WEERBERICHT. NUMMER 308. DRIE BLADEN. DONDERDAG 31 DECEMBER 1936. EERSTE BLAD. 179e JAARGANG. W9dc PI8J3 Stokers en Brandstof. BIHRENJUID. CORNS HENNING FOTOGRAAF FOTOHANDEL MIDDELBURG MARKT MEDEDEELING. Vrijdag 8 Januari vroeger #t«ii inriht* 9 3>ëëvwfSclw M1DDELBUDQSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent- xbap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per Jrwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeeüngen 60 ct. p. r. a3ij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. GOESCHE COUBANT - Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 17 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent, Het is zoo gemakkelijk, te schelden op „al de anderen". De N.S.B.-er scheldt op heel het demo-liberale geval, daarmede bedoelende alle niet-fascistische Neder landers, de communisten incluis; de com munisten schelden op alle niet-commu- aiislen althans tot voor kort: den laat- sten tijd zijn ze koester en echt-demo- cratischer vanwege de in zicht komende mogelijkheden van anti-fascistische een heidsfronten de vrijzinnig-democraten „nemen s ell'ng" tegenover de socialis ten eenerzijds en de liberalen anderer- zijds, en de liberalen kankeren weer te gen de „roodachtige" vrijzinnig-demo craten en de „rechtsche" andere geest verwanten.en zoo gaan we maar door, genoeglijk elk in z'n eigen karretje en gezamenlijk, jawaarheen? Wie sfeekt er echter de hand in eigen boezem? Welke sociaal-demo craten zeggen bv. onverbloemd, dat ze inzake de landsverdediging, ons Konings huis en de hoogere zedelijke en geeste lijke waarden des menschdoms er jaren' lang finaal naast geweest zijn en deswe ge een zware schuld op hun hoofd ge laden hebben? Welke liberalen zeggen bv. ronduit, dat het in hun gelederen een suffe bedoening is met een door enkele partijbonsjes geregeerde „partij", waar van het grootste deel van 't liberale kie zerscorps zich verre houdt? En zoo zou den we kunnen doorgaan. Neen niet de hand in eigen boezem gestoken, maar: de anderen, die deugen niet, en dus daarop maar flink gescholden! ft Meer dan eens hebben wij hier be toogd: het nationaal-socialisme leeft groeit en bloeit slechts door de stommi teiten van zijn tegenstanders. Zooals het eens elders gezegd is: zij zijn stoke branden, maar w ij zijn degenen die de brandstof voor hun vuurtje aandragen! Wij blazen het fascisme den wind in de zeilen, en de eenig rationeele weg om den voortgang van het nationaal-socia lisme in Nederland te stuiten is: 't niet langer voedingsstoffen toevoeren. Dui delijker gezegd: indien het beste deel des Nederlandschen volks hetwelk naar onze overtuiging nog immer te vinden is in de breede massa die Marx noch Mus- sert volgen wil zich zijner waarde en roeping bewust wordt, zich teweer stelt en zich tot opbouw stelt tevens, dan heb ben uiterst rechts en uiterst links hun kansen verkeken. Maar: ook niet eer der. Laat ons deze stelling eens met een vobrbeeld illustreeren. Ons Nederlandsche volk staat binnen enkele dagen een nationaal feest te vie ren. Een feest, waarin de eenheid van dat volk, de gehechtheid aan zijn vor stenhuis, heerlijk tot uiting zal komen. Onze regeering heeft, onder anderen, besloten de schooljeugd te gedenken door haar een rijmprent te doen uitrei ken. Een goed idee: de herleving van een oud-vaderlandsche traditie in mo dernen vorm. Zij droeg een onzer eerste dichters oip, deze rijmprent te vervaar digen. En het resultaat? Brandstof voor het N.S.B.