T veriq, 4800 =2* GOESCHE COUQANT* Dijkvai bij Kapeile. EBUD EDERS EN BINNENLAND. WEERBERICHT. KERK EN SCHOOL 1936 AAT GEEN eren oplaag, ikked| T.k. lONSWUK OSTBURG NUMMER 296. TWEE BLADEN. DINSDAG 15 DECEMBER 1936. EERSTE BLAD. 179e JAARGANG. -J /A I., Antwerpen. ii Philips Or.t- van f 137.50, lexco, Leiden, (toestel, t.w.v. p. Eenhondem Cloppenburg'. Iiilderij in lijst, I. 14, Treinreis Drinkservies N.V. Kapck- damesrijwiei, ten heeren- of naar ontwerp t.w.v. f 35.-, lil, t.w.v. f 30.-, phage. 28. Een Ij, merk Cyma, (31. Een eiken- pkvogel, firma 34. Een rliee- lussen, T D- i]n in armen of cfan direct de te Selzaete. j kiespijn, aan- en op de tanden DER voldoende doosje Koorts zieker-Specialist sder huisgezin. let op onderstaande 6 poeders. Prils 60 ct ex. (ruim e abonsé'e) Jwe adver- an Zeeland te public) - in Uw re- ook het Haanderea, e MIDDELÖURG5CHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, lngez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij bet Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1—7 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a /3 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. DE HEILWENSCH VOOR HET VORSTELIJK PAAR. Louis de Vries voor de AVRO. Op den dag v,an de huwelijksinzege- n'ng van het prinselijk paar, zal Louis de Vries, uitgenoodigd door de AVRO, des middags om twee uur voor de mi crofoon den heilwensch uitspreken, welke he' paar 's opgedragen door dr. H. Gerversman met muziek van Willem Landré. HET GESCHENK DER NEDERLANDSCHE SCHOOLJEUGD. Hedenmorgen bloemen aan Prinses aangeboden. Hedenmorgen te tien uur is op alle Nederlandsche scholen, lagere zoowel als middelbare, openbare zoowel als bij zondere, de inzameling gehouden voor 't geschenk, dat de Nederlandsche school jeugd Prinses Juk ana en Prins Bern- hard Ier gelegenheid v,an hun huwelijk zal aanbieden en dat naar men weet zal bestaan uit de bibliotheek voor het pa leis te Soestdijk. Als symbool van de sympa!h;e, die op dit uur de geheele Nederlandsche schooljeugd vereenigde, heeft terzelfder tijd een deputatie van het comité van de Nederlandsche schooljeugd op hef pa leis Noordeinde Prinses Jul'ana een bloemstuk aangeboden. De deputatie bestond uit den voorzitter van het comi dr. Joh. H. v.an Burkom en v er leerlingen van Haagsche middel bare scholen, die lid zijn van het comi té. Kort voor tien uur arriveerde dr. Van Burkom per auto met het bloems'uk, dat bestond uit een mand witte bloemen d e bekroond werd met een tuil wiRe an jers. Een Oranje-lint droeg het opschrift „De Nederlandsche schooljeugd; één dag, één uur, één daad." Boven aan de mand was de gouden wijzerplaat van een klok aangebracht, waarop de wapens van Prinses Jul'ana en Prins Bernhard, terwijl de wijzers op 10 uur stonden, he' uur van de inzameling. Ten paleize werd de deputatie ont vangen door den kamerheer van H. K. H. mr. J. C. baron Baud, wien dr. Van Bur kom het bloemstuk overhandigde, hem wijzende op de symbol'sche beteekenis van het tijdstip, waarop dit geschiedde, nu een band van sympathie voor het hooge jonge paar de geheele Nederland sche schooljeugd samenbond. Baron Baud zegde toe, het bloemstuk terstond aan Prinses Juliana te zullen overhandigen, opdat ook zij d't merk waardige oogenblik zou mogen meebe leven. Het stoffelijk overschot van piloot L. Hautzmeyer naar Weenen overgebracht. Gistermiddag is het stoffelijk over schot van den bij de ramp van de „Lijs ter" omgekomen piloot L. Hautzmeyer per auto van de begrafenisonderneming Innemee en Zn. van Den Haag naar Wee nen overgebracht, waar de teraardebe stelling plaats zal vinden. Bij de vele kransen, welke reeds in Engeland op de baar waren gelegd en waarbij n Rotterdam een krans van den Oostenrijkschen gezant ^evoc^d Wjas, waren in 's Gravenhage nog' eenige bij gekomen en wel van de K. L. M„ van den heer en mevrouw A. Wurfbain Meyboom, van Hilda Bongertman, de bij de r.amp gespaard gebleven stewardess en voorts van eenige particulieren, d e onder de hoede van piloot Hautzmeyer een K. L. M.