GOESCHE COUCANT^ De Koningin opent de nieuwe Moerdijk-brug VERLOVINGSRINGEN KUNST EN WETENSCHAP. BINNENLAND. WEERBERICHT. NUMMER 294. DRIE BLADEN. ZATERDAG 12 DECEMBER 1936. EERSTE BLAD. 179e JAARGANG. N. TH. DE JONG Kerstgeschenken. ZEELAND. 1IDBELB0RS. ZUID-BEVELAND. MIDDELBUCGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.30 pet kwartaal Week-abonn in Middelburg en Goes 16 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, 'ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43235 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij bet Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. i ia mi iii u iw— Familieberichten en dankbetuigingen I7 Tegels 2.10, elke T. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. burg. Heden heeft H, M. de Koningin de nieuwe, ruim duizend meter lau^e brug over het Hollandsch Diep bij Moerdijk de grootste brug voor gewoon verKeer in ons land, open gesteld, een plechtig heid, welke het karakter heeft gedra gen van een nationale gebeurtenis. Nieuwe, tot vreugde en tot vertrou wen in de toekomst stemmende perspec tieven zijn geopend voor de beide land- deelen, welke thans door het machtig bouwwerk hecht aaneengesloten zijn en zoo mocht terecht in de korte symboli sche handeling van de Landsvrouwe het grooter symbool worden gezien van de eenheid onzer natie. Dordrecht bood reeds Vrijdagavond toen de bijzondere feestverlichting op straten en pleinen aangroeide, het aan zicht van een in de historie dezer stad nog niet gekende drukte, dank zij voor al ook de aanwezigheid van tallooze „sterritters", die voor het grootste ge- deed e reeds in de middaguren met hon derden auto's motoren en rijwielen het Doiatsche eiland waren binnengeval len. Ook Breda, welker prachtige groote toren gisteravond, in het kader van de feestelijkheden, in een zee van licht ba dend, tot in verren omtrek zichtbaar was, bood vanmorgen met haar vlaggen- tooi en versieringen een vroolijk aspect, al zou in deze stad, die zich op groot- sche wijze had opgemaakt voor de ont vangst der gasten, de grootste drutcie eerst in de middaguren beginnen. Otiicieele belangstelling bij de brug. Geruimen tijd vóór de Landsvrouwe de plaats van de plechtigheid had bereikt, waren hedenochtend de zeer talrijke ge- noodigden op het gereserveerde gedeel te aan de noord- en zuidzijde bijeenge komen De gent odigden van de gemeentebe sturen van Dordrecht en Dubbeldam waren te ongeveer kwart voor tien ten raadhuize in Dordt bijeengekomen, van waar zij met auto's en autobussen de plaats van bestemming bereikten. Iets te laat, nademaal een zwaren mist hel verkeer vertraagde. Aan de Noord-zijde van den oprit, te genover een groot paviljoen, bev md zich de open tribune voor de genoodig- den, Aanwez g waren ongeveer 150 autori- lf'fjn.,'aan Noordzijde en 60 aan de Zuidzijde van de brug. Tot hen behoor den o.a. de Commissaris van de Konin- i gin in de prov ncie Noord-Brabanr, jhr. mr. dn A. B. G. M. van Rijckevorsel, de minister van staat en voorzitter van de Tweede K.amer, Z.Exc. prof. mr. P. J. M, Aalberse, leden van de beide Kamers der Sljaten-Generaal en zeer vele anderen. Tot de aanwezigen behoorden verder vele m'litaire autoriteiten, o.w, schout bij nacht J. Th, Fürstner, chef van den marines'af en luitenant ter zee eerste klasse H. J, van der Stad, onder-com mandant der marine te Vlissingen. De plechtighe d werd opgeluisterd door de aanwezigheid van twee marine vaartuigen. Aan de westzijde bij de brug lagen gemeerd Hr. Ms, onderzeeboot 16", onder commando van luitenant ter zee eerste klasse Van Waning, welke u;t Nieuwediep was gekomen en Hr. Ms panlserboot „Frisco", die onder bevel van luitenant ter zee eerste klasse Nieuwenhuisen van Vlissingen u't de reis had volbracht. Den wachtenden werd een muzikaal program geboden, aan den