rwittcfeiU Sis G0ESCHEC0UBANTC3» BINNENLAND. ZEELAND. WEERBERICHT. NUMMER 303. TWEE BLADEN. WOENSDAG 23 DECEMBER 1936. EERSTE BLAD. 179e JAARGANG. U ziet de Oceanen en U denkt aan MIDDELBURG. USES. WALCHEREN. ZUID-BEYELAND. Geelt morgen Uw feest gave voor het ontspan ningswerk werkloozen ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D, NIEUWE KWARTAAL-ABONNEES. PT GRATIS-W RAAD VAN VLISSINGEN. Oagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goe3 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, lngez. mededeelingen 60 ct. p. r. 8ij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. ELBURGSCHE COURANT Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1—7 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. OP 25 EN 26 DECEMBER (len en 2en KERSTDAG) ZAL ONS BLAD NIET VERSCHIJNEN. DE BEëEDIGING VAN PRINS BERNHARD. De plechtige eedsaflegging als off'cier door Prins Bernhard, welke hedenoch tend op het Malieveld te 's-Gravenhage bij een groote garnizoensparade heeft plaafs gehad, is geworden tot een in drukwekkende 'ntrede van den a.s. prins-gemaal van Prinses Juliana in de Nederlandsche weermacht en tot een militair schouwspel van grootschen aard. Alle onderdeelen, der Nederlandsche weermacht waren bij deze eedsaflegg'ng vertegenwoordigd. Een breede kring van de hoogste mi litaire en burgerlijke autoriteiten was tot bijwon ng dezer plechtigheid genoo- digd, o.a. de minister van defensie a.i., dr. H. Colijn, de minist.er van buten- iandsche zaken, jhr. De Graeff, de voor zitters van de beide Kamers der Staten- Generaal, de vice-president van den Raad van State, de Commissaris der Koningin in Zuid-Holland, etc, Voor's waren de milita're attachés van buitenlandsche legaties bij deze plechtigheid genoodigd. Toen het carré gevormd was, arriveer den H.M. de Koningin, Prinses Juliana en hun g'evolg. De Koningin inspecteerde de troepen. Kort daarop kwam prins Bernhard ter linkerzijde van den commandant-veldle ger rijdende, te paard aan. De prins was in uniform, met den kolbak op, Na voor'ezing der drie Koninklijke Besluiten behelzende zijn benoeming bij de Kon. Landmacht, de Kon. Marine en het Kon. Ned. Indisch Leger, vond de eedsaflegging plaats. De commandant van het veldleger, 'n wiens handen de eed werd afgelegd, sprak hierbij de volgende woorden: Luitenant ter zee der lsfe klasse, ka pitein en ritmeester Prins Bernhard van L ppeBiesterfeld, zijt gij bereid" ten aanhoore van Hare Majesteit de Konin gin, in tegenwoordigheid van Uwe Ko' ninklijke Bru'd Prinses Juliana, en zien de op de symbolen van Hare Majesteil in de weermacht voor U, den eec van (rouw aan de Koningin, van ge hoorzaamheid aan de wetten en onder- werping aan de krijgstucht af te leg gen? Wat is hierop Uw antwoord? Met dui delijke stem antwoordde prins Bernhard: Ja. Hierop vervolgde de commandant- veldleger: Dan verzoek ik U de rechterhand te ontbloo'en en onder het opsteken van de beide voorste vingers dier hand mij met- hoorbare stemme na te zeggen: Ik zweer trouw aan de Koningin; gehoorzaamheid aan de wetten en onder werping aan de krijgstucht. Zoo waarlijk helpe mij God Almachtig. Zin voor zin zeide prins Bernhard de ze woorden duidelijk na. Toespraak commandant veld leger. Na de eedsaflegging heeft de com mandant van het veldleger tot Prins Bernhard en de aanwezigen de volgen de toespraak gehouden: Officieren, onderofficieren, korporaals tamboers, hoornblazers, trompetters en manschappen! Ik spreek de zekerhe d uit in het bijzonder tegenover u officieren dat deze officier bij zijn intrede in de Konin klijke weermacht de volle m'litaire ka meraadschap zal ontvangen en als zoo danig in alles met raad en daad zal worden bijgestaan en voor zoover gij van lageren