BIMNENLAND. WEERBERICHT. NUMMER 306. TWEE BLADEN. DINSDAG 29 DECEMBER 1936. EERSTE BLAD. 179c JAARGANG. Inzake Nieuw-Guinea. ^totrmciHU MIDDELBURGSCHE courant Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingcn 60 ct. p. r. Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. 22* GOESCHECOUBANT£!££ Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap ,,De Middelburgsche Courant Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 7 rogeli f 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bfj vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. Onlangs hebben we in dit blad eenige beschouwingen opgenomen inzake de mogelijkheid van blanke kolonisatie op Nederlandsch Nieuw Guinea. Onze conclusies waren: het denkbeeld op zichzelf aanlokkelijk; de uitvoering moet, op grond der thans beschikbare gegevens, niet onmogelijk lijken en de voorbereiding van een deugdelijk kolo nisatieplan, door een deskundigen kolo- nisatieraad, verdient alle aanbeveling. In de N. R. Crt. van 18 Dec. verscheen een artikel „De kansen van Nieuw-Gui- nee getoetst", waarin, op grond van een recent teleurstellend proefschrift over dit onderwerp, geconcludeerd wordt: „Opgewekte lectuur is het proefschrift van den heer Winsemius voor de lijders aan Nieuw-Guinee-koorts allerminst, maar de feiten en argumenten overstel pen en overtuigen ons, dat de toon niet anders kon zijn. Nieuw-Guinee is op den langen duur meer gebaat bij blijvende belangstelling welke uit een koel brein voortkomt dan door de actie van propagandisten, die in hun ijver slechts gouden bergen in bet naaste verschiet zien oprijzen en de tal- looze bezwaren en -gevaren onderschat ten." Uit den toon der conclusies van dezen referent beluistert men bet geheele ac- coord, dat voortgebracht is door iemand, die klaarblijkelijk verheugd is, dat dit proefschrift zijn anti-kolonisatie inzich ten schijnbaar bevestigt. Schijnbaar, want in werkelijkheid valt het wel wat mee. Op de vraag, of de Europeaan in de tropen kan koloniseeren, luidt het ant woord„dat voor den Euro peaan acclimatisatie, aanpassing aan het klimaat van het tropische laagland, mogelijk is; dat hij ook handenarbeid kan verrichten, maar op de trage wijze der inboorlingen en alleen 's ochtends en 's avonds, terwijl hij op het midden van den dag rust zou moeten houden. „Hij kan theoretisch eveneens van landbouw leven, zonder inboorlingen hulp, maarmet een levenspeil, dat ten slotte weinig van dat der inboorlin gen kan verschillen." Elders heet het evenwel: „Voor de mislukking der kolonisatie binnen de keerkringen mag men als ge meenschappelijke en diepere oorzaak het tropische klimaat aanwijzen." En dan: „Kolonisatie is dus niet mogelijk." Hoe nu: het kan wel, maar is niet mogelijk? Neen, zoo is het niet. Het is natuurlijk weer de quaestie, waarop ook wij reeds wezen: van welken kant men de zaak bekijkt, en aanpakt! Het onderzoek, in dit proefschrift, van wat tot dusverre gepresteerd werd, mo ge inderdaad niet bemoedigend lijken, we kunnen pas, en we mogen o.i. pas, over gelukken of mislukken spreken, wanneer een goed voorbereide poging op flinke schaal met prima menschenmateriaal ondernomen is. Als een aantal gezonde goed voorbe reide Nederlandsche mannen en vrou wen van karakter, het slampamperen en de troosteloosheid in Nederland moede, bezield met den moed, het uithoudings vermogen en den vasten wil der oude voortrekkers, de gelegenheid heeft ge had te bewijzen dat ze daar leven kunnen, d.w.z. voor eigen levensonder houd kunnen zorgen, zij het op een nog zoo nederig peil dan pas valt er over te praten. Indien de thans in gang zijnde kartee ring en verder onderzoek van N. Guinea tot dit doel bruikbare gebieden doen ontdekken, dan dient zonder vooringe nomenheid, door lieden die niet met een anti-Nieuw-Guineekoorts behept zijn, de zaak bekeken te worden. En ziet men dan de m o g e 1 ij k h e id van welslagen, dan dient het ondernomen te worden ook, dunkt ons. Een andere vraag. Heeft