Noordkant door da Kon. Mi- l'taire kapel, onder leiding van kapi tein Walther Peer, aan de Zuidzüde door het muziekkorps van het zesde re- g;ment infanterie 'e Breda, De aankomst van de Koningin. Aan het station te Willemsdorp, waar van de omgeving geheel voor het pu bliek was afgezet, werd H M. begroet door den burgemeester van Dubbeldam- tot welke gemeente Willemsdorp be hoort. Nadat de eebtgenoote v,an den burge meester de Koning'n een tuil orchideeën had aangeboden, werd even later de r eine stoet van de gereedstaande auto's ge ormeerd. Hij werd geopend door de o van den burgem., daarachter reed auto' waarna twee hof- hlM SJj Sen: waarin het gevolg van r\' ?laats Êenomen. Ongeveer op de kruising van den sta- T den nieuwen °Prit werd halt gehouden, waar de Landsvrouwe zanghulde werd bereid door 150 kinde ren. Na dit korte oponthoud zette de stoet zich weer in beweging. Het voorloop.g einüpunt van den kor ten autotocht werd bereikt nabij het pa viljoen, waar H.M. haar auto verliet. H.M werd daar begroet door den mi nister van Waterstaat, Z.Exc. jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude. De minister geleidde de Koningin vervolgens naar 't pavi joen, waar de daar aanwezige auto riteiten haar bij het binnenkomen eer biedig groetten. De minister spreekt. Enkele oogenblikken later zei de mi nister o.m. het volgende: „Alvorens U.M. eerbiedigst uit te noo- digen wel de symbolische daad te willen verrichten, waardoor de Moerdijksche brug toegankelijk wordt voor het ver keer van den Zuid-Hollandschen wal, zij het mij veroorloofd, Uwe Majesteit mijn groote dankbaarheid te betuigen voor Uwe aanwezigheid, die grooten luister bijzet aan deze plechtige gebeurtenis, die alom in den lande met groote vreug de begroet wordt. Uit verkeerstellingen in 1935 is geble ken dat het doorgaande verkeer over het Hollandsch Diep belangrijker is dan bij eenigen anderen rivierovergang in den lande, en ongetwijfeld zal de vaste overbrugging, nog meer dan het pont- veer hoe voortreffelijk dit ook was in gericht, dat verkeer tot zich trekken. Genoot reeds de spoorwegbrug groo te vermaardheid, ongetwijfeld zal de brug voor het motorwegverkeer nog in hoogere mate de aandacht trekken van velen, niet alleen als plaatselijke en ge westelijke, doch ook als nationale en in- lernationale verbinding van beteekenis. Trotsch overbruggen thans een tien tal overspanningen, elk van 100 meter spanwijdte, het machtige Hollandsch Diep, wachtende op het sein, een onon derbroken verkeersstroom te leiden van den eenen naar den anderen oever. „Rozen geven geen geur, voordal zij opengaan". Mag ik derhalve U. M. thans verzoe ken wel het beletsel te willen wegne men, dat nog den toegang naar de brug aan deze zijde verspert De openstelling van de brug. Onmiddellijk na deze woorden begaf H. M. zich naar de afsluiting van de brug, waar zij door het trekken aan een oranjekleurig koord het mechanisme* in werking stelde, als gevolg waarvan een groot vlaggendoek omhoog werd getrok ken en de toegang tot het grootsche bouwwerk van het beletsel aan deze zijde was ontdaan. Het was een plechtig oogenblik, waar aan luister werd bijgezet toen de Kon. Militaire Kapel Valerius' „Gedenck- klank" inzette. Onmiddellijk na deze eerste plechtig heid volgde een tweede: de onthulling door den Minster, in aanwezigheid der Koningin van de door de Kon. Ned. Aut. Club in het voor-portaal van de brug aangebrachte gedenkteeken. De Minister aanvaardde met enkele woorden het gedenkteeken, dat als blijk van belangstelling door de K.N.A.C. na mens het wegverkeer wordt aangebo den. Na de onthulling aanschouwde de landsvrouwe niet groote belangstelling het gedenkteeken. Koninklijke tocht over de brug. Na de korte plechtigheid op dit punt begaf de landsvrouwe zich, met de leden van het gevolg, terwijl