"AKKERTJES" SiroopFaiijel F KRONIEK van Jan DAG. BINNENLAND. Het helsch complot ZEELAND. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDBELBBRGSCHE COURANT (W.O. DE 602BCHE GR T.) VAN DINSDAG 5 JANUARI 1937. De koorts daalt onmiddellijk, De besmetting wordt gestuit, De ziekte-duur wordt ingekort, Steeds goede resultaten met (AKKER-CACHETS) Recept van Apotheker Dumont Ü09ELBURG. De herderlijke 'brïê'f'van de Duitsche bisschoppen. De strijd t'usschen kerk en staat in Duitschland schijnt den laatsten tijd weer vinniger te worden. Een paar maanden geleden vernam men nogal eens van pogingen tot verzoening; op het oogen blik echter wijzen de verschijnselen weer op een verscherping. Een dier symptomen is de herderlijke brief, welke Zondag in alle roomsch-katholieke ker ken werd voorgelezen en waarvan we gisteren in 't kort melding maakten. De brief geeft volgens een uitvoe riger bericht in de „N, R. C." een overzicht van de ontwikkeling sinds in sommige kringen de hoop gekoesterd werd op een compromis op de basis van een gemeenschappelijken strijd tegen het communisme. Deze ontwikkeling wordt beheerscht door de moeilijkheden voor de kerk den strijd tegen hte bolsjewis me samen te laten gaan met den kruis tocht van het nationaal-socialisme tegen de christelijke geloofsleer. De kern van de klacht is, dat dè kerk Hitier niet zal kunnen helpen in zijn kruistocht tegen het bolsjewisme indien haar eigen leven en optreden wordt on dermijnd en beperkt. De bisschoppen geven opnieuw een oplossing van de gevaren van het bolsje wisme, maar laten er de verklaring op volgen, dat het verre van hen is het ge loof over te brengen naar het gebied van de politiek of een oorlogsverklaring uit te spreken. De wapens van de kerk zijn vreedzame wapens, De kerk zoo gaat de brief verder zal het Derde Rijk beter kunnen steunen in zijn historische campagne tegen het bolsjewisme naar mate zij meer over haar vrijheid be schikt, welke gewaarborgd is door god delijk recht en door het concordaat. Maar ongelukkigerwijze nemen de bis schoppen de voortdurende verdenking waar, dat iedereen die een goed katho liek is, een vijand van het Derde Rijk zou zijn. Zij slaan met bezorgdheid het bedrijf gade van de zoogenaamde Duit sche geloofsbeweging, de campagne te gen de katholieke scholen en het ontslag van nonnen-onderwijzeressen en de dic tatuur op school, waarmee bedoeld wordt, dat op ouders ongeoorloofde druk wordt geoefend bij de keuze van onder wijs voor hun kinderen. De bisschoppen geven dan een lange opsomming van de manieren, waarop er naar gestreefd wordt de jeugd en de ambtenaren in openbaren dienst van de kerk te vervreemden, waarbij zelfs eco nomische druk wordt uitgeoefend. De brief sluit met te zeggen, dat de Katholieken, hoewel zij vastbesloten zijn op hun standpunt te blijven staan, alles zullen doen om op vreedzame wijze en met vertrouwen samen te werken met den staat en met het werk van Hitier, wiens goede kwaliteiten worden erkend. De bedoeling is blijkbaar te laten door schemeren, dat ondergeschikte autoritei ten verantwoordelijk zijn voor de anti kerkelijke campagne en dat Hitier dat niet weet. Hoezeer de onrust onder de katholie ken toeneemt aldus bericht de ,,N. R. C." verder in 't bijzonder in de pro vincie, wordt geïllustreerd door een re cente gebeurtenis in Oldenburg, waar de radicale nazi-gouverneur Röver een be sluit had gepubliceerd, dat de