=2* GOESCHE C0U2ANT£«12 Drama in café. ZEELAND. WEERBERICHT. BINNENLAND. NUMMER 295. TWEE BLADEN. MAANDAG 14 DECEMBER 1936. EERSTE BLAD. 179e JAARGANG. de werkloosheid. GOES. Jonge man met een dolk doodgestoken. De da der verklaart den ver keerde te hebben aange vallen. MIDDELBURG. Zeeland en de opening van de Moerdijkbrug. ?UID-BEVELAWD. BAKKERIJ VAN MELLE NOORD-BEVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREH W.D. itfm'wetaU S MIDDELBURQSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Go^p en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen I7 regels f 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. sa De direc eur van den rijksdienst der werklooshe dsverzekering en arbeids bemiddeling deelt mede, dat in de wjek van 23 tot en met 30 Nov. 1936 het aantal leden van ingevolge het werk- loosheidsbeslui' 1917 gesubsid'eerde ver- eenigingen bedroeg 531,300. Hieronder zijn begrepen 74.200 landarbeiders, te w'er aanzien in de maanden Mei tot en met November geen gegevens aan gaande de werkloosheid ontvangen worden. Van de 457.100 verzekerden, niet be- hoorende tot de landarbeiders, waren geheel werkloos: 29,5 pcL in de vorige verslagweek (9 tot en met 14 November 19361 29,0 pet.; in de overeenkomstige verslagweek van 1935 30,4 pet. Bij 1058 organen der openbare arbe'ds- bemiddeling stonden op 28 November '36 in to'aal 431,052 werkzoekenden inge schreven onder wie 407,409 mannen. Van deze werkzoekenden waren er 414,540 werkloos, onder w'e 396,582 mannen. Opbrengsten van het staatsbedrijf der p. t. t. De diensten der P, T. en T. en post- chèque- en girodienst hebben in Octo ber opgebracht f 6,356,076, vergeleken met dezelfde maand vor. jaar -f- f 214,877 en met de begrooting -f- f 511,376. In 10 maanden bedroeg de totale op brengst f 57,604 267, vergeleken met ver leden jaar -|- f 112,340 en met de raming f 1,696,267. Kerslvlucht van de „Ibis" naar Indië. Het K.L.M.-vliegtuig „Ibis", de eer ste van de reeks door de K.L.M. be stelde Douglas-vliegtuigen van het lype D.C. 3, zal Woensdag 16 December a.s. van Amsterdam naar Batavia vertrekken en het grootste gedeelte van de voor Indië bestemde Kprstpost en -vracht raar Indië meenemen. Aangezien dit de eerste vlucht van de nieuwe Douglas naar Indië is bestaat er groote belang'stelling daarvoor, zoowel in Indië, waar men voor de eerste maal met het nieuwe vliegtuig, waarmee van Juni 1937 af de Amsterdam-Batavia- dienst uitsluitend gevlogen zal worden, zal kennismaken, alsook in Nederland zelf. Gzagvoerder is J. B. Scholte, die gerui- me? vo°r de aflevering van de „Ibis in Santa Monica heeft vertoefd om de nieuwe machine te leeren kennen, terwijl als tweede bestuurder meegaat de gezagvoerder K. D. Parmentier. Werktuigkundige is C. Buitenhuis, radio telegrafist P. H. Pestman en steward Oosterhuis. Terwijl voor deze vlucht de bemanning nog is uitgebreid met ir. Luymes van den technischen dienst der K.L.M. op Schiphol. Op 16 December vertrekt uit Batavia in omgekeerde richting de Douglas D.C. 2 „Edelvalk", piloten Geyssendorffer, en Schot, met de Kerstpost van Indië, voor Nederland bestemd. de verlichting van motorrijtuigen en rij wielen wel gebleken hoe nutt'g zulk een controle is. Bij 160 rijwielen en 80 motorrijtuigen zijn fouten inzake verlicht ng, remmen, stuurinrichting, plaatsen van nummerbor den, onderhoud daarvan enz. ontdekt en .