GOISCHECOUBANT£!££ W.©dc De eerste Bruidsdagvan het Prinselijk Paar. WEERBERICHT. NUMMER 300. DRIE BLADEN. ZATERDAG 19 DECEMBER 1936. EERSTE BLAD. 179e JAARGANG, gp [Uit een Vrouwenblad! Red.] ZEELAND. MIDDELBURG. HET REGEERINGSGESCHENK VOOR DE NEDERLANDSCHE SCHOOLJEUGD. NIEUWE KWARTAAL-ABONNEES. SI c. der Siest van afd. r, d. Pr. MIDDELBURGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goe3 18 ct. p. w. Advertentien 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen I7 regel» 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentien", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. De eerste dag v.an den bruidstijd van Prinses Juliana en Prins Bernhard, de lang verwachte dag, welke een serie van feestdagen zal inluiden. Zooials te verwachten was, hadden velen z ch heden al vroegtijdig opge maakt om langs den weg, dien het prin- selijk paar zou volgen, om ten stadhuize te Den Haag aan te teekenen, getuige te zijn van dezen rit. Omstreeks 10 uur heerschte reeds een groote drukte rond om het stadhuis en in de omgeving van het paleis Noordeinde. De politie, o.a. vers'erkt door mare chaussees te paard, was in grooten geta le aanwezig en zorgde er voor, dat de straat vrij bleef. In de Hoogstraat bv. stonden aan weerszijden van den weg agenten op ongeveer 10 m afstand van elkaar, blijkbaar om zoo noodig een cor don te vormen. Ook op de tribunes in de winkelhuizen langs den weg hadden reeds enkele be langstellenden plaats genomen, evenals op de tribune van het agentschap van de Nederlandsche Bank, schuin tegen over den hoofdingang van het Paleis Noordeinde. De straten waren kleurig versierd met slingers van groen, oranje-wimpels, wa- pensch lden en andere versieringsattri buten. Van vele huizen wapperde de nationale driekleur. Een verkwikkend zonnetje gaf aan dezen dag warmen gloed. Moge de weersomstandigheden op den dag van de huwelijksvoltrekking even gunstig zijn. Dat was het, w,at ve len uitspraken of althans dachten. Het vertrek van het prinselijk paar van het paleis. Naarmate het oogenblik van het ver trek van het! prinselijk paar van het Kon. paleis nadr het stadhuis naderde, nam de drukte op het voorple n toe. Te ruim half tien betrad een deputa tie der blauwe huzaren het Paleis en te kwart voor tien arriveerde een marine- deputat e bes'aande uit) vice-admiraal Kruys en de luit. ter zee le klasse Rei- nierse. Kort voor half elf reed een ge sloten auto voor, met den standaard van de Prinses erop. Ongeveer tegelijkertijd torsten 2 pad vinders, onder leiding van een com té- lid, de zware cassette het Paleis binnen met de 34,000 handteekeningen van le den der bij het comité aangesloten ver- eenigingen. Enkele minuten voor h,alf elf ging er een gejuich uit de menig'e op. Pr nses Juliana en Prins Bernhard verschenen voor den uitgang van het Paleis. De Prnses was gekleed in een groen flu- weelen mantel, afgezet met zwart bont. De Prins hield zijn hoogen hoed in de hand. Gelukkig lachend keken zij even naar de menigte, waaruit eenige hooge me's- jesstemmen het Wilhelmus inzetten. Toen wipten beiden vlug in de gereed staande gesloten aut'o, welke slechts voorafgegaan en gevolgd door motorrij ders der verkeerspolitie langs het Noord einde in de richt ng van het stadhuis vertrok. Overal langs den weg stond het zwart van de menschen. Nauwelijks had de klok half elf gesla gen, of aan het gejuich, dat in de verte reeds werd vernomen, hoorde de men- schenmenigte bij het stadhuis dat het prinselijk paar in aantocht was. Eenige momenten later reed de