-vlucht hadden gemaakt. DE V.A.R.A. WORDT „NATIONAAL". De Vereenigingsraad vajn de .roode radio-omroep heeft besloten om in het vervolg de V.A.R.A. haar taak als al- gemeene omroep ten volle te doen ver richten, door ook op nationale feestda gen een programma te verzorgen hetzij afzonderlijk, hetzij in samenwer king met de andere algemeene omroep verenigingen indien de V.A.R.A. daartoe door de zendtijdregeling is aan gewezen. Op bedoelde dagen zal het door de V.A.R.A. verzorgde programma imet het uitzenden van het volkslied worden geopend en gesloten. DE DISTRIBUTIE VAN VARKENSGEHAKT. Ook aan ondersteunden krach tens de Armenwet, De min ster van sociale zaken heeft aan de gemeentebesturen een circulaire gericht betreffende de distributie van varkensgehakt in blik" aan ondersteun den voglens de Armenwet. Voorloopig zullen tot en met 16 Januari 1937 deze ondersteunden op denzelfden voet als de gesteunden of te werkgestelde werkloo- zen behandeld worden. In aanmerking komen gezinnen tot en met 4 personen vgor één bus per week; aan grootere ge zinnen zullen twee bussen per week worden verstrekt. De verkoopprijs be draagt 32% ct, per blik. DE GRONDWETSHERZIENING. De memorie van antwoord op het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer inzake de voorstellen tot verandering van de grondwet is thans verschenen. In deze mem. van antwoord wordt ge zegd dat de beteekenis van de onder havige voorstellen niet groot werd ge acht. De regeering heeft aan deze voor stellen ook nimmer een grootere draag wijdte toegekend dan zij inderdaad be zitten, maar in haar onderlingen samen hang zijn de wijzigingen van voldende beteekenis om een herziening van de grondwet te rechtvaardigen. Voor voorstellen van verdere strek king acht de regeering den tijd nog niet gekomen. In het bijzonder mist men vooralsnog voldoende consolidatie van denkbeel den met betrekking tot het vraagstuk van de ordening van het maatschappe lijk leven. In het streven van de regeering aldus de m. v. a. om in deze moei lijke tijdsomstandigheden, nu alle nati onale krachten zich moeten vereenigen, te vermijden, dat politieke en geeste lijke tegenstellingen fcich toespitsen, mag mede niet de reden gezien worden, dat geen principieele herziening van de Grondwet wordt voorgesteld. De door de staatscommissie voorge stelde aanvulling van art. 7 der Grond wet heeft de regeering niet overgeno men omdat het haar niet wensciielijk scheen in den huidigen tijd een politiek vraagstuk op te werpen dat de gemoe deren zoozeer in beweging kan bren gen. Het kiesrecht zou volgens een aan tal leden dienen te worden gewijzigd in dezen zin, dat het bestaande individu alistische kiesrecht zou worden vervan gen door een organisch kiesrecht met 't gezin als uitgangspunt. De regeering ont kent dat de tijd voor een principieele wijziging van het kiesrecht in gezegden geest gekomen is, nu de maatschappij, niet alleen in ons land maar over de ge heele wereld, in een toestand van veran dering is als slechts zelden in den loop der wereldhistorie is aan te wijzen. Van Armoede is de toetssteen der be leefdheid ons in voorspoed bewezen. de regeering is dan ook thans geen daar toe strekkend voorstel te verwachten. Volgens sommige leden zouden de aanhangige voorstellen principieel reac tionair zijn. Naar het oordeel der regee ring hebben deze leden toch wel een zeer eigenaardige opvatting van het be grip reactionair. Mag het reactionair worden genoemd, als de bevoegde macht de bestaande orde verdedigt tegen een streven naar haar omverwerping door onwettige middelen? Geen staatsorde, hoe ter wereld georiënteerd, zal nalaten ten deze maatregelen te nemen. Met re actie heeft deze defensieve houding te gen gewelddadige verstoring van de or de niets uitstaande. Tenslotte zegt de m. v. a. dat van de regeering geen voorstel te wachten is tot beperking van het kiesrecht, omdat dit naar haar meening het extremisme eer zou bevorderen dan tegengaan. DE REGELING VOOR DE CONSUMPTIE-MELK, Zij wordt met ingang van 1 April ingetrokken en gedeeltelijk door een nieuwe, welke minder ingrij pend is, vervangen. Men