2Z2* GOESCHE COURANT LEGER EN VLOOT. BINNENLAND. KERK EN SCHOOL WEERBERICHT. NUMMER 305. TWEE BLADEN. MAANDAG 28 DECEMBER 1936. EERSTE BLAD. 179c JAARGANG. Zotteklap. MIDDELBURG* NIEUWE KWARTAAL-ABONNEES. Hoog- en Laagwater te VHssingeaf December. DOES. yLISSINGEN. WALCHEREN. h. MIDDELBUBGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43235 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen I 7 regels f 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. mat „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. Er waren den laatsten tijd twee zaken in Nederland, die niet meer door den beugel konden: de vakvereenigingster- reur tegenover werkwilligen, en de ver- waarloozing onzer defensie. Over beide zaken zijn rapporten ver schenen van den Vrijheidsbond. Inzake de vrijheid van den arbeid een voortref felijk gedocumenteerd rapport, waarin helder wordt aangetoond dat de terreur der stakers niet meer te dulden is. Te genover hun vrijheid, hun recht, „den ar beid neer te leggen" moet staan het recht, het volle, onverkorte recht van anderen, die dien arbeid tegen het ge boden loon wèl willen verrichten, zulks te doen. Wordt dat recht verkort, of opgeheven waar het tegenwoordig soms al aar dig, of onaardig, naar toe gaat dan doen we beter met in de Grondwet een artikel op te nemen: bij een arbeidscon flict heeft de werknemer altijd gelijk en de werkgever doet, wat de organisaties van hem verlangen. En wat onze landsverdediging betreft: voor een groot deel door de schuld van de sociaai-democraten en hun toenma lige medestanders de vrijzinnig-democra ten is er hier te lande een gevaarlijke toestand ontstaan, een achterstand in militaire bewapening en scholing die, bij het uitbreken van een West-üuropeesch conflict, aanzienlijk minder kansen dan in 1914 biedt dat Nederland zijn neutra liteit zal kunnen handhaven. De laatste algemeene vergadering van den Vrijheidsbond heeft in deze twee za ken stelling genomen. Ziehier hoe onze nationaal-burgerlijk willende worden of willende schijnen „Arbeiderspers" haren lezers hierom trent voorlicht. Het opschrift der beschouwing zegt reeds, dat de „Vrijheidsbond zich offici eel constitueert als kapitalistisch-milita- ristisch-extremistische partij". En dat wordt dan verder uitgewerkt aldus: „Wat het eerste punt aangaat, de libe rale partij heeft zich daarmee officieel geconstitueerd als naakte kapitalistische belangenpartij, die het als haar politieke roeping beschouwt de werkgeverseischen te vertegenwoordigen door verscherpte strafmaatregelen tegen het verhinderen van onderkruiperij." En vervolgens: „Zooals op economisch gebied de Vrij heidsbond de wilsvoltrekker van de werkgeversorganisatie geworden is, zoo heeft hij zich op militair gebied als de wilsvoltrekker van de Generale Staf op geworpen en draaft hij achter de gepen- sionneerde generaals en admiraals van t Verbond voor Nationaal Herstel aan." m Ziedaar. Heeft men het ooit zoo zout gegeten? Wel moeten wij ach en wee roepen over den politieken toestand in Neder land, wanneer een groote partij, die de roode streken en stoutigheden van voor heen wil afschaffen, 't „Wilhelmus" mee W1l Z'n^en en driekleur mee wil hij- schen, in haar groote krant haar leden en haar lezers zóó omtrent de ware be doelingen en beweegredenen van poli tiek andersdenkenden meent te mogen „voorlichten" VEERE. Niet minder dan 84 sollicitan ten hebben zich voor de betrekking van hoofd der Bijz. School alhier opgegeven. Op 24 Dec. j.l. slaagde voor het examen kraamverpleging zr. M. G. Ber- man, van het Gasthuis Oostwal, te Goes, Diploma Levensverzekeringswiskunde. Te Amsterdam zijn examens gehouden