GOE9CKE COUQANT£B£ BINNENLAND. KERK EN S0M0L ZEELAND. MEfiiEiiefgï. NUMMER 3. TWEE BLADEN. DINSDAG 5 JANUARI 1937. EERSTE BLAD. 180c JAARGANG. m Tot diep in den nacht heeft de cen trale recherche het onderzoek voor!ge zet. MIDDELBURG. MEDEDEELING AAK HET PUBLIEK. Politie-maatregelen in verband met de feesten. tl f eest- Valk, :hoen, inder- Vliss. e Vis- (zw.) band, Da- Geere Vlas- leers, den Paar Sint Gist- Vliss. otten- Witte, Pro- nder- 3ank- 't battel, antel- weg Berge, land- entje .t 17: 39: dweg elie- Vleer- Vitte- Brug- J. de mes- mes- t 26; Coor- ster- luim- 3elas- ts, R. mes- Iranje straat t inh. n da- Lou- Pa. vei ;n o* ieden en Hu- certz. Iv te |ens. estu- 19,00 rken; gl5 h. op- idio- 114,30 Itwee 30 h. 9,00 Lguur 14,00 licht- Tot surg. MIDDHBURGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, -elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. 3ij contr. voor beide veel lager; tar, op aanvr. Uitgeefster. Naamlooze Vennootschap ,,De Middelburgsche Courant Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon I 7. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1 7 regel* f 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubric!* „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regel.-» a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. mei „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. PRINS BERNHARD WORDT PRINS DER NEDERLANDEN. K. B. zéér binnenkort te ver wachten. Naar het Hbld. verneemt, kan zeer binnenkort een Koninklijk Besluit wor den tegemoet gezien, waarbij aan Z.D.H. Prins Bernhard de titel van Prins der Nederlanden zal worden verleend. HET BOSKOOPSCH GESCHENK AAN HET PRINSELIJK PAAR. De feestversiering- en verlichting in het kon. paleis. De Boskoopsche burgerij heeft de goe de gedachte gehad ter eere van het prin selijk bruidspaar het trappenhuis, de gaanderijen en de balconzaal van het koninklijk paleis in het Noordeinde te versieren en te verlichten en deze vrij willige opgelegde taak uitgevoerd op uiterst sierlijke en origineele wijze Van het traditioneele groen van pal men en varens is afstand gedaan. Daar voor kwamen in de plaats verschillende soorten dwerg'coniferen en sparren. In groenen bladerkelk verscholen branden in de doorschijnende schil van echte appeltjes van oranje onzichtbare gloei lampjes in het trappenhuis, op de gaan derijen en in de balconzaal. De luster in deze zaal is met oranjedoek gedrapeerd en overal staan kostelijke producten van Boskoopsche kweekkunst. Bloeiende azalea's in plateelen vazen, van teere kleuren, door belichting met neon-lam- pen verkregen, winterharde camelea's, babyroosjes en witte seringen, rhodo dendrons dienen als attributen van deze versiering, welke hedenochtend gereed kwam. Anjers en gele azalea's vormen de kleuren van den prinselijken bruide- gom. De princessekroon in het trappenhuis is ook met echte brandende appeltjes van oranje verlicht. Het arrangement en de plannen voor deze versiering zijn van den heer H. W» E. Struve, die voor de verlichting met het Boskoopsche electrisch bedrijf sa menwerkte. De B.oskoopsche burgerij deed haar geschenk vergezeld gaan van een calligraphisch album, vervaardigd door den kweeker J. van der Molen, waarin vertegenwoordigers van 110 Bos koopsche vereenigingen en hun hand- teekeningen plaatsten. Hoofdzakelijk particuliere kweekers maar ook de rijkstuinbouwschool droegen tot dit kos telijk geschenk bij. Prins Bernhard zal zijn economische studies voortzetten. Naar verluidt zal Prins Bernhard na de huwelijksfeesten zijn economische studies in het kantoor van de Neder landsche Handel Maatschappij te Am sterdam gaan voortzetten. Aankomst van Engelsche gasten in de Residentie. Met de nachtboot uit Harwich zijn he denmorgen vroeg te Hoek van Holland aangekomen de Engelsche gasten van H. M. de Koningin