-vuur! Onder koppen als „De Vulgaire Rijm prent" en „Zwoele minne-poëzie voor schoolkinderen", wijdt, nadat in de pers alom reeds het grootste misnoegen tot uiting is gekomen, het weekblad der N.S.B, nu. een hoofdartikel aan deze zaak, waarin deze prent in de felste be woordingen en terecht gegee- seld wordt. Want laat ook ons nu ronduit zeggen: zooals destijds de uitreiking van de plaat, waaop Prins Willem I als een soorte ment turfschipper stond afgebeeld, een schandaal was, zoo is ook nu het aan de kinderen geven van een rijmprent, die het karakter dezer gelegenheid volstrekt miskent, een twede schandaal. Niemand, die dit gedicht leest, zal met de hand op het hart kunnen vei-klaren dat zoo iets geschikt is om aan kinde ren te worden uitgereikt. Integen deel: evident volkomen onge schikt. Het gedicht is duister, de voor de hand liggende exegese is minder waardig, zwoel-erotisch, en de ware be doelingen des dichters die natuurlijk gaaf en zuiver zullen zijn kunnen pas na diepere overpeinzing ontdekt en ver staan worden. Maar.wie haalt het nu in z'n hoofd om zooiets aan schoolkinderen en de aankomende jongelingschap en vrouw schap onzer dagen uit te reiken? Dat is toch gekkenwerk! Vreest men den dichter voor het hoofd te stooten? Maar: welk belang weegt zwaarder, de mogelijkheid eens verstoorden dich ters of de dwaasheid in anderhalf milli- oen exemplaren aan de Nederlandsche jeugd een onbegrijpelijk en, zoo be grepen, dan ongepast vers ten ge schenke te geven? Wij hebben als minister van onder wijs, kunsten en wetenschappen, een christelijk-historisch professor, die zelfs als hij volstrekt ongelijk heeft zie de Oostburgsche kweekschoolquaestie, zie zijn rare spellingsbokkesprongen niet schroomt met een geestkracht die tot koppigheid nadert, zijn voet dwars te zetten en tegen alles in dwars te hou den; heeft dezen minister het inzicht of den moed ontbroken te zeggen: zoolang ik minister ben, wordt zoo'n rijmprent aan de Nederlandsche schooljeugd niet uitgereikt? Wij hebben als minister-president een anti-revolutionaire, maar daar boven uit nationale en ook door ons, libera len, gewaardeerde figuur. Heeft minister Colijn het inzicht ontbroken dat hij den moed niet zou hebben, gelooven we niet dat hij zijn veto over dezen misstap diende uit te spreken? Zoo ja: dat het alsnog geschiede. Beter ten halve gekeerd dan zeker ten heele gedwaald. En nu: ónze stelling. Natuurlijk grijpt de N.S.B. ook deze gelegenheid met beide handen aan om „scherpe afkeuringuit te spreken over onze regeering, die „deze onkiesche rijmprent" in zoo groote oplaag laat verspreiden. De N.S.B zegt er nog veel meer over, hetwelk wij 't spijt ons dit te moeten zeggen, maar het is zoo voor een groot deel moeten on derschrijven Wij weten heel wel: men moet zich in dezen vooral niet vergissen. Het is misschien voor een deel bona-fide, maar anderdeels is het natuurlijk niet anders dan propagandamiddel, dus: demagogie. Maar desalniettemin, als de N.S.B. er een vuurtje van stookt, wie droeg de brandstof aan? Men kan nu nog vragen: is het op recht, te twijfelen aan de uitsluitende goede gezindheid der Nederlandsche nazi's? Mag men aannemen, dat zij stokebranden zijn en aldus ook dit weer voor de propaganda misbruiken? Ons antwoord is: zonder twijfel. El ders in hetzelfde nummer van „Volk en Vaderland" vindt men het b e w ij s voor de schijnheiligheid en leugenachtig heid dezer zich bewust buiten de Neder landsche volksgemeenschap stellende lieden. Zij hebben namelijk niet mee wil len doen aan een nationaal hu welijksgeschenk. Deze volkseenheidsbewonderaars wil den een „eigen" N.S.B.