W©dc AKKERTJES PI6I3 BINNENLAND. WEERBERICHT. NUMMER 4. TWEE BLADEN. WOENSDAG 6 JANUARI 1937. EERSTE BLAD. 180e JAARGANG. Spontaan MEDEDEELING AAN HET PUBLIEK. tWIKCttlfe MIDDELBURGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent- ïcbap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal ^Veek-abonn, in Middelburg en Goes iö ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. GOESCHE COURANT Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij bet Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen I7 regel* f 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. mei „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. Het woord „spontaan" wordt, n.aar 't ons w 1 voorkomen, in de Nederlancl- sche dagbladschrijverij nog wel eens 'n beetje veel en ook niet immer op de juiste wijze gebruikt. Het wordt dusdoende wel eens tot ge meenplaats. Dat is jammer, want juist de spon taanheid is zulk een mooi verschijnsel. Immers, spontaan wil zeggen: onge dwongen, zonder dwang, uit eigen aan drift, uit eigen innerlijken of zielsaan- drang. Nu, in de dagen die we thans bele ven, komt het waarlijk echt-spontane karakter onzer feestvreugde in des- zelfs uitingen echter heerlijk tot zijn recht. Nu kan men, zoo dunkt ons, met vol recht zeggen: wat er thans gebeurt is spontaan,ongedwongen, uit het hart opgeweld. Ju st in Zeeland komt dit bijzonder tot uiting. Wat een prachtige versierin gen hebben we hier! O, zeker, elders in den lande heeft men het misschien wel ergens rijker, want uit ruimere beurs, kunnen doen, maar; hier is het zoo innig mooi, zoo warm, oprecht, uit het hart. Maar vooral: de spontaanheid geeft er voor ons zoo'n mooi karakter ,aan. Geen dwang en zelfs geen drang. Zoo maar. We vieren feest. De Prinses gaat trou wen. En dan zegt zoo iedereen tegen iedereen: daar moeten we toch wat aan doen. En dan antwoordt een ieder den vrager niet met een wedervraag van waarom? of zouden we wel? maar zegt spontaan i „natüürlijk gaan we daar wat ,aan doen!" En dan richt men buurtcommiss'es op, of brengt overleden buur'tcommissies weer tot nieuw leven, dan benoemt men besturen, dan int men contributiesen het gaat allemaal van een feien dakje. Spon taan. W.aarom? Ja.... dat is nu juist) het eigenaardige bij de spontaanheid: dat weet men zelf eigenlijk niet recht. Het spontane komt uit het h a r t voort, en de rede heeft er maar be trekkelijk weinig mee te maken. Spon taan wil feitelijk, zielkundig bekeken zeggen: uit de vrij duistere en on bekende diepten van ons onder- en on bewuste. Maar dan mag men nu ook déze ge volgtrekking maken: wanneer nu uit de waargenomen feiten b 1 ij k t, dat in de diepere reg'onen van ons be wustzijn of van onzen geest factoren werken, die tot spontane uitingen van Oranjegezindheid en l'efde tot het Vor stenhuis dringen als wij thans beleven, dan is daarmede ook in feite bewe zen de waarheid van de stelling, dat de liefde tot ons Vorstenhuis inderdaad di«p verankerd ligt in de Nederland sche volksziel. Slechts één uitzondering moeten wij dezer dagen helaas vaststellen. Althans tot op het oogenblik dat wij dit schre ven zagen wij aan het Volksgebouw der socialistische arbeidersbeweging te Mid delburg slechts twee kale vlaggenstok- ken. Het is ons niet bekend of de Neder landsche driekleur daar al ooit gehangen heeft. Maar tot gisteren, toen heel de stad reeds dagen lang vlagde, staken de ze stokken daar kaal en dor in de lucht. Wij zagen er tot dusverre slechts (vroe ger) de a-nationale om niet te zeg gen: anti-nationale bloedroode S. D. A. P.