bij het huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bernhard, nl. Prinses Alice van Groot Brittannie en haar echtgenoot de graaf van Athlone, alsmede major Abel Smith en Lady May Abel Smith. Met dezelfde boot reisden ook de leden van het gevolg en het per soneel van den Hertog van Kent, die in den loop van vandaag per vliegtuig op het vliegveld Ypenburg verwacht werd. Laatstgenoemden vertrokken met den aansluitenden boottrein naar Den Haag, waar zij hun intrek namen in hotel Pau- lez, waar alle Engelsche gasten zijn on dergebracht. De vier gasten van H. M. de Koningin werden te Hoek van Holland door hof- auto's opgewacht, waarmee zij naar de residentie werden gebracht. Te ruim 9 uur arriveerden zij ten paleize Noord einde, waar zij door H. M. de Koningin werden ontvangen en hartelijk begroet. Hun bezoek aan het paleis duurde onge veer drie kwartier. Tegen kwart voor tien vertrokken ook de graaf en gravin van Athlone en majoor en lady Abel Smith met hofauto's naar hotel Paulez. AANKOMST VORSTELIJKE GASTEN IN DEN HAAG. De trein, welke om ruim 8 uur gis teravond aan het staatsspoorstation te 's Gravenhage aankwam bjracht weer eenige vorstelijke gasten naar de bruids- stad. HM. de Koningin, Prinses Juliana en Prins Bernhard waren ter ontvangst aanwezig. Op het moment dat de trein binnen- stoomde trad H.M. de Koningin uit de wachtkamer op het perron om de gas ten te verwelkomen. Prinses Juliana en Prins Bernhard volgden, evenals de an dere leden van het gezelschap, die ter ontvangst aanwezig waren. Het bleek, dat met den trein de volgende gasten waren aangekomen; Z. D. H. de vorst van Lippe met H. D. H. de vorstin van Lippe en Z. D. H, Prins Armin van Lip pe. H. H. Prinses douarière Frederik van Sachsen-Meinigen, Z. K. H. de groot hertog van Mecklenburg met H. K. H, de groothertogin van Mecklenburg, Z. K. H. de erfgroothertog van Mecklen burg, Z. D. H. de vorst van Waldeck, H. K. H. de groothertogin van Olden burg, Z K. H. de erfgroothertog van Ol denburg met H. K. H. de erfgrootherto- gin van Oldenburg, Z. D. H. Prins Julius zur Lippe, met H. D. H. Prinses Julius zur Lippe, Z. D. H. Prins Ernst August zur Lippe en H. D. H. Prinses Carola zur Lippe. Geruimen tijd vertoefden de vorste lijke personen op het perron, om elkaar te begroeten, waarna allen zich in de voor het station gereedstaande auto's begaven om vervolgens naar de ver schillende hotels te rijden, DUITSCHLAND EN DE VLAG- EN VOLKSLIEDKWESTIE. Volgens het D.N.B, is de kwes tie nu uit de wereld. De Duitsche radio heeft gisteravond het verslag van een onderhoud van den vertegenwoordiger van het Duitsche Nieuws-Bureau in Nederland met Prins Bernhard uitgezonden. Veel nieuws be vat dit verslag, na de verklaring van den Prins, opgenomen in ons nummer van gisteren, niet. Er wordt echter mede den nadruk gelegd op de liefde van Z. D. H. voor zijn geboorteland en op de wen- schelijkheid van goede betrekkingen tus- schen Duitschland en zijn nieuwe vader land, waaraan de Prins zegt door de ge voelens van zijn hart en door den aan H. M. de Koningin en hiermede aan het geheele Nederlandsche volk afgelegden eed toe te behooren. Aan dat verslag was het volgende door het D.N.B. toegevoegd: „Hiermede is, naar wij hopen, dit geschil tot tevreden heid en voldoening van beide partijen uit den weg geruimd". TIEN COMMUNISTEN TE AMSTERDAM GEARRESTEERD. In den afgeloopen acht hebben eeni ge rechercheurs van de centrale recher che onder leiding van den chef v.an den vreemdelingendienst, hoofdinspec teur M, O. F. van der Heul, een inval gedaan in een won'ng aan de Padang- straat in de Indische buurt te A ra st e r d a m. Het w,as aan de politie ter oore geko men, dat hier een bijeenkomst zou wor den gehouden van communisten, welke zich, naar men vermoedde, met illegale actie bezig hielden. Daar hierbij: hoogst waarschijnlijk een aantal ongewensch- te vreemdelingen betrokken was, be sloot de vreemdelingendienst te mid dernacht ter plaatse een onderzoek in te stellen. Inderdaad werden in de woning tien communisten aangetroffen, die blijkbaar een vergaderig hielden. Papieren, "Bro chures en een film-apparaat werden in beslag genomen, terwijl de communis ten naar het hoofdbureau werden over gebracht. Het gezelschap bleek te be staan u't drie Nederlanders en zeven DuitscherSj Deze laatste zijn vastgehou den, de Nederlanders zijn o'p vrije voeten gesteld. De Duitschers waren niet in het bezit van paspoorten. Maandagmiddag werd de heer A. Janse, onderwijzer uit Putten, geïn stalleerd als hoofd der Chr. school te Zoutelande. De voorzitter van het schoolbestuur, ds. W, Oosthoek, open de de bijeenkomst "en hield vervolgens een toespraak. De heer J. Stroo, wet houder, sprak namens het gemeentebe stuur, daar de burgemeester verhinderd was. De heer A. Janse beantwoordde de sprekers. Hem werd (toegezongen: „Dat 's-Heeren zegen op U daal". De heer Janse deelde nog mede de schoolkinderen heden een verrassing te zullen bezorgen. De heer L. Lecluyze te H o o f d - p 1 a a t is benoemd tot tijdelijk onder wijzer te Herpen (N.-Br.). Heerlijk is de tegenstand, want hij prikkelt tot volharding; voortreffelijk de ontkenning, want zij roept de be vestiging in het leven; weldadig de miskenning, want zij wekt de eigen waarde tot moedigezelfbewuste uiting. VAN DEVENTER EN ZEELAND. Mr. J. Moolenburgh, voorzitter der Prov. V. V. V. en der Middelburgsche V. V. V, schrijft ons: Met ontsteltenis en droefheid, zal in geheel Nederland het bericht zijn ver nomen v,an het overlijden van den heer W. P. F. van Deventer, directeur der Algemeene Nederlandsche Vereeniging voor Vreemdel'ngenverkeer: Ook ver buiten onze landsgrenzen zal dit heen gaan diep be;reurd worden. In talrijke bestuurskringen van V. V. V. zal verslagenheid heerschen over 't plotseling verscheiden van hem, d e door zijn functie v,an directeur met wel haast iedere V, V. V. in aanraking kwam. Van Devenfjer was waarlijk een der grooten op het gebied van het vreemdelingenwezen. Zijn groote ken nis van landen en volken, v,an verkeers- en hotelwezen, zijn gemakkelijke om gang en uitgebreide talenkennis maak ten hem bij uitstek geschikt om een functie te bekleeden, die de vreemde- lingenindusirie in vollen omvang en in de goede beteekenis van het woord omvatte. Geen onderwerp op dit' u t- gestrek:e terrein was te groot noch te gering voor zijn belangstelling. Ook de allergeringste omstandigheid had zijn volle interesse, wanneer hij meende, dat. het kon leiden tot bevordering van het vreemdelingenverkeer. Hij heeft den naam van Nederland in woord en geschrift bekendheid gegeven en hij heeft daardoor bewerkstelligd, d,a{ ons land met zijn prachtige steden, musea, landschap- en polderschoon, enz. enz. door vreemdelingen uit' alle lan den bezocht is geworden, en dat bij velen van hen warme genegenheid en vriendschap voor ons land en zijn be woners is ontstaan. Talrijk zijn de offic'eele en officieuze gegevens geweest, door Van Deventer aan V. V, V.'s en ook aan openbare lichamen verstrekt». Ook de V. V. V.'s in Zeiand en met name die in Middelburg hebben geprofiteerd van zijn, op zeer uitgebreide kennis en ervaring steu nende ladviezen. Gedurende mijn voor zitterschap was er geen maatiregel van eenigszins ingrijpenden aard, waarover ik niet eerst het oordeel van Van De venter had gevraagd. Er bestond t.us- schen hem en mij een geest. v,an har telijke samenwerking daar, waar de be langen van de A. N. V. V. met die van de V. V, V. te Middelburg samengin gen. Zeeland had voor Van Deventer altijd groote bekoring en hij vertoefde er gaarne. Hij stelde z^ch op het stand punt, dat men Nederland niet gezien had, wanneer