CHINA« GEMENGD NIEUWS. BUITENLAND. SPANJE. OOSTBURG. Tsjiang Kai sjek gevangen genomen. ENGELAND. BEURS VAN AMSTERDAM, BELGIE. OOSTENRIJK. Wanneer U Gelukkig Nieuwjaar Plaats een advertentie in de Prov« Zeeuwsche Middelburgsche en Goesche Courant! VER. STATEN. mus. DE STRIJD OM MADKÏO. Pe verdedig ngsraad heeft medegedeeld, dat een nieuwe aanv,al der opstandelin gen op Madrid in den sector der Univer- site tswijk, gesteund door de strijdwa gens, is afgeslagen. De ops andeiingen lieten 50 dooden en 2 strijdwagens van Duitsch maaksel .achter. Van de rest van het Madrileensche front is n ets fe mel den. Gisterochtend hebben de miliciens der regeering hun eerste loopgravenl!- ïiie van een sterke prikkeldraadversper ring voorzien. Meer naar het 'Noorden jn de wijk Te oean worden nieuwe be- ton-versterk ngen gebouwd. In het Zui den der stad schijnen de voorposten iets teruggetrokken te zijn. Overal heeft het het aanzien, dat de regeeringstroepen ?ich gereed maken een aanval van den vijand te weerstaan. Er werd bijna geen artillerievuur gehoord. Het weer is ijs koud. Gevechten aan het Noordelijk front. U t Bilbao wordt gemeld dat de re geeringstroepen de s ellingen der op standelingen in den sector van Avala hebben aangevallen en de belangrijke stelling van Sais Mendi op 4 km ten Z. O. van V 11,a Real hebben bezet. De artillerie der regeeringstroepen heeft de huizen van Villa Real gebom bardeerd, waar de vijand zich had ver schanst, zoodat de manschappen werden gedwongen andere schuilplaatsen op te zoeken. In tegenstell ng met deze com- jnuniqué's der regeeringstroepen zeggen de ops andeiingen dat zij den aanval van den vijand hebben afgeslagen, waarbij de regeeringstroepen vele dooden achterlie ten. Meeningsverschillen in de Ca- talaanscne generaliteit, In de Catalaansche gener.ali eit zijn meeningsversch llen ontstaan waardoor een crisis in de regeering is ontstaan. Een van de voornaamste oorzaken van deze cris s in den boezem der C,atalaan- sche overheid is de rivali eit tusschen de vereenigde socialistische partij van Catalonië, die zich bij de derde interna tionale heeft aangesloten, en marxis tische ,arbe derspartij, die Trotzkistische sympathieën heeft. Beide partijen waren tot dusverre vertegenwoordigd in den faad der generaliteit. In verband met een campagne met de Sovjet-Unie door het orgaan der marxistische ^arbeiderspartij zou de vereenigde soc alistische par ij de verwijdering der marxistische arbei derspartij uit de generalite t geëischt hebben. Naar aanleiding v,an dit mee- ningsverschil heeft de C. N. T. een ma nifest gepubliceerd waarin gezegd wordt, dat in de bestaande omstandigheden Ie zaak van het prole'ari,aat en de revolu tie boven alle tactische geschillen en alle persoonlijke twisten gesteld moet worden. De C. N, T. zal echter met de regeer ng blijven samenwerken, ook als een partij uit de overheid verwijderd wordt. Regeeringsduikboot gezonken. 44 man verdronken. Het ministerie van marine te Valen cia deelt mede, dat Zaterdagmiddag buiten Malaga de onderzeeër C.C. 3 is gezonken. Gered werden slechts de ka pitein der koopvaardij Garcia en de zeelieden Orden en Lido die in het zie kenhuis van Malaga zijn opgenomen. De bemanning van den onderzeeër be stond uit 47 koppen. Iersche vrijwilligers. Zondagochtend zijn 800 Iersche vrij willigers te Galway scheep gegaan om aan de zijde van generaal Franco te strijden. Zij maken deel uit van de Ier sche brigade van generaal O'Duffy Naar veHuidt -zullen bi'nenkort m'eer sterke groepen volgen. Duitsch antwoord op het me morandum van Frankrijk en Engeland. Zaterdag is het Duitsche antwoord op het memorandum van Engeland en Frankrijk over den toestand in Spanje overhandigd. Hierin wordt verklaard, dat de Duitsche regeering bereid js al le maatregelen te steunen, welke wer kelijk geschikt zijn om mede te werken aan een vrede in Spanje. Wat betreft de voorstellen inzake de niet-inmen- ging wijst de Duitsche regeering erop, dat zij steeds heeft voorgesteld de maat regelen tot het verhinderen van het vertrek van vrijwilligers uit te breiden. Of het algemeene verbod van iedere directe of indirecte interventie in Span je ook onder de huidige omstandighe den nog tot het gestelde doel kan lei den moet helaas twijfelachtig schijnen. De Duitsche regeering is evenwel be reid in de Londensche commissie aan al le besprekingen dienaangaande deel te nemen. Zij is evenwel van oordeel, dat het verbod van directe of indirecte inter ventie als een geheel moet worden be schouwd. De gedachte aan een gemeenschappe lijke bemiddelingsactie verdient volgens de Duitsche regeering alle sympathie. Door de erkenning van de „nationale regeering" heeft de Duitsche regeering tot uitdrukking gebracht, dat zij naast deze regeering geen andere factor in Spanje ziet, welke nog aanspraak zou kunnen maken op het vertegenwoordi gen van het Spaansche volk. Een ver zoening met de andere partij is niet wel denkbaar in verband met de wreedhe den, welke hier zijn bedreven. De Duit sche regeering ziet niet hoe in Spanje een ordelijke volksstemming gehouden zou kunnen worden, doch als de andere Abonnementen en Advertentiën voor dit blad worden aangenomen door de Agente Firma A. J. BRONSWIJK. mogendheden bruikbare voorstellen kunnen doen, dan is de Duitsche regee ring gaarne bereid hieraan mede te wer ken. Portugal geeft een afwijzend antwoord. De Portugeesche regeering heeft een afwijzend antwoord gegeven op de voorstellen der regeering van Frankrijk enEngeland, samen te werken om den burgerstrijd in Spanje door bemiddeling te doen eindigen. Het Iteliaünsche antwoord. In Italiaansche kringen is men terug houdend omtrent den inhoud van het aan het Duitsche antwoord identieke Italiaansche antwoord. Door een muitende legerbende, welke oorlog met Japan wil. Zaterdag is de „dictator" van China Tsjiang Kai sjek, gearresteerd door een muitende legerbende te Sianfoe in de provincie Sjensi. De muiters zouden door middel van deze gevangenneming pressie op de centrale Chineesche re geering te Nanking willen uitoefenen, teneinde een oorlog met Japan te be werkstelligen (men zie de Kroniek van den dag). Het groote aantal berichten over deze sensationeele zaak is als gewoonlijk in aangelegenheden als deze, uiterst ver ward. De voornaamste laten we hier volgen: De muiters maakten deel uit van een afdeeling troepen, die uitgezonden waren ter bestrijding van de commu nisten in het Noordwesten van China. Zij eischen nu positief verzet tegen Japan en samenwerking met de com munisten. De jonge maarschalk Tsjang Hsoe liang, die aan het hoofd der muiters staat, is geweken voor hun druk. Maarschalk Tsjang Sjoe liang zou acht eischen aan de regeering te Nan king hebben gesteld: stopzetting der campagne tegen de rooden, opneming van communisten in de centrale regee ring, zooals dat voor 1927 het geval was, bondgenootschap met Sovjet-Rusland, verzet tegen Japan, vorming van een regeering van nationale