BUITENLAND. Vi 6EMENGD NIEUWS. RECHTSZAKEN. KUNST EN WETENSCHAP. SPORT. GOES. ZUID-BEVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. VORSTELIJK HUWELIJK BELGIE. DUITSCHLAND. OOSTENRIJK. SPANJE. BALKAN, VER. STATEN. MEDEDEELING. Vrijdag 8 Januari vroeger gen hebben hier en daar vlaggen doen sneuvelen en schade aan versieringen toegebracht. Is het weer geen goeden inzet gewor den van het jaar, een zeer goed begin was het rustig verloop, nergens is een wanklank gehoord. Weer een rijwiel ontvreemd. Hoeveel rijwielen er in 1936 in Mid delburg ontvreemd zijn, weten wij niet, maar het was een respectabel aantal. Nu is 1937 nog geen twee dagen oud, of men bericht ons dat weer een rijwiel op den kop is getikt. VERSIERING VOOR DE A.S. FEESTEN. Ook hier begint de stad een feestelijk aanzien te krijgen. Vele Goesche dames tooiden zich met sierlijke Oranjebloesem, dat speciaal voor de bruidsdagen ver vaardigd en voor 10 ct. verkrijgbaar is in Witkam's Geschenkenhuis. (Ingez. Med.) Naar wij vernemen zal de directeur van het Post- en Telegraafkantoor al hier, de heer J. Ehrhardt binnenkort ontslag aanvragen. Brand in garage. Gisteravond half twaalf ontdekte één der zoons van den heer P. Louisse, auto handelaar, dat er 'n roode gloed scheen in de naastliggende garage van den hr. Jac. de Dreu, Hij maakte dadelijk alarm en met emmers water en twee schuim- blusschers uit de garage Louisse wist men met vereende krachten het vuur te dooven. Men kon echter niet verhoeden, dat de auto geheel verbrandde. Ook de garage kreeg brandschade. De auto was niet verzekerd. Een geschenk van de ambtenaren van den burgerlijken stand. Een aantal ambtenaren van den bur gerlijken stand, hebben een comité ge vormd, met het doel het noodige te ver richten, opdat namens de Nederlandsche ambtenaren van den burgerlijken stand een geschenk worde aangeboden aan Prinses Juliana en Prins Bernhard, ter gelegenheid van hun huwelijk. Het ligt in het voornemen aan te bie den een op juiste grootte vervaardigde foto van de huwelijksakte, vervat in een sierlijken, lederen omslag en bestemd voor het huisarchief van het vorstelijk paar. Door dit geschenk willen degenen, die geroepen zijn de huwelijken van de Nederlandsche staatsburgers te voltrek ken, uiting géven aan hun medeleven met het vorstelijk huwelijk en op symbo lische wijze deelnemen aan de voltrek king van het huwelijk van onze toekom stige Koningin. Tot alle amtenaren van den burgerlij ken stand is ter zake een beroep ge richt. DE JAARWISSELING. Oudejaars-avond en Nieuwjaarsdag hebben in onze gemeente een rustig be loop gehad. Moest op andere oude jaarsavonden de politie nog wel eens in grijpen, thans liet zich geen enkele wan klank hooren. Ook ongevallen deden zich op beide dagen niet voor. Nieuwjaarsdag was rustiger op straat dan andere jaren, hetgeen wel aan het gure, vochtige weder moet geweten worden. Enkele zaken profiteerden er echter van want zoo bleek b.v. gisteren avond het Grand Theater te klein en kon alle gegadigden voor een plaatsje niet bergen. BORSSELE. In de op Woensdagavon bijeengeroepen vergadering van* ingeze tenen dezer gemeente werd besloten tot het oprichten van een Oranje-ver- eeniging, dragende den naam Juliana, Staande de vergadering traden 83 per sonen als lid toe. Tot leden van het bestuur werden gekozen de heeren J V. d. Velde, voorzitter; J. Paauwe, se cretaris; J. Blok, Jr. penningmeester en P, v. d. Dries, J. Bruinooge Az., P, Dekker