ZEELAND. KERK EN SCHOOL BUITENLAND. Groene Kruis Hoestbonbons Locarbits MIDDELBURG. GOES. ZUID-BEVELAND. BEURS VAN AMSTERDAM. SPANJE. BELGIE. DUITSCHLAND. ENGELAND. ZWITSERLAND. Vrouwen van IJsselmonde. Deze deputatie bood eveneens een al- j bum aan met de handteekeningen van alle vrouwen die in het geschenk had den bijgedragen. Een groep jongedames uit Utrecht bood twee salonstoelen aan. Tenslotte kwam nog Het Delftsche vrouwen comité ramen Nieuwe Kerk. Naar men weet, had ook Prinses Ju liana een van de ramen van de nieuwe kerk, welke in den zomer van dit jaar onthuld zijn, geschonken. Een gedeelte van dit raam in glas in lood werd door de dames van dit comité aan het vorste lijk bruidspaar aangeboden. DE POLITIE-MAATREGELEN VOOR DEN TROUWDAG VAN PRINSES JULIANA. Wat niet-Hagenaars moeten weten. De burgemeester van 's-Gravenhage, mr. De Monchy, heeft gisteravond een radiorede gehouden voor de A.V.R.O. met betrekking tot de politie-maatreee- len op 7 Januari a.s. en over de wijze waarop de residentie de duizenden niet- Hagenaars zal ontvangen. Spr. zeide o.a.: Er is om de route heen, die de stoet zal volgen, een kring ge legd en alleen binnen dien kring mag niet met auto's worden gereden. Die kring is slechts 5 a 10 minuten gaans verwijderd van de route van den stoet, en wie met een chauffeur komt, zal dus slechts een korten afstand te voet hebben af te leggen. Wie met een door hemzelf bestuur de auto wil komen, zal niet ver van den kring ruime parkeergelegenheid vinden en dus met een iets langere wandeling en ook in sommige gevallen gedeeltelijk per tram de route van den bruidsstoet kunnen bereiken. Van de stations kan men per tram tot vlakbij de route komen. Gebrekkigen en oude van dagen, met geleiders, vindenautobussen van de Haagsche tram op een aantal punten, die hen vóór 9 uur ter bestemder plaat se langs de geheele koninklijke route voeren. Hiervoor moet men zich te vo ren bij de Haagsche Tramweg mij. op- geven. In het algemeen zal men na 9 uur zich niet meer te voet langs de route van den stoet kunnen bewegen. Maar wie in het bezit is van een poli- tiekaart voor een kijkplaats in een huis of op een particulier tribune, of wel van een toegangsbewijs tot |een dar publieke tribunes (voor deze tribunes is geen politiekaart noodig) die wordt op een aantal doorlaatplaatsen ook nog later (voor het grootste deel van den weg tot 11 uur) tot den dan reeds afge- zetten weg toegelaten en bereikt aldus over dien weg gemakkelijk zijn kijk plaats in het huis of on de tribune. Het is echter niet mogelijk gebleken deze coulante regeling door te voeren in de naaste omgeving van Paleis, stadhuis en Groote kerk. Daar zal men dus ook in huizen en op particuliere tribunes vóór 9 uur aanwezig moeten zijn. Geruchten, dat men reeds voor dag en dauw in de stad moet zijn, zijn derhalve niet juist. Deze maatregelen zijn, zooals vanzelf spreekt, in de eerste plaats genomen om den koninklijken stoet een onge- stoorden voortgang mogelijk te maken, doch evenzeer in het belang van een zoo groot mogelijk aantal toeschouwers. Diegenen onder hen, die liever ge drang vermijden, doen verstandig zich tijdig te voorzien van een zitplaats in een der aan de route gelegen perceelen dan wel op een der onderscheidene tri bunes. Het is zaak, dit niet langer uit te stellen, omdat bij te late aanvrage toezending van de vereischte doorla- tingsbewijzen niet meer kan worden ge garandeerd. In dit verband kan ik u mededeelen, dat ondernemers der publieke tribunes op mijn verzoek besloten hebben, de prijzen der plaatsen belangrijk te verla gen. Mogen deze enkele mededeelingen ertoe leiden, dat een groot aantal land genooten en vreemdelingen zich op zal maken tot een bezoek aan de residen tie om daar getuige te zijn van de groo te historische gebeurtenis die op Januari a.s. zal plaats vinden. Allen zullen op dien dag van harte welkom zijn. Het militair eerbetoon op 7 Januari en de griep. De gouverneur der residentie, luit.