ZEELAND. Griep, Influenza. ^^spoedig KERK EN SCHOOL BUITENLAND. DE OOSTENRIJKSCHE PERS OVER NEDERLAND. HET ZELFSTANDIG UITOEFENEN VAN BEROEPEN EN BEDRIJVEN DOOR VREEMDELINGEN. ONZE HANDELSBETREKKINGEN MET ITALIë. AAN H. H. CORRESPONDENTEN. ZEELANDS DEEL IN HET HUWELIJKSGESCHENK. MIDDELBURG. DE FEESTEN. Uitreiking feestpakket. Het souvenir voor de kinderen. De lichtstoet. Wind en regen vijanden der versiering. GOES. Aanrijdingen. Herinneringsboom. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. Oranjefeesten te 's-Heer Arendskerke uitgesteld. BEURS VAN AMSTERDAM. BEURSTHERMOMETER WOENSDAG. Philips - H.V.A. - ObLMarkt- Amerika - H.V.A. -* Koninkl, Suiker Amerika ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. te. herstellen, zijn een paar Mijnhardt'e Poeders. Per stuk 8 ct.doos 45 et. Bij Uw Drogist. (Ingez. Med$ Waarheidsgetrouwe en deug delijke voorlichting, (i!) DE TOESTAND VAN DEN PAUS. ARITA VERDEDIGT HET DUITSCH- JAPANSCH VERDRAG. Men schrijft uit Weenen aan de N.RC.: Sinds eenige dagen houdt de geheele Weensche pers zich bezig met de poli-j tieke en oeconomische toestanden in Nederland. Er verschijnen hieromtrent lange artikels in de bladen die over het algemeen zeer waardeerend zijn en den stabielen toestand in het land prijzen. Ook aan de huwelijksfeestelijkheden worden lange geïllustreerde berichten gewijd. Men maakt melding van geruch ten dat het Prinselijke paar de huwelijks reis naar de wintersport in Oostenrijk zal maken. In de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer inzake het wetsontwerp tot regeling van het zelfstandig uitoefe nen van beroepen en bedrijven door vreemdelingen geeft de regeering een overzicht van de belangrijkste gevallen, waarin krachtens de nieuwe wet een vergunning noodig zal zijn, zoodra een bedrijf of beroep krachtens die wet is aangewezen. Het spreekt vanzelf, dat onafhanke lijk van deze vergunningen, voor de te werkstelling van vreemd personeel steeds een afzonderlijke vergunning ver- eischt is, krachtens de wet van 16 Mei 1934, zooals hieronder voor enkele ge vallen vermeld, 1. Ten aanzien van den vreemdeling, die hier te lande zelfstandig het beroep of bedrijf uitoefent geldt dan het vol gende: a. Indien de zaak hier te lande is ge vestigd, heeft hij vergunning noodig krachtens de nieuwe wet; b. Indien de zaak in het buitenland is gevestigd en hij hier een bijkantoor of andere nederzetting gevestigd heeft, welke niet zelfstandig rechtspersoon is, heeft hij eveneens vergunning noodig krachtens de nieuwe wet. Voor den be stuurder, zoo deze vreemdeling is, heeft hij een vergunning noodig krachtens de wet van 1934; c. Indien de zaak zelve in het buiten land is gevestigd en hij hier een bijkan toor, filiaal of andere nederzetting ge- vesigd heeft, welke wèl zelfstandig rechtspersoon is, heeft hij daarvoor geen vergunning noodig. Slechts behoeft de bestuurder van de rechtspersoon, zoo hij vreemdeling is, een vergunning als be doeld onder 2; d. Indien de zaak in het buitenland is gevestigd, en hij hier werkzaamheden ten behoeve van derden verricht of laat ver richten, is daarvoor vergunning ver- eischt krachtens de nieuwe wet. Ge bruikt hij voor de werkzaamheden vreemd personeel, dan behoeft hij daar voor tevens vergunning krachtens de wet van 1934. 