Juliana, Kroonprinses der Nederlanden, Gehuwd 7 JANUARI 1937 hi 7 JANUARI 1937. 180e JAARGANG. NUMMER 5. DONDERDAG 7 JANUARI 1937. 180e JAARGANG. g|ggpg{|£ Een historische dag voor het Nederlandsche volk. Storm over Zeeland! De winden jagen laag over 't land, de boomen klagen, de wereld is somber, triest en koud; de dagen verglijden: het jaar wordt oud. Wij zaten, gedoken in duisternis, het leven was eenzaam, vol droefenis; wij vreesden der dingen ontwikkeling, wij misten der harten verteedering. Gleed daar niet een licht langs de Oosterkim? Gaan wij een beter tijdvak in? Staat er een nieuwe lente te komen? Worden tot waarheid nu veler droomen? Weer veegt de storm door Walcherenland, maar vlaggen wapp'ren te allen kant. In het eerste begin van het nieuwe jaar staat het volk van Zeeland en Walcheren klaar. Zij kenden Oranje door d'eeuwen heen, zij weten, boven Oranje gaat geen, zij gevoelen der dingen ontwikkeling, zij herwonnen der harten verteedering: Prins en Prinses voor het trouw-altaar, geen blijder tijding, geen schooner maar'! Nog is de hemel niet wolkeloos, nog is ons leven niet zorgeloos maar moed en bezieling vinden wij in het jonge geluk van ons Vorstengezin. In steden en dorpen klink', als vroeger, de beê: Vivat Oranje! Vivat, hoezee! Vertrek van den stoet. weiaUji 31 t v wjïche Q MIDDELBURGSCHE COURANT ^^^GOESCHECOUUUIT^^M „JDk is dan eindelijk de dag, naar wel- Stifle bevolking van het geheele Neder landsche rijk in Europa en overzee en zeer velen buiten onze landsgrenzen in ■alle vijf de werelddeelen sedert 8 Sep tember 1936 reikhalzend hebben uitge zien, de dag, die een dag van vreugde is voor ons geheele volk, omdat hij een nieuwen bloei inluidt van het aloude Oranjehuis, Het huwelijk van onze Kroonprinses Juliana met prins Bernhard van Lippe- Biesterfeld is op luisterrijke wijze vol trokken temidden van een jubel van tienduizenden, die uit alle deelen van ons land en zelfs van verder, naar Den Haag waren getrokken, om het groot- sche feest mee te vieren. Sedert het huwelijk van H. M. de Koningin, in 1901, is geen uitbundiger huldebetooning en zijn geen treffender blijken van diep ge wortelde aanhankelijkheid en trouw der koninklijke familie ten deel gevallen. Voor ieder die dezen dag mocht mee beleven hetzij dat men het voorrecht had, temidden der honderdduizendkop- pige menigte de koninklijke bruid en haar bruidegom op dezen geluksdag te mogen gadeslaan, hetzij dat men buiten de residentie dank zij het wonder van de radio het verloop der gebeurtenissen op den voet heeft kunnen volgen, zal dit een onvergetelijke dag blijven, een dag van historische beteekenis voor het Ne derlandsche volk. Nachtwacht langs den bruids- weg. Reeds vóór 12 uur vannacht waren er belangstellenden die langs de route een plaats hadden bezet. Zij konden uiter aard nog te kust en te keur gaan en na men de mooiste plaatsen in, die zij meen den te vinden in de naaste omgeving van het Buitenhof en nabij het Koninklijk paleis aan het Noordeinde. Gehuld in jassen en bouffantes, met dekens om zich heen gewikkeld, zaten de meesten op kleine vouwstoeltjes en sommigen op stukken zeil of dekens op de straat, waar zij het zich dan, zoolang de ruimte het toeliet, gemakkelijk maakten door zich languit te strekken en zoo mogelijk een dutje te doen. Venters met stoven met kooltjes vuur en met etenswaren, kon den te middernacht reeds zaken doen en de markt, die aanvankelijk weinig leven dig was, werd naarmate de nacht vor derde, williger. Een geluk was het voor deze lieden, dat de regen, welke gister vrijwel onaf gebroken en ook des avonds had neer gestroomd, tegen half twaalf was