mt RYNor, Last van verstopping Rondom het Wilhelmus. KRONIEK van den 0&6. BINNENLAND. ZEELAND. M.S.S - cachets TWEEDE BLAB VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN MAANDAG 14 DECEMBER 1936. No. 295 Uw druivenkuur thuis mf Druiven 75 ets. p. fl. Appel 55 ets. p. fl. MU. „DE BETUWE" Tl EL. 3IDPELBURG. Aaal*" Het onbekookte initiatief. De Volkenbondsraad heeft zich Zater dag, zooals te verwachten viel, met een Jantje van Leiden van het Spaansche geval afgemaakt. Hij nam een resolutie aan, waarin staat: dat het de plicht is van iederen staat, zich van bemoeienis sen met de binnenlandsche aangelegen heden van een anderen staat te onthou den; dat de niet-inmengingsovereen komst zoo nauwkeurig mogelijk dient te worden nageleefd; en dat er een moment kan komen, waarop internationale bij stand bij den wederopbouw van Spanje wenschelijk zal blijken. De Spaansche minister van buiten- landsche zaken, Del Vayo, verklaarde met deze resolutie genoegen te nemen. Hij zag blijkbaar in, dat er niet meer te bereiken viel. Het is onbegrijpelijk, dat hij, en met hem de geheele wettige" Spaansche regeering, daar ook maar een oogenblik anders over hebben kunnen denken. Dat moet echter wel; anders zou men geen verzoek tot bijeenroeping van een buitengewone Raadszitting heb ben ingediend. Temeer, omdat er geva ren aan vast zaten. De discussies te Ge- nève zouden Duitschland en Italië aan leiding hebben kunnen geven, om de niet-inmengingsovereenkomst op te zeg gen, of althans nog veel duidelijker met voeten te treden. Misschien geheurt dit nog wel, doch een steekhoudende aanlei ding er toe, biedt de aangenomen resolu tie in geen geval. Het waarschijn lijkst is, dat de Raadszitting niets aan 't internationale aspect van den Spaan- schen burgeroorlog zal veranderen. Meer viel er niet te hopen. Oorlog tusschen China en Japan Uit China kwam Zaterdagavond laat het verrassende bericht, dat maarschalk Tsjiang Kai sjek, de opperbevelhebber van de legers der centrale regeering te Nanking en feitelijke dictator van het midden-Oosten van het Chineesche Rijk, is gevangen genomen. Door muitende troepen te Sian-foe, de hoofdstad van de provincie Sjen-si (in 't midden-Noorden gelegen; zij wordt naar het Oosten be grensd door de Hoang-ho). De gevangen neming moet geschied zijn door een zoon van maarschalk Tsjang Sjoeiliang, den gouverneur der provincie. Het schijnt, dat de muiters het niet op het leven van den Chineeschen „dictator" voorzien hebben, doch hem willen dwingen, hard handiger tegen Japan op te treden. Zoo als men weet, probeert maarschalk Tsjiang Kai sjek de Japanners aan het lijntje te houden. Hij kent de militaire macht van Japan en acht het voorloopig beter, dat de Chineesche zich daar niet mee meet. Hij kent ook de benarde eco nomische en financieele toestand van Japan en verwacht waarschijnlijk, dat èr een oogenblik zal komen, waarop deze China in de kaart zal spelen. Een groot deel van het Chineesche volk is het met deze politiek van afwachten echter niet j eens. Het ziet, hoe de Japanners gestadig verder in Noord-China doordringen, na Mantsjoerije tot een Japanschen vazal staat gemaakt te hebben. Het eischt, dat daartegen militaire maatregelen worden genomen. Tot dit ongeduldige deel behoor en de muiters. Ze zouden naar Nanking ge seind hebben, dat Japan den oorlog ver klaard moet worden, aangezien onder handelingen met Tokio toch niets geven. Het valt voorloopig niet te zeggen, wat er uit hun optreden zal voortkomen. De mogelijkheid bestaat, dat de bom