kruisen van openbare gebouwen, zooals scholen en hospitalen verwijderd moesten wor den. Deze gouverneur zou op een ver gadering van 7000 boeren over het vier- jaren-plan spreken, maar hij kon niet aan het woord komen door het geroep: „Crusifix, CrusifixTenslotte ver klaarde hij, dat zijn besluit ingetrokken zou worden. Een opmerkelijk feit is voorts, dat de Kerstrede van den Paus in de Duitsche pers verscheen en over de radio werd voorgelezen, met weglating van dat ge deelte, waarin geklaagd werd over het optreden van het nationaal-socialisme tegen de kerk. Waar haalt de nazi-pers (in en buiten Duitschland) eigenlijk den GEBEDSURE VOOR HET PRINSELIJK HUWELIJK. Van den kerkeraad der Ned. Hervorm de gemeente te Den Haag was gister avond, in verband met het prinselijk hu welijk, een gebedsure uitgegaan in de Groote Kerk, waar op 7 Jan. a.s. Prinses Juliana en Prins Bernhard in den echt verbonden zullen worden. Het kerkgebouw was zeer goed be zet. Tot de aanwezigen behoorden: de ministers Slingenberg en Slotemaker de Bruine, de staatsraden mr. Schokking en dr. Rutgers, de president van den Hoo- gen Raad jhr. mr. Rh. Feith en de vice- president mr. L, E. Visser, verschillende leden van de hofhouding, ds. Weiter, voormalig hofprediker en verschillende Haagsche predikanten. Na het votum en de zegengroet werd psalm 121: 1 gezongen en na het gebed van gezang 193 de verzen 1 en 7. Ds. A. K. Straatsma heeft vervolgens gesproken over de verantwoordelijkheid voor de eigenlijke inzegening van het huwelijk en over de twee-eenheid van man en vrouw. De voorganger eindigde met het uitspreken van de belijdenis. Dat de Heere God met eigen hand Prinses Juliana heeft gebracht tot Prins Bern hard Nadat gezang 194: 5 was gezongen, heeft ds. H. Schokking gesproken. De predikant heeft aller vreugde bij dit hu welijk onder woorden gebracht, waarna hij in het gebed voorging. Van psalm 72 zong men vervolgens vers 11, waarna ds. Schokking den ze gen uitsprak. De organist zette tenslotte het Wilhelmus in, waarna de twee be kende coupletten staande gezongen wer den, Groote belangstelling in Engeland voor het huwelijk van Prinses Juliana. 'Het behoeft nauwelijks te verwonde ren, dat Engeland medeleeft met de fes tiviteiten, welke in Nederland worden voorbereid voor de viering van het hu welijk van Prinses Juliana met Prins Bernhard van Lippe-Biesterfeld. Niet alleen reeds is zulks het geval, daar het geheel in overeenstemming' is met de Engelsche mentaliteit om zich te interesseeren voor 'n society-gebeurte- nis van den eersten rang, doch vooral nu is daar gereede aanleiding toe, daar onze prinses zich bij haar bezoeken aan Enge land, waar zij bij het huwelijk van den hertog van Kent met prinses Marina als bruidsmeisje fungeerde, een groote po- I ulariteit heeft verworven. De Engelsche bladen wijden vooral de laatste dagen groote aandacht aan de voorbereidingen, welke in Den Haag worden getroffen en ook op de fotopa gina's komen veelvuldig de portretten ■\oor van het prinselijk paar. De fotopagina van de „Times" was gisteren vrijwel geheel gewijd aan het a.s. huwelijk,, terwijl 'de („Daily Tele graph" Maandag een bijnummer, een Netherlands supplement heeft gegeven, dat met de hulp en voorlichting van het Nederlandsche informatiebureau te Lon den is tot stand gekomen. De frontpagina van dat Netherlands supplement vertoont het .portret van H.M. de Koningin. Het portret