rang zijt, gelast ik u aan alle bevelen, welke zijnerzijds in het belang van den dienst of van de krijgs tucht zullen worden gegeven te gehoor zamen en deze stiptelijk uit ite voe ren. Het is mij een groote vreugde, van H. M. de Koningin de toestemming te heb ben mogen erlangen, Uwe Doorluchti ge Hoogheid als nieuw beëedigd officier van Harer Majesteits weermacht, en kele gedachten op dezen voor u en voor de weermacht zoo belangrijken dag mede te geven. Voor eiken officier is de aflegg'ng van den eed als zoodanig de be'angrijk- ste dag in zijn militaire leven. Zij heeft voor hem als soldaat zelfs een sacra- menteele beteekenis. De eed is de rots, waarop hij blijft -staan, niets en niemand kan den officier ontslaan van zijn onder het inroepen van Gods heilige hulp afgelegden eed. In Uwe benoeming bij de drie hoofd- deelen der Kon'nklijke weermacht heeft Hare Majesteit daarenboven in U zelf gesymboliseerd de eenheid van betee kenis, optreden en kameraadschap van de geheele weermacht van Harer Ma jesteits 70-mill'oenen imperium, in de vier werelddeelen gelegen, en in de Grondwet nadrukkelijk vastgesteld. U zijt thans officier van de Koninklij ke weermacht, drager van het Kon'nklijk charter, steuner van gezag en vrijheid, de groote goederen v,an het Nederland sche Volk. In die weermacht zien op ons neer vele eeuwen van roemrijk bestaan, U denkt aan Indië en u ziet voor u zijne geschiedenis van J. P, Coen tot Van Hcutz, de vloot onder onze zeehelden, die zelfs in één jaar twee groote koninkrijken tot driemaal toe de trotsche vlag deed strijken. U ziet onze koninklijke landmacht en voor U staan de roemruchte figuren der groote Oranjes mét de staatsche legers en 'nsgelijks bij Qua're Bras en Waterloo, die van koning Willem II, de brigade-Detmers, waarvan de rijdende artillerie, als het oudste korps hier sym bol 'sch aanwezig is. En de mannen die daar streden wa ren van dezelfde natuur als die solda ten, die hier voor U s^aan. Mannen, vredelievend van aard, maar trouw aan Oranje, gehecht' ,aan hunnen grond en even taai en koppig !n de verdediging van het vaderland als hun ne dijken tegen den erfvijand, het water Flinke l'rouwe harten, uitjstekefide soldaten, mits deze voorwaarde, dat zij rechtvaard'g, met persoonlijke belang stelliifg, ja zelfs met humor, behandelc worden en vrijheid in de uitoefening van hun godsdienst hebben. En daarom wijs ik U op de groote p'jlers van de Nederlandsche krijgstucht: rechtvaardigheid, belangstelling, en vrij heid den Almachtige naar eigen ge aardheid te d'enen, zonder welke eene Nederlandsche krijgstucht onbe,- staanbaar en m e t welke zij onver breekbaar is. En waarom? Omdat zij tenslotte elementen zijn van de mys'iek van Oranje, onze oud ste geestelijke grondwet, geschreven met het bloed van den Vader des Va derlands, dat ook in uwe aderen stroomt, van het Oranje, dat U thans ook gerechtigd zijt om de lendenen te dragen en waarvan de verpersoonlij1.- king is Hare Majesteit de Koningin, on ze grondweftige opperbevelhébster, die bovenal in de door haar gegeven voor schriften eischt, dat de krijgstucht na drukkelijk maar zacht, vaderlijk en rechtvaardig zij en d'e kort geleden we der in eere herspeld heeft den aanhef van het oude reglement van krijgstucht van koning Willem 'I luidende: „Daar de godsdienst de bron is van alle geluk, deugd en waren moed, be hoort ook in den krijgsstand een ieder zich to- het hooghouden daarvan en tot eene zedige levenswijze te bevlijtigen". Daarom noodig ik U uit met alle troepen en alle aanwezigen tot een dr'ewerf hoera voor Hare Maies^eit de Koningin en voor uwe Koninklijke bruid. Leve de Koningin! Leve Prinses Jul'ana! Het huwelijksgeschenk van de burgemeesters. Het comité tot