sierlijke limou sine, voorafgegaan door een motor van de politie, langzaam den hoek om tot voor den hoofdingang. Het portier van de koninklijke auto werd geopend en rustig stapte eerst Prins Bernhard uit, die zijn toekomstige bruid bij het verlaten van de auto be hulpzaam was. Na een moment op het bordes te heb ben stilgestaan en de wachtende menig te te hebben toegewuifd, verdween het prinselijk paar naar binnen. In het stadhuis. Enkele minuten ove|" half elf ver scheen de burgemeester van Den Haag, mr. S. J. R. de Monchy, in de hall van het stadhuis, om zich naar het bordes te begeven voor de ontvangst van het jon ge paar. In de hall was in de oude schouw een blokkenvuur aangemaakt Boven den schouw hing een schilderij van Willem den Zwijger, een copie naar het bekende werk van Van Mierevelt. Enkele fotografen die hier een plaats hadden gevonden, alsook een vertegen woordiger van de Haagsche amateur filmclub, namen dan opnamen van het jonge paar. De smalfim die de Haagsche amateur-filmclub van deze plechtigheid heeft gemaakt, zal het jonge paar wor den aangeboden. Er komen geen copiën van. Nadat de filmopname was geschied ging de burgemeester, die een gekleede jas droeg en zijn ambtsketen om had, het jonge paar voor naar de trouwka mer, waar op 7 Januari de plechtigheid van de huwelijksvoltrekking zal plaats vinden. Vandaar geleidde de burgemeester de Prinses en den Prins naar zijn werkka mer, waar de plechtigheid een aanvang nam. De vereischte formaliteiten waren spoedig voldaan. Mr. De Mouchy over handigde in zijn hoedanigheid van eere voorzitter van 't comité voor de luister rijke viering van het vorstelijk huwelijk te 's-Gravenhage, het geschenk van dit comité, den gouden veder, waarmede de acte van ondertrouw werd ondertee kend. De Prinses teekende: „Juliana, princes der Nederlanden, van Oranje- Nassau, van Mecklenburg" en de Prins: „Bernhard Leopold Prinz zur Lippe- Biesterfeld". Vervolgens bood de burgemeester de eerste gelukwenschen aan 't bruidspaar aan. Hij deed dit vergezeld gaan van een oorkonde van den Gemeenteraad, die het volgende opschrift draagt: „Aan Prinses Juliana en Prins Bern hard bieden wij, voorzitter, leden en secretaris van den gemeenteraad van 's-Gravenhage, verheugd, dat wij de eersten zijn, die tot bruid en bruidegom het woord mogen richten, eerbiedig on ze hartelijke gelukwenschen aan met de bede, dat u beiden lang voor eikaar en voor het vaderland gespaard moge blij ven". Twee kleinkinderen van den burge meester, boden vervolgens de eerste bloemen aan, een bouquet, bestaande uit Phalenopsis, lelietjes van dalen en Oranje-bloemen. Toen dit gebeurd was, begonnen de klokken te luiden en tra den de heeren J. T. Terburgh, oud hoofdinspecteur van de volksgezond heid, en A. J. G. P. Septer, ambtenaar van den burgerlijken stand, beiden uit Amsterdam, de werkkamer binnen om in hun hoedanigheid van voorzitter en secretaris-penningmeester van de stich ting „Het Nederlandsch gezinsboek", een exemplaar in prachtband van dit werk het jonge paar aan te bieden. De acte van ondertrouw. De acte van ondertrouw, welke door de Prinses en den Prins en burgemees ter De Monchy, als ambtenaar v,an den burgerlijken stand is onderteekend, luidt als volgt: Heden, den negentienden December negentienhonderd zes en dertig versche nen voor mij, ambtenaar van den bur gerlijken stand der gemeente 's-Graven hage, Z. D. H. Prins Bernhard Leopold Frederik Everhard Julius Coert Karei Godfried Pieter van LippeBiesterfeld, oud vijf en twintig jaren en H, K. H, Prinses