KRONIEK van den DAB. BINNENLAND. ZEELAND. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN WOENSDAG 23 DECEMBER 1936. No. 303. Wij hebben eergisteren het een en an der geschreven over de diplomatieke onderhandelingen, welke sinds eenigen tijd tusschen Engeland en Ital gaan de zijn, en welke beoogen een einde te-maken aan de betrekkelijke vijand schap, die gedurende den Anessijnschen oorlog tusschen deze beide landen is ontstaan. Men verwacht, dat de bespre kingen vandaag of morgen tot een goed ein ie zuilen worden gebracht. Op het goede einde vooruit loopend hee:: de Engeische regeering inmiddels reeds haar legatie te Addis Abeba ver - ,anaerd in een consulaat. Zij haastte z'ch daarbij mee te deelen, dat dit geen er kenning van de Italiaansche bezetting van Abessynië beteekent. Men kent de waarde van dit soort van d plomatieke mededeelingen. Voor de pr,aktijk komt de omzetting wel degelijk op een er kenning (een erkenning de facto zooals dat dan heet) neer. Mussalini kan te vreden zijn. Het lijdt voor ons geen twijfel, dat d't Engelsche besluit (genomen in sa menwerking met Frankrijk en de Ver. Staten) de voornaamste contra-presta tie vormt voor de concessies, welke Italië inzake den toestand in de Mid- dellandsche zee zou w llen doen. Zoo als men weet, heet het, dat Mussolini bereid is, om (voorloopig althans) van een vestiging van nog meer It,al'aan- sche vlöot-steunpunten in de Middel- landsche zee (ten nadeele van de En gelsche en de Fransche zeemachten) af te zien. Ook de Spaansche Balearen, w,aar reeds heel wat Italianen rond moeten schrijden, zou hij met rust wil len la*en. Deze bere'dwilligheid spruit dan voort uit de vrees voor de Duitsche herbewapening. Wijl hebben 't steeds betoogd; Italië en Duitschland zijn de groo'ste tegenstrijdige machten in Eu ropa. Hun 'tijdelijke samenwerk'ng is maar schijn. Volgens berichten in de Engelsche pers zou Mussolini ook al bezig zijn, zich geheel v,an de Spaansche affaire los te maken. Ital aansche oficieren, welke generaal Franco ten dienste stonden, moeten dezer dagen zijn terug geroepen. De Duce zou opeens tot de overtuiging zijn gekomen, dat een over winning van Franco, niet in de eerste plaa's hem (Mussol'ni) ten goede zou komen, doch Hitier, De Duitsche sympa thieën kregen de overhand bij de Spaan sche opstandelingen. Daarom trekt Mussolini zijn handen van hen af. In de hoop, dat ze toch nog het onderspit zul len delven? Als d't waar is, begint het er toch wel heel mal in Europa uit te zien. Het kan waar zijn; omdat te berichten uit Duitschland met den dag onheilspellen der worden. Het Engelsche blad de „Ti mes" bevatte gisteren een verslag over zekere verschijnselen, samenhangend met de voedselschaarschte en de ge ëxalteerde herbewapening, dat griezelig is. Volgens de „Times" hebben de Du4- schers zich economisch nu werkelijk in een slob gewurmd. Het slagwoord; ka nonnen zijn beter dan boter", zou tot gevolg hebben gehad, dat het Duitsche volk ontber ngen moet lijden, welke aan de oorlogsjaren herinneren. Eji de machthebbers zouden (wat zeer gevaar lijk is) tamelijk radeloos zijn geworden. De geheimzinnige bijeenkomst, waarop Hitier en Goer'ng de vorige week spra ken, moet dan dus inderdaad veel ern stiger oorzaken hebben gehad dan wij gisteren op deze plaats voor waar schijnlijk hielden. Men neemt aan, dat niemand beier van Du tschland's wanhopige positie op de hoogte is dan Mussolini; daf hij daarom een „explosie" vreest, als waar over dr. Schacht het onlangs had en dat hij daarom zoo begeerig is naar een betere verstandhouding met Engeland. Kolonisatiemogelijkheden op Nieuw-Guinea. door H. F. TILLEMA. In het ,algemeen moeten dierlijke ei witten hooger worden gewaardeerd, dan plantaardige, niet alleen wat hun sa menstelling betreft, maar ook wat hun verteerb,aarheid aangaat. Naast goede