1 IN ZEELANPl GRATIS MIDDELBURGSCHE KRONIEK van den DAB. COURANT BINNENLAND. STATEN-GENERAAL. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEÜWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CR T.) VAN DINSDAG 22 DECEMBER 1936. No. 302. Kolonisatiemogelijkheden op Nieuw-Guinea PERSKRONIEK. leder pak HONIG's VERMICELLI bevat ter kennismaking een HONIG's BOUILLONBLOKJE Een merkwaardige bijeenkomst te Berlijn. Er heeft de vorige week te Berlijn een ietwat, geheimzinnige bijeenkomst plaats gehad; een bijeenkomst, waarin het woord moet zijn gevoerd door Hit- Ier en Goering over het befaamde vier- jaarplan. Volgens Havas waren er on geveer 300 personen aanwezig: kop stukken van de partij, belast met de een of andere functie in verband met het vierjaarplan; vertegenwoordigers van den generalen staf van het nieuwe leger; en leidende figuren uit het be drijfsleven. Hitier en Goering zouden de noodzakelijkheid van „een onmiddel lijke industrieele mobilisatie van Duitschland" in het (politieke en econo mische) licht hebben gesteld; en dat dan op een wijze, welke „groote ver rassingen wekte. Havas is een Fransch agentschap en pleegt de Duitsche gebeurtenissen door een sterk gekleurden bril waar te ne men. De beteekenis van de onderhavige bijeenkomst kan het dus makkelijk over dreven hebben. Maar daar staat tegen over, dat de Duitschers zelf het geval dood willen zwijgen. In de Duitsche pers wordt er niet over geschreven. Dat geett te denken. Een bijeenkomst, waar aan zooveel leidende tiguren deelnamen, zal niet voor de een ot andere nietige aardigheid belegd zijn. Bovendien heen het de aandacht getrokken, dat een paar dagen voor de geheimzinnige ver gadering, de Duitsc'he militaire atta che's naar Berlijn werden ontboden, om rapport aan Hitier uit te brengen. Zij moesten den Führer blijkbaar een uit gebreid overzicht verschatten van de militaire bedrijvigheid in de- landen, waar zij gevestigd zijn. Havas heeft op grond van „betrouw bare inlichtingen" vernomen, dat Goe ring nogal van leer getrokken is tegen de industrieelen, wien hij „slapheid" en wellicht nog erger dingen, bij de ten uitvoerlegging vap. het vierjaarplan moet hebben verweten. En verder legt het Fransche agentschap den minister woorden in den mond, welke suggeree- ren, dat het er met de grondstolfen- voorziening, en als gevolg daarvan met het heele bedrijfsleven in Duitschland, tamelijk ellendig voor zou staan. Moet zulks beteekenen, dat de pogingen, om allerhande natuurlijke 'grondstoffen door eigengemaakte surrogaten te ver vangen, in de praktijk op groote moei lijkheden stuiten? Wij hebben indertijd hier in het licht gesteld, van hoeveel belang het Duit sche vierjaarplan voor de naaste toe komst van het Derde Rijk en indirect voor geheel Europa kan worden. Het bedoelt immers Duitschland economisch voor een goed deel onafhankelijk van het buitenland te maken. Wat de Duit sche bodem niet in natura oplevert en dus ingevoerd zou dienen te worden, moet de Duitsche industrie, zoo wil het de nazi-regeering, kunstmatig uit ande re inheemsche grondstoflen probeeren te vervaardigen: benzine uit steenkool b.v. Eenerzijds schrijft de nood aan bui- tenlandsche deviezen deze economi sche politiek voor; anderzijds zit er de begeerte ach ier, om mocht' er eens weer een oorlog uitbreken tegen een economische uitputting verzekerd te zijn. De wereldoorlog toch verloor Duitschland, doordat het na een paar jaar door zijn grondstoffen heen was en de voedselvoorziening spaak liep. Reeds nu zou men dus op moeilijkhe den gestuit zijn, welke een zoo drin gend beroep op de industrieelen, als Hitier en Goering zouden hebben ge daan (volgens Havas) noodig maakten. Dat'het nog niet op rolletjes loopt