Zeeland eenig belang bij deze plannen? Ons dunkt: ja en neen. Rechtstreeks vermoedelijk niet zoo heel veel; wij hebben althans wel eens hooren verluiden, dat de Zeeuw naar zijn aard geen kolonist is. Maar: het probleem is in Nederland en dus ook in Zeeland actueel op dit oogenblik. Of liever: de twee pro blemen, n.l. het eene van de groote werk loosheid en het andere van de gestelde mogelijkheid deze werkloosheid gunstig te beïnvloeden door blanke kolonisatie op Nieuw-Guinea. Uit dien hoek bezien is het probleem DË STOET OP 7 JANUARI. Oefening voor het stadhuis en de kerk. Onder leiding' van H, M.'s stal meester jhr. Verheyen zijn vanmorgen oefeningen gehouden in het voorrijden voor het stadhuis en de Groote Kerk te Den Haag, zooals dat op 7 Januari zal geschieden. Aan de rijtuigen ging een regiment cavalerie onder leiding van ritmeester Latour vooraf. Het eerste gedeelte van den stoet werd gevormd door leden van het mu ziekcorps der huzaren. Langzaam defileerden de huzaren voor den ingang van het stadhuis en van de groote kerk. Daarachter volgden de brikken, allereerst een open, daarna een met een tentzeil gesloten brik, ver volgens een achtspan en voorts eenige vierspannen. Deze rijtuigen hielden alle voor den ingang van het stadhuis stil, reden daar na langzaam op om voor den ingang' van de groote kerk weer halt te houden. Daar waren twee secties grenadiers op gesteld. De huzaren waren inmiddels al weer om de kerk heengereden en had den zich aan de achterzijde van het stadhuis opgesteld, om de repetitie op nieuw te beginnen. Het defileeren werd eenige malen herhaald, totdat alles in' de perfectie liep. Natuurlijk trok een en ander veel be kijks van de zijde van het publiek, DE PRINSEN RIJDEN PAARD. Hedenochtend om 11 uur hebben Prins Bernhard en Prins Aschwin een rit te paard gemaakt, vergezeld van een van de heeren Von Cramm, graaf Ahlefeldt en kolonel Von PantschuPdzew. Het gezelschap kwam in twee auto's bij het Ruiterpad, dat tegenover hotel Wittebrug in de Scheveningsche bosch- jes verdwijnt, aan. De Prins zat achter het stuur van zijn Ford en Prins Asch w'n zat naast hem. De chauffeur van Prins Bernhard had in de dickey seat plaats genomen, In een hofauto volgden de overige le den van hel gezelschap, met uitzonde ring van graaf Ahlefeldt, die u't hotel Wittebrug kwam. Op het ruiterpad ston den knechten van het Koninklijk stalde partement met de paarden klaar. De ruiters ontdeden zich van hun jassen en stegen te paard, om stapvoets over de brug ie rijden. Toen ging het in kalmen draf over het ruiterpad langs de Nieu we Parklaan naar Scheveningen. Een en ander trok nogal belangstelling van het publiek. Er waren er zelfs, die de ruiters per fiets of per auto vergezelden. BRUIDSMEISJES EN BRUIDSJON KERS ARRIVEEREN TE DEN HAAG. Met den Berlijnschen trein, die 10.03 uur aan het staatsspoorstation te 's- Gravenhage is aangekomen zijn twee der bruidsmeisjes bij het huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bernhard in de residentie gearriveerd, nl. de hertogin nen Woislawa en Thyra van Mecklen burg, Voorts zijn gisteren in de residentie aangekomen baron von Vitinghoff en graaf C. Ahlefedt die, zooals gemeld, bruidsjonkers zullen zijn bij het huwelijk van Prinses Juliana. EEN HONGAARSCH GESCHENK VOOR PRINSES JULIANA De Hongaarsche kinderbeschermings liga heeft in naam van de 25000 Honga ren, die als kinderen destijds in Neder land vertoefden, een album met hand- teekeningen aan Prinses Juliana toege zonden. Voorts bevat dit album een adres aan de Prinses van den volgenden inhoud: In naam van 25,000 Hong'aarsche kin deren, die in het schoone Nederland, het vaderland der tulpen, vertoefden en die in vele gevallen hun leven, in de andere gevallen echter in ieder geval het terug krijgen van hunne lichamelijke en „see- lische" gezondheid aan de onvergelijke lijke gastvrijheid der Nederlandsche na tie te danken hebben, wendt het bestuur der rijkskinderbeschemingsliga zich met een