Met de Feestdagen „Walcheren's Melkproducten". Ze zijn beter engoedkooper. si 5N ZEELAND] MIDDELBURGSCHE KERSTKRANSEN 35 LEGER EN VLOOT. LANDBOUW. DE COURANT NOORD-BEVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. De feesttooi der residentie. Uit de Goesche Courant /an een halve eeuw geleden, MARKTBERICHTEN. Q/Q/ &C/Q/Q/& Qr<&,<3/ Qf QyQ/Q/Q/^^^/'Q/QyQyQyQ/ Q/ Q/Q/ CHOC. MUSCETKftAffSJES 2J ons 20 c. /f EXTRA CHOC. KRANSJES 1) ons 15 c. /(t/ /V FONDANT KRANSJES 215 c. M SCHUIM ARTIKELENt1 10 c. ±4 ONS C. IN DOOS - y i rJM f 4- 4- ONS fegarn. met Geconfijte Kersen en Oranje-Schillen £fiO c in*doos% - - CHOC. KERSTART. IN STANIOOL I J ons 25 c. FONDANT KERSTKLOKKEN 2 15 c. 5 SLAG- en SCHUIMKRANSEN3voor 10 c. CHOC. REUZENKRANSEN 3 20 c. f.-p HULST'. 2 ,l, 15 c. CHOC. KERSTFIGUREN in Stanioolv. 5 tot 45 c. CHOC. KLOKKEN vanaf 2 -O'S'D^oyc) Sd/dSd/d/d/cMS ^e^eACMSAGAeAez Rutgers met ingang van 1 Januari T937 te ontslaan. De vergadering nam ook het voorstel aan tot het instellen van een rechtsvordering tegen den heer Rutgers en verleende den dijkgraaf machtiging alle daartoe noodige maat regelen te nemen. Het bleek noodig de reeds vastgestel de begroot ng 1936-1937 te wijzigen, o.a. omdat betalingen, die {een vorig jaar hadden moeten gebeuren, nagelaten zijn. Over 2 jaren moet bv. be aald worden f 398, dit voor pensioensbijdragen, die 't vorig jaar n et gestort zijn, voor niet betaalde grint f 283; aan rente van op genomen kapitalen, omdat' uitgelote obli- gatiën niet zijn u tbe aald f 1495. Het acherstallige moet afgelost worden voor 1 Maart 1937, waardoor in plaats van f 1000 een bedrag van f 3500 op de be- groo ing moet worden gebracht. Een teruggave rentelooze voorschotten bleek verdubbeld te moeten worden. De ver schuldigde subsid e aan de spoorweg maatschappij „Zuid-Beveland" is 't vo rig jaar evenmin be aald en thans moet de polder dus tweemaaF f 2830 of f 5660 betalen. Verschillende bedragen moes ten alsnog gewijz'gd worden. De thans opnieuw aangeboden begrooting keur de de vergadering goe,d. Als 'n bewijs dat 't bestuur goed werk heeft verricht voor den polder wees de wnd. ontvan ger-griffier er op, dat de rekening, d e op 19 Augustus sloot met een ba'ig slot van f 743 thans een batig slot van f 9350 aanwijst. De heer P. van 't West'einde merkte op, dat de uitwater'ngsgelden, die f 165 opbrengen wel hooger konden zijn. Na het vele delfwerk enz. dat thans is ge schied, zijn de menschen veel vlugger het overtollige polderwa'er kwijt en voor dit verkregen voordeel, behoort een kleine verhooging van de te beta len uitwateringsgelden, bv. tot een be drag van f 200. Het bestuur zal overwegen, wat in dezen kan gedaan worden. De heer M. "Dek wees er op, hoe een klein grondbezitter hem zijn aanslag biljetten voor polderlasten heeft ge toond en dat daarop in de verschillende jaren telkens weer andere opgaven voor kwamen van de oppervlakte aan vroo- nen en schotbaren grond, elk jaar is 't versch'llend en toch is 's mans grond in geen enkel opzicht aan verandering on derhevig geweest. De wnd, ontvanger- grifier zeide, dat m dezen de vorige ontvanger-griffier de schuldige is, dat het nu in orde is en dat hij naar aanlei ding van een schrijven van den door den heer Dek genoemde Ged. Staten heeft ingelicht', die nu een beslissing zullen nemen, De heer J. Boone heeft over