2. De vreemdeling, die bestuurder is of een bestuurdèrstaak vervult bij een in Nederland gevestigde rechtspersoon, welke zelfstandig het aangewezen be roep of bedrijf uitoefent, heeft vergun ning noodig krachtens de nieuwe wet. 3. Voor het in het buitenland geves tigde lichaam is de toestand als volgt: a. Indien het hier een bijkantoor of andere nederzetting heeft, welke niet zelfstandig rechtspersoon is, is daarvoor een vergunning vereischt krachtens de nieuwe wet; b. Indien het hier een bijkantoor, fi liaal of andere nederzetting heeft, welke wèl zelfstandig rechtspersoon is, is daar voor géén vergunning vereischt. De be stuurder van de rechtspersoon behoeft, zoo hij vreemdeling is, een vergunning als bedoeld onder 2; c. Indien het hier werkzaamheden ten behoeve van derden laat verrichten, heeft het daarvoor vergunning noodig. Worden de werkzaamheden verricht door vreemd personeel, dan is tevens 'n vergunning vereischt krachtens de wet van 1934 Nieuwe overeenkomsten. Op 5 dezer heeft te Rome de onder teekening plaats gehad van een voor- loopige handelsovereenkomst en van 'n clearing-overeenkomst tusschên Neder land en Italië. Hiermede is voor den tijd van 6 maanden de grondslag gelegd voor da handelsbetrekkingen tusschen beide landen. De voorloopige handelsovereenkomst regelt in de eerste plaats den invoer van Italiaansche goederen, die in Nederland aan contingenteering zijn onderworpen Deze contingenten, berekend op een half jaar invoer, komen overeen met de in het handelsaccoord van 29 Juli 1935 vastgestelde contingenten, met uitzon dering van die voor kunstzijden garens, kunstzijden weefsels en kousen en sok ken, die met 10 werden verlaagd.' Wat betreft de uitvoer-mogelijkheid van Nederland naar Italië gedurende de periode van 1 Januari30 Juni 1937, zijn voor 17 producten afzonderlijke be dragen vastgesteld en is voor de niet niet met name genoemde artikelen een totaal bedrag bepaald. Voor deze niet genoemde artikelen worden door Italië invoervergunningen afgegeven tot 50 van de waarde van den invoer in de overeenkomstige periode van het jaar 1934. De bepalingen betreffende invoer rechten en monopolieheffingen uit de vorige overeenkomsten zijn gehand haafd. Wij verzoeken onzen plaatselijken correspondenten nogmaals dringend de berichten over de feestelijkheden mor gen, overmorgen en Zaterdag, zoo be knopt mogelijk te maken. Naar wij van den penningmeester van het Provinciaal Werkcomité, jhr. F. Beelaerts van Blokland te Middelburg, vernemen zijn thans alle afrekeningen van onze provincie voor het nationaal huwelijksgeschenk binnen. Na aftrek van alle onkosten is de op brengst in Zeeland in totaal ruim 12.400.—. Naar wij vernamen zal de S.D.O.A., die voor deelneming aan het eerbetoon Woensdagnacht naar 's Gravenhage vertrekt, Donderdag om 21,36 uur hier terugkeeren. eTr aanvulling van het verslag in het tweede blad, nog het volgende: Hedenmorgen zijn de st/idgenooten, die het minst bedeeld zijn te achten met aardsche goederen, in de gelegen heid geweest bij het Burgerlijk Armbe stuur of bij een der diaconiën een feest pakket in ontvangst te nemen. Dede stonden gereed verpakt voor één, twee, drie of meer personen, terwijl de le veranciers in de pakken meer hadden gedaan d,an het berekende bedrag zou doen vermoeden. Wij maakten een deel der uitreiking in het Bunrgerlijk Armbestuur waar al leen reeds 500 pakketten te samen voor 1200 personen zijn uitgereikt mede en zagen de dankbare en glundere gezich ten van hen, die voor eenige dagen in het bezit van kruidenierswaren e.d. werden gesteld. Het is zeker niet het minste onderdeel van de feesten. Hedenmorgen hebben een zestal leden van de samenwerkende