Juliana Louise Emma Marie Wilhelmina der Nederlanden, Prinses v.an Oranje-Nassau, hertogin van Meck lenburg, enzoovoorts, enzoovoorts, oud zeven en twintig jaren, beiden wonende alhier, hun voornemen te kennen gevende om met elkander een huwelijk aan te gaan. Hiervan is deze ,akte opgemaakt, wei ke overeenkomstig de wet is voorgele zen. Buiten het) stadhuis. Zoodra het ondertrouwde prinselijk paar weer op het bordes verscheen, brachten de belangstellenden, die in grooten getale in de omgeving van het stadhuis waren opgesteld, de Prinses en den Prins een ov.atie. De klanken van het volkslied waren nauwelijks hoorbaar, zoo juichte en ju belde de menigte. (Zie verder Laatste Berichten.) VRIJSTELLING VAN STEMPELEN DOOR WERKLOOZEN OP 7 JANUARI. De minister van sociale zaken heeft aan de gemeentebesturen mededeeling gedaan, dat op 7 Jan. 1937 aan de werk- loozen vrijstelling' van stempelen kan worden verleend. Hoe minder de vrouw beveelt, hoe meer de man gehoorzaamt. Feesttooi, Ja, wij weten wel, dat het groote feesttoilet van onze stad nog maar in wording is, maar heden, den dag van ondertrouw ziet het er toch reeds heel feestelijk uit. Wij willen in 't bijzonder even stil staan bij de Abdij. Keurig doen de tientallen sparrenboo- men het tegen den gevel van het huis van den Commissaris der Kor.ing'n; en de vele vlaggen, o.m. op het torentje aan de zijde van de Burg', twee nationale een oranje en de kleuren van Lippe- Biesterfeld, geven het geheel een prach tig kleurrijk aanzien. Vanavond 9vordt de verlichting boven den ingang der wo ning van den commissaris ontstoken. Uitvoering van den P.T.T.-dienst tijdens de Kerstdagen. Vrijdag 25 December: dienst als op Zondag, geen bestelling, doch gelegen heid tot afhalen van stukken van 11 12 uur. Zaterdag 26 December: dienst als op Zondag; evenwel zal één brief- en één pakketpostbestelling worden uitge voerd; geen afgifte van stukken van 11 12 uur. Zondag 27 December: dienst als op andere Zondagen. Het eerste Brandweerlustrum. Het feit dat de Middelburgsche Brand weer vijf jaar bestaat, heeft het be stuur aanleid ng gegeven om dit feeste lijk ie herdenken, hetgeen gisteravond in de Sociëteit „De Vergenoeging" dan ook geschiedde. Er was veei bel,ang- stell'ng van brandweerfundtiotiarissen en genoodigden. Helaas waren alle ge meentelijke overheidspersonen verhin derd te verschijnen in verband met de op hei zelfde tijdstip gehouden wordende gemeenteraadsvergadering. Ook enkele Nederlandsche en# Belgische collega's hadden ber'cht van verhindering gezon den, terwijl ook ziekte de rijen had ge dund. Commandant Bierman, die in zijn openingswoord deze feiten die zelfs een oogenbl k de gedachte hadden doen rijzen, de samenkomst uit te stellen releveerde, sprak daar zijn leedwezen over uit. De avond moest evenwel door gaan, aangezien 't anders geen lustrum feest meer zou zijn geweest. Spr. zet#* daarna zijn bij wijle geestig be'oog voort en wees er o.a. op, dal weliswaar 7 jaar geleden de bekende Lange Delftbrand woedde, die de oogen bij burgers en autorite'ten deed open gaan voor wat er aan de brandweer onU brak, doch dat pas in 1931 de brandweer in haar huidigen vorm is on'staan. De reorganisatiejaren zijn thans ten einde en nu durft spr. zeggen dat men voor zijn taak in normale gevallen berekend is, hoewel er natuurlijk nog 'elkens verschillende problemen om een oplos sing zullen blijven vragen. Met groote lust en ijver werd en wordt door .alle brandweermannen gewerkt en er is een kameraadschap onts'aan die het beste doet