en J. Rottier Azn. ELLEWOUTSDIJK. Donderdag was Ellewoutsdijk in feesttooi. Van schier ieder huis wapperde de vlag. En geen wonder. De ambachtsvrouwe, mevrouw A. A. van Hattum-Dekker te Beverwijk vierde haar 70sten verjaardag. Elle woutsdijk wilde deze schoone gelegen heid aangrijpen om uiting te geven aan haar waardeering en hoogachting voor de edelmoedige wijze waarop deze Vrouwe een lange reeks van jaren in tallooze vormen heeft getoond mede te leven in het lief en leed der ingezetene Een blijvend aandenken werd haar ge schonken in den vorm van een wand bord van Delftsch aardewerk met inscriptie. Voorts boden de ouden van dagen een taart aan. Een achttal ver eenigingen en besturen hadden voor bloemen gezorgd. De handteekeningen van allen, verzameld in een fraai al bum, werden haar mede aangeboden. Op waardige wijze heeft Ellewouts dijk zijn dankbaarheid uitgesproken. HEINKENSZAND. Op 31 Dec, w,as 't 25 jaar geleden, dat mej. A. de Vrienc Allewijn bij de Geref. kerk alhier als organiste, in dienst trad. KAPELLE. Met een kalm gangetje cwam de hr. Gr. uit Vlissidgen aangere den met zijn motor, op de duo zat een dame. Door de gladheid van den weg slipte het voertuig bij den ingang van de Weststraat, Beiden vielen; de dame cram er met den schrik af, de heer Gr. kreeg gedeeltelijk den motor op zich en kon niet opstaan, Hij klaagde over pijn aan het rechterbeen. Bij den heer M. E. werd de patient ainnengedragen na, geneeskundige hulp is de heer Gr. naar Vlissingen terugge- ceerd. AARDENBURG. Woensdag gaf de vereeniging A. K. C. een goed geslaag den avond. Opgevoerd werd de klucht Amor.en de bananen van Jac. Braun. Alle rollen waren zonder uit zondering in goede handen, en werden vlot gespeeld, niettegenstaande er vele nieuwe krachten bij waren. Na afloop hield de secretaris een korte toespraak, en richtte zich o.a. tot de vele aanwe zige jongeren, om ze aan te moedigen werkend lid der vereeniging te worclen, en anderen om financieel te steunen. Het ware jammer, dat zoo'n vereeni ging, die toch aan de leden zulke ge zellige ,avonden biedt, door gebrek aan steun zou moeten ten gronde gaan. Een gezellig bal besloot den avond. - De K.N.A.C. meldt, dat de verkeers stremming in den weg ZuiddorpeKoe wacht, gedeelte vak Oude Molen is op geheven. an uw medeleven in het geluk van het aanstaande daadwerkelijk blijk door het zen den van een gelukwensch-tele- gram aan het Koninklijk Huis op het daarvoor ontworpen formulier. Alléén van 2 t/m 6 Januari. De netto opbrengst komt ten goede aan Jeugdorganisaties, hetNederlandsch Jeugdleiders instituut en de Academie voor Lichamelijke Opvoeding. (iDgez. Med.) De toestand van den Paus. In den toestand van Pius XI is de laatste dagen geen kennelijke wijziging ingetreden. De algemeene toestand van den Paus blijft ernstig. DE ENGELSCH-ITALIAANSCHE OVEREENKOMST VANDAAG GETEEKEND. Uit Rome werd vanochtend gemeld: De Britsch-Italiaansche overeenkomst betreffende de Middellandsche zee, zal vanmiddag worden geteekend. DE DUITSCH-ZUID-SLAVISCHE HANDELSBETREKKINGEN. De „Pol.'tika", een der voornaamste Zuid-Slavische bladen publiceert een uitvoerig artikel over de economische betrekk'ngen tusschen Zuid-Sl,avië met Duitschland. Het blad stelt vast, dat de vorderin gen der Zuid-Slavische exporteurs die door de clearing van 1935 niet werd vereffend 'n 1936 tot 400 millioen dinar zijn gestegen. Er werden wel maatregelen getroffen om dit saldo te vereffenen, doch