men niet, zij het nog zoo kort en in vogelvlucht, een bezoek aan Middelburg had gebracht. Hij zou dan ook nooit verzuimd hebben om den Donderdagschen marktda.g en de ring- rijderij in de Abdij: op den laatsten Don derdag van Augustus in het programma van ieder vreemdeling op te nemen. Dat Middelburg een gróote bekendheid en goeden naam in het buitenland geniet, is voor een groot deel aan Van Deven- ter's arbeid te daken. De tochten over de Zeeuwsche wateren, door de Pro vincie een paar jaren geleden georga niseerd, hadden zijn volPe belangstel ling en hij genoot zelf telkens weer van den hem toch zoo goed bekenden tocht. De in 1935 opgerichte Provinciale Zeeuwsche Vereeniging voor Vreemde lingenverkeer had zijn warme belang stelling en steun, en veel heeft deze. vereeniging van zijn deskundige advie zen kunnen profiteeren. En thans is de zetel achter zijn bureau op het Lange Voorhout in Den Haag ledig. Hij zal eerlang door een ander worden ingenomen, maar het lijkt in deze oogenblikken onmogelijk om Van Deventer te kunnen vervangen. Mis schien wordt iemand gevonden, die in de toekomst even voortreffelijk' zal blijken te zijn als hij; is geweest, maar hem overtreffen is onmogelijk. Eerlijk zij hier getuigd van onze dankbaarheid voor al hetgeen Van De venter voor Zeeland en Middelburg heeft gedaan. (Ingez. Med.) Met weemoed nemen wij afscheid van dezen bekwamen en arbeidzamen Directeur; wij verliezen in hem een betrouwbaren'en deskundigen gids ejj zij, die het voorrecht hebben gehad hem beter te kennen, een belangstellenden en trouwen vriend, Op 7 Januari a.s„ zal het P.T.T.- kantoor voor den Telegraaf- en Tele foondienst geopend zijn als op Zondag; voor den Postdienst van 9,3010,30, echter alleen voor het behandelen van postzaken als op Zondag. Gedurende dit uur zal er mede gelegenheid zijn tot het afhalen van correspondentie. Op dien dag is er derhalve geen bestel ling. De kerkelijke herdenking van het Huwelijk. Ook de Ned. Israëlitische Gemeente alhier houdt morgenavond een bijeen komst in de Synagoge ter eere van het prinselijk bruidspaar. DE HUWELIJKSCANTATE Een lofprijzens waardig werk van den heer Bosdijk. Zoo is dan gisteravond eigenlijk de aanvang der feestelijkheden voor de burgerij begonnen met de uitvoering der feestcantate „Slaat op de trommels en steekt de klaroenen". Den eersten keer was het een gala-première, bijge woond door den vertegenwoordiger van H. M. de Koningin in de provincie en mevrouw Quarles van Ufford, benevens door den burgemeester en onderschei dene andere autoriteiten en notabelen; den tweeden keer werd een herhaling gegeven omdat onze toch wel ruime concert- en gehoorzaal bij lange na de vele belangstellenden niet in eenen kon bevatten. De cantate is een in zijn soort ma gistraal stuk werk van den heer A. Bos dijk, directeur der Volkszangschool. Wij hebben er alle oprechte bewondering voor: de woorden zijn eenvoudig, spre kend en gevoelig; de muziek is wellui dend, verstaanbaar, en zij drukt op een voor elkeen begrijpelijke wijze de ver schillend gerichte en beklemtoonde ge voelens uit, welke de onderdeelen dei- cantate inspireeren. Zouden wij een korte en kernachtige waardeering voor de cantate willen zoeken, dan komt de ze formuleering voor de pen: in den besten zin des wocrds u i t het Volks hart voor het volksgemoed. Op het eenvoudig met vroolijke kleu ren versierde podium van de Concert en Gehoorzaal hadden te half acht de ruim 300 medewerkenden plaats geno men en de zaal was vrijwel geheel ge vuld, toen het orgel begon met een voorspel voor het Wilhelmus, dat ten slotte staande door allen werd medege zongen terwijl jonkheer en mevrouw Quarles van Ufford werden binnenge leid. Voor de eigenlijke cantate werd nog ten gehoore gebracht „Prinses Juliana verloofd" door den heer H, den Engels man. Krachtig voldeden