-geschenk geven. Prinses Juliana liet weten, „dat H.K. H. tot haar leedwezen bezwaar moest maken een afzonderlijk geschenk van een politieke partij, van welke richting deze ook moge zijn, in ontvangst te ne men en derhalve werd de N.S.B. ver zocht zich bij het Nationaal Huwelijks geschenk aan te sluiten." En wa+ antwoorden deze „Oranjege zinde" lieden hier op? Gaven zij, die zoo voor tucht zijn, gehoorzaam gehoor aan den wensch van de Kroonprinses? !ypt den mond.... j a, en in werke lijkheid. neen! Want' zij heb ben H. K. H, doen weten.... „dat aan den wensch van H. K. H. uiteraard zal worden voldaan"en daarop laten volgen, dat zij heelemaal niet aa» dien wensch zullen voldoen, dat zij zich namelijk niet bij het nationale huwelijksgeschenk kunnen aanslu'ten.. „daar hierin zijn opgenomen Staats- en Kroonviiandige elementen" f!da* heb ben de Koningin en de Prinses toch ze ker te beoordeelen en niet' me neer Mussert?] en dat de gelden voor het huwelijksgeschenk duszullen worden geschonken aan twee l'efdadige ins'ellingen, een in Nederland en een in Indiëü Ziedaar de eigengereidheid der Neder landsche nazi's. Ze lappen den wensch van Prinses Juliana aan den hiel van hun nazi-laars. Wij vertrouwen stelPg, dat' de twee liefdadige instellingen in quaestie het gevoel van behoorlijkheid zullen heb ben deze demonstrative en tar tend anti-nationale schenkingen bot weg te weigeren. Waarom zouden wij elkaar haten, waar het leven zoo kort, de dood zoo nabij, de hemel zoo hoog en God zoo goed is? DE AANBIEDING DER HUWELIJKSGESCHENKEN. Ook gistermiddag bestond er gelegen heid voor die delegaties, aan welke audiëntie verleend was, haar opwach ting bij Prinses Juliana en Prins Bern- hard ten paleize Kneuterdijk te maken ter aanbieding van geschenken. De delegatie van het Roode Kruis bood een huisapotheek voor het paleis- Soestdijk aan, één voor het koninklijk jacht en een reisapotheek, die op auto tochten kan worden meegenomen. Drie Friesche scholieren als vertegen woordigers van de Friesche schooljeugd boden aan 't vorstelijk paar een knot- tedoosje met knottedoek, ducatons, een Friesch verlovingsgeschenk uit de 16e eeuw en een album aan. Namens de vereeniging Tesselschade werd een tafelmiddenstuk aangeboden, 12 doilies en een zelfde aantal borden kleedjes. De vereeniging „Arbeid adelt" over handigde twee knielkussens, die op 7 Januari door de Prinses en den Prins tijdens de kerkelijke plechtigheid zullen gebruikt worden. De kussens zijn van wit satijn. Op het kussen voor de Prin ses staat het wapen van H. K. H. en op dat voor Prins Bernhard het wapen van Z. D. H. Namens het Nederlandsche padvind- stersgilde werd een prachtig bewerkt tafelkleed aangeboden waaraan alle padvindsters ongeveer 4000 had den meegewerkt. Namens de Hervojrmd'p kerk van Zuid-Afrika bood de gezant dr. Van Broekhuizen twee Zuid-Afrikaansche bijbels aan. Ook werd een bouquet Zuid- Afrikaansche veldbloemen welke spe ciaal in ijs verpakt met de HollandAf- rika-lijn naar hier vervoerd was en daardoor nog twee maanden goed kon den blijven aan het vorstelijke bruids paar aangeboden. Een deputatie van de burgemeesters van alle Nederlandsche gemeenten bood een teekening aan van het geschenk van de burgemeesters dat zal bestaan uit twee zilveren kandelabres, bestemd voor de eetzaal in het paleis Soestdijk Namens de Haagsche burgerij zal de artistieke aankleeding van 'de eetka mer van het paleis te Soestdijk aan het prinselijk paar ten geschenke worden gegeven. De burgemeester deed mede- deeling van het raadsbesluit daartoe. Het geschenk van de gemeente 's- Graveland bestond uit een schilderstuk, voorstellende „de Sperwershof", de bui tenplaats van jhr. Röell. De commissie historisch gedenkboek „Oranje en de welvaart van Nederland" bood twee exemplaren van dit werk aan. Namens de „Nederlandsche Heide maatschappij" werd een keus uit twee schilderijen van den kunstschilder Wenckebach aangeboden, het één voor stellende een gezicht op den Rijn bij Leersum, het ander het Esven in Drenthe. Een Zaansche molen in bruidstooi versierd werd vervolgens door vier jon ge meisjes in Oud-Zaansch costuum aan het vorstelijk bruidspaar aangeboden. De molen was een geschenk van de Zaanlandsche oudheidkundige vereeni