ter verkrijging van het diploma voor Le- vensverzekerngswiskunde, welk exa men uitgaat van de Vereeniging voor Levensverzekeringswiskunde. Van de 88 candiduten, waarvan een niet is opge komen, zijn o.m geslaagd de heeren H, K. Hoegen, W. M. Meijer, Th. Rc- meiïk Y,an Rooiien- H. A. de Vries en Th. M. Way. Bij Kon. besluit zijn bevorderd: tot luit. ter zee le kl„ de luit. ter zee 2e kl. F. van den Blink; tot offic'er van den marinestoomvaartdienst le kl., de officieren van den marinestoomvaart- d'enst 2e kl. T. A, Sizoo en E. van der Woude; tot luit. ter zee 2e kl„ de luit ter zee 3e kl. H, G, Brandt, INDIë EN PRINS BERN HARD. De gouverneur-generaal van Ned. In- dië zond het volgend telegram aan Prins Bernhard: „Uwe doorluchtige hoogheid moge mij veroorloven eerbiedig jegens haar te ge tuigen van de oprechte verheugenis en de innige voldoening welke de Ned, In dische regeering en het Kon, Ned. Indi sche leger bezielen bij de gedachte aan den band, welke door haar benoeming tot kapitein en ritmeester en de plech tige eedsaflegging welke gisteren tus- schen Uwe Doorluchtige Hoogheid en dit leger is g'elegd". Heden ontving de gouverneur-generaal hierop het volgend telegrafisch ant woord: „Zeer gevoelig voor de, door Uwe Excellentie uitgesproken, voldoening van de Ned. Indische regeering en het Kon Ned. Indisch leger met mijne benoeming tot kapitein en ritmeester en de plech tige eedsaflegging, betuig ik Uwe regee^ ring' en het leger daarvoor mijn welge- meenden dank, „Bernhard". Huldebetoon voor het Prinselijk paar. Morgen, Dinsdag zal het de groote dag zijn,'dat het prinselijk bruidspaar de bij het Haagsche comité voor de luisterrijke viering van 't huwêlijk van Prinses Juliana met Prins Bernhard aangesloten vereenigingen in staat zal stellen langs een route van 5 km haar hulde te betuigen. ESTAFETTELOOP NAAR DEN HAAG DOOR AMSTERDAMSCHE STUDENTEN. Doel is het aanbieden van een oorkonde aan Prinses Juliana, Woensdagmiddag a.s. zal, tijdens een audiëntie, welke Prinses Juliana dien dag ten paleize aan den Kneuterdijk houden zal in verband met de naderen de huwelijksvoltrekking, een oorkonde worden aangeboden van den academi- schen senaat der gemeentelijke universi teit te A'dam, welke oorkonde bevat ten zal een gecalligrafeerden geluk- wensch van den senaat met het nationa le gebeuren op 7 Januari. Deze oorkonde nu zal op origineele wijze van Amsterdam naar Den Haag worden gebracht en wel door middel van een estafetteloop, waaraan zestig Amsterdamsche studenten zullen deel nemen. De eerste der deelnemers aan den estafetteloop „start" Woensdagochtend te half twaalf van de Oudemanhuis- poort. Elk der deelnemers legt onge veer een kilometer af van de route van 60 km, alleen in den Haarlemmermeer zal door één der deelnemende studenten een afstand van drie kilometer moeten worden geloopen, SIR HENRI DETERDING STEUNT DEN NEDERLANDSCHE LANDBOUW. Officieus wordt meegedeeld dat Sir Henri Deterding, begaan met de moei lijkheden, waarin de Nederlandsche land bouw verkeert en onder den druk van de bezwaren, die de voedselvoorziening aan Duitschland baart, besloten heeft buiten de Nederlandsch-Duitsche clea ring om, middelen ten bedrage van eenige millioenen guldens beschikbaar te stel len voor den aankoop van Nederland sche landbouwproducten, die binnen kort naar Duitschland zullen worden ge ëxporteerd. De Nederlandsche regeering heeft haar medewerking in zooverre verleend, dat de noodige vergunningen voor de uitvoering van deze transacties, die een extra-uitvoer naar Duitschland betee- kent verstrekt zullen worden. Uiteraard kan over de groote van het bedrag niets positiefs worden