■al de 240 eigenaars kregen een br efje mede, 165 van hen zijn reeds komen too- nen, dat het gebrek hersteld is en de an dere 75 worden nog verwacht. Natuurlijk zijn er in de uren van con trole ook honderden aangetroffen, die alles in orde hadden, m,aar uit het bo venstaande staat toch wel vast, dat vol doende zorg aan rijw'el en motorrijtuig dringend noodig is. Onder de aangehouden wagens, w,aren er die zoo groote afwijkingen vertoon den, dat procesverbaal moest wordën opgemaakt. Gisteravond ruim half tien werd de 27- jarige N. Mieras, van 's-Gravenpolder, in Café „De Gekroonde Valk" in de St. Jacobstr,, alhier door den 27-jarigen C. Maat, van Nieuwdorp, zoodanig met een dolk in den buik gestoken, dat hij na eenige minuten overleed. Dader en slachtoffer waren reeds ge- ruimen tijd in het café aanwezig, in ge zelschap van eenige vrienden. Volgens ons door de politie ter plaatse verstrekte inlichtingen was één der vrienden van Mieras, zekere J. Verhage van 's Gra venpolder, eigenlijk de aanstoker van Geen heftige woorden! Zij doen af breuk aan de goede zaak en helpen de slechte zaak niet winnen. een tusschen de jongelui ontstane woor denwisseling, welke zoo hoog liep, dat C. Maat op zeker oogenblik een dolk trok en bedreigingen uitte. Het bleef echter bij woorden en de caféhouder A. v. d. Weele en eenige anderen, wisten de opgewonden gemoederen te kalmeeren, zoodat de dolk weer verdween en de ruzie zelf afgedronken werd. Tenslotte maakte men zich gereed het café te verlaten en n. Mieras was daar bij één der laatsten. Juist toen deze zich naar de deur begaf, begon C. Maat, die reeds buiten was, weer met den dolk te dreigen. Men probeerde hem nog tegen ie houden, doch slaand met den dolk rukte hij zich los, liep tegen Mieras aan en stak dezen het wapen in het lichaam. Mieras riep: „Co wat doe je nou?" en liep nog door naar buiten, waar hij in elkaar zakte. Hij stond echter weer op en strompelde in het café terug, waar hij opnieuw op den grond viel en zonder nog iets gezegd te hebben overleed. Van de ontstane consternatie schijnt de dader gebruik gemaakt te hebben om zich naar een tuintje achter het café te begeven waar hij zijn wapen in een bleekveldje verstopte. Toen hij terug kwam, verliet hij het café, zeggende, dat hijzelf wel een dokter zou halen. Van andere zijde waarschuwde men echter de poiltie. Dr. Snoek, die spoe dig ter plaatse was, liet het lijk naar het Gasthuis overbrengen. Verder waren de burgemeester, inspecteur Reneman, en hoofdagent De Gooyer spoedig aan wezig. De dader kwam niet terug en was ook De gestrande driemastschoener „Fuglen" vlot. J)e Deensche driemast-schoener „Füglendie op de Spijkerplaat aan den grond zat, is Zondagmiddag, na grootendeels gelost te zijn, met behulp van sleepbooten vlot gebracht. Het schip is naar Terneuzen gesleept om aldaar dichtgemaakt en nagezien te worden. Zooals men weet is het schip de vori ge week eenige uren verlaten geweest door de bemanning'. Gemeld werd toen, dat het gebroken zou zijn. Dit bleek bij nader inzien niet juist. De „Koningin Emma" heeft een motor-defect. Het motorsch'p „Koningin Emma" van den Provincialen Stoombootdienst op de Westerschelde, dat een geregelden passagiers- en goederendienst van Ter- neuzen naar Hoedekenskerke' vice ver sa onderhoudt kreeg Zondagmorgen na dat het om 6 uur 40 Terneuzen verlaten had een defect aan den motor. Ter hoogte van den Marg,arethapolder is het ten anker gekomen. De stoomboot „Schouwen" van dezelfde maatschaooi" heeft de passagiers van boord gehaald ST *.e ?eT Neuzen binnengebracht. De Koningin Emma zal te Vlissingen gere pareerd worden. Het post- en passatf:ers vervoer ondervond eenige stagnatie. TT ^fimraen- en lichtweek. Het is bij de verleden week alh'er ge houden controle inzake de remmen en Het was Zaterdagochfend be paald géén mooie morgen. Men zou kun nen zeggen: het regende niet, en het stormde niet, en de stralen waren niet glad. Goed. Maar daar v/as het dan ook mee gezegd! Want 't v/as druilerig, en mistig, en koud en vroeg. Tenminste voor ons stedelingen. Als je des avonds omstreeks half een nog naar de post geweest bent, en naar de zetterij, om kopijhongerigé zetters voor den vroegen och'end wat