BEURS VAN AMSTERDAM. Witkam's Geschenkenhuis L £oes.str' BOES. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. Eerste noteering is vorige koers(en); daarachter oflicieeie noteering vac he den; - beteekent: geen noteering outvangen. Denemarken Oblig. 1926-5 99%99% Amsterdam 1934-4 100 Zeeuws Hyp. B-4 99% Cities Service Cy. P, 1958 5 5454 A Pref. Jurgens A 125%125 A Ned. Gis - en Spiritusf. 474%474. A De Schelde N.o. 51 C Am. Smelt Ref. 70%69% A Born. Sum, H.M. 180180% A Houth. Alberts 92 C Union Pac. Rr. 99%97% C Int. Nickel Cy. 46%47% Ned. 1000-4 100%—100% O. Indië 34 1000-4 100%—100% Engeland 1960-90 4 86%86 A Koloniale Bnk 69%69% A N.I. Hbk. 1000 138—138 C Ned. H. M. 1000 165%—166 A v. Berkels Pat. 5454% C Calvé-Delft 83—82% A Philips Gem. B. afg. 281%282-81 C Unilever 158%182%-59% C Am. Car Foundry 42%40%-41 C-Anaconda Cop. 38%38-%. C Bethlehem St. 56%55%-% C Kennec Copper 44%44%-44 C U. States St. C. 59—57%-58 C North Am. Cy. 23%22% A Kon. Petr. Mpij. 404%404%-06% C Contin. Oil Cy. 31%31%-% C Philips Petr. Comp. 35%35% C Shell Union O.C. 19%—19%-20 C Tide Water Ass. Oil 14%—15-14% A Ned. Scheepv. U. 98%98%-100 A H.V. Amsterdam 438436-38 A Java Cult. Mij. 171-173-74 A N.I. Suiker U. 143%143-44 A Deli Batavia 241%242 BEURSTHERMOMETER ZATERDAG. Schepen H.V.A. ■Obl.Markt- Suiker - Tabak - Markt - Rubber - Koninkl. - Wettig Amerika gcdeponeerdr- C Deli Mij. 1000 305%—304%-06 A Senembah 270272% C Baltimore Ohio 16%16% C Southern Pac. Cy. 30%30% A Southern Rlw. 1918% AAmst. Rubb. C. 297%294-99 A Deli-Bat. Rubb. 185—185%-86% A Hessa Rubber 196%197%-99 A Serbadjodi S.R. 470% 168-72 WISSELKOERSEN. li? Londen Berlijn Parijs Brussel New York Heden. 8,96% 73,47% 8.53 30,90 1,82% Gister. 8,97 73,50 8,53%) 30,91 1,82% vormde, kon nog niet worden medege deeld, doch naar vernomen werd zal dit ongeveer t 600 zijn. Een mooi succes het welk de plaatselijke afdeelmg van dé Vereeniging tot bestrijding der Tubercu lose zeer welkom zaï zijn. Onthoudt 2 dingen 1"1 .an Verlovingsringen Enorme sorteenug. Nieuwste kogeimoJellen. N) Scherp concurreerende prijzen in Graveeien gratis, zells de volle voor naam, da s veel aardiger dan alleen de voorletters. 2e Kerstdag geopend. (Ingez. Med.j Optreden Zwitsersche Wereldkam pioenen Gymnastiek. Vrijdagavond hield de Gymnastiekver- eenging „Volharding" te Goes een feest avond, waarin de Zwitsersche Wereld kampioenen gymnastiek van hun buiten gewone vaardigheid lieten blijken. Voor dit optreden bestond buitengewone be langstelling. Onder de aanwezigen merk ten we o.a. op den burgemees—r, vele afgevaardigden van zustervereenigingen uit geheel Zeeland en diverse autoritei ten op. Na het spelen van het Zwitser sche volkslied, dat door alle aanwezigen staande werd aangehoord, opende de voorzitter, de heer Kooij dezen bijzon deren avond op turngebied. Spr. sprak «r zijn groote vreugde over uit dat de belangstelling zoo groot was. Spr. memoreerde in 't kort wat er zoo al noodig is om te bereiken wat de aan wezige 7 keurturners presteeren. Daar na sprak hij de Zwitsersche turners in hun taal hartelijke woorden van welkom toe. Begonnen werd met een keurig nummer rythmische oefeningen door dames- en heerenleden van „Volharding" hetwelk evenals de overige verrichtingen door de Goesche gymnastiekleden op de juis te wijze en beheerscht werd ten too- neele gebracht. Speciaal g'enoot hierbij de Keijzer no. 5 der Nederl. Turnkam- pioenen natuurlijk aller aan dacht. Hoe keurig alles werd