in het Verre Oosten nu werkelijk gaat barsten. Denkbaar blijft echter evenzeer, dat alles met een sisser afloopt. Luidsprekers en radioreportage langs den gehee'en weg van den bruidsstoet. B. en W. van 's Gravenhage hebben opdracht gegeven langs de geheele route van den koninklijken stoet op 7 Jan. a.s. luidspekers-installaties op te stellen, die in de eerste plaats zullen dienen om de politieautoriteiten in de gelegenheid te stellen het talrijke publiek aanwijzingen te geven omtrent de door hen noodig ge achte-maatregelen. Met goedkeuring van de bevoegde autoriteiten zullen deze installaties te vens gebruikt worden om het publiek, dat zich langs den weg van den optocht heeft geschaard, zooveel mogelijk de al- gemeene radio-reportage van de huwe lijksplechtigheid te laten beluisteren. VERZOEK OM KWIJTSCHELDING VAN STRAFFEN. Ter gelegenheid van het huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bernhard heeft het bestuur van de landelijke vereeni- ging tot onderlinge verzekering tegen de nadeelige gevolgen van werkloosheid en ziekte zich tot den minister van sociale zaken gewend, met' het verzoek allen ge straften, welke daarvoor in aanmerking komen en die door de crisissteunregeling zijn afgewezen, via hun organisaties am nestie te verleenen en uitkeering voor hen weer via de organisaties te doen ge schieden. Eveneens verzoekt het bestuur amnes tie te verleenen aan hen, welke gestraft of geschorst zijn in de rijkswerkverschaf fingen en daarvoor in aanmerking zou den kunnen komen. Eischen van werkloozen. Op een vergadering van de Amster- damsch vereeniging van ongeorganiseer- werkloozen, welke dezer dagen is gehou. den, is een motie aangenomen, welke ter kennis van den minister van sociale za ken is gebracht. De vergadering vraagt van den minister een Kersttoeslag van 35 procent, een steunverhooging' van minstens 10 procent, distributie van goedkoope vetten en distributie op groo- tere schaal van goedkoope boter. Betalen van motorrijtuigenbelasting per giro. In verband met verschillende verzoe ken om de verschuldigde motorrijtuigen belasting op de postrekening van den ontvanger te voldoen en vervolgens de motorrijtuigenbelastingkaart per post te ontvang'en, heeft de minister van finan ciën bij wijze van proef het volgende bepaald: Indien een houder van een motorrij tuig de verschuldigde motorrijtuigenbe lasting voldoet door storting of over schrijving op de postrekening van den ontvanger en hij toezending van de mo torrijtuigen belastingkaart door middel van de post verzoekt, zal de ontvanger aan het laatste gevolg geven. Kosten zijn daarvoor niet verschuldigd. De aan dacht wordt er echter op gevestigd, dat de toezending niet per aangeteekende brief zal geschieden en dat deze verzen ding plaats heeft op eigen risico van den houder. Indien een houder van een motorrij tuig die de verschuldigde belasting per giro heeft voldaan, bemerkt, dat de kaart hem niet tijdig bereikt is, is het in zijn eigen belang, dat hij daarvan onmid dellijk kennis geeft aan den ontvanger. Op prijsverhooging van melk» varkens en eieren aangedrongen. Zaterdagmiddag heeft de Geld. Over- ijselsche maatschappij van landbouw te Arnhem in drukbezochte alg'emeene ver gadering bijeen, een motie aangeno men, waarin verklaard wordt, dat met verontrusting kennis is genomen van het standpunt van den miister van landbouw neergelegd in de mem. van antwoord op het voorl. verslag van het landbouwcri sisfonds nl, dat er beletselen zouden zijn om de belooning van den agrarischen ar beid