converteeren in leeningen van 4 pet., voorts willen zij ook de alkoopsom voor de R.K. scholen, groot f 98,568, tegen 4 pet. leenen. WALCHEREN. WESTKAPELLE. Woensdag begon nen de huwelijksfeestelijkheden alhier met de uitreiking des namiddags aan de schoolkinderen der 4 hoogste klassen van een jubileumbord. Een beker zal na dien aan de kinderen van de 3 laagste klassen gegeven worden. Ook ontvingen zij de rijmprent met nog een sinaasappel terwijl hun vandaag, Vrijdag, nog een tractatie wachtte. 's Namiddags en 's avonds hadden de commissieleden de prettige, maar zeker niet gemakkelijke taak te vervullen van het beoordeelen van de verschillende winkeletalages. Alhoewel een etalage wedstrijd alhier voor het eerst op een feestprogram kwam, hadden de winke liers beslist mooie, origineele ideeën voor de ramen te zien gegeven, 's- Avonds om 10 uur kwamen de deelne mers op het gemeentehuis bijeen om den uitslag te vernemen. Toegekend werden: le pr, aan L. Mindérhoud Pz. verguld zilveren me daille} 2e, 3e, 4e en 5e pr. respect, aan de firma Gabriëlse, L. Louwerse, J. Hengst, L. Roelse Az„ ieder een zilve ren medaille, aan de overige 7 deelne mers een verzilverd bronzen medaille. 's Avonds had van half 7 tot half 9 in de Ned. Herv. Kerk een wijdingsdienst plaats. Deze werd geopend met een ge meentezang Ps. 1501, waarna ds. Reus een schriftlezing gaf: den 72en Psalm, waarop hij in gebed voorging. Het Dameskoor liet daarop onder di rectie van den heer De Rooij een 4-tal liederen hooren: Wilt heden nu treden; Een vaste Burcht; Wieggelied van Brahms; 'k Hou van Holland. Ds. Reus hield daarop een toespraak in verband met de heugelijke gebeurtenis. Nadat het Chr. Gem. koor onder directie van den heer Ventevogel had gezongen Ps. 63; Feestlied bij het huwelijk van H. K. H. Prinses Juliana en Z. D. H. Prins Bernhard; Mijn Lippeland; Dankt, dankt nu alle God, en gemeenschappelijk staande Ps, 134 3, hield ds. Visser van Domburg een toespraak. Met het ge meenschappelijk zingen van twee cou pletten van „Het Wilhelmus", werd de dienst besloten. WESTKAPELLE, De bewoners van Westkapelle hebben den dag van het huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bernhard, spontaan uiting gegeven aan hun vreugde over deze heuglijke gebeur tenis door het uitsteken der vlaggen uit schier elke woning. Velen hadden hun gevels of ramen versierd met groen. Het gemeentehuis, kwistig versierd met groen, bood 's avonds een schitterend lichteffect, toen de meer dan honderd lichtjes ont stoken waren. De dag werd ingezet met klokluiden van 88,15 u, In den voormiddag werd een wijdingsdienst gehouden in de kerk van de Ger. Gem., welke geleid werd door ds. Verhagen uit Middelburg. Van de gelegenheid om van half 11 tot 1 uur nam. in het Evangeliesatiegebouw naar de radio-uitzending te luisteren is een druk gebruik gemaakt. In den namiddag werden van kwart voor 5 tot. kwart voor 7 twee filmvoor stellingen gegeven voor de schoolkin deren en daarna tot 11 uur nog 3 film voor stellingen voor volwassenen, zmmmim. 's-HËER A RENDSKERKE. Gisten middag omstreeks 3 uur kwam de heer Rijne u t Middelburg per motorrijwiel langs den Rijksweg zoodanig met! eer^'e broken s'eenen fwelke vermoedelijk van een gepasseerde vrachtauto waren afgevallen) in aanraking dat hij over den kop sloeg, waardoor hij nog al eenige verwondingen opl'ep. Dr. v. d. Made van 's-Heer Arendskerke ver leende de eerste geneeskundige hulp, waarna hij per auto naar zijn woon plaats is vervoerd, HANSWEERT. Het sleepschip „Avan ce", schipper Meyer geladen met fosfaat van Gent naar Leuven is Woensdag avond nabij Bath omhoog gevaren en blijven zitten. De sleepboot Betsy is van hier uitgevaren en heeft het schip des nachts kunnen vlotsleepen waarna het de reis heeft voortgezet. HEINKENSZAND. Donderdag heeft de Oranjevereeniging alhier een school feest georganiseerd dat in alle opzich ten geslaagd mag heeten. 