medege deeld. G. J. Droste overleden. In den ouderdom van 65 jaar is te Haarlem overleden de heer G. J. Dros te Jr., directeur van de N.V. Droste's cacao en chocolade fabrieken. RESTITUTIE OP GRAANVOORRADEN. Naar men ons van bevoegde zijde meedeelt, zal in den loop van de vol gende maand een regeling in werking treden krachtens welke onder zekere voorwaarden restitutie wordt verleend op voorraden tarwe, rogge, mais, gerst en haver, indien de monopolieprijsver schillen op deze granen worden ver laagd. De restitutie wordt verleend aan daartoe bij ministerieele beschikking aangewezen importeurs van die granen. Hef goede, dat wij in onze jeugd niet wilden aannemen, komt in later jaren als een storm over ons hoofd. Tegelijkertijd wordt een regeling ge troffen voor restitiutie aan bepaalde hoogmolenbedrijven op hun voorraden tarwe, tarwebloem, tarwemeel en tar- we-afvallen, indien de moiyjpoliewinst op tarwe of de prijs van vita-tarwe wordt verlaagd, voorzoover deze verla ging niet samenhangt met een opheffing van de zgn. bonificatieregeling met de hoogmolens. Belanghebbenden kunnen zich voor nadere bijzonderheden wenden tot de Nederlandsche akkerbouw-centrale te 's-Gravenhage. Tevens vernemen wij, dat het in het voornemen ligt, de restitutieregeling op voorraden geleidelijk uit te hreiden tot andere gioepen van belanghebbenden en eventueel tot andere producten. Prijsverschil en restitutie rogge. Wij vernemen van bevoegde zijde, dat het monopolieprijsverschil bij in voer en het restitutiebedrag bij uitvoer van ongedenatureerde rogge voor he* tijdvak van 28 December 1936 tot en met 2 Januari 1937, behoudens nadere wijziging, is vastgesteld op f 2,75 per 100 kg. In overeenstemming daarmede is de denaturatievergoeding voor genoemd tijdvak, behoudens nadere wijziging, vastgesteld op f 0,75 per 100 kg. iimm. Stagnatie in de veerdiensten door den mist. Een dikke mist die tijdens den twee den en den „derden' Kerstdag gedu rende een groot gedeelte van den dag boven de Westerschelde hing, is oor zaak geweest dat het verkeer van Zeeuwsch-Vlaanderen met overig Ne derland en omgekeerd groote stagnatie ondervond. Verschillende veerbooten van den provincialen stoombootdienst op de Westerschelde konden niet varen of kwamen met groote vertraging bin nen. Zaterdagavond was het uitzicht zoo slecht dat de veerboot van Vlissin gen en die van Hoedekenskerke de ha ven niet konden binnenloopen, doch op de reede ten anker moesten komen. Rei zigers die naar den „overkant" moesten en waarvan sommigen een retourtje op boot, tram en trein hadden genomen, wa ren ten zeerste gedupeerd daar zij den zelfden dag niet meer konden vertrek ken. Ook waren verschillende schepen tijdens de vaart op de Westerschelde op een der vele ondiepten aan den grond gevaren. Zoo ook het Belgische stoomschip Henri Jaspar" dat in het pas van Terneuzen omhoog voer en la ter op eigen kracht- vlotgekomen is. Voor zoover bekend, zijn geen scheepsongevallen van min of meer ern- stigen aard voorgekomen. Besmettelijke ziekten. In de week v,an 13 tot en met 19 De cember kwamen in onze provincie 3 ge vallen van besmettelijke z'ekten voor, nl. één geval van roodvonk in ieder der gemeenten Sluis en Westdorpe en één geval van Poliomyelitis anterior acuta te Kloetinge. V erkeersongevallen. Op den hoek van de Londensche Kade en de Nieuwstraat heeft een botsing plaats gehad tusschen een auto en een wielrijder, waarbij de autobestuurder niet voldoende de rechterzijde van de straat zou hebben gehouden. Eenzelfde aanrijding had plaats op den hoek van de Zandstraat en den Pottenbakkerssin gel. Hier betrof het een wielrijdster en had de