in No vember 1936 bedroeg dit s,aldo weer 20 millioen mark en in December 24 mill oen, overeenkomende met 340 mil lioen dinar. De „Politika" beweert dat Zuid-Sla vië n'et meer Duitsche producten kan gebruiken en dat daarom de invoer uit Duitschland naar Zuid-Sl,avië absoluut moet worden beperkt om een* nieuw saldo te verhinderen. ZEVENURIGE WERKDAG IN DE HAVEN VAN ANTWERPEN. Met ingang van 25 Januari wordt de werkdag in de haven van Antwerpen verkort van 7J£ tot 7 uur. Schip vermist. Men verkeert te Kiel in groote onge rustheid over het lot van het Duitsche stoomschip „Sensal" van 850 ton, waar van men niets meer vernomen heeft. Men vreest, dat de twaalf leden der be manning tijdens den storm op de Oostzee zijn omgekomen. WEER POLITIEKE MOEILIJKHEDEN, De stadhouder van Stiermarken, graaf Berthold Stürck is afgetreden. Dit besluit wordt niet gemotiveerd. Volgens een mededeeling van den persdienst der landsregeering van Stier marken, heeft de Landeshauptmann voor Stieimarken, Stefan, den leider der boeren Hollersbacher, benoemd tot opvolger van Stürck. De bondsregeering heeft officieel me degedeeld, dat de benoeming van den nieuwen stadhouder van Stiermarken in strijd is met de grondwet, omdat de toestemming van den bondskanselier pas achteraf werd verzocht. De bondskanselier behoudt zich der halve zijn nadere beslissingen voor. Nader wordt gemeld: Na het aftreden van twee leden der landsregeering van Stiermarken, Stürck en Pribitzer, oud leden van de Heimatschutz, heeft Lan deshauptmann Stephan deze regeering op ingrijpende wijze gewijzigd. Volgens welingelichte kringen zou Stephan zich bij zijn optreden hebben laten leiden door het initiatief van den gouverneur van Beneden-Oostenrijk, den vroegeren minister van landbouw Reither, die alle provinciale stadhou ders, die tot de Heimatschutz hebben behoord, zou willen vervangen zien door leden van den boerenbond. De po sitie van Stephan schijnt ernstig ge schokt te zijn en men verwacht, dat hij zal aftreden. SLECHT WEER BELEMMERT OPERATIES. Het slechte weer der laatste dagen verhindert aan bijna alle fronten de be wegingen der troepen. Wel wordt in al le sectoren van het Madrilleensche front een krachtig kanonvuur onder houden, doch voor het overige worden geen krijgsverrichtingen bij Madrid ge meld. Aan het front van Guadalajara is het echter wel tot hevige gevechten geko men. Gesteund door talrijke tanks de den de regeeringstroepen een hevigen aanval op twee dorpen. Zij maakten kleine vorderingen. Onprettige jaarwisseling. De viering van de jaarwisseling in de nabijheid van de Puerta del Sol (een voorstad van Madrid) is op onaangena me wijze verstoord, doordat precies te middernacht een aantal granaten der opstandelingen in het centrum der stad viel. Spaansche boot door Duitsch oorlogsschip buitgemaakt. Naar uit Berlijn geméld wordt heeft een Duitsch oorlogsschip in de Spaan sche wateren een Spaansch regeerings- vaartuig (men meent het stoomschip „Aragon") buitgemaakt. In een communiqué van het Duitsche Nieuwsbureau wordt medegedeeld, dat deze maatregel is genomen als repre saille naar aanleiding van de verbeurd verklaring van een gedeelte van de la ding van het Duitsche stoomschip „Pa los" en de arrestatie van een passagier van dit schip. „De weigering van de roode regeering te Bilbao, aldus het communiqué van het D.N.B., heeft de Duitsche regeering genoodzaakt haar eisch tot teruggave door maatregelen van dezen aard te steunen. De