De dijkval bij Kapelle. BRAND HOTEL „BRITANNIA" O VERGANGSHOEDEN Fa. PAT ER IK r,25, BINNENLAND. WEERBERICHT. Co., ONTVANGEN NOUVEAUTÉ's IN ZIE ETALAGE WINTERHOEDEN TOT DECEMBER-PRI/ZEN VLISSINGEN. a 12,50—f 3.50 Kerstboom met verrassingen. icht lan den eze libi, ren nen ;lijk ïer- ïst- v. aud oen iis- libi. zei- Eoe- fna- loo- lan /an |rde H. 2nd, Kan ter- of I be- op; idel ver' ea )*L h. H. tiut- loor- ad- les" ds. ),15 jrst. teis- burg. -=-JI NUMMER 297. IWIX, dx-ajjiuv. wutnauAU r"s3T^l^?rjn 10 L"!'^£'',UI1U( ÏWO. JtÜKSlfc BLAD. 179e JAARGANG. I $tctrwcit*te Él he H M1DDELBURG5CHE COURANT TWEE BLADEN. WOENSDAG 16 DECEMBER 1936. EERSTE BLAD. Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn, in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. GOESCHE COURANT^ Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap ,,De Middelburgsche Courant Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen I7 regels f 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling -Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. AANBIEDING VAN GESCHENK AAN PRINSES JULIANA EN PRINS BERNHARD. Namens vroegere Belgische vluchtelingen. Gistermiddag is ten paleize Noordein de aan Prinses Juliana en Prins Bern- hard op plechtige wijze het geschenk overhandigd, dat hun ter gelegenheid van hun huwelijk is aangeboden door de vroegere Belgische vluchtelingen, die in de jaren 1914-1918 gastvrijheid in ons land hebben gevonden. De gelden voor dit geschenk zijn inge zameld door een Belgisch comité waar van o.m. lid waren burggraaf Poullet, oud-minister-president van België, de minister van staat Van Cauwelaert, de Prins De Ligne, en de minister van on derwijs de heer Hoste. Het geschenk werd gistermiddag aan geboden door burggravin Simonis, echt- genoote van senator Simonis, den vroe- geren voorzitter van het Belgische co mité van vluchtelingen in ÏNederland, die vergezeld was van mevrouw Mas- kens, echtgenoote van den Belgischen gezant te Den Haag, en door den secre taris van het comité, ir. Delhez. Het geschenk bestaat uit drie groote kristallen vazen, die vanwege hun zwaarte reeds eerder naar het Ko ninklijk paleis waren getransporteerd, en eenige zeer kostbare kantwerken, die gedrapeerd om een groote bloemen mand door de deputatie werden mede gebracht, De Belgische vertegenwoordi ging werd door Prinses Juliana en Prins Bernhard ontvangen en ir. Delhez gaf uiting aan de gevoelens, die in België jegens het Nederlandsche volk en het vorstenhuis leefden en die zich mani festeerden in dit geschenk. De Prinses en de Prins dankten met hartelijke woorden voor de fraaie cadeaux, De vier stuks kantwerk, alles point a l'aiguille, zijn twee prachtige kanten sjaals, een kanten waaier en een kan ten zakdoekje. Het geschenk is bedoeld als een blijk van erkentelijkheid vain de vroegere Belgische vluchtelingen voor de in Ne derland in de jaren 1914-'18 genoten gastvrijheid en als bewijs van deelne ming van vele Belgen in de huldiging van Let Nederlandsche volk aan het vorstenhuis en in de blijdschap om het vorstelijk huwelijk. Aan de in België verspreide oproep van het comité is dan ook in alle kringen der Belgische be volking gevolg gegeven. Diner bi; den Belgischen gezant Des avonds heeft de Belgische gezant te 's Gravenhage, de heer Charles Mas- kens, te zijnen huize een diner aange boden aan verschillende personen en talrijke leden van publieke instellingen die gedurende de oorlogsjaren het werk van steun aan de Belgische vluchtelin gen behartigd hebben. Tot de aanwezigen behoorden o.a. de minister van justitie, mr. Van SchaiK. als ondervoorzitter van den minister raad. Het onderzoek naar de ramp van de „Lijster". Gistermorgen is te Bandon Hill (Sur rey) een onderzoek van den coroner ge opend naar de ramp van de „Lijstier", waarbij in totaal 15 personen om het le ven zijn gekomen. De coroner verklaar de dat hij zich voorstelde uitsluitend