dat van de prinselijke verloofden is gemaakt kort na aankomst van Prins Bernhard in Ne derland, een afbeelding van de ridder zaal, zoomede het Nederlandsche wapen De „Daily Telegraph" voegt hieraan de beste wenschen toe voor de ko ninklijke familie en het Nederlandsche volk. Het rijkelijk geïllustreerde bijnummer bevat artikelen van een vriendin van Prinses Juliana, van minister-president dr. H. Colijn, die uiting geeft aan zijn door ANNIE S. SWAN, 7). Er was een oogenblik van stilte. Hoe wel schijnbaar onverschillig, nam de oude vrouw ingespannen de wisselende uitdrukkingen op het gezicht van het meisje waar en den opstandigen blik in haar oog'en. En op de een of andere vreemde wijze deed het haar plezier te zien, dat het meisje temperament bezat; het deed haar denken aan de lang' voor bije dagen van haar jeugd. „Ik kan wel zien, dat je daar niet veel zin in hebt. Wil je me alsjeblieft vertel len, wat je verwachtte, toen je hierheen kwam, of wat voor onzin je vader je ver teld heeft?" ,",Mijn vader heeft me geen onzin ver teld, tante Katherine. Hij verwachtte niet, dat ik hier gelukkig zou worden, maar hij wist niet, wat hij anders met me doen moest. En om hem te troosten, omdat hij zoo diepbedroefd werd, als hij er aan dacht, wat er van mij moest wor den, als hij er niet meer was, heb ik hem beloofd hierheen te gaan, naar hét moed vandaan, om haar tegenstandsters voortdurend leugenachtigheid en wat voor kwade praktijken meer in de schoe nen te schuiven? oude tehuis van mijn moeder. Ik zie nu ,in, dat het verkeerd was". „Het oude tehuis van je moeder! Ka pitein Harman heeft je zeker niet ver teld, hoe hij de oorzaak geweest is, dat dat tehuis verwoest werd en de men- schen, die erin woonden, van kommer en verdriet gestorven zijn". „Mijn moeder is heel gelukkig met hem geweest!" riep het meisje opstan dig uit, „Hij was een van de beste man nen, die ooit geleefd hebben". „Dan moet hij wel veranderd zijn, of hij was een geslepen vos, die wist hoe hij de harten van onnoozele vrouwen in moest palmen. Je eigen moeder heeft precies hetzelfde gezegd den eenigen keer, dat ik haar gezien heb, nadat ze met hem weggeloopen was. Luister, meisje. Ik heb hem nooit vergeten en evenmin heb ik hem vergeven, wat hij gedaan heeft. Hij heeft me mijn zuster ontstolen, waar ik zielsveel van hield. Het heeft me oud gemaakt voor mijn tijd. En toch verbaas jij je erover, dat ik je niet met open armen ontvang en je op het voetstuk plaats, wat je schijnt te verwachten. Toen ik je toestemming gaf om bij me te komen wonen, heb ik mij mezelf gezegd, ik zal haar straffen voor de zonden van haar vader. Ik zal haar vertrouwen op een "toekomstige wel vaart, van den minister van buitenland- sche zaken jhr. mr. A. C. D. de Graeff en voorts bijdragen van jhr, mr. R. de Ma- rees van Swinderen, H.M.'s gezant te Londen, van den president der Neder landsche Bank, mr. L. J. A. Trip, prof. dr. P. Geyl, dr. D. Crena de Iongh, dr. A. A. L. Rutgers, prof. dr, H. C. J. H. Gelissen, minister van handel, nijverheid en scheepvaart, jhr. ir, O, C. A. van Lith de Jeude, minister van waterstaat, ir. M. H. Damme e.a. Al met al een be langwekkend en zeer lezenswaard num mer. Het Huwelijk van de Prinses en de V-P.R.O. In verband met het huwelijk van Prin ses Juliana en Prins Bernhard zal mej. dr. N. A. Bruining, voorzitster van de V.P.R.O, "Woensdagmiddag om twee uur een kort woord richten tot de luisteraars in Indië over de Phohi-zender (25 m) Deze toespraak zal ook op golflengte 1875 m over de Kootwijkzender worden uitgezonden. Woensdagavond om zeven uur heeft 'n liturgischen dienst plaats vanwege de Vereeniging van Vrijzinnig Hervormden te Amsterdam in de Nieuwe Waalsche Kerk aan de Keizersgracht. Deze dienst wordt door de V.P.R.O. over de Koot wijkzender op golflengte 1875 m uitge zonden en tevens over de P.C.J.