besturen ieder twee scholen bezocht om aan de kin deren het souvenir van Rijk en ge meentebestuur, de plaat met het ge dicht v,un Boutens uit te reiken, waar bij namens de festcommissie een trac- iatie was gevoegd. Het was dus op de scholen een feestmorgen en wij hoorden bij het passeeren van een der scholen het Wilhelmus weerklinken. Men deelt ons mede, dat niet de sla- gerspatroonsvereeniging, doch een ha- rer leden zal deelnemen aan den licht stoet. Heden tegen den morgen is het hevig begonnen te regenen en daarbij ook hard gaan waaien en zooals te vreezen was, dit heeft' hier en daar meer oi minder belangrijke schade toegebracht aan de versieringen. Verschillende vlag gen hebben het begeven, waaronder die van het Stadhuismaar ook aan tal van versieringen zijn beschadigingen het ge- volg. Zoo zagen wij een der zuilen bij de Kon'ngsbrug als slachtoffer van de krachten der natuur ter aarde liggen, elders waren snoeren groen of vlaggen afgebroken, had men zuilen beter moe ten vast makeii enz. Het post- en telegraafkantoor zal cp Vrijdagmiddag te 2 uur voor den pos tdienst worden gesloten. Op dien dag zal ook de avondbestelling niet worden uitgevoerd. De telegraaf- en te lefoondienst evenwel blijven ongewij zigd. Er heeft morgen te Goes geen be stelling van post plaats. Afgifte van 10 11 uur. Openstelling kantoor voor den telegraaf dienst van 89 uur. Voor den Postdienst, alleen zegelverkoop en af gifte aangeteekende stukken, van 89 en van 1041 uur. Gistermiddag kwam mej. K. Weezepoel van Krabbendijke, voor Centraal op de Groote Markt in botsing' met een motor rijder. Beiden vielen over den grond. Mej. W. bekwam eenige ontvellingen en de motor werd licht beschadigd. Hedenmorgen kwam de auto van den heer J. M. K., op den hoek Oost singel-A. Joachimkade in botsing met een tankwagen van de Shell. De auto van den heer K, werd vrij zwaar bescha digd. De 20-jarige Hdie in de auto zat bekwam een lichte hoofdwonde. De po lilde stelt een onderzoek in nadr de schuldvraag. Aan mej. Chr. Duvekot, tot voor eenigen tijd kindermoeder en het laatst werkzaam als hulp in de huishouding, in het Weeshuis alhier, is per 1 Jan. jl. eervol ontslag verleend. De buurtvereen'ging „Nieuw Goes" heeft van B. en W. vergunning verkre gen voor op het Rimmelandplein alhier, ter herinnering aan het huwelijk van De beide nieuwe overeenkomsten tre den in de plaats van het clearing-arran gement en handelsaccoord van 29 Juli 1935. H. K. H. Prinses Jul'ana en Z. D. H. Prins Bernhard een boom te pl.an en. Dit zal geschieden op Donderdag 7 Januari des namiddags om half drie door de kinderen van de leden der Buurtvereeniging. ARNEMUIDEN. Ook alhier zijn alle straten feestelijk versierd met poorten, zuilen, slingers, enz. Het feestprogram ma dat Vrijdag afgewerkt zal worden, vermeldt: v.m. 8 klokluiden, 8.30 ieest- inleiding, 9 reveille van den toren door Arne's Genoegen, 9.30 optocht door het dorp met verschillende vereenigingen en corporaties; n.m. 1.30 zang op de Markt door ongeveer 350 leerlingen der scholen; 2 u. volksspelen op de Markt; 7 u. des avonds concert op het Marktplein daarna een fakkel- en lampionoptocht met muziek. Zaterdag 9 Jan. des middags te 1 h 30 zullen kinderspelen plaats hebben op het Marktplein. 