BINNENLAND. WEERBERICHT. stjlo. ra ra S g* NUMMER 301. TWEE BLADEN. MAANDAG 21 DECEMBER 1936. EERSTE BLAD. 179e JAARGANG. CONGRES LIBERALE STAATSPARTIJ „DE V.B." ZEELAND. HIEUWE KWARTAAL-ABONNEES. W GRATIS. MIDDELBURG. WALSHEREH. •fro, er; ra ra r-t o" ir o ?r S n ra re ST*7* K- to sr a —tra g.~5 g-S- <&a 2.&o. wi 3 -*• 2 *S 2- so ra PJ a ra 52. -t ff- ra - P> ,re Q 3 ,2.13 w ra to i—i U -S p ,N 3 S - ■-S D- P P 3 ?p D- f111 p- V ^rotrwciHte MIDDELBURGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. GOESCHE COUBANT£»» Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij bet Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen I 7 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regele, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. Zaterdagmiddag is te Utrecht de bui tengewone vergadering van de Liberale Staatspartij „De Vrijheidsbond" gehou den. De vergadering was zeer druk be zocht De voorzitter, mr. W. C. Wendelaar, opende de vergadering met een rede, waarin hij woorden wijdde aan het feit dat Prinses Juliana Zaterdag de bruid was geworden. Daarbij -wees hij er o.a op dat he: monarchale stelsel 't bolwerk bij uitnemendheid tegen extremistische stroomingen is. Onder luid applaus werd besloten te legrammen van gelukwensch te zenden aan H.M. de Koningin en aan het vor stelijk paar. De vergadering zong staan de het Wilhelmus, besloten met een „leve de Koningin, leve het vorstelijk paar". Overeenkomstig het voorloopig be sluit van den partijraad werd besloten, dat de volgende kieskringen gecombi neerd zullen worden; Arnhem, Nijmegen Rotterdam, Leiden, Haarlem, en Utrecht 's Gravenhage en Zwolle, 's Hertogen bosch, Tilburg, Maastricht, Dordrecht, Middelburg, Den Helder, Leeuwar den, Groningen, en Assen, terwijl voor den kieskring Amsterdam een afzonder lijke lijst werd vastgesteld. De eerste plaatsen op de lijst van de kieskringen 's-Hertogenbosch, (waar on der geheel Zeeland dan valt) zul len worden ingenomen door; 1. dr. S. E. B. Bierema, 2. mr G. A. Boon, 3. H. D. Louwes, 4 jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude, 5. mr. J. Linthorst Homan, 6. C. J. van Kempen. Alle lijsten zullen met elkaar verbon den worden. Bij acclamatie werden de beide onder voorzitters der partij, de heeren mr. M. H. de Boer en mr. J. Linthorst Homan (beiden aftredend) herkozen. Inzake het rapport der commissie voor he: ontwerpen van wettelijke maatre gelen ter be scherming van werkwilligen werd door het hoofdbestuur een resolutie voorgesteld en door haar aanvaard, behelzende, dat de vrijheid om te arbeiden een begeerens waardig' goed is waarvan het bestaan dient verzekerd te worden, daar dit een onmisbare voorwaarde vormt voor de verwezenlijking van den liberalen eisch, dat de menschelijke persoonlijkheid tot volle ontplooiing moet worden gebracht. Dat de hooge waarde van deze vrijheid in de Grondwet behoort te worden er kend en dat verder deze vrijheid krach tig dient te worden beschermd door de invoering van verscherpte strafbepalin gen tegen hen, die haar aanranden. Inzake het rapport van de defensie commissie stelde het hoofdbestuur een resolutie voor, waarin de wenschelijk- heid is uitgesprooken, dat naast de voor ziening in de materieele behoeften van de landmacht in Nederland, waarin door de regeering al wordt voozien, en naast andere voorzieningen, met den groot sten spoed wordt overgegaan, voor het leger in Nederland tot vergrooting van het jaarlijksch con tingent dienstplichtigen, verlenging van den eersten oefeningstijd en verbetering van de organisatie en uitrusting van de Nederlandsche luchtstrijdkrachten, lucht verdediging en luchtbescherming, voor de zeemacht ten minste tot onverwijlde algeheele ten uitvoerlegging van het vlootplan-1930 en het inhalen van den achterstand bij de uitvoering van dat plan, met de daarvoor noodige personeelsvoorziening voor het leger in Ned.