formeele getuigenverklaringen te vragen waarna het onderzoek verdaagd zou worden in afwachting van het resultaat van het door deskundigen ondernomen onderzoek. Dr. Lancaster die ooggetuigen verkla ringen aflegde, besloot zijn uiteenzettin gen met te zeggen, dat een aantal van zijn medebewoners op den heuvelrug aandrang op hem hebben uitgeoefend te verklaren, dat zoolang het vliegveld in zijn huidige ligging blijft er maatregelen genomen moeten worden tot dwingende beperking, afgescheiden van de wen- schen van passagiers en piloten, waar door voorkomen zou kunnen worden, dat vliegtuigen starten onder omstandighe den die gekenmerkt worden door een onmiskenbaar slecht zicht. De door dr. Lancaster genoemde heu velrug^ is de plaats waar de ramp van de „Lijster zich heeft voorgedaan. De politiedokter Gardner verklaarde vervolgens, dat alle passagiers ernstige brandwonden hadden bekomen aan ar men en beenen, maar dat de lichamen gedeeltelijk beschermd door de kleeren minder verbrand waren. De merkwaar dige rose verkleuring der lijken doet den ken aan koolmonoxyde-gas, waarmede het bloed der slachtoffers naar getuige heeft geconstateerd, tot 70 procent ver zadigd was. De bewusteloosheid tenge volge van dit gas trad waarschijnlijk binnen enkele seconden op en in dit verband is het opmerkelijk dat na het ongeluk van niemand der inzittenden eenig geluid vernomen is. De coroner verklaarde, alvorens het onderzoek te verdagen, tot 12 Januari a.s„ er zeker van te zijn, dat allen zich bij hem zouden aansluiten, wanneer hij uiting gaf aan zijn diepste en meest op rechte sympathie met de personen en landen, die op zoo plotselinge en droeve wijze een verlies hadden geleden. Er ligt echter eenige troost in de weten schap, dat deze kostbare levens verlo ren zijn gegaan zonder dat de slachtof fers geleden hebben. De aanwezige vertegenwoordiger van de K.L, M. de heer I. Aler sloot zich aan bij de woorden van den coroner. Bij de sluiting der zitting speelde zich nog een ontroerende scène af, toen aan de verwanten en vertegenwoordigers der slachtoffers de persoonlijke eigen dommen der omgekomenen welke uit het v/rak gered waren, overhandigd werden. GEEN WERELDTENTOONSTELLING TE AMSTERDAM. Naar wij vernemen heeft de commis sie welke de mogelijkhe d van het hou den van een tentoonstelling te Am- s'erdam in een der eerstvolgende jaren heeft onderzocht, zich ervan vergewist, of de regeering n,a de bekende motie in de Tweede Kamer, bereid is tot het ver- leenen van een subsidie om de reeds oniworpen plannen- aan welke het ge- Woorden zijn bladeren, doch daden zijn vruchten. meentebestuur van Amsterdam krachti- gen steun toezegde, tot verwezenlijk ng te brengen. Naar aan de commissie bleek, kan echter de ministernaad geen vrijheid vinden aan het verlangen van de meerderheid .der Tweede Kamer te gemoet te komen. De comm'ssie acht 't uitgesloten om van uitslui'end particu liere zijde de daarvoor vereischte gel den te verkrijgen. Daar in verb,and met de bepal'ngen van het internationale tentoonstellings verdrag Parijs 1928 thans de tijd voor bij is om nog met kans op succes aan te dringen op toelating v,an Nederland tot het houden van een internationale ten- toonselling binnen de eerste 8 jaren, heeft de commissie, tot haar leedwezen moeten besluiten de plannen op fe ge ven. De prijzen der levensmiddelen. Het secretariaat van den centraien bond van Ned. verbruikscoöperaties schrijft ons: EJvenals voor het overzicht van de vorige week ontving het economisch bu reau van den bond ook nu weer prijs opgaven voor de wekelijksche enquete van alle 20 daartoe aangeschreven coö peraties. Uit de verzamelde cijfers blijkt dat het gemiddelde prijsstijgingspercen- tage voor 25 levensmiddelen sinds de vorige week practisch niet gewijzigd is. Over de geheele periode, sinds de de preciatie van den gulden, kunnen we dus vaststellen, dat in de eerste zeven weken de prijzen