alle aanwezigen bij de uitvoering der cantate aan het ge drukte verzoek om aan het slot van het eerste deel het couplet van het Zeeuwsch Volkslied „Gij Zeeland, zijt ons eigen land!" en aan het slot van het tweede deel „Dijankt, (dankt pu allen God" staande mede aan te heffen. Pakkend is ook als de klaroenen ach ter in de zaal weerklinken en de heraut met zijn trompetters statig de zaal door komt om een „proclamatie van de Ko ningin" voor te lezen. In alle opzichten was het een uitste kend verzorgde uitvoering, en het warm applaus aan het slot was volkomen ver diend. De heer W, de Graaf heeft aan het slot van de eerste uitvoering, den heer Bosdijk woorden van dank gebracht on der aanbieding van een lauwerkrans. Daarvoor had spr. er nog eens aan herinnerd hoe op 12 September er een storm van enthousiasme over Nederland voer, die op 7 Januari zeker tot een or kaan zal zijn aangewakkerd, maar die Teneinde ons personeel op 7 Januari a.s. zooveel mogelijk vrijaf te kunnen geven, verschijnt ons blad op den huwelijksdatum van H.K.H. Prinses Juliana, overeen komstig een door de ver. „De Zeeuwsche Pers" gegeven advies, slechts in zeer beperkten omvang. Behalve familieberichten en aan kondigingen van zeer dringenden aard, worden dien dag GEEN ad vertenties opgenomen. DE DIRECTIE. Verwachting tot morgenavond: Meest matige N.W, tot Z.W, wind, ge deeltelijk bewolkt, weinig of geen neer slag, kouder des nachts, overdag weinig verandering in temperatuur. Di 5 Jan. Zon op: 8 h 11; onder: 16 h 00. Licht op: 16 h 30. Maan op: 1 h 13; on der: 11 h 07. N.M.: 12 Januari. Hoog- en Laagwater te VHssiages? Hoogwater. Laagwater, Januari. Di. 5 6.50 19.28 0.47 13.28 Wo. 6 7.47 20.31 1.40 14.24 Do. 7 8.57 21.42 2.45 15.29 Hoog- en Laagwater te Wemeidingea Hoogwater. Laagwater. Januari. Di. 5 8.27 21.00 1.55 14.25 Wo. 6 9.19 22.02 2.49 15.23 Do. 7 10.28 23.16 3.53 16.27 Westkapeile is 28 min. cn Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min, latsr, !S springtij dan gevolgd moge worden door een ver der varen over kalme zee onder de voortdurende leiding van Koningin Wil- helmina. Spr. verzocht als hulde aan den stamvader van het Huis van Oranje eerst te zingen „Mijn schilt ende be trouwen" en vervolgens het eerste cou plet van het Wilhelmus. Tijdens dit slot werden de Commissaris der Koningin en mevrouw Quarles van Ufford uitgeleide gedaan. Bij de tweede uitvoering was er een zelfde enthousiasme, een niet minder dankbaar applaus als bij de eerste en dit alles zal er zeker toe leiden, dat Donderdag en Vrijdag de derde en vier de uitvoering ook slagen. De Commissaris van Politic maakt bekend, dat in verband met de festivi teiten ter gelegenheid van het huwelijk van H. K. H. Prinses Juliana en Z. L. H. Prins Bernhard, in het belang der open bare orde alsmede in het belang van de vrijheid en de veiligheid van het ver keer op Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag resp. 6, 7, 8, en 9 Januari 1937 door den Burgemeester de na"ol- gende bepalingen en aanwijzingen zijn bevolen: Het is verboden met een motorrijwiel, rij- of voertuig en rijwiel de hier na te noemen wegen of weggedeelten in een of beide richtingen te berijden, akmede op die wegen of weggedeelten met eenig motorrijtuig of rij- of voertuig stil te staan of aldaar eenig motorrijtuig, rij- of voertuig op te stellen: Op Donderdag 7 Januari 1937 van 7 u. n.m. tot 11 u. n.m. in de Lange Viele, Pottenmarkt, Markt, Goirtstraat, Var- kensmarkt. Gravenstraat, Vlissingsche straat, Lange Delft, Segeerstraat, Sta tionsstraat, Korte Delft, Giststraat, St. Pieterstraat, Balans, Wagenaarstraat, Bree, Hofplein, Lange Noordstraat, L. Burg, Groenmarkt, Korte Burg, Abdij. Op Vrijdag 8 Januari 1937: van 12.30 u. n.m. tot 1.30 u. n.m. op de Markt, St.

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 1