deelt ons van bevoegde zijde mede, dat bij den minister van landbouw en visscherij ten aanzien van het vraag stuk der regeeringsbemoei ngen met de consumptiemelk belangrijke beslissingen in overweging zijn. Van versch llende zijden waren be zwaren gerezen tegen het huidige stel sel, uit den aard der zaak het meest te gen het stelsel, zooals dit thans in het zg. we'lelijk consump'tismelkgebied n het Westen des lands, omvattende het gebied der groote consumptiecentra, geldt, wijl daaraan zulke vergaande be palingen zijn verbonden op het gebied van de zg. taxerechten, min mum-prijzen en de bevriezing van den melkhandel Niet ,alleen echter de in het Westen des lands bestaande regeling, doch ook de in de over ge deelen des lands getroffen prijsregelingen ten aanzien van con- sumptiemelk zijn dikwijls onderwerp van critiek geweest. Na overweg ng der verschillende in zichten o.m. werd over deze materie een uitvoerige bespreking gehouden mei Gisteravond is over een lengte van 200 tot 300 meter een verzakking ge constateerd in den dijk van de Wester- Schelde langs den Willem Annapolder, nabij Biezelinge (gem. Kapeile) en 's- Gravenpolder. In den polder staan en kele boerenhoeven. Twee daarvan, die van de families Dees en Van de Recht, zijn ontruimd. Onmiddellijk nadat de dijkvai was be merkt, is men begonnen den dijk te ver sterken. Met vijftig man werd den ge- heelen nacht doorgewerkt om door het aanbrengen van zakken zand en basalt blokken een doorbraak te voorkomen. Hedenmorgen bij hoog water was het gevaar nog niet geweken. Nader wordt gemeld, dat omwonen den gisteravond omstreeks vier uur het alarmeerend geluid van den dijkvai hoorden. Groote stukken van het talud aan de rivierzijde stortten in het Scheldewater. Ters'tond werden de dijk graaf van den polder en de ingenieurs van den Provincialen waterstaat ge waarschuwd, die zich onmiddellijk naar de bedreigde plaats spoedden. De kruin van den dijk was op dezelfde hoogte ge bleven, maar de glooiing naa rde rivier zijde was verdwenen en de dijk ging over een afstand van twee tot driehon derd meter steil omlaag het water in. Het bedreigde punt ligt juist op de plek, waar de Wester-Schelde een scherpe bocht naar het Zuiden maakt en de stroom schuurt hier voortdurend met groote kracht langs den dijk. Telken- jare worden nieuwe zinkstukken aange bracht, om het gevaar van den polder te keeren. Sedert aan de Zuidzijde van de Schelde een zandbank het scheepvaart verkeer onmogelijk maakte, is de vaar geul langs de Noordzijde verlegd, waar de stroom voor de noodige diepte zorgt. De vaart gaat hier vlak langs den dijk, welke van de zuiging der voorbijkomen de schepen de nadeelige gevolgen on dervindt. Zeven jaar geleden heeft zich eenzelfde dijkvai voorgedaan. Men is er toen in geslaagd den polder te behou den. ïn de gemeente Kapeile, waar veel tuinbouw wordt beoefend, is juist de Willem-Anna-Polder de beste voor den landbouw. Hij is 300 ha. groot en bevat twee hofsteden, een woning voor den opzichter en dijkwachter en een viertal andere woningen. In totaal woont er een veertigtal menschen. In verband met het lang niet denk beeldige gevaar voor doorbraak van den dijk, hebben de waterschaps- en waterstaatsautoriteiten met den burge meester van Kapeile en de politie den geheelen nacht de wacht gehouden op het bedreigde punt. Bij laag water is het gevaar er het grootst, omdat de onder- gespoelde dijk dan niet langer den steun van het water heeft en doordat hij als het ware los komt te hangen, en veel spoediger afbrokkelt. De woningen in den polder zijn voor het grootste gedeel te ontruimd en de boeren hebben hun graan naar Biezelinge, dat buiten den polder ligt, gebracht. Vanmorgen om negen uur, zoodra het goed dag was, is men met vijftig man begonnen om de gehavende plek te verstevigen. Ook aan de binnenzijde van den dijk maakt men versterkingen om het gevaar van doorbraak zoo lang mo gelijk te keeren. Elet onderloopen van den polder met het zoute Scheldewater zou, behalve de schade van de over strooming zelve, een uiterst nadeeligen