Deze Courant DE TELEX KORTGENE. BEURS VAN AMSTERDAM. SPANJE. DIJÏTSCHLAND. ENGELAND. MIDDEL-AMERKA, van Zeeland zijn van meening dat de door den heer Staverman in de najaars- fcitting van 1935 gestelde en door Ged. Staten overgenomen motie, welke als volgt luidde: „De Staten van Zeeland achten het ongewenschte dat voortaan leden van Ged. Staten privatum zitting hebben in het bestuur van maatschap pijen of vennootschappen, waarbij de Provincie financieel betrokken is", de strekking had ook te slaan op de huidige situatie, gaan over tot de orde van den dag De commissie had geconcludeerd, dat na de aanneming van de motie-Staver- man, aanneming van een der bovenge noemde moties niet meer noodig is. Eveneens aangehouden tot Woensdag. Wijziging jaarweddenverordening. Ged. Staten stelden voor nader te be palen. dat de verordening voor de be zoldiging van de Provinciale Ambtenaren zal luiden, dat 'n schrijver krijgt 600 f 1200, bode-schrijver met emolumen ten f 1000f 1800, en zonder emolumen ten f 1200f 2000, en bovendien aan de boden B. Lokerse en J. A. Bal bij te be talen, wat zij volgens de meening van Ged. Staten in den loop der jaren te wei nig hebben ontvangen. De heer ONDERDIJK zeide, dat de salariswijziging een zeer persoonlijk ka rakter heeft. Toch wil spr. de geschie denis nog even ophalen en vindt het ge vaarlijk nu de kwestie zoo in eens par tieel aan de orde te stellen. Men heeft nu geen tijd gehad andere onbillijkheden naar voren te kunnen brengen. Spr. zei- de, dat men bewijzen vroeg naar onbil lijkheid ten opzichte van achterstelling van 't waterschapspersoneel. Dit zou er weer een persoonlijken kant aan geven, maar wel weet spr., dat het griffieper- soneel makkelijke een persoonlijke toe lagen krijgen en tusschentijdsche bevor dering. Spr. wil een onderzoek ter za ke zien ingesteld. De heer VAN DER FELTZ vroeg' zich af of men hier niet met getallen-acroba- tiek heeft te doen. Men moet na zooveel tijd niet gaan bijbetalen. Spr. stelde voor, van 1935 af een schadeloosstelling aan de gedupeerde bodes te geven, in- plaats van van 1922 af. De heer BOENDER sloot zich aan bij den heer v. d. Feltz. De heer DE LOOZE steunde het voor stel van Ged. Staten. De heer STIEGER vreesde niet voor dit voorstel na de gehouden besprekin gen Inzake het plotseling komen met dit voorstel, zeide spr. dat men terugkwam op vroeger reeds aangewezen onbillijk heid. Men heefi ook 'n de commissie van overleg geen ander even frappant kunnen aanwijzen. Als men een onbil lijkheid wil wegnemen, moet men volle dig bijbetalen. Men kan op het cijfer niets aanmerken. Achteruitstellen van de beter betaalde bodes, kan later wellicht. Maar dat maakt de plaats gehad hebbende onbillijkheden niet goed. De heer ONDERDIJK zeide, dat minder in het oog springende toestan den toch even onbillijk kunnen zijn. Spr. herhaalde dat de S.D.A.P. voor zal stemmen. De heer v. d. FELTZ kan alleen mede gaan met' vroegere vergoeding mits men de onbillijkheid nader aantoont. Spr. handhaafde zijn voorstel om te lezen 1935. De heer VAN 'T HOF staat voor een groot deel aan de zijde van den heer v. d. Feltz en noemti het geheele voor stel ook een goochelen met cijfers. Op 1 Juli 1922 kwam er feitelijk geen ver andering, d e het voorstel rechtvaar digt. Spr. zal zich echter bij het voor stel neerleggen. De heer STIEGER verklaart zich be reid nog nader te onderzoeken hoe el ders de waterstaats menschen betaald worden, maar blijft er bij, dat de griff'e- ambtenaren geen troetelkindjes zijin. De heer v. d. Feltz