mede aan dezen eersten Koninklijken tocht over de machtige, stalen verbinding' tusschen de oevers van het Hollandsch Diep, o.a, ministers deelnamen naar het Zuidelijk einde \an de brug. Op den Brabantschen bodem wachten o.m. de Commissaris der Koningin, jhr. mr. dr. A, B. M. van Rijckevorsel met den griffier, den heer Vincent Cleerdin, de leden van het college van Ged. Sta ten, en vele andere autoriteiten. Toen H.M. de Koningin het einde van de brug aan den Zuidelijken oever be reikt had, sprak de minister van Water- slaat, jhr. O. C, A. van Lidth de Jeude andermaal. Spr. zèide o.a.: „Waar de Zuidelijke oever in Noord- Rrabant is gelegen en de Noordelijke oever in Zuid-Holland, daar is de ver wachting gerechtvaardigd, dat Noord en Zuid zoodanig verbroederd worden, dat de windstreken niet meer in het oog springen". Met een schaar, haar aangeboden door een dochter van ir. Mijnlieff van den De luiheid reist op haar gemak en de armoede haalt haar spoedig in. rijkswaterstaat, knipte H. M. het koord door, na welke symbolische handeling :1e plechtige openstelling van de Moer dijksche brug een feit was geworden. Tijdens dit korte ceremon eel deed de muziek het Wilhelmus, hooren. Na een begroeting van den Commis saris der Koning n en den Burgemees te- van Hooge- en Lage Zwaluwe nam H. M, in haar auto plaats. De s'oet van au+o's reed daarop naar het station Lage Zwaluwe. Hier bevonden zich de schoolkinderen van het dorp en van Moerdijk, getoo'd met oranje vlaggen, welke jeugdige schare de landsvrouwe een zantfhulde bracht. Na dit kort oponthoud betrad IJ. M het perron, waar zij afscheid nam van de autorite''en, om zich vervolgens met den trein naar de residentie te bege ven. Stcritters passeerera de brug. En e'ndelijk was er dan het met soan ning verbeide oogenblik, dat de brug vrij was voor het legioen der wachten den De eerste auto's die over de brug reden, waren die van de bij de plech- tighe'd genood'gden voor zoover deze niet naar Dordrecht waren terugge keerd. Daarna gaf de rijkspolitie toe stemming voor het zich 'n beweging zet ten van den langen s'oet der sterritters. Weldra zette zich ook de lange auto file in beweging 'n de richting van de hoofdverkeersbaan van de brug, ge volgd door de motorrijders en tenslo'- te een groep ruiters. Gelijktijdig trokken de waterioeris- len, die z'ch op korten afstand van de brug hadden verzameld, onder de brug door. De enorme file was reeds lan<* het Brabantsche land binnengetrokken, toen nog in het boven-Moerdijksche ge bied het einde van den stoet bij lange n,a niet :'n zicht was. Prins Bernhard op Schiermonnikoog, De jacht, op Schiermonnikoog, waar ,aan Prins Bernhard deelnam, heeft gis teren 'n buit van tweehonderd konijnen, tachtig fazanten, vier hazen en zes snip pen opgeleverd. Mooi weer begunstigde de sport. In het begin van den avond hebben de twee fanfarekorpsen van het eiland, omstuwd door de Schiermonnikoogsche bevolking een serenade gebracht aan den Prins, die in hotel Van der Werff verblijf hield. jVerschiUende liederen werden spontaan meegezongen. Om half acht vertrok de Prins met de rijksveerboot „Brakzand" naar Oostma- horn, vanwaar hij met zijn secretaris, per auto naar 's Gravenland terugkeerde. Prins Bernhard was uiterst voldaan over zijn verblijf op het eiland. H.B.S.