'T ZAND. Het feestprogramma alhier luidt: Donderdag 10 uur klokluiden; dege nen, die geen radiotoestel bezitten, wor den in de gelegenheid gesteld kosteloos de radio-uitzending van het huwelijk on zer Prinses te beluisteren; dit zal plaats hebben in het Vereenigingslokaal het welk geopend is van 10 uur af. Vrijdag: des avonds om 7.30 uur een Herdenkingsdienst in de Ned. Herv. Kerk, met medewerking van de zangver- eeniging „Looft den Heer". Sprekers zijn ds. J. W. van Kooten van Koudekerke en ds. A. H. Oussoren van Middelburg. Zaterdag: 2.15 uur kinderzanghulde nabij de bakkerij van den heer Mol. Na afloop hiervan bij gunstig weer een vlag- genoptocht met medewerking van een muziekkorps. RouteKoudekerksche weg, Lage weg, N. Vliss. weg tot „De Buitentuin", alwaar dan een kinderfeest zal plaats hebben. Hier worden films vertoond, de kinderen getrakteerd, ver teld, gezongen enz. enz. Gisteravond kwam het bestuur der Oranjevereeniging onder leiding van haar eere-voorzitter, burgemeester Elenbaas, in spoedeischende vergadering bijeen. Aangezien de feestelijkheden zouden plaats hebben voor het gemeentehuis, was het bestuur van meening, wegens het overlijden van mevr. Vogelaar, die naast het gemeentehuis woonde, en die Vrijdag vermoedelijk begraven zal wor den, de feestelijkheden deze week te moeten uitstellen, waartoe z.h.s. werd besloten. De datum van het feestvieren werd nader vastgesteld op M,aandag en Dins dag a.s. Het programma hetwelk eerst was vastgesteld op 7, 8 en 9 Januari 1937 z,al zoodanig gewijzigd worden dat feestelijkheden, welke eerst op 7 en 9 Januari 1937, nu zullen plaa!s vinden op 11 Januari 1937 en van 8 Januari 1937 op 12 Januari 1937. Vervolgens werd besloten de versie ring welke in de Dorpstraat was aan gebracht tot en met Zaterdag te verwij deren. BAARLAND. Alhier heeft de Oranje vereeniging in samenwerking met het fanfarecorps voor Donderdag eenige feestelijkheden georganiseerd. Een muzikale wandeling, met, bij vol doende deelname, een licjhtstoet, ge volgd door een concert op de muziek tent, waarbij het Dorpsplein door was fakkels zal worden verlicht. Later volgen vertooningen van de verlovings- en huwelijksfilm.. Hoewel op het, in September gehou den, en zoo schitterend geslaagde, ver lovingsfeest, geen enkele wanklank werd vernomen, heeft thans de burge meester vergunning tot het geven van dansmuziek geweigerd. HEINKENSZAND. Morgen zal alhier een schoolfeest worden georganiseerd door de Oranje-vereeniging. In den mor gen zullen de kinderen in de verschil lende scholen worden getracteerd terwijl in den middag in het gemeentelijk verga derlokaal een bioscoopvoorstelling voor alle leerlingen der verschillende scholen zal worden gegeven. Ook daar zullen de kinderen versnaperingen worden aange boden. Verder zullen zij naast de her inneringsplaat een cahier ontvangen met een herinneringso'mslag; de herinnerings beker kan pas later worden gegeven om dat deze niet voor of op 7 Jan. konden worden geleverd. Voorts ontvangt elk kind een lampion compleet, om bij gun stig weer des avonds in een lichtstoet te worden gebruikt. In den mof-gen zal door de Roomsch-Katholieken 'n Hoog mis worden gehouden, terwijl des avonds door de Herv. Gemeente en de Gerefor meerden gemeenschappelijk een wij- dingsdienst in de Herv. Kerk zal worden gehouden. Te ongeveer half acht zal het muziekgezelschap „Euterpe" een muzi kale wandeling maken door het dorp met fakkellicht terwijl daarachter de school- en zeer zeker ook andere kin deren en grooteren, zuller. gaan. IERSEKE. De Oranje-vereeniging stelt de gelegenheid open in de Con certzaal van hotel „Nolet" morgen te luisteren naar het ooggetu'genverslag v,an het huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bernhard. Toegang