moet) denken aan bü hem aangebrachte zaken, die hem bij nadere bes'udeering wel eens anders toe lijken, dan bij de eerste inzage. Spr. heeft blijkbaar het bevattingsvermogen der statenleden te hoog aangeslagen. Tte verbetering van het salar's ih de toekomst werd z.h.s. aangenomen en dat inzake terugwerkende kracht tot 1 Juli 1922 aangenomen met 32 tegen 5 stem men. De heer v. d. Feltz teok zijn voorstel in. Algemeen reglement voor de polders ol waterschappen. Voorgesteld waren verschillende wijzi gingen in het algemeen reglement voor de polders of waterschappen en van het Polderambtenarenreg'ement, De heer DE PAUW herinnert aan de toezegging van Ged. Staten, dat als er een ambtenarenreglement is, voor de ar beiders regelingen moeten worden ge troffen, Er waren volgens Ged. Staten reeds plannen in de maak op de provin cialegrif fie en nu is er nog n'ets in het ontwerp opgenomen. Van de zijde der regeering gaat men ook aandringen op regelingen voor de arbeiders-contractan ten; en als men niet spoedig aanpakt, zal nog meer als in de Breede Watering Noord ontslag plaats hebben, Spr. wil dit voorkomen, door zoo spoed'g mo gelijk een voorstel in te dienen, waar door ontslag als bedoeld onmogelijk zal worden. Spr. dient een motie ter zake in, waarin Ged. Staten worden u-tgenoo- digd in de a.s. zomerziilting met voor stellen terzake te komen. TOe heer KODDE meende, d~*t de z^n arbeidscontractanten reeds een bescher- ming gen eten. bpr, meende, dat men het voorstel in zijn algemeenheid wel kan aanvaarden. Spr, hoopte echter, dat Ged. Staten niet alleen het polderre glement maar ook het! polderambtena renreglement geheel zullen herzien, j L»e neer L)iHLJiivi>viN zeide, aat de arbeidscontractanten weer andere per sonen zijn dan de ambtenaren. Het j gaat niet om de eerste zoo maar amb- j tenaren rte maken; ook met het oog op de pensioenen. De bepalingen der polders ter zake staan onder controle en beoordeeling der Staten. Bij de Breede Watering was er ten op zichte der ontslagenen nimmer een vas te aanstelling geweest. Men kan de pol ders n mmer verplichten iemand op ar beidscontract aan te nemen; zij kunnen, ieder werk ook aanbesteden. De motie heeft (e verstrekkende be- teekenis en is zoo niet aanvaardbaar; men zal juist het ontslag ook in andere polderschappen verordenen en het niet meer aannemen. Men zal meer en meer gaan aanbesteden. Zeker zullen Gedj, Staten ook het j Ambtenarenreglement nagaan, zulks aan de hand van een concept-reglement j van den Polderbond; daf reeds is goed gekeurd door Ged. Staten en aan alle polders is toegezonden. Doen deze het niei binnen een bepaalden tijd, dan moeten Ged. Staten het doen. De heer DE PAaU W meent, dat de tijd rijp :s om er mede te beginnen. Ze ker kunnen de menschen bij de Breede Watering terug komen als voorman, maar o.a. dan het zelf moeten betalen der sociale verzorging onder veel min der gunstige omstandigheden. Het gaat niet om hen, d e maar even.ueele dagen bij een waterschap werken. Waarom hebben Ged. Staten niet in gegrepen bij de Breede Watering De heer VAN 'T HOFF zou gaarne de motie nader willen kunnen bestu- deeren, en haar daarom willen uitstellen. De heer v. d FELTZ heeft' ook het be swaar tegen de motie dat men haar niet voldoende kan «overzien en voelt daarom voor uitstel. De heer VAN 'T HOFF stelde voor de motie-de Paauw te stellen in handen van Ged. Staten om adv'es. De heer KODDE vindt, dat reeds voldoende is, dat Ged. Staten toezicht' hebben en de Prov. Staten zich er bui ten moeten houden. De heer GOOSSENS