- generaal jhr. W. Roëll, heeft aan de verschillende militaire autoriteiten een schrijven gezonden, waarin deze in ver band met de vele griepgevallen in het leger worden uitgenoodigd, ten aanzien van het deelnemen door troepen van hun korps aan het militair eerbetoon op 7 Januari te 's-Gravenhage, in overleg met den militairen geneeskundigen dienst ter plaatse nauwlettend te doen nagaan, voor wie van het nersoneel het deelnemen aan die plecht"heid schade lijke gevolgen zou moeten hebben, in welke gevallen zij niet in de détache- menten mogen worden opgenomen. Verder zal het den gouverneur der residentie aangenaam zijn den troepen na afloop van de plechtigheid en van den daarop onmiddellijk volgenden mid dagmaaltijd en de rust, in de gelegenheid te stellen, iets van de versieringen enz te zien b.v., door in ongewapende groe pen van plm. 100 man onder leiding van officieren hier en daar de stad te be zichtigen. De heer Van Zwanenberg onderscheiden. Heden hebben d'e minis! er van handel nijverheid en scheepvaart, prof. Gel s- sen, en de secretaris-generaal v.an zijn departement, mr. Van Rhijn mitsgaders j de directeur-generaal van handel en nij-1 verheid, dr. Hirschfeld een bezoek ge bracht aan V,an Zwanenberg's fabrieken te Oss. Bij deze gelegenheid heeft de minis ter den heer Van Zwanenberg mede- deeling gedaan van een Koninklijk be sluit, waarbij hij is benoemd tot ridder in de orde van Leeuw. den Nederlandschen ESTAFETTE NAAR DEN HAAG BEGONNEN. Op de binnenplaats van het Universi- te'sgebouw bij de Oudemanhuispoort j waren vanmorgen tal van belangstellen- den samengekomen om het begin bij te wonen van de estafette van Ams'erdam naar Den Haag. Deze estafette, die ge organiseerd is door alle Amsterdam sche studenten, wordt geloopen met het doel, aan Prinses Juliana een koker te overhand'gen, welke een oorkonde be vat, met de gelukwenschen van den academischen senaat. Zestig leden van de U. S. A. zouden dezen koker van Amsterdam naar den Haag brengen, zoodat iedere looper on geveer een kilome'er moest afleggen. Kwart over elf verscheen de eerste looper, de heer Bleiweiss aan den in gang van het Universiteitsgebouw. De pedel overhandigde hem den koker, waarmede de student 'n snelle looppas het eerste traject van de estafette aan ving. Directeur Amsterdamsche Bank treedt af. Naar wij vernemen, heeft de heer F. I. de Greve den wensch te kennen ge geven op 31 Maart a.s. af te treden als directeur der Amsterdamsche Bank N.V. DE WERKLOOSHEID ONDER DE JEUGD. Minister Slingenberg deelt de gemeente-besturen mede, dat er energieker dient te worden op getreden. De regeeringspersdienst meldt: De minister van sociale zaken mr. M. Slingenberg, Reeft aan een groot aantal gemeentebesturen een rondschrijven ge richt, waar n hij opnieuw aandacht vraagt voor het vraagstuk v,an de werk loosheid onder de jeugd. De minister stelde hierin de vraag, of de jonge werkloozen in het algemeen wel voldoenden lust toonen om aan den arbeid, welke op velerlei gebied voor hen georganiseerd wordt, deel Te nemen. Op deze vraag nu kan