-Indië tot wederopvoering van 'de Indische le- gersterkte tot het peil van eind 1929, teneinde het leger in Indië volledig in staat te stellen voor zijn dubbele taak, het handhaven van orde en rust en het optreden teg'en buitenlandsch geweld". Ook deze resolutie werd aanvaard. Een herziene beginselverklaring. Na ampele bespreking is daarop Za terdag een nieuwe beginselverklaring vastgesteld; 1 De Liberale Staatspartij „De Vrij heidsbond" stelt zich ten doel de ver meerdering van den invloed van het li beralisme op geheel ons volksleven, in zonderheid op het gebied van de staat kunde, Zij ziet het liberalisme als een strooming in het geestelijk leven, welke de menschelijke persoonlijkheid erkent als de voornaamste drijvende kracht ter vermeerdering van den culturee'an en malerieelen bloei der samenleving, in nl bare geledingen, en voor de daartoe noodzakelijke voortdurende vernieuwing van denkbeelden, gebruiken en maat schappelijke toestanden. Als beginsel van maatschappelijke samenleving eischt liberalisme derhalve, dat de persoonlijk heid tot haar hoogste kunnen worde ont wikkeld en dat haar streven worde ge ëerbiedigd. Hieruit vloeit voort de libe rale leer van de vrijheid van den mensch. Deze, op het wezenlijke gerichte, vrij heid, omvat de eigen verantwoordelijk heid van den mensch voor zijn handelin gen en de vrijheid van anderen. Zij geeft den voorrang aan het algemeen belang der samenleving, wanneer het persoon lijk streven van den mensch daarmede in botsing zou komen, 2. De gemeenschap is als een levend organisme, dat zich steeds vernieuwt, nieuwe vormen en afmetingen aanneemt, nieuwe onderdeelen vormt naast of in de plaats van de bestaande, zich aan past aan veranderingen in omgeving en bestaansvoorwaarden. Zij is niet de som van de tot die gemeenschap behoorende individuën, veel minder de som van een aantal groepen van gelijkdenkenden of gelijkbelanghebbenden, zij is een een heid, waaraan allen, die er deel van uit maken, hun maatschapplijk bestaan ont- leenen. In verband hiermede plaatst de liberaal de gedachte van de volkseen heid boven alle godsdienstige en maat schappelijke tegenstellingen en staat hij onbevooroordeeld tegenover de vraag stukken van iederen tijd. 3. In de nationale gemeenschap heeft ook de staat zijn eigen taak, welke be staat in de handhaving van die gemeen schap. De staat is derhalve niet iden tiek met die gemeenschap. Niet de staat, maar de gemeen schap is voor den liberaal primair. Naar liberaal inzicht kan de staat zijn taak het best vervullen, indien hij de voorwaarden verwezenlijkt voor de ont plooiing der persoonlijke krachten en die ontplooiing bevordert. Slechts die verrichtingen, welke niet aan de per soonlijke krachten kunnen worden toe vertrouwd, omdat deze daarvoor niet -of nog niet toereikend zijn, of omdat daar door het algemeen belang zou worden bedreigd, neme de overheid zelve ter hand. 4. Voor het in stand houden der ge meenschap is noodig de handhaving van de fundamenten, waarop zij steunt, zijn de voor Nederland de onafhankelijkheid ten opzichte van buitenlandsche mach ten en de aloude band met het Huis van Oranje, de zedelijke normen die voort vloeien uit het christelijke karakter der Europeesche samenleving en een krach tig gezag ter bewaring van orde en re gel, zonder welke de gemeenschap tot ontbinding zoude geraken. Ook" voor de ontploiing van de persoonlijke krachten is die handhaving een voorwaarde. Want is een volksbestaan onder vreemde over- heersching vanzelf onvrij, afwezigheid van vreemd gezeg vormt op zichzelf nog evenmin vrijheid. Vrijheid is eerst aan wezig, wanneer de zelfstandige kracht des volks tot de vorming van recht, van de onderscheidene instellingen der sa menleving en van een staatsinrichting en staatsgezag heeft geleid Zonder hand having van het gezag is de bevordering van het algemeen welzijn van het volk het hoogste doel van den