is huiverig voor de moi'ie te stemmen, omdat hij de fi- nancieele gevolgen niet kan overzien. De heer PHILIPSE meent, dat het ook het beste is de motie in handen van Ged. Staten te stellen. De heer DEKKER meent, dat de heer De Paauw verkeerd is ingelicht. De so ciale verzeker ng is naar spr. weet, goed geregeld. De heer De Paauw suggereert iets cn moet later de zaak nagaan. De heer DE PAAUW dankt voor de wijze lessen en zeide, dat hij gezien de geluiden van heden genoeg heeft bereikt. Hij is voor het stellen der motie in han den van Ged. Staten. De motie werd in heulden van Ged. Staten gesteld. De heer DEKKER heeft er bezwaren tegen dat men ook door goedkeuring van Ged. Staten fraude niet zal voorkomen. Men zou iemand als te Borsselen toch zeker hebben goedgekeurd, het gaat er alleen om of iemand eerlijk is. Spr. stelde voor het betrokken deel van dit te schrappen. Het werd gehandhaafd met 31 tegen 6 stemmen, die der heer en Moelker, Van de Sande, Geelhoed, Erasmus, Dekker en Van Gorssel. De heer DE PAUW stelde voor te be palen dat een ontvanger-griffier moet gehandhaafd blijven tot het ambtenaren gerecht uitspraak heeft gedaan. De heer DIELEMAN wees er op, dat zoo iemand toch ontslagen blijft; het gaat alleen om eventueele schadeloosstelling. Het werd verworpen met 27 tegen 10 stemmen. Capitulanten verordening. Voorgesteld werd een lijst van ambten en betrekkingen, die voor capitulanten in aanmerking komen. Aldus besloten. Capitulantenreglement 1935- Ged. Staten stelden voor aan de Kroon machtig'ng te vragen om het bepaalde in art. 13 van het Capitulantenreglement 1935 niet toe te passen ten aanzien van. de polders en waterschappen in de pro vincie Zeeland, met uitzondering van het waterschap De-breede-watering-bewes- ten-Ierseke, het waterschap Schouwen en den polder Walcheren. Z. h. s. aangenomen. Subsidie restauratiekosten kerk gebouw te Haamstede, Het volgende voorstel was dat om aan de Kerkvoogdij niet ten hoogste f 2300. doch f 3000 subsidie toe te kennen voor 1 de restauratie van het kerkgebouw te Haamstede. Na eenige discussie z.h, s. aangenomen. Herstel toren. Besloten werd overeenkomstig het voorstel van Ged. Staten om aan het gemeentebestuur van Stavenisse ten j hoogste f 160 subsidie toe te kennen als bijdrage in de kosten van herstel van den toren aldaar. Overneming wegen enz. Besloten werd tot het overnemen in beheer en onderhoud van de gemeente Haamstede een deer van het weévak i Haamstede-Burgh, van den polder Wal cheren een brug in den weg' Abeele- Souburg en van de polders Burgh en Westland en Westers _7, wen weg Burghi.Westen-Schouwen. Overneming van het laagspan ningsnet der gemeente Sas van Gent, Ged. Staten stelden voor aan de N.V. „P.Z.E.M." een crediet te verleenen van f 125,000 voor. de overneming van het laagspanningsnet te Sas van Gent. Aldus besloten z. h. s. Provinciale Wegenfondsen. De vergadering vereenigde zich me voorgestelde wijzigingen in de begroo ting' 1935 van het provinciaal wegen fonds en van het Provinciaal wegenon- derhoudsfonds. Dit zelfde geschiedde met de voor stellen tot vaststelling van de rekenin gen over dat jaar van beide fondsen. Weren van inbreuken op natuur schoon, Ged. Staten stelden voor het adres van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwsche Eilanden te Middel burg inzake toepassing van de Verorde ning tot het weren op natuurschoon met betrekking tot het plaatsen van reclame borden in hun handen te stellen ter af doening'. De heer DEKKER wilde wel eens dat men eens aanwijst waar op den