te zetten te brengen, en als dan om half zeven de wekker weer afloopt, en je moet om even voor half acht al weer de deur uit, met een hoo- gen hoed op nog wel, dan is dat maar half plezierig. Trouwens: w i e loopt er nu in den grauwen ochtendschemer voor z'n plezier met een hoogen hoed op? ft In elk geval: het was druilerig, en waterkoud, en mistig. D,at beloofde niet veel voor de glorieuze opening van de Moerdijkbrug. Wat toch waarlijk, ook voor Zeeland, wel een glorieuze gebeur tenis was anders. Kijkt U maar eens op de kaart: daar is de groote internationale verbindingsweg, d'e uit Noord-België en zelfs Noord- Frankrijk autorijders aanvoert; langs Breskens, Vlissingen, Middelburg en Goes gaat die stroom over den Kreekrakdam zich voegen bij die van den Antwerpschen weg; onderwijl zijn er v'a TerneuzenHoedekenskerke en via WalsoordenHansweert al weer nieuwe Zeeuwsche rijders bijgekomen. In Ber gen op Zoom wordt de stroom van Zeeuwsche weggebruikers weer ver sterkt door degenen we mogen wel schrijven: de toenemend-velen die, uit Zeeuwsch-Vlaanderen via den Ant- werper tunnel zich naar benoor den den Moerdijk willen begeven. Te vens komen daar de Thoolsche wegge bruikers er nog bij, en, wat Noordelijker, ook die van Schouwen-Duiveland. Want, al zal het wel eens voorkomen, dat de Schouwen-Duivelander via 't Willem- stadsche veer gaat, nu de nieuwe brug er is, zal ook hij toch wel nog meer dan vroeger de voorkeur aan den Moerdijk geven. Men ziet het dus: het belang van snel- verkeerend Zeeland bij de nieuwe brug is wel heel groot. Zoo 'groot, dat men zich met stomme verbazing afvraagt, waarom Zeeland bij de ofPcieele open stelling aan den Zuidelijken oever zoo uiterst schaars vertegenwoordigd was? Wij zagen uit onze provinc e slechts den voorzitter der Kamer van Koophandel voor de Zeeuwsche eilanden, de heer W. Berdenis van Berlekom, en den ma rinecommandant van VI? ssingen, k.api- tein-ter-zee H. J. van der S?ad. De Com missaris der Koningin in Zeeland zagen wi] al evenm'n als de burgemeester van Zeelands hoofdstad, noch die van Zec- lands. .grootste stad aan het begin der belangrijke op den Moerdijk ui!loopen den, verkeersweg, Vlissingen, noch die van het midden iaan d en weg gelegen Goes. Wonderlijk. want deze zaak heeft toch een heel wat wijdere beteekenis dan lokaal, of zelfs enkel provinciaal Z.- HollandschNoord-Brabantsch? Ware het een louter locale affaire ge weest, men had kunnen volstaan met de burgemeesters van Dubbeldam-Willems dorp en Hooge- en Lage-Zwaluwe, aan gezien, gemeentelijk bekeken, de nieuwe brug slechts deze twee plaatsen ver bindt. Maar men keek, terecht, verder: ,anders zou H. M. de Koningin deze brug niet zijn komen openenMaar dan zou Zeeland, hetwelk zeker even groot belang bij de Moerdijkbrug heeft als Brabant, in dezen ook breeder erkend hebben dienen te zijn, dunkt ons! Hoe dit ook zij: het was, en bleef, als gezegd, mistig, en triest dien ochtend. In Lage Zw,aluwe vonden we een taxi, en, dank zij 'n zekere blauwe kaart, die wonderen deed bij de dienstdoende rijks- veldwacht, tuften we door alle barrières heen en stonden, voor we het w'sten vanwege dien mist zoo dicht voor het gevaarte, dat het een haar gescheeld h,ad of we waren over de nog niet ge opende brug geschoten en in Willems dorp terecht gekomen! Het was dik van mist. De spoorbrug was heelemaal niet te zien, en van de nieuwe brug zelf, waar we vlak voor stonden, maar één overspanning. Ver der was het leeg, en erg ongezellig. Maar voor „de genoodigden van den m'nis ter" was er onder aan den Zuiderdijk 'n tent opgezet, en daar was het best. en genoeglijk: er werd warme koffie ge schonken, en warme saucijzebroodjes ge presenteerd; dat w,as in orde! Kort daarop kwam.de B.V.L. uit Ber- gen-op-Zoom, onder commando var lui