aanbieding van een hu welijksgeschenk van burgemeesters van Nederlandsche gemeenten aan Prin ses Juliana heeft besloten, als huwe lijksgeschenk aan te bieden de ^zilveren Kandelabres voor de eetzaal van het paleis te Soestdijk deze Kandelabres zullen worden voorzien van een inscrip tie. De Kandelabres zullen een onder deel vormen van het nationaal cadeau en zijn daarnaast toch weer als afzon derlijk geschenk van een geheel eigen karakter te beschouwen. Prinses Armgard en Prins Aschwin te 's-Gravenhage. Met ruim tien minuten vertraging zijn gisteravond te kw,art over 10 Prin ses Armgard, de moeder van Prins Bernhard, en haar jongste zoon Prins Aschwin, te 's-Gravenhage aangeko men met den Berlijnschen tre!n. H. M. de Koningin was ter verwel koming ,aan het station aanwezig. In verband met een feest ten paleize, dat Prmses Juliana een aantal meisjes studenten aanbood, waren Prinses en Prins verhinderd, zelf bij de ,aankomst aanwezig te zijn. Prinses Armgard herkende met een blik van vreugde de Koningin, die haas tig naar voren trad en Prinses Armgard de hand reikte, haar zoodoende per soonlijk behulpzaam zijnd bij het uit den trein op het perron s appen. De bei den vorstelijke vrouwen omarmden el kaar hartelijk en kusten elkaar ter be groeting. Achter Prinses Armgard stapte Prins Aschwin uit den tre'n, gevolgd door nog enkele leden van het gezelschap die de reis h,adden meegemaakt, o.a. 'n verpleegster, die Prinses Armgard n verband met de ziekte, waarvan zij thans gelukkig hersteld is, vergezelt Ook de Prins werd hartelijk door Hare Majeste't begroet. Per auto begaven de vorstelijke per sonen zich naar het Kon. paleis aan het Noordeinde, waar Prinses Armgard en Prins Aschwin als gasten van H. M. de Kon'ngin zdllen blijven vertoeven tot n,a de sluiting van het huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bernhard. Morgen heeft een bloempjes collec te plaats voor het ontspanningswerk on der de werkloozen. Reeds dikwijls we zen wij op dit hoog nuttige werk en doen dit nu bij herhaling en wekken gaarne tot steun op. Dat mag niet. De politie heeft proces-verbaal opge maakt tegen een autobestuurder wegens overtreding van de nieuwe bepaling van Het motor- en rijwielreglement, dat men een auto niet zoo mag plaatsen dat zij hinderlijk voor het verkeer is. Carillonbespeling. Donderdagavond, zal onze siadsklok- kenist, de heer Visser, van zeven tot acht uur een carillonconcert geven, Van 7.30 tot 7.45 uur zullen Noëls Anciens Franpois (oude Fransche kerstliederen) gespeeld worden. Naar wij vernemen bestaan er bij de Ned. Spoorwegen plannen om het staifion, de wachtkamers en kantoren te Goes, w,aar de verlichting nog steeds door gas geschied', op het electric'teirs- net aan te sluiten, waardoor een be langrijke verbetering in de verlichting zal worden verkregen. ARNEMUIDEN. Een 17-jar:ge knaap wilde gaarne een tabakspijp hebben een voorwerp d,at meer knapen begee- ren. Dus naar den winkel, waar die voorwerpen in diverse soor en lagen en aldaar er één uitgezocht. D't was ech ter niet naar den zin van den winke lier, daar het uitzoeken gesch'edde zonder zijn kennis en zonder betalen. Gevolg de poli'ie erbij en die maakte dat de illusie van den knaap in anderen rook opging dan dat hij ervan verwacht had. Herrie om een steuncontroleur. Men schrijft ons: Met het aanstellen van een gemeen- schappelijken controleur voor de steun regeling voor de gemeenten Borsselen, Driewegen, EUewoutadijk, 's Heeren- hoek, Hoedekenskerke, Nisse, Ovezand en Heinkenszand gaat het niet naar wensch. De Burgemeesters dier gemeenten werden gemachtigd een oproeping naar de vacante plaats te doen. Eisch was: practisch en theoretisch volkomen op de hoogte van de uitvoe ring der steunregeling. 