verricht, toch waren de Zwitsersche turners hèt succes van den avond. Het leek alsof de meest moeilijkste oefeningen zonder eenige inspanning ge schiedden: het was bij het acrobatische af. Het geheele lichaam werd keurig in bedwang gehouden; het was het aller beste op \gymnastiekgebiied. Na iefder nummer, vooral na de rekoefeningen brak een daverend applaus los. De oefeningen waren in één woord technisch af en men zou kunnen zeg gen dat deze menschen wel het aller hoogste op 't gebied van gymnastiek be- reiH hebben. Het was een lust te zien hoe be heerscht en technisch, prima verzorgd, alle oefeningen werden uitgevoerd. Alle verrichtingen was inderdaad kunst met een groote K., de vrije oefeningen het werk aan paard, brug en rek het was bijna acrobatisch, Het is een prachtige propaganda ge weest voor de gymnastiek, waarmede de vereeniging „Volharding" vele turn- ïiefhebbers aan haar zal hebben ver plicht. In een hartelijke toespraak nam de voorz. de heer Kooij, aangehoord door het talrijke publiek, daartoe van hun zitplaatsen opgestaan, afscheid van de keurturners en bood ieder als aanden ken een vaan met 't Goessche wapen aan. „The Rythm Accordeon Players", zorgde op uitstekende wijze voor het muzikale gedeelte. Na afloop was het bal en bleef men nog g'eruimen tijd gezellig bijeen. Jubileum „Help U Zeiven". Een opgewekte feestavond. De Goesche Bouwvereeniging „Help Uzelven" bestond dezer dagen zeventig jaar. Hoewel „Help Uzelven" rieeds vrij lang geen bouwvereeniging meer is in de eigenlijke beteekenis van het woord, leidt zij toch nog een bloeiend bestaan. Zoo telt de de vereeniging nog 225 leden en heeft zij 47 woningen in bezit. Om streeks 10 jaar geleden liet „Help Uzel ven" haar laatste woningen bouwen in de Julianastraat. Voorts werden nadien nog een vijftal woningen aangekocht. In deze woningen is het eigenlijke kapi taal der vereeniging belegd, en uit de opbrengst en de rente der vlottende gelden die op de spaarbank geplaatst worden krijgen de „spaarders" hun rente uitbetaald. Want „Help Uzelven" is geleidelijk in hoofdzaak een spaar- vereeniging geworden. De contributie bedraagt minimum 10 ct. en maximum 1.50 per week. Het bestuur is thans samengesteld uit de heeren M. F. v. d. Berge, voorz.;' A. Oele, 2e voorz.:; J. M. Bartelse, secr. G. S. Kuijper 2e secr.; W. Traas, penn.; A, J. Brusket, 2e peHn.; C. Kooman, en L. Korstanje, S. Schram en D. Brugge- man, commissarissen. „Help Uzelven" vierde haar eventig- jarig bestaan met een feestavond in de Prins van Oranje. Het meer officieele gedeelte bestond uit een openingsrede van den voorzitter, den heer Van den Berge. Na een woord van welkom weet spr. er op, dat „Help Uzelven" met trots op haar zeventigjarig verleden te rug kan zien. Toen spr. dertig jaar gele den lid van de vereeniging werd, telde zij ongeveer honderd leden en had 25 woningen, thans zijn er 225 leden en 47 woningen. Spr. memoreerde dan, dat se dert de herdenking van het 60-jarig be staan, de vereeniging drie bestuursleden moest missen, n.l. haar voorzitter P. Nonnekes, den tweeden voorz. P. den Boer en M. Rooze. Wij herdenken hun met eerbied, aldus spr. Na nog eenige mededeelingen gedaan te hebben besloot spr. met de hoop uit te spreken op een prettigen avond die allen zou bevredigen. Hierna voerde het Cabaretgezelschap Slier een programma op dat als non- stop-cabaret-variëté-re vue „T empo tempo" betiteld was. Als we mededee- len, dat Maup Biemans en Bettij Morel- li de humor voor