met cie uitvoering van het vierjaarplan, was al eerder bekend. Maar op zichzelf kon zulks niet verbazen. Immers projecten door H. F. TILLEMA, 3). Te Longnawang in Midden Borneo scheidt een rivier de woonplaa s der Dajaks van het garnizoentje. Bij de Da- jaks heerscht m,alaria, bij de soldaten net. Hei; terrein van het garnizoentje wordt schoon gehouden, broedplaatsen van muggen komen er niet voor. Bij de Dajaks van Longnawang (plm. 1500 in woners), is het .anders. Daar kunnen de muggen zich vermenigvuldigen. Gelukkig is het nu, dat de meest heerschende wind waait van het soldatenterrein naar het dorpje, Was het omgekeerd, dan zou de toestand door het meevoeren der besmette muggen voor het garnizoentje veel minder gunstig zijn! Ik wijs uit drukkelijk op dit alles, omdat deskund g- heid op zeker gebied niet altijd wordt gewaardeerd. De voorvechters der kolonisatie-idee op Nieuw Gunea wijzen ook op het feit, dat handenarbeid door Wes'erlin- gen in de tropen mogelijk is. Ze halen dan het voorbeeld ,aan van het Austra lisch Queensland. Nu las ik in de Juni- aflevering van het tijdschrift: „Pacific De Moerdijk en de schoonheid. In het jongste nr. van „De Ingenieur" aldus de N.R.C. ontwikkelde de hoofdredacteur, ir. W. Cool, eenige be zwaren, vooral van aesthetischen aard tegen de nieuwe brug over het Hol- landsch Diep. De brug stelt hem te leur, omdat het anders had kunnen en moeten wezen, o.a. door de baatne ming van het prijsvragenstelsel. Ter toelichting van zijn meening herinnert hij dan ook nog aan de wijze waarop in de Ver. Staten groote ingenieurswer ken tot st.and komen, waarbij de ontwer pers en uitvoerders belangstell'ng van het groote publiek vragen (en vinden) en door die belangstelling worden ge steund bij de uitvoering van hun werk. De heer Cool schrijft nl.: In de Vereen gde Staten van Ame- rik.a, waar op dit oogenblik tallooze stuwen, bruggen, kanalen, waterwegen, eiectriciteitstabrieken, enz. tot stand komen, leest men onophoudelijk zinnen als: „Publiek, dit werk is van u" en wat nog meer zegt, de autoriteiten gedragen zich tegenover het publiek ook h er- n,aar. Reeds gedurende de uitvoering en later na de voltooiing ziet men n'et overal de bordjes van „verboden toe gang", zooals in Nederland een irritee- rende manie is, of schuttingen, ver hoogd met ijzerdraadversperringen, zoo als ook in Nederland schering en in slag vormt, doch men treft opschriften aan, uitnood gend tot! bezoek. Op be paalde .ijdstippen kunnen de werken gratis en onder deskundige geleide worden bezichtigd. Deze aankond gin gen blijven in de praktijk geen phrase. Behoorlijk geregelde en goedkoope tochten, zelfs uit verre streken per ïrein, autobus en vliegtuig, worden naai de fameuze dammen, bruggen en fabrie- ken georgani.seerl. De Amerikaansche ouders, vergezeld van hun jeugd, ko men met het voldane gevoel terug, dat hun kennis is vermeerderd, datl hun mannen van het vak dit volkomen be- heerschen en dat zij, tegenover een ieder, gerechtvaardigd trotsch kunnen zijn op hetgeen Amerikaansche energie en kunde tot stand brachten. Overeenkomstige mentaliteit! moei noodzakelijk in Nederland ontwikkeld worden. Het is duidelijk, dat eveneens de ge- he'mzinnigheid moet verdwijnen, die nu nog zoo tal van bureaus omsluit, hetzij op last van conservatieve hooger hand, hetzij volgens de inzichten van zichzelf opsluitende werkers. Gepaste openbaarheid op breeden grondslag brenge h er de noodzakelijke genèzing. Et van zoo grooten omvang, eischen ont zaglijke voorbereidingen en die voorbe reidingen nemen veel tijd in beslag. Het zou daarom onjuist zijn na verloop van een korte periode, reeds conclusies om trent de mogelijkheid van een welsla gen te willen trekken. Ook na