ging „Jacob Honing Jz." te Zaandijk. Namens het genootschap „Pulchri Studio" werd een portefeuille met tee- keningen van leden aangeboden. Vervolgens heeft het prinselijk paar een aantal oud-meisjesstudenten uit Leiden, jaargenooten van de Prinses ontvangen. De dames boden aan een naturel linnen tafelkleed. De randen van het kleed zijn geborduurd met een 25- tal tafereelen uit het leven der meisjes studenten uit Leiden. Enkele tafereelen hebben in het bijzonder betrekking op den studententijd van Prinses Juliana. Het personeel van H. M, de Koningin en de Prinses, heeft het jonge paar aan geboden een mand en twee 'boter vlootjes van dof zilver Een deputatie van het personeel van wijlen H. M. de Koningin-Moeder is ten slotte nog op het paleis Kneuterdijk door het prinselijk bruidspaar ontvan gen. Plet geschenk was een zilveren m (Ingez. Med.) p. f. presenteerblad. Op het blad zijn de wa pens van de Prinses en den Prins gegfa- veerd. Spoedig nadat deze deputatie het pa leis had verlaten, reed een gesloten h«->f- auto voor, waarmede het vorstelijk paar, na dezen vermoeienden dag, na^r het paleis Noordeinde reedt; hartelijk toegejuicht door een groote schare be langstellenden. Geschenk van ex-keizer Wilhelm, De vleugel-adjudant van ex-keizer Wilhelm II, majoor vbn Ilsemann, heeft hedenmiddag, namens den ex-keizer en zijn echtgenoote, een geschenk aan het vorstelijk bruidspaar aangeboden. Dit geschenk bestaat uit een fraaie staande klok in empirestijl, uitgevoerd in goudbrons. De Noorsche vereenig ng in Neder land heeft als huwelijksgeschenk voor Prinses Juliana en Prins Bernhard ten paleize doen bezorgen twee paar skis. HET VORSTELIJK ECHTPAAR NAAR IGLS Naar te Weenen verluidt, zou he; in het voornemen van Prinses Jul'an.a en Prins Bernhard liggen om na de hu welijksvoltrekking op 7 Januari a.s. voor eenigen tijd naar Oostenrijk t'e vertrekken. Waarschijnlijk z,al het vor stelijk echtpaar zich naar Igls begeven. DE KOMST VAN DEN HERTOG VAN KENT. De hertog van Kent, (jongste broeder van den Engelschen Kon ng), die naar men weet voornemens is de voltrekking van het prinselijk huwelijk bij te wo nen, zal vermoedelijk 4 of 5 Januari in Den Haag aankomen en in hotel Paule2 zijn intrek nemen. DE GETUIGEN BIJ HET HUWELIJK VAN DE PRINSES. Als getuigen van Prinses Juliana bij de a.s. huwelijksvoltrekking zullen fun- geeren: hertog Adolf Friedrich van Mecklenburg, vorst Friedrich von Wied, jkvr. L. P. van de Poll, en jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, De getuigen van Prins Bernhard zul len zijn: prins Ernst Aschwin zur Lippe- Biesterfeld, prijis Julius zur Lippe, graaf Von Oeynhausen-Sierstorpff, en overste Von Pantschulidzew. De studenten-estafetteloop naar Den Haag. De studenten-estafetteloop door de Amsterdamsche studenten gehouden van Amsterdam naar Den Haag teneinde de oorkonde, bevattend de gelukwenschen van den academischen senaat der ge meente-universiteit van Amsterdam met het nationale gebeuren, over te brengen naar het paleis aan den Kneuterdijk heeft aan het gestelde deel beantwoord. De laatste van de 60 estafetteloopers reik te gistermiddag bij het paleis den koker met de oorkonde aan de praeses van de Amsterdamsche studentenvereniging over, die de oorkonde aan Prinses Ju liana heeft overgedragen, Eersfé Kamer. In de gistermiddag voortgezette ver gadering van de Eerste Kamer kwam ook nog aan de orde de verlenging van den geldigheidsduur van tijdelijke bepalingen betreffende de vaccinatie (ontheff'ng vaccinatieplicht). Na eenige discussie werd het wetsontwerp z. h. s. aangenomen. DR. J. J. F. DHONT. t Heden overleed in den ouderdom van ruim 82 jaar te 's-Gravenhage dr. J. J. F. Dhont. Dr. Dhont, die te Middelburg is geboren, heeft gestudeerd aan de vee artsenijschool te