zijn aan slag 1934-1935 gereclameerd, wat tot gevolg had, dat zijn reclame door Ged. werd gegrond geacht en zijn aanslag met f 3 per ha verminderd. Dit jaar moest hij echter weer 't oude bedrag betalen. Hij is toen naar Middelburg geweest en daar stonden ze verbaasd over de hou ding van het polderbestuur. Hij vroeg, hoe zooiets nu mogelijk is. De wnd. ontvanger-grifier zeide, dat hij het hoogere bedrag moest eischen en dat de vergadering daarover beslis sen moet. De voorz. zeide toe, dat een voorstel zal worden gedaan, om het te veel be taalde terug te geven. De heer L. Smit wilde weten op wel ke gronden waterlasten kunnen geëischt worden van vroonen, waarop de heer Elenbaas antwoordde, dat Ged. Staten dit hebben gedaan, dat het een moeilijke puzzle is, die het polderbestuur niet kan oplossen. Het is reeds van 400 of 500 jaar terug dat ze geheven wqrden. Het bestuur verkreeg de gevraagde toestemming om per 1 Maart 1937 een kasgeldleening aan te gaan, groot maxi maal f 8000, voor hoogstens 6 maanden. De vergadering nam eveneens het voor stel tot conversie der 5 perc. obligatie lening, oorspronkelijk glroot! f 40,000 aan. Het bestuur verkreeg machtiging ze af te lossen en te trachten een nieu we leening tegen een lageren rentevoet te sluiten. Bij de rondvraag maakte de heer P, van 't Wiesteinde de opmerking, dat hem door een deskundige is verzekerd, dat de vele stukken, die gezonken zijn van de Noordnol af, meer dienen voor 't be houd van een goede vaargeul voor 't scheepvaartverkeer -en voor T behoud van Rammekens dan wel in 't belang van den polder Borssele. Hij vond het zeer onbillijk, dat Borssele daarvoor alleen betaalt. De voorz. wees er op, hoe de Noordnolverdediging eischt en dit al leen voor 't behoud van den Borssele- polder. De heer J. Bruinooge zeide, dat van 't Wesie'nde zich op een terrein be geeft, dat deze vergadering niet aan gaat. De heer P. Dekker keurde het af, dat aan tal van menschen, die naar de meening van het bestuur achterstall ge polderlasten moesten betalen, onmid dellijk bij niet spoedige betaling de deurwaarder is gestuurd. Hij beaamde, dat er veel geld te kort is, doch kende 't bestuur, toen 't iot zulk een straffen maatregel besloot, rfeeds de oorzaak, waarom niet betaald werd? Hij meende, dat Ged. Staten dit optreden ook niat zouden kunnen goedkeuren, indien ze de omstandigheden goed kenden. Hij vroeg tevens, hoe men er toe gekomen is het onderschrift onder de belasting biljetten te plaatsen, waarover velen z.i, met recht ontslemd zijn. (Dit onder schrift luidt: „Door betaling op dit aan slagbiljet doet de aangeslagene afstand van alle eventueele aanspraken, die hij aan art. 1430 van het Burgerlijk Wet boek zou kunnen ontleenen, en van eventueele verjaring overeenkomstig art. 1985 van het Burgerlijk Wetboek). De rechtskundige adviseur van den pol der, aldus de wnd. ontvanger, heeft aan geraden zoo te handelen. De heer Johs. Nieuwenhuysen had van zijn advocaat het advies gekregen niet te betalen, als dit onderschrift niet wordt geschrapt. Anderen hebben hetzelfde advies gekre gen. De wnd. griffier had gehandeld in 't belang van den polder, ze'de hij. Hij begreep niet, dat men daarop ingaat, 't is alleen voor hem, die niet betaalt, gel dig. Wie betaalt, hoeft er geen bezwaar tegen te hebben. Daartegen voerde de heer J. Boone aan, dat het