ZEELAND. BUITENLAND. GEMENGD NIEUWS. KERK EN SCHOOL BURGERLIJKE STAND. MIDDELBURG, GOES. WALCHEREN. ZUI9-BEVELAND. D. H. ROODHUYZEN Co. mv. MAKELAARS suiker rubber - koffie jA ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. BEURS VAN AMSTERDAM. SPANJE. CHINA. VER. STATEN. KORTGENE. expor'soorten op Malta zullen worden getroffen. Nog in aanmerking nemende de gevol gen, die een belemmering van den in voer voor scheepvaartmaatschappijen handelaren en arbeiders zal hebben, verzoeken de adressanten daarom op heffing van de monopolieheffing resp. een verminder ng met een bedrag even redig aan de door de depreciatie ver oorzaakte prijsverhooging. DE WERKLOOSHEID. De directeur van den rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbe middeling deelt mede, dat in de week van 7 t/m 12 Dec. '36 het aantal leden van ingevolge het werkloosheidsbesluit 1917 gesubsidieerde" vereenigingen bedroeg 531,700 (waarvan 74,200 landarbeiders). De werkloosheid onder deze verze kerden bedroeg: In de week van 7 t/m 12 Dec. 1936 31,7 pet., in de overeenkomstige ver slagweek van 1935 34,0 pet., in de over eenkomstige verslagweek van 1934 30,4 pet. Laat men de landarbeiders buitcu be schouwing (evenals zulks in de maan den Mei t/m Nov. geschiedt wegens ge brek aan gegevens) dan blijkt, dat de werkloosheid onder de overige verze kerden bedroeg: in de week 7 t/m 12 Dec. 1936 31,6 pet., in de vorige verslag week (23 t/m 30 Nov. 1936) 29,5 pet., in de overeenkomstige verslagweek van 1935 34,2 pet., in de overeenkomstige verslagweek van 1934 30,6 pet. Bij 1059 organen der openbare ar beidsbemiddeling stonden op 12 Dec. 1936 in totaal 457,184 werkzoekenden ingeschreven, onder wie 433,346 man nen. Van deze werkzoekenden waren er 441,143 werkloos, onder wie 422,424 mannen. Blijkens mededeeling van den direc- teur-g'eneraal van werkverschaffing en steunverleening waren einde Oct, 44,333 arbeiders geplaatst bij een werkverschaf fing. Neemt men in aanmerking, dat dezen zijn begrepen in de ruim 441,000 werkloozen, dan volgt daaruit, dat rond 397,000 van dezen in het geheel geen arbeid kunnen verrichten. Aan het cultureel werk voor werkloo zen namen einde Sept. 1936 deel: cur sussen 14,445 personen, onder wie 904 vrouwen, werkobjecten 1,691 personen, centrale werkplaatsen 1,796 personen, kampen voor jeugdige werkloozen 1,565 personen onder wie 100 vrouwen. De min'ster van landbouw en vis- scherij heeft benoemd tot secre'ans van de afdeeling zuivel der stichting Neder- landsche zuivelcentrale te 's-Gravenha- ge, den heer P. C. M'nderhoud te 's-Gr.a- venhage. ZEEUWSCHE OESTERS VOOR DE HUWELIJKSFEESTEN TE DEN HAAG Naar we vernemen, heeft een der grootste oesterfirma's te Yerseke een mooie order kunnen noteeren van Impe rialen 00000, te leveren tegen 7 Januari 1937. De oesters moeten beslist van Zeeuwsche afkomst zijn en van prima kwaliteit. V erkeersstremming. De K.N.A.C. bericht, dat de weg Zuid dorpeKoewacht (gedeelte vak Oude molen, nabij Axel) nog steeds voor alle verkeer is afgesloten. De weg van Tholen naar Scherpenis- se is weer voor het verkeer vrijgegeven. Het ongeluk aan de Maisbaai. De lijken der slachtoffers van net ongeluk met den auto aan de Maisbaai, zullen morgenochtend van uit het Gast huis alhier naar Goes worden overge bracht en aldaar ter aarde worden be steld. Op 1 Januari 1937 zal het 25 jaren geleden zijn, dat mr. J. H. M. Stieger benoemd werd tot regent van het wees huis