65 sollicitanten meldden zich aan. Uit deze gegadigden werd door drie der betrokken burgemeesters een aan beveling opgemaakt van 4 personen. Door de burgemeesters van de 8 bo vengenoemde gemeenten zou de benoe ming geschieden en de bij de ge meentewet vereischte goedkeuring tot het aangaan van deze gemeenschappe lijke regeling werd aangevraagd, bij Ged. Staten dezer provincie. De goedkeuring op deze gemeenschap pelijke regeling kwam tot lieden niet af. Toch ging men tot de benoeming van een gemeenschjappelijken controleur over en ten slotte werd bij loting als zoodanig aangewezen de heer Van Loo te Driewegen. Deze benoeming vereischte de goed keuring van het Ministerie van sociale Zaken en deze aanstelling werd, althans voorloopig, door het betrokken Depar tement goedgekeurd. Intusschen hebben de gemeenten te Middelburg (lngez. Med.) Heinkenszand en Ovezand zich bereids uit de combinatie terug getrokken, op grond van het feit, dat naar het oordeel van de Raden dier gemeenten, de be noemde niet voldoet aan de eischen in de oproeping gesteld. Hoe dan die persoon op de aanbeve ling kon worden geplaatst, zal althans voorloopig voor buitenstaanders, wel een raadsel blijven. Intusschen heeft nu de Raad van Hoedekenskerke eenzelfde besluit genomen, terwijl, om de verwar ring zoo mogelijk nog grooter te maken, de burgemeester aldaar, gebruik maken de van zijn bevoegdheid hem bij art. 76 der gemeentewet toegekend, heeft me degedeeld dit besluit ter vernietiging aan de Kroon te zullen voordrage^ Met spanning wordt dan ook het ver dere verloop van deze onverkwikkelijke geschiedenis i& de betrokken omgeving te gemoet gezien! *S HEER ABTSKERKE. Op 8 Janu ari a.s. viert onze gemeente haar Oran jefeest. Op 7 Januari 's avonds wordt een dankdienst met medewerking van de zangvereeniging gehouden. Het feest begint met klokluiden om 8 uur, en ver schillende volksspelen volgen. Ook de schoolkinderen worden getracieerd. Al les wordt opgeluisterd door een accor deon- en mandoline-club onder le'ding van den heer Van Sprang uit Goes, 's Avonds lichtstoet. ELLEWOUTSDIJK. Het B. A. heeft tot I'd van het Van Hattum-van Elle- woufsdijk-Prumersfonds in de vacature van Jobs. Verheijke benoemd, den heer E. Bakker. De bazaar van de Christelijke meisjesvereeniging „Martha", welke al hier op Vrijdag en Zaterdag jl. gehou den werd, heeft opgebracht de som van f 353. YERSEKE. Met de oesterverzending gaat het momenteel zeer goed. Vooral naar België gaan veel oesters. Er is dan ook geen reden om aan te nemen dat de verzending in December minder zal zijn dan in 1935. De voorraad oesters in de putten wordt dus goed opgeruimd, zoo dat de prijs begint op te loopen.' Op 4 Jan. 1937 zal de regeering we derom een partij oesters (pl.m. 300.000) van haar uitgezaaide Fransche oesters verkoopen. YERSEKE. B. en W. van 's Graven hage hebben ingeschreven in het be volkingsregister te hunner plaatse de heer J. Ossewaarde wild raadslid (oud V.~D.) te Ierseke, daar hun bij onder zoek gebleken is dat voornoemde J. Ossewaarde ais regel zijn nachtrust te Loosduinen (gemeente 's Gravenhage) geniet. B. en W. van Ierseke hebben nu den heer J. Ossewaarde aangeschreven dat hij h. i. niet langer als raadslid zal zijn te handhaven. De heer J. Ossewaarde kan binnen 8 dagen in beroep komen bij den Raad. YERSEKE. De assistent der dir. be lastingen enz. J. Snoodijk is met ingang van 1 Febr. a.s. overgeplaatst van Wol- phaartsdijk naar hier. YERSEKE, De assistent der dir. be lastingen enz. P. van der Weele is met ingang van 1 Febr. a.s. overgeplaatst van hier naar Amsterdam. WOLPHAARTSDIJK. Dinsdagmor gen werd bij de openbare school alhier het 9-jarig zoontje van de wed. R. aan gereden door de vrachtauto