*2* GOI$CBtë€OUPANT£!2£ BINNENLAND. IMMiKlSi BUK WEERBERICHT. NUMMER 307. TWEE BLADEN. WOENSDAG 30 DECEMBER 1936. EERSTE BLAD. 179e JAARGANG. Aanbieding van huwelijks geschenken aan 't Prinselijk Paar Leer toch denken, wil althans denken, wil het, ernstig. De wereld wemelt van papegaaien. Benzel-Sternasi. J. M. POLDERMAN, ELBURG5CHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap VKssingen 2.30, elders f 2.50 per 4 wartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgscbe Courant Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen I7 regels f 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. Na terugkeer in het Kon. paleis van de rijtoer langs de huldebrengende ver- eenigingen hebben Prinses Jukana en Prins Bernhard gis! er namiddag ver schillende delegat és en personen in audiëntie ontvangen, die huwelijksge schenken kwamen aanbieden. Geschenken uit Nederl. Indië. Dr. Meyer Ranneft bood om 4 uur ver schalende. cadeaux ,aan namens het In disch comité. Hef betrof allereerst een paar vazen afkomstig van een aantal ingezetenen van Nederl,andsch-Indië, en verder een geschenk van de Chineesche gemeen schap van Ned. Indië, van Javaansche •vrouwenvereen'gingen en een borduur werk, aangeboden door de Roemer Vis- schervereeniging. De Prnses en de Prins gaven door dit persoonlijk in ontvangst nemen v,an de in deze gescheken uitgedrukte goede wenschen en door hun woorden van antwoord wederom duidelijk en op bij zonder gewaardeerde wijze blijk van faun belangstelling voor Nederlandsch- Indië, AANBIEDING VAN HET NATIONAAL HUWELIJKS GESCHENK. Te half vijf arriveerden de leden v,an het uitvoerend comité en eenige leden van de techn'sche commissie voor de aanbieding van het nationale huwelijks geschenk, waarvoor allerwege in den lande de gelden zijn bijeen gebracht en dat als het grootte geschenk van het Nederlandsche volk beschouwd kan worden. Ter aanbieding was een uitgebreide delegatie aanwezig. Wij noemen slechts mr. L. J. A. Trip, voorzitter v,an het uitvoerend comité; mr. A. J- A. A. ba- fron van Heemstra, voorzitter van het werk-comité, lid van het u'tvoerend co mité; mr, W. U. Hazelhoff Roelfzema en mr. E. de Visser, secretarissen, lid van het uitvoerend comité, mr. dr. D. Cre- n,a de Iongh, algemeen penningmeester, en de heer M, Fernhout, Burge meester van Middelburg, voorzitter van het comité- Zeeland. Mr. L. J, A. Trip sprak een rede uit, waar n hij o.m. het volgende zeide: „Het is met groote vreugde en met groote dankbaarheid, dat wij ons ver oorloven gebruik te maken v,an de wel willend geboden gelegenheid om, uit naam van het Nederlandsche volk, het nationaal huwelijksgeschenk aan te bie den. Wij doen dit met groote vreugde en dankbaarheid, omd,at deze de gevoelens zijn, welke het Nederlandsche volk heb ben gegrepen, toen uzelven op den on- vergetelijken achtsten Sept. van dit jaar de blijde tijding van uwe verloving kwaamt brengen. Die gevoelens werden nog versterkt toen, den volgenden dag, H,are Majesle't onze Koningin persoon lijk in zoo gevoelvolle woorden haar onderdanen heeft willen toespreken en toen u aan het geluk door het gespro ken woord uiting hebt willen geven. Die gevoelens bereikten hun toppunt, toen Uwe Doorluchtige Hoogheid er aan stonds in slaagde, den regelrechten weg naar de Nederlandsche harten te vin den. Toen gold het n,a onze Koningin en onze Prinses ook onzen Prins, Is het dan wonder, dat vreugde en dankbaarheid geen perken kenden, toen, na de slagen, welke ons vorstenhuis ge troffen hebben en die wij met weemoed gedenken, de volle Oranjezon hare wel doende stralen over vorstenhuis en daarmede over land en volk uitgoot? Is het dan wonder, dat aanstonds al lerwegen den wensch werd geuit, om bij het aanstaande huwelijk geschenken te mogen aanbieden, die de gevoelens van vreugde en dankbaarheid tot uiting zouden brengen En nadat Uwe hoogheden zich met 't