te verhoogen tot de beloonirtg van anderen arbeid. Voorts wordt geconstateerd, dat de toestand, met name van de gemengde bedrijven is verslechterd. Aan het be stuur wordt opgedragen met allen ten dienste staande middelen er op aan te dringen, dat in het bijzonder door prijs verhooging van melk, varkens en eieren hierin met spoed zooveel mogelijk ver betering wordt gebracht. Deze motie zal ter kennis van den minister worden gebracht. De beteeking van de vrijzinnig democratische gedachte voor de jongeren van dezen tijd, In de Zaterdagavond te Goes gehou den druk bezochte gewestelijke bijeen komst van de Vrijz. Dem. Jongeren Or ganisatie sprek de algemeene secretaris de heer J. C. Deering uit Utrecht over: De beteekenis van de Vrijz, dem. gedach te voor de jongeren van dezen tijd. Na eerst gewezen te hebben op de weinig rooskleurige toekomst, waarvoor de jonge mensch van dezen tijd zich ge plaatst ziet, giög spr. uitvoerig op de groote brandende tegenstelling onzer dagen: democratie of autocratie. Het is met de democratie als met de schoone Helena uit de oudheid, waarvan Goethe zoo terecht zegt: „Bewundert viel und viel gescholten, Helena". Stellig zijn er in de achter ons liggen de jaren ernstige fouten gemaakt, waar door critiek onstond. Critiek is uitste kend; critiek i§ inhaerent aan de de mocratie, met kracht dient er naar ge streefd te worden vooral deze kostelijke uiting van ons democratische bestel te handhaven. En alle ernstige critici dienen gehoord te worden, opdat wij met el kaar de juiste methoden tot verbetering van ons economische, sociale en politie ke leven kunnen vinden. Aan opbou wende critiek is immer behoefte. Maar nimmer nog' is de wereld gebaat ge weest door een stelselmatige methode van verdachtmakingen en geweldplege- rijen, zooals wij die den laatsten tijd van zekere zijde zien aangewend. Het is een doorslaand bewijs van innerlijke zwak te aan doeltreffende argumentatie. He laas is de jongej mensch dermate uit zijn evenwicht geslagen, dat met niet genoeg kracht hiertegen gewaarschuwd kan worden. Het kwaad moet zoo klein mo gelijk gehouden worden. Met open vi zier zal van de zijde der democratische partijen den strijd voor het behoud der vaderlandsche volksvrijheden gestre den worden. Openbaarheid der publieke zaak, controle en vrije critiek dienen gehandhaafd, terwijl de wettige over heid met voldoende gezag moet zijn be kleed, teneinde een ieder de vrije uit oefening van de grondwettelijke grond rechten te waarborgen. Een onafhanke lijke rechtspraak blijve een kostelijk goed. (Ingez. Med.; T. a. v. de verhouding tusschen over heid en burgers merkte spreker op, dat de Vrijz. Democratie op de bres staat voor een juiste rechtvaardige verhou ding. Nimmer mag de gemeenschap de rech ten van het individu onnoodig schaden. Voor alles zij de staat voor ons het middel, nimmer het doel. Maar naar overheidsbemoeiing dient gestreeft, overal daar, waar de sociale rechtvaar digheid dit gebiedt. Zoo ziet spr. de Vrijz. Dem. gedachte, niet als een star dogma, maar als een met den histori- schen groei van ons volk mede evclu- tioneerend beginsel. Aan de hand van verschillende voorbeelden lichtte spr. deze kerngedachte toe. Het is vol gens hem een verheugend verschijnsel in onzen fel bewogen tijd, dat deze van gezonden werklijkheidszin getuigende gedachte bij de leden der bloeiende V.D.J.O. zoo geestdriftige beieden wordt. Een passend programma van toonccl, muziek en gemeenschapszang werd door verschillende afdeelingen uit Schouwen -Duiv