BUITENLAND. NECORUS KERSTPAKKETTEN KERK EN SCHOOL. BIOSCOPEN. Voor kleine iuinen. DE SPAANSCHE BURGEROORLOG. PERSKRONIEK. DUITSCHLAND. OOSTENRIJK. VER. STATEN. MIDDELBURG. GOES. Spr. verwerpt het verwijt, dat men zoo handelde om den middenstand tot zich te trekken. De kwestie der tactiekverandering kan men gerust aan een partij zelve overlaten ook aarr de S.D.A.P. De overbrugging van den spoorweg, ligt niet zoo zeer op den weg van den gemeente. De heer BOASSON besprak de kwestie van de subsidie aan de be waarscholen. Er is ter zake een ken tering ook bij het Rijk. Spr. kan dan ook wel voor het voorstel-Weijl stem men. De bezwaren aan het vastrecht tarief klevend, zullen nader onder de oogen worden gezien. Een motie-Jero- nimus, werd zij aangenomen zouden B. en W. zeer waarschijnlijk naast zich neerleggen. Uitvoering van de motie zou maken, dat één persoon onrechtmatig zou wor den getrolfen. Er is geen bezwaar, dat de feden van een commissie van bijstand mededeelin- gen doen aan de andere raadsleden, mits niet speciaal is gezegd, dat het iets is van vertrouwelijken aard. Het is een bijstaan in het beheer, en daarbij kunnen zeer vertrouwelijke zaken aan de orde komen. Inzake het Verificatiebureau zullen B. en W. zeker gaarne het nemen van meer steekproeven bevorderen. De VOORZITTER gaf nog eenige in lichtingen over de mogelijkheid van verdere conversie van leeningen. De heer JERONIMUS stelt een mo tie tegen het les geven door den hoofd boekhouder der gemeente. De VOORZITTER wilde de zaak nog eens bij B. en W. bespreken. De heer BOASSON zeide, dat er geen bijzondere redenen zijn. Er zijn nog an dere gevallen. De heer v. d. FELTZ wil dan advies over deze geheele materie. De heer ONDERDIJK zegt, dat als een ambtenaar grasduint op anders terrein, is dit niet goed. Dit is maar één geval en de gemeente en spr. begrijpt, dat men daarover meer wil weten. De heer HARTHOORN had hetzelfde idee als den heer Onderdijk zijn er an dere gevallen, dan moet alles op de helling. De VOORZITTER en de heer ON DERDIJK zullen de zaak nader over leggen. De heer BOASSON ziet de noodzaak daarvan niet in; het geval is volledig in B, en W. besproken. Mevr. WEIJL acht het niet verkeerd nog eens meer van te hooren. De heer MONDEEL ziet aan het ge heel een erg persoonlijke kant. Mevr. WEIJL wijst er nü o.a. op, dat het openbaar bewaarschoolonderwijs te Middelburg toch reeds verdwenen is, en het hier juist gaat om de subsidie aan bijzondere scholen, Spr. is gaarne bereid geen voorstel in te dienen, maar een motie daarvoor in de plaats wil stellen, om B. en W. uit te noodigen als nog op een hooger subsidie aan te dringen. Er volgden weer verschillende dis cussies over dit onderwerp waarbij de heer HEEMSKERK het idee naar vo ren bracht, dat de tijd zal komen dat de bewaarscholen zich moeten bedruipen, als vroeger het bijzonder onderwijs.. De heer DE HOLLANDER weet niet zeker of de school-Bree het zoo aange naam zal vinden. De heer KöGELER ziet gevaar in de motie; want dan kan ook de kwestie van het verdwijnen van het maximum weer in gevaar brengen. De heer PORTHEINE verdedigde met klem de motie, die nu met alge- meene stemmen werd aangenomen. Bedrijfsbegrootingen. Over de gasfabriek werd niet gespro ken. Over de duinwaterleiding evenmin. Over het electriciteitsbedrijf ook niet. Hetzelfde geldt voor den Reinigings dienst en voor die van den vee- en vleeschkeuringsdienst, Artikèlsgewijze behandeling. Bij den post kermis zeide de heer HEEMSKERK dat rechts ten deele te gen is. De heer LAMBERMONT komt op te gen de motorfietsvtertooning, betreurt het niet komen van een stoomcarousel en bestrijdt de loterijtent op de Markt De heer v. d. FELTZ zeide, dat de Chr. Hist, tegen de