buitma- king van het Spaansche stoomschip heeft ten doel, de Duitsche souvereine rechten tegen daden van zeerooverij te beschermen". De „Palos". In een nota die namens de regeering te Valencia aan het Foreign Office te Londen is overhandigd zegt de Spaan sche regeering dat zij niet voornemens is de in beslag genomen lading van de „Palos" terug te geven, noch den Spanjaard, die zich aan boord van dit schip bevond in vrijheid te stellen. Verder behelst de nota de Spaansche lezing van het incident en bevestigt, dat het schip in de Spaansche territoriale wateren werd aangehouden, de nota verklaart evenwel ook dat het schip op 23 mijl van de kust werd aangehouden Schip op een mijn geloopen. De correspondent van de „Times" te Gibraltar meldt, dat een schip, welks naam en nationaliteit niet bekend zijn, bij den ingang van de haven van Malaga op een mijn zou zijn geloopen en ernsti ge schade zou hebben opgeloopen. Hij voegt aan zijn bericht toe, dat de op standelingen mijnen zouden hebben ge legd langs de geheele Spaansche Oost kust. Italiaansche nota inzake de vrijwilligers. De Italiaansche ambassade te Londen heeft een nota van haar regeering over het vraagstuk der vrijwilligers in Span je den voorzitter der commissie voor de niet-inmenging overhandigd. De Itali aansche regeering geeft in de nota te kennen, dat zij het niet aanbevelens waardig zou achten het vraagtsuk der vrijwilligers los te maken van de an dere punten der inmenging en afzonder lijk te behandelen. De nota bevat twee voorstellen. Het eerste wil, dat maatregelen worden ge nomen, opdat voorkomen wordt, dat het door de regeering te Valencia naar het buitenland gezonden goud gebruikt wordt voor den strijd, het tweede ver langt, dat alle inschrijvingen vopr Spanje voortaan door bemiddeling van het internationale Roode Kruis geschie den. Dynamietaanslag op woning van Aartsbisschop. Gisternacht zijn in de woning van den orthodoxen aartsbisschop Ramnical Valcea te Boekarest (Roemenië) twee dynamietpatronen ontploft. De patro nen, die in de groote ontvangzaal waren neergelegd, richtten groote schade aan en veroorzaakten een paniek onder het personeel. De aartsbisschop was op het oogenblik van de ontploffing thuis. Er is onmiddellijk een onderzoek ingesteld, doch arrestaties zijn nog niet verricht. Men denkt, dat hier sprake is van een politieke wraakneming, daar de aarts bisschop openlijk partij kiest voor som mige uiterst rechtsche partijen, en her haaldelijk in conflict is gekomen met plaatselijke parlementariërs der demo cratische partij en zelfs met de leden van de plaatselijke geestelijkheid, STAKING IN DE AUTOMOBIEL INDUSTRIE. Fabrieken van de Generals Mo tors bezet. De oppositioneele arbeidersleider John Lewis heeft in den staat Michigan een campagne op touw gezet, om de ar beiders in de automobiel-industrie te organiseeren volgens zijn principe van „organisatie volgens industrieën", het geen in tegenstelling is met de organisa tie in corporaties, welke de algemeene Amerikaansche arbeiderspartij nastreeft. Tengevolge van deze campagne van Lewis is een groote staking uitgebroken bij de General Motors. Het aantal sta kers bedraagt bijna 15,000, Bovendien worden vijf andere fabrieken wegens gebrek aan onderdeelen door de bewe ging indirect getroffen, zoodat in totaal 34,000 arbeiders hét werk hebben neer gelegd. Eendee-lder fabrie- cen is bezet door de sta ters. De directie der General Motors wei gert besprekingen