automobilist volgens de aange- redene ook niet voldoende rechts gehou den en tevens geen voorrang gelaten. In beide zaken stelt de politie een nader onderzoek in. Proces-verbaal is opgemaakt tegen 'n automobilist, die reeds zonder behoor lijke verlichting en tegen een wielrijder, die geen goede achterverlichting had. Het verkeer in de Abdij op Dinsdagavond In verband met den dansavond ten huize van den Commissaris der Konin gin op morgenavond, is de regeling ge- j troffen, dat auto's alleen van de zijde van de Balans de Abdij in mogen rijden en dan langs het hotel naar den hoofd ingang van de ambtswoning. Om de Ab dij te verlaten moet men weer geheel omrijden en dan door de poort aan de zijde van het Koorkerkhof vertrekken. Particuliere auto's, waarvan de bestuur ders zelfs naar binnen gaan, mogen par keeren in de Abdij terzijde van de Munt- poort. Enkel gebroken. Mej. J. B„ die in de Stationstraat op haar rijwiel wilde stappen, slierde uit en kon niet op staan. Zij is tiet hotel Van Heijl binnengedragen. Daar bleek, dat zij een enkel gebróken had. Zij is op medisch advies naar het Gasthuis ver voerd. Begin van brand. Vermoedelijk doordat een der kinde ren een kaars,, die in verband met het Kerstfeest brandde, te dicht bij een gor dijn had verschoven, is een begin van brand ontstaan ten huize van een bewo ner van de Vlasmarkt. Het vuur deelde zich aan een gordijn mede, Door- door tastend optreden van den bewoner is erger voorkomen. Diefstallen, De politie kreeg aangifte van diefstal van steenkolen en ook van diefstal van een rijwiel. In beide gevallen stelt zij een onderzoek in. Tijdens de Kerstdagen is een per soon wegens dronkenschap in arrest ge steld. De heer P. J. den Hollander alhier behaalde te Breskens met zijn Havana- konijnen een eersten, 3 tweede, 2 derde en 6 eereprijzen. ZIJ, DIE ZICH MET INGANG VAN 1 JANUARI A.S. OP ONS BLAD ABONNEEREN, ONTVAN GEN DE TOT DIEN DATUM VERSCHIJNENDE NUMMERS W GRATIS. "H Verwachting tol morgenavond: Zwakke tot matigen Z.O, tot Z. wind, nevelig tot zwaar bewolkt o! betrok ken, waarschijnlijk weinig oï geen neer slag, lichte vorst tot om het vriespunt, e m Ma. 28 Dec: Zon op: 8 h 12; onder 15 h 51. Licht op: 16 h 21. Maan op: 16 h 34; onder: 8 h 13, V.M.: 28 Dec. Hoogwater. Laagwater. De Kerstdagen, Ma. Di. Wo. Hoog- 28 S 29 30 en 3.38 4.26 Ma. 28 S Di. 29 Wo. 30 Westkapelle is 23 min. vroeger; -- springtij.J 0.47 13.07 1.34 13.57 2.22 14.44 Laagwater te December. Hoogwater. 2.48 15.07 15.57 16.43 25 mm Veere 7.24 19.44 8.19 20.31 9.06 21.13 Wemeldinge; Laagwater. 8.27 20.46 9.20 21.35 10.06 22.17 en Domburg 38 min. latsr De beide Kerstdagen brachten als ge woonlijk nogal wat drukte in de Goesche straten. Alles had echter een ordelijk verloop en de politie kon het zonder processen-verbaal af. Ook ongevallen deden zich niet voor. Belangrijke opdracht. Aan de Zeeuwsche glas verffabriek Wattez De Vos alhier werd de glasle verantie, bestemd voor het motorschip „Brastagie" van de Rotterd. Lloyd, op gedragen. Bij Kon. besluit is benoemd tot of ficier in de orde van Oranje-Nassau P. J. N, v,an Os, ontvanger der invoerrech ten te Rotterdam, vroeger alhier. Baldadigen. In brooddronkenheid hebben enkele Kerstdagfuivers deuren van het kazemat op den Nolleweg vernield en ook moes ten palen, die voor de versiering zijn geplaatst op den Nieuwen dijk het ont gelden. JONGEMAN DOOR AUTO AANGEREDEN EN OMGEKOMEN. Zaterdag, tweeden Kerstdag, heeft on der Vlissingen een aanrijding met doo- delijken afloop plaats gehad. Te ongeveer half zes keerde de 20- jarige W. Koppejan uit Koudekerke met een vriend te voet langs den gewonen weg naar Koudekerke