dankbaarheid, die nooit genoeg tot uitdrukking kan worden gebracht en. met diepen eerbied tot Hare Koninklijke Hoogheid de Kroonprinses Juliana, de edelaardige dochter van de Koninklijke familie en wenscht haar van ganscher ook voor Zeeland van belang: van een verbetering van den Nederlandschen al- gemeenen werkloosheidstoestand moet ook een gunstigen invloed op onze pro vincie uitgaan. Echte beschaving is harmonische ontwikkeling onzer krachten. Zij al leen maakt ons gelukkig, goed en ge zond. Ernst Freiherr von F euchter sleben. harte den zegen des Almachtigen toe hij het sluiten van haar huwelijk. De liga deed het album vergezeld g'aan van een huwelijksgeschenk in den vorm van een beeld voorstellende een Hon- gaarschen wijnoogst. Voorts zullen de Hongaarsche vrou- wen-vereenigingen een tafelkleed van Hongaarsch kant aanbieden, terwijl de Hongaarsche regeering 25 beelden, co- pieën van standbeelden van bekende Hongaarsche beeldhouwers, als huwe Iijksgeschenk aanbieden zal. JAVAANSCHE PRINSES DANST TEN HOVE. Voor de Koningin, Prinses Julian,a en Pr ns Bernhard, heeft de dochter van Mangkoenegoro VII, Goesti Raden Ad- jeng Siti Noezoel Koesoemowardhaui gistermiddag ten paieize Noorde'nde een Serimpi-dans uitgevoerd, begeleid door gamelan-muzek, welke radiografisch uit Mangkoenegaran werd overgebracht. Om drie uur arriveerde de Mangkoe negoro per auto aan het paleis, verge zeld van zijn adjudant en leden van de andere Indische delegaties. Zijn auto was getooid met den gouden pajong en den goud-gelen standaard. In een twee den auto volgden zun echtgenoofe en dochter, beiden gekleed n Javaansch hofcostuum, dragende eer, presenteer blad, waarover een servet was gespreid De meer dan 1000 jaren oude Javaan sche serimpi-dans slechts door onge huwde prinsessen en enkel ten hove bij plechtige gelegenheden worden uit gevoerd door v er danseressen, die in haar lange sarongs, met haar goudblan ketsel en rijken tooi aan sieraden een diepen indruk maken. De symbolische beteekenis der afzonderlijke dansfiguren is grootendeels verloren gegaan, maar duidelijk vindt men er nog het ontlui ken van bloemen en her zich sieren van een vrouw in uitgebeeld, terwijl men zich ook, waar bepaalde voorstellingen uitblijven, toch uit alles een religieuze wijding bewust wordt, zooals alleen 't Oosten die geven kan. Radiorede van den Mangkoenegoro, Gisteravond heeft de Javaansche vorst, Mangkoenegoro VII, voor den microfoon van de NCRV een toespraak gehouden, waarin hij o.m. het volgende heeft ge zegd: De verre reis van dc tropische gebie den naar deze koude landen van het groote Rijk, waarover H.M. de Koningin den scepter voert, hebben wij aanvaard met tweeërlei doel: in de eerste plaats was het onze hartewensch om in eigen pers^pn aan Hare Majesteit onze trouw en aanhankelijkheid te betuigen, waarbij wij de innige hoop uitspreken, dat de b,and tusschen Indië en Nederland immer hechter moge worden, tot glorie van Ra rer Majesteits Huis. In de tweede plaats was het onze hartewensch, dat het ons gegeven mocht worden, in eigen persoon voor Hare Majesteit te getuigen, hoe zeer wij deelen in Je vreugde van Hare Majesteit en in de blijdschap van het gansche Nederlandsche volk over het groote geluk, dat voor het Koninklijk gezin te wachten staal. Het verheugt ons, dat H. M. de Koningin ons heeft willen toestaan, nogmaals de betuigin gen van onze trouw en verknochtheid aan hare voeten neer te leggen en onze oprechtste gelukwenschen heeft willen aanhooren voor het durende geluk van H. K. H. Prinses Juliana en Z. D. H. Prins Bernhard van Li|ppe-Bies|erfeld. HET PLAN VAN SIR HENRY DETERDING, De Tel. vermeldt nog eenige bijzon derheden over het plan van Sir Henry Deterding om middelen beschikbaar te stellen voor den aankoop van Neder landsche landbouwproducten, welke naar Duitschland zullen worden geëx porteerd. Het is hoofdzakelijk voorloopig de be doeling van sir Henry Deterding, aldus het blad, door middel van de instanties, welke