opge houden en op allerlei wijzen kortte men zich den tijd. Er werd kaart gespeeld, we zagen zelfs een enkel zakschaakbord in gebruik, bij het licht der lantaarns lazen velen hun krantje, doch hoofdzakelijk amuseerde men zich met de opmerkin gen van zijn buren en met de kostelijke staaltjes van volkshumor, welke daarbij ten beste werden gegeven. De eerste treinen komen binnen. Tegen vier uur vanmorgen werd het levendig op en om de beide Haagsche hoofdstations. Te 4,23 uur kwam aan 't staatsspoorstation de eerste trein bin nen, zeven minuten later reeds door 'n tweeden gevolgd, en toen bleef het met onregelmatige tusschenpoozen zoo door gaan. De eerste vijf binnenkomende trei nen vervoerden uitsluitend militairen en wel de detachementen die deel zou den uitmaken van het afzettingscordon langs den bruidsweg, uit Arnhem, Nij megen, Den Bosch, Ede, Amersfoort, Middelburg enz. Tegen vijf uur was het verkeer in de stad reeds geweldig druk. Onder trom petgeschal en tromgeroffel trokken de troepen iyaar hun bestemming. De ma riniers, die tegen vijf uur aankwamen, hadden veel belangstelling door hun kranig marcheeren, de martiale uniform hunner officieren en de schrille tonen der pijpers. Omstreeks dezen tijd naderden nog verschillende gemotoriseerde militaire colonnes, voorafgegaan door afdeelin'gen motorrijders, langs den Benoordenhout- scheweg in zware camions de residentie. Ook het gewone autoverkeer begon toe te nemen. Tal van auto's met de registratieletters van alle provincies kwamen langs Rijswijkscneweg, Bezui- denhoutsche- en Benoordenhoutscheweg, Den Haag binnen. De meeste werden gedirigeerd in de richting van het Malie veld, dat aan den rand van de binnen stad een prachtig groot parkeerterrein •lii'j.. "V vormde, w,aar honderden en honderden auto's plaats konden vinden, en dat in de vroege ochtenduren hel verlicht was door speciaal voor dit doel aangebracht, schijnwerpers. Autobussen en particulie re auto's schaarden zich rij ,aan rij en de inzittenden trokken langs Voorhout en Vijverberg de stad in, vouwstoeltjes, dekens en pakken proviand meedragend. Tegen zeven uur waren de beste plaatsen langs de geheele route reeds bezet en stonden oi zaten in vele straten de menschen reeds eenige rijen dik langs den weg. Een schoone dag. In den loop van den nacht had een krachtige westenwind de dikke regen wolken weggevaagd en den hemel schoongeveegd. Tegen acht uur, toen een rose gloed den Oostelijken hemel kleurde, was het duidelijk, dat men, al thans in de ochtenduren een stralend zonnigen, zachten winterdag mocht ver wachten. Een zon van vreugde rees boven Ne derland. In de latere morgenuren hield de stroom van de belangstellenden van bui ten af naar de binnenstad aan. Vooral in de omgeving van het paleis, was lang vóór dat het uur van vertrek van den stoet was aangebroken, de bruidsweg al omgeven door een groote menigte toe schouwers. In de Parkstraat was om streeks half tien al geen plaatsje meer onbezet en dit was eveneens het geval in de Heulstraat en op den Kneuterdijk. Door muziekkorpsen werden vader- landsche liederen gespeeld, die door het wachtend publiek werden meegezongen. Tegen tien uur marcheerden onder de tonen van de Koninklijke militaire ka pel onder leiding van kapt.Walther Boer, de grenadiers en jagers naar het paleis op, en vormden daar voor de vleugels de eerewacht. De muziek stelde zich links van den ingang op. De grenadiers stonden onder comman do van luitenant-kolonel Van Voorthui zen en de jagers onder bevel van luite nant-kolonel Adams, terwijl de leiding van de gezamenlijke eerewachten kolo nel Van den Bent was toevertrouwd. Bij hen