schadelijk kan zijn voor hen, die te veel betaald hebben. De heer C. Boone zeide, dat het te genwoordige polderbestuur getoond heeft niet berekend te zijn voor zijn taak en mede-verantwoordelijk is voor de schade, die thans is geleden. Hij vroeg zich af, of „we nu weer met zoo'n schip in zee moeten?" Dat kan volgens hem niet en daarom stelde hij een mo tie voor, waarin het bestuur wordt ver zocht af te treden. De voorzitter vroeg, of deze motie ondersteund werd. Daar dit niet geval is, kwam ze niet in stem ming. Een oproeping van sollicitanten voor ontvanger-griffier zal eerst gedaan wor den, nadat de rekening 1936-1937 is af gewerkt. De heer M. Nijsse vroeg of 't mogelijk zou zijn het bestuur aansprakelijk te stellen voor de door Rutgers niet te dekken tekorten. Daar kan, aldus de voorzitter, later over gesproken wor den. ren te bewonderen. De tentoonstelling duurde 3 dagen en mocht zich in een druk bezoek verheu gen. KATS. Maandag vergaderde de Raad, onder voorzitterschap van bur gemeester J. W. A. Stüte, Afwezig met kennisgeving M. H. Noordhoek en J. Eikenhout. Tot hoofd der o. I. school werd be noemd de heer F, J. Vos te Sas van Gent. Vastgesteld werd een verordening in zake de heffing ziekengelden. Besloten werd een bijdrage te ver- leenen voor de kinderen van J. den En gelsman die naar het Sanatorium moe ten. Bij de rondvraag bracht weth. E. C. Priester de ondersteuning van de wed. H. Schrier ter sprake. Medegedeeld werd, dat de diaconie en de gemeente steun zullen verleenen. BRESKENS. Zaterdagnamiddag werd in hotel „Valk" de konijnen en pluim vee tentoonstelling georganiseerd door de plaatselijke vereeniging „Animo" ge opend. Namens het bestuur sprak de heer P. J. Roth een woord van welkom tot de aanwezigen en dankte degenen die hadden meegewerkt aan de tot standkoming van deze nationale ten toonstelling. Spr. gaf vervolgens het woord aan den loco-burgemeesteij den heer A. Cambier. Deze vond het een gelukkige gedachte van de vereeniging „Animo" om juist in deze tijden die in zoo groote mate hun stempel op de pluimveeteelt drukken een dergelijke tentoonsteling te organiseeren. On danks den slechten tijd ook voor de pluimveeteelt verbaast men er zich over hier zulke schitterende exemplaren aan te treffen. Spr. hoopte dat de tentoon stelling volkomen zou slagen en ver klaarde ze voor geopend. Een wande ling langs de kooien bewees inderdaad dat de inzendingen van bijzonder gehal te waren. Inzendingen uit alle deelen van het land tot zelfs uit Friesland wa (Van onzen s-r e d a c t e u r). Hamers kloppen overal in Den Haag. Men is er nog steeds druk in de weer, de sttad gereed e maken voor het ko mende bruidsfeest van de twee geluk kige vorstenkinderen, met wier geluk in het bijzonder de hofstad zoozeer mee leeft. Er wordt getimmerd, er wordt ge verfd, verlichtingen worden aangelegd, groene slingers en planten worden aan gebracht, Het is er een bedrijvigheid, die voor deze rustige stad wel zeer onge woon is. Met de straatversiering is men mee- rendeels wel gereed gekomen. Vooral in de binnenstad is bereids een duidelijk beeld te verkrijgen van de feestelijke metamorfose, die de straten er hebben ondergaan. Men wandelt er soms onder een berceau van vlaggen en houten sta ketsels, alles in toepasselijke kleuren. Oranje, rood, wit, blauw en geel hebben in belangrijke