p.YT KRONIEK van den DAG. BINNENLAND. HONIG's VERPAKTE VERMICELLI - Bijzonder goed van kwaliteit. STATER-GENERAAL. DERDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN ZATERDAG 19 DECEMBER 1936. No. 300. Kolonisatiemogelijkheden op Nieuw-Guinea Verbetering der stemming ter beurze. AARDENBURG. SI De financieele zorgen der Fransche Regeering. De Fransche regeering is tot dusverre niet erg gelukkig geweest met haar po gingen, om de hand te leggen op een zoo groot mogelijk gedeelte van het kapiiaal, dat in de periode van monetaire onrust naar het buitenland was gebracht, of wel binnenslands in den vorm van gouc was opgepot. In plaats van het beoogde doel te bereiken, hebben verschillende der van hoogerhand genomen maatrege len het kapitaal juist ervan afgeschrikt, uit zijn schuilhoeken te voorschijn te ko men, Het vaststellen van hooge geldboeten bij niet-inievering van goud had alleen dan het verwachte effect kunnen sor- teeren, indien de Bank van Frankrijk zich bereid had verklaard, het bij haar in te leveren goud te betalen op basis van de nieuwe pariteit. Nu zij er mede meende te kunnen volstaan, den ouden prijs in papierfranken te betalen, werd 't gele metaal veelal eenvoudig niet bij de Bank van Frankrijk ingeleverd. Voor een groot deel werd het langs sluikwe gen naar het buitenland gebracht. Zoo berekent men, dat alleen al in Zwitser land sedert de devaluatie voor meer dan 100 millioen is aangeboden en in Zwit- sersche franken omgezet. De Fransche regeering heeft weliswaar bij de banken een onderzoek laten instellen naar de goud- en deviezentransacties der cliën- tèle, maar ook dit kon slechts een be trekkelijk poover resultaat opleveren omdat degenen, die het er om begonnen was, hun bezit „veilig' te stellen", van te voren reeds de noodige maatregelen had den genomen. Het onderzoek, dat veelal als een schending van het bankgeheim werd be schouwd, heeft ook al weer de omge keerde uitwerking gehad, dat particu lieren, in plaats van hun beschikbare middelen aan de banken toe te vertrou wen, deze naar het buitenland hebben gebracht of bankbiljetten hebben opge pot, met het gevolg, dat nog steeds min der geld aanwezig komt voor crediet- verleening aan het bedrijfsleven en den staat. En toch hebben deze beide zoo'n groote behoefte aan nieuwe ere dieten. Het bedrijfsleven heeft veel grooter bedrijfskapitalen noodig, zoo wel in verband met de loonsverhoogin- gen als weg'ens de prijsstijging van de meeste artikelen. En wat de regeering betreft: de schatkist kan nog wel, op grond van de groote mogelijkheden, die zij zich door de Bank van Frankrijk heeft laten openen, over een aanzienlijk bedrag beschikken, maar zij moet er op bedacht zijn, zich opnieuw middelen te verschaffen voor dekking van het aan zienlijke begrootingstekort. De gister door de Kamer aangenomen begrooting voor 1937 geeft voor den gewonen dienst een tekort te zien van 4 milliard fran ken; voor den gewonen en buitengewo nen dienst tezamen bedraagt het deficit echter 22 milliard, waarbij valt op te merken, dat veel posten, die eigenlijk op de g'ewone begrooting thuis hoorden, naar den buitengewonen dienst zijn overgebracht. De Fransche regeering heeft nu een nieuwe poging ondernomen, om degenen, die nog goud bezitten, tot inlevering daarvan te bewegen. Door nl. een „lee ning voor de nationale verdediging" uit te schrijven. Daarin is dan tevens ver werkt een soort van schadeloosstelling voor hen, die in Juli inschreven op de uitgifte