eiwitten zijn er nog tal van andere stof fen dringend noodig, bv. minerale. Ont breekt er bv. jodium in voedsel, de lucht of het water, dan ontstaat er krop. Ge brek aan voldoende ijzer leidt tot bloed armoede, v,an fluor tot een slecht gebit. Gebrek aan andere minerale stoffen leidt tot zwak beenderengestel. Een der vitaminen beinvloedt het geboorte cijfer, gebrek aan een ander i«idt tot oogziekte. Er zijn „voedingsmiddelen", die wel de maag vullen, maar uit voe dingsoogpunt, ongewenscht zijn. Ik ein dig de aanbeveling om toch vooral de beteekenis eener, goede, goedkoope voeding niet te onderschatten met de volgende aanhaling; „Jansen (de huidi ge hoogleeraar te Amsterdam, T.) her zag de voeding voor de gevangenen in Indië, op grond van de kennis, opge- Bezoek van Prins Bernhard aan den A. N. W. B. Gistermiddag heeft Prins Bernhard, vergezeld van zijn secretaris jhtf. ir. W. Roëll, plotseling een onaangekon- d gd en geheel officieus bezoek ge bracht aan het hoofdkantoor van den Kon. Ned. Toeristenbond A. N. W. B. in de Parkstraat te Den Haag. Zooals men weet, is de Prins al da delijk na zijn komst hier te lande lid van den bond geworden. Tot groote verrass ng van het bonds- personeel kwam de Prins gistermiddag verschillende afdeelingen in oogen- schouw nemen. De voorz tter van den A. N. W. B., de heer Edo J. Bergsma, die juist in het gebouw aanwezig was, leidde hem rond, Op de afdeeling grensdocumenten 1 et de Prins zich alle finesses van he omvangrijke kaartsysteem uitleggen, waarbij hij een geamuseerde interesse toonde voor de stukken, welke op hem zelf beirekking hadden. Toen men hem vertelde, dat de af deeling Watertoerisme niet n Den Haag, doch in het kantoor te Amster dam is gevestigd, ze de Prins Bernhard; „O, maar daar ga ik' dan zeker ook eens kijken, wanneer wij ons jacht hebben. REGELING INVOER VAN SUIKER. Wetsontwerp ingediend. Bij de Tweede Kamer is ingediend n wetsontwerp tot regeling van den in voer van suiker. In de memorie van toe lichting wordt het volgende medege deeld; De regeering heeft het voornemen, om, in het kader van de oeconomische samenwerking tusschen Nederalnd en Nederlandsch-Indië, zoo spoedig moge lijk in 1937 een regeling te treffen, ten einde den invoer hier te lande van ru we en witte suiker voor een zoo groot mogelijk deel te doen bestaan uit pro ducten afkomstig van de overzeesche gebiedsdeelen. Aangezien deze invoer zal geschieden tegen den voor Java gel denden kostprijs en de buitenlandsche suiker in Nederland wordt geleverd te gen een bedrag -gebaseerd op de no teeringen van den Londensche suiker markt dat dezen kostprijs niet dekt, was het noodzakelijk, in dezen de noo- dige voorzieningen te treffen. In verband hiermede is het mogelijk gemaakt, bij den invoer van suiker hier te lande uit het landbouwcrisisfonds een bijslag toe te kennen ter dekking van het hierboven gememoreerde nadeelige verschil tusschen kostprijs en opbrengst, zonder dat een en ander voor dit fonds feitelijk een vermeerdering van lasten beteekent. Uitzending van koraaimuziek uit het Paleis, Het koninklijk paleis Noordeinde te 's Gravenhage, in Kersttooi prijkende, zal op 24 December e.k. om 12 uur 45 eenige koraalmuziek uitzenden naar In dië, terwijl dienzelfden dag om 5 uur een dergelijke uitzending voor Neder land zal plaats hebben. Verkeersonderwijs aan dienstplichtigen. Eenigen tijd geleden verzocht de K. N. A. C. aan den minister van defensie te bevorderen, dat aan de militieplichti- gen tijdens hun eersten oefeningstijd een voudig verkeersonderwijs zal worden gegeven. Nu de ingrijpende wijzigingen van het motor- en rijwielreglement zijn afgeko men is door de K.N.A.C. een eenvoudi ge kleine wegcode samengesteld, welke de goedkeuring mocht erlangen van den commandant van het veldleger en van d^n commandant der marine. Dit boek