Utrecht, waar hij den 3en Juli 1875 promoveerde. Hij vestigde zich teKruiningen als dierenarts. In Mei 1876 verkreeg hij plaatsing te Amersfoort als luitenant-paardenarts bij het corps rijdende artillerie, waarna kort daarop een overplaatsing volgde bij het 3e regiment veldartillerie te Bergen op Zoom. In Januari 1883 werd de heer Dhont In verband met de Nationale feest dagen, zal ons blad uitkomen. Advertenties voor het blad van dien dag zullen dan tot uiterlijk 10 uur des morgens kunnen worden aangenomen, H.H. Correspondenten wordt verzocht bi; hef inzenden van berichten hiermee rekening te houden, DE DIRECTIE. Verwachting tot morgenavond: In het Noordwesten: meest matige Z. W. tot W, wind, half tot zwaar bewolkt of betrokken, weinig of geen regen, wei nig verandering in temperatuur; in het Zuid-Oosten: zwakke tot matige Z. tot Z.W. wind, nevelig tot licht of half be wolkt, droog weer, lichte vorst des nachts, overdag weinig verandering in temperatuur. Do, 31 Dec. Zon op: 8 h 12; onder: 15 h 54. Licht op: 16 h 24. Maan op: 20 h 30; onder: 9 h 41, Vr. 1 Jan. Zon op: 8 h 12; onder: 15 h 55. Licht op: 16 h 25. Maan op: 21 h 44; onder: 10 h 00. L.K. 4 Jan. Hoog- en Laagwater te VHssiEgss? December. Hoogwater. Laagwater. Do. 31 3.05 15.32 9.49 21.56 Januari. Vr. 1 S 3.45 16.19 10.36 22.35 Za. 2 4.32 17.02 11.18 23.16 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge. December. Hoogwater, Laagwater. Do. 31 5.08 17.29 10.50 23.01 Januari. Vr. 1 S 5.46 18.10 11.35 23.47 Za. 2 6.26 18.48 12.16 Westkapeile is 28 min. en Dorobur? 23 min. vroeger; Veere 38 min. !ater (S springtij.) benoemd tot directeur van het openbare slachthuis te Rotterdam. Deze functie vervulde hij tot 1926, toen hem op zijn verzoek ontslag verleend werd, onder dankbetuiging voor de gedurende zijn arbeid als zoodanig bewezen diensten. De heer Dhont werd in 1915 gekozen tot voorzitter van de Maatschappij voor Diergeneeskunde. In 1921 werd hij bij gelegenheid der herdenking van het 100-jarig bestaan van het veterinaire onderwijs benoemd tot doctor honoris causa in de veeartse nijkunde. De regeering erkende zijn ver diens! en door hem het officierskruis in de orde van Oranje-Nassa te verleenen. In October 1933 heeft hij zijn functie van voorzitter van de Mij. voor Die- rengeneeskunde neergelegd. Bij zijn af scheid op 15 October 1933 te Utrecht is hem de gouden plaquette dier Maat schappij uitgereikt. Tevens werd bij dat afscheid vastge steld dat deze plaquette in den vervolge zou worden uitgereikt aan hen, die zich ten opzichte van de Maatschappij voor Dierengeneeskunde bijzonder verdien stelijk gemaakt hebben. De begrafenis zal plaats hebben te Rotterdam op de begraafplaats Croos- wijk op Maandag 4 Januari a.s. Bernard Diamant overleden. Gisteravond 's te Rotterdam in den leeftijd van ruim 64 jaar overleden de heer Bernard Diamant, bekend orkest dirigent, Hij was dirigent van de Kon. Chr. Oratorium vereenigng „Excelsior", oud-dirigent Rotte's mannenkoor', oud- leeraar aan de kweekschool voor op leiding tot onderwijzer en onderwijze ressen. Hij was ridder in de orde van Oranje Nassau en officier der academ e. Raad voor de Luchtvaart, Bij Kon, besluit zijn me* ingang van .den dag, waarop de luchtvaartrampen wet in werking treedt, voor den tijd van twee jaren: benoemd tot voorzitter van den raad voor de luchvaart! mr. dr. D. A. P. N. Kooien, l d van den Raad van State, in en bij den raad voor de luchtvaart benoemd tot plaa sverv. voorzitter mr. dr. J, Donner, oud-mi nister van justi'ie, Ld van den Iloogen Raad der Nederlanden, tot secretaris; mr. J. M. Kan, commies bij den lucht vaartdienst, Vot plaatsvervangend se cretaris: mr. P. Du Ry van Beest Hol le, advocaat en procureur.

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 1