alhier. RAAD VAN VROUWENPOLDER. VROUWENPOLDER. Maandagmid dag vergaderde de Raad onder voorzit terschap van burgemeester J. Louwerse Wzn. Afwezig de heer L. Duvekot Szn. De v o o r z, deelde o.a. mede, dat het Gemeentebestuur van St. Laurens afwij zend heeft beschikt op het verzoek om een bijdrage in de kosten van de tracta- tie der schoolkinderen ter gelegenheic van het Prinselijk huwelijk voor kinderen uit die gemeente, die alhier naar school gaan, en dat door het Gemeentebestuur van Serooskerke (W.) in die kosten f 0,30 per kind zal worden bijgedragen. Afwijzend werd beschikt op het verzoek der Vereeniging tot bescherming van zuigelingen en kleuters om een subsidie van f 5 per jaar. Een adres van de hoofd besturen van diverse bonden van land en tuinbouwarbeiders inhoudende ver zoeken om over te g'aan tot steunrege ling, kas- en kolentoeslagen en werkver schaffing, werd voor kennisgeving aan genomen. De gemeente zal niet meedoen aan 't borgstellingsfonds voor kleine middenstanders Besloten werd toe te treden als lie tot de Ned. Vereeniging voor luchtbe scherming ad f 2,50 per jaar. Vervolgens was aan de orde de vast stelling van een nieuwe verordening op de heffing en invordering van schoolgeld voor gewoon L.O. De v o o r z. deelde mede, dat de tot dusver voor de bereke ning van het schoolgeld geldenden maat staf: n.l. de inkomstenbelasting, is ko men te vervallen en thans het schoolgeld moet worden geregeld naar de zg. „Ge mengde" hoofdsom van gemeentefonds en vermogensbelasting of naar de perso- neele belasting. Het is B. en W. geble ken dat, wil er sprake zijn van een bil lijke regeling van beide maatstaven van aanslag voor deze gemeente moet wor den gebruik gemaakt. De concept-ver ordening werd m.a.st. goedgekeurd. M a.st. werd besloten tot vaststelling van een verordening op de heffing en invor dering van besmettelijke ziektegelden. De in de afd. Gapinge gebouwde ar beiderswoningen zijn onderhand ver huurd aan P. Dekker, C. Dingemanse, M. Hoogerheijde en Wed. P. Versluijs voor f 2,50 per week en per woning (be houdens goedkeuring van Ged. Staten). Tot leden der commissie tot wering van schoolverzu:m in de afd. Vrouwenpol der werden herbenoemd de heeren L. Maas, W. van Hekken, J. Geerse Sr., S. de Roo en P. Schoe en tot leden dier Commissie te Gapinge, de heeren L. Oranje, Jac. Suurmond, C, Dingemanse, C. Langebeeke Jr. en W. Louwerse Jzn. Met 5 tegen 1 stemmen werd besloten gunstig te beschikken op het verzoek van het bestuur der Christelijke Oranje- vereeniging' te Vrouwenpolder om een bijdrage van gemeentewege van 50 pet. der kosten verbonden aart de extra ver lichting van die afdeeling ter gelegen heid van de feestviering in verband met het Prinselijk huwelijk, De v o o r z, deelde aan het slot mede, dat op 24 Dec. jl, een armlastige krank zinnige voor rekening der gemeente in „Vrederust" is opgenomen. 's HEER ARENDSKERKE. Gister avond hield de Oranje vereeniging alhier een openbare vergadering onder leiding van haar voorzitter, den heer Z. de Rui ter. Wat betreft de opkomst mag het be- stuur met voldoening op deze vergade ring terug zien daar er ongeveer 100 personen aanwezig waren. Er is gezellig over het feestprogramma gesproken. Ten slotte ging men er toe over, om het programma met één dag uit te breiden wegens de groote deelname aan de volksspelen, en zal er te 's Heer Arends- kerke dus feest worden gevierd op 7, 8 en 9 Jan. 1937. DRIEWEGEN. Onder