denkbeeld van één nationaal huwe lijksgeschenk hadden vereenigd, werd Nederland, n,aar 's lands gebruik, over dekt met een netwerk van comité's, die, ieder op eigen terrein, de gelegenheid gingen bieden, den algemeenen wensch te verwezenlijken. Dat hier inderdaad een algemeene wfensch voorzat, blijkt zonder meer uit het bij uitstek groote aantal Nederland sche mannen, vrouwen en kinderen,-d'e hunne medewerking hebben geschonken, Ta:l!ooze bijdragen, kleine en groote stroomden binnen, welke ons ten volle in staat stellen onze plannen ten uit voer te letfgen en die aan het geschenk een waarlijk nationaal karakter verlee- nen, het stempelen tot een uiting van liefde en trouw, van vreugde en dank baarheid. Het heeft Uwe goedkeuring wegge dragen, dat het nationaal geschenk, zou bestaan uit een prinselijk jacht tot het bevaren van Neerlands wateren en uit een verbouwing en inrichting van de prinselijke woning in het Paleis Soest dijk. Dat op dit paleis Soestdijk, waaraan zoovele herinneringen verbonden zijn, de keuze mocht vallen, heeft Neder land ongetwijfeld met voldoening ver nomen. Dit paleis toch roept de herin nering op aan den grooten tijd van stad houder Prins Willem III, tevens Koning van Engeland, die opdracht gaf tot den bouw van het lustslot. Het hernieuwt de herinnering aan het herstel en de had- having van Neerlands onafhankelijkheid onder het koningschap van Oranje, waar het in 1815 uit naam van het Ne derlandsche volk door koning Willem I werd geschonken aan den kroonprins, den opperbevelhebber van het Neder landsche leger in den roemrijken veld tocht tegen Napoleon, aan den lateren koning Willem II. Ook Uw besluit, een jacht ter beva ring van de Nederlandsche wateren wel te willen aanvaarden, heeft tot dank baarheid gestemd. De wetenschap, dat de bij uitstek nationale watersport door U zal beoefend worden, is een reden tot vreugde. Wie Nederland in zijn waren aard wil leeren kennen, dient zijn vele belangrijke stroomen, meren en kanalen te bevaren. Het doet ons leed, dat wij de geschen ken niet in voltooiden staat kunnen aanbieden. De beschikbare tijd was daartoe te kort. Maar wel kunnen wij verzekeren, dat in den aanvang van den zomer het prin selijk jacht ter beschikking zal staan en eenige maanden daarna de arbeid aan het paleis zal beëindigd worden. Wij zien ons dus verplicht, Uwe Ko ninklijke Hoogheid en Uwe Doorluchti ge Hoogheid te verzoeken, thans slechts te willen aanvaarden de oorkonde, die vastlegt, dat uit naam van het Neder landsche volk heden het nationaal hu welijksgeschenk werd aangeboden, en die de omschrijving van dat geschenk met bijbehoorende teekeningen, bevat. Maar alvorens deze oorkodne eerbie dig te overhandigen, zou ik U, namens alle deelnemers aan het geschenk, ik mag wel zeggen namens het geheele Ne derlandsche volk, onze diepgevoelde gelukwenschen willen aanbieden en uit drukking willen geven aan onze vurige bede, dat hét God moge behagen, den huwelijksdag van 7 Januari 1937 te ze genen en te maken tot den eersten dag van een onafgebroken reeks van jaren van voorspoed en geluk, van arbeid en voldoening voor Hare Majesteit onze geëerbiedigde Koningin, voor onze Prin ses en onzen Prins, voor het koninkrijk der Nederlanden onder het zoozeer ge- wenschte en gewaardeerde bestuur van het Huis van Oranje". Vervolgens deelde mr. A. J. A. A. baron Van Heemstra nog mede, dat Su riname als onderdeel van den verbouw van Paleis Soestdijk een schouw in de ontvangkamer aanbood; terwijl Cura- 9ao de inrichting van de eetkamer ver zorgde. Prins en Prinses gaven uiting aan hunne groote waardeering en dankbaar heid voor de wijze, waarop het Neder landsche volk aan de geschenken heeft medegewerkt. H. K. H. en Z. D. H. bezichtigden daar na met groote belangstelling de teeke ningen van het jacht, daarbij voorgelicht door de leden van de technische com missie. Het geschenk van de Neder