-vlag waaien. Dit nu is jammer en dom. Wij zouden onzen sociaal-democrati- schen medeburgers willen toeroepen: keer toch terug van die dwaling uws weegs. Zie deze dagen, hoe wij de onder linge geschillen vergeten en voor al en boven al in de eerste plaats Nederlan ders zijn. Wij gelooven er niets van, dat de meerderheid der Nederlandsche sociaal democratische arbeiders zich vaderlands loos, zich géén Nederlanders zou gevoe len. Nu is er een zetje voor noodig, om er gens over heen te komen. Als man en vrouw ruzie hebben gehad, dan moet één van beiden zichzelf over winnen en de hand uitsteken en zeggen: laat ons het bijleggen, 't was zoo kwaad niet gemeend. Voor dat eerste uitsteken van de hand is heel veel zelfoverwinning noodig. Zoo zien wij de positie der sociaal democraten ten opzichte van Vorsten huis, Vlag en Volkslied, ook. Ze doen zich, de meesten althans ze ker, slechter voor dan ze zijn. Maar: waar is er schooner gelegen heid dan nu, om daadwerkelijk te toonen VORSTELIJK HUWELIJK. Het Verbond van Vereenigingen voor Veilig Verkeer schrijft ons: In verband met het te verwachten drukke wegverkeer op den 7den Janu ari a.s. dringen wij met den meesten na druk er bij alle weggebruikers op aan om op dien dag de grootst mogelijke voorzichtigheid in acht te nemen. Bestuurders van motorrijtuigen laat U niet verleiden op de veelal smal le buitenwegen andere auto's voorbij te rijden, wanneer dit tot complicaties aanleiding kan geven. Rijdt zooveel mogelijk rechts. Weggebruikers werkt allen mede tot een ordelijk wegverkeer en volgt de raadgevingen van de verkeerspolitie stipt op. Groothertog Adolf Friedrich bezoekt het graf van Prins Hendrik, Groothertog Adolf Friedrich von Meckelenburg, heeft vanochtend in ge zelschap van jhr. Laman Trip, adjudant van wijlen Prins Hendrik, een bezoek gebracht aan de Nieuwe Kerk te Delft. Vergezeld van den burgemeester, mr. G. van Baren, vertoefde de groothertog eenigen tijd in den koninklijken grafkel der, waar hij een tak witte seringen leg de op de kist van zijn broeder, Prins Hendrik. Hulde voor het prinselijk bruidspaar van Russische emigranten, Heden werd door de Russische emi granten vereeniging te 's-Gravenhage namens alle Russische uitgewekenen wonende in Nederland aan Prinses Ju liana der Nederlanden en Prins Bern hard aangeboden een oorkonde in het Russisch gesteld van den volgenden in houd. „Koninklijke hoogheid: de Rus sische uitgewekenen, die door den wil des Heeren hun vaderland hebben moe ten verlaten en in het gastvrije Neder land een tehuis hebben gevonden, slui ten zich op den dag van uw huwelijk van ganscher harte aan bij de vreugde van het Nederlandsche volk en verzoe ken Uwe Koninklijke Hoogheid en Zijne Doorluchtige Hoogheid onze op rechte gelukwenschen te willen aan vaarden. Moge de Heere God Uwe Koninklijke Hoogheid en Zijne Doorluchtige Hoog heid Prins Bernhard een lang leven van voorspoed en geluk schenken tot wel zijn en vreugde van uw volk". Deze oorkonde werd vervaardigd door Wladimir Bielkine in oud-Slavisch schrift en gebonden in wit Afrikaansch leer met Russische linten. GALA-AVOND IN HET GEBOUW VOOR KUNSTEN EN WETENSCHAPPEN. In tegenwoordigheid van de Ko ningin en het bruidspaar. Het comité voor de luisterrijke v'e- ring te 's-Gravenhage van het huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bernhard heeft gisteravond in het gebouw voor K. en W. een eere-ravond gegeven. De zaal bood een schitterenden aan blik. Tal van buitenlandsche vorsten en vorstinnen, gezanten van vreemde mogendheden, ministers en andere au toriteiten, de meesten vergezeld van hun dames, woonden dezen avond bij. De heeren waren in ambtsgewaad of rok gekleed en de dames in avond-toilet. De gasten v,an H. M. de Koningin ar riveerden tusschen half negen en negen uur aan het gebouw. De hertog van Kent kreeg wederom een ovatie van het talrijke publiek dat zich langs de route van het paleis Noordeinde tot 't gebouw had opgeseld. Even negen uur hield een hof auto met een koninklijken standaard voor het gebouw st'l. H. M. de