der zg. „bons-Auriol". Bij de uit gifte dezer leening toch verklaarde de regeering nadrukkelijk, dat er g'een de valuatie plaats zou vinden, doch twee maanden later raakte de frank toch van het goud af. En dus voelden de bezit ters der „bons-Auriol" zich gedupeerd en raakten zij erg ontstemd De nieuwe leening nu wil hen schadeloos stellen en hun ontstemming daarmede wegnemen. door H. F. TILLEMA. I). - Ten vervolge op de beschouwingen welke in de voorafgaande nummers van dit blad, en meer in algemeenen zin, wijdde aan het vraagstuk der kolonisa tie van Europeanen (en Indo-Europea nen) op het tot Nederlandsch Oost-In- dië behoorende Nieuw Guinea, zal ik in hetgeen hier volgt mijn meening terzake gaarne weergeven. Ons land is ook begon met daarop te wijzen heel dicht bevolkt, terwijl die dichtheid jaarlijks met 100,000 zielen toeneemt. De Zuiderzee wordt voor een groot deel droog gelegd. Op het droog gelegde deel zullen eenige honderdduizenden hun brood kunnen verdienen, maar de bevolkingsdichtheid blijft. Ze zal, wanneer de plannen tot drooglegging voltooid zijn, wat ettelijke jaren vraagt, zelfs weer zijn toegeno men! Ons land zucht onder de vreese- lijke werkloosheid. Tal van werkloozen snakken naar arbeid, maar er is geen werk! Nu niet en in de nabije toekomst niet, want kunnen welvaartspolitiek, be Financieel economise b weekoverzicht. Uitbreiding van de rubberpro ductie in 1937 Voordeelen voor de- Ned, Indische rubber- mijen. Een tijd lang heeft het besef ,dat men bij de hausse op de New Yorksche beurs en de groote bedrijvigheid op econo misch gebied voor een goed deel te doen heeft met de uitwerking van inflati- onistische krachten, die de kern van een ineenstorting in zich dragen, tot een zekere mate van terughouding geleid bij het aangaan van nieuwe beurstrans acties. Deze week was de stemming te New Yokk iechter we/r aanmerkelijk beter, dank zij de gunstige stemming op de productenmarkten, waar tal van ar tikelen nieuwe recordprijzen voor dit jaar hebben bereikt. Een verdere uit breiding der werkzaamheden in de staalindustrie, die thans tot ca. 80 van haar capaciteit werkt, leidde tot een herleving van de vraag naar staal- waarden terwijl een prijsverhooging van koper ook de andere metaalwaarden in het middelpunt der belangstelling bracht. Op de Amsterdamsche beurs, waar een aantal van de belangrijke Ameri- kaansche staal- en koperwaarden offi ciéél worden verhandeld (U. S. Steel, Bethlehem Steel, Anaconda Copper, Kennecott Copper, American Smelting Refining e.a.) vond deze beweging weerklank. Zij oefende ook een gunsti- gen invloed uit op de algemeene stem ming ter beurze. De nadering van de jaarswisseling had weliswaar tot ge volg, dat de handel binnen betrekkelijk beperkte grenzen bleef, maar er ging toch wat meer om dan in de laatste weken het geval was geweest. Het 'leeuwendeel der belangstelling concentreerde zich 1 wat de locale af- deelingen betreft op rubberwaarden, in verband met het eenigszins sensati- oneele besluit, dat de Internationale Rubber Commissie in haar jongste ver gadering heeft genomen met betrekking tot den omvang der restrictie in de eerste helft van 1937. Terwijl men in Londensche rubberkringen reeds van te voren rekening er mede hield, dat hei percentage van den uitvoer reeds voor het eerstvolgende kwartaal zou worden verhoogd, helde men hier te lande meer over tot de meening, dat de verhooging eerst in het tweede kwartaal zou in gaan, in verband met technische