het antwoord he laas niet in alle opzichten bevredigend zijn, ter toelicht'ng waarvan de minister een groot aantal cijfers den gemeente besturen voorlegt. Uit deze cijfers con cludeert de'bewindsman, dat krach tige middelen moeten worden gebezigd, om de jonge werkloozen duide- 1 ij k te maken, dat het hun plicht is, zich niet langer te onttrekken aan de vele mogelijkheden, welke op het terreinvan de cultureele zorg voor werkloozen worden ge boden. Teneinde nu een grootere belangs,elling voor dezen arbeid te be reiken acht de minister het in hooge mate gewenscht, dat in de gemeenten een sterke centralisatie plaats vindt in de organisatie van het jeugdwerk voor jonge werkloozen, wijl door verscheiden heid :'n optreden vele krachten worden versnipperd en men niet bereikt, wat bereikt kan worden. De bewindsman s+elt zich deze ge- central'seerde organisatie in groote lij nen aldus voor, dat in de gemeenten, welker besturen het rondschrijven ont vingen één persoon geheel wordt be last met de leiding van het cultureele werk voor werkloozen. Deze persoon, aangewezen door B. en W. en aan dit college verantwoordelijk, zal door zijn geheele persoonlijkheid een groote rol bij deze zaak moeten spelen. Hij z,al bij de voorbereid'ng en ui'voering van het geheele hierbedoelde werk terzijde die nen te worden gestaan door een kleine commissie van advies, waarvan het voorz'tterschap wordt bekleed, hetzij door den burgemeester, hetzij door den wethouder, belast met de zaken, de werkloozenzorg betreffende. Voorts ,acht de minister het gewenscht, dat eenige representatieve vertegen woordigers van het bedrijfsleven, dus van werkgevers- en werknemersorgani saties, :'n de commissie zitting hebben. Waar mogelijk, behoort in de com missie voor het cultureele werk tevens een plaats te worden ingeruimd aan 'n vertegenwoordiger van de jeugdbewe- g'ng. A,an de leiding wordt een bureau toegevoegd, waarvan de krachten be trokken worden uit jonge werklooze handels- en kantoorbedienden, perso nen dus, die door hun opleiding geacht kunnen worden administratief werk te verrichten. Dit bureau kan worden be schouwd ,als „werkverschaffingsobject" en de jonge menschen, die voor arbeid op dit kantoor worden aangewezen, kunnen overeenkomst:g de regelen, welke voor een werkverschaffing voor jeugdigen gelden, een vergoëHing ont vangen. Aan het bureau en den leider, daar bij voorgelicht door de centrale com missie, dient de behartiging te worden opgedragen, onder meer v,an de volgen de zaken: a. het bevorderen van de opneming in het bedrijtsleven; b. het bevorderen van maatregelen in de bedrijven zelf, ter vergroOting van de vakbekwaamheid van volwassen en jon ge werkloozen; c. het bevorderen van de toepassing van het 2 op 1 stelsel; d. het organiseeren en leiden van één of meer centrale werkplaatsen; e. het eventueel organiseeren en ver der regelen van de zg. regis rafie van de jeugd (hier is nauwe samenwerk'ng met het orgaan der arbeidsbemiddeling onmisbaar); f. het bevorderen van het gaan v.an jonge werkloozen naar de werkkampen (hieru't vloeit voort een nog nader te organiseeren vorm van samenwerking fusschen de plaatselijke centrale com missies met de 4 landelijke organisa ties, welke het kampwerk organ seeren); g. het organiseeren van vak- en an dere cursussen (dus in speciaal in te richten lokalen) voor volwassen en jon ge werkloozen; h. het bevorderen en organiseeren v,an werkverschaff ngen voor jonge werk loozen; i. het organiseeren van opleidingscur sussen tot diens+bode