GOESCHE COUPANT^ BINNENLAND. WEERBERICHT. NUMMER 298. TWEE BLADEN. DONDERDAG 17 DECEMBER 1936. EERSTE BLAD. 179c JAARGANG. Nattig en Leelijk. De verduistering door den gemeente ontvanger van Hindeloopen, DE BEëEDIGING VAN PRINS BERNHARD. HUWELIJKSGESCHENK AAN H. K. H. PRINSES JULIANA. Door de gezamenlijke burge meesters van Nederlandsche gemeenten, DE RADIO-PRIJSVRAAG VAN HET NATIONAAL FONDS VOOR BIJZONDERE NOODEN, Het bestuur verzoekt ons mede te deelen, dat inzenders tot 30 December a.s. laatste buslichting, gelegenheid heb ben oplossingen aan het adres Princes segracht 28 Den Haag, te doen toeko Romain Rolland. iiiijssi RQNM9 fepi J. M. POLDERMAN. Goes. POSTPAKKETTEN VOOR DE DIJKVAL BIJ KAPELLE. NIEUWE KWARTAAL-ABONNEES. ZIJ, DIE ZICH MET INGANG VAN 1 JANUARI A.S. OP ONS BLAD ABONNEEREN, ONTVAN GEN DE TOT DIEN DATUM VERSCHIJNENDE NUMMERS IT GRATIS -w ZEEL» SiSSELBURG. MIDDELBURGSCHE COURANT y Jagbiad Voor Middelburg, Goe» en agent- sehap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. 3ij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 1 7. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1—7 tegel» 2.10, elke r. m. 30 et. Rubriek ..Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. Onlangs bevatte de N. R. Crt, een merkwaardig artikel over de Moerdijk- brug. Temidden van veel waardeerends, jubelends zelfs, over die inderdaad prachtige nieuwe verbinding tusschen Noord en Zuid, stond een gedegen maar scherp-critische beschouwing over het volslagen gebrek aan schoonheid van dit meccanodoos-ding. Degelijk ge motiveerd werd daarin geschetst, hoe leelijk deze brug wel was, en waarom ze leelijk was, ook hoe de bouwers en ontwerpers zich van den aanvang af hiervan volkomen bewust waren, maar: een mooiere, beter in het landschap pas sende en ook, door onbeperkt uitzicht, het verkeer aanzienlijk meer schoons biedende, brug zou een millioen gulden meer gekost hebben En nu wil de N.R.C, niet zoover gaan, en ook wij durven dat niet recht te doen, om te zeggen: dan had men maar een millioen meer moeten uitgeven, maar toch stelt dit wel heel scherp de vraag, of de schoonheid van in de eerste plaats nuttigheidsbouwwerken hui zen, bruggen, kanalen, wegen, viaducten enz, enz, ook, en zelfs nog indien zij extra-geld moet kosten, een medebepa lende factor in het overheidsbeleid mag' wezen? Ons dunkt, dat in het afgetrokkene en het algemeene deze vraag zonder voor behoud bevestigend beantwoord moet worden, al zal dat nog niet beteekenen, dat dit millioen méér voor de Moerdijk- brug „er dan ook maar had moeten ko men". De regeering kan wel eens onder omstandigheden verkeeren, dat zij zegt: een mfeïi$ brug kan de bruine niet trek ken, dus Jat ge een minder mooie brug of.... hèUsmaal geen brug krijgen. Staat de zaak zoo, dan zullen de econo mische factoren wel den doorslag moeten geven. Maar: ook dan nog kijke men verder dan z'n neus lang is. Want het is met al le bouwwerken zoo: ze duren zoo lang. Als ge U eens vergist, en een verkeerd behang voor Uw huiskamer uitzoekt, och, dan kunt ge over twee of drie of desnoods vier jaar en, als de bruine nog wel wat reserve-irekkracht heeft, ook wel al bij de eerstvolgende schoon maak een nieuw en beter behang uit zoeken, Maar als een gemeente in een vlaag van rationalistische Verstandsverbijste ring in een stemmig stadsbeeld bij wijze van fabrieksgebouw een „modern" stad huis van beton, glas en staal laat zet ten. dan zit men toch zeker een hal ve eeuw op z'n minst met zoon misbak sel opgescheept. Zoo ook met dit geval. De Moerdijk- brug is reuze-nuttig, is een aanwinst, ook voor Zeeland waar we hier heele- maajl niet te min over denken. Maar: het is niettemin een leelijk ding. De wan. delaar, fietser en