verdediging, bij eenroeping van een conferentie van „nationaal welzijn", vrije meeningsuiting voor de pers en amnestie voor politieke gevangenen. De regeering te Nanking wenscht niet toe te geven. Het Japansche agentschap Domei meldt, dat de regeering te Nanking aan Tsjang Sjoe liang heeft geantwoord, dat zij van zijn eischen kennis heeft geno men, doch dat zij voor alles de invrij- heidsstelling van Tsjiang Kai sjek moet eischen. Pas dan zal zij willen beraad slagen over de door Tsjang Sjoe liang aanbevolen maatregelen. Volgens diverse andere berichten zou den reeds troepen van de Nanking- regeering naar Sjanfoe zijn gezonden, om de muiters met geweld tot rede te brengen. Deze berichten spreken me kaar echter tegen, zoodat er geen peil op valt te trekken. Tsjang Sjoe liang heeft den minister van oorlog der Nanking-regeering ge seind, dat Tsjang Kai sjek volstrekt on gedeerd is. Naar verluidt zou Tsjang Sjoe liang zich hebben uitgeroepen tot comman dant der roode chineesche strijdkrachten en verklaard hebben, dat hij kan reke nen op de sympathie van Sovjet- Rusland. Uit Londen wordt nog gemeld, dat na afloop van een nachtzitting van de Nan king-regeering een manifest is gepubli ceerd, waarin maarschalk Tsjang Sjoe liang een verrader wordt genoemd en wordt ontheven van zijn functie van opperbevelhebber der anti-communisti sche strijdkrachten. Onzekerheid omtrent Tsjiang Kai sjek. Omtrent het lot van maarschalk Tsjiang Kai sjek verkeert men in 't on zekere. Volgens sommige berichten zou hij door generaal Tsjang Sjoe liang wor den vastgehouden doch overigens ge zond en wel zijn. Andere zeggen, dat hij reeds vermoord is. Mevrouw Tsjiang Kai sjek heeft in antwoord op haar verzoek om inlich tingen van Tsjang Sjoe liang een tele gram ontvangen, waarin hij haar ver zekert, dat de maarschalk zich in veilig heid bevindt en dat hij zich verantwoor-, delijk stelt voor de bescherming van! Tsjiang Kai sjek. Uit Sjanghai wordt gemeld, dat in buitenlandsche kringen aldaar bericht is ontvangen, dat Tsjang Sjoe liang toen hij vernam, dat de Nankingregeering hem van al zijn functies heeft ontheven en een strafexpeditie tegen hem had be volen, zoo woedend werd, dat hij Tsjiang Kai sjek bij het aanbreken van den dag heeft doodgeschoten. Een bericht uit Nanking vermeld, dat mevrouw Tsjiang Kai sjek er op aan heeft gedrongen per vliegtuig naar Sianfoe te gaan om persoonlijk met Tsjang Sjoe liang te onderhandelen over de in vrijheidsstelling van haar echt genoot. De leider der regeering kon haar er niet van weerhouden op haar besluit terug te komen doch haar zuster is daar tenslotte met zeer groote moeite wel in geslaagd. 'lsjang Sjoe Liangs troepen. Men geioott, dat de troepen van Tsjang Sjoe Liang 260,000 man teilen, JJaaren- boven zijn er nog 300,000 man commu nistische troepe.n, waarmede Tsjang Sjoe Liang z ch heef. verbonden. Bemiddelingspoging. De Britsche adviseur van t sjiang Ka'. Sjek, W. H. Donald, die vroeger ook ad viseur van Tsjang Sjoe Liang is geweest, is giseren uit Shanghai naar Siamoe ver trokken om ondernandelngen te voeren met Tsjang Sjoe Liang, teneinde de in vrijheidstelling van maarschalk Tsjiang Ka. Sjek te verkrijgen, doch men gelooft algemeen, dat het meest wai hij zou kunnen bereiken, zou zijn het lot van Tsjiang Kai öjek te verzekeren. Volgens de laats e berichten uit Nan king zou Tsjiang Ka' Sjek reeds een week door -Tsjang Sjoe Liang worden vastgehouden. De Nankingregeering heett sindsdien op alle