de ge heimzinnige bijeenkomst lijkt ons dat te boud. Zou het niet zoo kunnen zijn, dat Hitier en Goering alleen een zekere, begrijpelijke onwil bij de industrieelen, hebben willen breken? Van den beginne af, is het vierjaarplan, om de kosten, welke het de industrie oplegt, allesbe halve populair in de kringen der „big business" geweest. Bri-tech-Indische order voor de scheepsbouw-industrie. Naar wij vernemen heeft De Meyer en Co's Scheepsbouw Mij. N.V. te Zaltbommel voor Britsch-Indische re kening opdracfy'; gekregen voor den bouw v.an een motorsch p. De afmetin gen zijn: lengte ongeveer 220 voet, breedtê 35 voet en holte 15 voet. Hef! schip wordt uitgerust met twee Deutz-motoren van 1350 pk elk. Wij vernemen verder, dat e rernstige onderhandelingen gaande zijn voor den bouw van een schip van een dergelijk iype, dat bestemd zal worden vcor den dienst BombayGoa. Kapitein W. H. Mellema, die in ver band met deze opdracht, dezer dagen uit Bombay is teruggekeerd, deelde me de, dat de bouw van dergelijke schepen f ot dusver uitUluitend in Engelsche handen is geweest en dat d't de eerste opdracht van Britsch-Indische zijde is, welke in Nederland wordt geplaa'st. De zegsman gaf in dit verband te ken nen dat deze gang van zaken voor een groot deel te danken :s aan de bekend heid, welke Nederland in Britsch-In- dië gekregen heeft door onzen lucht- dienst op Indië. De piloten der K. L. M. hebben d.aar een Su'tengewoon goe de reputatie en mede daardoor is de aandacht van de betrokken zijde op Ne derland gevestigd, 103-jarige overleden. Breda's oudste inwoonster, mevrouw de wed. K. van de Wall-Bermann, is Zondag ten huize van haar schoonzoon, generaal-majoor b. d. Mathol de Jongh, laatstgenoemde was vroeger te Middel burg, op bijna 103-jarigen leeftijd over leden. Van de drukkerij J. L. de Kruif te Amstelveen ontvingen wij ter recensie een „Gedenkplaat" ter gelegenheid van het a.s. vorstelijk huwelijk. De plaat is uitgevoerd in 8 kleuren boekdruk en op hare drukkerij vervaar digd. De plaat munt uit door eenvoud en is daardoor aantrekkelijk. SOCIALE ZAKEN. De gezondheidstoestand van ons volk achteruBgaanae De Tweede Kamer zette gistermid dag de behandel'ng van de begrooting van sociale zaken voort. Aan de orde was afd. 4 (volksgezond heid). Mevr. De Vries Bruins (soc. dem.) constateerde, dat de alge- meene gezondheidstoestand der bevol king is achteruitgegaan, wat o.m. blijkt uit' verminderd weerstandsvermogen. Spr. verwees naar een artikel in het Alg. Handelsblad. Over het groot aan tal uitvallers bij de herhalingsoefenin gen. Spr. constateerde verder een achter- uitgaanden voedingstoestand der be volking. De hoofdinspecteur voor de volksgezondheid is van oordeel dat de menschen z'ch beter moeten voeden en meer groenten en fruit gebruiken maar dan moet de minister dat ook mogelijk maken. Daarvoor zijn de steun bedragen niet! voldoende. Juist voor de goede voedingsm ddelen kan door de bevolking het minst worden uitgegeven. De heeren Bakker (c.h.) v. d. Putt '(r.k.) en mevr. Bakker- N o r t (vrijz. dem.) waren van oor deel dat er tte hooge bedragen worden gevorderd van kleine bedrijven voor inschrijving in het handelsregister in gevolge de warenwet. De reorganisatie der keuringsdiensten heeft geen be- (Ingez. Med.) zuiniging, wel slechtere keuring ver oorzaakt. De heer Vos (lib.) wenschte re geling van het beroep der ijsventers in verband met de warenwet. Spr. be pleitte een algemeene registratie der encephal tis-gevallen in het belang der volksgezondheid. Wat den voedingstoe- s,tand betreft', spr. was het niet eens met mevr. de Vries-Bruis over de be teekenis van het uitvallen van soldate bij herhal ngsoeteningen. Dit' is meer 'n trainings-quaestie. Een