GOESCHE COURANT- W.odc PI8I3 BINNENLAND. MM EH SCHOOL ZEELAND. WEERBERICHT. NUMMER 292. TWEE BLADEN. DONDERDAG 10 DECEMBER 1936. EERSTE BLAD. 179e JAARGANG. MIDDELBURG. GOES. DE RAMP VAN DE „LIJSTER". WALCHEREN. MIDDELBurQSCHE courant Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, lngez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen I7 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv, met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. HET PRINSELIJK HUWELIJK. De politie te Den Haag deelt mede, dat degenen, die langs de route plaat sen verhuren daarvan mededeeling be hooren te doen met gegevens betreffen de naam, voornaam, leeftijd, nationali teit en volledig adres van de personen aan wie plaatsen zijn afgestaan. Laatst bedoelde personen ontvangen dan rechtstreeks van de politie ten kaari op vertoon waarvan zij in de gelegen heid zullen worden gesteld, tot uiterlijk 9 uur het bewuste perceel te bereiken. Hiertoe zullen in den afgezetten weg openingen worden gehouden. De plaat sen dezer openingen zullen nader wor den bekend gemaakt. Men zorge dus op den aangegeven tijd in het bedoelde per ceel aanwezig te zijn. De hoofdcommissaris van politie doet hierbij de navolgende waarschuwingen uitgaan aan het publiek; Past op de zakkenrollers. Overtuigt u bij het koopen van plaat sen dat gij niet in handen valt van zoo genaamde opkoopers. Overtuigt u, of gij te doen hebt met den daadwerkelijken eigenaar o! ver huurder oi oiens gemacniigcte van het perceel waarvoor plaatsen worden be steld. Overtuigt u dat de aangeboden plaat sen werkelijk uitzicht geven op de route waarlangs de koninklijke stoet zich zal bewegen. Overtuigt u dat voor een perceel niet reeds teveel plaatsen zijn uitgegeven. Weest uiterlijk 9 uur aanwezig. Bedenkt dat het aanrijden met auto's of andere voertuigen naar de gewenscli- te perceelen is uitgesloten. Uitzonderin gen kunnen niet worden toegestaan. Een ieder zal dus te voet zijn plaats van bestemming moeten bereiken. Overtuigt u of de toegangskaarten voor de tribunes Torenstraat, Vondel straat, Elandstraat en Alexanderveld voorzien zijn van een handteekening- stempel van den hoofdcommissaris van politie. PRINS BERNHARD OP SGHIEKiviUJNIMIKÜOG. Gistermiddag tegen vieren kwyam Prins Bernhard per auto te Oostmahorn om over te steken naar Schiermonnik oog, waar hij vandaag zooais reeds ge- meid, deelneemt aan een jachtpartij. Bij aankomst in het noordelijkste gedeelte van Friesland was een groote menigte samengestroomd, die den Prins luide toejuichte, terwijl het fanfarecorps van Anjum het Wilhelmus speelde. Daarna begaf de Prins zien aan Doord van de reddingboot Insulinde, waar zich ook andere leden bij het jachtgezelschap voegden. Toen de boot vertrok, geëscor teerd door het recherchevaartuig Laman de Vries, speelde het muziekcorps het volkslied. Gisterenmiddag ruim 5 uur meerde de insulinde aan de reede van Schiermonnikoog. Een motorsloep van het recherchevaartuig werd gestreken, waarin prins Bernhard en de andere hee- ren overstapten en welke sloep het ge zelschap bracht naar den aanlegsteiger. In auto s van hotel Van der Weri reden de heeren naar het hotel, waar de be volking van het Waddeneiland was sa mengestroomd. Daar werd prins Bern hard herhaaldelijk luide toegejuicht, voor welke begroeting hij minzaam dankte. K. TER LAAN. Gaat 8 Februari heen als bur- gemeester van Zaandam. In de vergadering van den Zaandam- schen gemeenteraad van Woensdag avond heeft de heer K. ter Laan mede gedeeld, dat hij per 8 Februari ontslag heeft genomen. Hij heeft als zijn voor nemen kenbaar gemaakt, op 5 Februari in een raadsvergadering afscheid van den gemeenteraad te nemen, wijl hij op denzelfden datum in 1914 zijn eerste raadsvergadering heeft gepresideerd. De toepassing van het met Duitschland gesloten vestigingsverdrag. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan de gemeentebesturen een cir culaire gezonden, waaraan het volgende wordt ontleend.' In den laatsten tijd is het meermalen voorgekomen, dat Duitschen behoefti gen, die hier te lande in ondersteuning ten laste van de openbare organen voor armenzorg waren opgenomen, door die organen werd aangezegd, zorg te dragen voor hun terugkeer naar Duitschland. Daarbij werd dan de toezegging gedaan, dat de kosten der repatrieering door 't betrokken orgaan zouden worden ver goed. Ook is het voorgekomen, dat reeds aanstonds bij de toekenning van onder steuning werd medegedeeld, dat deze ondersteuning slechts gedurende korten tijd kon worden