Provinciale Staten van Zeeland. BUITENLAND. KERK m SCHOOL SPANJE. ENGELAND. NOORWEGEN. ITALlë. MIDDEL-AMERIKA. BEURS VAN AMSTERDAM. unaERLUKE II SSW '•SS'*: Ook België zal te Addis Abeba e>en consulaat vestigen. Men meent te weten dat België even als Frankrijk, Groot-Brittannië en de Ver. Staten dat reeds hebben gedaan, het besluit zal nemen te Addis Abeba een consulaat te vestigen. DE STRIJD OM MADRID. Successen der regeeringstroepen. De gedelegeerde raad ter verdediging van de hoofdstad deelt mede: Na een doelmatigen tegenstand te hebben geboden aan de hevige aanval len der opstandelingen, zijn de regee ringstroepen de laaiste 24 uur overge gaan tot krachtige tegenaanvallen in verschillende sectoren van het Madri- leensche front en ten Nrd.-Westen van de hoofdstad. Het succes der tegenaanval len was overal volledig. In Carabanchel was de strijd zeer zwaar. In den sector Humera-Pozuelo her overden de regeeringstroepen Boadilla del Monte, waarbij zij hun stellingen wisten te brengen voorbij de posities, die zij bezetten op het oogenblik, waar op de opstandelingen met hun aanvallen in dit gebied begonnen. Het antwoord van Franco op de Fransch-Britsche voorstel len. Het departement van buitenlandsche zaken te Londen heeft het antwoord van Franco op het Fransch-Britsche bemid delingsvoorstel ontvangen. Generaal Franco betreurt, dat de En- gelsche reg'eering geen begrip heeft ,,voor de grootte der nationalistische Spaansche beweging" en dat zij voort gaat betrekk'ngen te onderhouden met „de roode horden en anarchisten van Valencia". Vervolgens stelt Franco een aantal vragen over het plan tot instellen van een controle op den invoer van wapenen en het binnenkomen van vrijwilligers. Franco vraagt: 1. tevoren de voornaamste toegangs punten in Spanje te definieeren en op te geven of de Londensche commissie voor nemens is ook de secundaire toegangs punten te controleeren; Z of de agenten van de non-interven tiecommissie er toe zullen overgaan den beiden partijen de voorraden wapenen en munitie te ontnemen, die met het goud van de Spaansche bank gekocht zijn; 3. of de commissie voornemens is agenten te benoemen in Marseille, Bor deaux, Perpignan, Bayonne en andere centra van aanwerving' en voorradenaan koop voor de roode pseudoregeering". Voorts doet de nota opmerken, dat de regeering van Valencia onbekwaam is de orde te handhaven in de gebieden, die onder haar bestuur zijn en vraagt hoe onder deze omstandigheden die regee ring de agenten van de commissie een doelmatige uitoefening hunner functies kan waarborgen. De bemanning van het Russi sche scjhip „Komsomol" ver dronken of terecht gesteld? De correspondent van de Daily He rald te Gibraltar seinde gisteravond aan zijn blad, dat naar gevreesd wordt, de 25 a 30 mannen die de équipage vorm den van het Russische stoomschip „Komsomol" dat verleden week door een van de oorlogsbodems van Franco tot zinken is gebracht, om het leven is gekomen. Eenige opvarenden zijn door de Spaansche opstandelingen terecht gesteld, de overigen zijn verdronken. Sinds het schip op 15 December ter hoogte van Cartagena in brandenden toestand was gezien, heeft men niets meer omtrent de bemanning vernomen. Generaal Franco heeft niet ontkend, dat het schip door een kruiser der op standelingen was tot zinken gebracht. Hij heeft over dit incident volkomen het stilzwijgen bewaard. Naar de correspondent van de zijde der opstandelingen heeft vernomen was de „Komsomol" door den