werkje zal gratis beschikbaar gesteld worden voor het verkeersonderwijs aan dienstplichtigen. Het wordt door de autoriteiten van land- en zeemacht mogelijk geacht aan de hand daarvan aan de miliciens tij- daan met onderzoekingen op proefdie ren. Hij stelde een zoodanige diëet op, dat [voor de gevangenen zelf nl. Red.] bet,er was dan het menu vóór de wijziging en bespaarde het land daarmee f 1,000,000 per jaar!" Vestiging van Europeesche kolonisten op Nieuw-Guinea geeft aanleiding tot verschillende vragen. Ik heb hierboven enkele aangeroerd. Op algemeen poli tiek gebied bewoog ik me niet. W,af het politieke vraagstuk van grond-eigendom betreft, merk ik op, dat de belangen der Papoea's niet zullen worden geschaad door vestiging en in eigendom geven van gronden aan kolonisten. Mocht hel blijken, d,at er in de bergstreken gron den zijn, dichter bewoond dan thans wordt vermoed, dan mogen die streken natuurlijk niet in eigendom aan niet- inheemschen worden gegeven. Handenarbeid in de tropen schijnt mogelijk. Bewezen is het, dat lichaams beweging, sport voor den Europeaan in de tropen noodzakelijk is. Vestig'ng in een echt tropisch klimaat is op Nieuw- Gunea niet noodzakelijk. In het ge bergte heerscht, hooger op, een subtro- p sch klimaat, ja er zijn sneeuwbergen! Dus keuze genoeg. De bestrijding van tropische ziekten biedt gunstige pers pectieven, het voedingsvraagstuk zal geen groote moeilijkheden bieden. Een ^IQDELBURS. VERSIERINGEN EN BRANDGEVAAR. In verband met het brandgevaar wordt met het oog op de versieringen der hui zen voor de komende feestdagen de aan dacht gevestigd op de noodzakelijkheid voorzorgsmaatregelen te nemen. Bij ver siering met vetpotjes binnenshuis en het gebruik van andere dan electrische kaar sen eveneens binnenshuis verdient 't aan beveling een brandbluschapparaat bij de hand te houden of zoo men daarvan niet in het bezit is een emmer water met spons. Tevens worde men in zijn eigen belang aangeraden een dergelijke ver lichting niet te laten branden wanneer het huis verlaten is WALCHEREN. BIGGEKERKE. De inzameling voor de feestelijkheden ter gelegenheid van het huwelijk van de Prinses en den Prins is een succes geworden; in totaal is bij een gebracht 536. Het programma is als volgt vastgesteld: Donderdag 7 Ja nuari: gelegenheid tot luisteren naar de radio-reportage van het huwelijk; des avonds feestverlichting, terwijl op dien dag ook feestgaven zullen worden uit gereikt. Vrijdag 8 Januari: 88.15 klok luiden; 8.15 tot 9 gewijde muziek; 9 uur toespraak burgemeester; 10 uur Wij- dingsdienst in de N.H. kerk; 1 uur zang- hulde der schoolkinderen en défilé van vereenigingen; half 2 aanvang volks spelen als: ringrijderij te paard en op versierde fietsen; mastklimmen, spriet- loopen, balgooien; 5 uur prijsuitreiking; 5.15 uur ontsteking feestverlichting; half 7 filmvoorstelling met muziek en zang; 10 uur fakkeloptocht met muziek. Voor de schoolkinderen: om 10 uur des mor gens een schoolfeest en des middags filmvoorstelling, waartoe ook ouderen, die de avondvoorstelling niet kunnen bij wonen, toegang hebben. Zaterdag 9 Ja nuari zal de feestverlichting nogmaals worden ontstoken. RAAD VAN DOMBURG. DOMBURG. Maandagavond verga derde de Raad onder voorzitterschap van burgemeester Van Voorthuysen, voltallig. Tot lid van het B. A. werd her benoemd de heer W. de Pagter, tot le den van de commissie tot wering van schoolverzuim de heeren J. de Jonge, P. J. Vergers, Anth. Provoost, Joz. Car- lier en H. van Siuys. Op voorstel van B. en W. werd besloten thans niet over te gaan tot verbouw van het gemeentehuis. De exploitatievergoeding uit te keeren aan de bijz. iagëre school werd bepaald op 9.68 per leerling. De begrooting van het B. A. voor 1937 werd goedge keurd tot een bedrag 2794. Eene uit voerige discussie ontspon zich daarna over het voorstel