verleend, met de be doeling, dat de betrokkenen in dien tijd zouden repatrieeren, dan wel pogingen doen om te verkrijgen, dat hunne ver dere ondersteuning door de Duitsche autoriteiten werd overgenomen. De be trokken organen stelden z:ch op het standpunt, dat bij repatrieering onder omstandigheden, als boven geschetst de tusschenkomst van den grenscommissaris van rijkspolitie niet behoeft te worden ingeroepen, wijl hier van „vrijwillige" repatrieering sprake zou zijn. De minister acht dit standpunt onjuist. Naar zijn meening, welke gedeeld wordt door den minister van buitenlandsche za ken en van justitie, is een gedragslijn, als boven aangegeven, in strijd met de bepalingen van bet met Duitschland ge sloten vestig'ingsvedrag, in het bijzonder met de art. 7 en 8 van dat verdrag en mag repatrieering van behoeftige Duit sche gezinnen niet worden bevorderd, dan door tusschenkomst van de voor het overnemingsverkeer aangewezen grensautoriteiten. De minister verzoekt daarom met na druk in voorkomende gevallen met het vorenstaande rekening te houden, Ten slotte wordt er voor zooveel noodig nog maals op gewezen, dat uitleiding niet behoort té worden aanhangig gemaakt, dan na ondersteuning gedurende een re delijken termijn. De minis! er van landbouw en vis- scherij heeft een commissie van adv'es voor algemeene zaken ingesteld, als bedoeld in artikel 13 der statuten der stich'ing Ned. Zuivelcentrale en tot I'd dier commissie o.m. benoemd den heer J. Bosselaar te A a g t e k e r k e. Aan de Marnixschool te Vlaardin- gen is tor onderwijzer benoemd de heer G. H. Franken te Vlissingen. Mej. C. H. N. de Jager te M' i d- d e 1 b u r g slaagde voor het dinloma wijkverpleegster voor het Groene Kruis te Utrecht. Wat ge doet om het lichamelijk wel zijn uwer kinderen te bevorderen, doet ge tegelijk voor hun geestelijke ge zondheid. GEEN PINGUÏN, MAAR EEN ZEEKOET. Men meldde ons dezer dagen uit Yerseke, dat aldaar een doode vogel was gevonden, welke een pinguin zou zijn. Wij achtten dit vrijwel uitgesloten. Onze correspondent zond ons daarop het exemplaar toe, dat wij doorgaven aan twee Middelburg'sche deskundigen, de heeren A. de Smidt en W. Spinnaay. Deze melden ons thans het volgende; Blijkens de naar achteren geplaatste, korte pooten, die eindigen in voeten, waarvan de 3 voorteenen door een zwemvlies zijn verbonden en het dichte gevederte, is de vogel een zwemvogel. De orde der zwemvogels wordt in verschillende familiën verdeeld. Een dier familiën is die der Alken, waarvan de vleugels en de staart kort zijn of de laatste zelfs geheel ontbreekt; de ach- terteen ontbreekt of is vrij en naar vo ren gericht; de snavel is recht of ge welfd. Tot deze familie behooren twee geslachten, n.l. Alk en Zeekoet, waar van de kenmerken als volgt zijn aan te geven: Snavel met een sterk gewelfde punt, zijdelings samengedrukt, 4 maal zoo hoog als breed, met dwarsplooien; ach terteen vrij en naar voren gericht. Alk snavel toegespitst, zijdelings sterk sa mengedrukt, maar zonder dwarsplooien; achterteen ontbreekt. Zeekoet. Het gezonden exemplaar behoort dus tot de Zeekoeten. Er zijn verschillende soorten van Zee koeten, als de Zuidelijke, de Noordelijke de Groote, de Kleine, de Zwarte, de Basterd-Zeekoet. Daarvan komen de eerste drie vrijwel overeen; de Noorde lijke heeft echter in zijn winterkleed een donkeren band aan de keel. Dat is ook bij het gezonden exemplaar het geval, zoodat we tot het besluit kwamen, dat het hier de Noordelijke Zeekoet (Uria aalge aalge) betreft. Van de Pinguïns onderscheiden de Zeekoeten zich, doordat de eerste niet vliegende zeevogels zijn, waarbij de vleugels als het ware tot vinnen ver vormd zijn. Ze leven in het Z. IJszee- ge bied en komen slechts om te broeden aan land. Ze kunnen in het geheel niet vliegen, maar uitstekend zwemmen. Bij het zwemmen gebruiken de Pinguïns de naar achteren gestrekte pooten niet, maar vooral door schroefvormige bewe gingen der vleugels onder water komen zij vooruit. Op het droge worden de vleugels ook voor voortbeweging ge bruikt, want met alle vier ledematen trachten ze zich vooruit te werken. De vierde teen is bij de Pinguïns ook naar voren gericht. Landstormcommissie. In de vergadering van de gewestelijke Landstormcommissie „Zeeland", gehou- I den in hotel „Centraal" te Goes, werd in principe besloten het volgend jaar 'n nationalen landdag van den B. V. L. in Zeeland te houden. In verband met bovenstaande werd uit de leden van de gewestelijke com missie een landdag-commisie benoemd, die met de