kruiser der opstandelingen „Canarias" brandend gelaten. De „Canarias" heeft vier leden der bemanning opgepikt. Zij werden la ter terecht gesteld. De anderen zijn in zee verdronken. De „Daily Herald'' voegt hier aan toe, dat, indien dit bericht bevestigd zal worden, het in Rusland de hevigste ver ontwaardiging zal wekken. DE HANDEL MET DUITSCHLAND» Een merkwaardig „compensatie bureau". Volgens het dagblad „Yorkshire Post" zou men te Londen bezig zijn met de op richting van een financieele maatschap pij, die tot taak zal krijgen aan Duitsch- land grondstoffen te leveren uit de Brit- sche koloniën. Deze maatschappij zou den rol spelen van een soort compensa tiebureau tusschen Duitschland dat gebrek heeft aan buitenlandsche devie zen en de Engelsche koloniën, die op het oogenblik zich op de Britsche markt niet kunnen voorzien van producten der zware industrie, zulks op grond van de bestellingen ten behoeve van de herbe wapening. De Londensche maatschappij zou zich derhalve belasten met het ver gemakkelijken van den ruilhandel van koloniale grondstoffen tegen Duitsche industrieartikelen. Trotsky vertrokken. In een interview, dat de minister van justitie heelt veneend aan den veriegen- woordiger van Norsk Telegrambyraa heeft deze meegedeeld, dat Trotsky uit Noorwegen is vertrokken. De minister ontkende stellig, dat Trotsky door de Noorsche regeering uit het land zou zijn gezet en bepaalde zich er toe te zeggen, dat Trotsky op weg naar Mexico is. Voor het oogenblik weigerde hij verdere mededeeling te doen. DE BEIDE ZOONS VAN RAS KASSA TERECHTGESTELD. Naar men uit Addis Abeba naar Rome meldt, zijn dedzjas Aveira en dedzjas Asfax Wossen, de zoons van ras Kassa, die bij een politie-actie in Noord-Sjoa gevangen genomen waren te Fitsje te recht gesteld. DE AARDBEVING IN SAN SALVADOR 2000 slachtoffers? In den afgeloopen nacht heeft zich in l San Salvador een nieuwe aardbeving voorgedaan, welke eveneens groo e schade heeft aangericht en een groot aantal personen het leven heeft gekost. Liet aan al slachtoffers zou nu onge veer 2000 bedragen. Wat is nu waar?? Het is onmogelijk dat iets waar en on waar tegelijk zij. Een klare zaak of be wering is waar of onwaar; tertium non datur. Welaan: dan is opheldering in het vol gende geval dringend geboden. In Het Liberale Weekblad van Vrijdag 28 Nov. 1926 staat op pagina 2 in het Kameroverzicht te lezen: Mr. Wendelaar„kwam tevens' nogmaals op, thans mede met het oog op de komende feesten, voor de vaststel ling van het rood-wit-blauw als nationale vlag; de Minister verklaarde in antwoord daarop, dat een definitieve beslissing in dezen zin thans binnen zeer korten tijd is te verwachten", Op pag. 407 van de Handelingen der Tweede Kamer staat, dat de heer Wen delaar hieromtrent zeide:„De hoofd zaak van mijn betoog was; ik hoop, dat de regeering .er nu toe kome, om één vlag vast te stellen, welke vlag dat zal zijn, komt pas op de tweede plaats, als er maar één vlag komt, hoe dan ook.." En op pag. 480 zegt minister De Wilde, volgens de Handelingen: ....