staat niet niet mogelijk en dreigt vrijheid om te slaan in eenzijdige behartiging van par ticuliere belangen. De liberale staatspar- ta „De Vrijheidsbond" verzet zich dan ook op grond van haar beginsel met kracht tegen eiken aanslag op en elke poging tot verzwakking van het gezag, een krachtig gezag is slechts mogelijk, indien het geschraagd wordt door het vertrouwen van het volk, het vertrou wen dat het gezag wordt uitgeoefend binnen de grenzen van wet en recht, dat geen persoonlijk- of groepsbelang, maar uitsluitend het algemeen belang het richtsnoer vormt en dat de kracht van het gezag niet tot verstarring, maar tot vernieuwing en vooruitgang zal lei den. Derhalve is naast een krachtige re geering noodig een tegenwicht in den vorm van een aan de wetgeving mede werkend en de bestuurshandelingen controleerend parlement met eigen ver antwoordelijkheid, gekozen met mede werking van zooveel mogelijk de gehee- le bevolking van rijperen leeftijd, vol gens een stelsel dat vejrslapping van verantwoordelijkheid voorkomt. Zoo moet ook iedere opbouwende gedachte de gelegenheid hebben zich te uiten en invloed te verkrijgen op wetgeving en bestuur. Ook op dien grond wenscht de liberaal onverzwakte handhaving van De poort van het verdriet is zóó wijd, dat wij nooit zien hoe anderen er tegelijk met ons doorgaan. Annie Holdsworth. de vrijheid van meeningsuiting, behou dens ieders verantwoordelijkheid voor de wet. 5. Voor hel) instandhouden van de gemeenschap i$ verder noodig bescher ming en bevordering van de volksge zondheid, de volksontwikkeling, de volkskracht. De overheidszorg voor eco nomisch zwakkeren vindt daarin haar beweegreden en tevens haar begrenzing. Zelfstandigheid, verantwoordelijkheid en burgerzin houden de volkskracht in stand, afhankelijkheid, onverschilligheid en beharuging van groepsbelangen doen haar verslappen. Daarom dient de so ciale en economische politiek steeds de zelfstandigheid, de verantwoordelijk heid en den burgerzin van alle leden der samenleving aan te wakkeren, de ont plooiing der persoonlijke krachten wordt daardoor tevens bevorderd. 6. Daarom moet iedereen zooveel mo gelijk worden opgevoed tot het hoogste zedelijke, verstandelijke en cultureele peil, dat hij kan bereiken. Wie hooger grijpt dan zijn geestvermogens toelaten maakt zich zelf ongelukkig en kan ge vaarlijk worden voor de samenleving. Wie niet het hoogste peil van ontwik keling bereikt, dat in zijn macht ligt en wie den geestelijken wasdom van anderen belemmert of vertraagt, ont houdt der gemeenschap een waarde en berokkeni haar dus verlies. 7. Voor de ontwikkeling tot persoon lijkheid en voor de vorming van geest en karakter bevatten het godsdienstige en ethische leven onvervangbare waar den. Dit ten volle erkennende komt de liberale staatspartij ook op dit gebied voor eerbiediging der persoonlijke vrijheid op. Zij wil nooit een bepaalde leerstelling opdringen en keert zich dus tegen alle dwangziek clericalisme en tegen ieder stelsel, dat het gebouw van den staat op ke'rkeiijk-dogmatisclhen grondslag meent te kunnen optrekken. 8. Voor de ontplooiing van de per soonlijke krachten op economisch ge bied is noodig een sfeer van vertrou wen in het maatschappelijk verkeer tus- schen overheid en onderdanen. Klasse tegenstelling overheersching en be moeizieke bureaucratie belemmeren dit vertrouwen. De liberaal verwerpt daar om groepsvoorrechting en overmatig overheidsingrijpen. Dit sluit echter geenszins uit de bemoeiing van de overheid met het economisch leven. De overheid beperke zich echter tot de be vordering van de ontwikkeling der per soonlijke krachten en tot de inperking ervan, indien zij inbreuk zouden maken op de vrijheid van anderen of het alge meen belang der samenleving zouden bedreigen, en tot bijstand bij geleidelijke aanpassing aan veranderde omstandig heden. Zij trachte niet de krachten in vooraf bepaalde banen te leiden, noch ook den ontwikkelingsgang te vertragen en te belemmeren door telkenmale in het groeiproces in te grijpen. Zij bevor- dere een vrij ruilverkeer, gebaseerd op eigen verantwoordelijkheid van hande lende individuen, en zij scheppe op de gebieden van monetaire, economische, financieele en sociale politiek en van de geheele rechtsorde zooveel mogelijk de voorwaarden, die hervatting van een vrij ruilverkeer mogelijk maken. 