automobilist zouden er alle drie een schitterend uitzicht over de wijde Hollandsche wateren gehad kun nen hebben n u is dat slechts de eer ste twee genoemden, en dan naar een kant nog' maar, beschoren: de automo bilist (die toch wel het meest gebruik van deze brug zal maken) gaat bij Lage Zwaluvve in een meccano-kooi, op de brug flitst het hem voor de oogen, net a s op de spoorbrug, om tureluursch van e worden en bij Willemsdorp komt-ie met n zucht van opluchting, z'ij het dan vermengd met dankbaarheid voor den snellen overtocht, weer uit de kooi En: dat zal over een halve eeuw' nö<5 zoo wezen! Met het oog op den langen gebruiks duur van zulke nuttigheidszaken is het derhalve geboden, ook zulk een irra- tioneefe en imponderabile factor als de schoonheid.... niettemin gewicht in de schaal te laten werpen bij de beslissing. Want het on-weegbarekan op den duur wel eens zwaar gaan wegen! Gister is ter beschikking van den of- rj Van 'Us* *e Leeuwarden ge steld de gewezen gemeente-ontvanger van Hindeloopen, P. van V., verdacht van verduistering in dienstbetrekking van f 6400. Van V. w,as sedert den afgeloopen zo mer voortvluchtig maar is enkele maan den na zijn verdwijning :n Frankrijk, aan de Riviera, door de Fransche politie aangehouden. Thans heeft de Fr.ansche regeering hem, op verzoek van de Ne derlandsche aan onze justitie uitgele verd. Het is thans vastgesteld, dat de plech tige eedsaflegging van den onlangs tot kapitein, luitenant ter zee le klasse en ritmeester titulair resp. a la suite uit de drie hoofddeelen der weermacht be noemden Prins Bernhard van Lippe- Biesterfeld zal plaats vinden op Woens dag 23 Dec. e.k. bij een groote garni- zoensparade op het Malieveld te 's Gra- venhage, In groote trekken vernemen wij, dat de plechtigheid als volgt zal geschie den: De troepen der residentie versterkt met onderdeelen van elders, zullen omstreeks 11 uur in carré-formatie wor den opgesteld met het open gedeelte te genover het midden van het Kerkpad. ongeveer 11.15 uur zal de gouverneur der residentie, luit.-generaal jhr. W. Roëll vergezeld van den Prins te paard op het Malieveld verschijnen. Na de gebruikelijke begroeting van vaandels, standaarden, autoriteiten, niet-ingedeelde officieren en verdere ge- noodigden zal de komst van H. M. de Koningin en H. K. H. de Prinses wor den afgewacht. Na inspectie door H. M. van de troe pen, en van de daarbij voor dezen dag ingedeelde weermachtssymbolen van al le deelen der koninklijke weermacht, zal tot de eedsaflegging worden overge gaan, waarbij de kon. besluiten van be noeming door opper- en vlagofficieren van het kon. Ned.-Ind, leger de kon. ma rine en de kon. landmacht zullen wor den voorgelezen. De beëediging zelf zal plaats hebben in handen van den gouverneur der re sidentie, die de oudste opperofficier is van zee- en landmacht, voorzoover met een commando belast. Vermeld kan nog worden, dat voor deze plechtigheid troepen van de koloniale reserve en troepen van de kon. marine zullen zijn ingedeeld. Na. de eedsaflegging zal voor H. M. de Koningin worden gedefileerd. Na het vertrek van Koningin en Prinses zal vermoedelijk een terugmarsch naar het Kon. Pleis plaats vinden met de muziekcorpsen en onderdeelen van de geparadeerd hebbende troepen, die na bij het Kon. Paleis aan den paradecom mandant, vergezeld van Z. D. H. zullen voorSij trekken. Eenigen tijd geleden heeft zich een comité gevormd, bestaande uit de bur gemeesters van Amsterdam als eere voorzitter, de burgemeesters van Rotter dam en van de provincie-hoofdsteden als eere-leden en o.a. de burgemeesters van Haamstede en Vlissin gen als leden, teneinde een huwe lijksgeschenk van alle burgemeesters van Nederlandsche gemeenten aan te b eden ,aan Prinses Juliana, Niet