-korte- golf-zender (31 m.) te Eindhoven naar Zuid Afrika. Dit is de eerste maal, dat de V.P.R.O. aan de zgn. wereldzending g'aat deel nemen, Het binnenkomen van de vorstelijke bruid ten stadhuize en in de kerk. Wie aanwezig was bij de onthulling van het gedenkteeken voor wijlen H. M. de Koningin-Moeder in het Rosarium te Den Haag, zal een sterken indruk heb ben behouden van de bevallige wijze, waarop het zestal Haagsche meisjes de sluiers van het monument geleidelijk uiteen deden wijken. Een plechtigheid, welke door mevrouw GaillardJorissen destijds was ingestudeerd. Het is gebleken, dat het ook aan H. M, de Koningin en H. K, H. de Prinses was opgevallen. Deje laatste die reeds een leerlinge was van mevr. Gail lardJorissen zoowel voor moderne dansen als voor haar optreden bij ver schillende officieele functies heeft aan mevr. GaillardJorissen de ver- eerende opdracht verstrekt het binnen komen ten stadhuize en in de kerk, zoo wel van de 12 bruidsmeisjes en bruids jonkers als van de vier kinderen en ook van haarzelve, voor te bereiden en in te studeeren. Bij de repetitie gisterochtend in de kerk gehouden heeft freule Agnes Schimmelpenninck van der Oye als „bruid" gefungeerd. In het paleis was de Prinses zelf voortdurend aanwezig. Huwelijksgeschenk der Nederlandsche gezanten. Gistermiddag heeft het prinselijk bruidspaar den Nederlandschen gezant te Londen, jhr. mr. R. de Marees van Swinderen, den Nederlandschen gezant te Parijs, jhr. mr. J. Loudon en den Ne derlandschen gezant te Berlijn S. B. W. graaf van Limburg Stirum, in audiëntie ontvangen, die gezamenlijk het geschenk kwamne overhandigen van de Neder landsche gezanten, in het buitenland geaccrediteerd. Korten tijd later arriveerde de echt- genoote v,an onzen gezant te Berlijn, mevr. gravin van Limburg Stirum, die vergezeld van den Nederlandschen con sul te Hamburg, den heer F. C. baron van Aerssen Beyeren van Voshol he( geschenk kwam aanbieden v,an de Ne derlandsche kolonie in Duitschland, Koninklijk geschenk en Belgi sche onderscheiding voor Prin ses Juliana. Gistermiddag heeft H. M. de Konin gin den Belgischen gezant, den heer Ch. Maskens, ten paleize Noordeinde in ,audiëntie ontvangen ter aanbieding van een eigenhandig schrijven van Ko- een dienares maken in het huis, waar haar moeder eens als een koninginnetje geregeerd heeft". „Maar dan heeft u buiten mij gere kend, tante Katherine!" zei het meisje en stond op. „Ik ga nog dezen avond weg. Ik heb nog een paar shillingen en het adres van iemand, die me wel wil helpen. Ik heb het vandaag gekregen van iemand, dien ik nog nooit eerder ontmoet had en die vriendelijker was, dan u". De oude vrouw lachte zachtjes voor zich heen en vouwde haar handen boven de ritselende zijde van haar schort. „Ga zitten. Je hebt een trotsch ka rakter, maar mijn hart begint warmer voor je te kloppen. Als je oogen slechts bruin waren, zou ik kunnen denken, dat de jaren stilgestaan hadden. Ga weer zitten, meisje, en