9. Alle Nederlanders, die de geeste lijke en maatschappelijke vrijheid onder een krachtig gezag als middel ter ver meerdering van den bloei der gemeen schap en derhalve als beginsel van het staatsbeleid en van de staatsinrichting erkennen, moeten thans, onverschillig welke de bron zij, waaruit zij de elemen ten hunner geestelijke, zejdelijke of godsdienstige wereld- en levensbeschou wing putten, de gelederen sluiten, om den liberalen grondslag van ons volks leven te handhaven en te ontwikkelen. De Liberale Staatspartij „De Vrijheids bond" roept op dezen grondslag alle Nederlanders tot samenwerking op. Zondag vond de vaststelling van een nieuw urgentie-program plaats. Dat ho pen wij morgen te publiceeren. Ook voor U is op volmaakt soliede wijze PIT FLINKE BIJVERDIENSTE -m te behalen door den verkoop van ons succesrijk artikel. Br. No. 78, „Die Ha- ghe", Plein 11, Den Haag. (Ingez. Med.) Speciale gelukstelegrammen voor het Koninklijk Huis, De gelegenheid tot verzending van spec'ale gelukstelegrammen, in verband met het a.s, huwelijk van de Prinses, zal reeds op 2 Januari a.s. worden open gesteld. Deze telegrammen kan men dus aanbieden van 2 tot en met 6 Januari, terwijl de aflevering uitsluitend op 7 Januari plaats vindt. Indien de afzenders van deze tele grammen ^ien cent' extra betalen, ont vangen zij na 7 Januari een afschrift van het telegram op hetzelfde speciale for mulier dat gebruikt wordt' voor de afle vering aan het Koninklijk Huis. Aanbieding van een zeekijker aan Prins Bernhard. Zaterdag j.l. heeft de commandant der marine te Willemsoord, vice-admiraal T. L. Kruijs, vergezeld van zijn adjudant luit. ter zee le klasse I. N. Reijnierse, ten paleize Noordeinde namens de Konink lijke marine een zeekijker met inscriptie aangeboden aan Prins Bernhard ter ge legenheid van zijn intreding in het offi cierskorps der marine. DE UITWIJZING DER VIER DUITSCHERS. Zijl mogen terugkeeren. De regeeringspersdienst meldt: De intrekking door de Duitsche regee ring van de harerzijds genomen maatre gelen tot uitwijzing v,an een viertal Ne derlanders uit Du'fschland heeft voor de Nederlandsche regeering haar bezwaar doen vervallen om te voldoen aan het verzoek der Duitsche regeering om haar besluit lot uitwijzing van een v'ertal hier gevestigde Duitsche onderdanen aan een nader onderzoek te onderwer pen. Dit onderzoek heeft bevest'gd, daf, op grond van de gegevens, waarover de regeering beschikte, toen zij haar be sluit nam, de uitwijzing volkomen gemo liveerd was. De ten behoeve van het onderzoek vanwege de Du tsche regeering ver schafte nadere toelichtingen hebben met betrekking tot één, zij het een belang rijk punt, op de tegen evenbedoelde Duitschers gerezen bezwaren 'n ander licht doen vallen, waardoor twijfel kan rijzen aangaande de juistheid eener ver dere bestendiging van den genomen maatregel. Bezield van den wensch om deze aan- gelegenheid ook verder in het belang van de Nederlandsch-Duitsche betrek kingen in vriendschappelijken zin tot oploss ng te brengen, heeft de Neder landsche regeering gemeend, den twijfel ten gunste van de betrokkenen te moe ten doen komen. Zij heeft zich dan ook bereid ver klaard aan haar terzake genomen be sluit geen verdere uitvoering te geven, zoodat geen bezwaar zal worden ge maakt tegen eventueelen terugkeer van drie van de v:er Duitschers, die Neder land reeds hadden verlaten, en evenmin tegen een verder verblijf hiertelande van den vierden uitgewezen