invloed op den vruchtbaren bodem heb ben. De polder heeft aan de landzijde echter goede slaperdijken, zoodat, wan neer ondanks de thans aangebrachte voorloopige voorziening van basalt en zakken zand, de dijk het toch mocht be geven, het verdere Zeeuwsche land niet wordt bedreigd. Intusschen is men op zijn hoede: voortdurend wordt de dijk geobser veerd. vertegenwoordigers van belanghebben de landbouw- en zuivelorgan saties, bonden van melkveehouders, alsmede vereenigingen van melkgrossiers en melkhandelaren worden ten aanzien van de voor 't Westen, des lands te tref fen voorzieningen de volgende regel n- gen voorbereid. De thans bestaande regeling der mini mumprijzen voor consumpj iemelk en aanverwante producten wordt 1 Apr i 1937 ingetrokken. Voorts wordt de be vriezing van den melkhandel, zooals deze thans wordt toegepast (nl. dat in het algemeen geen erkenning als melk- vergunninghouder wordt verstrekt, wan neer de betrokkene niet tenm'nste van 1 Januari 1935 af ononderbroken den melkhandel had uitgeoefend) weggeno men, in dien zin, dat erkenningen 'n ruimere mate zullen worden verstrekt, met name aan degenen, van wie blijkt, dat zij zich met ernst op den melkhan del w'llen toeleggen. Overigens zal worden bepaald, dat al le melkveehouders, die hun melk in be doeld gebied 'voor de consumptie wen- schen af te leveren, aangeslo'en dienen te zijn bij een organisatie v,an melkvee houders. Omtrent het. aantal dezer organisaties en de wijze, waarop zij zullen worden ingericht zal zoo spoedig mogelijk over leg worden gepleegd met de betrokken landbouw- en speciaal melkveehouders- organisaties en de Ned. Zuivelcentrale. Het voornemen bésfaat, deze organisa ties voor de be'rokken veehouders al hun melk te doen verkoopen, zoowel de industrie- als consumptiemelk. Dege nen, die melk als consumptiemelk n het genoemd gebied in den handel wensc'uen te brengen, hetzij melkhandelaren, gros siers, of venters, dienen deze melk te betrekken van een dezer organisat'es. Aan deze organisaties moet ook de melk worden betaald, zoodat de veehouder -J ijn melkgelden vifc deze insVeiiiingen zal ontvangen.Mochide tijdsduur, ver- eischt voor de vorm'ng dezer organisa ties, zulks noodzakelijk maken, dan zal met het tegenwoordige stelsel een over gangsmaatregel worden getroffen. Gelijk bekend, werd de thans in het Westen des lands bestaande consumptie- melkregeling dienstbaar gemaakt aan de kwaliteits-verbetering der melk. Aan deze verbetering zal ook onder de nieu we regeling zoo streng mogelijk de hand worden gehouden. Verder kan worden medegedeeld, da* de thans bestaande afsluiting van het wettelijk gebied voorloopig zal blijven gehandhaafd. Zoodra echter na verloop van enkele jaren de ;n te stellen orga nisaties den melkafzet in het betrokken gebied voldoende hebben geregeld, zal deze afsluj ing kunnen vervallen en mag worden verwacht, dat de gehéele regeling zonder een'ge regeeringsinmen- ging, behalve wat betreft het toezicht op de kwali'eit, zal kunnen werken. Wat betreft de in de overige deelen des lands (de zg. buitenwettelijke ge bieden) bestaande prijsregelingen, ligt 't in het voornemen van den minister deze eveneens en wel uiterlijk 1 April f937 -aq ap jjoo \ez apanuneQ •uajpp.j} a; ui vriezing in aeze gebieden geheel ver dwijnen. Nader zal worden onderzocht, of reeds een eerdere intrekk'ng moge lijk is, In uitzonderlijke gevallen zal, wanneer de noodzakelijkheid daarvan mocht blijken, in deze gebieden een re geling worden getroffen. Dit zal voorts gelden voor die gebieden, waarin de afzet van de melk op andere wijze moei lijkheden kan baren. In het algemeen ligt het niet in de bedoeling deze uitzonde ringen op ruime schaal toe te staan. De kleine zeevisscherij. De minister van landbouw en vissche rij heeft geantwoord op de vragen van den heer Drop inzake het voorschrijven van een maaswijdte van ten minste 7,5 cm van de netten der visschersvaartui gen. De minister wijst er op dat in een te Londen, eenige weken geleden, gehou den conferentie van landen, betrokken bij de Noordzeevisscherij is overeenge