voegden zich nog tal van an dere hooggeplaatste militairen. Tegen half elf arriveeren de afdee- lingen bereden marechaussee, de rijden de artillerie en het commando cavalerie met standaard en muziekkorps, welke de kop van den bruidstoet zullen vor men voor het Kon. Paleis, Even later kwamen ook de huzaren in blauwe uni form voor het paleis aan. Inmiddels hadden zich in de Paleis straat de gala-hofrijtuigen opgesteld, waar'n de familieleden v,an het bruids paar en de overige gasten, die in den stoet zouden meerijden, zouden plaats nemen. Van buiten af kon men bemerken, dat ook in het paleis levendige belangstel ling bestond voor het aantrekkelijke militaire schouwspel buiten. Af en toe zag men eenige bruidsjonkers en bruids meisjes en later ook Prinses Juliana en haar bruidegom naar buiten kijken. Tegen elf uur reden de eerste berli- nes, bestemd voor de bruidsmeisjes en bruidsjonkers uit de Pale sstraat het voorplein van het Koninklijke p,alies op. Terwijl deze instapten zag men H. M. de Koningin voor een der benedenra men van het paleis verschijnen om het vertrekken gade te slaan. Nadat de hofrijtuigen w,aren opgere den, kwam dan eindelijk het oogenblik waarop door talloozen met spanning werd gewacht: de gouden koets, waar in het bruidspaar naar het stadhuis en naar de kerk kon rijden, kwam lang zaam uit de Paleisstraat rijden en zwenk te het voorplein cp. Commando's weerklonken, de troe pen brachten de voorgeschreven eerbe wijzen en de militaire kapel zette het Nederlandsche volkslied in. Op dat moment verscheen het bruids paar op het bordes van het paleis. Het duurde eenige oogenblikken, voordat Prinses Juliana en Prins Bernhard in de gouden koets hadden plaatsgenomen en in dien tijd nam het publiek het „Wil helmus" over en zong de tweede strofe mee. Langzaam reed de gouden koets het Voorplein af en toen barstte een da verend en langdurig gejuich uit de dicht opeengepakte menschenmenigte los. Nauwelijks was de gouden koets het Voorplein afgezwenkt en het Noordein de ingereden of de glazen koets, be stemd voor H. M. de Koningin en Prin ses Armgard, reed voor. De kapel ging voort met het spelen van het „Wilhelmus", het gejuich hield aan, weer klonken de commando's, weer werden de militaire eerbewijzen ge bracht en toen verscheen H. M. de Ko ningin, onmiddellijk gevolgd door Prin ses Armgard op het bordes. De Koningin was gekleed in een pa- relgrijzen mantel, grijzen hoed en droeg het blauwe lint met het eere-teeken van grootmeester der orde van den Neder- landschen leeuw. Prinses Armgard droeg een wit her melijnen mantel met een rose bloem en een hoed met groote witte veer. Toen de glazen koets in het Noord einde was gekomen, hield de muziek met het spelen van het Wilhelmus op en re den de overige galarijtuigen voof. Het publiek was opgetogen over den kleurrijken stoet, een wondere menge ling van prachtig'e toiletten en uniformen. SAMENSTELLING VAN DEN STOET. De stoet werd geopend door een af- deeling Koninklijke marechaussée te paard, ter sterkte van 8 ruiters, gevolgd door een afdeeling van het korps rijden de artillerie, in de blauwe uniform, ter sterkte van 16 ruiters alsmede 9 trom petters. Hierna kwam een eskadron van 2 pe- letons van het 3e half regiment huzaren, samengesteld uit de drie in Den Haag aanwezige eskadrons, voorafgegaan door den standaard van het 3e half regiment huzaren en het muziekkorps. Dan kwamen 3 berlines, elk bespan nen met 2 paarden en gaande 1 lakei naast elk portier, waarin gezeten waren de bruidsmeisjes en bruidsjonkers. Vervolgens kwam de gouden koets met het prinselijk bruidspaar. De koets was bespannen met acht paarden, voor