Duitscher, die tengevolge van ziekte ons land nog niet had verlaten. Hoogaars uit Yerseke in het Zijpe gezonken. Zaterdagavond omstreeks half zeven is de hoogaars Ye. 12, een motormossel- boot van de Gebr. Van IJzendijke, bij den terugtocht uit de Grevelingen, waar men mosselen had gevischt, in het Zijpe, nabij de peilschaal te Bruinisse, op een ducÖalf gevaren. Het schip zonk onmid dellijk, de drie opvarenden konden zich zwemmende redden. Zij zijn te Bruinis se op den wal geklommen en zijn daar van droge kleeren voorzien. Zaterdagnacht heeft men het schip dat eenige meters uit den wal lag vast ge zet en Zondagvoormiddag bij laag water heeft de Yerseke II de mosselen over genomen. Het bergingsi/aartuig „Zee hond" van v. d. Taks bergingsmaat schappij heeft daarop tevergeefs ge tracht het vaartuig leeg te pompen. Het motorvaartuig Bru 87 van de Gebroe ders Jumelet heeft vervolgens het vaar tuig nog hooper op den wal gezet. Men zou vandaag bij laag water probeeren ZIJ, DIE ZICH MET INGANG VAN 1 JANUARI A.S. OP ONS BLAD ABONNEEREN, ONTVAN GEN DE TOT DIEN DATUM VERSCHIJNENDE NUMMERS Verwachting tol morgenavond; Matige Z, tol Z.W. wind, nevelig tot zwaar bewolkt, weinig oi geen neerslag, weinig verandering in temperatuur. <9 a a Ma. 21 Dec. Zon op: 8 h 10; onder: 15 h 47. Licht op: 16 h 47. Maan op: 11 h 29. E.K. 21 Dec. Hoog- ea Ma. Di. Wo. Hoog- 21 22 23 en 8.31 9.34 Ma. 21 Di. 22 Wo. 23 Westkapelle is 23 min. vroeger; (S -=■ springtij.) Laagwater December. Hoogwater. 5.54 18.36 6.52 19.38 7.58 20.48 Laagwater te December, Hoogwater. 7.39 20.11 21.09 22.20 28 min Veere te Vlissingen: Laagwater, 12.35 0.45 13.35 1.55 14.43 Wemeldingss Laagwater. 0.56 13.32 1.53 14.30 3.03 15.39 en Domburg 38 min. later Ook als Kerstgeschenk in reeds bekende speciale verpakking; ZEEUWSCH PROFETENBROOD. Het echte. M. P E T E R S E, Patissier, Lange Delft, Middelburg, (Ingez. Med.) een noodbekisting aan te brengen, om dan net vaartuig naar de werg te slee pen. Het elders in dit blad opgenomen gedicht van den heer H. den Engelsman te Middelburg is, naar de dichter ons mededeelt, getoonzet door de heeren Jonan n. L'aro en A. Bosdijk aldaar; a.s. 4 Januari wordt het uitgevoerd met de huwelijkscantate en 3 Januari wordt het ook gezongen door mej. Riek Caro, te Winterswijk. Te vroeg aan het werk. Zaterdagnacht te 2 uur heeft de poli tie proces-verbaal opgemaakt tegen den bakker J. S., die zich aan overtreding der arbeidswet schuldig maakte. Opgepast. Zaterdagavond toen degenen, die in de Abdij de serenade hadden bijgewoond, het plein verlieten, kwam een vreemde dame te struikelen over den drempel on der de S.P.Q.M.-poort. Een andere, die haar wilde helpen, viel ook en brak daarbij haar pols. Door het licht van de verlichting bij de woning van den Commissaris der Ko ningin krijgt men aan de poort juist min der goede verlichting en daarom zij men voorzichtig en waarschuwen ook ande ren, die ter plaatse minder goed bekend zijn. ARNEMUIDEN. In de mosselkokerij van de N.V. P. Vlaming en Zn. heeft een ongeluk plaats gehad. De 44 jarige Van B, had het ongeluk bij het verrichien van zijn werk aan den ketel waarin de mosselen gekookt worden, uit te glij den waardoor hij met zijn linkerbeen in het bijna kokende water terechtkwam. Direct werd hij naar den plaatselijken geneesheer dr. P. de Haas gebracht die opname in het Gasthuis te Middelburg noodzakelijk achtte. O. EN W. SOUBURG. Vrijdag en Za terdagavond gaf het Chr. fanfarekorps „Vlijt en Volhard'ng", dir. de heer J. van Soelen, alhier, beide keeren voor een bezette zaal van 't gebouw Rehoboth, 'n geslaagde muziekuitvoering. Het eerste gedeelte van het programma, bestaandë hoofdzakelijk uit Kerstnummers, s elde aan het korps zware eischen. De muziek werd door de aanwezigen zeer op prijs gesteld. Een samenspraak „Het rare kosthuis",

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 1