en het aansporen tot het bijwonen van cursussen voor huishoud-onderwijs j. het voeren van stelselmatige pro paganda onder de jongeren om aan den geboden arbe'd deel te nemen. Veel van hetgeen als aan de nieuwe organisa'ie op te dragen, taak hierbo ven is geschetst wordt reeds op dikwerf uitnemende wijze bevorderd en behar tigd door verschillende commissies en personen, doch de minister ziet hel th,ans als noodig, dat deze allen wor den bijeen geroepen teneinde te komen tot een krachtige centralisat'e der ver schillende medewerkende groepen. Om te bereiken, da* de jongeren in grooter getale aan het cultureele werk, in breeden omvang genomen, deelnemen, adviseert de m'nister dringend dat he* nieuw te vormen bureau vooral groote ,aandacht gaat schenken aan de regi stratie van de jongeren. Fransch stoomschip aan den grond geloopen. TERNEUZEN. Het Fransche stoom schip „Fort de Souville", komende van Antwerpen op weg naar Duinkerken, is hedenmorgen, bij Terneuzen, aan den grond gev.aren. Drie sleepbooten zijtn in de nabijhe'd van de „Fort de Souville". Men ver wacht dat het schip, bij hoog water zal vlotkomen. De post bij de jaarwisseling. De fd. directeur van het postkantoor hier ter stede deelt ons mede, dat op den laatsten werkdag van het jaar na 15 uur ten postkantore geen belasting betalingen meer worden aangenomen; dat het Ptt. kantoor op Nieuwjaarsdag geopend is als op Zondag; geen gelegen heid tot afhalen van correspondentie (evenwel zal één briefpostbestelling worden uitgevoerd; alleen expressepak ketten zullen worden besteld); dat, we gens het beperkte postvervoer op dien dag het tijdstip van laatste buslichting voor luchtpostverzending naar N. O, In- dië 7.20 's morgens is en dat in verband met de groote hoeveelheid te verwer ken nieuwjaarskaarten enz. op 31 De cember, alsmede van 2 tot en met 6 Jan. a.s. de 2e briefpostbestelling zal worden opgeheven. Deskundigen Armenwet Bij Kon. besluit van 15 Dec, is voor 't tijdvak van 1 Jan. 193731 Dec, 1938 aangewezen als deskundige, bevoegd tot het afgeven van een verklaring, dat verpleging in een krankzinnigengesticht noodig of wenschelijk is, zooals omschre ven in art. 39, derde lid van de Armen wet, W. W. de Regt, zenuwarts alhier. Plotseling overleden. Gisteren overleed plotseling, in zijn woning aan den Oostsingel, de heer B. J. Paasse, tot voor kort eigenaar van Sigarenmagazijn Paasse aan den opril Groote Markt, KAPELLE. In Staatsblad no. 309 is op genomen de wet van 21 Dec. 1936 tot wijzig'ng van de grens tusschen de ge meente Kapelle en Schore. Het grond gebied van Schore gaat op 1 Januari '37 over aan Kapelle. S Bij het te 's Gravenhage gehouden examen voor het verkrijgen van certifi caten als radio-telegrafist slaagden voor het certificaat tweede klasse de heeren: W. Bassie en J. M. Schroevers, beiden te Middelburg. Benoemd tot onderwijzeres aan de Chr. school te Veenendaal mej. G. M. Berman teBiezelinge. Met ingang van 1 Januari a.s. is benoemd tot directeur van de Rijks kweekschool te Doetinchem de heer H J. Pik, oud-directeur van de opgeheven Rijkskweekschool te Zierikzee. Eerste noieering is vorige koers(en); daarachter officieele noteering vac he den; - beteekent: geen noteering ontvangen. Denemarken Oblig. 1926-5 99%100. Amsterdam 1934-4% 100% Zeeuws. Hyp. B-4% 99% Cities Service Cy, P. 1958 5 54%54% A Pref. Jurgens A 126%—126%. A Ned. Gist- en Spirilusf. 