-ERS KRIJGEN DIT JAAR LANGER KERSTVACANTIE De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft besloten dat, in verband met het huwelijk van onze Kroonprinses, de Kerstvacantie aan de Rijks Hoogere Burger scholen zal wor den verlengd tot en met 9 Januari a.s. Luisterwedstrijd Nat, Fonds voor Bijzondere Nooden. A,m den luisterwedstriid van het Nationaal Fonds voor Bijzondere Noo den, die Maandag wordt ingeleid dooi- Prinses Juliana, hebben zich bereid verklaard een kort woord van aanbeve ling toe te voegen de ministers Colijn, Slotenmaker de Bruine en mitsgaders de beer Bouwe Vlas, commandant van bet T.eger des Heils en de heer J. van Zutphen, voorzitter van „Zonnestraal." De wedstrijd zal bestaan in de weer gave van geluiden, welke karakteristiek zijn voor zes verschillende 'akken van sport. De opgave is, de goede volgorde te raden. Iedereen kan aan dezen wed strijd mededingen. De oplossingen moe ^en uiterlijk 30 December 1936 zijn ont vangen door he' Nat. Fonds, Prfnsesse- gracht 28 Den Haag, op een briefkaart waarop de naam van den inzender in blokletters is vermeld. Aan de adres zijde moet boven het gewone por'o ten minste 25 cent extra aan postzegels worden geplakt. Hoogere frankeering zij aanbevolen. Alle overfrankeering ST. PIETERSTR. 13, MIDDELBURG Massief goud 3.70, gegraveerd (zonder prijsverhooging) waarop desgewenscht gewacht kan worden. Goud- en zilverwerken. Gero-Zilver-Zilmeta, Zilverpleet. Polshorloges, Huwelijkslepeltjes 7 Januari 1937 0,30. Oud goud wordt tot de hoogste koers in betaling genomen. (Ingez. Med.) komt het fonds ten goede. De directeur- generaal van de posterijen heeft alle medewerking toegezegd. Voor dezen wedstrijd zijn 2000 fraaie prijzen toegezegd. De hoofdprijs is een Chevrolet Coach 1937, DE WERKVERSCHAFFING WORDT DRIE WEKEN STOPGEZET. In aanslui ing aan hetgeen daarom trent het vorig jaar is bepaald, heeft de minister van sociale zaken besloten, Jat ook thans in de weken, waarin de Kerstdagen en den Nieuwjaarsdag val len, de werkverschaffingen tijdelijk zul len worden stopgezet. De duur van deze stopzet'ing is bepaald op drie weken, en wel van 21 December 1936 tot en met 9 Januari 1937, Gedurende deze drie weken zullen de daarvoor in aan merking komende arbeiders geholpen worden overeenkomstig de bepalingen der steunregeling. De tot de werkver schaffing toegelaten zg. „zelfstandigen" die echter niet in de steunregel'ng kun nen worden opgenomen, ontvangen over de week (weken), gedurende welke zij anders zouden zijn tewerk gesteld, 8fT pet, van 45 maal 't voor hun gemeente vastgestelde uurloon. Deze regeling is ook van kracht, wanneer dezen winter de werkverschaffing door vorst, sneeuw e.d, tijdelijk moet worden onderbroken. Buitengebruikstelling postzegels. Met ingang van 1 Januari a.s. worden de volgende postzegels buiten gebruik ges'eld en kunnen derhalve van d en dag af niet meer voor frankeering die nen: De herdenking postzegels Nederland —Curasao 1634—1934 (6 cent en 12J4 cent), driehoekige herdenkingspostze gels rijksun'versiteit te Utrecht (6 cent en 12y. cent), de weldadigheidspostze gels uitgifte 1931, met de waarde-aan- duiding in den rechter benedenhoek (4 waarden) en de luchtvaartfondszegels (6 cent). Verwachting tot morgenavonds Zwakke tot matigen wind meest uit Z. richtingen nevelig tot zwaar bewolkt, mogelijk lichte neerslag, lichte vorst tot om het vriespunt des nachts overdag lichte dooi. Za 12 Dec.: Zon op: 8 h 02; onder 15 h 45. Licht op: 16 h 15. Maan op: 6 h 43; onder: 44 h 31. N.M.: 13 Dec. Zo 13 Dec. Zon op: 8 h 03; onder 15 h 45. Licht op: 16 h 15. Maan op: 7 h 41; onder: 15 h 17. O Hoog- en Laagwater te Vlissingen; December. Hoogwater. Laagwater. Za. 12 0.11 12.26 6.29 18.52 Zo. 13 0.47 13.01 7.09 19.27 Ma. 14 1.22 13.39 7.50 20.03 Hoog- en Laagwater te Wemeldinges December. Hoogwater. Laagwater. Za. 12 1.58 14.14 7,37 19.54 Zo. 13 2.40 14.52 8.14 20.30 Ma. 14 S 3.17 15.31 8,53 21.09 Westkapelle is 28 min, en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. latfler, (S springtij Het Concert der Koninklijke Zangver- eeniging „Tot Oefening en Uitspanning" te Middelburg. Men schrijft ons: Van welwillende zijde is wel eens de opmerking gemaakt, dat de Zangvereeni- ging „Tot Oefening en Uitspanning" in haar uitvoeringen zoo weinig nieuws geeft en dat altijd