landsche schooljeugd. Te kwart voor vijf is het geschenk van de Nederlandsche schooljeugd aan geboden, dat naar men weet, bestaat uit een bibliotheek voor het paleis te Soestdijk en de inrichting' van een sport terrein bij dit paleis. De aanbieding van dit geschenk geschiedde in den vorm van overhandiging van een oorkonde. De heeren van het nationaal huwe lijksgeschenk hadden het paleis nog niet verlaten toen het comité van aanbie ding van het geschenk der Nederland sche schooljeugd in twee auto's arri veerde, bestaande uit Joh. H. van Bur- kom, A. P. Jungcurt en dr. M. van der Wijk,, resp. voorzitter, ^secretaris en penningmeester van het comité van de Nederlandsche schooljeugd, Joh. M. Derksen lid van het dagbestuur en de scholieren Elsje Boon, Lydia Mayer, Lu- eiectro-technicu^ Goes. Erkende Philips" Service (Ingez. Med.) cie Walter, Dick Janssen en Joop Wa terreus. De delegatie, waarvan de jongedames gekleed waren in elegante middagtoi letten, werd eveneens door de Prinses en Prins Bernhard ontvangen. Als voorzitter van het comité bood dr. Joh. H. van Burkom het prinselijk bruidspaar de gelukwenschen aan van de Nederlandsche schooljeugd en zeide hij o.a, het volgende; „Toen in September op verschillende scholen het verlangen bij de leerlingen zich openbaarde om afzonderlijk een huwelijksgeschenk aan te bieden, is ons comité gevormd om al die uitingen van toegenegenheid tot één daad te ver eenigen. Nadat we zekerheid hadden gekregen van de instemming van de boven de schooljeugd geplaatste autoriteiten, heb ben we de jeugd in kennis gesteld met het uur van inzameling' door een plaat, waarop een klok afgebeeld was aange vende 10 uur. Heden juist twee weken geleden, mocht het Uwe koninklijke Hoogheid be hagen bloemen in ontvangst te nemen, juist op het tijdstip, waarop in bijna alle scholen van Nederland de groote bel luidde, de bel, die steeds het einde der schooltijden aangeeft en dus door de jeugd met vreugde begroet wordt. Thans luidde deze bel midden in een schooltijd, maar werd met nog grooter vreugde begroet, omdat de kinderen wisten, dat zij nu de gelegenheid kre gen door een daad hun aanhankelijkheid te bewijzen voor hun beminde Prinses en den nieuwen Prins, die door zijn spor tief optreden hun hart gewonnen had. Is het te verwonderen, dat in vele klassen een driewerf hoera voor het prinselijk paar opsteeg of wel spontaan het Wil helmus werd ing'ezet? Het bedrag van de inzameling heeft ons geraamde mini mum ver overtroffen. Dit resultaat geeft ons een groote voldoening, omdat ons comité uitsluitend organisatorisch ge werkt heeft. We stelden een laag maxi mum vast als bijdrage per hoofd, om ook de minder gegoeden niet af te schrikken, terwijl elke invloed of pressie op het kind vermeden is. Maar meer dan dit financieele resul taat zegt ons het warme hart, waarmee de kinderen hun gift gegeven hebben. 15 December 10 uur 's morgens is een tijdstip geworden, belangrijk voor de toekomst van uw prinselijk paar, omdat toen het bewijs geleverd is, dat de Ne derlandsche schooljeugd in al haar scha- keering'en en verschil van inzichten zich één voelt in haar enthousiasme voor U beiden. We hopen van ganscher harte, dat Uwe Koninklijke Moeder nog vele jaren voor U en voor ons volk gespaard moge blijven. Maar wanneer Uwe Koninklijke Hoogheid eens tot de regeering geroe pen zal worden, dan zal de jeugd van thans opgegroeid zijn tot volwassen man nen en vrouwen, en zal het jeugdige ent housiasme zich verdiept hebben tot een oprechte liefde en hechte trouw, waar op Uw Koninklijk huis zal kunnen bou wen". Namens de scholieren overhandigde Elsje Boon de oorkonde met de volgen de woorden: „Mij is de groote eer te beurt gevallen U, namens de g/eheele schoolgaande jeugd van Nederland de oorkonde aan te bieden van het hulde blijk. dat jong' Nederland U zal mogen schenken: de bibliotheek en het sport terrein