mate de voorkeur gehad, j Fabrikanten van verfstoffen en gekleur- j de doeken beleven een hausse-periode, waar menige minder fortuinlijke collega wel jaloersch o,p zal zijn. En ook de hout-markt zal wel niet aan den stimu- leerenden invloed van deze dagen zijn ontkomen! Op vele plaatsen is men nog druk aan den arbeid. Naar gelang van de ligging, de belangrijkheid en de draagkracht (subsidiair de offervaardigheid) harer aanwonenden hebben de onderscheide ne straten een eigen cachet. Bijna over al, ook in de buitenwijken, ziet men ver sieringen in uitvoering en haast geen huis is er, dat niet de vlag uit heeft. Van de versierde gebouwen spant het paleis aan het Noordeinde met zijn strak ke lijnen, die door slingers van groen, door lampjes en door enkele planten ge accentueerd worden, wel de kroon. Men weet, dat de Koningin zelf de aanwijzin gen daartoe gegeven heeft. Bij vele an dere gebouwen is men nog druk aan den arbeid. Lichtende lijnen van electrische lampjes vormen meestal het hoofdmotief, afgewisseld door de ineengestrengelde letters J. en B., vaak eveneens verlicht. Dat zal des avonds, als alles gereed is, een prachtig gezicht vormen. Nu is er al veel te zien, maar over eenige dagen zal het nog mooier zijn. Vele vreemdelingen komen reeds een kijkje nemen. Wie later komen, zullen er echter nog meer vol doening van hebben. De bruidsweg. De meeste aandacht valt natuurlijk op de route, die de bruidsstoet straks op 7 Januari zal volgen. Daar hebben de be woners zich extra uitgesloofd, daar zal dan ook de kleurige stoet zich langs de opeengepakte hagen van kijklustigen begeven. Het bruidspaar zal er zeker Den Haag niet meer herkennen; het zal gevoerd worden langs een vreemden, als betooverden weg met niets dan groen, bloemen, versieringen in alle kleuren en de juichende menigte. Langs dezen weg komen ook de ver schillende tribunes te staan, op terrei nen, die de gemeente ten bate van ver schillende liefdadige instellingen, welke alle den naam van Prinses Juilana dra gen, verpacht heeft. Daar wordt nog druk getimmerd, gezaagd en geschaafd. Er kunnen heel wat menschen worden geborgen, maar de verpachting heeft dan ook groote sommen opgebracht, die weer terug verdiend moeten worden. Overal is nog plaats te krijgen en men zit er op alle rangen waarschijnlijk goed. Fantastische bedragen worden nog steeds genoemd voor goede plaatsen buiten de tribunes, al schijnen ze wel reeds iets te minderen. Misschien zit daar ook een koersverloop in en moet aan het slot met een stijging worden re kening gehoiqden. Het hangt veel af van de ligging van het huis, nfaar vele winkeliers hebben er een goed jaar door. Zulke dingen gebeuren maar eens, denken ze, en ze laten de menschen er goed voor betalen. Vele étalages zijn reeds met houten getimmerten volgebouwd, „goedgekeurd door bouw- en woningtoezicht". Soms zijn er weer, zoo goed en zoo kwaad als dat ging, etalagegoederen op uitge spreid. Het winkelbedrijf blijft immers doorgaan! Dat men niet overal even goed zit in die winkeletalages, is te be grijpen. Het uitzicht is voor de achterste rijen zeer beperkt, maar toch zagen we al verscheidene „besproken" plaatsen, ook achteraan. Die zijn goedkooper dan de stalles vooraan, waarvan men hier en daar met een rijtje kleurige trijpen stoeltjes extra werk heeft gemaakt. Het bordje „uitverkocht" hebben