van de 25 levensmid- MIDDELBURG (Ingez. Med.) de'en telkens met enkele tiende procen ten stegen, totdat op 12 November een totale gemiddelde verhooging van on geveer 1,8 was bereikt. Op dat peil bleven de prijzen drie weken. Daarna liep de gemiddelde prijsverhooging in de week van 30 November5 Decem ber op tot 1,98 en nu kan zij voor de week van 712 December op 1.97 vastgesteld worden. Sinds 24 September jl. steeg de prijs van eieren met 20.8 die van gries- me^l met 15,1 die van Goudsche kaas met 7,4 die van bruine boonen met 7,2 die van vermicelli met 6,8 en die van boter met 4,6 De prijzen van grauwe erwten, groene erwten, tarwebloem en zachte zeep ste gen met ongeveer 2 terwijl de overige artikelen in prijs gelijk, of nagenoeg ge lijk bleven. Tenslotte wijzen we er op, dat de prij zen van eieren, boter en kaas in dezen tijd van het jaar steeds oploopen. Ernstiger dan die van Novem ber 1929 Hoe ontstaat een dijkval Men schrijft ons: De dijkval in den z'eedijk van den Willem Annapolder nabij de gemeen'e Kapelle, waarvan wij reeds melding hebben gemaakt, laat zich volgens de deskundigen ernstiger aanzien dan d e van November 1929, welke voorkwam iets meer Noord-Oostelijk van dien van thans. Op de plaatsen waar de dijk over ongeveer de halve breedte in het water is verdwenen, staat de afgebrokkelde dijkwand zoo goed als steil het water in en is vlak daarvoor een diepte gepeild van 10 tot 15 meter. Iets verder van den dijk neemt de diepte zeer snel toe. In den nacht van Maandag op D? dag vreesden de op den dijk aanwezige personen voor doorbraak. Het weer was ruw en telkens als een hoeveelheid grond in de Schelde verdween, trilde het dijklichaam merkbaar. In den morden v,an Dinsdag is men begonnen met het maken van een bekisTng aan de landzij de met de bedoeling bij dijkdoorbraak het water zelfs bij hoog water althans tijdelijk te kunnen tegenhouden. In den loop van den dag is uit Noord-Brabant veel hout voor deze bekisting aange voerd, doch de werkzaamheden scho ten uiteraard slechts langzaam op. Aan de zeezijde van den dijk is nog nie+s ge daan. Wel wordt regelmatig gepeild en is men reeds doende met het treffen van maatregelen voor het leggen van zinkstukken ter plaatse. Voor hiermede kan worden begonnen gaan nog wel enkele dagen heen. En ju st die enkele dagen zijn het gevaarlijkst, aangezien ook in 1929 het wegbrokkelen over en kele dagen verliep. En toen was in die enkele dagen minder van het dijklichaam verdwenen dan thans :'n één dag. Hef grootste gevaar ontstaat zooals men weet bij laag water omdat alsdan een sterke stroom van de afgaande vink langs den dijk stroomt, ter wijl bij hoog water de druk tegen het dijklichaam verder afbrokkelen belang rijk tegengaat. Op den voet van het gedeelte dijk, dat Noord-Oostelijk van den dijkval is gelegen, zijn den laatsten tijd nog al wat zinksfukken gelegd en nu is het wel opmerkelijk, dat juist op de grens van die zinkstukken de dijkval heeft plaats gehad. Wel een bewijs van de groote waarde van het leggen d er stukken. Zeeland heeft vooral in vroeger tiiden veel van dijkvallen te lijden gehad. Wan neer men dan ook de kaart van Zeeland van vroeger en thans met elkaar verge lijkt, ziet men zeer groote verschillen. Telkens verdwenen gedeelten der eilan den in het water doordat de clijken op bepaalde plaatsen bezweken. Achter den waterkeerenden dijk werd dan iets landwaarts een nieuwe dijk gelegd, wel ke als het ondergeloopen gedeelte land aan de zee werd prijs gegeven hetgeen meestal gebeurde waterkee- rend werd. De sterke Scheldestroomen schuurden langs de kusten en ondermijn den de dijken. Meer dan nog de stormen en hooge vloeden werkte deze kracht n stilte en onder wa er. Niemand merkle er iets v,an totdat op een mooien stillen zonnigen dag de eb heel laag werd en aldus de druk tegen 't dijklichaam werd weggenomen en de dijk 'n het water verdween. Dan had men een dijkval