alleen heeft het denkbeeld van de aanbieding van een burgemeestersgeschenk de vol ledige sympathie van Prinses Juliana, doch tevens werkt bovengenoemd co mité geheel in overleg met het nationa le huwelijksgeschenk-comité. Het ca deau zal derhalve een onderdeel of aan- vull'ng uitmaken van het nationale hu welijksgeschenk. Hoewel vanzelfspre kend iedere burgemeester in zijn ge meente reeds zal hebben bijgedragen tot het nationale geschenk, meende het co mité evenwel goed te doen, de burge meesters in staat te moeten stellen, 'n g'ft te schenken voor het burgemees terscadeau, .aangezien deze gift als een bijdrage beschouwd kan worden welke immers ook het doel, hetwelk het na tionale comité nastreeft, indirect ten goede komt. Het Nationaal Comité voor bijzondere Nooden schrijft: De rad o -prijsvraagwelke Maandag jl. werd ingeleid door H. K. H. Prinses Juliana en minister Colijn, blijkt een groot succes te zijn. Dert'gduizend in zendingen zijn reeds ontvangen, doch vele moeten nog volgen om aan de hoog gespannen verwachtingen van het be stuur te voldoen. Waarvoor is het noodig, dat men el kaar altijd begrijpt? Er is niets anders noodig dan elkaar lief te hebben. erectro-technicm Erkende Philips' Service (Ingez, Med.) men. Men stelle de oplossing uitsluitend op br'efkaarten, vermelde den naam en het adres van den afzender in bloklet- ters en frankeere de briefkaart met min stens «0.25 boven het gewone porto. Aangezien 2050 fraaie prijzen beschik baar zijn, .'s de kans op het winnen van een prijs zeer groof, m,?ar buitendien is het doel, dat men kan steunen door het deelnemen aan deze prijsvraag ui terst sympathiek. Moge het 'dringend beroep, dat door de Prinses en een aantal vooraanstaan de Nederlanders op het Nederlandsche volk is gedaan, niet onverhoord blijven. Het zou het bestuur zeer verheugen, in dien het aan H.K.H. Prinses Juliana die j«L de bestuursvergadering bijwoonde, kon mededeelen, dat haar beroep op de luisteraars een belangrijk financieel re sultaat heeft gehad. ONS NIEUWE INFANTERIEGE5CHUT. Thans definitief vastgesteld op een kaliber van 4.7 cm. De N. R. Crt. kan thans definitief meedeelen, dat het kaliber van ons nieuwe infanter'egeschut op 4.7 cm is vastgesteld. In verband met de financieele zijde van het vraagstuk is het echter nog niet zeker, aan welke f'rm,a de levering van de nieuwe kanonnen zal worden opge dragen. Waarschuwing tegen zén, „Nederlandsch Leger des Heils." De secretaris van den Armenraad te Amsterdam meldt ons: Een bekende firma deelde mij heden mede te zijn opgebeld door iemand, die zeide ,,U spreekt met De Wit van het Leger des Heils, mag ik u als vorige ja ren de kwitantie van 5 komen aan bieden"? Het antwoord luidde toestem mend, daar de gevraagde dacht, dat het hier een Kerstgave voor het Leger des Heils (stichter William Booth) gold. Even later werd een kwitantie aange boden (en betaald), die achteraf afkom stig bleek van het zoogenaamde ,,Ne- derlandsch Leger des Heils", comman dant G. Maste, dat geen steunwaardige instelling is. Het bekende, bona fide Le ger des Heils bleek van het telefoon tje niets af te weten. Door denzelfden truc zijn ook verle den jaar om dezen tijd velen misleid. Men zij op zijn hoede. DUITSCHLAND. Hooge invoerrechten voor „Liebesgaben". In verband met het Kerstfeest wor den in dezen tijd veelal talrijke pakket ten met geschenken naar Duitschland verzonden. De aandacht van de afzen ders wordt erop gevestigd, dat in Duitschland in het algemeen zeer hooge invoerrechten worden geheven, in het bijzonder voor genaaiden goederen van geweven stoffen, tricotages en derge lijke en tabakswaren, voor de laatste bovendien een zeer hooge tabaksaccijns. Slechts in bepaalde gevallen kunnen, met goedvinden van de Duitsche dou ane op dit punt faciliteiten verleend worden. Het gevolg is, dat deze pakket ten door de geadresseerden meermalen worden geweigerd, zoodat de pakket ten worden teruggezonden. De afzen ders moeten dan bovendien nog de te- rugzendingskosten betalen. Bij d'e aanbieding hier te lande van franco pakketten voor Duitschland, die aan hooge 'invoerrechten onderhevige goederen bevatten, wordt een waar borgsom van ongeveer f 25 geheven om den P.T.T.