hun rekening namen, Ad en Mary Timm zongen en acteerden, The Violets dansten, en er verder nog goede acrobatiek en een accordeon virtuoos was, terwijl de nummer tjes weer aantrekkelijk gearangeerd wa ren, dan zal men begrijpen, dat dit pro gramma insloeg. Het was dan ook een avond waarop bewonderende aandacht en lelie vroolijkheid elkaar afwisselden en die bij allen zeer in den smaak viel. Een opgewekt bal besloot het wel geslaagde feest. Concessie Autobusdienst. Naar we vernemen is aan den heer J. van Fraassen alhier concessie ver leend voor een dagelijkschen autobus dienst GoesHoedekenskerke v.v. Uitvoering Toonkunst. De afdeeling Goes van Toonkunst gaf gisteravond een uitvoering in de Prins van Oranje. Het programma werd door de vele aanwezigen met groote belang stelling gevolgd. In ons volgend nummer hopen we uitvoeriger op deze uitvoering terug te komen. GEMEENTEBEGROOTING 1937. Weer onder toezicht van hoo gerhand. Bij de gemeente-begrooting 1937 mer ken B. en W. o.a. op: „De begrooting, welke wij U voor het jaar 1937 aangeboden hebben, staat we derom in hei teeken van de cr sis, d. w. z. dat ook voor 1937 de gemeente is aangewezen op het ontvangen van een extr.a-bijdrage uit het Werkloos- heidssubsidiefonds en een extra-belas- tingbijdrage, hetgeen met z'ch meebrengt verscherpt toezicht van hoogerhand. Dat een en ander grootendeels het gevolg is van de aangebrachte wijziging in de financ'eele verhouding tusschen Rijk en gemeenten, waardoor de ge meente genoodzaakt is geworden om ongeveer 25 pet. van de haar toekomen de opbrengst van de voornaamste be lastingen ten behoeve van het Werk- Ioosheidssubsidiefonds af te staan, mo gen wij als U bekend veronderstellen. Evenzoo is hét U bekend, dat meer gemeld verscherpt toezicht heeft geleid tot het nemen van verschillende, van hoogerhand geëischte maatregelen, waardoor tenslotte het opmaken en vaststellen der begrooting nagenoeg ge heel een administrative handeling is geworden, m.a.w. dat de begrooting niet langer gelijk voorheen is te be schouwen als een plan voor het te voe ren beleid in het volgende jaar." Eenige bijzonderheden. Behalve de reeds in ons blad van gis teren vermelde voorstellen, houdt de begroofing nog in: een voorstel tot re stauratie van de burgemeesterskamer, kostende f 1200 te verdeelen over drie jaar; een voors'el tot aanschaffing van een electrisch toestel om het speelwerk van den toren gedurende den nacht au tomatisch uit te schakelen, kostende f 90; en een voorstel om het klokluiden electrisch te doen geschieden, hetgeen een bezuinig'ng zal beteekenen. De kós ten voor de centrale verwarming van het politiebureau worden begroot op f 1400. De begrooting sluit met f 280,016 w.o. een post onvoorz'en van f 7000. Standpunt financieele commissie. Zooals in ons blad van gisteren reeds gemeld komen ook eenige posten voor bestrat'ngen op de begroo ing voor, nl. f 2875 voor herbestrating en f 6900 voor vernieuwing. Bedoeling is o.a. ook de Poelweg V te bestraten tot aan de R. K. begraafplaats. B. en W. willén dit laatste werk zooveel mogelijk in werk verschaffing doen uitvoeren. De financieele commissie merkt hier over o.a, op: „De comm ssie acht de tijd voor; de gemeente aangebroken om te trachten meer dan de laatste jaren kon geschie den de welvaart te bevorderen. De be zuiniging moest wel te sterk worden doorgevoerd tengevolge waarvan ver schillende noodzakelijke werken moes ten blijven liggen, doch hiermede kan n et blijvend worden