„Wat aangaat de nationale vlag, binnen zeer korten tijd zal daaromtrent een definitieve beslissing vallen". Hier is flagrante tegenspraak. Het Liberale Weekblad zegt: Wende- laar vraagt om vaststelling van het Rood- Wit-Blauw en de minister zegt: dat komt binnenkort; de Handelingen zeggen: Wendelaar heeft zich niet voor dit of voor dat uitgesproken en de minister heeft alleen gezegd dat, niet wat er be slist zal worden. Het is ons bekend, dat ter zake naar twee kanten navraag gedaan is. De redacteur van het Liberale Week blad, mr. Wendelaar moet geantwoord hebben: wat er in het weekblad stond, is alleen juist. En de minister moet geantwoord heb ben: wat er in de Handelingen staat, is alleen juist. Maar: wat is dan de waarheid? De bisschop van Breda heeft be noemd tot pastoor te Terhole (gem, Hon. tenisse) kapelaan A. Th. A. M. Schou- tens, te Roosendaal. Kerstnachtviering. Ds. C. F. Nolte schrijft ons: In navolging van ook in andere plaat sen zich inburgerend gebruik zal op Don derdag 24 £>ec. van 's avonds elven tot vijf over twaalf in de Ev. Luth. Kerk te Middelburg een Kerstnachtviering plaats vinden. Het is de eerste keer, dat zulks hier ter stede plaats vindt. Tot ouderlingen bij de Waalsche ge meente te Middelburg zijn gekozen de heeren J. L. van der Harst en J. de Munck, tot dusver diakenen Jot diaken de heer P. A. ter Weer. Men meldt ons: Na 5jaar vacant te zijn geweest be sloot 't kerkbestuur te 's-H eer A b t s- kerke aan de eischen van den Raad van Beheer te voldoen, zoodat eerst daags weer een predikant zal kunnen worden beroepen. Op 2en Kerstdag ko men de stemgerechtigden bijeen, om te besprekne of er een predikant dan wel een c,undidaat beroepen zal worden. Herkozen als kerkvoogd bij de Ned Herv. Kerk te 's Heer Abtskerk e de heer J. Blok. Als ouderling de heer J. Proos, tot diaken de heer J. v. Oosten en tot nota belen de heeren C. v, Liere Jz. en J. Braam. In de vacature van Jac. Janse (overleden) werd tot ouderling geko zen bij de N. H. kerk te Klevers- kerke de heer W. Besuien. Tot diaken werd gekozen de heer B. Cop- poolse, zulks in de plaats van W. Be suien. (Vergadering van heden, geopend te 10 uur). Voor gezet worden de algemeene be schouwingen over de begrooting 1937, Het antwoord van Ged Staten. De heer ST1EGER (Gedeputeerde) beantwoordde de algemeene beschou wingen. Spr. dafikte voor de hulde aan het college voor het financieele beheer. De gevolgen van de devaiuat e zijn eenigszins vast te stellen: er is eenige, maar nog niet algemeene opleving. Het is echter nog zaak, om voorz chrig e zijn Men kan nog niet aan belasting verlaging gaan dennen. Hoe goed het is, dat er een zeewe ringsfonds bestaat, bleek bij den dijkval in den W llem Anna polder. Moreelen steun aan de kustvisscherij nemen Ged. Staten gaarne in overwe ging. Ged. Staten onderschrijven de opmerkingen van de heeren Onderdijk en v. d. Feltz inzake polit'eke demon straties. Het is niet juist dat Ged. Sta ten voor hun genoegen zich zoo be- moe'en met de gemeenten. Zij worden door Den Haag gedwongen. Hst is beter dat een lid van Ged. S'aten een commissariaat waarneemt dan een lid van de Provinciale Staten. De eerste hebben steeds contact met el kaar, de andere n et en men moet hun bevoegdheden niet uitbreiden. Spr. onderschreef wat reeds door verschillende sprekers is geantwoord op de woorden van den heer Dekker. De bestrij ling der werkloosheid De heer DIELEMAN (Gedeputeerde") zeide dat er inzake de werkloosheid reeds een conferentie is uitgeschreven met autoriteiten in Z. Vlaanderen over de opleiding van jeugdige werkloozen tot allerhande vakbekwaamheid. Maar ook elders zal men in die richting trach ten werkzaam te zijn. Er zijn reeds dijken verhoogd in werkverschaffing; o.a. te Stavenisse. Ook zijn er wegen, o.a. te Zoutelande door werkloozen opgeknapt; en alom worden nog andere kleinere werken in werkverschaffing