en de technici dier dagen schenen daar machteloos tegenover te staan. De ge- schiedboeken vermelden dan ook dijk vallen zonder tal. Was dit zoo voort blij ven gaan, dan was thans van de Zeeuw- sche eilanden zeker niet veel meer over dan w,at kle'ne eilanden, die tenslotte toch ook weer niet met rust zouden zijn gelaten. Maar men heeft den vijand tot staan weten te brengen en hij staaf nu nog na drie eeuwen. Dat wil natuurlijk niet zeggen, da: het vraagstuk geheel tot oplossing is gebracht, want nog komen dijkvallen zoo nu en dan voor en het tot staan brengen en houden van d en wa terwolf kost nog schatten gelds. Hejl is natuurlijk niet te schatten wat deze dijkval van den Willem Annapolder' zal kosten, maar een f 100,000 is in zulke oogenblikken al heel vlug verwerkt. Door het laten zinken van z.nkstuk- ken aan den voet van den dijk aan de zeezijde, welke zinkstukken bestaan uit gevlochten rijshout en bezwaard worden met steenen, is het mogelijk de stroom meer van de kust te houden en van min der invloed te doen zijn op den voet van den dijk. Nu is het begrijpelijk, dat men omstreeks de jaren 1600 tot 1700, toen men 't wegvreten van 't land door dijkvallen niet wist te bestrijden, nog inlaagdijken zijn gelegd, welke, doordat de zeedijk intact bleef, geen waterkee- rende dijken zijn geworden. Toen zijn de zoogenaamde inlagen ontstaan, waar van men er verscheidene vindt op Schou wen en Duiveland en waar'n men thans de beroemde vogelbroedplaatsen aan treft. Vooral Schouwen wist van dijk vallen mee te spreken. Dat eiland is vroeger veel grooter geweest, aan de zuidzijde. Reeds in 1496 begon daar het grondverlies en dat duurde zoo voort tot ongeveer 1700. De inlaagdijken om de voornaamste inlagen aan de zuidkust van Schouwen dafeeren van 1650, 1654, 1673 en 1679. Zelfs zijn nog inlaagdijken aangelegd in 1726, 1764, 1781 en 1797, deze zijn gelegen ten zuiden en zuidwes ten van Zienkzee. Zelfs lag ten zuiden van Schouwen nog een eiland Orisant, dat ook al vroeg geheel in de zee is verdwenen. Natuurlijk zijn niet alle in>- I lagen zoo bekend als die van Schouwen, welke juist doordat ze tot vogelbroed plaatsen van groote heteekenis zijn ge worden, beroemd werdén. Dijkvallen komen bijna uitsluitend in Zeeland voor; vrijwel uitsluitend op plaatsen, waar wegens sterke stroom- schuring 'n groote diepte voor den dijk ontstaat. Een der voornaamste oorzaken is wel de samenstelling der verschillende grondlagen, waarbij sommige lagen ge heel van water worden verzadigd. Bij heel laag water wordt dan het evenwicht in den dijk verbroken en bestaat de kans, dat de zandlaag, waaruit het wa ter m nder snel wegvloeit, zich plotseling zeewaarts verplaatst, hetgeen een weg zakken van den bovengrond veroor zaakt Beperkt deze wegzaltking zich tot den oever dan spreekt men van 'n oeverval, wordt ook een gedeelte van den dijk meegesleurd dan heeft men met een dijkval te doen. Hieruit kan worden verklaard, dat een oever- of dijkval plot seling optreedt en van korten duur is. Onderhoud met den burgemeester. In een onderhoud met den burge meester van Kapelle, den heer W. Bie- rens Jr., deelde deze vanochtend mede, dat er den geheelen nacht met man en macht is doorgewerkt om een nood voorziening tot stand te brengen. Naar zijn verwachting zou de kistdam wel}te ter lengte van 240 meter aan de binnen zijde van den dijk wordt aangebracht, vandaag gereed komen. Op de vraag of dan alle gevaar w;as geweken, antwoordde de burgemeester dat volgens de technici de dijk inder daad behouden zou blijven, wanneer zich geen buitengewoon slechte weers omstandigheden zouden voordoen. De opstekende harde wind kan ons, wan neer het vanmiddag om een uur of vier hoogwater is, echter nog parten spe len". Om op alle gebeurlijkheden te zijn voorbereid, hebben de bewoners van den polder de meubelen naar de bo venste verdieping van hun woningen ge bracht en de auto's staan klaar