-dienst tegen verlies te vrij waren. Alvorens tot verzending over te gaan informeere (men derhalve eerst bij de postkantoren. DE RIJKSMIDDELEN BEGINNEN STEEDS BETER TE VLOEIEN. De rijksmiddelen, welke in October reeds een uitstekend figuur maakten, hebben 'n November opnieuw een rui me opbrengst te zien gegeven, zoodat de achterstand, welke in het begin des jaars ten opzichte v,an de raming intrad, nu bijna 's achterhaald. Volgens de ra ming hadden de indirecte mid delen over de 11 verloopen maanden f 340 millioen moeten opbrengen. Men s thans gekomen tot f 337 millioen. De achterstand, welke in het midden des jaars heel groot w,as, is dus ingekrom pen tot 3 millioen. Mocht December 'n even gunstig beeld gaan vertoonen als November dan zal aan het einde des jaars de raming zelfs met een kleinig heid overschreden kunnen worden. Bijna alle middelen hebben over No vember meer opgebracht dan 1/12 der raming. Een zeer goed figuur slaat de omzetbelasting, welke 6.6 millioen in het laatje bracht, tegenover een raming van 5 millioen. Ook de rechten op den invoer leverde weer meer op dan ver wacht werd, evenals de meeste accijn zen. In dit alles weerspiegelt zich eenige opleving van het bedrijfsleven. Wat de directe belastingen aangaat: tot 1 Dec. was ruim 99 millioen op kohier gebracht, tegenover 94 millioen op hetzelfde tijdstip van 't vorige jaar. Bezoek van den Commissaris der Koningin. De dijk heeft zich gisteren en van nacht goed gehouden. Slechts enkele onbeteekenende stukjes zijn nog wat af gebrokkeld. Verder was de bekisting binnendijks gisteren ter hoogte van 1 m gereed, zoodat de zaak thans wel een stootje velen kon. Intusschen wordt er met man en macht door gewerkt aan verdere voorzieningen. Hedenavond wordt het eerste rijsthout verwacht, waarna dadelijk door 40 man met het vlechten der zinkstukken begonnen wordt. Vrijdag zal men de eerste te water kunnen laten. Hedenmorgen 10 uur werd aan het werk een bezoek gebracht door den Commissaris der Koningin in deze pro vincie jhr. mr. J. W. Quarles van Uf- ford. De Commissaris was vergezeld van den griffier der Staten dr. B. D, H. Teilegen en den hoofdingenieur van den Prov. Waterstaat ir. J. J. van Leeuwen. Burgemeester Bierens, dijkgraaf Vereeke, polderbestuurders, ir. P. S. Israël, den heer J. Pauwer e.a. voegden zich bij de heeren waarna het gezel schap den dijkval ging bezichtigen. In een onderhoud, dat we met den dijkgraaf, den heer Vereeke, en eenige polderbestuurders hadden, vernamen we, dat de Commissaris als zijn wensch geuit had, dat geen kosten of moeiten gespaard zouden worden om den polder te behouden. Onder de bezichtiging van de werkzaamheden, en daarna in de di rectiekeet, werd de Commissaris op de hoogte gesteld van hetgeen reeds ge daan was en nog gedaan zou worden. De Commissaris toonde zich over de hem verstrekte inlichtingen zeer vol daan en sprak, zoo deelde men ons me de, als zijn overtuiging uit, dat men al les gedaan had wat maar eenigszins ge daan kon worden. Te ongeveer elf uur vertrok de Commissaris weer. We vernamen voorts nog, dat de des kundigen, mits abnormale omstandighe den als hevige stormen, uitblijven op timistisch gestemd zijn over het behoud van den dijk. Is men eenmaal aan de be veiligingen buitendijks