moei lijkheden ten aanzien van de verstrek king der licenties. In werkelijkheid heeft het Comité thans "besloten, om het uitvoerpercentage, dat voor de tweede helft van 1936 65 bedroeg, voor het eerste kwartaal van 1937 te verhoogen tot 75 en voor het tweede kwartaal tot 80 Men moet wel aan nemen, dat het Rubber-Comité het be sluit tot een dergelijke drastische ver mindering der restrictie niet lichtvaar dig heeft genomen, maar dat het over statistieken en gegevens beschikt, wei- Het is natuurlijk denkbaar, dat dit lukt. Het is echter nog beter denkbaar, dat het niet lukt. De bezitters der „bons- Auriol" zullen nauurlijk van de geboden gelegenheid profiteeren. Maar daar heeft de regeering niet veel aan. Ze moet nieuw geld hebben. Het vertrou. wen in haar financieele politiek is niet groot genoeg, om haar dat te verschaf fen, Hoeveel directe ontstemming er dan ook mag worden weggenomen. ke een uitbreiding van de productie wettigen. Blijkbaar houdt het Comité rekening met een verdere toeneming van het rubberverbruik in de eerste helft van 1937 met 5 alleen in dit geval immers zal de vraag in evenwicht zijn met het aanzienlijk vergroote aan bod; zoo niet, dan zal men een stijging der voorraden te zien krijgen, met een dienovereenkomstige daling van den rubberprijs. In rubberkringen verwacht men in- tusschen- niet, dat de voorraden reeds in de eerste drie maanden van dit jaar zullen toenemen; in de eerste plaats is het rubberverbruik in de eerste vier maanden van het jaar meestal het grootst en voorts betwijfelt men, of het de rubberondernemingen wel mogelijk zal zijn, om in de paar weken voordat de verhooging ingaat hun werkkrach ten zóó te organiseeren, dat de produc tie reeds gebracht zal kunnen worden op 75 van de standaard-quota, die op zich zelf toch al belangrijk hooger zijn dan die van 1936. Wel bestaat de kans, dat de sterk opgeloopen prijzen een grooteren export zullen veroorza ken uit gebieden, die geen deel uitma ken van de restrictie-overeenkomst, terwijl ook het gebruik van geregene reerde rubber er wellicht door zal toe nemen. Deze laatstJe overweging, te zamen met de mogelijkheid, dat een sterke prijsstijging van rubber het ver bruik zou doen verminderen, is een der redenen, weshalve het Rubber Comité de voorkeur geeft aan een soepele restrictie-politiek met matige prijsver betering, in plaats van door een scher pe productie-beperking de noteeringen kunstmatig op te drijven. De door het Comité gevolgde politiek is ook in het welbegrepen belang van de ondernemingen. Een vergrooting der productie, die slechts een geringe stij ging der algemeene onkosten met zich brengt, maakt de productie-kosten per kg rubber beduidend lager, terwijl door de vergrooting van de hoeveelheid ge produceerde rubber de totale op brengst van den oogst eveneens stijgt. Het voordeel van een grootere produc tie zal des te belangrijker zijn, indien de verkoopprijs zich in stijgende rich ting mocht blijven bewegen. Ook op de tegenwoordige prijzen maken de Indi sche rubberondernemingen, zooals be kend is, reeds een flinke winst. Ver schillende hunner hebben deze winst voor den eerstkomenden tijd reeds vast gelegd, door het afsluiten van voorver- koopen uit oogst 1937; andere daaren tegen geven er de voorkeur aan, de verdere ontwikkeling der markt af te wachten, die ze tot nu toe inderdaad niet heeft teleurgesteld. Op de aankon diging van het restrictie-besluit is de rubbernoteering te Londen opnieuw ge stegen. Een