voortgegaan. Er worden verschijnselen waargenomen, die er op wijzen, dat wij een beteren tijd weer tegemoet gaan, al teekent zich dat nog niet zoo neel duidelijk af en daar om lijkt het ons goed langzamerhand weer te komen tot werkverruiming. Wij juichen het dan ook van harte toe, dat burgemeester en wethouders den post „Onderhoud v,un straten en ple:nen", waarop de laatste jaren vooral de be zuiniging te ver is doorgevoerd, tenge- (Ingez. Med.) ,111111 imimia ■...j.j.ii volge waarvan het budget der gemeente in de toekomst dreigt e zwaar te wor den belast, belangrijk hooger hebben geraamd. Wij meenen er evenwel legen te moeten waarschuwen om werken, welke als normaal moeten worden aan gemerkt, zooals bv. de bestrating van Poelweg V, voor zoover dat mogelijk 's uit te voeren bij wijze van werkverschaf fing. Zou men dat blijven doen dan komt aan den ongezonden toestand nimmer een einde. Normaal werk dient te wor den ui gevoerd op normale wijze met inschakel 'ng van het particulier bedrijf tegen normale loonen. Op die manier worden werkgevers en werknemers bei den weer teruggevoerd naar de beroeps bezigheden, welke zij steeds hebben be oefend, er wordt weer op normale wijze verdiend en de circulat e van die inkom sten voert weer naar meer welvaart. De door ons aangegeven methode zal niet dadelijk verbetering brengen, maar moet ontegenzeggelijk medewerken tot den l.angzamen terugkeer naar meer ge zonde toestanden. Wij willen hiermede ook allerminst zeggen, dat er geen wer ken zouden overblijven om in werkver schaffing te worden uitgevoerd. Wij stemmen gaarné toe, dat een werk als de thans ondernomen havenwerken en eventueel andere, welke in normale tij den nog wel zouden blijven rusten, zich daartoe heel goed leenen." RAAD VAN BIGGEKERKE. BIGGEKERKE. Vrijdag vergaderde de Raad, onder voorzitterschap van burgemeester L. Simonse voltallig. Ged. Staten hebben de begrooting '37 goedgekeurd. Besloten werd niet toe te treden tot het Middenstandsborgstel* lingsfonds. Aan de Schoonheidscommis sie werd een jaarlijksche bijdrage van 5 verleend. Besloten werd bij de Nat. Levensverzekeriogsbank een geldlee- ning te sluiten groot 17548 voor de verstrekking der afkoopsom ingevolge art. 205 der L. O. wet. De rente be draagt 4 de looptijd is 25 jaar. In behandeling kwam het voorstel-Cop- poolse tot invoering van een tapverbod op den dag van feestelijke viering van het huwelijk van Prinses Juliana en •Prins Bernhard. De heer P. J a n s e betoogde, dat hij als drankbestrijder, toch op het standpunt staat, dat dit tap verbod niet moet worden ingevoerd; 't kan aanleiding geven tot irritatie van het publiek en spr. vreesde, dat het verbod juist tot meerder drankgebruik aanleiding zal geven. Spr.'s standpunt is, de menschen volkomen vrijheid te laten en in dit opzicht heeft de ondervinding hem geleerd, dat men op de menschen kan vertrouwen. Na een verdere uitvoe rige discussie werd het voorstel verwor pen met 4 tegen 3 stemmen; voor de heeren Coppoolse, Poppe en Lampert. In de Alg. Politieverordening werd 'n ventverbod opgenomen; de tarieven zijn vastgesteld: voor één dag op 0.15; voor een maand op 0.75; voor drie maanden op 1.50; voor een half jaar op 2 voor 1 jaar op 3. Bij deze ta rieven is men gebonden aan een mi- nisterieele circulaire. Tot leden van de commissie tot we ring van schoolverzuim werden be noemd de heeren: E. H. Iemhoff, A. Jan- se, C. Stuij, M. Caljé en P. Lampert Jz. Besloten werd op 8 Januari 1937 de