van den hr. G. Het ventje kwam nog iuist naast de wielen van de auto te vallen, zoodat hij er met eenige niet ernstige verwondin gen afkwam. WOLPHAARTSDIJK. De aèsistent der dir. bel, enz. P. van Kleunen is met ingang van 1 Febr. a.s. overgeplaatst van Brouwershaven naar Wolphaarts- dijk. IJZENDIJKE. De collecte voor het naüïonaal huwelijksgeschenk brach' in de R.K. Jongensschool f 2,84 op, in de *.K Meisjesschool f 1,69 en in de oJ. school f 1,56. ZIJ, DIE ZICH MET INGANG VAN 1 JANUARI A.S, OP ONS, BLAD ABONNEEREN, ONTVAN GEN DE TOT DIEN DATUM VERSCHIJNENDE NUMMERS Verwachting tot morgenavond: Matige N.W. tot W. of Z.W. wind, ne velig tot half bewolkt, weinig of geen regen of neerslag, temperatuur om het vriespunt des nachts, overdag weinig verandering in temperatuur. Wo 23 Dec.: Zon op: 8 h 11; onder 15 h 48, Licht op: 16 h 18. Maan op: 24 h 12; onder: 2 h 15. V.M.: 28 Dec. Hoog- en Laag water te Vlissingen December. Hoogwater. Laagwater. Wo. 23 7.58 20.48 1.55 14.43 Do. 24 9.16 22.01 3.09 15.56 Vr. 25 10.25 23.02 4.23 17.08 Hoog- en Laagwater te Wemeldingèi December, Hoogwater. Laagwater. Wo. 23 9.34 22.20 3.03 15.39 Do. 24 10.52 23.38 4.15 16.51 Vr. 25 12.12 5.28 18.03 Begrc-oting goedgekeurd. In de gisteren gehouden vergadering van den VHssingschen gemeenteraad werd besloten een Kerstgave aan werk loozen en armlastigen te verstrekken. Benoemd werden tot ond'erwijzer(es) aan school I de heer P. A. Bil te Hein kenszand en mej. A, C. Cruson ie Sluis. Goedgekeurd werden de begrootin gen over 1937 van het Gasthuis, Burger Weeshuis en Maatschappelijk Hulpbe toon, waarna aan de orde kwam. de begrootmg 1937. met het voorstel tot het vaststellen van veranderingen op de heffing en invor dering van 75 opcenten op de hoofdsom der gemeentefondsbelasting. De heer VAN OORSCHOT hield een uitvoerig betoog over te z.i. onbillijke behandeling der gemeente Vlissingen dcor het Rijk. Spr. meent, dat er weer een post van 100 voor vergoeding aan te Middelburg schoolgaand^ kinderen moet worden uitgetrokken en diende een voorstel terzake in. De S.D.A.P. zal stemmen tegen de subsidie burgerwacht. Over Maatschappelijk Hulpbetoon wilde spr, alleen zeggen dat hij hoopt dat de tegenwoordige wethouder er in zal slagen, een organisatie te maken, die allen voldoet. De heer ANDRIESSEN betreurde ook tal van verslechteringen die men heeft moeten invoeren. Hij meende, dat men bij benoemingen te veel personen van buiten de gemeen ten neemt. De heer SOREL wees er op dat het college van B. en W. weinig critiek heeft aan te hooren: Regeering en Ged. Staten echter zooveel te meer. Spr. meende daarentegen, dat de re geering goed werk doet al is er niet aan alle wenschen direct wordt voldaan. De VOORZITTER geloofde nog al tijd, dat het werkfonds zal bijspringen voor overbrugging van het zgn. haven tje van Meier. In de kwestie der kinde ren die te Middelburg school gaan, zal niet veel te bereiken zijn. De burgerwacht is een steun voor het centraal gezag. B, en W. zijn bereid met de medici de mogelijkheid van propaganda voor in enting in de eerste twee levensjaren te bespreken. De heer VAN OORSCHOT wijzigde zijn voorstel, zoodanig dat B. en W. verzocht worden, zich namens den Raad nRt Ged. Staten te zullen verstaan. De ze motie werd z.h.s. aangenomen. De subsidie, aan de burgerwacht werd bij de artikelsgewijze behandeling gehand haafd met 11 tegen 8 stemmen, die der S.D.A.P. en de V.D. Bij verschillende artikelen werden nog besprekingen gevoerd, zooals over de mogelijkheid en wenschelijkheid yan het onbewoonbaar verklaren van wo ningen, die niet behoorlijk onderhouden worden. De begrooting werd tenslotte z.h.s. goedgekeurd.

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 1