is natuurlijk geheel vrij. Eerste noteering is vorige koers(en); daarachter officieele noteering van he den; beteekent: geen noteermg ontvangen. Denemarken Oblig, 99%99% Amsterdam 1934-4% 100%r Zeeuws. Hyp. B-4% 99% Cities Service Cy. P. 1958 5 55%56 A Pref. Jurgens A, 131 A Ned. Gist- en Spiritusf 465%468% A De Schelde N.B. 67%69% C Am. Smelt en Ref. 67%68% A Born. Sum. H.M. 195192 A Houth. Alberts 100 C Union Pac. Rr. 96%97 C Int. Nickel Cy. 46%47 Ned. 1000-4 100%—100% O. Indie 34 1000-4 100%—100% Engeland 1960-90 4 86—85% A Koloniale Bnk 7879% A N.I. Hbk. 1000 157—154% C Ned. H. M. 1000 184%—183 A v. Berkels Pat. 55%—56 C Calvé-Delft 93%—95%-94% A Philips Gem. B. afg. 331%—326-33. C Unilever 173%—477-74%. C Am. Car en Foundry 41%42%, C Anaconda Cop. 40—40. C Bethlehem St. 5556%-%. C Kennec Copper 4647%, C U. States St!. C. 56%—56%-%. C North Am. Cy. 23%(23%. A Kon. Petr. Mpij. 428419%-16. C Contin. Oil Cy. 32%—32%-%. C Ph'lips Petr, Comp, 37%38%, C Shell Union O.C. 21%21%-%, C Tide Water Ass. Oil 15%16-16, A Ned. Scheepv. U. 124>125-21. A H.V. Amsterdam 495494-86. A Java Cult. Mij. 237240-35. A N.I. Suiker U. 169-169-72. A Deli Batavia 257%—259-57%. Schepen Rubber - Wettig gedeponeerd. C Deli Mij. 1000 320%—319%-17 A Senembah 287%289-86. C Balt'more en Ohio 1616%-%, C Southern Pac. Cy. 3233%-32%. A Southern Rlw. 1818 %1 A Amst. Rubb, C. 304%308-10%. A Deli-Bat. Rubb. 184%—188%-86%, A Hessa Rubber 191il98-99%. A Serbadjadi S.R. 171%—177-79. WISSELKOERSEN. Londen Berlijn Parijs Brussel New-York Reismarken Heden Gisteren 8.97% 8.98% 73.50 73.50 8.53% 8.54% 30.77 30.87 1.82% 1.82% 46% 46% Gedurende een half uur voor de aan vang der reportage zullen de beide om 7,30 uur de muziekvereeniging „Mo- klokken worden geluid, terwijl 's avonds zart" een muzikale wandeling door het dorp zal maken, waarbij de jeugd wordt opgewekt een lichtstoet te vormen. Met den meesten aandrang worden alle na tionaal voelenden verzocht de vlaggen uit' te steken, KLOETINGE. De verkoop der geluk- wenschkaarten voor het koninklijk bruidspaar, waarvan de opbrengst is bestemd voor het Prinses Juliana Nood fonds van Simavi, welke door eenige dames was ter hand genomen heeft in deze gemeente f 14 opgebracht. De Commissaris der Koningin heeft met ingang van 1 Februari a.s. eervol ontslag verleend aan J. B. de Wispelaere, als bezoldigd veldwachter in de gemeente Sluis. WATERLANDKERKJE. In de alhier gehouden raadsvergadering werden be noemd tot ambtenaren van den Burger lijken Stand de heeren J. Vermeulen, lid van den Raad en F. van Rosevelt, ont vanger. Het bekende verzoek betreffende het Zeeuwsch-Vlaamsche Borgstellingsfonds voor den Middenstand werd voor ken nisgeving aangenomen. WATERLANDKERKJE. Tot ontvan ger-griffier van den Goudenpolder al hier werd benoemd de heer P. van Bor- tel te Schoondijke. Daar de stemmen staakten besliste het lot over de twee candidaten, G. Hendrikse te IJzendijke en Van Bortel bovengenoemd. Naar we uit betrouwbare bron vernemen ligt het in de bedoeling van ds. H. Boersma te Angerloo om zijn in trede in Kloefinge te doen op 11 'April a.s, De Nederlandsche regeering heeft oVer vlag- en volksliedaangelegenheden een rustige, zakelijke, oprechte, fiere, kortom: een echt-nationale nota aan de Duitsche regeering gezonden. Een nota waarin onder andere verklaard werd, dat Prins Bernhard de perscampagne i n Duitschland, naar aanleiding van heibeltjes om of zoogenaamde, öf schro melijk