Koningin, het prinselijk bruidspaar en Z. K. H. de groothertog van Meck lenburg stapten uit' en werden in de hall van het gebouw welkom geheeten door een commissie v,an ontvangst. De Prinses droeg een crême-satijnen robe en evenals de Koningin een tiara in het haar. Prins Bernhard droeg de cere- monieele tenue van ritmeester der blau- dat ge ondanks alle verschil van inzicht toch bewust een onderdeel van het eene Nederlandsche volk zijt? Kom, overwint het laatste restje schroom, zet de driekleur met een ste vige oranjevlag ter eere van het Vorste lijk Huis, dat ook over U regeert, op Uw gebouw en doet mee! Het be hoeft geen smet op Uw democratische gezindheid te werpen! Overmoed is gewoonlijk gemis aan moed. we huzaren en het groot-kruis in de orde van den Nederfandschen Leeuw. Toen de hooge gasten de koninklijke loge betraden, zette het residentie-or kest het Wilhelmus in dat door alle aanwezigen staande werd medegezon gen. Vervolgens bracht het orkest, d,ut. door kap, C. Walther Boer gedirigeerd werd het Duitsche volkslied en het En- gelsche volksl ed ten gehoore. In de hofioge hadden plaats genomen de erfgroothertogin van Oldenburg, her tog Adolf Friedrich van Mecklenburg, Prinses van Saksen Meiningen, hertog Adolf Friedrich, de hertog van Kent, Princes Alice v,an Groot-Briitannië, de vorst van Lippe, Prinses Jul'ana, Prins Bernhard, H. M. de Koningin, de groot hertog van Mecklenburg, de groother togin douairière van Oldenburg, de vorst van Waldeck Pyrmon', de groot hertogin van Mecklenburg, de erfgroot- hert'og van Oldenburg en de vorstin van Erbach Schönberg. Voorts bevonden zich in deze loge alle gasten van H. M. de Koningin (behalve de moeder van Prins Bernhard}, de aan hen toegevoegde dames en heeren, le den van het gevolg van de vorstelijke aanwezigen en bruidsmeisjes en bruids jonkers bij het a.s. prinselijk huwelijk. In de overige loges op het balkon waren aanwezig nagenoeg alle leden van het' corps diplomatique, de presi dent van hei permanente hof van nter- nationale justitie, enkele rechters uit dat hof, leden van de hofhouding, de mi nisters, leden van he.' kab'net, de minis ters van staat jjhr. De Geer en mr. Fock, de Indische vorsten en hun gevolg, eeni- ge Nederlandsche gezanten enz. Het programma werd geopend me' 'n voordracht van jkvr. Claudine Witsen Elias die een ge stropfen, gedicht door J. W. F. Werumeus Buning en opge dragen aan het prinselijk bruidspaar ten gehoore br,achL Het residentieorkest speelde vrvolgens het voorspel van het derde bedrijf u t Lohengrin; het orkest stond ondre leiding van dr. Peter van Anrooy. Heirna werden eenige volks liedjes ui verschillende tijden door Harry van Oss gezongen, d e begeleid werd door Felix de Nobel. Darja Collin met ha,ar dansgroep voerde hierna eeni ge indrukken uit het oude Weenen op, een ballet ontworpen op orkest-compo- sit'e van Johan Wagenaar, die he; or kest dirigeerde. Er was hierna 20 mi nuten pauze. Voo<- de vorstelijke g,asten waren achter het balkon bufietten aan gericht. Na de pauze werd de „Verloving bij lantaarnl'cht", een operette van Offen bach opgevoerd. He' symphonieorkest der Kon. mil. kapel, dat voor de bege leiding zorgde werd door kap. C. L. Walther Boer gedirigeerd. Het koor be stond uit leden van de Haagsche onder wijzers zangvereen ging. Mevr. J. Mei huizen-ter Braake voerde de regie. Ten- slot 'e werd een apotheose welke tot uitdrukking bracht een hulde van Ne derland en de overzeesche gebieden aan het prinselijk bruidspaar uitgevoerd. De begeleidende muziek is opgedragen aan Prinses Juliana en Prins Bernhard en gecomponeerd door dr. LI. E. Entho ven. Het programma was hiermede ien ein de. Nog werd het Wilhelmus gespeeld dat door velen werd meegezongen. Spontaan bracht het publiek een lang durige ovat e aan H. M, de