kermis zijn, maar zij voelen niets voor een jaarlijksche de monstratie, die toch geen resultaat heeft. De heer HEEMSKERK deelde nu me de, dat de anti-rev. tegen de posten schoolvoeding en -kleeding zijn. Ter sprake kwam nog het Sportter. rein. De VOORZITTER zeide, dat het de bedoeling is, dat in de commissieverga dering gemaakte bezwaren aan de com missie over het sportterrein zullen ter kennis worden gebracht. Nu kon spr. reeds mededeelen, dat in 1935 Ged. Staten aandrongen op bezui niging bij het sportterrein. Naar aan leiding daarvan hebben B. en W. in Goes inlichtingen ingewonnen, die ech ter niet veel verder brachten, toen is rapport gevraagd aan den directeur van het sportstadion te Rotterdam. Deze laatste heeft gerapporteerd dat de wij ze van exploitatie hier goed is. Toch drongen Ged. Staten op 1000 bezui niging aan, ook nu in 1936. Beter onderhoud zal zeker ook meer kosten; maar voor alles moet de sport- commissie dit alles beoordeelen en be antwoorden en de raadsleden kennis kunnen nemen van alle stukken er over, w.o. die van dë commissie. Spr. zou daarom de discussie er over willen uit stellen. De heer OjNDERDIJK deelde mede, dat de commissie den terreinopzichter een ernstige vermanning heeft gegeven en hem gezegd, dat zij tot ontslag zullen ov'ergaan met een opzeggingstermijn van 3 maanden, als hij niet aan de bestaan de voorschriften voldoet. De heer LAMBERMONT zal een af wachtende houding aannemen. De heer v. d. FELTZ wil ook wach ten. De heer PORTHEINE wijst er op, dat behalve de vermakelijkheidsbelasting op de begrooting 1937 het sportterrein 500 meer ontvangsten dan uitgaven heeft. De post onvoorzien ad f 9000, acht de heer PORTHEINn. feitelijk te laag cm voor de begrooting te stemmen. De VOORZITTER beaamt, dat het laag is, maar men kan niet meer er op krijgen. De heer PORTHEINE zal dan onder protest voor stemmen. Hierna wordt de begrooting vastge steld. De heer HEEMSKERK bracht dank van den Raad aan den voorzitter voor de leiding en aan B. en W, in zijn geheel voor de wijze waarop zij hun taak vervullen. De VOORZITTER vroeg nog toestem ming van den Raad om heden een te legram van gelukwensch aan het bruidspaar te zenden, welke de Raad met applaus verstrekte. Te kwart over 12 sloot de voorzitter de vergadering. (Nederl. Comité tot steun der Christenen 'n Rusland) vraagt Uw bijdrage voor de verzending van aan Uw noodlijdende medegeloovigen in Rusland. Commissie van Advies en Toezicht, de H.H. mr. B. de Gaay Fortman, rechler te Amsterdam; mr, G. P. Haspels, bur gemeester van N'euwer-Amstel en D, G. J. baron van Heemstra, commissionnair in effecten te Ams'erdam. Adres voor toezending van giften: G. Streithorst, Penningmeester Neco- rus, Giro 247372, Weesp. (Ingez. Med.) Herkozen tot notabelen bij de Ned. Herv. kerk te Waterland kerkje de heeren W. H, N. Tellier en J. Risseeuw. Geslaagd te Den Haag voor het examen wiskunde l.o. de heer J. H. Lig- teringen te Vlissingen. Een openhartige rede van minister Eden. Gistermiddag heeft de Engelsche mi nister van buitenlandsche zaken, Eden, in het Lagerhuis een rede gehouden over den toestand in Spanje. „Wij zijn van oordeel, aldus spr., dat, het de plicht is van alle naties, buiten den strijd in Spanje te blijven en het Spaansche volk te veroorloven zijn reeds voldoende tragische moeilijkheden op eigen wijze te regelen. Wanneer sommi gen denken, dat we de niet-inmenging steunen uit sympathie voor de eene of de andere zijde, vergissen zij zich. Ik wil openhartig zijn, de niet-inmenging heeft niet aan onze verwachtingen beant woord/maar is het dan een voldoende reden om haar op te zeggen? Ik geloof, dat een opzegging de oorlogsgevaren dichter bij zou brengen voor Europa. Ik geloof, dat