terug. Toen zij de begraafplaats „Vredehof" waren gepas seerd en ter hoogte van den nieuwen wegaanleg waren, kwam uit de richting Koudekerke een auta. bestuurd door S. uit Westkapelle. De wijzigingen, die den weg ter plaatse heeft ondergaan, maakt, dat de nog op hun plaats staande boo- menrijen makkelijk tot vergissing aan leiding kunnen zijn, en dit in het bijzon der tijdens een vrij dikken mist, zooals die Zaterdag de autobestuurders ernstige parten heeft gespeeld. S. is daardoor recht uitgereden in- plaats van een bocht om te rijden en heeft met zijn wagen Koppejan geraakt, die kwam te vallen en bewusteloos en kele meters werd medegesleept. De jongen is naar het ziekenhuis Be- thesda overgebracht, waar hij spoedig aan inwendige verwonding overleed. Uit wendig was niets te bespeuren van ver wonding. De auto is voorloopig door de mare chaussee in beslag genomen, maar later weer vrij gegeven, omdat duidelijk bleek, dat het hier alleen een gevolg was van den mist en de wijziging in den toestand j ter plaatse. Het lijk van het slachtoffer is naar de ouderlijke woning te Koudekerke over- gebracht. AAGTEKERKE. Ter gelegenheid van het huwelijk van H. K. H. Prinses Juli ana en Prins Bernhard, zal op 6 Jan. des avonds 6,30 uur, een gemeenschap pelijke herdenkingsdienst worden ge houden van Herv. en Geref. in de Ned. Herv. Kerk. In de kerk der Ger. Gem. wordt bovendien nog een dienst gehou den. In deze beide diensten zal een col lecte worden gehouden om de werkloo- zen en minder gegoeden een extra gift te geven. Op 7 Jan. 8 tot 8.30 uur klokluiden, om 9 uur samenkomst van de school kinderen der beide scholen in de Ned. Herv. Kerk, alwaar de kinderen zullen toegesproken worden door het gemeen tebestuur, ds. Panhuise, en de beide hoofden der scholen, alsdan zullen volksliederen worden gezongen. Na af loop zal op een ..tweetal plaatsen gele genheid worden gegeven om de huwe lijksplechtigheid die per radio wordt uitgezonden te beluisteren. Des nam. tractatie der schoolkinderen, van 4 tot 4,30 uur klokluiden, en des avonds zal opnieuw de gelegenheid worden gege ven de radio te beluisteren. Er wordt natuurlijk op gerekend, dat dien da<5 de vlaggen zooveel mogelijk worden uitgCH stoken. ST. LAURENS. Woensdag kwam de pl. afd. van den C. B. T. B. in jaarver gadering bijeen. De voorzitter, de heer J. Koole, wees in zijn openingswoord op 't goede verloop van den cursus, in economie etc. die als eenige op Walcheren wordt gehouden; deelname 15 leden, leeraar de heer J. K. Voogd te Sou burg. Uit het verslag van den penning meester bleek dat er een goed slot v,an f 13 viel te boeken. Tot voorzittei werd herkozen de heer J. Koole, tot vice- voorzitter de heer G. Vreeke. De heer Louws, gew. secretaris hield een inleiding en beantwoordde allerhan de vragen. O. EN W. SOUBURG. Morgenmiddag om 2 uur komt de Raad in openbare vergadering bijeen. Op de agenda komt o.m. voor: verordening inzake de nieu we algemeene begraafplaats. De werkloozen voetbal- en sportver- eeniging te O, en W. Souburg heeft verzocht het leegstaand leslokaal van de openbare school voor haar zaaltrai ning te mogen gebruiken. B. en W. ach ten het niet aan te bevelen het lokaal voor alle mogelijke doeleinden ter be schikking te stelen, waarom B. en W. dan ook afwijzend willen beschikken. De Patroonsbond der bouwvakken in deze gemeente heeft in een adres aan den Raad hun afkeuring uitgesproken over buitengewone bevoorrechting die aan den timmerman-uitvoerder van de reparatie aan den gemeentelijken woning- boiiw reeds jaren is verleend. De pa troonsbond wilde dat 't onderhoud zoo

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 1