hij voor de uitvoering' van zijn plannen gekozen heeft, de groote over schotten in Nederland, weike er aan producten van land- en tuinbouw en veeteelt bestaan, uit de markt te ne men, met andere woorden al de onver koopbare producten, die anders vernie-, tigd zouden moeten worden, over te ne- j men. De groote hoeveelheden groente, wel- j ke op de veilingen „doorgedraaid" wor- i den, komen voor deze aankoopen in aanmerking, alsmede het vee, dat afge slacht zou moeten worden of in het al gemeen niet in het normale handelsver keer gebracht kan worden. De te koopen overschotten aan land en tuinbouwproducten en vee zullen in guldens in Nederland betaald worden en in marken door de Duitsche regee ring worden overgenomen. Voor de uitvoering van de transactie heeft Sir Henry Deterding gekozen de onlangs opgerichte stichting De Waag te Haarlem, 'waarvan voorzitter is ir. B. Wigersma, aldaar. Bestuursleden zijn prof. J. Hessing, te 's-Gravenhage, mr. J. A. P. C. ten Bokkel, te Haarlem en de heer A. Karseboom te Aerdenhout. Deze stichting is feitelijk geboren uit den arbeid en de doelstellingen van de Vereeniging tot studie van den Staat, van welke vereeniging ir. Wigersma on der-voorzitter is. Tot de stichting De Waag, welke zich o.a. voorstelt samen werking te bevorderen tusschen de Westersche staten buiten alle politiek en politieke partijen om, heeft Sir Henry Deterding zich thans voor de uitvoering van zijn plannen aangetrokken gevoeld. Hij beschouwt deze plannen, naar ons gezegd werd, slechts als een begin. De stichting De Waag zal half Januari ook een orgaan doen uitgeven van gelijken naam waarin het oeconomische gedeelte zal komen te staan onder leiding van dr. ir. D. M. Dijt, die dr. Deterding's advi seur is voor het beheer van diens goe deren in Mecklenburg. Voorts zal re dacteur v/orden drs. W. F. Hoyer te Haarlem. Sir Henry Deterding vertoeft thans in Duitschland in een tijdelijk verblijf, door hem gehuurd aan den Kleinen Wannsee nabij Berlijn. Zonder vooruit te loopen op hetgeen nader door dr. Deterding over zijn plannen binnenkort gepubliceerd zal worden, verzocht men ons den nadi'uk er op te leggen, dat de ze voornemens met geen enkele politie ke gestie iets uitstaande hebben, maar slechts beschouwd moeten worden als daden van menschelijkheid. Heden zijn te 's-Gravenhage nog met dr. Hirschfeld nadere besprekingen gehouden over de uitvoering van het aankoopplan. DE LUCHTVAARDIGHEID DER K.L.M. VLIEGTUIGEN Dwaze geruchten. Naar aanleiding van bij de betrokken regeeringsinstanties binnengekomen vra- g'en omtrent de in een deel der pers tot uitdrukking gekomen ongerustheid ten aanzien van de luchtvaardigheid van K L.M-vliegtuigen deelt de regeeriugs- persdienst het volgende mede: Bij een der gebruikelijke inspecties van de K.L.M.-vliegtuigen is herstelling van de motorophanging van het vliegtuigtype F 36 noodig gebleken. Aangezien deze ophanging bij het type F 22 van soort gelijke constructie is, werd het wensche- lijk geoordeeld, ook de vliegtuigen van dit type in het bijzonder op dit punt aan een nauwkeurig onderzoek te onderwer pen. Op grond van het bepaalde in art. 92 van de Regeling Toezicht Luchtvaart heeft de rijksluchtvaartdienst de bewij zen van luchtwaardigheid voor de beide vliegtuigen van dit type geschorscht, aangezien er in den zin der desbetref fende bepalingen van de bovengenoem de regeling twijfel was gerezen aangaan de de luchtwaardigheid. De genomen maatregelen berusten bij gevolg op de duidelijk sprekende bepa lingen van de R.T,L., zijn dus in geen enkel opzicht van verontrustend karak ter en dragen evenmin een aanwijzing in zich van een minder goed functioneeren van den technischen dienst van de K.L.M. DE MOTORRIJTUIGEN-BELASTING EN DE AUTO VAN DEN HANDELSREIZIGER. Gedurende de laatste anderhalf jaar bereikten de K.N.A.C. herhaaldelijk klachten van handelsreizigers, die in hun auto's koffers inhoudende monster- collectie's, stalen en dergelijke vervoer den en