mogelijke m,an e- ren geprobeerd met Tsjang Sjoe Liang tot een vergelijk te komen. Toen Za erdag de vreedzame onder handelingen mislukten, besloot de regee ring van Nanking een strafexped tie te gen Tsjang uit te zenden en maak e zij de geheele aangelegenheid openbaar. Zilveren kogels? Volgens een bericht uit Peking con centreert Tsjang Sjoe Liang te Toeng Kwan, een strategisch punt in Sjinsi. twee divisies om een opmarsch der re geeringstroepen tot staan te brengen. Men meldt reeds schermutselingen tus schen voorposten der troepen van Tsjang Sjoe Liang en regeeringstroepen, doch waarnemers zijn van meening dat de militaire autoriteiten van Nanking zullen probeeren de troepen van Tsjang Sjoe liang om te koopen ten einde hen naar hun zijde over te halen. Zij zouden dat beter vinden dan slag met hen te leveren. De meening in Japansche krin gen. In Japansche kringen, die de gebeur tenissen in Sianfoe als „bedekte Sovjet inmenging" bestempelen, verklaart men te gelooven, dat de actie waarschijnlijk reeds geruimen tijd werd voorbereid, maar verhaast is door de totstandko ming van het Duitsch-Japansch accoord. In zekere kringen te Tokio verwacht men het aftreden van den Japanschen minister van buitenlandsche zaken, Ari- ta, ja zelfs van het geheele kabinet Hi- rota, welker positie reeds lang geschokt wordt geacht. Hirota heeft reeds vele aanvallen te verduren gehad in verband met zijn politiek van toenadering tot Duitschland, waaraan men het misluk ken der onderhandelingen met China wijt. De Japansche autoriteiten in China hebben volmacht gekregen tot het tref fen van alle vereischte maatregelen ter bescherming van het leven en bezit der Japanners in China. Rusland achter de schermen? Uit Japansche bron wordt verder ge meld, dat Tsjang* Sjoe liang met Sovjet- Rusland een of- en defensief verbond zou hebben gesloten, op grond van het volgende program: 1,. direce ontketening van vijande lijkheden jegens Japan; 2e. herovering van Mantsjoerije; 3e. terugkeer tot de politiek van Soen Yat Sen, die het communisme er- erkende. Uit Moskou wordt deze bewering met klem tegengesproken, EX-KONING EDWARD NAAR OOSTENRIJK. De afgetreden kon.ng is Zaterdag met een oorlogsschip naar Fr,ankrijk ge bracht. Hij is daar in den trein gestapt, die hem eerst naar Zwi, seriand en ver volgens naar Weenen bracht, waar hij gisterm ddag arriveerde. N,aar vernomen wordt zal ex-koning Edward eenigen tijd vertoeven op het slot Enzesfeld nabij Weenen, dat toebe hoort aan baron Rothschild. Daarna zal hij naar Kitzbuhel in de Uostenrijksche Alpen gaan, om ,aan de wintersport deel te nemen. Mevrouw S'mpson zou nog in villa „Lou Viel" te Cannes vertoeven. Zij heeft gister het huis niet verlaten en hield zich bezig met haar corresponded t e. Er zijn niet meer zooveel journalis ten rond de villa. Het schijnt, dat me vrouw Simpson voornemens is, zich bin nenkort ook naar Uostenrijk te begeven. De uitroeping van den nieuwen Koning. De plechtige afkondiging v,an de troonbestijging van kon'ng George heeft Zaterdagmiddag te Londen plaats ge vonden voor het St. James Palace, op Charing Cross, bij Temple B.ar en bij de Beurs, in tegenwoordigheid van een aan zienlijke menschenmen gte. Den geheelen middag was de lucht bedekt, maar het sombere weder ver mocht niet de schittering der uniformen van de offic eren, de koninklijke herau ten en hun volgelingen, die de voor naamste figuranten w,aren van deze met middeleeuwsche praal gepaard gaande plechtigheid, te verbleeken. De verklaring van opvolging. In den „geheimen raad" vond de plechtighe'd van de verklaring der troonopvolging plaats. De tekst dezer verklaring luidt aldus: „Zij die hier aan AMo i ERDAM, 14 December. Eerste noieeruig is vorige koers(en); daarachter olhcieeie noteering van he den; beteekent: geen noteering ontvangen. Denemarken übiig. 