van B. en W. om eene subsidie van 50 te verleenen aan de Oranjevereeniging voor de te houden feesten. De heer De Pagter achtte het minder juist dat deze subsidie aan eene Ver. werd gegeven, hij zou het be ter gevonden hebben dat daarvoor de schoolkinderen getracteerd werden. De heer De Visser voelde ook meer voor onthaal van de kinderen dan voor feestvieren. De heer G e 1 d o f zeide zich te kunnen voorstellen dat men be hoefte gevoeld om feest te vieren maar hij meende dat dit niet ten koste der ge- meente moest gaan, hij jzag in deze feesten meer politiek, een vieren van feest voor de monarchie. De voorz. en de heer E 1 o u t kwamen tegen deze meening op, laatstgenoemde wees erop dat deze feestviering vooral uitgaat naar de persoon uit het huis van Oranje. Met 6 tegen 1 stem, die van den heer Geldof werd de subsidie van 50 ver- dens hun eersten oefeningstijd 't een en ander over het verkeer op den weg bij te brengen. woning bouwt de kolonist zelf. Huis raad als tafels, stoelen, bed, maakt hij desnoods zelf. Kleeding moet worden in gevoerd, maar die kleeding kan zeer eenvoud g zijn. Veel geld is er niet voor noodig. Het leven zal er zeer eenvoudig zijn, het bestaan sober, zoowel man als vrouw zullen er flink moeten aanpakken. M,aar er zal werk zijn voor den werkloo- ze. Nederland is meer dan vol men- schen. Niemand ziet uitkomst. De toekomst is somber. In die sombe re gemoedsstemming ziet men hier te lande niets dan bezwaren. Ze z ij n er! Ongetwijfeld, ik wees er hierboven op, maar er is tocTT" één groot lichtpunt: werk voor de tot wanhoop gebrachte honderdduizen den werkloozen! Het vorenstaande was al geschreven, toen ik „De Locomotief" (een op Java uitgegeven dagblad) ontving, waarin de deskundige heer Van Sandick vertelt van zijn bezoek aan de kolonisten op de Noordkust van Nieuw-Guinea. „Mierkwaardig is het", vertelt deze, „dat bijna geen enkel der kolonisten, zelfs niet die van de kolonie, die geen mogelijkheden voor de toekomst bied (door haar 1 gging) naar Java terug wenscht te gaan. Ze voelen zich in hun armoedige omstandigheden op Nieuw- Guinea beter thuis dan in hun geboor- leend. Voorgesteld werd om in de week van 4 tot 9 Januari a.s. aan allen die in steun en werkverschaffing zijn opge nomen eene uitkeering te doen van 2 en eenzelfde uitkeering ook te doen aan de armlastigen, dus aan hen die door een armbestuur bedeeld worden. De heer E 1 o u t zeide dat, waar door de Geref. Gemeente geen opgaaf van zijn ar men gedaan wordt deze niet in de be deeling kunnen worden betrokken. De heer Brand zeide, dat de meening die men wel hoort dat de werkloozen zoo veel verdienen zeker niet juist is, hij gaf verschillende cijfers over de laatste maanden waaruit bleek, dat het totaal gezinsinkomen over de laatste maan den bij hen die het meest verdienden lag tusschen 9 en 10. De heer Gel dof zou bij deze uitkeering ook willen betrekken andere mindere goed gesitu eerden. De heer E 1 o u t wees er op dat dit niet te doen was zonder weer an dere onbillijkheden te scheppen. Na eenige discussie werd het voorstel om de uitkeering te verstrekken aangeno men onder bepaling dat, wanneer de Geref. Gemeente het aantal bedeelden opgeeft het uit te keeren bedrag aan die gemeente zal worden gegeven. Besloten werd in de Badstraat achter den muur van het Badhotel een 50 tai jonge boomen te panten. Verder stel den B. en W. voor om als herinnering aan het huwelijk van H. K. H. een twee tal boomen te planten aan den Noord- weg. De heer De Visser stelde voor achter de steenen bank op het Van Voorthuysenplantsoen één boom te planten, dit voorstel werd aangenomen. Besloten werd als werkobject voor jeug dige werkloozen een wandelpad in de duinen naar de zijde van Westkapelle aan te leggen en een natuurtrap naar.de Hooge Hil. Met 4 tegen 3 stemmen werd daarna besloten