weg tus- schen Schore-Vlake 't natuurschoon zit. Men heeft daar toch een verbaal opge maakt, omdat er een bord stond; maar meer uit spreekt een politieke actie, om dat het gold een bord met „Mussert wint". De heer VAN DER FELTZ wees er op, dat ter zake Ged. Staten geen verant woording verschuldigd zijn; doch de vraag is of de verordening niet te streng wordt toegepast door Ged. Staten bij het verleenen van een vergunning. De heer VAN DER WART gaat niet in op de insinuatie van den heer Dek ker. Tot den heer v. d. Feltz zegt spr., dat er klachten worden genoemd, doch niet bewezen. Zie den droeven toestand in België. De reclame is lee'ijk, groot en brutaal en wordt niet steeds handig aan gebracht; er zijn plaatsen waar 9 of 10 reclames worden toegestaan. Maar de kwestie wat natuurschoon is, is persoon lijk. Men meet alom met dezelfde ma ten. Ged. Staten beoordeelen naar aan leiding van rapporten van den Water staat en van de schoonheidscommissie. Spr. roept ook de Kamer van Koop handel toe: helpt mede de reclames te handhaven met toepassing van de re gels van de schoonheidscommissie. De heer DOMINICUS wees op geval len, dat er geen sprake van natuur schoon was en toch geen toestemming werd verleend. Het voorstel werd z. h- st. aangeno men. Subsidie autobusdienst. Ged. Staten stelden voor te beginnen met 1 Jan. 1936 aan F. Picavet te Nieuw Namen subsidie te verleenen voor den autobusdienst Nieuw-Nhmen-Hulst naar een maximum van f 5700. Aldus besloten. Hierna werd de vergadering geschorst tot twee uur. Toen werd het voorstel inzake borg stellingsfondsen in de afdeelingen behan deld. DE ENGELSCHE EN FRANSCHE LEGATIES TE ADDIS ABEBA OPGEHEVEN. Een feit el ij ke erkenning van de Italiaansche verovering, Off'cieel wordt gemeld, dat de Brii- sche en Fransche regeeringen besloter hebben haar legaties uit Addis-Abeba terug te trekken en te vervangen door consulaen-generaal. De Britfeche regeering heeft hiertoe besloten nu alle geb eden in Abessynië, waar Britsqhe onderdanen belang heb ben, door Italië zijn bezet. Verleden .week deelde het Engelsche ministerie van buitenlandsche zaken in het Lagerhu's mede, dsf de kwestte door de regeering werd bestudeerd. Het vervangen van de legatie te Addis Abe ba door een consulaat-generaal zor niet inhouden dat Engeland de bezet ting van Abessynië de jure erkent, doch alleen een pract'sche maatregel zijn tot bescherming van de Britsche belangen nu er geen onafhankelijke regeering in Addis Abeba zetel'. Natuurlijk is deze houding een doekje voor het bloeden. De opheffing der le gaties beteekent wel degelijk een f e i- t e 1 ij k e erkenning van de Ifeliaan- sche verovering. Ook de Vereenigde Staten zen den een consul. Van gezaghebbende zijde te Washing ton wordt vernomen, dat ook de regee- r'ng der Ver. Staten binnenkort een consul naar Addis Abeba zal zenden Kerstboodschap van den Paus. De gezondheidstoestand van den Pai|s blijkt niet zoo verontrustend te zijn als de verschillende berichten daar over wel deden vermoeden. Dit blijkt wel hieruit dat de Paus voornemens is op 24 December een Kerstboodschap voor de radio uit te spreken. Deze boodschap zal door den Paus te bed worden voorgelezen. Abonnementen en Advertentiën voo> dit blad worden aangenomen door V TVC .VO«« A> A-« V W Eerste noteering is vorige koers|enj; daarachter ofticieele noteering van he den; beteekent; geen noteering ontvangen. Denemarken Oblig. 1926-5 98%- Amsterdam 1934-4% 100—100. Zeeuws. Hyp. B-4% 99% -99. Ci ies Serv ce Cy. P. 1953 5 5454%, A Pref. Jurgens A 124%424%. A Ned. Gist- en Spiritusf. 