verwachten, ook voor de toekomst. Over de gesch'edenis van de brand weer, gedurende deze eerste vijf j.aar vertelde de onder-commandan', de hee Matthiisen in chronologische volgorde vele belangrijke dingen, beginnende met de herinnering op te roepen aan de be kende „horentjes" van de polit e en de handbrandspuiten van vóór de reorgani satie. Uit dit verslag bleek hoe ontzag gelijk veel en hard er gewerkt is voor al in de eerste jaren en hoe weinig idee de buitenstaander heeft welke moei lijkheden er overwonnen moesten wor den, Steeds breidde de werkzaamheden zich uit, oefeningen moesten gehoudcr worden, n'euwe hulpmiddelen en methe den beproefd en geleerd worden. Advie zen werden gevraagd en gegeven. Stu die van materiaal en tal van mogelijke en soms onmogelijke toestanden werd gemaakt. Cursussen werden gevolgd en nieuwe middelen ter bestrijding en foor- kom'ng v,an brand overwogen en toege past. Een eerbiedwaardige s'aat van dienst bleek uit dit alles, die de Brand weer en hare leiders tot eere strekt. Een paar filmen die vertoond werden, gaven een beeld van het br.andweerwe- zen in Alkmaar. De organisatie aldaar en de wijze van werken was zeer leer zaam om te zien, voor,al voor de aanwe zige brandweerlieden. Een opname van enkele jaren geleden van onze eigen brandweer, deed uitkomen dat Middel burg eveneens goed toegerust is. Een rijmprent vervaardigd door dr. P. C. Boutens en A, van der Vossen. De Nederlandsche regeering heeft be sloten om de Nederlandsche schooljeugd ter herinnering aan de prinselijke echt verbintenis van 7 Januari een rijm prent ten geschenke te geven. Als motief voor deze daad stond de regeering voor oogen, dat in 1913 aan de Nederlandsche schooljeugd ter ge legenheid van de herdenking van onze 100-jarige onafhankelijkheid een plaat is aangeboden, die in vele huizen be waard is gebleven. Nadat de Koningin haar toestemming voor het uitreiken van dit geschenk had gegeven, heeft de regeering besloten in dit geschenk te betrekken de leerlingen van lagere scholen tot en met die van gymnasia en het te beperken tot scho len in Nederland. Men meende dat een rijmprent het meest geschikt was om te kunnen die nen zoowel voor kinderen van 6 als van 18 jaar. Een rijmprent, zoo redeneerde de re geering en haar adviseurs, behoudt zijn waarde en is dus uitermate geschikt voor dit doel. Dr. P. C. Boutens werd opgedragen een gedicht voor de prent te maken. Nadat dr. Boutens aan de opdracht had voldaan, ging de houtsnijder A. van der Vossen aan het werk en tenslotte kreeg de .algemeene landsdrukkerij de order om 1V2 millioen exemplaren te vervaardigen. De rijmprent'- komt niet in den handel. De heer Van der Vossen heeft een hou'snede vervaardigd, voorstellende 'n koets, waarin een bruidspaar is geze ten. De wagen wordt door twee paarden over de wolken bij zonneschijn getrok ken. Onder dr. Boutens' gedicht, geti teld: „Een nieuwe lente op Hollands erf", zijn een J. en een B. 'ngésneden. De tekst van de zeven coupletten luidt: Keek niet door 't volle zomergroen De gele pij al van den herfst, Waar straks het schoone jaar in [sterft Daar viel weer, buiten elk seizoen, Een nieuwe lente op Hollands erf. De dagen keerden licht van lust, De nachten van belofte zwoel. Mijn hart, door 't blinde bloed [ontrust, Als in een doolhof op gevoel Tastte naar ongeweten doel.... Daar zag het midden in den hof Uw oogen, waar verlangen sliep, Zich openen tot bloemen diep.... Daar vond mijn hart zijn zingens stof, Daar rees het stomme bloed en riep: „Dat hebt gij goed en