470 A De Schelde N.B. 6059%. C Am, S.melt en Ref. 67% e.d.69%, A Born. Sum. h.M. 184—190. A Houth. Alberts 98-. C Un on Pac. Rr. 9594%. C Int. Nickel Cy. 4848%. Ned. 1000-4 100%—100%. O. Indië 34 1OU0-4 100%—100%. Engeland 1960-90 4 86%—86. A Koloniale Bnk. 78%—83%-80%. A N.I. Hbk. 1000 147%—149% -51. C Ned. H. M. 1000 172—175%. A v. Berkels Pat. 55 C Calvé-Delft 90%—91%-90%. A Philips Gem. B. afg. 295296-99% C Unilever 167%166%-67% C Am. Car en Foundry 41%42% C Anaconda Cop. 39%40%-% C Bethlehem St. 56%—57%-56% C Kennec Copper 45%-46%-% C U. States St. C. 58%—58-% C North Am. Cy. 22%22% A Kon. Petr. Mpij, 419%—122%-21 C Contin. Oil Cy. 3333-% C Phillips Petr. Comp. 37%38% C S' ell Union O.C. 20%—20%-% C Tide Wter Ass. Oil 15%—15%-16 A Ned. Scheepv'. U. 116%114-16 A H.V. Amsterdam 471%484-93 A Java Cult Mij. 209%224-33 A N.I. Suiker U. 164169-75 A Deli Batavia 255%258-62 BEURSTHERMOMETER WOENSDAG. Suiker H.V.A. Unilever - Schepen Tabak Wettig Markt Koninkl. Philips Amerika I—Obl.Markt- Rubber gedeponeerd. C Deli Mij. 1000 322%—320-18% A Senembah 282281-82 C Baltimore en Ohio 16%16% C Southern Pac. Cy. 31%32%-% A Southern Rlw. 17%18%-% A Amst. Rubb. C. 317%—311-17 A Deli-Bat. Rubb. 203%—199-200 A Hessa Rubber 218%210%-08 A Serbadjadi S.R. 184%180-82 WISSELKOERSEN. Londen Berlijn Parijs Brussel New York Reismarken Heden, 8,96 73,55 8,52 30,76 1,82% Gister. 8,98% 73,50 8,54% 30,81 1,82% 46% 47 DE BURGEROORLOG. De gedelegeerde raad ter verdediging van de hoofdstad heeft medegedeeld dat in den sector van Usera de vijand gis teren verscheidene aanvallen gericht heeft op de stelling El Basurero, die kor telings door de regeeringstroepen is ver overd. Met mitrailleurvuur werden de aanvallen tot staan gebracht. In de an dere sectoren van het Madrileensche front hebben zich geen operaties voor gedaan. Aan het Aragoneesche front wordt de opmarsch naar Teruel methodisch voort gezet. De regeeringstroepen hebben het kerkhof bezet van de stad Egea de Al- barracin en Monte Mansuete. Aan het Asturische front hebben de opstandelingen getracht Olivares te her overen, waarin zij echter niet geslaagd zijn. De regeeringstroepen hebben een be langrijken tegenaanval ontketend aan 't front van Cordoba en de stellingen her overd, waar de opstandelingen bij ver rassing in hadden kunnen doordringen. In dezen sector constateerde men de aanwezigheid van talrijke afdeelingen Duitsche troepen. O.a. merkte men vol gens regeeringsmededeelingen vier ba- taillons infanterie Duitschers, benevens een eskadron .cavalerie op. Deze buiten- landsche troepen gebruiken bijna uitslui tend automatische wapenen. Secretaris der Belgische ambas sade om het leven gekomen? Het Belgische ministerie van buiten- landsche zaken te Brussel heeft van de ambassade te Madrid mededeelingen ontvangen, die doen vreezen, dat de se cretaris der ambassade, baron Jacques de Borchgrave, te Fuencaral bij Madrid den dood heeft gevonden onder niet op gehelderde omstandigheden. De Belgi sche regeering heeft de Spaansche re geering verzocht een onderzoek in te stellen met medewerking van een ver tegenwoordiger der ambassade. De Amerikaansche vliegtuigen voor de regeering, De voorzitter van de senaatscommissie van buitenlandsche jzaken te Washington heeft medegedeeld, dat hij een wetsont werp voorbereidde tot verhindering van het zenden van wapens aan de Spaan sche belligerenten. Dit wetsontwerp zal den 5den Januari worden ingediend zoodra het congres bijeenkomt. Pittman verklaarde te hopen, dat de wet vroeg genoeg zal worden afgekondigd om het verzenden te beletten van de vliegtui gen en onderdeelen, waarvoor gisteren vergunnninöen werden verleend. De president van Ie Vimalert Com pany heeft verklaard, dat de vliegtuigen die deze maatschappij met toestemming van het ministerie van buitenlandsche zaken naar Spanje zal zenden, „ver keersvliegtuigen zijn, die niet in ge vechtsvliegtuigen kunnen worden ver anderd". De fusie tusschen de „jonge socialistische garde" en de „communistische jeugd". 