afgegaan door 2 postillons, gaande een koetsier naast elk paard en vier la keien naast elk portier. Het bruidspaar had een eere-begelei- ding van 20 officieren, allen in de huza ren-uniform met blauwe uitmonstering in ceremonieele tenue. De commandant van het 2e regiment huzaren, kolonel baron Creutz, reed ter rechterzijde van de koets en de ritmeester Latour, die het escorteerend eskadron commandeerde ter linkerzijde. Acht officieren der huza ren reden voor de koets, 2 officieren rechts en 2 links en 8 officieren achter de koets. Onmiddellijk hierna volgde de glazeft koets, waarin gezeten waren H.M. de Koningin en H.D.H. Prinses Armgard. Het rijtuig was bespannen met 4 paar den, gaande een koetsier naast elk paard en 4 lakeien naast elk portier. De chef van het militaire huis van H. M. de Koning n, vice-admiraal Bau- duin en de gouverneur der residentie, luitenant-generaal jhr. W. Röell reden respectievelijk ter rechter- en ter lin kerzijde van de koets. De over'ge of ficieren van het mili'/iire huis van H, M. reden naast en achter de koets. Na de glazen koets volgde een ber- line, bespannen met v er paarden, gaan de twee lakeien naast elk portier en waar'n gezeten waren Z. H. Hertog Adolf Friedrich van Mecklenburg en Z. D. H. Prins Ernst Aschwin van Lippe- Biesterfeld. Daarna kwamen twee Berlines, elk bespannen met vier paarden, gaande twee lakeien naast elk port er; daarin zaten onderscheidenlijk H. H. hertogin Adolf Friedrich van Mecklenburg en Z. D. H. Prins Julius zur L'ppe in de eerste en H. D, H. Prinses Julius zur Lippe en graaf Rabe Oeynhausen-Sier- storpff in de tweede. Daarachter kwamen dr'e coupé's ook met vier paarden bespannen en gaande twee lakeien naast elk por ier, waarin onderscheidenlijk gezeten waren jonk- vrouwe L. P. van de Poll, dame du palais honoraire van H. M. de Konin gin en jhr. mr. F. Beelaerts van Blok land, kamerheer i.b.d. van H. M. de Koningin, vice-pres dent van den Raad van State; de volgende met mevrouw Beelaerts v,an Blokland en professor dr. J. Huizinga en de derde gravin Rabe Oeynhausen-Sierstorpff en kolonel Von Pan'schul'tzew. Achter het laatste hofrijtuig volgde een afdeeling veld-artillerie te paard v,an hef 2e regiment, waarbij ingedeeld waren 12 trompetters met de paukt**!. Na het detachement artiller e kwam 'n eskadron van 2 peletons van het 3e half regiment huz,aren, terwijl de stoei ge sloten werd door een afdeeling polilie- troepen te paard, ter sterkte van 8 rui ters. HET BRUIDSTOILET DER PRINSES. Het toilet der Koninklijke bruid is van Ivoire Satin peplum. Het is in overleg met de Prinses gemaakt: een eenvoudig, smaakvol gedrapeerd model, waarvan de sierlijke lijnen aan een Grieksch gewaad doen denken, met daarover een mante.au de cour. De sluier is van tulle, geborduurd met zilveren rozen, die zoo zijn ge rangschikt, dat men er de emblemen van Lippe-Biesterfeld 'n herkent. De bruidskrans is van oranjebloesem en gegarneerd met vijf echte brillanten rozen, in grootte afloopend, wederom zoodan'g geschikt, dat zij het embleem Lippe-Biest'erfeld vormen. De ceintuur is gegarneerd met na tuurlijke oranje bloesems, waarbij als aardige bijzonderheid is te vermelden, dat deze ,afkomst'g zijn gedeeltelijk van bloeiende oranjeboomen van Paleis het Loo, gedeeltelijk gezonden zijn door eenige Nederlanders die in Italië wo nen. De manteau de cour, waarvan de sleep vijf meter l,ang is, wordt opgehou den door v'er in het wit gekleede kin deren. De japonnen der twaalf bruidsmeisjes zijn van hetzelfde model als de Bruids japon; ze zijn bij !wee tegelijk in fijne

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 1