de niet-inmenging, on danks de flagrante schendingen, over het geheel de gevaren voor een Europee- schen oorlog heeft verminderd. Ik zou niet zeggen,-dat de Fransche minister president, Blum, ongelijk had, toen hij als zijn meening te kennen gaf, dat in Augustus j.l. Europa op het punt stond in oorlog te geraken en dat de non-inter ventie Europa gered heeft. Men kan naar voren brengen, dat ondanks de non-in terventie wapenen geleverd zijn door Duitschland, Rusland en Italië. Wij weten dat, maar ik zou willen zeg gen, dat het niet-inmengingsaccoord de beteekenis van deze schendingen vermin derd heeft. Men zou kunnen denken, dat de Fransche regeering de oorlogsgeva ren heeft overdreven, maar ik zou wil len, dat men er aan dacht, dat het beter is de oorlogsgevaren te overdrijven dan ze onopgemerkt te laten voorbijgaan. De schending van de niet-inmengingspolitiek is niet te wijten aan zwakheid. Wij ge- looven dat een getrouwe uitvoering van een zoodanige politiek de beste metho de is voor onszelf en voor Europa en ook een plicht, die wij jegens Spanje op dit oogenblik op ons hebben rusten. Niettemin is de toestand diep onbevredi gend. Wij zoeken eenige middelen om het niet-inmengingsaccoord te verbete ren, en uiteraard zou de beste methode om dit tot stand te brengen de een of andere controle-methode zijn. Wanneer de voornaamste naties van Europa het non-interventie accoord werkelijk doeltreffend wilden maken, zou het een uiterst eenvoudig systeem zijn om te controleeren, maar wanneer zij dat niet willen, kan geen enkel con trole-systeem voldoende zijn". Voortgaande legde Eden er den na druk op, dat de Fransch-Engelsche re geeringen niet verwachten, bij haar eerste poging reeds als resultaat te krij- gen, dat de bemiddeling, hetzij in Spanje hetzij in Europa, gunstig wordt ontvan gen. Zij zijn echter voornemens deze zaak voort te zetten en misschien zul len haar pogingen tenslotte beloond worden. Na vervolgens lof te hebben toege zwaaid aan humanitaire werkzaamheden van de Britsche consulaire en diploma tieke ambtenaren in Spanje zeide Eden; politiek nationalising, afgestemd en af- dat een der meest vruchtbare resultaten gericht op hei steeds meer „veroveren daarvan verkregen is in hej noord-wes-i yan de politieke macht", tën van Spanje, waar tengevolge van een f Zij ontleent haar inspiraties daartoe reeks overeenkomsten aanzienlijk min- niet aan onze bewogen historie, aan de der bitterheid heerscht tusschen Burgos groote figuren, die daarin optraden, en en de Baskische regeering dan tusschen Burgos en de Spaansche regeering te Valencia. Op grond van 't in dezen verrichte werk zijn verscheidene honderden burgers reeds uitgewisseld en sr>r. hoopte, dat binnenkort nog weer 4000 personen op Britsche schepen zullen kunnen worden uitgewisseld. Er is aPe hoop, dat met geduld en vol harding de plaatselijke autoriteiten in andere deelen van Spanje zullen kunnen worden overtuigd, gebruik te maken van het Engelsche aanbod deze uitwisseling van gevangenen ten uitvoer te leggen, overal waar dat mogelijk is zonder re- kering te houden met de politieke sym- pathiën van de betrokkenen. „Wij hech ten aldus spr. een zeer groot belang aan dit werk, niet alleen omdat daardoor levens worden gered, maar op grond van het effect, dat het misschien zal hebben door de bitterheid van den strijd te verminderen en door de bemidde- lin^mogelijkheden te vergemakkelij ken". jlfjfj POLITIEK NATIONALISME. Zooals is meegedeeld, heeft de lé'ding van de VARA he' besluit genomen ook op nationale feestdagen een programma te verzorgen hetzij afzonderlijk, het zij in samenwerking met de andere al- gemeene omroepvereenigingen '"ndien de VARA daartoe door de zendfijdrege- ling is