weer dezelfde werken op haar programma's staan. Ieder weet wel, dat er aan het uitvoeren van nieu we werken moeilijkheden verbonden zijn. Ditmaal heeft het bestuur die be zwaren niet geacht en biedt een program van nieuwe werken. Mader en Andrea e leven nog, Rudnick overleed in 1927. Mader en Andreae komen op het pro gram voor met kleinere stukken, welke toch wel een duidelijk beeld geven van den aard van hun werk. Het oratorium van Rudnick „Johannes der Taufer" heeft een zeer sprekend eigen karakter. Men doet onrecht aan dat werk als men het gaat vergelijken met de bekende ora toria. Het is zeer de moeite waard om er kennis van te nemen, Een eigenaar digheid ervan is, dat er oudere kerklie deren in verwerkt zijn, zoodat het tel kens herinneringen wekt aan bekende melodien. Men zou kunnen spreken van een uit voering van nieuwere en werkelijk ge wijde muziek, waarbij, en dat is dan ook nog een bijzonderheid van dit concert in de begeleiding het orgel overheerscht, Het mooie orgel van* de Concertzaal komt nu tot zijn volle recht. Nieuw zijn tenslotte ook de solisten Noch Riek Caro, noch v, d. Ploeg, noch Couperus deden zich te voren hier hoo ren. Kanarie-tentoontselling. De kanariekweekers vereenining „On ze Zangers" had de laatste jaren geen tentoonstelling georganiseerd. Thans houdt zij echter weder een ou derlingen wedstrijd met tentoonstelling. Heden had de keuring van de ongeveer 80 diertjes plaats en hedenavond en morgen is de tentoonstelling die in de kleine bovenvoorzaal van St, Joris wordt gehouden, geopend. Een stand van de fa. Sluijs en Co. ver hoogt de aantrekkelijkheid. BIEZELINGE. Gistermiddag werd de werkman M. v. d. L. van Kapelle op de hofstede van den landbouwer De R. te Biezelinge bij het dorschen door de ma chine gegrepen. Inwendig gekneusd moest de man naar zijn woning ver voerd worden. IERSEKE. De feestelijkheden ter ge legenheid van het vorstelijk huwelijk in Januari a.s. zullen doorgaan. De datum zal worden gekozen in overleg met om ringende gemeenten. Reeds 10 buurtvereenigingen zijn georganiseerd. Het voornaamste doel zal zijn de jon geren (de schooljeugd) een blijvend aandenken te geven en de ouderen aangenaam bezig te houden. Met een mooi vuurwerk hoopt men het feest te besluiten. KAPELLE. In het lokaal Obadja te Kapelle herdacht de Chr. Jongensclub ..Samuel" haar 36 jarig beslaan op ïees- felijke wijze, onder zeer groote belang stelling. De leiding voor dezen avond was in handen van den'hr. S. P, Groenleer, die in zijn openingswoord dank bracht, voor de giften daartoe opgewekt in het maandblad „Jong Kapelle welke zoo rijkelijk waren geschonken. Aan elk der jongens kon een verrassing gegeven worden en nog was er over, hetwelk te pas komt met Kerstdag.. Dr. J. D. Schmidt sprak een inleidend woord naar aanleiding van het „Over winnaar zijn". Vervolgens deelde spr. mee dat door de meisjes een vlag was geschonken, welke onthuld werd. Het programma bestond verder uit voordrachten, samenspraken een ta bleau, felicitaties van afgevaardigden en mondorgelmuziek. Een en ander viel bij zonder in den smaak. De heer P. Kloos ter man begeleidde het orgel. Het woord werd nog gevoerd door den krassen 86- jarigen grijsaard S. Korstanje. KLOETINGE. Gisteravond vergader de de „Kloetingsche Oranjevereeniging" onder voorzitterschap van J. Q. C. Lenshoek. Uit de notulen bleek dat tot bode is benoemd M. Kole. Er wordt be sloten om op 7 Jan. eenige feestelijkhe den te organiseeren en op den lsten ver jaardag van Prins Bernhard in Neder land, op 29 Juni het groote feest te hou den. Het programma voor 7 Jan. werd als volgt vastgesteld: 8 tot 8.30 klok gelui, 9.30 tot 10.30 wijdingsdienst in de Ned. Hervormde kerk; 1 film voor de schoolkinderen; 3 film voor leden va*

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 1