470470. A De Schelde N.B. 57%60. C Am. Smelt eri Ref. 68—68%. A Born. Sum. H.M. 180180%. A Houth. Alberts 9596. C Union Pac. Rr. 95%94. C Int. Nickel Cy. 46%-46%. Ned. 1000-4 103%—100 O. Ind 34 1000-4 100%—103%. Engeland 1960-90 4 86—86. A Koloniale Bnk. 7475%-74. A N.I. Hbk. 1000 139—140. C Ned. H. M. 1000 165—166. A v. Berkels Pat. 53%53%. C Calvé-Delft 8384%-86. A Philips Gem. B. afg. 282%280-82% C Un'lever 159%—163%-62% C Am. Car en Foundry 40%40-% C Anaconda Cop, 38%39%-% C Betlhehem St. 55%54%-% C Kennec Copper 44%45-% C U. States St. C. 57%—56%-% C North Am. Cy. 22%—22% A Kon. Petr. Mpij. 408%409-06 C Contin. Oil Cy. 3131 C Phillips Petr. Comp. 34%34% C Shell Uion O.C. 19%—19%-% C Tide Water Ass. Oil 14%—14%-% A Ned Scheep. U. 103103%-04 A H.V. Amsterdam 439%444%-42 A Java Cult. Mij. 176%—177%-79 A N.I. Suiker U. 144%145-46 A Deli Batavia 238—239% BEURSTHERMOMETER DINSDAG. - Rubber - Koninkl. -Obl.Markt - Philips Wettig Unilever Suiker Ma» kt H.V.A. Schepen Amerika gedeponeerd. C Deli Mij. 1000 309-306-04 A Senembah 272268 C Baltimore en Ohio 16%15% C Southern Pac. Cy. 29%29%.% A Southern Rlw. 17%17%-% A Ams' Kut>o C. 2^5%296%-94% A Deli-Bat. Rubb. 188%—185%-82 A Hesca Rubber 195193% A Serbadjadi S.R. 167—160%-63% WISSELKOERSEN. Londen Berlijn Parijs Brussel New York Reismarken Heden. 8.97% 73.45 8.53 30.87 1.82% 49 Gister, 8.96% 73.45 8.52% 30.87 1.82% u«u x-a-a* DE STRIJD OM MADRID. Van regeeringsz'ijde wordt medege deeld dat na een hevig gevecht de re geeringstroepen 'zich hebben meester gemaakt van de stellingen bij Pozuelo en Boadilla, welke de vorige week ver loren gingen. De aanval begon gister ochtend om zeven uur onder leiding van enthousiaste jonge officieren. Na zes uur strijd was het gewenschte doel be reikt. Van de overige fronten voor Ma drid valt niets bijzonders te melden. Hevige gevechten in Aragon, De radioclub der opstandelingen deelt mede dat de verliezen der regeerings- troepen aan het front van Aragon in de laatste dagen zeer hevig zijn geweest met name bij de bezetting van de hoog ten van La Corona door de rechtsche troepen. Bij Burgos, dat zij wilden aanvallen, werden zij op de vlucht gedreven. In den Guadarama hebben de rechtsche troepen den terugtocht afgesneden van een groep militietroepen, die zij deci meerden. Geen Russische schepen naar Spaanscbe wateren. Het telegraafagentscap 'der Sovjet Unie spreekt formeel tegen, dat Sovjet Russische oorlogsschepen bevel zouden hebben ontvangen zich naar Spaansche wateren te begeven, in verband met het tot zinken brengen door de opstandelin gen van het Russische vrachtschip „Komsomol". Mededeeling van de regeering De opstandelingen hebben gister avond in den sector van Villa Verde een aanval ontketend. Het gevecht duurde twee uren, De opstandelingen leden aanzienlijke verliezen. De regeeringstroepen hebben in de zen sector een loopgraaf veroverd, wel ke 500 m voor hun stellingen was aan gelegd. De opstandelingen bevinden zich daardoor in 't kruisvuur der mitrail leurs van de militie. Te Villa Nueva de la Canada werd een aanval der Moor- sche ruiterij door de regeeringstroepen afgeslagen. De opstandelingen trokken zich met hevige verliezen terug. De strijd in And,aloezie. Aan het front in Andaloezie is giste ren een belangrijk gevecht geleverd, dat vijf uren heeft geduurd. Bijna alle in de zen sector gelegerde troepen hebben aan den strijd deelgenomen. De regeeringstroepen slaagden er in 200 Mooren te decimeeren, die een door 25 miliciens verdedigde