aangewezen; op die dagen zal het door de VARA verzorgde program ma met het uitzenden van het volks lied worden geopend en gesloten. De Avondpost (lib.) zegt zich bij 't lezen over dit besluit te hebben verheugd, doch de vreugde werd aanmerkelijk ge temperd door de toelichtende beschou wing, welke de bladen der Arbeiders pers er bij geven. „Immers om dit besluit te rechtvaar digen beroepen zij zich niet op ideëele motieven, aan onze nationale geschie denis en aan de historie en positie van onze dynastie ontleend. Neen, het be roep is van politieken aard en gaat te rug tot Karl Marx en Friedrich En gels. De arbeiders bezitten geen vader land zoo hebben deze theoretici van het Marxisme vastgesteld maar wan neer het proletariaat op den weg van de verovering der politieke macht, „zichzelf tot nationjae klasse verheft, zichzelf als natie constitueert", groeit het de natie binnen, wordt het nationaal Na de beschouwing van de roode ar beiderspers te hebben wjeergegeveir, vervolgt de Avondpost: „Misschien dat de socialistische bla den het niet van ons zullen begrijpen, imaar dezle toelichting en verklaring werkt op ons als een koud stortbad. De S.D.A.P. gaat dus blijkbaar niet over tot een ideëel, maar tot een zuiver aan onze roemrijke ^dynastie, maar wordt er toe gedreven door de leerstel lingen van Karl Marx en Friedrich En gels. En aldus zal er een groot verschil zijn wat oorsprong betreft tusschen so ciaal-democraten en anderen". STRENGERE BEVIEZENBEPALINGEN VOOR EET GRENSVERKEER, Met het oog op den deviezentoestand is het deviezenverkeer 'n*de grensstre ken bij verordening nog meer beperkt. De bewoners der grensstreken mogen zich voortaan nog slechts over de grens begeven met drie mark aan klein geld per dag. Tot dusverre was d,at be drag op tien mark ges eld. Een dev e- zen-paspoort is ingesteld. Met ingang van 1 Februari moeten de grensbewoners, die in het bu'tenland werken, twee derden van het tr,acte- menl in deviezen op de rijksbank de- poneeren, indien zij in bu'tenlandsch geld betaald worden. Buitenlanders, die in de grensstreek werken en in Du tsch geld betaald worden, kunnen hun mar ten slech s in buitenlandsche deviezen omwisselen tot een bedrag van 200 mark per maand in plaats van 300 mark zooals tot dusverre het geval was. De hertog van Windsor laat zich fotografeeren. Op het slot Enzesfeld bij Weenen heeft de hertog van Windsor gistermorgen 17 persfotografen ontvangen en hun toege staan een foto van hem te nemen. Hij hoopt, dat hij door deze concessie ein delijk ontslagen zal zijn van de Fransche Engelsche en Amerikaansche persfoto grafen, die sedert Maandag het slot be legeren en al zijn gangen bespieden. Vip dooden bij een brand. Tijdens een brand in een huis aan de 73ste straat te New York zijn vier men- schen in de vlammen omgekomen. Een vijfde kwam om het léven door uit een venster van de derde verdieping te springen. CITY Oranje Hein. De toevoeging in de aankondiging ,een Jordaan-film" deed ons met ge mengde gevoelens deze rolprent tege moet zien. Het kon haast niet anders of d:t onderwerp moest doodgefilmd zijn. En ziet, men is er in geslaagd een brok Jordaan-leven te verfilmen, waar men van de eerste tot de laatste meter van geniet. Echt, volksche humor, afgewisseld door tr,agiek, welke nooit overdreven wordt. De film behandelt de tragiek van een vrouw, Aint, wier man, Thijs, ondanks zijn goede voornemens telkens weer tot z'n borrel terugkeert, tot zij er ge noeg van heeft en zich laat scheiden „van tafel en bed", Daar tusschendoor loopt de tr,agiek van de dochter M'en- tje, die omgang heeft met een burger jongen, Herman. Door het gedrag van haar vader raakt dit uit. Het is een ver dienste van den regisseur dat hij h:erop