aangedikte, vlag-incidenten etc. zeer onwelgevallig was. Wij hebben in de uitgaven van giste ren en eergisteren van „Het Nationale Dagblad" der N. S. B. naarstig gezocht naar den tekst dezer nationale regee- ringsnota. Maar: die is er n i e t in te vinden!!!! Wèl: kwajongensachtig, brutaal ge scheld op de regeering van Neder- 1 a n d. Is dat nu de „objectieve, ware be richtgeving" waaraan in ons vaderland, tegenover de „leugenpers" (die deze no ta, natuurlijk, verbatim opnam) zoo'n be hoefte zou gebleken zijn te bestaan? Ofdurven de zwarthemdshee- ren met de waarheid niet voor den dag te komen? Ons ook best we wisten het al lang maar: schaf dan dat telegram-adres af, zeg! De toestand van den Paus verergerde gistermiddag en men gelooft, dat eeni gen tijd ernstige ongerustheid heeft be staan over de werking van het hart. Deze werd daarna echter beter, zoodat men op het oogenblik niet gelooft, dat er onmiddellijk gevaar Voor het leven van den Paus bestaat, Uit Tokio wordt gemeld: In een ra diorede heeft de Japansche minister van buitenlandsche zaken Arita het Ja- pansch-Duitsche verdrag tegen de „Ko mintern" verdedigd. De minister noem de dit verdrag de belangrijkste diploma tieke gebeurtenis van Japan in het af- geloopen jaar. De Komintern wil de we reld bolsjewiseeren en de sociale system men der landen omverwerpen en is daarom een groot gevaar voor den we reldvrede. Ook Japan is hierbij betrok ken, aangezien de steeds toenemende roode invloed in China en de dreigende communistische ongeregeldheden in Mantsjoekwo Japan hebben gedwongen stappen te nemen om den toestand in Oost-Azië te stabiliseeren. Spr. zeide verder dat het voor Japan onmogelijk is de actie van de Komintern zonder in ternationale samenwerking te bestrij den, dit is de fundamenteele reden van het Japansch-Duitsche verdrag, aange zien Duitschland en Japan beiden wor den bedreigd door de Komintern. Het verdrag brengt geen wijziging in de buitenlandsche politiek van Japan, het is slechts de materialisatie van de Japansche anti-communistische politiek. De Japansche buitenlandsche politiek blijft verder gericht op het vermeerde ren van de vriendschap met de buiten landsche mogendheden, waaronder En geland en de Vereenigde Staten en een verbetering van de diplomatieke be trekkingen met China en de Sovjet unie. De minister verklaarde verder, dat pogingen zijn gedaan om het verdrag te interpreteeren als een nieuwe politiek van Japan om met Duitschland stelling te nemen tegen Engeland, de Vereenig de Staten en de overige mogendheden. Sommigen noemden het zelfs een toene mende fascistische politiek van Japan, terwijl het verdrag niet verder gaat dan een samenwerken tegen het communis me. Japan heeft niets te maken met het politieke systeem in de nationale struc tuur van Duitschland, verklaarde de mi nister verder, Japan heeft zijn eigen, eigenaardige nationale structuur over eenkomstig de grondwet, welke is gege ven door keizer Meiji. Spr. wees verder op de resolutie van de Komintern in Juli jl-1, inzake „het omverwerpen van het zoogenaamde Ja pansche .imperialisme en zeide diat sindsdien de Chineesche communisti sche elementen trachten met de anti- Japansche kringen in China een ge meenschappelijk front tegen Japan te vormen. De Japansche regeeiing heeft derhalve verleden jaar de regeering van Nanking voorgesteld een Chineesch-Ja- pansche samenwerking tegen het com munisme te overwegen en Arita be-

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 2