winkéls tot 11 uur des avonds geopend te laten. DOMBURG. Donderdagavond verga derde alhier de afdeeling van „Vrede rust" onder voorzitterschap van den hr. L. J. van Voorthuysen. Deze en het be stuurslid, de heer B. Bakker, werden herkozen. Tot afgevaardigden naar de jaarvergadering op „Vrederust" in 1937 werden gekozen de heeren J. L. v. Dul- lemen, J. Coomans en P. Passenier en als hun secundi J. de Pagter, P. Louws en J. Wondergem. Bij de rondvraag bleek dat het zeer betreurd werd dat het moderamen niet wenschte in te gaan op het verzoek om luidsprekers aan te brengen in de kerk bij de groote jaar vergadering, op „Vrederust" aangezien velen der a^nw|fezigen niets konden verstaan van de sprekers, ook niet na dat dezen was verzocht wat luider te willen spreken. GAPINGE. Donderdagavond hield de coöperatieve kolenvereeniging „Gapin- ge" U.A. haar jaarvergadering. Uit het verslag van den secretaris bleek dat de vereeniging zich in bloeienden toestand bevindt. In verband met de omzetting verloor men 6 leden, doch traden 18 nieuwe toe, zoodat het aantal nu 118 bedraagt. Ook het verslag van den penning meester gaf reden tot tevredenheid. In komsten waren 2870, de uitgaven 2994. Hoewel dit een boekingstekort oplevert van 24 staat hier tegenover een belangrijke voorraad brandstoffen in de opslagplaats. ZOUTELANDE. De schoolkinderen hebben f 5,40 bijeengebracht voor het Nationaal huwelijksgeschenk voor Prin ses Juliana en Prins Bernhard. Het bestuur van de Oranjevereeni- ging heeft f 167 bij de burgerij gecollec teerd voor de feestviering op 7 Jan. a.s. Het feestprogramma alhier luidt als volgt: Wijdingssamenkomst in de kerk op Woensdagavond 6 Jan. Donderdag 7 Jan. 8 tot 8.30 uur klok luiden, 8.30 tot 9 uur muziek op de tent, 9 tot 9,15 zang van de schoolkinderen voor het gemeentehuis en toespraak van den burgemeester, 9,15 tot 10,45 uur volksspelen en rondwandeling door het dorp met de schoolkinderen en in de school traclatie der schoolkinderen, 11 tot 2 uur gelegenheid tot het beluiste ren der radio-uitzending in de kerk en in de school, 2,30 tot 4 uur voortzetting van de volksspelen, 4 tot 5 uur muziek op de tent, 5 tot 5,30 uur klokluiden, 7,30 uur aanvang der feestelijke samen komst in de school. Er zal verder een étalagewedstrijd en een wedstrijd in gevelversiering worden gehouden, waarvoor prijzen beschikbaar zullen worden gesteld. DE DIJKVAL BIJ KAPELLE. Nieuwe afbrokkeling. De dijk van den calamiteuzen W'llem- Anna-Polder langs de Westerschelde is gistermorgen, toen het hoogwater afivim, op twee plaatsen afgebrokkeld tot het midden van de kruin. Zoodra deze nieu we val geconstateerd was, heeft men een honderdtal arbeiders gerequ'reerd om de werkende ploeg te versterken. Met tweehonderd man in 't totaal heeft men gisteren het werk aan het herstel van den dijk zelve voortgezet. De onbeschadigde steènglooiing aan weerszijden van den dijkv,al heeft men opgenomen, ten e'nde dit materiaal te gebruiken voor noodstorting in de be dreigde gedeelten. Men is tot dezen maatregel overgegaan, omdat wegens 't zeer slechte weer geen schip met stort- steenen was gearriveerd. De k'stdam voor het ernstig bedreig de gedeelte is versterkt. Men heeft cr zakken zand tegen en opgestapeld. Nog steeds is het gevaar van dijkdoorbraak niet geweken. Het weer blijft ruw en telkens na hoog water loopt men kans, dat met het val len van 't water een brok van den dijk mee naar beneden gaat. In verband me de gevaarlijke situatie op den dijk werd er vannacht niet verder gewerkt. Men arbeidt alleen bij daglicht. Wel wordt dag en nacht toezicht op den dijk ge houden, om bij alle gebeurlijkheden ter stond de vereischte maatregelen te tref fen. BORSSELEN. Vrijdag vergaderde de af deeling „Borssele" van „het Groene Kruis" onder voorzitterschap van ds. J. Ook als Kerstgeschenk in reeds bekende speciale verpakking: ZEEUWSCH PROFETENBROOD, Het echte. M. P E T E R S E, Patissier, Lange Delft, Middelburg. (Ingez. Med.