niet te veel nadruk legt. Licht zou dit overdreven zijn. Slechts eventjes wordt dit jongemeisjesverdriet naar voren ge bracht. De film bereikt haar hoogtepunt bij de viering van de 40-jarige bru'loft van Mietje's grootouders, welke Thijs in z'n dronkenmansroes komt verstoren. Een ongeluk, dat zijn vrouw hietbij overkomt brengt hem tot de werkelijk heid terug. Door iedereen met den nek aangezien, tracht hij alles weer goed te maken. Hij is van zijn drankzucht gene zen en doet pogingen Mientje en Herman weer bij elkaar te brengen, hetgeen suc ces heeft. Ant herstelt en bij haar vertrek uit het ziekenhuis staat Thijs haar op te wachten, waarmede een bevredigend slot is verkregen. Herman Bouber, naar wiens tooneel- stuk deze film werd vervaardigd, Aaf Bouber en Johan Elsensphn dragen deze film met hun zoozeer op d't genre in gestelde spel. Ook de andere rollen zijn uitstekend bezet. Een Hollandsche film waarmede eer wordt ingelegd. De opschepper. Het valt niet mee gefantaseerde hel dendaden iri werkelijkheid te volvoeren. En hiervoor komt Buck Jones te staan. Naar aanleiding van zijn beweerde pres taties als cowboy-vliegenier en -racer wordt hij geëngaceerd voor een film, waarin hij zijn kunsten in race-auto en vliegmachine moet vertoonen. Hij slaa er zich doorheen. Daar is bij nu eenmaal Buck Jones voor. ELECTRO. De drie musketiers. De vermaarde roman van Dumas op het witte doek. (Het film-bijschrift maakt er een „novelle" van; wist de man die de Engelsche tekst vertaalde niet, dat Engelsche woord „novel" equivalent is met het Nederlandsche: roman? Wat voor lieden gebruikt men dan toch voor dit vertaalwerk). Er zullen weinigen zijn, die het boek niet gelezen hebben. En zij zullen d'Ar- tagnan en zijn drie drieste gezellen al licht in den fotografischen levenden lij ve willen zien. De hernieuwing der ken nismaking in dezen vorm valt wel mee. Het verhaal kan natuurlijk niet op den voet worden gevolgd. Het is een straffe samenvatting van de roman. Maar de groote en daverende gebeurtenissen komt men allemaal te zien. De stijl is die van de geheid roman- tinke historieele film. Tot dusver zagen we dien het best in „De roode pimper nel" aangewend. De onderhavige rol prent komt daar weliswaar niet aan toe, maar ze herinnert er in veel opzichten aan. Men raakt in spanning, al weet men precies, hoe het afloopt. Walter Abel speelt de rol van d'Ar- tagnan. Hij was er geknipt voor; beant woordde volkomen aan de figuur, die men zich bij het leven van de roman zoo ongeveer voor oogen stelt De ingebeelde zieke. De film voor de pauze heeft uit de verte iets te maken met de beroemde ge lijknamige satyre van Molière. Van dicht bij is er het verschil tusschen een fijn blijspel en een tamelijk ordinaire klucht, welke ook wat de intrigue betreft een eigen weg bewandelt. Hetgeen men niet anders dan waardeeren, en Molière de inspanning, om zich in zijn gi-af om te draaien, besparen kan. De ingebeelde zieke in de film valt zoo tenslotte nog wel koddig uit. GRAND THEATER. De noodlottige misdaad. Dit is de geschiedenis van een jongeman met een goed verstand, en veel energie, maar weinig liefde voor den arbeid en zijn medemensch. Een vechtpartij met zijn chef, die hem ont slagen heeft, loopt noodlottig af, en dan neemt hij de vlucht, ver van Detroit weg, en wordt hij een zwerver, zoe kend naar arbeid. Doch pas de kennis making met een niet alleen lieftallig maar ook verstandig meisje, roept zachtere gevoelens in hem wakker. En als hij dan in aanraking komt met de stoere arbeiders, die een machtige wa- terkeering bouwen, leert hij ook wat liefde tot den arbeids is. Hij onderscheidt zich door zijn handigheid, energie en moed, en al zal hij dan tenslotte, nadat hij