stelling wilden aanvallen, doch werden omsingeld. Ver volgens slaagde de bevelhebber der re geeringstroepen er in de opstandelin gen, die de Mooren te hulp snelden, door een aanval op den rechtervleugel, in te sluiten. Door deze actie verrast, sloe gen de opstandelingen op de vlucht. Onder de gesneuvelden heeft men Duitsche officieren en soldaten geïden tificeerd. DE UITBREIDING DER VLOOT, De Duitsche bladen bevatten een lijst van oorlogsschepen, tof den bouw waar van in het jaar 1936 door de Duitsche regeering opdracht is gegeven. Hel' be treft de volgende eenheden: een slag schip van 35,000 fon, een vliegtu'gmoe- derschip, een zware kruiser van 10,000 tón, zes torpedobool'jaiters van 1811 ton, vier duikbooteft van 500 ton. vier duik- booten van 250 ton. Deze sche pen zijn onderworpen aan de qualita- iieve bepalingen van het verdrag met Engeland. Verder zijn nog eenige klei nere schepen besteld, onder meer, twaalf kleine torpcdobocten, twaalf torpedo- boot-opspoorders, vier mijnvegers, twee motorsnelboofen en hel schoolschip „Horst Wessel". REGÉERINGSMAATREGELEN VOOR EVENTUEELE MOBILISATIE BURGERBEVOLKING. De regeering heeft belangrijke maat regelen genomen, om, in geval van nood, de mobilisatie van de burgerbe volking te verzekeren. Volgens dit plan zullen gespecialiseerde arbeiders, die ontheven zijn van den militairen dienst plicht, zich op den tweeden dag der mo bilisatie naar een bepaalde plek bege ven, om daar hun instructies te krijgen en bij een vasten dienst te worden inge deeld. Waarschijnlijk zullen de vrouwen in dat geval den werkkring van haar echtgenooten overnemen. De eerste stap naar de gebruikmaking van alle krachten des lands wordt ge zet door de instelling van een enormen dienst van beveiliging tegen aanvallen uit de lucht, met een uitgebreiden staf verplegers en technici uit alle lagen der bevolking. Het is aan geen twijfel on derhevig, dat het nieuwe vierjaarplan in de eerste plaats ten doel heeft de vol komen mobilisatie van het land te orga- niseeren. De onuitputtelijke rijkdommen van lord Nuffield. De bekende millionair Lord Nuffield, die in den loop der laatste jaren reeds ruim 5 millioen pond sterling wegge schonken heeft voor liefdadige of we tenschappelijke doeleinden, heeft thans besloten 2 millioen pond te deponeeren ten gebruike voor maatregelen, die be stemd zijn o.m. tot werkverschaffing aan de bewoners van de noodlijdende indu- strieele gebieden. DE AARDBEVING IN SAN SALVADOR. Het epicentrum van de aardbeving in den Midden-Amerikaanschen Staat San Salvador is de vulkaan Chichonpen- pec op welks hellingen San Vincente is gebouwd. Uit het puin van deze stad heeft men bijna 400 dooden geborgen, terwijl meer dan 220 gewonden naar het ziekenhuis van San Salvador zijn overgebracht. De schade te San Vicente wordt op 10 mil lioen dollars geschat. In de afgeloopen 24 uur zijn meer dan 100 aardschokken geregistreerd. Men verwacht nog meer schokken. De bij den vulkaan gelegen idorpen woeden nog steeds bedreigd. San Vicente is geheel ontruimd. krijgt dag en nacht uit alle oorden der wereld het nieuws toegezonden per vol-automatische verreschrijfmachine y Abonneert U op de courant, die'U het wereldnieuws snel en accuraat in uw huis brengt. Een op de Zijn ke de 'ho< paartje tigheid de bru dag. D om zijr huis l( zich w den cv geven, de bru stadhu aan de bij te Jiooren, had zi dacht. De -trouwp zwaar als de ventig .1900 ee vaardij Giste te Ape door e -dood. dinnetje plotseli verkeer nen

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 2