Koningin en hef Prinselijk paar die door dezelf de heeren van ontvangst uitgeleide werden gedaan, FILMVOORSTELLING IN HET ODEON-THEATER. Gistermiddag heeft in het Odeon- theater aan de Heerengracht te Den Haag een voorstelling plaats gehad van films? welke Prins Bernhard persoonlijk heeft opgenomen en ook van een aantal welke hij had laten opnemen, en welke alle betrekking hebben op den verlo vingstijd en de bruidsdagen van het prinselijk paar. De laatste genoodigden arriveerden omstreeks drie uur. Het waren de gas ten, die aan het noenmaal ten paleize Noordeinde hadden aangezeten. Toen de hertog van Kent uit zijn auto stapte bracht het publiek hem een ovatie. Om kwart over drie reed een auto met den koninklijken standaard voor het theater en hét jonge prinselijke paar, dat ver gezeld was van Prinses Armgard en Prins Aschwin stapten uit. Onder da- fiïicp/ De koorts daalt onmiddellijk, De besmetting wordt gestuit, De ziekte-duur wordt ingekort, Steeds goede resultaten met: Volgens recept van Apotheker Dumont akker.cachéts Overal verkrijgbaar. Per 12 stuks 52 cent. (Ingez. Med.) verende toejuichingen betraden zij het theater. Toen het prinselijk bruidspaar, bege leid door Prinses Armgard en Prins Aschwin, de zaal betraden, rezen alle aanwezigen van hun zetels op en zette de muziek het Wilhelmus in. De voorstelling nam daarna onmid dellijk een aanvang. Begonnen werd met de groote historische polygoon-film „Neerlands bruidspaar", die 'reeds in vele Nederlandsche bioscopen heeft ge draaid, maar die voor vele aanwezigen, vooral voor de buitenlandsche gasten, geheel nieuw was. Verschillende scènes werden met applaus begroet en sommi ge tafereelen, vooral uit de prille jeugd van Prinses Juliana of Prins Bernhard, verwekten soms groote vroolijkheid bij de vorstelijke familieleden, die allerlei in hun herinnering voortlevende gebeur tenissen plotseling weer voor zich za gen. En tevens kregen de buitenland sche gasten uit het laatste gedeelte van deze journaalfilm een overduidelijken indruk van de verknochtheid van het Nederlandsche volk' met het vorstelijk gezin, van de algemeene vreugde, die de prinselijke verloving hier te lande heeft gewekt en van de populariteit, waarin Prins Bernhard zich reeds spoe dig na zijn komst hier te lande mocht verheugen. De Polygoon-film werd gevolgd door een aantal filmpjes, die Prins Bernhard zelf heeft opgenomen of heeft laten op nemen van verschillende belevenissen na zijn verloving met Prinses Juliana. Het pleit voor de kwaliteit van deze op namen, dat ondanks het feit, dat zij op smalfilm zijn gemaakt, in de groote bios coopzaal van het Odeon-theater, pro jectie op het doek in vrijwel normale grootte mogelijk was. De langste van deze smalfilms had Prins Bernhard opgenomen tijdens zijn reis met Prinses Juliana in Duitschland in October jl., hun verblijf te Recken- walde, bezoeken aan verschillende vrienden en familieleden in Silezie en in Lippe, een jachtpartij bij Reckenwalde, familiebezoek te Detmold enz. Tal van personen, die op het witte doek ver schenen, behooren thans tot de gasten van H. M. de Koningin en waren in de zaal aanwezig, zoodat er af en toe har telijk gelachen werd bij de herinnering aan vroolijke oogenblikken, die Prins Bernhard op het celluloid had vastge legd. Kortere smalfilmpjes toonden de St. Hubertusjacht op Het Loo, de jongste jachtpartij op Schiermonnikoog en het bezoek van Prins Bernhard aan het de tachement pantserwagens te 's-Herto- genbosch, Gidsendienst te 's-Gravenhage op 7 Januari. Het Nationaal Jongeren Verbond, de Ned. Padvindersvereeniging en de Bond ter behartiging van de Touristische be langen van buitenlandsche Automobilis ten, organiseeren morgen te 's-Graven hage een gidsendienst, welke kosteloos inlichtingen verstrekt aangaande den weg dien men