1926-5 99%99% Amsterdam j9j4-i% 1ÜÜ Zeeuws, Hyp B-4% 99% C-ties S-ev;re Cy. P 1958 5 53%53% A Pref. Jtirgens A 124%125 A Ned G.st- en Spiritusfabr. 458%-4ü4 .(■v. be rent- e'e in óo C Am Smeit en Ref. 72%71% A Born. 6um. H.M, 179% A Houtli. Alberts 93 C Union Pac. Rr. 9799% C lnt, Nickel by. 4/%47 Ned. 1000-4 100%—100% O. Indie 34 1000-4 100%—100% Engeland 1960-90 4 87—86% A Koloniale Bnk. 67%66% A N.l. Hbk. 1000 137—134% C Ned. H. M. 1000 166—lb5 A v. Berkels Pat. 5452% C Calvé-Delft 83—82% A Philips Gem. B. afg. 272 -273-77 C Unilever 158—159-57%. C Am. Car en Foundry 39%40%-%, C Anaconda Cop. 3838%-%. C Bethlehem St. 54%54%-%. C Kennec Copper 44%—44%-%. C U. Sta es St. C. 57%—57%-%. C North Am. Cy. 23%—23%. A Kon. Petr. Mpij. .403—403 -05. C Contin. Oil Cy. 30%—30%-%. C Phil ps Petr. Comp, 35%35%. C Sheli Union Ü.C. 2u%2u%-%, C Tide Water Ass. Oil 1515-%. A Ned. Scheepv. U. 94%96-94%. A H.V. Ams erdam 426420-21. A Java Cult. Mij. 161%164. A N.I. Suiker U. 133—134%-33. A Deli Batavia 2351%'235. BEURSTHERMOMETER MAANDAG. - Suiker - Markt -Obl.Markt - Kouinkl. Tabak Wettig Philips Schepea Unilever Amerika Rubber H.V.A. gedeponeerd. C Dell Mij. 1000 307—304%. A Senembah 265%263%-64%, C Baltimore en Ohio 17%17. C Southern Pac. Cy. 31%31%. A Southern Rlw. 17%18%. A Amst. Rubb. C. 287 —286 -85. A Deli-Bat. Rubb. 172%—174-73. A Hessa Rubber 187%187-85%, A Serbadjadi S.R. 150—151 -49%. WISSELKOERSEN. Londen Berlijn Parijs Brussel New York Reismarken 9.01% 73.93 8.57% 31.04 1.83% 48% 9.50% 93.90 8.56% 31.06 1.83% wezig zijn, zijn bijeengekomen om be kend ie maken en te proctameeren, een v,an stem en een van instemming, dat Z. H. Prins Albert, Frederick, Arthur, George, thans, bij de gratie Gods, ge worden is, onze eenige wetiige souve- rein, onder den naam van George VI, w en wij trouw en gehoorzaamheid ver schuldigd zijn, in volkomen oprechtheid en toewijding." Betuiging van trouw door het parlement. Hooger- en Lagerhuis kwamen Zater dag bijeen om den gebru kelijken eed van trouw af te leggen aan Koning Geor ge VI. In het Lagerhuis las de speaker staande de formule voor, welke aldus luidt: „Ik zweer bij den almachtigen God trouw en gehoorzaamheid aan Z. M. Koning George VI aan zijn erfgenamen en opvolgers, overeenkomstig de wét." De speaker teekende het reg ster, en verzocht Baldwin te naderen, die de zelfde formaliteit vervulde, gevolgd door de andere leden der regeering. Een voor een volgden daarna de afgevaardigden. In het Hoogerhuis h,ad dezelfde plech tigheid plaats. De datum van de kroning. De vice-premier, Ramsay Mac Do nald is Zondag in audiëntie bij den n eu- wen koning toegelaten. Overeengekomen werd dat de datum van de kroning ge handhaafd zal blijven op 12 Mei 1937. (Ex-kon ng Edward had op dien 4aium gekroond zullen worden.) Edward wordt hertog van Windsor. Naar gemeld wordt heeft koning Geor ge VI aan den afgetreden koning Ed ward den titel van: hertog van Wind sor verleend. Bommenwerper omlaag gestort. Zaterdagmiddag is in de nabijheid van Duncaster een bommenwerper van de Britsche luchtmacht omlaaggestort. Twee vliegers vonden daarbij den