uitgevoerd. Geschreven is door den minister aan de gemeentebesturen, en door Ged. Staten aan de polderbesturen, dat er zooveel mogelijk naar werkobjecten moet worden uitgezien. Er zijn ook grootere werken, als verbetering van hoofdwegen; en er wordt gedacht aan inpolderingen, o.a.: het land van Saeftinge. Ook aan de jeugdige werkloozen wordt aandacht geschon ken; zooals gisteren- bleek uit 'n be richt in de Middelburgsche Crt» is er plotseling veel meer belangstelling voor het werkkamp te Chaam. Ged. Staten wijzen er gemeentebestu ren op, dat het beter is werk te ver schaffen dan steun te verleenen. Het Hulster- en Axeler ambacht heeft 100 subsidie voor de loonen gekregen; maar dit wordt nu niet meer gegeven. Spr. zette aan de hand van cijfers uit een, hoe 't nu gaat. De belangen van rijk en gemeenten worden beschouwd als parallel te loopen. Dank zij den zeer en ergieken inspecteur voor de werkver schaffing, ir. Markvoort, wordt met kracht aan de plannen tot verdere werkverschaffing gearbeid. En verschil lende gemeenten in Zeeland krijgen reeds extra subsidies uit het werkloos- heidssubsidiefonds. De heer V. BOMMEL VAN VLOTEN (Ged.) kon niet onderschrijven de op vatting, dat men hier moet hebben tol vrije bruggen en veren. Zeeland heeft 3 van 't totaal aantal auto's in Ne derland, dus de benzinebelasting zal hier ongeveer 67.500 opbrengen. Daarvoor wil de heer Dekker alles vrij hebben. Intusschen hebben Ged. Staten niet stil gezeten om verlaging van de tarieven ie bepleiten, schriftelijk en mondeling. Spr, is ten deze niet pessi mistisch, gezien den uitgetrokken post op de begrooting van het verkeersfonds. In Sep ember kwam een schrijven van den minister van waterstaat, dat de Zon dagsdienst VlissingenBreskens moest worden uitgebre d van 5 op 8 diens'en. Toen is uitstel gekregen tot den zofner- dienst. Later is een schrijven gekomen dat de minis'er overwegen moest of hij de subsidie ongewijzigd kon handhaven. Ged. Staten meenen dat eenige uitbrei ding van den dienst op Zondag wel gs- wenscht is. Het is n et geheel juist, dat de Provincie geen beheer meer heeft, De minister heeft alleen medezegging schap, en n et het beheer. Dit is goed ook, want Ged. Staten kunnen beter de locale verkeersbeljangen beoordee- len. Opheffen van den dienst Terneu- zenVlissingen door den heer Kodde bepleit, zal de Instemming van Ged. Staten hebben, zeker als het huiage schip niet meer bruikbaar zal zijn. De mbtie inzake uitbreiding van de electri- citeitsvoorziening ten plattelande nemen Ged. Staten gaarne over. De afschrijvingen bij de P.Z.E.M. tot een bedrag van 600,000 deed spr. opmerken, dat vroeger wel eens te wei- n'g is afgeschreven. Men moet dat nu inhalen. De mogelijkheid van tariefsverlaging was in onderzoek, doch de devaluatie wierp roet in het eten. Een reeds ont worpen voorstel, hebben Ged. Staten ingehouden. De heer VAN ROMPU (Ged.)^ zeide, dat de booten geregeld deer de Sch'eep- Obl.Markt 1" Eerste r,oteering is vorige koers(en); H.V.A. daarachter otlicieeie noteering va». be- r— den; beteekent: geen noteering ontvangi-iri Denémarken Oblig. 1926-5 9999% Amsterdam 1934-4 100 Zeeuws Hyp. B-4% 99% Cities Service Cy. P. 1958 5 54%54% A Pref. Jurgens A 124%125% /v', eo i e en Spiritusfabr. 