om inge val van dijkdoorbraak de jmenschen spoedig in veiligheid te brengen. Aan de rivierzijde, waar de val den dijk heeft verzwakt, heeft men nog geen voorziening aan kunnen brengen. Van daag werd een lading rijshout en basalt- steenen uit Sliedrecht verwacht, om er de buitenzijde mede te versterken. Er komen veertig man mee om de zink stukken te vlechten en daayna het noodbeslag met steenen bezwaard, als voorloopige beveiliging aan te brengen. Wanneer dit goed op zijn plaats is, kan men zeggen dat het gevaar is geweken, doch daar gaan nog een paar dagen mee heen en daarom zal men nog die paar dagen in spanning moeten blijven, ven. Verwachting tot morgenavond: Stormachtige tot krachtige Z. tot Z.W. wind, betrokken tot zwaar bewolkt, met tijdelijk regen, later opklarend, aanvan kelijk zachter, later iets kouder. u Wo 16 Dec.: Zon op: 8 h 06; onder: 15 h 45. Licht op: 16 h 15. Maan op: 9 h 45; onder: 18 h 28. E.K.: 21 December. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: Decemher. Hoogwater. Laagwater. Wo. 16 S 2.30 14.51 9.06 21.15 Do. 17 3.04 15.26 9.42 21.49 Vr. 18 3.35 16.06 10.20 22.24 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: December. Hoogwater. Laagwater. Wo. 16 4.27 16.43 10.09 22.21 Do. 17 5.02 17.19 10.42 22.54 Vr. 18 5.33 17.56 11.19 23.31 Westkapeile is 28 min. en Domburg 23 min, vroeger; Veere 38 min. latar, (S springtij.) Gedurende Kerstdagen Oo.d peestdiners Muziek van de White Star Band. Tafels kunnen tot uiterlijk Dinsdag 22 December worden gereserveerd. Telefoon 80 en 194. (Ingez. Med.) Politiehond a's huldeblijk voor Prinses Juliana en Prins Bernhard, Op voorstel van hst hoofdbestuur van de Kon. Ned. Politiehondenvereeniging werd in de alg. vergadering, te Utrecht gehouden, onder daverend applaus be slopen, aan het vorstelijk bruidspaar, als eerb'edige hulde der vereeniging, aan te bieden een volledig afgerichten politie hond. Daarvoor werd gekozen de Bouvier „Dona" van den heer J. Semler te Eind hoven, welke op de jaarlijksche keur ng dit jaar, het hoogst aan al punten be haalde en daardoor verwierf de groote zilveren medaille, beschikbaar gesteld door H. M. de Koningin, beschermvrou we dezer vereenging. Deze hond werd voorts het hoogsf geplaatst bij de keu ring van politiehonden in 1936 door de Kon. Ned, Politiehondenvereenig'ng ge houden. Het hoofdbestuur heeft namens Prin ses Juliana bereids bericht ontvangen, dat het geschenk gaarne zal worden aanvaard. DE TOEPASSING VAN DE PENSIOENWET. Op de vragen van het Tweede Ka merlid Suring in verband met de be slissing van den Pensioenraad van 12 Augustus, dat voor onderwijzers die hun diensttijd vóór 1 Juli 1922 niet voor pensioen hebben ingekocht, die dienst tijd desondanks voor de berekening van 't pensioen in aanmerking komt, heeft de minister van binnenlandsche zaken ge antwoord, dat het juist is, dat de Pen sioenraad die beslissing heeft genomen. Voorts zegt de minister: Een beroep ingevolge art. 127a, eerste lid, onder b, van de Pensioenwet 1922 is tegen de beslissing niet ingesteld en zal ook niet worden ingesteld. Een ontwerp van wet, dat speciaal in verband met bedoelde beslissing is ontworpen, zal nog voor het einde van dit jaar bij de Tweede Kamer worden ingediend. Klachten over het optreden van Neder landsche zeelieden in de haven van Londen. In het Lagerhuis heeft men den minister van handel, Runciman, gevraagd, of het hem bekend was, dat de kapiteins van Nederlandsche motorschepen en andere Nederlandsche vaartuigen hij het binnen varen van de haven van Londen voort durend trachten te ontkomen aan de verplichting van het aan boord nemen van een loods. Bij het verlaten van de haven aldus steller van deze vraag kunnen zij deze verplichting niet ont duiken, doch dan wordt de loods met duidelijken tegenzin op het schip toege laten en meermalen is het voergekomen,

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 1