leiding van den heer PRingelberg, hield de IJsvereeni- ging „Spoorzicht" Maandagavond Kaar jaarvergader ng, welke werd bijgewoond door 22 leden. De rekening van den penningmeester sloot met een ba'ig sal do v,an ruim f 46, Tot bestuursleden wer den herkozen de heeren Johs. Nijsse en J. de Jager; terwijl in de plaats van de heeren Ringelberg en C. Ot'e, die hunne functies neerlegden, werden ge kozen de heeren C. de Jonge en C. Ste- ketee. Uitgeloot werden 4 rentelooze aan- deelen ad f 2,50. De secretaris bracht dank aan de scheidende bestuursleden voor hetgeen zij in het belang der vereeniging gedaan hebben. HANSWEERT. Gistermorgen had een aanvaring plaats tusschen de uitgaande goederenboot „Telegraaf"3" en de bin nenkomende veerboot „Prins Hendrik". De „Telegraaf 3" kreeg belangrijke scha de, doch daar dit boven water was, kón het schip de reis naar Antwerpen voort zetten. Het lichten van de nabij de haven gezonken zeelichter „Thames 5" is thans opgedragen aan W. A. v. d. Taks Ber gingsbedrijf te Rotterdam. Men is gister reeds met de werkzaamheden begonnen. KRUININGEN. Maandagavond verga derde het feestcomité met de verschil lende afgevaardigden der buurtvereni gingen en vereenigingen in Hotel „Het Wapen van Zeeland" tot het vaststellen van het feestprogramma voor 7 Januari a.s. 's Avonds, 6 Januari zal een kerk dienst worden gehouden met medewer king van de neutrale zangvereeniging „Crescendö" en ook van de Chr. zang vereeniging „Crescendo". 7 Januari 89 uur klokgelui; 99.30 muziek op den toren door Ë.M.M.; 9.30 11 uur tractatie van de schoolkinderen en daarna het planten van een herden kingsboom; 2 uur vertrek van den op tocht, waarvoor veel deelname bestaat. Na den optocht worden door de school kinderen ballonnetjes opgelaten, waarop afgebeeld een foto van Prinses Juliana en Prins Bernhard. Om 5.30 uur lampion optocht met verlichte wagens KRUININGEN. Op eersten Kerstdag wandelde de heer B. met zijn verloofde in het Achterwegje, toen de knecht van den landbouwer K. 6 paarden naar de weide bracht. Een dezer dieren trapte in het voorbijgaan den heer B. tegen zijn dijbeen, zoodat hij in het midden van den watergang terecht kwam. B.'s kleeren waren natuurlijk totaal bedorven en hij heeft dan ook het geval bij de mare chaussee aangegeven. WEMELDINGE. Maandagavond hield de coöperatieve vereeniging „Helpt El kander" in de herberg van de Gez. Kor stanje, onder voorzitterschap van den heer J. Oele, haar jaarlijksche Icdenver- per contract Amsterdamsche Liquidatiekaj N.V SVJKCK «UÖ&ER KOfFlt CACAO. KAtOEh ALEE GRANEN ENE TER BEURZE VAN LONDEN. LIVERPOOL NEW YORK, CMCAGO WINNIPEG ENZ DAM 2* Utaloon No 30012-3)013 AMSTERDAM-C 8m» Nu 2. Total 30012 - telosromodto» CARLOS-AMSfERDAM (Ingez. Med.) gadering. Uit de verslagen bleek, dat in het boekjaar 1 Januari tot uit mo De cember 1936 was ontvangen f 11433, uitgegeven f 10516, terwijl aan reserve brandstof nog «aanwezig is voor een be drag groot f 50; dus meer ontvangen dan uitgegeven f 927. Aan de leden wer den verstrekt 9145hl eierkolen; 390 hl gewone kolen en 470 hl .anthracie'. Het salar's van het bestuur werd weder j vastgesteld op 2 pet. van de bruto onf-j vangsten. De aftredende bestuursleden J. Oele, H. Pieterse en M. Noussen wer- den bij acclama ie herkozen. Het lossen; werd na discussie aan een g'roep lossers j waarvan L. W. van Liere als aannemer i werd aangewezen, gegund voor 4 cent per hl; het vervoer van Jac, Houteka- j