we nog nergens zien staan. Wel overal bil- jietten met de aankondiging, dat er plaatsen te huur waren. Een handelaar in grafzerken en grafmonumenten had zijn etalage er nog niet voor ingericht, maar wel hing er het bekende papier voor de ramen. Dat leek op een lugu bere grap. Elders tracht men het aan gebodene aantrekkelijk te maken, zoo ergens door de bijvoeging „met Sadion kusses". Dat zal heerlijk zitten. Het doet even denken aan een voetbalwedstrijd of aan de zesdaagsche. Maar het mag ook wel, want het zal geen pretje we zen, uren lang op de harde banken stil te moeten zitten. Overal is er verwar ming en radioreportage. Niet in de winkels, ook bij particu- lieren zijn plaatsen te huur. Men kan er j zelfs bij enkelen een etentje bij cadeau krijgen, ook weer met radio en verwar- j ming. Er zijn er ook buiten Den Haag, j die groote verwachtingen van dezen bij- zonderen dag hebben. In een van onze provinciale dagbladen vonden we in de vragenrubriek de vraag, of het waar i was dat ieder, die op 7 Januari in het huwelijk trad, van de Koningin een ameublement cadeau kreeg. De redac tie had er lakoniek als antwoord onder gezet: ons niet bekend. Trouwens, in Den Haag kan men niet eens op dien dag trouwen en dat zou voor de Ha genaars dan wel een leelijk handicap zijn! Bij het in 1936 te 's Gravenhage af genomen examen staatspractijkdiploma voor handel en administratie is geslaagd de hr. G. v, Hekken te V I i s s i n g e n. In de Zondagmorgen gehouden godsdienstoefening in de Ned. Herv. Ge meente te G o e s heeft ds. J. J. Hom burg medegedeeld, dat hem vanwege het Prov. Kerkbestuur eervol emeritaat is verleend, met ingang van 4 April 1937. Aan de Technische Hoogeschool te Delft slaagde voor het ingenieursexa men voor civielingenieur de heer L. van Bendegom, te Oostburg. Ned. Herv. Kerk. Viertal te Middelburg (vac. wijlen ds. J. de. Visser): ds. J. van der Heide, te Minnertsga; ds. P. Hofstede, te Leus den; ds. C. Hooykaas, te Brielle en ds. O. Huistra, te Midwolde. A. Faber cand. te Oostburg is beroe pen te Zwartewaal. Tuchtrechtelijke boeten landbouw-crisis overtredingen. Men schrijft ons: Reeds meermalen werd er de aandacht op gevestigd, dat niet-vrijwillige betaling van tuchtrechtelijke boeten tot hooge extra-kosten voor den betrokkene leidt. Ook thans wordt wederom van bevoegde zijde mededeeling gedaan van een geval, waarin een zeer geringe boete door de invordering langs gerechtelijken weg, uit eindelijk met ruim zestig malen het be drag aan kosten verhoogd is geworden. Betrokkenen mogen daarom nogmaals in hun eigen belang worden aangeraden, de hun opgelegde tuchtrechtelijke boeten onmiddellijk te voldoen. KATS. Maandagavond vergaderde de Landbouwvereeniging „Door Eendracht sterk" alhier in café van den heer D. A. Meulenberg". De voorzitter H. v. d. Maas en bestuurslid J. S. de Regt waren afwezig. Waarnemend voorzitter: M. IJ. Noordhoek. Uit de rekening van den penning meester bleek, dat de ontvangsten f 862 bedroegen, de uitgaven 751, goed slot 111. Aangekocht werd aan kunstmest in 1936 in totaal 1868 balen (717 minder dan het vorige jaar). De heeren M. de Regt, sec.