tenant-kolonel J. H. W. Bruins, aange- marcheerd: zij vormde de eerewacht aan de Zu:dzijde. Keurig opgesteld: tegen over het paviljoen waar de Koningin ont- vangen zou worden; op den rechtervleu gel het vaandel en rechts daarvan de Bredasche regimentsmuziek. Langzamerhand verzamelden zich nu de autoriteiten. Daar kwam plotseling uit den nog steeds dikken mist de Ko niet bij een dokter geweest, doch had zich (zooals later bleek) per fiets naar zijn woning te Nieuwdorp begeven. Te middernacht werd hij daar door de po litie, die zich tot burgemeester Elen- baas gewend had, van zijn bed gelicht Hoewel de vader van C. Maat zich eerst tegen de arrestatie verzette, en de da der zelf aanvankelijk ontkende, gaver beiden hun verweer op toen hen op dt ernstige gevolgen van de misdaad ge wezen werd. De dader, die eerst zeide 2ich niets te herinneren, en niet te we ten of hij en wien hij gestoken had, ver klaarde later, toen hem verteld was dat N. Mieras dood was, dat hij den ver keerde voor had gehad. Vervolgen deelde hij ook mede, dat hij den doll achter het café in een bleekveld ver borgen had. Maat werd vervolgens op het politie bureau te Goes opgesloten in afwach ting van het nadere onderzoek. Heden morgen heeft de officier van Justitie tt Middelburg zich van de misdaad op di hoogte gesteld. Ook zou heden sectie op het lijk verricht worden. Dat deze misdaad in het anders zot rustige Goes in wijden kring consterna tie wekte, behoeft welhaast niet opge merkt te worden. Gesmokkeld sigaretten-papier in besla; genomen. KAPELLE. Uit hoofde van gegrond: vermoedens, dat in de woning of in ver dere voor afsluiting' vatbare panden vai M. v, d. L. alhier een verboden neder lage aanwezig zoude zijn, heeft de amb tenaar der invoerrechten en accijnzen geholpen door de plaatselijke politie, ee onderzoek in de woning van v. d. I voornoemd en andere bij hem in gebrui zijnde gebouwen, verricht. In de woning van v. d. L. werd geer ningin over de brug aangeschreden. Alle; sirani, de muziek speeli, en Hare steit inspecteert de eerewacht. Allei eerst, en niet voor den vorm, tnaa scherp, niet een beetje kijkend, maa terdege onderzoekend. Ze mochten ge zien worden: het was keurig. Zoowel d< heel dikke sergeant tegenover ons al de heelemaal zw,arte broeder uit West Indië s'onden model.Daarna nam di Kon'ngin in 'n houten gebouwtje plaats en minister Van Lidt de Jende h'sld ziji tweede toespraak. Want de brug wa aan de Noordzijde wel reeds geopend maar deze symbolieke handeling moes ook aan de Zuidzijde neg verricht v/or Na des ministers toespraak werd de Koningin een schaar aangeboden er daarmee knipte zij bet zware oranje koord, dat den Zuidelijken toegangsweg nog afsloot, door. Nu was de brug ook van dezen kant opengesteld. En ziet, daar kwam nu toch warem pel het oranje-zonnetje even door! De mist trok even weg, en van de brug af zagen we drie met menschen zwart-vol- gepropfe veerponten van rien nu defini tief opgeheven veerdienst Moerdijk Willemsdorp benedenstrooms op het Hollandsch Diep liggen. Een daverend gejuich van deze vreugdig-levende over ledenen schalde over de wateren; de juichenden werden dootr de Koningin met handgewuif begroet. En kolonel Van der Stad zei z.acht- kens tegen schrijver dezes: gelukkig da! ik nu toch de gelegenheid krijg te zien, dat mijn bevelen opgevolgd zijn: wan daar heel in de verte ligt de „Friso", en hij is gepavoiseerd! De Koningin reëd kort na de symbo lieke openstelling ook aan de Zuidzijde verricht, en de omgeving van de brug .aldaar in oogenschouw genomen te heb ben, weer weg, en ook de genoodigden begaven zich altegaêr Breda-waar's, waar 'n heel ceel feestelijkheden wacht te. Daarna kwam het verkeer, de ster- ritterij en al wat dies meer zij, aan de beurt: de brug begon daarmee zijn eigen lijke