raer Andz. eveneens voor 4 cent per hl. De voorzitter wees als commissiel d voor het nazien der rekening aan den j heer Andr. Walrave Jr. De vereeniging telde bij 't slu'ten van het boekjaar 378 leden. De hèer F. Nijssen, brugwachter aan de Postbrug, heeft met ingang van 1 April 1937 eervol ontslag uit zijn be trekking gevraagd. Gevonden voorwerpen: een kinder- port. met 'nhond; inlichtingen bij gem. veldwachter. AARDENBURG. Zondag gaf de mu- ziekvereeniging haar eerste avondcon cert van dezen winter. De verschillende solonummers en voordrachten alsmede de stukken, die door het volledige ge zelschap ten gehoore werden gebracht, gaven blijk dat ze onder goede leiding waren ingestudeerd. Een grooter opkomst van belangstel lenden was zeer zeker verdiend geweest. CADZAND. Als merkwaardigheid mo ge vermeld worden, dat Cadzand op een bevolking van pl.m. 965 zielen, 23 be woners telt, die 80 jaar of ouder zijn. Eerste noteering is vorige koersjen); daarachter officieele noteering vac he den; beteekent: geen noteering ontvangen. Denemarken Oblig. 1926-5 99%99% Amsterdam l9J4-fi% lup%lt)0%, Zeeuws. Hyp. B-4% 99% Cities Service Cy. P. 1958 5 54%54%. A Pref. Jurgens A 125%126%. A Ned. Gist- en SpirPusf, 470 A De Schelde N.B, 63%60. C Am, bmei en Kei. /I 67% e.d. A Born. Sum. H.M. 184 A Houth. Alberts98. C Union Pac, Rr. 9695. C Int. N ckel Cy. 48%48, Ned. 1000-4 100%—100%. U. Indie 34 100U-4 100%—100%. Engeland 1960-90 4 8686%, A Koloniale Bnk. 7678%. A N.I. Hbk, 1000 146—147%. C Ned. H. M. 1000 170—172. A v. Berkeis Pat. 55 C Calvé-Delft 91%—90%-91. A Philips Gem. B. afg. 291%—296-4 G Unilever 167%166%-7% C Am. Car en Foundry 42%41%-2 C Anaconda Cop. 40%40-39% C Bethlehem St. 5756%-56% C Kennec Copper 4645-% -6% C U. States St. C. 58%—58%-8 C North Am. Cy. 22% A Kon PefY-. Moij. 4?.1a?1-t7% C Contin. Oil Cy. 32%— 33-% C Phillips Petr. Coinp. 37% C Shell Un:on O.C. 20%—20%-% C Tide Water Ass. Oil 15%—15%-16 A Ned. Scbeepv. U. 112%—117-15 A H.V. Amsterdam 463%475-68% A Java Culi. Mij. 192%214-205 A N.I. Suiker U. 157%—166-62 A Deli Batavia 249%—253-58 BEURSTHERMOMETER DINSDAG. Suiker Rubber Koninkl. Schepen Industrie - Wettig Olie - Philips Markt Amerika - Obl.Markt- gedeponeercL Duitsch-Russisch handelsverdrag verlengd. Het Duitsch-Russische handelsverdrag is voor den duur van een jaar verlengd krachtens een pro'ocol, onderteekend door minister Schacht en den leider van de Sovjet-Russische handelsdelegat'e te Berlijn. STILTE NA DEN STORM. Gisteren is het rustig geweest aan het front bij Madrid. De vliegtuigen der re geering hebben de stellingen der op standelingen in het Casa del Campo ge bombardeerd. Wat het resultaat der gevechten van Zondag in dezen sector betreft is alleen bekend, dat de junta van verdediging tegengesproken heeft, dat de reiihische tanks doorgedrongen waren tot Campo del Moro. Er schijnt weer niet veel ver andering in de situatie te zijn gekomen. In den sector van Usera hebben de re- geeringstroepen de veroverde stellingen versterkt. De tegenaanval der regee- ringstroepen had als voornaamste doel een belangrijke stelling der refhtschen ten Oosten van den weg naar Toledo, tusschen Villaverde en Getafe. Na een gevecht van verscheidene uren werd deze stelling, die o.a. verdedigd werd door belangrijke afdeelingen Marokka nen, in stormloop met de bajonet geno- men. Britsche ambassade uit Madrid vertrokken. De Britsche zaakgelastigde te Madrid heeft