algemeene norm t.a.v. de volksgezondheid bestaat er niet. Vroeger vielen er ook wel solda ten uit', doch dan werd er geen notitie van genomen. Spr. wil dat de minister speciaal laat letten op den gezondheidstoestand der moeders in de gez nnen van werkloo- zen. De heer Sneevliet (rev. soc.) geloofde, dat men het vraagstuk dei- ondervoeding t:e lichtvaardig opneemt. Het is zeer moeilijk te zeggen, waar d e begint. Zouden de ambtenaren van den minister niet eens een onderzoek kunnen instellen naar de oorzaken van het groot aanial afkeuringen bij' de ma rine in de jaren 19341936 Hoe wordt geconstateerd, hoe de ge zondheidstoestand is bij de vrouwen der werkloozen die geneigd zijn, eer der aan de kinderen te denken dan aan zichzelven? Alles wijst op de vermeer dering van de onrust door de werkloos heid. Er is geen tijd meer te verliezen. Alle optimisme is ten deze uit den boo ze. Een grondig onderzoek naar de Affairs" een artikel: „The settlement of the Austral'an tropics". (De vestiging in de Australische tropische gebieden}, De lezing hiervan heeft mij zeer ge'rof- fen. Ik kan het lezen elk medestander van emigratie van Westerl'ngen naar Nieuw Guinea warm aanbevelen. Er blijkt uib dat het klimaat van Queens land anders is, dan men zich d't van een tropisch land gewoonlijk voorstelt, „De toekomst van Australië ligt niet in de tropen, waar de grond over het algemeen arm is, maar in de meer ge matigde kuststreken, die reeds gedeel telijk in cultuur zijn gebracht en die nog heel goed een grooter bevolking kunnen voeden." Met deze u'tspraak eindigt de schrijver zijn betoog, dat o.m, op klima'ologische gegevens berust. Ik weet heel goed, dat de toestanden in Nieuw-Guinea op het geb'ed van regen val en temperaturen anders zijn dan in tropisch Ausfralië, dat bv. in den Vo gelkop, volgens de vliegerervar'ngen, heel veel regen valt, en dat ze wellicht aanmerkelijk gunstiger zijn voor de ves tiging van Europeesche landbouwers, veeboeren, dan in Australisch geb'ed. Hoe het er met de vochtigheid der lucht staat, die belangrijke klimaatsfac tor, vond ik echter nergens vermeld. Is deze in tropisch Queensland guns'iger dan in het gebergte van Nieuw-Guinea? Ik heb het bovenstaande alleen aange haald om te laten zien, dat de toestan den in Queensland vermoedelijk anders zijn dan sommigen der kolonisten wel meenen en n et om plannen voor Nieuw- Guiea op te geven. Twee zaken vind ik bij voorstanders der plannen echter niet vermeld. Het eene is: de zorg voor wat afleiding, ont- spann'ng. Ik zelf heb op mijn reizen door den Indonesischen Archipel een zame oorden gezien. Daar woonden be stuursambtenaren, zendelingen, missio narissen, m'litairen. Ze hadden er hun werk en het vooruitzicht om de zooveel jaren öf te worden overgeplaatst óf met verlof te kunnen gaan. Dit hield hen staande, Soms zijn ook niet-kolonisten blijvers. Wie van die mannen en vrouwen geestelijk niet sterk zijn, zullen de een- zaamhe'd, die, worden er geen maatre gelen getroffen 1 ik denk bv. aan de radio bijna volkomen zal zijn, niet kunnen verdragen. Ze zullen zich niet staande kunnen houden. Ik was eens ongeveer 8 maanden zoo goed als afge- sloien van de Europeesche wereld (in Apo Kajan, Midden-Borneo). Ik ken dus de eenzaamheid, al was het dan ook slechts gedurende enkele maanden, maar het verblijf daar heeft een diepen indruk op me gemaakt. En dit is de re den, dat ik op die omstandigheid zeer den nadruk vestig. (Ingez. Med.) En nu tot slot de voeding. Ik heb 'n lezing bijgewoond van prof. dr. W. F, Donath. Die lez ng is gepubliceerd ir „De Indische Gids" van Juni 1936.. Deze zeer deskundige hoogleeraar wijst op de uiterst groote bel eekenis eener ge- sch'kte voeding voor de bevolking var