van Uw toekomstige woning. Wij hopen, dat de groote liefde van de kinderen van Uw volk. die spreekt uit dit, van eigen spaargeld bijeengebrachte moge worden omgezet in vreugde voor U beiden, wanneer U het geestelijk ge not zult smaken, dat de bibliotheek U zal mogen verschaffen en de ontspanning daarna op het sportterrein. Dat het voor ons heerlijk is U het sportterrein te mogen aanbieden,, is vanzelfsprekend: jeugd en sport behoo- ren bif elkaar. Doch gedachten aan boe ken, althans aan schoolboeken, zijn voor ons kinderen niet altijd een bron van louter genoegen. Echter kan ik U verze keren dat deze bibliotheek aan heel jong Holland niets van vreugdevolle gedach ten heeft ingeboezemd door de liefde voor U, Eerbiedig bied ik U dan ook beide ge schenken aan, als bewijs van warme sympathie van de geheele Nederlandsche schoolgaande jeugd." De Prinses en de Prins dankten zeer onder den indruk voor het jeugdgeschenk waarbij de Prinses den voorzitter ver zocht, vooral te willen trachten, haar dank over te brengen aan eiken Neder- landschen scholier en aan alle groepen der Nederlandsche schooljeugd, die aan het geschenk hadden bijgedragen. Oostenrijksche geschenken, Kort voor vijf uur arriveerde de Oostenrijksche gezant te 's-Gravenhage, z. exc. Georg Alexich, ter aanbieding van het huwelijksgeschenk der Oosten rijksche bondsregeering, bestaande uit een fraai bewerkte leeren casette met zilveren deksel, waarin op fraaie wijze een kaart van Oostenrijk is gegrafeerd, die de voornaamste centra van kunst en kunstnijverheid in dit land toont. Plet geschenk der Oostenrijksche ko lonie bestaat uit een glasservies in den stijl van oud-Oostenrijksche glazen uit de achttiende eeuw, met ingebrande jachtscènes. Geschenk der Zwitsersche re geering. Vervolgens ontvingen Prinses Juliana en Prins Bernhard in audiëntie den Zwitserschen gezant te 's-Gravenhage, z. exc. A. de Pury, die de Prinses na mens de Zwitschersche bondsregeering een prachtige platina armbandhorloge als huwelijksgeschenk kwam aanbieden. Geschenk van den president der Poolsche republiek. Tegen half zes ontvingen de Prinses en de Prins den Poolschen gezant te 's- Gravenhage, z. exc. dr. W. Babinski, die namens den Poolschen staatspresident, dr. Moscicki een fraaie collectie zeer fijn, met de hand vervaardigd kostbaar borduurwerk volgens oude Poolsche motieven aanbood. Oorkonde van de vrijmetse laren. Gistermorgen is vooits namens de Nederlandsche orde van vrijmetselaren als blijk van haar belangstelling en sympathie bij gelegenheid van 't prinse lijk huwelijk ten paleize een oorkon de afgegeven, waarin de orde haar eer bied, aanhankelijkheid en trouw aan het vorstenhuis van Oranje betuigt. Tevens werden aan H. M. de Konin gin en aan het bruidspaar exemplaren in luxe-uitvoering aangeboden van een rijk geïllustreerd, door het hoofdbestuur der orde samengesteld boek: „het Huis van Oranje en de Nederlandsche orde van vrijmetselaren". TWEEDE DAG VAN AAN BIEDING VAN GESCHENKEN. Het Prinselijk bruidspaar heeft he denochtend van 10 tot 12 uur en he denmiddag v,an half drie tot ongeveer 6 uur in het paleis Kneuterdijk opnieuw deputaties ontvangen, welke geschenken kwamen aanbieden. Dit was dus de tweede dag, dat de Prinses en de Prins recipieerden in de voormalige ambtswo ning van den minister van buitenlandsche zaken. Geschenk van de Kon. landmacht. De voorloopige aanbieding vond plaats v,an de schetsteekening van het door de Koninklijke landmacht aan het vorste lijk paar aan te bieden geschenk. De werk-commissie, gevormd uit een alge meene commissie, was tot het besluit gekomen, om tot uitvoering te brengen de door luit.