medegedeeld, dat het personeel der ambassade en 250 Britsche onder danen naar Valencia zullen vertrekken. Slechts de consul en eenige Britten, die geweigerd hebben te vertrekken, zullen te Madrid blijven. De redenen van de sluiting der am bassade zijn. Jat het steeds moeilijker wordt om voor de voedselvoorziening dezer personen te zorgen en dat de ge zant, nu de regeering te Valencia ge vestigd is, te weinig contact met de autoriteiten kan verkrijgen. De kwestie der vrijwilligers. Officieele kringen te Londen dragen tgeen kennis van een te Londen gepubli ceerd en uit Berlijn afkomstig bericht dat Hitier gunstig zou antwoorden op de door Frankrijk en Engeland onderno men stappen tot staking van het zenden van vrijwilligers naar Spanje. Volgens deze inlichtingen zou Hitier echter de voorwaarde stellen, dat Engeland en Frankrijk zich" garant zouden stellen voor hét staken van inmenging door Moskou. Amerikaansche vliegtuigen naar Spanje. Het ministerie van buitenlandsche zaken te Washington deelt mede, dat aan een Amerikaansche makelaarsfirma vergunning is verleend voor den uitvoer C Deli Mij. 1000 318-325-320 A Senembah 279%—283-81 C Baltimore en Ohio 16%16-% C Southern Pac. Cy. 31%31%-% A Southern Rlw. 18%17% A Amst. Rubb. C. 311 319%-16% A Deli-Bat. Rubb. 199%—205-202 A Hessa Rubber 206%222-215 A Serbadjadi S.R. 180-186-83 WISSELKOERSEN. Londen Berlijn Parijs Brussel New York Reismarken Heden. 8,98 7/16 73,50 8,54% 30,81 1,82% 47 Gister 8,97% 73,50 8,53% 30,82 1,82% 47% van 18 vliegtuigen en ruim 400 vliegtuig motoren toe ten waarile van 2 770,G00 dollar, bestemd voor de Spaansche re geering. Dit is het eerste transport naar het Spaansche oorlogsgebied waarvoor vergunning is verleend. Het ministerie van buitenlandsche za ken wijst er op, dat de Amerikaansche neutraliteitswet niet aan de regeering de bevoegdheid verleent, dergelijke ver gunningen te weigeren. Tot dusver was de regeering er door aanwending van moreelen invloed in geslaagd, te voor komen, dat vergunningen voor den uitvoer van oorlogsmateriaal naar Spanje werden ingediend. Muiterij in gevangenis. Honderd gedetineerden zijn ontsnapt uit de gevangenis van Ning Ghai (provin cie Tsje Kiang). De politie vuurde op de vluchtelingen, van wie 16 werden ge dood. De overigen werden ingerekend, DE TRAGI-COMEDIE MET TSJIANG KAI-SJEK. Tsjiang Kai-sjek heeft bij de perma nente commissie van de centrale com missie der Kwomintang te Nanking ont slag uit al zijn functies verzocht. Dit verzoek werd evenwel geweigerd. Tsjiang Kai-sjek is als president der militaire commissie en als president van het Centrale Uitvoerende Comité der Nanking-regeering bevestigd, evenals dat in zijn andere functies is geschied. Tsjiang Kai-sjek heeft besloten de be slissing over de affaire met Tsjang Sjoe- Liang voor te leggen aan een militaire commissie en verder de militaire opera ties tegen Sianfoe te staken, Vliegrampen. Naar uit Burbank in Californië wordt gemeld, hebben vliegers op 18 mijl ten Noorden van Burbank op een bergtop wrakstuken waargenomen v,an een se dert eenige dagen vermist verkeersvl'eg- tuig. De beide vleugels van het vliegtuig hingen aan een ro'spunt. De inzittenden, negen passagiers en 'n uit drie personen bestaande bemanning moeten omgeko men zijn. Nabij het dorp Kellogg, in Idaho, zijn de lijken van drie postvliegers gevon den, die in de afgeloopen week met hun machine zijn neergestort. Binnen de laatste veertien dagen