-penning- meester en M. H. Noordhoek werden op voorstel van M. de Bruijne bij acclama tie herbenoemd. In de commissie voor monsterneming werden benoemd J. S. de Regt (aftr.j, M. Tazelaar (die voor zijn vader in de plaats komt) en L. M. de Vos plaatsvervangend lid. 16 Dec. KAPELLE. Door de jongste stormen is aan den Willem Annapolder nogal schade aangebracht, zoodat spoedige voorziening noodig is. De schade wordt op plm. f 9000 geraamd. ZIERIKZEE De heer Tissot van Pa- tot., controleur der belas'ingen, alhier, is benoemd tot rijksontvanger te Dord recht. 18 Dec HEINKENSZAND. Heden promoveer de te Leiden jhr. A. van Ci ters (geboren alhier) in de staatswetenschap met een academisch proefschrift, getiteld: „De rechtstoestand der banken van leening in Nederland". Daarna werd hij bevor derd tot doctor in de rechtswetenschap na verdediging op stellingen. BUITENLAND. De bladen spreken weder van groote toerustingen, die Rusland zou maken, waarvan trouwens reeds langen tijd sprake is. Voegen wij daarbij het gerucht, dat de Fransche minister van Oorlog, generaal Boulan- ger, zich onledig zou houden met in alle stilte het leger zooveel mogelijk te versterken en 'e oefenen en last not least de uitbreiding' van het Duitsche leger, waartoe de wetsvoordracht thans in den Rijksdag wordt behandeld, dan valt zeker niet te ontkennen, dat er ve le verschijnselen zijn, die op 'n toekom- stigen oorlog duiden. Het spreekwoord: „Zoo gij den vrede wilt, bereidt U ten oorlog", wordt door de regeeringen zel den in practijk gebracht. Gewoonlijk be reiden zij zich ten oorlog omdat zij den oorlog willen. 21 Dec. KLOETINGE, Tot organist bij de Ned. Herv. Gemeente, alhier is benoemd de heer P. Blomaard, daar de heer J. K. Fehr zijn eervol ontslag heeft genomen. KERKELIJKE ZAKEN. Ds. J. van den Bergen te Kortgene heeft bedankt voor het beroep naar Zoutelande. Laatstge noemde gemeente is thans reeds 17 jaar vacant. ONDERWIJS. Tot amanuensis aan de H.B.S. te Goes is benoemd de heer J. W. van Aken, oud leerling dier school. Middelburg, 21 Dec. Op de groen- tenveiling deden: Savoye kool 13 c., Veldsla 713 c., Bruine Boonen 1112 c„ Roode kool 11,5 c., Boerekool 1,5 3 c., Spruiten 610 c„ Witlof 818 c,, Schorseneeren 813 c„ Koolrapen 1 1,5 c., Prei 1,52 c., Peën 12,5 c., Uien 1,5 c. Kroten 12 c.; Peën 2,54,5 c., Rapen 1,5 c, Kroten 12,5 c., Selderie 1,5—2,5 c., alles per bos; Bloemkool 3 22 c., Andijvie 0,51 c., alles per stuk. Hulst, 21 Dec. Aanvoer ruim. Gerst f 9,25, rogge f 8,25, haver f 7,25, erwten f 89, boonen f 10, lijnzaad f 8. Goes, 21 Dec. Veilings vereeniging „Zuid-Beveland". Groentenveiling. Veld sla 5, Witlof 1012, idem uitschot 4, Spruiten 710, idem II 56, Groene Savoye kool 12,70, Gele idêm 11,30, Roode kool 11,50, Boerekool 2,40 2,70, Uien 1,40—1,60, Wijnpeen 0,80— 1,30, Waschpeen 3,90, Kroten 13, Ra pen (Blauwe kop) 1,60, Selderijknollen 2, Bonte aardappelen 22,60, idem (drielingen) 0,801,10, per 100 kg, Bloemkool 912, idem He en Ule 1,50 3, Andijvie 0,601,60, per 100 stuks, Prei 24, Rammenas 2, Kroten 3 per 100 bos, Cactussen 2, per 100 pot, Vio- lenplanten 0,16, per 100 stuks, Hazen 1,76, per stuk. 473ste STAATSLOTERIJ 3de kalsse, 1ste lijst. Trekking van Maandag 21 Dec. PRIJZEN VAN: f 2000: 1717 f 1500 7613 f 1000: 3831 17749 18180 f 400: 11303 5566 f 200 7023 8447 9434 13389 f 100: 543 2623 4123 86% 14255 16477. PRIJZEN VAN f 45. 443 445 1084 10% 1101 1119 1137 8379 8381 8433 8469 14565 14568 18065 ze van alle belar tucht

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 10