zichzelf aangegeven heeft, zich voor het gerecht moeten verantwoorden, hij heeft veel geleerd en veel gewonnen. Hij heeft zich een plaats veroverd als 'n stoere werker, een gewaardeerd ka meraad en een goed echtgenoot. Een sterke film, met een treffende moraal, een belangwekkend verloop en uitstekend spel, zoowel van de hoofd personen als de talloozen die er een kleinere rol in spelen. De jonge filmar- tist Ross Alexander, die de hoofdro vervult, zien we een groote plaats op het witte doek veroveren! De speurder van Londen, We weten niet, welke film we hooger moeten aanslaan. Om den inhoud onge twijfeld de eerstbeschrevene, doch in haar genre van detective-film be schouwd is ook „De Speurder van Lom den" een knap werk. We wezen reeds meermalen op de buitengewone kwali teiten van Warner Oland als de detec tive Charlie Chan, en ook ditmaal toont hij zich weer op zijn best. De inhouc dezer geschiedenis zoowel als bet sug gestieve spel van Warner Oland boeien van begin tot einde, ook al gevoelen we dadelijk dat hij de moeilijke misdadige problemen, waar liij voor gesteld wordt wel zal weten'op te lossen. Klimplanten. Vooral voor het beplanten van kleine tuinen kan men goed gebruik maken van klimplanten. Allereerst planten we ze tegen de gevel, daar waar dit moge lijk is, om de muurvlakken te breken en te verlevendigen. Bekende veel ge bruikte klimplanten voor dit doel zijn: klimop of Hedera helix hibernica en zelfhechtende wilde wingerd of Parthe- nosissus tricuspidata. Van laatst ge noemde werden de bladeren in den herfst even voor het afvallen schitterend rood. Beide zijn in het bezit van hechtorganen waarmede ze zich aan den muur hech ten. Voor smalle muurvlakken, b.v. tus schen raamkozijnen zijn deze soorten wel wat te forsch van groei. Voor der gelijke plaatsen zijn o.a. geschikt klim rozen, Clematis Jackmanni en kamper foelie of Lonicera Peuclymenum. Laatstgenoemde groeit en bloeit ook nog zeer goed op beschaduwde plaatsen. Klimrozen tegen den muur worden opge leid aan snoeispijkers of anderszins en voor Clematis en kamperfoelie moeten draden of latten worden aangebracht waaraan de planten naar boven klim men. Een bijzondere klimplant met groote bladeren en trossen groote trompetvormige oranjeroode bloemen, is Campsis radicans. Deze klimplant hecht zich door dimdel van hechtwor- teltjes ook aan den muur vast, maar dient toch den eersten tijd te worden aangebonden. De plant verlangt 'n zon nige standplaats en moet daarom liefst wokden aangeplant langs een £uid- muur. Mooie rijkboeiende en hoog- groeiende klimplanten zijn: blauwe re gen of Wistaria sinensis, bloeit in Mei Juni met groote blauwe bloemtrossen, Clematis montana, bloeit in MeiJuni met groote witte stervormige bloemen en Polygonum Aubertie, een forsch groeiende klimplant die van Juli tot be gin October af zeer rijk bloeit met groo te trossen, kleine witte bloempjes. Ook voor deze soorten moeten draden wor den gespannen waarlangs de stengels naar boven klimmen. Deze hooggroeien- de klimplanten kan men ook zeer goed in oude boomen laten groeien. Ze kun nen dan een schilderachtig hoekje in den tuin vormen. Wanneer ze op den duur te sterk gaan groeien is snoeien noodig om te voorkomen, dat de boom er niet door te gronde gaat. Klimplan ten kunnen we verder aanplanten lang eens pergola of boog waarvoor vooral klimrozen en Clematissoorten goed te gebruiken zijn. Ook kunnen we niet te hooggroeiende klimplanten bij een ste- vigen stok of paal plaatsen. Voor een dergelijke wijze van planten zijn vooral klimrozen geschikt. Wanneer We bij eenzelfden paal tevens een Clematis Jackmanni planten hebben we een op volgenden bloei. A. G.

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 7