ander artikel, welks prijsverioop ter beurze nog altijd sterk de aandacht trekt, is palmolie, in verband met de groote belangen, welke verschillende Indische cultuurondernemingen -w.o. Handelsver. „Amsterdam", Amsterdam- Rubber en Deli Mij. bij dit product hebben. De koersstijging van H.V.A.'s is voor een groot deel toe te schrijven aan de verdere prijsverhooging van palmolie, waarbij evenwel over het boofd wordt gezien, dat palmolie tot de artikelen behoort, die meestal lang vooruit, op latere levering wordt ver kocht. Zoo schijnt het wel vast te staan, dat het overgroote deel vaA oogst 1937 reeds eerder van de hand is gedaan tot aanmerkelijk lagere prijzen dan de thans geldende, al waren zij op zich zelf ook zeer bevredigend. Mocht de te genwoordige prijs zich handhaven, dan r Tr" Mo* 1 ml*" 21 r» ^flen h 'x en*<e/e Inn h CSfnber tot r ns'a"ds ch>tlngen 6 Januar. (Ingez. Med.) zullen de voorverkoopen uit oogst 1938 njatuurlijk wel tegen dfezen hoogen prijs kunnen geschieden, wat dan in de winst- en verliesrekening over 1938 tot uiting zal kunnen komen. De bslangsteling voc^ scheepvaart- aandeelen is weer toegenomen; hier door konden Ned. Scheepvaart Unie e.a. nog eenige koersstijging boeken, terwijl enkele minder courante aandeelen van Mijen uit de „wilde vaart" met spron gen omhoog liepen, op berichten om trent een verdere uitbreiding der be drijvigheid op veïschillende trajecten, gepaard gaande met een krachtige stij ging der vrachtprijzen. Vooral op de La Plata en de Australische vrachtenmarkt heerscht een groote bedrijvigheid in verband met de oogstv^rschepingen. De toenemende vraag naar scheeps- ruimte weerspiegelt zich reeds in een krachtige opleving in den scheepsbouw, waarvan ons land zijn deel schijnt te zullen krijgen. Reeds zijn een aantal be langrijke orders voor den bouw van nieuwe schepen bij verschillende Ne- derlandsche scheepswerven geplaatst, waartoé de verbetering der concurren- tie-verhoudingen na de depreciatie van den gulden het hare heeft bijgedragen. De Ned. Scheepsbouw Mij. ontving in de afgeloopen week twee belangrijke orders, één voor Noorsche en één zelfs voor Engelsche rekening. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop: Bethlehem Steel 541456%55% Anaconda Copper 38403439 Philips 273—28414—277%—283% Unilever 157%159% Kon. Petr. 403%—410—408% Amsterdam-Rubber 287 34303% Serbadjadi 149171 Deli Bat. Mij. 23534—241 Deli Mij. 307—304%— 312—310 H.V.A. 425—420—439—438. Javasche Cult. 16134168 Ned. Scheepv. Unie 943497% Abonnementen en Advertentiën voor dit blad worden aangenomen door den Agent J. BRUIJNOOGE, Langstraat. Dorpsstraat 175- teugeling van rationalisatie, verkorting van arbeidstijd, waarlijk uitkomst ge ven? De toekomst is voor ettelijke honderd duizenden mannen en vrouwen duister. Duister als de nacht in het tropische oerwoud! Niet alleen ons land, neen, heel de wereld vraagt om oplossing van dat vraagstuk, geweldig van omvang. Vroeger bood emigratie uitkomst. Maar alle landen heb ben hun grenzen gesloten: nergens wordt een werkzoekende toegelaten. In- tusschen blijft de bevolking van ons land jaarlijks met 100,000 toenemen. „Waar moet dat heen? Is er nergens uitkomst?" vragen velen zich af, „In de tropen ligt een groot gebied, zoo goed als onbe woond, een deel van Nederland. Het kan millioenen en millioenen menschen opnemen, tientallen millioenen zelfs en dan is het nog niet overbevolkt", roepen enkele goede vaderlanders uit. „Waar om, ja waarom