wees lief tegen een oude vrouw en vertel haar, wat je ver langt". Iets vertelde het meisje, dat ergens diep in die verschrompelde gestalte een hart verborgen was en bij de oude vrouw neerknielende, keek ze naar haar op. „Ik verlang bijna niets, tante Kathe rine, want ik ben altijd arm g'eweest. Maar liefde heeft me altijd geholpen die armoede licht te dragen en ik zou graag Overal bij Apothekers en Drogisten 12 stuks in koker 52 cent, 3 stuks in zakdoosje 20 cent. Nederlandsch Fabrikaat (Ingez. Med.) ning Leopold III, in welk schrijven de Koning Hare Majesteit zijn gelukwen- schen met het voorgenomen huwelijk van Prinses Jul'ana betuigt. Vervolgens is de Belgische gezant door Prinses Juliana en Prins Bernhard ontvangen. Namens Koning Leopold heeft de 'heer Maskens het prinselijk bruidspaar een kristallen vaas aange boden, een kostbaar voorwerp van Bel gische glasblaaskunst, Bovendien heeft, de Belgische gezant Prinses Juliana hejt groot I nt van de Leopoldsorde over handigd, de hoogste Belgische onder scheiding. H, M. de Koningin aanvaardt een boek-opdracht. Het heeft H. M. de Koning'n be haagd, als hoofd v,an het Huis van Oranje-Nassau-Mecklenburg, de op dracht te willen aanvaarden van het werk: „De geschiedenis van het Huis v,an Oranje-Nassau", door dr. N". Japik- se, d'recteur van het koninklijk huisar chief. Van dit boek, dat ook illustratief duizend jaar Oranjegeschiedenis 'n beeld brengt, is thans hét eerst,e deel verschenen. Het tweede deel verschijnt in den loop van dit jaar. DE HUWELIJKSFEESTEN, De receptie. Maandagmiddag had een druk be zochte receptie bij den Commissaris der Koningin en mevrouw Quarles van Uf- ford plaats. Met een groot aantal auto's en en kele rijtuigen kwamen talrijke bezoek sters en bezoekers, zoowel burger als militaire autoriteiten en vele deputa ties van openbare lichamen en van ver- eenigingen hunne opwachting maken en ook vele kwamen te voet naar de Ab dij toe. Buiten was de fraaie verlichting ont stoken en ook in de salons zag men een zee van licht. De receptie was bedoeld zoowel voor 't prinselijk huwelijk als voor de jaarwisseling. Tientallen auto s stonden af en toe in de Abdij geparkeerd. De verlichtingen en versieringen. Het zal, zooals wij reeds eerder schre ven, niet doenlijk zijn alle versieringen en verlichtingen 'te vermelden, maar het zou onjuist zijn af en toe iets dat erg pakt niet even aan te stippen, al mag daaruit nimmer de conclusie worden getrokken, dat anderer werk minder gewaardeerd wordt. Als wij zeggen, dat de Burg het met de flinke Oranje vlaggen zeer goed doet, dan is dit haast hetzelfde als een open deur opentrappen. Als wij spreken van een lichtfestijn op de Markt, dan zullen allen, die bij de inschakeling van de bij na 1000 lichtjes met ongeveer 15000 kaarssterkte in totaal, door den voor zitter der bu'urtcommissie tegenwoor dig waren, of later op den avond een herhaling bijwoonden, ons zeker volko men gelijk geven. Wij zagen het Markt plein nog nooit zoo mooi. Maar ook op andere plaatsen zagen wij uitstekend geslaagde proefverlich- tingen en dan denken wij aan het weer kaatsen van de vele lichtjes in het wa ter van het voormalige Dok, en aan de schitterende wijze, waarop de Oostkerk aan de zijde van de Breestraat belicht werd en ook op de feestavonden belicht zal zijn. Dan denken wij aan bijzonder goed geslaagde eerepoorten als bijv. in Gra venstraat, Vlissing'sche