eland, Walcheren en"*- Zuid-Beve land, verzorgd. De zaal was versierd met afdeelingsvlaggen en leuzen. Voc al de vlag der afdeeling Ierseke, welke op den 12den Juli jl. te Arnhem op den daar gehouden Landdag den eersten prijs verwierf genoot aller bewondering. Een N.R.V, vlag aangeboden. Op den Vrijdag gehouden clubavond van de afdeeling Walcheren van de Ned. Reisvereeniging werd hel bestuur ver-| rast door een geschenk van een trouw S vrouwelijk lid der afdeeling, nml. een zijden vlag, door haar kunstig gebor-: duurd met het embleem der N.R.V. „de wereldbol omvat door de letters NR.V.". Met eenige hartelijke woorden van dank heeft de voorzitter de mooie vlag' voor de afdeeling aanvaard. De Marktkooplieden. Er heerschte Zaterdagavond een pret tige stemm ng in de stampvolle zaal van „St. Joris", w.aar de verlo'ing zou plaats hebben ten bate van het Z. S, en C. fonds van den Marktkoopliedenbond „EMM". Het bestuur had aan de trek king eenige attracties verbonden, en vroeg en verkreeg de belanglooze me dewerk'^ v,an de tooneelvereeniging ,,'t Overschotje" en de Toonder's Jazz. Na een openigsmarsch heeHe de voorzitter, de heer J. Torbijn, alle aan wezigen welkom en bracht dank voor den steun, die de vereeniging mocht ondervinden vooral ook van hen, d e lo ten kochten. Daarbij kon hij er op wijzen, d.at de vereeniging in het afgeloopen jaar drie menschen kon helpen, die anders op 't Burgerlijk Armbestuur zouden zijn aan gewezen. De heer Heijl ger leidde daarop ais conferencier 't Overschotje bij de aan wezigen in en heeft dit gezelschap op zijn bekende ukstekende wijze het pu bliek laten gen'eten, waarbij vooral „De burgemeester van Brommelenberg" en „Lieze Lotte of de belaagde on schuld" bijzonder in den smaak vielen. Dit bleek wel uit het dankbaar ap plaus, maar ook uit de woorden van den heer Torbijn, d e bij den ,aanvang reeds dank had gebracht aan de medewerken den bii tooneel en muziek en dit nu herhaalde met een hartgrondig ge meend: „Tot weerziens." Hierna had de trekking voor de ver loting plaats onder politie toezicht. Men kon menig verheugden blik opvangen v,an gelukkige prijsw'nners in de zaal. Met een dansje na, waarvan druk gebruik werd gemaakt, werd de avond besloten. Het geheel was voor het ondersteu ningsfonds van den Marktkooplieden bond een groot succes en hij kan met vreugde op dezen d.ag terugzien. Om gezond te blijven, moet men geregeld dagelijks normale stoelgang hebben en als dat hapert,heeft dat dadelijk nare gevolgen. Uw eetlust vermindert, Gij hebt geen nul van Uw voedsel, Gij gaat er slecht uitzien, maar erger nog, in Uw lichaam hoopen zich slechte stoffen op, die Uw gestel ongun stig beïnvloeden. Wees daarom verstandig en grijp direct ia< Maak Schoon Schip, neemt: Zij bevatten stoften die onmiddellijk zacht maar zeker Uw ingewanden bevrijden van de in ontbinding overgegane spijsresten. Zuiveren Uw bloed, verbeteren Üw gestel. Wilt Gij langzaam laxeeren, neem er éénl Wilt Gij snel Schoon Schip maken, dan twéél 't Is een vondst van Apotheker Dumont Prettig innemen, want Gij proeft niets. Bax koker van IS «tuks 60 cam. Overal verkrijgbaar (Ingez. Med.) Kanarie Tentoonstelling. De Zaterdagavond en Zondag ge houden tentoonstelling van de Kana- rievereeniging „Onze Zangers" in St. Joris heeft zich in een fl nke belang stelling mogen verheugen. De keurmeester heeft Za'erdag met groote toewijding uren lang de diertjes stuk voor stluk op zang en uiterlijk gekeurd en het resultaat daarvan laten wij hier volgen. In klasse I: v er vogels