met de vertegenwoor digers der stakers te voeren, zoolang de abrieken bezet blijven. In Washington vreest men, dat de beweging ernstiger wordt en zich tot ruim een millioen ar beiders zal uitbreiden. Nationale feest- In verband met de dagen, zal ons blad uitkomen. Advertenties voor het blad van dien dag zullen dan tot uiterlijk 10 uur des morgens kunnen worden aangenomen. H.H. Correspondenten wordt verzocht bij het inzenden van berichten hiermee rekening te houden. DE DIRECTIE. de bedoeling diefstal te plegen. Van een auto, staande in de Westerstraat, is een kist met 12 flesschen wijn gestolen. Tragische Oudejaarsavond. In een woning aan den Kometensin gel in tuindorp Oostzaan te A m- sterdam heeft op Oudejaars,avod een 32-iarige man, die in overspannen toes'and verkeerde, groote consternatie gewekt. Eerst mishandelde de man zijn vrouw en zijn moeder met wie hij de jaarwisseling zou doorbrengen, vervol gens prikte hij een bus petroleum en besprenklde zijn vrouw met de gevaar lijke vloeistof, waarna hij dreigde haar in brand te steken. Tenslotte slingerde de hoogst opgewonden man de bus pe troleum door de kamer en trachtte hij het huisraad in vlam te zetten. Voorbijgangers hoorden het rumoer. Een surveilleerende agent drong op het lawaai de woning binnen en bevrijdde de vrouwen uit hun netelige positie. De hevig tierende man werd overgebracht naar het politieposthuis, vanwaar hij later door den geneeskundigen dienst n,aar het binnen-gasthuis is vervoerd. LANDBOUWER DOOR DRIE MANNEN OVERVALLEN EN BEROOFD. Op Oudejaarsavond heeft zich te Hippolytushoef (Wieringen) een overv,al met berooving voorgedaan, waarvan de ongeveer 50-jarige land bouwer J. Snooy te Hippolytushoef het slachtoffer is geworden. S. begaf zich omstreeks zeven uur met een lantaarn in de hemd op weg naar den koestal, die aan zijn woning grenst. Plotseling zag hij zich geplaatst tegenover drie mannen, die hem de lantaarn uit zijn hand sloegen. Vervol gens werd S. gekneveld, terwijl de over vallers hem gelastten zijn geld over Jke geven. S„ geheel onthutst, gaf zijn beurs, w,aarin zich een bedrag van f 160 bevond, aan de mannen over, waarop deze in allerijl verdwenen. S. wist zich uit zijn boeien te wel ken en stelde onmiddellijk de politie van het gebeurde op de hoogte. Deze vatte haar werk dadelijk aan, en speur de met behulp van een hond de om geving af, hetgeen niet dadelijk resultaat opleverde. Den volgenden morgen evenwel meen de de politie den daders op het spoor te zijn gekomen. Dieven slaan bij de jaarwisseling hun slag. In den Nieuwjaarsnacht hebben dieven op verschillende plaatsen te Amsterdam hun slag geslagen, In een rijwielstalling in de Marnixstraat, waarvan de deur opengebroken werd, gevonden, maakten de onwelkome bezoekers elf fietsen buit. In een woning in de De Clercqstraat brachten inbrekers op de eerste en twee de étage een bezoek. Een kleine brand kast braken zij open; de buit bedroef; 50. Voorts vermisten de bewoners een zeekijker en een fototoestel. In een wo ning in de Marnixstraat brak een inslui per den muntmeter open. De politie van het bureau Marnixstraat arresteerde een 40-jarigen man, die er van wordt ver dacht een deur van een perceel aan de Liiidengracht te hebben ingetrapt met De Hedelsche misdrijven. De rechtbank te Den Bosch nam Donderdag in behandeling de Hedelsche m'sdrijven, bes'aande uit zes brand stichtingen en vier uitlokkingen daar van, een geval van heling en een geval van