470470 A De Schelde N.B. 6064% C Am, Smelt Ref. 68%70% A Born. Sum. H.M. 180%181 A Houth. Alberts 9696 C Dnion Pac. Rr. 9493 C Int. Nickel Cy. 46%43% Ned. 1000-4 100%—100% O. Indië 34 1000-4 100%—100% Engeland 1960-90 4 86—85% A Koloniale Bnk. 74%— 75%-% A JN.l. Libü. 1UÜ0 140—142 C Ned. H. M. 1000 166—166% A v. Berkels Pat. 53%54% C Cn've-Delft 85%—88-90 A Philips Gem. B. afg. 281%—285-86% C Unilever 162%l6o%-66% C Am, Car en Foundry 4041% C Anaconda Cop. 39%40%-% C Bethlehem St. 54%55%-% C Kennec Copper 45%46%-% C IJ Spates St C 56%— 57%-% C North Am. Cy. 22%—22% A Kon. Petr. JVi'pij. 407%409%-10% C Contin. Oil Cy. 3131-% C Phillips Petr. Comp. 34%36 C Shell Union O.C. 19%—20-19% C TMe Wa+er Ass Oil 14%—14% A Ned. Scheepv. U. 103%—77%-77 A H.V Amsterdam 443%449-54% A Java Cult. Mij. 178%—180-82 A N.I. Suiker U. 145%148%-50 A Deli Batavia 239%—238-40 BEURSTHERMOMETER WOENSDAG. tSUlkEf Wettig Rubber Amerika Philips Markt i Unilever Koninki. gedeponeerd. C Deli Mij. 1000 305-305-08% A Senembah 268268%-71 C Baltimore en Ohio 15%16% C Southern Pac. Cy. 29%30 A Southern R w. 17%17%-% A Amst. Rubb. C. 295%—296%-300 A DeÜ-Bat. Rubb. 183%—183-87 A Hessa Rubber 193%194-200 A Serbadjadi S.R, 162%165-69 WISSELKOERSEN. Londen Berlijn Parijs Brussel New York Reismarken Heden. 8.97% 73.50 8.53% 30.83 1.82% 49 Gister. 8.97% 73.45 8.53 30.87 1.82% 49 vaartinspec'ie worden gecontroleerd. Alle schepen kunnen dienst doen zon der dat gevaar te vreezen is, Stor ngen aan de machines zijn na tuurlijk hinderlijik voor de passagiers, maar ook die storingen leveren geen gevaar op. De kwestie van een radio- ins allat e op de booten zal nog nader worden onderzocht. Replieken. De heer DE MILLIANO miste een antwoord op zijn opmerkingen. De hr. ADRIAANSE zeide, dat het te verwachten was, dat men zou spreken over ui breid ng van den Zondagsdienst VlissipgenBreskens. De dienst ligt in een moderne nternation,ale verkeers- route. De geest van Prov. Staten wordt thans blijkbaar door Gedeputeerden on derkend. Spr. achtte verder een verhooging der salarieering van Ged. Staten nielt te verdedigen. De heer STAVERMAN ontkende, dat het college van Ged. Staten een af spiegeling is van de Staten. Als de V.D. over enkele jaren de macht heeft (smakelijk gelach) zal het anders wor den. Voor een hoogere salarieering van Ged. Sta'en valt. iets te zeggen, om te voorkomen, dat zij bijbetrekkingen heb ben. De heer DE PAUW wees nog eens op de wenschelijkheid van een nieuwe brug over de Oostelijke kanaa'arm te Neu zen, Hij waarschuwde Ged. Staten, het inzake den Zondagsdienst tot een bot sing met den minister te laten komen en te rekenen met het algemeen en in ternationale belang. De heer DOMIN1CUS juichte het toe, dat er zoo velen belangloos zich geven aan het .algemeen belang, maar een voldoende aantal personen zijn toch niet te vinden. En het is dan ook heel be grijpelijk dat bijv. „Vrederust" haar se cretaris salarieert. Het salaris beloopt echter lang geen f 1500, zelfs geen f 500. De heer DEKKER zeide, dat het gaat om de salarieering van Kamerleden in hun functie van voorzitter en secretar.s van „Vrederust"- Wat betref i het tolvrije verkeer, daarbij is niet alleen de benzine-belas- ting van belang. Op één vraag had spr. gaarne ant woord gehad, namelijk of het geld voor de feesten ook ten deele voor de, armen zal zijn. De heer KODDE vroeg den heer Dek ker een voorstel fe maken voor een kosteloozen bootdienst. De heer DE LOOZE zou het zeer be treuren als men de bootd ensten op Zondag ging ui'breiden, De heer ONDERDIJK critiseerde het optreden van den heer Dekker. Dat zal moeten veranderen wil hij kans hebben op steun voor moties e.d. De heer