's Morgens te negen uur gingen de drie verschillende scholen aan. Nadat de kinderen eenige vaderlandsche liederen hadden gezon gen werden zij getrakteerd op ranja en koeken terwijl elk kind een sinaasappel en een stuk chocolade ontving tevens werd aan elk hunner een schrift gege ven met een omslag waarop het vorste lijk bruidspaar was afgebeeld. In den na middag werd aan de kinderen een film vertoond in het gemeentelijk vergader lokaal waarin alle driehonderd kinderen vergaderd waren. Vertoond werden de foto's van ons vorstenhuis en van de vorstelijke familie van Prins Bernhard. Daarna een teekenfilm en het sprookje van Hans en Grietje, benevens een vermakelijke film ivan een gevelklim mer. In de pauze werden versnaperingen rondgedeeld. Dat de kinderen volop ge noten behoeft geen betoog. Het hoofd der R.K, bijz. school maakte zich zeker tot tolk van alle kinderen, toen hij het comité der Oranjevereeniging dank bracht met het gemeentebestuur. De lichtstoet kon niet doorgaan door de vele zieken in het muziekgezelschap. Van huis tot huis wapperde de drie kleur. YERSEKE. Naar wij vernemen zijn voor rekening van de Nederlandsche regeering nog geen oesters in Frank rijk aangekocht. De prijs was een belet sel, die bedraagt aanzienlijk meer dan in 1935. De onderhandelingen zijn even wel nog niet gesloten, 'Gistermorgen werden een half uur de klokken geluid. In de Concertzaal van den heer Nolet was gratis gelegen heid te lu'ster en naar de radioreportage die uitnemend slaagde. Des avonds een optocht met ver lichting en lampions en muz'ek van 't muziekgezelschap Mozart''. Er werd door de burgerij druk gevlagd. KLOETINGE. Op waardige wijze vierde Kloetinge het huwelijksfeest. Na dat een half uur klokgelui had geklonken werd door de schooljeugd een Oranje boom geplant op het terrein van de Ned Herv. kerk vóór het Gemeentehuis. Door burgemeester Zandee en den hr. J. Q. C. Lenshoek, voorzitter der Oran jevereeniging werden hierbij toepasse lijke woorden gesproken terwijl „Excel sior" eenige muzieknummers ten gehoore bracht. Ds. J. de Vries te Wilhelminadorp, daartoe door de Oranjevereeniging uit- genoodigd als vervanger van ds. P. J. Steinz te Goes, die wegens ziekte ver hinderd was, leidde daarna een wijdings dienst in de Ned. Herv. kerk. Van 1 tot 6 uur werden in dit kerkge bouw driemaal eenige Oranjèfilms afge draaid voor schooljeugd en andere be langstellenden. Des avonds werd een muzikale wandeling gemaakt en tot be sluit werd door de mondorgelclub „Inter Nos" een historisch Leekenspel uitge voerd in het Vereenigingsgebouw geti teld „Wilhelmus van Nassauwe". KRUININGEN. Dank zij het goede weer is de feestviering zeer goed ver loopen. 's Morgens om 8 uur werden de klokken geluid en ging muziek door het dorp. Na de tractatie der schoolkinde ren werd een lindeboom door de school kinderen geplant en door het feestcomi- tee aan het gemeentebestuur overge dragen. Hierbij werd het woord gevoerc door den heer Baarends en burgemees ter De Mul. 's Middags werd een zeer mooie optocht gehouden met versierde wagens waaraan door de verschillende vereenigingen en buurten zeer veel zörg was besteed. In den' lichtstoet viel voor al op „Het Huwelijksbootje" en „Een kasteel Met een dansje in de verschil lende lokaliteiten werd het feest beslo ten. De Chr. zangver. Meisjesver., Vrou wenver., Jongelingsvereen, enz. hielden 's avonds een gezellige bijeenkomst ter eere van het vorstelijk hu welijk. De Zondagsschool was zeer goed hezet. Ds, Mortier opende deze bijeen komst. Met zang, samenspraken, voor dracht enz. werd de avond gevuld. KRABBENDIJKE. Ondanks de korte voorbereiding en tegenwerking om principieele redenen van den wnd. bur gemeester mag dé herdenking van het Prinselijk huwelijk een succes genoemc worden. De versiering der straten, de opgezette eere-poorten, de vérlichting van de talrijke woningen, de étalages van de winkels en het wapperen der i vlaggen gaf een keurigen en feestelijken aanblik. 