bestemming te vervullen. En, evenals een afdankende koning, zal blijken dat ook afgedankte veerpon ten, in dezen jachtenden tijd, ,al héél erg gauw totaal vergeten zullen zijn Maar wij hier, in Zeeland, zullen toch dikwijls, zonder den minsten weemoed, aan de Moerdijksqhe pont terug den ken. Behalve misschien de deugnieten, d:e nu een deugdelijk alibi in geval van nood het telegram „Pont gemist" niet meer tot hun beschikking hebben Maar, zooals een ander blad waarin wi; dit grapje vonden, schreef: die zullen 'n ander smoesje hebben te bedenken. Verwachting tot morgenavond: Stormachtige tot krachtige later afne mende Z. tot Z.W. wind, betrokken tot zwaar bewolkt met regen, later wellicht opklarend, aanvakeSijk veel zachter. Ma 14 Dec.: Zon op: 8 h 04; onder: 15 h 45. Licht op: 16 h 15. Maan op: 8 h 31; onder: 16 h 12. E.K.: 21 December. Hoog- en Laag water te Vlissingen: December. Hoogwater. Laagwater. Ma. 14** 1.22 13.39 7.50 20.03 Di. 15 1.57 14.15 8.27 20.39 Wo. 16 S 2.30 14.51 9.06 21.15 Hoog- en Laagwater te Wemeldingef December. Hoogwater. Laagwater. Ma. 14 S 3.17 15.31 8.53 21.09 Di. 15 3.53 16.07 9.30 21.45 Wo. 16 4.27 16.43 10.09- 22.21 Westkapelie is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later (S springtij.) Wanneer U huivert van de kou Denk aan ragoutbroodjes, mevrouw! Telef. 114 Goes (Ingez. Med.) verboden nederlage aangetroffen, maar in een dorschkast toebeh .torende aan v. d. L., staande in een schuurtje, in de on middellijke nabijheid van diens woning, werd door de politie een zak aangetrof fen waarin zich 500 honderd ongebande- rolleerende boekjes sigaretten papier bevonden. De boekjes sigaretten papier werden in beslag genomen, waar na tegen M, v, d. L. proces-verbaal is opgemaakt. KAPELLE. Gevonden voorwerpen. Een reservewiel van een vrachtauto. In lichtingen bij den gemeenteveldwachter. KATS. De zangvereeniging „Ons Ge noegen" gaf een uitvoering. Eerst wer den een 7-tal nummers gezongen daarna werd een tooneelstuk opgevoerd „Mug gen om de Kaars", een tragi-komische verwikkeling' in 3 bedrijven. Het stuk werd vlot en goed opge voerd. Er zijn flinke krachten onder de spelers. Het publiek was uiterst voldaan. In geen jaren had de vereeniging zoon groote opkomst gehad als nu. Na afloop werd in het café de Vriendschap van J. I. Versprille een gezellig bal gegeven. KATS. Op de voordracht van hoofd der Openb. school alhier zijn geplaatst de heeren F. J. Vos van Sas van Gent, W. F. Louwrier, IJmuiden, C. P. v. d. Ameele, Zaamslag. KATS. De opbrengst van de inzame ling voor het nationaal huwelijksge schenk bedroeg alhier f 25. KORTGENE. De bioscoop-onderne ming „Luxembourg" vertoonde Zater dagmiddag en -avond o.a. de verlovings film van H.K.H, Prinses Juliana en Z.H. Prins Bernhard. De achterzaal van ,,De Stadswijnkel- der", waar de voorstelling gegeven werd was 's middags met vele jeugdige be zoekers gevuld; des avonds kregen de ouderen, die ook in groot aantal geko men waren, gelegenheid, om deze film te zien en te bewonderen. HOOFDPLAAT. Tijden» de bieten- campagne werden aan de haven ruim 8,500,000 kilo suikerbieten verscheept. RAAD VAN IJZENDIJKE. IJZENDIJKE. Be- Ra?d vergaderde on der voorzitterschap van den burgemees ter. Afwezig de heer A. Cammaert. Ónder ingekomen stukken bevond zich een schrijven van Ged. Staten waarin aan de gemeente werd aangeboden in eigendom over te nemen 13 perceelen erfpacht lang's den provincialen weg Belgische grens. Met alg. st. werd beslo ten hierop niet in te gaan. Besloten werd de geldleening van 43000 a 4 pet. te converteeren in een van 4Vi pet. idem de geldleening van f 14000 a pet. in 4K pet. Tenslotte werd besloten de petroleum verlichting op wijk Turkije te vervangen door electrisch licht.

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 1