straat en Span jaardstraat, om andere niet opzettelijk thans ongenoemd te laten. Zeker zullen er in den loop van deze dagen nog wel andere uitblinkende plaatsen te vermel den zijn. Aan particuliere gebouwen kunnen wij niet beginnen, maar wel zij vermeld, dat telkens het aantal versier de en verlichte panden toeneemt en dat bij personen met zeer verschillende fi- nancieele draagkracht maar toch alles getuigende van groote liefde en aanhan kelijkheid aan het Vorstenhuis. Dat ook het aantal winkels met pas sende en veelal zeer mooie etalages bijna ieder uur toeneemt, is een be wijs, dat ook de wmllelstand mede leeft met het huwelijksfeest. De optochten op Vrijdag a.s. Voor de bijzonderheden van de fees telijkheden, o.a. ook die over de Histo rische handeling, de Allegorische op tocht en den lichtstoet op Vrijdag, ver wijzen wij naar het alom verkrijgbare feestprogramma, doch wij willen gaar ne voldoen aan het tot ons gericht ver zoek om daarvoor nog een kleine aan vulling te geven. Wat betreft de Histo rische handeling, het bezoek van Prins Willem I aan Middelburg, zij dan ge- Vraag! het oordeel van Uw dokterI Bij'Apothekers groote flacon en Dro'gis'ten kleine flacon! 1.1 5 (iDgez, Med.) lief voor u zijn en trachten u te helpen, want het lijkt me niet, dat u veel vrien delijkheid in dit leven ontmoet hebt. Maar nu mag nooit iets kwaads zeggen van mijn lieven vader want ik aanbid zijn gedachtenis en voor mijn moeder stierf, heeft ze hem gezegend voor al 't geluk, dat hij haar gegeven had. Als we de herinnering aan dit alles kunnen be graven, dan kunnen we elkaar misschien behulpzaam zijn en dan behoef ik niet mijn eigen brood te gaan verdienen, wat ik wel moet doen, als ik hier tot een bediende gedegradeerd word. U ziel in mij de dochter van mijn moeder. Ikzelf kan nooit vergeten, dat ik de dochter ben van een dapperen officier, die in de eerste rangen voor het heil van zijn va derland gevochten heeft". De oude vrouw glimlachte in een miden spot en streek mat haar eene hand over het aardige jonge hoofdje, in een, voor haar doen, ongewoon uiterlijk vertoon van vriendelijkheid. „Meisje, je bent een echte lersche. Sta op en laten we weer naar ons uitgangs punt teruggaan. Morgen mag je het lieele huis doorzoeken en je een eigen kamer uitkiezen". Op dat oogenblik kwam Dalgleish, zonder te kloppen, binnen met een blaadje, waarop twee koppen koffie stonden. In haar ergernis en verbazing over het ongewone tooneeltje liet ze het bijna uit haar handen vallen. Maar ze beheerschte zich en zette het alleen maar ietwat ruw op de tafel neer en liep met haar neus in de lucht en een kwaad aardige uitdrukking op haar gezicht de kamer uit. Door dit gesprek was het ijs gebro ken en den volgenden dag nam Alice Harman, als vanzelfsprekend, haar recht matige plaats in het huis van haar tante in. Ze bemerkte, dat het er vreemd toe ging. Ieder lid van de huishouding, hoe wel oogenschijnlijk onderdanig aan het hoofd ervan, scheen rustig zijn eigen gang te gaan. De arme vrouw, die nauwelijks meer haar stoel verliet en in werkelijkheid in bed behoorde te liggen, kon geen toe zicht houden over wat er in huis voor viel. lAlice ontdekte, dat de schrale maaltijden, die in de eetkamer opge diend werden in overeenstemming met de gierige principes van haar tante, in de keuken geen navolging vonden. (Wordt vorvolgd)

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 5