Nederlandsch-Indië. Veel is er reed:, van bekend, veel ook niet. Meer onder zoek is noodig. Het „Instituut vooi Volksvoeding" eischt uitbreiding. E: moef meer worden onderzocht, er moe' sneller en meer intensief worden ge werkt, vooral om de wetenschappelijke resultaten in populairen vorm bij de be volking te propageeren. Met een minimum van uitgaven vooi voedsel, dient er naar te worden ge streefd het maximum nuttig effect u'l het voedsel te verkrijgen", zegt de schrijver. Het is niet algemeen bekend, dat de Javaan thans ongelooflijk weinig aan zijn voedsel kan besteden en toch is hem mogelijk voor 2J4 cent per dag m ts het doelmatig zij! een behoor lijk diëet te verkrijgen. De schrijver heeft de inheemsche be volking op het oog, een bevolking, die uiterst arm is. Maar uit hetgeen prof Donath opmerkt, valt ook voor evenfu- eele Europeesche kolonisten, die toch ook een zeer sober bestaan moeten lei den, te leeren. Ik kan werkgevers in ondervoeding zal heel wat wanverhou- d ngen aan het licht brengen. Spr. is soms geneigd, te denken dat men de ellende niet zien wil. De minister, van sociale zaken, de heer Slingenberg verklaarde, dat de gezondheidstoestand van het Nederlandsche volk goed is. De kinder sterfte is lager dan ooit tevoren, daar mede wil spr. niet zeggen dat er in ge zinnen van werkloozen geen nood is en dat er geen gevallen voorkomen, waarin sterkere voeding gewenscht ware, Spr. heeft door een commissie in breeden kring een onderzoek laten instellen, waarbij niets wordt verzwe gen. Dit' onderzoek is nog gaande. Maar bepaalde symptomen inzake groo te ondervoeding zijn er nog niet. Dat er minder voor groente wordt uitgegeven, bewijst' nog niet dat er minder groente wordt gebruikt. Inte gendeel, dan is de invloed der ver strekking van goedkoope groente waar neembaar. De bezuiniging op de Warenwet zou niet voldoende zijn. Maar de regeering had destijds nog veel meer willen ver- eenvoud gen, wat de Kamer echter niet gewild heeft. Er is overigens nog niet voldoende ervaring verkregen. Aan de opmerkingen over de beialingen van kle ne bedrijven in verband met' de in schrijving in het handelsregister zal spr. zijn aandacht schenken, V olkshuis vesting. Bij afd, 5 (volkshuisvesting) besprak de heer Steinmetz (r.k.) het) vraagstuk der goedkoope volkshuisves ting. Grondspeculanten die slapende rijk worden, mogen niet de huren hoog houden. Daarom moet de volkswoning bouw uitgaan van uit de maatschappij opgekomen vereenigingen. Pits Incïië, en eiken voorstander der kolo nisatieplannen in Batavia, zeer aanbe velen, de beschouwingen en meeningen van dien bekwamen „voedseldeskundi ge" te bestudeeren. Ik haal ter illustratie een paar treffen de bijzonderheden aan. De bewoners van Madoera zijn flink. Hun hoofdvoed- sel is maïs. Ze gebruiken dit voedsel zóó, dat ze het anti-beri-berl vitamine binnen krijgen. Ze mengen die ma s vaak met rijst, weinig afgeslepen. Deze bevat dezelfde vitamine. De bewoners van 't Tengger-gebergte en van het Diëngpla- teau verwijderen angstvaR g de vita- minehoudende kiempjes van de mais en het vlies van de rijst. Hun weersland tegen uitwendige factoren en hun phy- siek is gering! De afval van rijst en mais geven ze aan de kippen. Die gedijen er flink van! En de menschen weten, dat hun eigen voedsel voor die dieren doo- delijk is!! De schrijver wijst ook op het gebruik van eiwithoudend voedsel. Er zijn goe de en minder goede eiwithoudende voe dingsmiddelen. Vleesch, melk, eieren bevatten tamelijk veel goede eiwitten? boonen en erwten bevatten wel veel eiwit, maar niet in zulke hooge, voor 't leven waardevolle hoeveelhe'd als de eerstgenoemde stoffen. Slot volgt.

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 5