'In politieke kringen te Brussel wordt druk commentaar geleverd op het. be sluit van de „jonge social'stische gar de" toit fusie over te gaan meg de „communistische jeugd", ondanks den zeer uitgesproken tegenstand van het sociaJVische partijbestuur en de yak- vereenigingscommissie. Het besluit! :s slechts door een deel van de jonge so cialisten aanvaard, vooral de Vlam'ngen hebben zicji onthouden. Voor de partij Hebben de ook U geholpen (Ingez. Med.) en vooral voor de vakvereenigingscom- missie ontstaat door heli beslu t een moeilijke toestand. De leidende socia listische instanties zullen zich ongetwij feld binnenkort hierover uitspreken en de mogelijkheid bestaat, dat zij beslui ten zullen tot uitsluitingen, die den so cialist ischen samenhang zouden verster ken, den aanhang zouden verminderen en de ledenwerving zouden belemme ren. Hoewel de fusie geen onmiddellijke gevolgen schijnt te hebben, verzwakt zij." in zekere mate het gez,ag der socialis tische leiders, die zitting hebben in de regeering, DE VERSTERKING VAN HELGOLAND. De „Daily Telegraph" verneemt uit uit Hamburg, dat de bevolking van Hel goland, welke ongeveer 2500 zielen telt, vreest haar haardsteden te moeten ver laten, aangezien steeds minder plaats op het eiland overblijft door de uitbrei ding van de fortificatie en kustbatterij- en. Hierdoor zal ook onmogelijk worden, dat in den zomer badgasten naar het eiland komen, zoodat de bevolking een belangrijk deel van haar inkomsten ziet verdwijnen. Reeds eerder heeft het eiland een ge dwongen ontvolking meegemaakt. In den oorlog moest de geheele burgerbevol king het eiland verlaten, doch na den oorlog werd toegestaan terug te keeren naar de vroegere woonsteden. Verplaatsing van fabrieken tot vuiling van granaten etc. De werkplaatsen, waar granaten, tor pedo's, handgranaten e.d. gevuld wer den in het arsenaal van Woolwich zul len zonder verwijl, verdeeld in vier af deelingen, overgebracht worden naar vier plaatsen in het Westen van Enge land, waar zij minder zullen blootstaan aan het gevaar van luchtaanvallen. NA DRIE MAANDEN DEVALUATIE. Gunstige gevolgen. Op 26 September van dit jaar werd besloten tot devaluatie van den Zwit- serschen franc, niet als gevolg van den financieelen toestand v,an het land, doch in verband met het feit, dat' Frankrijk den gouden standaard losliet. Hoewel het voorbarig is thans reeds de conclu sies te trekken omtrent de resultaten v,an de devaluatie, publiceert het „Office Suisse d'Expansion Commerciale" te Lausanne in een off cieele verklaring belangwekkende mededeelingen over den stand van zaken, drie maanden na dat de Zwitsersche franc zich bij de lei dende buitenlandsche valuta's heeft aan gesloten. In de eerste plaats wordt gewezen op 1 het terugvloeien van het goud. De goud voorraad van de Zwitsersche nationale bank, die ongeveer 1.5 milliard francs bedroeg bij het begin der devaluatie, steeg spoedig tot meer dan twee mil liard francs en bereikte begin December een hoogte van 2 mill ard 630 millioen francs. De toestand op de arbeidsmarkt is in verschillende deelen v,an het land

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 2