van eigen kweek 1936 behaalde de heer A. van Peenen den eesten prijs; de heer Pb. Blommaert den tweeden; de heer J. J. Tromp den derden. In klasse II: vogels eigen kweek 1936 eerste en derde prijs Blommaert, twee de Faas. Klasse IV: 1 vogel open klasse, eer ste Van Peenen; tweede Blommaert; derde Tromp. De heer A. van Peenen behaalde dit jaar twee wisselprijzen en wel met 4 vogels eigen kweek en voor den mees- sterzanger eigen kweek en bovend en 4 eereprijzen. De' heer Th. Blommaert kreeg twee wisselprijzen nml. voor hoogst aantal punten 1 vogel en voor hef hoogst aan tal behaald met vogels, minimum 60 punten, en nog 4 eereprijzen. De heer J. J. Tromp verkreeg 1 eereprijs; de heer Al. Faas drie eere prijzen. Straatweg MiddelburgVSissmgen, Volgens de rekening 1935 van den MiddelburgVlissingschen straatweg is ontvangen 1767 en uitgeggeven 1097, alzoo een goed slot van J 669 tegen 605 eind 1934. Bestuur der Godshuizen. Aan de beurt van aftreding als leden van het bestuur der Godshuizen zijn mr. F. B. Evers en de heer A. van Westree- nen, met wie resp. worden aanbevolen mr. A. v. d. Hoop en dr. K. Huizenga. Het Burgerlijk Armbetsuur heeft den Raad bericht, om ingaande met de rekening 1936 de onkosten van het kan toorgebouw en van de hofjes gescheiden te zullen verantwoorden. De opruimingstermijn verzet. De Kamer van Koophandel en Fa brieken voor de Zeeuwsche Eilanden heeft de termijn voor het zonder ver gunning dier Kamer houden van oprui mingen onder de bekende benamingen, voor het volgend tijdvak gewijzigd. Op verzoek van het overgroote deel van den georganiseerden Middenstand in haar gebied heeft de Kamer Gebruik ge maakt om in bijzondere gevallen de ter mijn te wijzigen. Met het oog op het huwelijk van H. 2.) Na den onverkorten en oorspronkelijken tekst van het Wilhelmus, een paar opmerkingen daar over. Allereerst halen we daartoe, grootendeels met instemming, een en ander aan hetwelk het dagblad „Het Vaderland" dezer dagen omtrent de mogelijke behoefte aan een nieuw volkslied een behoefte welke dit dagblad ontkent zou bestaan. Het desbetreffende artikel werd geschreven naar aanleiding van een studie van dr. H. H. Knippenberg over het „Wien Neer- landsch bloed". ,,Dr. Knippenberg aldus dat artikel geeft een citaat uit een of andere beschouwing van Busken Huet. Ziehier wat deze „revolutionair" van 't toenmalige Hollandsche formaat schreef: „Men heeft in onzen tijd tegen dit lied [het „W.N.b."] ingebracht, dat het nationaal karak ter mist, en even goed door elk ander volk als door 't Nederlandsche zou kunnen aangeheven worden. Die kritiek heeft het echter meer op heidensch gekleurde godsdienstigheid van het gedicht dan op zijn hoedanigheid als volkslied gemunt. Overal, waar op den grondslag der na tionale keus of sympathie het koningschap bloeit, kan het „Wien Neerlandsch bloed" weer klank vinden. En dit is het tegenovergestelde van een gebrek. Volksliederen met een bijzon dere strekking, of bestemd tot verheerlijking van een bijzonder persoon, gelijk ons „Wilhel mus", kunnen als melodie tot in het oneindige blijven voortleven, maar verliezen wat de woor den betreft, langzamerhand hun beteekenis. Zelfs komt van lieverlede [In 1874! Red. M. C.J het vaderlandsch gevoel in opstand tegen een betuiging als die, dat Prins Willem van Oranje te allen tijde een vereerder van den koning van Spanje geweest is. [Cursiveering van ons. Red. M. C.] Zoolang daarentegen in Nederland de monarchie blijft bestaan, behoudt ook het „Wien Neerlandsch bloed" zijn kracht; en