heeft te volgen, om van de stations en de parkeerterreinen af, zoo spoedig mogelijk gehuurde plaatsen langs de route van den bruidsstoet te be reiken. De gidsendienst is georganiseerd met medewerking en met instemming van de Haagsche politie. De dienst treedt in werking des voormiddags te 7 uur; zij bezet een dertigtal posten op alle be langrijke punten. De gidsen zijn kenbaar aan een oranje band om den linkerbo venarm. Het publiek wordt dringend verzocht, de wenken en aanwijzingen van de gid sen zooveel mogelijk op te volgen, waar door de taak van de politie zeer aan merkelijk zal kunnen worden verlicht. Teneinde ons personeel op 7 Januari a.s. zooveel mogelijk vrijaf te kunnen geven, verschijnt ons blad op den huwelijksdatum van H.K.H. Prinses Juliana, overeen komstig een door de ver. „De Zeeuwsche Pers" gegeven advies, slechts in zeer beperkten omvang. Behalve familieberichten en aan kondigingen van zeer dringenden aard, worden dien dag GEEN ad vertenties opgenomen. DE DIRECTIE. Verwachting tot morgenavond: Aanvankelijk krachtige, later matige Z.W. tot W. wind, betrokken tot zwaar bewolkt, tijdelijk opklarend, aanvanke lijk nog regenbuien, iets zachter. Wo 6 Jan.: Zon op: 8 h 11; onder: 16 h 01. Licht op: 16 h 31. Maan op: 2 h 20; onder: 11 h 29. N.M.: 12 Januari. Hoog- en Laagwater te VHssingess Hoogwater. Laagwater. Januari. Wo. 6 7.47 20.31 1.40 14.24 Do. 7 8.57 21.42 2.45 15.29 Vr. 8 10.11 22.49 3.57 16.41 Hoog- en Laagwater te Wem e! dinges Hoogwater. Laagwater. Januari. Wo. 6 9.19 22.02 2.49 15.23 Do. 7 10.28 23.16 3.53 16.27 Vr. 8 11.45 5.02 17,39 WestkapeBe in ?8 min en Domb'n-I 23 min. vroeger; Veere 38 min, laf«" (S springtij PRINS BERNHARD EN DE VORSTELIJKE GASTEN OP SCHIPHOL. Toen vanmiddag om twaalf uur de bruiloftsgasten, bij 't huwelijk van Prin ses Juliana en Prins Bernhard die in den namiddag een bezoek zouden brengen aan de bloemententoonstelling „Lente in Januari" te Aalsmeer, in autobussen en eenige particuliere wagens op Schiphol aankwamen, bevond zich in het gezel schap, tot aller verrassing, ook Prins Bernhard. Onder de zes en zeventig bruiloftsgas ten waren o.a. Prinses Kyra van Rusland, de Prinsessen Woizlawa en Thyra van Mecklenburg, de Prinsessen Sieglinde en Elisabeth zur Lippe, twee Prinsen zur Lippe, twee baronnen Von Cramm en de bruidsmeisjes-studiegendoten van Prin ses Juliana. Voor den lunch bezichtigden de gas ten, die zich in vijf autobussen in even zoovele groepen verdeelden, het vlieg veld. In verband met het stormweer werd afgezien van een demonstratie, welke kapitein Van Weerden Poelman met de J.A.V.A. zou hebben gegeven. De K. L. M. had in loods B een kleine tentoonstelling ingericht van vliegtuig- ondefdeelen en van de radio-uitrusting van haar toestellen, waarvoor het gezel schap veel belangstelling toonde. In een andere loiods stonden verschillende ty pen van vliegtuigen ter bezichtiging, zoo als de oude Fokker-machine „Spin", de F 36 „Arend", de moderne D. C. 3 „Ibis" en een D. C. 2 in Europeesche- en één in Indische uitrusting. Tegen twee uur heeft het gezelschap zich naar Aalsmeer begeven, waar minis ter Deckers de bovengenoemde prachti ge bloemententoonstelling opende. KWIJTSCHELDING EN VERMINDERING VAN STRAF. De regeeringspersdienst meldt: Bij gelegenheid van het huwelijk van H. K. H. de Prinses der Nederlanden met Z. D. H. Prins Bernhard van Lippe- Biesterfeld is, zooals ook vroeger bij dergelijke heugelijke feiten geschied is, aan onderscheidene veroordeelden gra tie verleend. Meerendeels btreft dit veroordeelin gen tot, in den regel geringe, geldboe ten. Daarnaast is, op den voet van den jaarlijkschen af- en ontslag aan een aan tal tot vrijheidsstraf veroordeelden af slag of kwijtschelding van straf gege ven.

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 1