komen de invoering van een minimum maaswijdte van 7 cm voor treiler- en snurrevaadnetten aan te bevelen. In het verlies van de opbrengst der te kle'ne visch door de kleine zeevisscherij en in de kosten van het wijzigen der netten wordt voor een deel tegemoet gekomen doordat 'n bedrag van f 50,000 op de begrooting van het' landbouwcri sisfonds voor 1937 is gereserveerd. Een wijzig'ng van het K.B. van 1 Oc tober 1936 in dier voege, daf de mini mum maaswijdte der netten van 7% cm wordt teruggebracht tot 7 cm, is in voor bereiding. Verwachting tot morgenavond; Afnemende tot matige W. tot Z.W. wind, zwaar bewolkt met tijdelijke op klaring, aanvankelijk nog regen oi hagel buien en iets kouder. Di. 15 Dec.: Zon op: 8 h 05; onder: 15 h 45. Licht op: 16 h 15. Maan op: 9 h 12; onder: 17 h 17. E.K.: 21 Dec. Hoog- en Laagwater December. Hoogwater. 1.57 14.15 2.30 14.51 3.04 15.26 Laagwater te December. Hoogwater. 3.53 16.07 4.27 16.43 5.02 17.19 Westkapelle is 28 min 23 min. vroeger; Veere (S springtij j Di. Wo, Do. Hoog Di. Wo. Do 15 16 S 17 en 15 16 17 te Vlissingen; Laagwater, 8.27 20.39 9.06 21.15 9.42 21.49 Wemeldinge; Laagwater. 9.30 21.45 10.09 22.21 10.42 22.54 en Domburg 38 min. later. KERSTMIS 1936 EN DE SPOOR. Men schrijft ons: De Nederlandsche spoorwegen laten een aan'ai extratreinen loopen ter ge legenheid van het met Kerstmis te ver wachten drukke reizigersvervoer. Behalve 63 voor- en volgtre'ne'n wor den ingelegd een aantal belangrijke extra snel'reinen. Ook deze zijn op genomen in de bekende reisgidsen. Van deze extraAreinen wordt ons speciaal nader genoemd: Donderdag 24 Dec. L'mburg vi,a Kindhoven naar Rot terdam, Den Haag en Amsterdam en door overstappen te Til burg en Roosendaal een geheel nieuwe en zeer snelle verbinding met Zeeland. Eveneens op Don derdagmiddag 24 Dec. Zeeland naar Rotterdam en met over stappen te Roosendaal naar Gronin gen en Friesland va Nijme gen-:—Arnhem, terwijl op Zondagavond 27 Dec. a.s. Zeeland een door gaande extra'rein heeft naar Rot terdam, Den Haag en Am sterdam, welke tusschen Bergen op Zoom en Rotterdam, niet stopt. Tenslotte deelde men ons mede dat op Zaterdag 26 December (tweede Kers;dag) goedkoope treinen zullen loo pen van Zeeland en West-Noord- Brabant naar Rotterdam, Den Haag (Haarlem en Amsterdam). Intrede ds, P. G, van den Hoofi In een wederom geheel gevuld kerk gebouw deed Maandagavond ds. P. G. van den Hooff, die Zondag als zoodanig werd bevestigd, intrede als predikant bij de Gereformeerde Kerk te Middel- fa u r g (in Hersteld Verband). Na een predikatie over 1 Joh. 1: 1-4 richtte ds. Van den Hooff zich allereerst tot de vertegenwoordigers van het gemeente bestuur van Middelburg, den burgemees ter en den secretaris, om hen te danken voor hunne aanwezigheid en daaruit blij kende belangstelling v,an het gemeente bestuur ook voor dit onderdeel van het kerkelijk leven in Middelburg. Daarna dankte spr. dr. Geelkerken, zijn bevesti ger, voor de wijze waarop deze hem heeft willen bevestigen en voor den ve len en krachtdadigen geestelijken steun welken hij tot op heden van dr. Geelker ken heeft mogen ontvangen. Voorts dankte hij de kerkeraden der andere kerken in dit kerkverband voor door hen betoond medeleven in deze gebeur tenis, in het bijzonder de kerken van Amersfoort, Bussum en 's-Gravenhage, die een afgevaardigde zonden. Niet het minst erkentelijk was spr. den kerkeraad van de Luthersche gemeente welke als eenige van de uitgenoodigde zusterker ken te Middelburg vertegenwoordigd was. Ten slotte richtte spr. zich tot zijn nieuwen kerkeraad en gemeente. Dr. Geelkerken sprak daarna ds. v, d. Hooff toe uit naam der andere kerken in het kerkverband, bijzonderlijk uit naam der kerk van Zaandam, de vorige ge meente van ds. v. d. Hooff, voorts uit naam der collega's en eindelijk als schei dend consulent van de gemeente van Middelburg namens den kerkeraad dier gemeente. Herkozen tot ouderling in de Ned. Herv. kerk te Oudelande de heer J. Harthoorn en tot diaken de heer J. Jansen.

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 1