{f C. Elenbaas. In zijn openingswoord deel de de voorzitter mee, dat het de laatst® vergader ng w.as, die hij zou presideerent daar hij besloten had als bestuurslid te bedanken. Nadat hij gedurende 21 jaar lid van 't bestuur was geweest, meende hij, gezien zijn leeftijd, plaa's te moeten maken voor een jongere kracht. In den loop van 1936 zijn een 20-tal nieuwe leden toegetreden, waardoor thans het aan'al 254 bedraagt. Van eeni ge oude leden is dit j,aar meer contribu tie ontvangen dan voorheen. De wijze, waarop het bestuur deze verhoogde con tributie verkregen heeft,- werd door d« vergadering becrit'seerd, daar niet ge handeld was volgens de opdracht aan 't bestuur gegeven in de vorige vergade ring, welke opdr,acht ook was aanvaard. Er was thans ontstemming bij een deel der leden gewekt. De begroot ing 1936-1937 werd goedge keurd met een bedrag van f 305 'n ont vang en uitgaaf. Men herkoos óle heeren F. Dronkers en J. Fraanje als bestuurs leden, terwijl in de vacature Elenbaas werd gekozen de heer M. J. van 't Hof. Het jaarloon van den bode stelde de ver gadering vast op f 30, terwijl deze voor 1 atrfen en onderhouden van het b— rc NVnÈen- De heeristv,,^ ri ,q drong er op aan, dat voortaan 'ïre -"b^tdering in het na jaar op een wat vroeger uur z,al gehou den worden. Dit. zou volgens hem de op komst ten goede komen en bovendien gaf hij den raad deze bijeenkomst aan trekkelijker te maken door 'n spreker te doen optreden of een film te laten ver- toonen. Het bestuur zal aan deze opmer kingen de noodige aandacht schenken. De heer A. de Korte dankte den schei denden voorzitter voor wat hij in zulk een lange reeks van jaren in het belang der afdeel'ng had gedaan. ELLEWOUTSDIJK. Donderdagavond vergaderde de varkensvereen'ging „De Waarborg" .alhier. De rekening over het afgeloopen boekjaar No. 1935Nov, '36 vertoonde een batig slot van f 772, De kilogramprijs voor het komende jaar werd wederom vastgesteld volgens het tterief der Rotterdamsche markt. Bei- sloten werd het inenten der varkens slechts bij hooge noodzakelijkhe'd te doen geschieden. Het inleggeld zou vol gens het batig saldo der rekening f 4 moeten bedragen. Op voorstel van een der leden werd, na eenige discussie, het inleggeld tot het oude bedrag terugge bracht, t.w. op f 3,50. In de plaats van den heer H. Janser die als voorzitter der vereeniging af trad, werd, na herhaalde s'emmingen gekozen, de heer Jan Platschorre, Dc heer J,an van Doorn werd als bestuurs lid herkozen. ELLEWOUTSDIJK. Vrijdagavond werd een door de Chr. Meisjesvereeni- ging „Martha" alhier georganiseerde bazar op uitnoodiging van de directrice mej. Verhage, geopend door mevr. Smallegange-Soffers. 's-GRAVENPOLDER. Onder buiten gewone groote belangstelling der mede dorpsgenooten werd Vrijdagmiddag het stoffelijk overschot ter aarde besteld v,an den op jl. Zondagavond te Goes vermoorden Mieras. ds J. G. U. v. Hoog straten, Ned. Herv. predikant alhiêr had

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 2