toegekomen, dan kan het gevaar wel als bezworen be schouwd worden. Ziet men, als leek, hetgeen nog ter plaatse als waterkeering intact is, dan vraagt men zich onwillekeurig af, of er nog wel van „gevaar" gesproken kan worden. Toen we d^e meening uitten zeide men ons, dat er ook inderdaad voor het wekken van sensatie geen en kele reden aanwezig is. Enkele arbeiders, die we ook nog even spraken.... glunderden een beetje. Die zien dezen dijkval in hoofd zaak als een welkom werkobject, wat zeer zeker niet onbegrijpelijk is. Verwachting tot morgenavond: Krachtige, wellicht stormachtige Z. tot Z, W. wind, betrokken tot zwaar be wolkt, later opklarend, tijdelijk regen, aanvankelijk zacht, later iets kouder. a Do 17 Dec.: Zon bp: 8 h 07; onder: 15 h 46. Licht op: 16 h 16. Maan op: 10 h 11; onder: 19 h 43. E.K.: 21 December. Hoog- en Laagwater te Vlissingen; December. Hoogwater. Laagwater. Do. 17 3.04 15.26 9.42 21.49 Vr. 18 3.35 16.06 10.20 22.24 Za. 19 4.19 16.49 J1.02 23.05 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: December. Hoogwater. Laagwater. Do. 17 5.02 17.19 10.42 22.54 Vr. 18 5.33 17.56 11.19 23.31 Za. 19 6.13 18.34 12.00 Westkapeiie is 28 min, en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later (S springtij) Be eerste huwelijks-boom rfeMant, Gistermiddag is op ',,Sp^ „rshof" het buiten van jhr. mr. W. F. Rbell te 's-Gravenhage de eerste boom geplant van de reeks van boomeiwwelke de Ne derlandsche jeugd ter /femgenheitk'Yan het huwelijk zal planten. Vierhonderd kinderen van de drie scholen der ge meente waren aanwezig. Nadat het plantlied van de centrale vereeniging was gezongen, heelt jhr. Röell de eerste spade gehanteerd, waar na negen jongens en meisjes de planting verrichtten. De 'heer J. R. Koning uit Amsterdam voorzitter der centrale ver eeniging, de heer Klein Molenkamp uit Zeist namens de koninklijke maatschap pij voor tuinbouw en plantkunde en de heer Van Die, voorzitter van de plaat selijke afdeeling der maatschappij heb ben toepasselijke woorden gesproken, waarna jhr, Röell het slotwoord sprak. Het Wilhelmus werd door allen gezon gen, waarna de plechtigheid in stroo menden regen eindigde. Gemeenschappelijke regeling schooi- artsendienst. De Commissie van Financiën vereenig- de zich met het ontwerp-besluit tot ge meenschappelijke regeling' met Vlissin gen van den Schoolartsendienst, Twee leden achten een wijziging ge- wenscht, waardoor voorkomen wordt, dat de schoolarts van zijn voornemen om een onderwijskracht te keuren afziet op grond van inlichtingen van een genees kundige, waaruit voldoende blijkt, dat het vermoeden kan worden opgeheven, dat de betrokken leerkracht lijdt aan 'n ziekte of aandoening, die gevaar voor de leerlingen kan opleveren oi hinder lijk voor het onderwijs kan zijn. Deze le den willen de belangen der kinderen niet in de waagschaal stellen tegenover het gevaar, dat de behandelende geneeskun dige van den onderwijzer diens belang' boven dat der kinderen zou doen gaan. Het andere lid acht die vrees onge grond. De woorden „voldoende blijkt" beteekenen immers, dat de schoolarts de overtuiging heeft op grond van me dische inlichtingen, waarvan hij immers de beteekenis kan beoordeelen dat voor het vermoeden geen redelijke grond bestaet. Maar dan bestaat er ook geen redelijke grond om B. en W. en school leidingen noodeloos te verontriisten. En blijft het vermoeden wél bestaan, dan geeft art. 9 van de besmettelijkelziekte- wet den burgemeester alle noodige be voegdheden evenals de wet van 7 Dec. 1934 tot bescherming van leerlingen te gen de gevolgen van besmettelijke ziek ten van personeel van inrichtingen van onderwijs ook de veiligheid in opzicht

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 1