-kol, Gijsberti Hodenpijl geopperde gedachte, om het aan te bie den geschenk te doen best,aan uit een kamerscherm. Uit de schetsteekening blijkt, dat 't scherm zal bestaan uit vijf paneelen, waarvan het middelste is versierd met de Koninklijke kroon. De hoogte van 't scherm zal ru m 2 meter bedragen. De versiering bestaat aan de eene zijde: op het middenpaneel uit een schilderij, voorstellende de ontvangst van het vorstelijk paar ten paleize aan 't Noordeinde te 's Gravenhage, op de andere paneelen uit het in het hout gesneden emblemen, de onderdeelen van het. leger voorstellende. Aan de andere zijde worden op de Verwachting tot morgenavond; Zwakke tot matige, later wellicht krachtige Z.W. tot Z.-wind, nevelig tot zwaar bewolkt of betrokken, aanvan kelijk nog weinig of geen regen, kou der 'des nachts, overdag iets kouder. Wo 30 Dec.: Zon op: 8 h 12; onder: 15 h 53. Licht op: 16 h 23. Maan op: 19 h 14;ionder: 9 h 19. L.K.: 4 Januari. Hoog- en Laag water te Vltssingesi December. Hoogwater. Laagwater. Wo. 30 2.22 14.44 9.06 21.13 Do. 31 3.05 15.32 9.49 21.56 Vr. 1 S 3.45 16.19 10.36 22.35 Hoog- en Laagwater te Wemeldingct December, Hoogwater. Laagwater. Wo. 30 4.26 16.43 10.06 22.17 Do. 31 5.08 17.29 10.50 23.01 Vr. 1 S 5.46 18.10 11.35 23.47 Westkapelie is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. l&issr (S springtij.) paneelen geschilderd de wapens van voorstellende h'storische groepen van Nederland, van Prinses Juliana en Prins Bernhard alsmede twee aquarellen, militairen, onderscheidenlijk v,an Neder land en Lippe. Prinses Jul ana en Prins Bernhard toonden groote belangstelling voor de teekening en wenschten nu reeds aan alle gevers hoogstderzelver dank te zien overgebracht. Geschenk Kon. Marine. Het geschenk dat namens de Kon. Marine werd aangeboden was een zil veren piecè de milieu voor tafelversie ring. In dit tafelstuk, dat den vorm van een bak heeft, bevindt zich een zilveren bal, van cristal de roche, waarop de Neptunusfiguur op zilveren golven in een sciieipachtigen wagen en omringd door najaden is verwerkt. Het geheel rust op een spiegel-pïateau, Tot dit geschenk heeft het geheele militaire personeel van de marine hier te lande, in Oost en in West, bijgedra gen. Het geschenk van het Indische leger. Vervolgens werd een deputatie uit het Koninklijk Nederlandsch Indisch le ger in de gelegenheid gesteld, haar hul de aan het jonge paar te betuigen. Het aangeboden geschenk is een al bum, bevattende foto's, welke betrek king hebben op de verschillende onder deelen van het Indische leger. Dit album is verpakt in een doos van Sonokeling- hout, dat is Indische pallisanderhout, dat o.a. voorkomt in Midden-Java. Op het deksel dat van kunstig snij werk is voorzien, is het hoofdmotief de Garoeda (reuzen-arend) het rijdier van den Hindoe-god Wishnoe. De doos is van binnen bekleed met zijde batik en het album is in krokodil lenleer gebonden, met de hand gelooid en bewerkt. Geschenk bijzonder vrijwilligen landstorm. Namens den B.V.L. werd een schilde rij aangeboden, geschilderd door den Haagschen kunstschilder Willy Sluiter, voorstellende het défilé voor H. M. de Koningin op den landdag van den B.V.L. te Barneveld op 7 Juli 1935. Met een korte rede bood generaal Duymaer van Twist het geschenk aan. Friesche vrouwen. Een deputatie van Friesche vrouwen die allen in Friesch costuum verschenen, bood namens alle Friesche vrouwen een Friesch costuum aan voor Prinses Juli ana en voor Prins Bernhard een Frie sche bruidegomspijp mei comfoor en ta baksdoos aan. Vrouwen van Amsterdam. Namens de vrouwen van Amsterdam die als geschenk een gedeelte van de meubileering van de ontvangstzaal in 't koninklijk paleis te Soestdijk bijdroe gen, bood een Comité een fraai album met oorkonde aan, dat de handteekenin- gen bevatte van alle Amsterdamsche da mes die aan het geschenk hadden bijge dragen, De vrouwen van Rotterdam. De vrouwen van Rotterdam hadden, zooals bekend, een tapijt vervaardigd, waaraan allen hadden meegewerkt. Een deputatie bood dit geschenk aan. Eveneens een tapijt werd al door de

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 1