vroom gedaan; Want die vertrouwen haasten niet. En diep in 't hart uws volk verstaan Het bloed dat kruipt, waar 't niet [kan gaan, Totdat het breekt in lucht en lied: „Dezelfde grond, hetzelfde veld, Waar ons gemeene dooden zijn In hun verheerlijking besteld, Oefent aan u zijn zoet geweld Van levens Mei en hoogfestijn „Hoe rijker gij beminnen moet, Te minder schieten wij tekort. Een wedstrijd zal het zijn voorgoed In liefdes eerlijke' overvloed, Die door geen deelen minder [wordt „Al wat van u hoort lijven we in Met u bij Hollands huisgezin, Nu in u zelf verweezlijkt werd De zoete zekerheid van 't hart: Daar is geen Meimaand zonder [min. ZIJ, DIE ZICH MET INGANG VAN 1 JANUARI A.S. OP ONS BLAD ABONNEEREN, ONTVAN GEN DE TOT DIEN DATUM VERSCHIJNENDE NUMMERS PT GRATIS. "Wï Verwachting tol morgenavond: Aanvankelijk matige W., later krim pende en weer toenemende wind, aan vankelijk opklarend, later toenemende bewolking, aanvankelijk weinig of geen regen, later toenemende kans op regen. Aanvankelijk iets kouder, later weer zachter. Zo. 19 Dec. Zon op: 8 h 08; onder: 15 h 46. Licht op: 16 h 16. Maan op: 10 h 52; onder: 22 h 15. Ma. 19 Dec. Zon op: 8 h 09; onder: 15 h 47. Licht op: 16 h 17. Maan op: 11 h 10; onder: 23 h 34. E.K. 21 Dec. Hoog- Za. Zo. Ma. Hoog en 19 20 21 en Za. Zo. Ma. 19 20 21 Laagwater te December. Hoogwater. 4.19 16.49 5.03 17.37 5.54 18.36 Laagwater te December, Hoogwater. 6.13 18.34 6.53 19.19 7.39 20.11 Vlissingen: Laagwater. 11.02 23.05 11.47 23.48 12.35 Wemelding#: Laagwater. 12.00 0.12 12.44 0.56 13.32 Naar Goes Ass. Apotheker om Uw Genees- en Versterkings middelen, Verplegings- artikelen, Bandages en Toiletbenoodigdheden. (Ingez. Med Tusschen de lezingen en filmvertoo- ningen, die het lustrum-cachet aan den avond gaven, werd een gevarieerd pro gramma van muziek en zang afgewerkt. Mevrouw LoeffKunst en den heer Meijeren zongen enkele liederen op een zeer gewaardeerde wijze, en wer den daarbij begeleid door mevrouw LambermontMes. Een hartelijk applaus was telkensde verdiende belooning. Bovendien mocht mevrouw Loëff nog' bloemen in ont vangst nemen. Ook commandant Bier man kreeg een hulde in een alleraaraig- sten vorm, (namelijk 'n verkleind model van een auto-ladderwagen, kunstig ver sierd met bloemen) namens de brand- weerliedenvereeniging, dat de voorzitter de heer W. Goedhart aanbood met woor den van dank voor de prettige samen werking, waarvoor de heer Bierman hartelijk terug speechte. Ook de heer Goedhart deed zich nog hooren met enkele geslaagde cabaret liederen. De hr, Visscher heeft aan het einde van den avond .allen dank gebracht voor het gebodene en daarna werd on der de toonen van The Happy Band het bal geopend dat dit lustrumfeest "besloot. De bazaar en de verloting van het Emmabloem-conuté. Gisteravond was door het Emmabloem- comité in de benedenzaal van St. Joris een bazaar georganiseerd. Daartoe in staat gesteld door zeer vele belangstel lenden zoowel in als buiten onze stad beschikte het comité over een keur van voorwerpen die op attractieve wijze eigendom konden worden van de be zoekers. Een paar honderd personen had aan de uitnoodiging van het Comité gevolg gegeven waardoor het omstreeks 9 uur gezellig druk was. Van de loten waren ruim 2500 ver kocht. De trekking daarvan vond plaats onder leiding' van den heer J. F. Ver meulen die ook het rad van avontuur bediende. De juiste opbrengst van de door het Comité georganiseerde avonden en waarvan deze bazaaravond het slot

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 1