bij te dragen in het Borgstel lingsfonds voor de Zeeuwsche eilanden, legen stemden de heeren De Visser, De Pagter en Janse. Een regeling werd gemaakt met de gemeente Zoutelande omtrent het ge meenschappelijk onderhoud van een ge deelte van den Geertse's weg. Naar aanleiding van een verzoek dooi den heer De Pagter in een vorige vergadering gedaan, hadden B. en W. nog overwegen of een andere wijze van belastingheffing dan door opcenten op de pers. belasting billijker zou werken. De heer Brand zette uitvoerig uiteen, dat naar de meening van B. en W. voor deze gemeente een straat-, riool- of brandverzekeringsbelasting zeer zeker niet billijker zou werken dan de heffing van opcenten op de pers. bel. de heer De Pagter was het daarmede niet eens waarop de heer Brand hem uitnoodigde nadere voorstellen te doen en hem toezegde dat hij op den vollen steun van B. en W. zou kunnen rekenen bij de voorbereiding daartoe. Besloten werd tot het aangaan van eene kasgeld- leening groot 10.000. Als een der 21 dagen waarop afwijking van de Win kelsluitingswet is toegestaan werd aan gewezen 9 Januari, de dag waarop in Domburg feest zal worden gevierd. De winkels zullen dan tot 11 uur mogen openblijven. De voorz. deelde mede dat krachtens machtiging van den mi nister door B. en W. was bepaald dat van 4 tot en met 7 Januari 1937 de win kels ook tot dat uur mogen openblijven. Een verzoek van een ingezetene om een boete hem opgelegd door de gemeente te doen vergoeden werd voor kennisge ving aangenomen. OOSTKAPELLE. Dinsdag werd alhier het stoffelijk overschot van den heer J. Geldof, in leven oud-gemeente-ont vanger, ter aarde besteld. Nadat de kist in de groeve was neer gedaald, sprak ds. F. Don eenige geeste lijke woorden tot troost voor de achter gebleven betrekkingen. Daarna nam jhr, W. Z. van Teijlingen, oud-burgemeester teland. Ze zijn er van overtuigd, d,at ze zullen slagen op den langen duur, zoo niet voor zich zelf dan voor hun kinde ren." De heer Van Sandick vond de toestanden gunstig. Dit in tegenstelling met hetgeen er op Jav,a door verschil lende bladen van wordt vermeld, De heer Van Sandick merkt nog op, dat de kolonisatie niet te stui ten is. Men moet er zich echter geen gouden bergen van voorstellen. Van Afvloeiing vaD werkloozen uit Ne derland verwacht, Z, E. in de eerste tien jaar niets. De lage kuststreken zijn onbewoonbaar voor ze en de hoogge legen binnenlanden, de plaatsen, d e mogelijkheden bieden, zijn volgens hem althans voorloopig onbereikbaar. Ik las nog in de N, R. Crt. v.an 22-6- '36, dat de methouden van kolonisatie zijn verbeterd den laatsten tijd. De a.s. kolon'sten worden eerst op Java voor den te wachten werkkring opgeleid. Op een pas gehouden congres werd opge merkt, dat men in Nederland er klaar blijkelijk voor terugschrikt zelf de zaak aan te vatten en alles van de Regeering verwacht. Op Java is men zelf begon nen, waarbij men er van overtuigd s dat de Regeering zal moeten volgen! Voor hen, die met Indische toestan den niet bekend zijn, merk ik nog op, dat de tegenwoordige kolonisten (met 't woord, die den overledene schetste als een plichtsgetrouw en accuraat .ambtenaar, die gedurende 10 jaar dit ambt tot volle tevredenheid zijner su perieuren bekleedde. De oudste broeder van den overle dene dankte voor de gesproken -woor den en voor de vele belangstelling. RAAD VAN Nw, EN ST. JOOSLAND- NW. EN ST. JOOSLAND. Maandag vergaderde de Raad, onder voorzitter schap van den burgemeester. Afwezig weth. Klompe. B. en W. stelden voor 250 bekers aan te koopen met de beeltenis van den Prins en de Prinses en deze op den trouwdag aan de schoolkinderen uit te reiken. De prijs bedraagt ongeveer 13 ct, per stuk. De heer De Goffau was er tegen de bekers uit de gemeen tekas te betalen, hij zou hiervoor in de raadsvergadering een inzameling willen houden. De