dan wegens overtreding der mo torrijtuigen-belastingwet aangehouden en bekeurd werden. De fiscus bleek zich namelijk op het standpunt te stellen, dat hij die bv. de achterleuning en de zitkussens van de achterbank uit zijn auto verwijdert om in de aldus ontstane ruimte koffers te vervoeren, daardoor zijn auto wijzigt in, Verwachting tot morgenavond; Matige, tijdelijk toenemende meest Z.W. wind, betrokken tot zwaar be wolkt, mogelijk lichte regen, aanvanke lijk veel zachter. e o Di. 29 Dec. Zon op: 8 h 12; onder: 15 h 52. Licht op: 16 h 22. Maan op: 17 h 54; onder: 8 h 51. L.K. 4 Jan. Hoog- en Laagwater te VlissingSES December. Hoogwater. Laagwater. Di. 29 1.34 13.57 8.19 20.31 Wo. 30 2.22 14.44 9.06 21.13 Do. 31 3.05 15.32 9.49 21.56 Hoog- en Laagwater te Wemeldingee December, Hoogwater, Laagwater. Di. 29 3.38 15.57 9.20 21.35 Wo. 30 4.26 16.43 10.06 22.17 Do. 31 5.08 17.29 10.50 23.01 Westkapelle is 28 min. en Dombijr^ 23 min. vroeger; Veere 38 min. later fS springtij.) een vrachtwagen en alsdan komt te val len in het hoogere tarief der motorrij tuigenbelasting. De K.N.A.C. heeft toen in een proef proces dat in Mei, j.l, voor den politie rechter te Roermond werd gevoerd, een vrijspraak bereikt. Dezer dagen vond een dergelijk uit gelokt proces ook plaats voor den politie rechter te Groningen. Deze sprak den verdachte vrij o.a. op de overweging dat het enkele verwijderen van achterleu ning en zitbank een personenauto niet van karakter doet veranderen en zeker niet maakt tot een bestel-auto. De K.N.A.C. vertrouwt dat zij door het uitlokken van deze beide proefpro cessen thans heeft bereikt, dat over het geheele land een uniforme interpreta tie der wet en van de resolutie zal v/or.- den gevolgd en dat dergelijke bekeurin gen als waarvan hier sprake is, voor goed lot het verleden zullen behooren. VERHOOGING VAN DEN BENZINEPRIJS. Naar wij vernemen wordt met ingang van heden de prijs van de benzine van Shell, Standard, Texaco en Sinfina V> cent per liter hooger. Zooals vrij algemeen bekend, zijn, wanneer men in aanmerking neemt, dat de belasting op benzine 7% cent per li ter bedraagt, de tegenwoordige prijzen van dit product in ons land buitenge woon laag vergeleken met den prijs op de wereldmarkt. Op 26 October jl. is de prijs weliswaar reeds met cent per liter verhoogd, doch deze verhooging dekte slechts een gedeelte van de door de depreciatie van den gulden veroorzaakte stijging van den kostprijs. De benzinemaatschappijen hebben daarom thans moeten besluiten tot bo vengenoemde nieuwe verhooging en de ze verhooging heeft, naar wij verder vernamen, plaats ingevolge overleg met de overheid. Nationaal Herstel en Jei Last. Het hoofdbestuur van het Verbond voor Nationaal Herstel heeft aan den minister van justitie het volgende tele gram gezonden: „Vragen beleefd drin gend onmiddellijk onderzoek of de com munist Jef Last in Spanje in vreemden rooden krijgsdienst is geweest, In welk geval deze communist zijn Nederlander schap heeft verloren, indien hij van de regeering daartoe geen toestemming heeft gekregen. Hij is dan vreemdeling en spreekt niettemin blijkbaar hier te lande in het openbaar op politieke ver gaderingen, wat door de regeer.ng ver boden is," Verzoek tot ophefiing van de monopolieheifing op Malta-aardappelen, Het bestuur van den Bond van Ned. Grossiers in Malfa-Italiaansche, Spaan- sche en Canarische aardappelen heeft namens alle grossiers en importeurs van Malta-aardappelen in Nederland een adres aan den minister van landbouw en visscherij verzonden, waar'n zij wij zen op de wenschelijkheid om de im- portmonopolieheffingen op Malta-aard- appelen te doen vervallen. Na de depreciatie van den gulden is geen gevaar meer aanwezig voor een benadering van 't binnenlandsche prijs peil, Echter is de vrees n et ongegrond, dat, indien thans de mónopolie-ophef- fing niet vervalt, represaJle-maatrege- len bij den import van Nederlandsche

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 1