dood. Historische hoeve te Waterloo afge brand. De bekende historische hoeve La Haie Sainte te Waterloo, die een voorname strategische basis was in den Volkerenslag van 1518 Juni 1815, is door brand geheel vernield. De oorzaak van den brand is onbekend. Twee revolutionaire propaganda-centra ontdekt. De politie te Weenen heeft twee re volutionaire propaganda-centra ontdekt. Een van deze was gecamoufleerd als een wetenschappelijk instituut. De cen- tr,a verstrekten valsche paspoorten en verspreidden revolutionaire brochures. Ongeveer 20 personen zijn gearresteerd. Volgens de „Telegraf" werd een der revolutionaire centra door een vrouw geleid. Het is mevrouw Lazarfeld, w'er echtgenoot in New York woont. Het ging hier om een socialistisch centrum dat vertakkingen had in verscheidene groote steden van Europa. Onder het mom van enquêtes naar arbeidstoestan den in industrie-centra werden leden geworven. Cliëntèle, Vrienden en Bekenden, straks een wilt wenschen, dan is het toch niet noo- dig Uw tijd en geld te geven aan het schrijven van tientallen adressen, wan neer er een eenvoudiger weg is. U bereikt dan iedereen en het is een voudig. Zoo duur is het ook niet. Want voor 80 cent bent U klaar. Geeft U meer dan 4 regels op, dan kost elke regel extra 20 cent Bovendien is er nog een Naamlijst en: daarvoor is de prijs 15 cent per naam en per regel. Alles k contant. Gaarne wachten wij Uw opgave spoe dig in elk geval vóór 30 Dec. it aan onze bureaux te Middelburg en Goes of bij de agentschappen. Dedjas Wondo Kassa gefusilleerd. Uit Addis Abeba wordt gemeld, dat Dedjas Wondo Kassa, de zoon van Ras- Kassa, een der bekende legeraanvoer ders tijdens den Abessijnschen oorlog,, die een Italiaansche post heeft aange vallen, nadat hij zich aan het Italiaan sche bewind had onderworpen, door de Italiaansche troepen is verslagen en ge fusilleerd. De goudschatten van Oom Sam, Zoodra de kerstdrukte voorbij zal zijn, zal het ministerie van financiën 6 milliard dollars aan goud van New York en Philadelphia laten overbrengen naar Fort Knox (Kentucky), een versterking, welke speciaal voor het bewaren der goudschatten is ingericht. Officieele invoering van 40-urige werkweek. De ministerraad heeft de veertig-uri- ge werkweek goedgekeurd. Deze maat regel bevestigt een sedert vorige jaren in Italië bestaanden toestand, waarbij door 't sluiten van collectieve arbeids contracten in verschillende bedrijven de arbeidstijd reeds tot veertig uren per week was verminderd. Van een hooizolder dood gevallen. Zaterdagmorgen w'as de 40-jarige landbouwer G. van der Poel te Klundert op den hooizolder bezig met verschillen de werkzaamheden. Door een luik is hij naar beneden gestort en eenige oogen- blikken later tengevolge van den val overleden. DOODENDAGBOEK VAN HET VERKEER. Brussel: 1 doode. De 58-jarige H. Menko uit Enschede, die te Brussel bij kennissen op bezoek was, is aan de Koninklijke plaats door .een tram overreden. De man was vrij wel op den slag dood. Nieuwe Wetering: i doode» Zondagmorgen is een auto, waarin vier personen gezeten waren, bij het ne men van een gevaarlijke bocht in den weg nabij Nieuwe Wetering in den langs den weg loopende sloot gereden. In de auto waren behalve de bestuur der, de heer N. Roesing, student te Utrecht, nog drie personen gezeten. Behalve de heer Roesing die in de» modder gestikt is, konden alle inzitten den zich uit hun benarde positie Eertij den.

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 2