voorz. merkte op dat in alle gemeenten iets gegeven wordt door de gemeente, niet door de Raadsleden. Het voorstel van B. en \V. werd aan genomen met 5 stemmen voor en de stem van den heer De Goffau tegen. Aan de orde was de vaststelling van een nieuwe schoolgeldverordening. De voorz. merkte op, dat in het vervolg geen rekening meer zal worden gehou den met het belastbaar inkomen, doch met de vermengde hoofdsom der ge meentefondsbelasting en vermogensbe lasting. Is volgens dezen maatslal geen schoolgeld verschuldigd dan kan men worden aangeslagen wegens de beiast- bare huurwaarde van zijn woning. Het tarief vangt aan met een vermengde hoofdsom van 2 tot 4 waarbij 0.25 per maand schoolgeld verschuldigd is en met een belastbare huurwaarde van 125 tot 150, waarbij eveneens 0.25 per maand schoolgeld verschuldigd zal zijn. Na eenige discussie aangenomen. Op voorstel van B. en W. werd be sloten het verzoek van de Kamer van Koophandel tot deelneming aan het Borgstellingsfonds voor de Zeeuwsche eilanden voor kennisgeving aan te ne men, aangezien de behoefte daaraan niet werd gevoeld. B. en W. stelden voor een lichtpunt te doen bevestigen aan de woning van E. Brand aan den Veerdam en de kos ten van aanleg ad 8.50 en het jaar- lijksche stroomverbruik ad 13 voor rekening der gemeente te nemen. Aan genomen. De heer DeGoffau zegde dat het bij zijn woning ook erg donker is 's- avonds en dat hij het op prijs zou stel len dat ook in zijn buurt dan een licht punt wordt aangelegd, hij is bereid de aanlegkosten voor zijn rekening te ne men. De voorz. zegde dat het aanbod van den heer De Goffau in overweging^ genomen zal worden doch dat niet op elke plaats buiten de bebouwde kom een lichtpunt geplaatst kan worden, waarop de heer D e K a t e r opmerkte dat de Veerdam toch ook buiten de be bouwde kom ligt. De voorz. deelde daarna o.a. mede dat is, goedgekeurd net besluit tot aan koop van een nieuwe begraafplaats, dat aan de werkloozen als Kerstgave zal verstrekt worden reuzel en margarine en dat een aanbod is ontvangen om 4000 te leenen voor aanleg van de nieuwe begraafplaats tegen 4 op welk aanbod werd ingegaan. Vervol gens werd in geheime vergadering over gegaan. Na heropening werd een ver zoek van P. Elenbaas om de helft van de verplegingskosten van zijn zoon, ten bedrage van 25 voor rekening der ge meente te nemen, in behandeling ge nomen. De heer V e r 1 ar e stelde voor aan dit verzoek te voldoen, hetwelk door den hr. Eikenhout werd onder steund. Bij de stemming over het voor stel Verlare werden 3 stemmen voor en de kinderen mee een kleine 400) allen Indo-Europeanen zijn, gewend aan het tropische klimaat en tegen omgeving, natuur, enz. heelemaal niet vreemd staan, wat in het begin met Nederland- sche voortrekkers wel het geval is. In „Onze Toekomst", het orgaan der vereeniging „Kolonisatie Nieuw-Gui nea", 15 Februari 1936, staan de stel lingen, die ir. J. H. Schijfsma behan deld heeft op zijn propagandatocht in het belang der kolonisatie. Ik neem er de volgende van over: No. 7: Aan kolonisat'e in de tropen behooren voorloopig vooraf te gaan werkkamp-opleiding voor den kleinen landbouw, oprichting van proefkolonies in de Ned.-Ind. culturgebieden. No. 8: De Oransbarie-kolonie (ten Oosten van Manokwari (T.) verdient volle zorg en toewijding, ook als eerste mogelijkheid van vestiging van Nederlandsche kolo nisten. No. 9. Het afzetgeb ed voor de gekweekte producten is alleen al door de behoeften der exploraties naar petroleum en goud de eerste 20 jaar verzekerd. No. 10: en het zeer groote belang van bestrijding van werk loosheid, zoowel in Ind'ë als in Neder land, maakt het wenschelijk, dat de zaak der kolonisatie wordt gesteld in handen van een krachtig-actieven Ko- lonisatieraad Alarmeerende verschijnselen. 41

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 5