toch", zoo vragen ze steeds nadrukkelijker, „leidt men den stroom van werkloozen niet naar dit land, naar Nieuw Guinea?" Ook op Java is die vraag gesteld, al eenige jaren geleden. Er zijn van dit eiland reeds enkele honderden werk loozen naar Nieuw Guinea getrokken. Ze vestigden zich dicht bij de kust. Ze verrichtten er pionierswerk. Als alle pionierswerk was dit moeilijk, uiterst zwaar zelfs! Hoe veel te meer geldt dï' laatste, waar het moest worden verricht door menschen die van jongsaf niet gewend waren aan den arbeid, die hun wachtte: zwaren handenarbeid in een tropisch klimaat, waarin ze een beroep moesten uitoefenen, waarvoor te niet waren opgeleid, dat hun geheel vreemd was. Is het te verwonderen, dat de re sultaten zeer matig waren bij werk, waarbij de opzet ondeugdelijk was en de goede leiding ontbrak? Is het nu juist, dat men die uiterst magere, ja vaak negatieve resultaten schu'ft op het land, op het klimaat,, op de pionfcrs zelf? is hei. billijk? Heeft men daartoe het recht? Hoe waren de resultaten bij de ont ginning van de drooggelegde Haarlem mermeer, nu lang geleden, waarbij ook elke Jpiding ontbrak? Daar stroomden menschen binnen, wien handenarbe'd heel.emaal niet vreemd was, en die ook gewend waren aan het klimaat. Hoe waren daar in het beg'n, vele jaren lang, de toestanden? Slecht! Ellendig! En d e streek lag midden in ons land, ge makkelijk bereikbaar, vlak bij centra als Amsterdam, Haarlem, Den Haag en niet, zoo als Nieuw Guinea, op verren afstand in een uithoèk der wereld. Geleerd door (Ingez. Med.) de droeve ervaringen, opgedaan met het in cultuur brengen der Haarlemmermeer, is men bij het ontginnen der droogge legde Wieringermeerpolder systematisch te werk gegaan. Er is leiding gegeven op elk gebied, voorlicftt'ng verstrekt door deskundigen, er is in ruime mate gebruik gemaakt van landbouw-weten- schap, het land is bevolkt door „boe- ren", door menschen, die hun vak ver staan, hun beroep kennen, het kunnen uitoefenen ook. Dat de resultaten tot dusver op Nieuw Guinea met kolonisatie opgedaan, niet gunstig zijn, is geen bewijs dat het niet beter kan zie de resultaten met het in kuituur brengen opgedaan der Wieringermeer Ik weet zeer goed, evengoed als wie ook dat de omstandigheden: klimaat, enz. in Nieuw Guinea niet kunnen worden ver geleken met die van Haarlemmermeé' of Wieringermeer, maar ik herhaal: de wijze waarop men op Nieuw Guinea is begonnen, was (ik zeg: w a s, wan' de zaak wordt op Java thans deugdelij ker aangepakt!) o n d e u g "3 e 1 ij in veel opzichten. Goed voorbereid moet het ech ter mogelijk zijn voor Neder- landsche boeren er een bestaan te vinden. Dit bestaan zal in het begin, voor de Gedenkboek aangeboden aan Prins Bernhard. Gistermiddag heeft Prins Bernhard ontvangen den heer W. G. de Bas, re dacteur en de heeren A. B. van Holkema en M E. H. Warendorf. uitgevers van 't gedenkboek Oranje-Nassau-Mecklen- burg-Lippe Biesterfeld, dat ter gelegen heid van Jiet a.s. huwelijk zal verschij nen. De Prins werd voor zichzelve en voor de Prinses exemplaren van het eerste stuk van dit gedenkboek aangeboden, welke hij onder dankzegging aanvaard de. Het afscheid van Prins Bernhard van de Ned. Handel Mij, Na van September af ten hoofdkantore van de Nederlandsche Handel Maat schappij te zijn voorgelicht over den economischen toestand van ons land en van Nederlandsch-Indië is Prins Bern hard, in verband met de op til zijnde dagen van ondertrouw en huwelijk, gis termorgen in