vernielng, waarvoor zes verdachten zijn gedetineerd in het huis van bewa ring 1e Den Bosch. A,an den 28-jarigen bakker M. A. van S. uit Den Bosch waren vijf fe'ten ten laste gelegd, nl. een inbraak, diefstal, drie brandstich'ingen en een geval van vernielng. Tegen hem eischte de offi cier van justitie 8 jaar gevangenisstraf; tegen den 47-jarigen pe'roleumventer M. Q. te Hedel wegens tweemaal Hit- okken van brandst chting en heling 4 jaar gevangenisstraf; tegen de vrouw v,an M. Q., de 43-jarige P. van den B. wegens tweemaal uitlokken tot brand stichting, subs, medeplichtigheid hier aan, eveneens 4 jaar; tegen den 22-jarigen manufacturier B. S., wegens brandsHch- t'ng en inbraak, voor het eerste feit 2 jaar en 6 maanden, voor het tweede 1 jaar en zes maanden. Voorts werd tegen den 23-jarigen kapper H. V., wegens diefs'al twee jaar en wegens brandstichting 8 maan den geëischt en tenslotte tegen den 30- jarigen kantoorbediende P. S. u t Hedel wegens medeplich'igheid aan brand stichting 6 maanden, waarvan 4 voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar. Unamuno overleden. De beroemde Spaansche schrijver en wijsgeer, professor Miguel de Unamuno, is gisteren na een kortstondige ziekte te Salamanca overleden. Hij heeft den leeftijd bereikt van 72 jaar. Miguel de Unamuno was geboren te Bilbao in 1864. Hij ontving zijn opleiding te Madrid, waar hij promoveerde in let teren en wijsbegeerte, en werd in 1892 benoemd tot hoog'eeraar in het Grieksch aan de universiteit van Salamanca, waar hij in 1900 rector magnificus werd. Tij dens het bewind van Primo de Rivera werd hij wegens zijn scherpe aanvallen op de regeering naar de Canarische eilanden verbannen. Hij kreeg echter amnestie en vestigde zich in Parijs. Bij het begin van den Spaanschen burger- strijd heeft hij zijn sympathie uitgespro ken voor de beweging van Franco. Hij was romanschrijver, dichter, wijs geer en publiceerde ook artikelen in de pers. VOETBAL. Drie maanden gevangenisstraf voor een overtreding. Te Augsburg (Duitschland) is een voetbalspeler veroordeeld tot drie maan den gevangenisstraf, omdat hij den scheidsrechter tijdens een wedstrijd had aangevallen. De speler had hem een slag in het gezicht gegeven. In het vonnis werd ondermeer gezegd, dat in het jaar der Olympische Spelen iedereen dient te weten, dat fair optre den de hoofdzaak in de sport moet zijn. Raymond Braine in moeilijkheden. Raymond Braine, de bekende Belgi sche midvoor van internationale klasse, jaren lang in het elftal van Sparta (Praag) spelend kon, naar men weet geen vergunning krijgen voor een langer verblijf in Tsjecho Slowakije. Dienten gevolge zou hij niet meer voor Sparta kunnen spelen maar zou in België met ingang van half Januari voor de Bel gische vereeniging Beerschot uit ko men. Toen het bestuur van Sparta van deze overeenkomst hoorde herinnerde het Braine aan zijn contract, hetwelk tot Juni 1938 duurde. Braine was van mee ning, dat hij daarvan ontslagen was om dat hij geen vergunning voor een langer verblijf had kunnen verkrijgen. Doch het bestuur van de Praagsche club wendde zich dezer dagen tot een der Tsjechi sche departementen en men kreeg ge daan, dat Braine wel vergunning ont ving. Braine is daardoor wel in ernstige moeilijkheden gekomen, hij heeft nu twee overeenkomsten. N. ho he in N. wa en ro« nu;; gei for do k,a: bij op ph Prl Prl ele erst me scri of All me we Uv ;str

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 2