1 Van 8 tot 9 uur werden van 2 kerken en het gemeentehuis de klokken geluid Daarna had er een optocht plaats met Miers Douwe Egberts Echte Eriesche Heeren-Baai em Baai -TabakNederlands geurigste pijptabak^ f nj (Ingez. Med.) Verwachting tot morgenavond; Matige tot zwakke, later wellicht weer toenemende W. tot Z. wind, helder tot licht bewolkt, later wellicht toene mende bewolking, aanvankelijk nog, droog, temperatuur om het vriespunt tot lichte vorst des nachts, overdag wei nig verandering in temperatuur. Vr. 8 Jan. Zon op: 8 h 10; onder 16 b 04. Licht op: 16 h 34. Maan op: 4 h 32; onder: 12 h 28. N.M.: 12 Jan. Hoog- en Laagwater te VHssingeat Hoogwater. Laagwater, Januari. Vr. 8 10.11 22.49 3.57 16.41 Za. 9 11.12 23.39 5.07 17.38 Zo. 10 12.04 6.06 18.2& Hoog- en Laagwater te Wemeldingei Hoogwater. Laagwater. Januari. Vr. 8 11.45 5.02 17.39 Za. 9 0.28 12.52 6.11 18.39 Zo. 10 1.24 13.46 7,11 19.3$ Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min later, (S springtij 60-tal ruiters gekleed in diverse klee derdrachten en versierde paarden. De schoolkinderen van de O. L. school, d« school met den Bijbel en de Ned. Herv. school getooid met Oranje en vlaggetjes met het muziekgezelschap „Concordia'V Na afloop van den optocht herdacht de voorzitter van het Oranje-comité de heer Frelier de gebeurtenissen wat met een driewerf hoera voor het jonge paar werd besloten. Tusschen 2 en 3 uur had een kerk dienst plaats in alle kerken. Daarna werd onder het zingen van bet „Wilhelmus" de herdenkingsboom geplant door 2 kinderen van elk der genoemde scholen. De voorz. van het Oranje comité hield hierbij een korte toespraak. Namens het gemeentebestuur sprak bij ontstentenis van den wnd. burge meester de 2e wethouder, de heer Ha- verhoek enkele waardeerende woorden tot de groote menigte. Om 6 uur werd weer een kleurige optocht samengesteld waaraan diverse vereenigingen deelna men. Als 'n sprookje kwam het kleurige licht met de versierde wagens uit. Het muziekgezelschap speelde vaderland sche liederen die de groote menigte spontaan medezong. Daarna gaf „Concordia" op de in feestdos versierde muziektent een kort concert samengesteld uit vaderlandsche liederen, die door de groote menigte uit volle borst werd medeg'ezongen. De Krabbendijkenaren hebben dezen feestdag gevierd op prettige en behoor- lijke wijze, geen wanklank werd ge hoord. N00RD-BEVELAND. KORTGENE. Het feest begon m deze gemeente met klokgelui. Het muziekge zelschap „Eendracht Maakt Macht" gal onder leiding van den heer A. B. Holster gewijde muziek ten beste. In de Ned. Herv. Kerk werd een kerk dienst gehouden, waarin ds. Van der Most-Van Spijk 't woord voerde, in het gymnastieklokaal der O. L, school kott» den de ingezetenen, die geen radiotoe stel bezitten de uitzending volgen. Ve len hebben van deze gelegenheid ge bruik gemaakt. De kinderen, zoowel van de O. L. school, als die van de bewaarschool werden getracteerd. Een optocht door het dorp volgde. Des namiddags had er een aanbieding van de Oranje Vereen, plaats van een gedenkteeken voor het gemeentehuis. Dit gedenkteeken bestond uit de aan bieding van een vijvertje met beplan ting. Daar het nog niet geheel^ compleet was, kon slechts een klein gedeelte in overdracht gegeven worden. De heer A A. Schuit, voorz. van de Oranjevereem- ging, verzocht daarna aan liet gemeen tebestuur bist gedenkteeken te aanvaar-

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 2