zijn, het ongeluk bij Burbank medegerekend, in totaal 28 slachtoffers van vliegongelukken te be klagen. In brand geraakt bij het vullen van ees primusbrander. De 24-jarige G. Koorndijk, die in de keuken van zijn woning aan de Ooster- badstraat te Groningen, bezig was met het bijvullen van een brandende jpri- musbrander, is daarbij in brand geraakt. De jongeman is in het academisch zie kenhuis, waarheen hij was vervoerd, overleden. Een begin van brand in de keuken kon spoedig g'ebluscht worden. Molenaar door klap van .molenwiek gedood. Gistermiddag is nabij het Vorsten» bosch te V e g h e 1 een ernstig ongeluk gebeurd, dat een 35-jarigen molenaar het leven heeft gekost. De molenaar A. Molenaars beklom den heuvel, waarop zijn molen staat. Toen de man bij den molen was gekomen, kreeg hij een klap van een der wieken tengevolge waarvan hij naar beneden stortte en op den straatweg terecht kwam. Hevig bloedend werd 's M. zijn woning binnengedragen, waar hij korten tijd later aan zijn ver wondingen bezweek. Tusschen de buffers bekneld ©n omgekomen. Gistermiddag geraakte de waagmees» ter H. W. Janssen uit Varseveld bij het rangeeren van een wagon met kalveren, bekneld tusschen de buffers van twee wagons. Zijn verwondingen waren van dien aard, dat hij eenigen tijd na het on geluk overleed. DOODENDABBOEK VAN HET VERKEER. Millingen: 1 doode. Gistermorgen is op den Betonweg on der Millingen (Gld.) een personenauto uit Amsterdam, bestuurd door den heer Sch., die op weg was van Apeldoorn naar Amersfoort, geslipt en een paar maal over den kop geslagen. De inzittenden, de bestuurder en zijn echtgenoote, vlo gen door de kap heen en kwamen op den weg terecht. Naar het ziekenhuis t© Apeldoorn vervoerd, is de vrouw aldaar aan de bekomen verwondingen overle den. Tot ouderling der Ned. Herv. kerk te Zuidzande is gekozen de heer I, R'sseeuwBrakman voorheen diaken. In zijn plaats is als diaken gekozen de heer P, Kools. Herkozen tot ouderlingen de heeren J. H. de la Viënne en I. van Cruijningen en herkozen tot diaken de heeren I. Dierx en C. C. Luteijn. In plaats van den heer P. Slabbe- koorn is tot ouderling bij de Gerei. Ge meente teBorssele benoemd de hr. A. J. Busch. Opperrabbijn I, J. van Gelder is emeritaat verleend met ingang van 1 Januari a.s. in verband met de opheffing van het ressort Zeeland. De Joodsche ge meenten in deze provincie zijn thans ge voegd bij het ressort Noord-Brabant. Ned. Herv. Kerk. Ds, J. Bus te Poortvliet heeft be dankt voor het beroep naar Nieuwe- Tonge, Gerei Gem. Ds. M. Heikoop te Utrecht is beroepen te Goes, Goes, Bevallen: J. P- Schilt, geb, M. W. Schilt z,, J, Kopmels, geb. A C. M. S. Bazen z., J. de Feyter, geb. J, Boon d., T. A. Tempelaars, geb, C. Bruel d. Ondertrouwd: J. Cappon jm. 24 j. te Amsterdam en I. Kalkma jd. 26 j., F. Reyerse jm. 30 j. en K. Siepman jd. 40 j. Overleden: J. J. Govers 87 j B. Bou- terse 72 j. wedn. van M. C. Hardenberg te Wemeldinge. P-ZJ Vlissingen. Van 23—28 Dec. Ondertrouwd: R. F. Haarsma j6 j. en. F. J. J. Lems 33 j., C, A. Janisse 23 j. en A. M. Schuering' 39 j., C, Burgers 31 j. en P. Bosselaar 24 j. Bevallen: C. P. Nijssen, geb. van Zwee- den d. Overleden: L. N. Raamsdonk, 26 ongeh. CVC'Ï WestkapeUe. Van 21—28 Dec. Ondertrouwd: H. de Vos 76 j. en Joha, Wilha. Pasveer (Middelburg) 58 j Abonnementen en Advertentiën voor dit blad worden aangenomen door den Agent K. DE VOS

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 2