RORIJE had bezwaar tegen het fe werk stellen van werkloozen u t Walcheren in Z. Vlaanderen. Dat er Bel gische werkkrachten worden tewerkge steld is een gevolg van de lage loonen, waarmee ze genoegen nemen. De heer GOOSSENS zeide, dat de d - recteur van De Sche'de heeft geklaagd over gebrek aan gescKoolde Krachten. De heer BOUWENS vertfeleek he^ ge sukkel met de „Prins Hendrik" met een zieke, wiens dokter niet weet wat hij doet. De heer MOELKER meende, dat de booten goede zeewaardige booten moe ten zijn. Maar men moet naast de vei ligheid toch ook op de financieele ge volgen le'ten. Nog n'mmer is er met een boot zoo'n gesukkel geweest als met de „Prins Hendrik". Ket is geen recla me voor de motor fabriek. De heer STIEGER zeide nog, dat de provincie zich beperkt inzake de fees ten tot het versieren van enkele ge bouwen. De heer VIENINGS verzekerde, dat hij alles doet om zooveel mogelijk Ne- derlandsche arbeiders geplaatst te krij gen. De heer EDELMAN bepleitte uitbrei ding van de bootdiensten; ook van een latere boot van Terneuzen naar Vlissin gen. Spr. wilde verder de trappen naar de kajuitdekken op de motorveerbooten bekleeden; dit kan reeds met goed zeil- doek. De heer STAVERMAN acht 6 booten (VlissingenBreskens) op Zondag vol doende als de vaartijden goed verdeeld worden. De heer DIELEMAN zeide, dat een brug te Neuzen zeer gewenscht, is, maar alleen groote werkverruiming kan bren gen, als zij op De Schelde kan worden gebouwd. De heer VAN ROMPU gaf nog enkele inlichtingen over de „Schouwen' Crediet verleend. Het crediet voor de feesten werd hier op z.h.s. verleend. De bootdiensten. Ook de begrootingen voor de boot diensten werden z.h.s. aangenomen. Wegenfondsen. Hetzelfde geschiedde met de^ begroo tingen van het Provinciaal wegenfonds en het wegenonderhoudsfonds. Bij dit laatste bepleitte de heer PRIESTER verbetering van het wandel pad MiddelburgAbeele. De heer DIELEMAN zeide, dat er reeds f 6700 is uitgetrokken, doch nu wil de commissie voor werkverschaf fing den geheelen weg verbeteren. De heer DE PRIESTER meende, dat men denkt aan den ouden, doch hij be doelde den Nieuwen weg. De heer DIELEMAN erkende dit. Spr. zegde toe, dat men ook ten op zichte van den Nieuwen diligent zal zijn. De Provinciale begroeting. Bij de artikelsgewijze behandeling der begrooting van de Provincie ver klaarden de heeren DOMINICUS en BOSSELAAR zich tegen den post uit- keering aan de Z.L.M. De heeren DE PRIESTER, HAME LINK, De PAUW en EDELMAN ver klaarden zich tegen de post: 10.000 tekort op den dienst NeuzenVlissin gen. De heer RORIJE wilde „trajectkaar- ten" op de tram MiddelburgVlissin gen..,, De heeren DEKKER en VAN GOR- SEL waren tegen den post: pensioenen oud-leden van Ged. Staten. Hierna werd de begrooting vastge steld op 'n eindbedrag van f 2.452.917.46 met een post onvoorzien van 24.942.51 Gepauzeerd werd tot twee uur. Middelburg. Bevallen: J. M. Verduyn-Nortier z,., N. M. Brandes-Ruck z. Overleden: B. I. van Verre 46 j. geh. met H. W. Garritsen, I. Hamelink 39 j. geh. met C. Labruijere. Ondertrouwd; M. H. J. Geldof 24 j. en N. J. Hanegraaf 21 j. Goes. (Herplaatsing wegens misstelling). Bevallen: H. Kodde, geb. van An- rooy z„ E. Bruggeman, geb. Bliek z. Ondertrouwd: A. G Mallee 68 j. te Den Helder en A. M. J. Contant 39 j. jd. te Den Helder, laatst te Goes. (DZ.) Overleden: D. Duindam 80 j. wedn. v. N. A. van Willigen te Kruiningeö. (D.Z.)

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 2