een vergadering van de di rectie der maatschappij toegesproken door den president, mr. D. Crena de Iongh. Na deze toespraak heeft de Prins zijn dank betuigd voor hetgeen de Ned. Handel Mij. te zijnen aanzien heeft ge daan om in den kortst mogelijken tijd het gestelde doel te verwezenlijken. Na vervolgens met de directie de lunch te hebben gebruikt, heeft de Prins afscheid genomen van het personeel, dat zich daartoe in de koffiekamer had ver zameld. Als geschenk werd den Prins een van een fraaie houtsoort vervaar digde tabaksdoos met zilveren versie ring aang'eboden. DE NEDERLANDERS TE MADRID. Blijkens een op het ministerie van buitenlandsche zaken ontvangen tele gram van den tijdelijk zaakgelastigde te Madrid maakten alle Nederlanders al daar, het op 16 Dec. goed. BEGROOTING SOCIALE ZAKEN. Verkorting van de arbeidstijden gewenscht geacht. De Tweede Kamer heeft gistermiddag de behandeling van hoofdstuk XII fuep. van soc'ale zaken) der rijksbegrooting voor 1937 voortgezet. De heer De Visser (comm.) was van oordeel dat het den minister aan vaste lijn ontbreekt. Zijn beloften t.a.v. de vermindering der vaste lasten en het bevorderen der beschikbaarko- ming van goedkoope wonngen is de minister niet nagekomen. De minister doet niet genoeg voor inperking der werkloosheid. De minister van sociale zaken de heer Slingenberg, zeide dat de wis selende omstandigheden uiteraard van invloed zijn op spr.'s inzichten. Weifel- moedighe d mag hem echter niet wor den verweten. Bij afd. 2 (arbeid) bepleitte mevr. De Vries Bruins maatrege len voor verdere beperking van den ar beid van vrouwen en me sjes. De heer Bakker (c.h.) wees op de onvoldoende regeling van de arbeids tijden in verschillende beroepen. Spr. wilde betere toestanden t.a.v. land- bouwverlof. De heer Loerakker (r.k.) noemde den kinderarbe'd in den land bouw een nog altijd zwakke plek in onze sociale wetgeving. De heer Kuiper (r.k.) achtte verordenende bevoegdheid voor de be- drijfsraden onmisbaar. Spr. vest:gde de aandacht op de te lange werktijden in het café-restaurantbedrijf. Voorts pleit te spr, voor de 40-urige werkweek. Ook de heer K u p e r s (soc. dem.) drong aan op regeling der 40-urige werk week, mede om de werkloosheid tegen eerste generatie uiterst sober zijn! Het leven eischt energieke mannen en vrou wen, bestand tegen de eentonigheid van hun dagelijks bestaan, een eenvormig- he:d die er grooter is, veel grooter dan in de meest afgelegen streken van Ne derland het geval is. Vooral de eerste paar jaren. Ik herhaal: het leven zal er uiterst sober zijn! En anders dan in het vaderland, zoowel voor de Indische Nederlanders, als voor de menschen hier. Uit de wetenschap onafhankelijk te zijn, werk te hebben, het eigen dage- lijksch brood te verdienen, zal de pionier de kracht moeten pu!ten te volharden, door te zetten! Vrouwen zoowel als mannen! „Nieuw Guinea roept", is de ti'el van een boekje, waarin de bekende Indische veearts, dr. B, Vrijburg de Hollandsche werklooze plattelandsbevolking opwekt naar Nieuw 'Gu'nea te gaan. Dr. Vrij burg is een bekwaam man. iemand van groo'e ervaringen, van rrpen leeftijd, iemand, die in zijn hoedanighexl van gouvernementsveearts, een zeer ifroot deel van den uitgestrekden Tndoncsi- schen Archipel goed kent, en (hans zelf ..boer" is. Hij 's dus niet de eerste de beste. En wanneer nu zoo'n ernstig man meent, dat iets kan, welnu dan kan het! (Wordt vervolgd);

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 9