het zou die zelfs dan niet verbeuren, wan neer een vreemde vorst den Nederlandschen troon beklom. Een danklied voor de verlossing uit het vreemde diensthuis, een waarschuwing tegen binnenlandsche partijschappen, een gebed om het behoud van na veel leed en diepe ver nederingen onverdiend teruggeschonken voor rechten, dit zijn de grondtrekken van Tollens' dichtstuk". Zooals Cuvier uit een enkel stukje fossiel een heel voorhistorisch beest reconstrueerde, zoo zou men uit Huets opmerking omtrent Oranjes trouw aan Spanje de „cultuur" der Hollandsche bourgeoisie wel kunnen reconstrueeren zoo gaat het artikel in „Het Vaderland" verder De zin voor het geheel, voor het symbool, lijkt uitgestorven; men wil heel precies weten wat de dichter mededeelt en of het alles wel klopt met wat men uit de historische hoekjes heeft geleerd. En thans? Dr. Knippenberg vindt het „Wien Neerlandsch bloed" een tam en lam lied. Wij zijn het met hem eens. Maar bestaat er daarom behoefte aan een nieuw nationaal lied? Dr. Knippenberg meent van wel en hij betreurt het, dat allerlei revolutionaire liederen op straat beter klinken, een meesleepender rhythme heb ben dan ons „Wien Neerlandsch bloed": „Ons volk heeft dringend behoefte aan een kloek klinkend nationaal lied, waaruit zijn liefde voor vorstin en vaderland sterker opjuicht dan uit de langademige rijmen, overgenomen uit een tijd van vage rationalistische christelijkheid, toen Jan Salie zich verkneukelde bij zijn slemp". Behoefte? Het echte nationale instinct heeft al lang in die behoefte voorzien, aldus nog steeds „Het Vaderland" Het nationale lied van onzen tijd is het Wilhelmus. Klinkt het wellicht in de straten niet zoo goed als de „Marseillaise" van Parijé, de „Internationale" van Moskou, de „Giovanezza" van Rome of het „Horst-Wessel- lied" van Berlijn? Wat zal ons dat een zorg zijn? Als er weer eens een nationale revolutie op straat mocht noodig zijn, dan zal er wel een echte dichter opstaan. Voorloopig houden wij vast aan de groote traditie waarvan het „Wil helmus" het diep-ontroerende symbool is. Wij voelen geen behoefte aan een nieuw na tionaal lied. Wij hebben er een. Een van de allermooiste niet alleen dat zou nog niet zoo heel belangrijk zijn maar een dat als weinig anderen zwaar geladen is met historische be teekenis en met gemoedswaarden, die van het heele volk zijn. Dat dit lied, dat nooit het lied eener partij geweest is, is er één meer voor het heele volk opgekomen dan de Prins van Oranje? thans ook in de Zuidelijke, R.-Ka- tholieke provincies door de nationaal-voelenden gezongen wordt, bewijst de verruiming van ons nationaal bewustzijn en mag wellicht ook be schouwd worden als het einde van de burger lijke engheid der periode zonder zin voor het symbolische, dat meer zegt dan in een ver standig woord kan worden meegedeeld." Tot zoover „Hel Vaderland". Afgescheiden mn het o. i. te scherpe afkeurende oordeel over het „Wien Neerlandsch bloed", zijn wij het, wat de positieve waardeering voor het Wilhel mus betreft, met onzen vakbroeder uit de hof stad eens. Maar: het bezwaar tegen de woorden van den tweeden en zevenden regel blijft desalniet temin bestaan. Is hier nu een uitweg te vinden? Een weg, die niet meer dan hoogst noodza kelijk is, van den tot dusverre beganen weg af wijkt, en die getuigenis aflegt van een juist piëteitsbesef bovendien? Ons dunkt, dat deze weg te vinden is. En dat daarbij nog enkele andere voordeelen te behalen zijn bovendien. (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 5