voorloopige regeling belast werd. In bet huisvuil zijn 3 groote en 31? kleine verchroomde kappen voor elec- trische lampen aangetroffen. Op 't kan toor der gemeente-reiniging zijn ze terug te bekomen. Openbare telefooncellen. Naar we vernemen ligt het in de be doeling van het bedrijf der P. T. en T. openbare telefooncellen te plaatsen op de Groote Markt, Albert Joachim- kade en Stationsweg. Het Borgsiellingsfonds, Het bestuur der stichting „Borgstel lingsfonds voor de Zeeuwsche Eilanden" verzocht om een subsidie uit de gemeen tekas bestaande uit een bijdrage ineens Men staat nog altijd voor een raadsel wat de oorzaak geweest kan zijn van de ramp met het K.L.M. Douglasvliegtuig „Lijster", dat gistermorgen na den start van het Londensche vliegveld Croydon is verongelukt. Uit de verschillende verhalen van ooggetuigen en uit de meeningen van deskundigen blijkt de ramp zich onge veer als volgt toegedaan te hebben. Het vliegtuig was naar het Oostelijk deel van het vliegveld getaxied om langs den miststartlijn, welke Oost-West loopt, de lucht in te gaan. Door een of andere oorzaak is het vliegtuig echter van de startlijn afgeweken, heeft een scherpe linkerbocht gemaakt, waarbij de staart van het vliegtuig in aanraking met de schutting is gekomen. Daarna raakte de machine een hooggelegen punt van een huis achter deze schutting, waardoor de „Lijster" nog meer uit zijn vlieg'positie is geraakt. Tenslotte vloog de Douglas nog tegen een telefoonpaal en vervolgens tegen een ander huis aan de overzijde van de straat op, Het toe stel boorde zich als 't ware in het dak van dit woonhuis. Een chauffeur, een der ooggetuigen, verklaarde, dat op het moment dat het vliegtuig het huis raakte, een vlam uit schoot. Eenige arbeiders schoten on middellijk toe, doch zij werden door het vuur weerhouden. De hitte was direct zoo ontzettend dat men op geruimen af stand van het brandende vliegtuig moest blijven. Tengevolge van den schok van de bot sing met de huizen waren verschillende personen uit het vliegtuig geslingerd en kwamen in de tuinen in de omgeving terecht. Voor de gewonden was dit, voorzoover zij niet later zijn overleden de redding. Telefonisch werden 't vliegveld Croy don, de brandweer en de politie gewaar schuwd. De brandweer stond voor een wanhopige taak daar zoowel het vlieg tuig als het huis, dat gelukkig onbewoond was, één vuurzee vormden. Groote hoe veelheden water werden in het vuur ge worpen, doch dit kon niet verhinderen dat alles totaal uitbrandde. Bij de blus- sching werd nog een brandweerman door een brandend stuk hout ernstig verwond. Een der vleugels van de „Lijster" hing geheel vernield aan het dak van een huis, terwijl de andere vleu gel op den weg lag. Geen technische storingen. De veronderstelling was geuit, dat bij den start van de Douglas een der moto ren onklaar geraakt zou zijn, waardoor de machine in een bocht getrokken werd. De vlieger Smirnoff, die met den piloot Moll en den vertegenwoordiger van de K.L.M. op Crydon, een voorloo- pig onderzoek op de plaats des onheils instelde, telegrafeerde gisteravond aan zijn directie dat zijn indruk was, dat zich geen technische storingen hebben voor gedaan, die aanleiding zouden kunnen geweest zijn om bij het starten van de rechte baan af te wijken, Bij de K.L.M'. blijft de oorzaak van de ramp nog een zeer groot raadsel. De pi loot Hautzmeyer was buitengewoon be kwaam, en bijgevolg volkomen in staat een blindstart uit te voeren. Hij vloog al eenige maanden op Croydon. De weersomstandigheden op de route waren van dien aard, dat men kon star ten. Op het oogenblik van' vertrek was het zicht vanwege den mist echter uiter mate slecht, zoodat de start gemaakt werd langs de mistlijn. De toestand der gewonden. Van de 17 personen die zich aan boord van de „Lijster" bevonden zijn 12 pas sagiers, de gezagvoerder Hautzmeyer en de werktuigkundige Verkerk, zooals reeds gemeld, om het leven gekomen. De passagier Schubach en de stewar dess mej. Bongertman zijn slechts licht gewond; de marconist Van Bemmel daarentegen werd levensgevaarlijk ge wond. Deze drie gewonden werden naar het Purley Cottage hospitaal overge bracht. Hedenochtend werd omtrent den toe stand van mej. Bongertman gemeld, dat eenige verbetering was te bespeuren. Zij heeft verschillende brandwonden op- geloonen, terwijl haar zenuwgestel een ernstigen schok heeft gekregen. De toestand van den radiotelegrafist Van Bemmel was nog steeds zeer ern stig. Zijn vader en dr, Slotboom van de K.L.M'. zijn nog gisteravond naar Lon den vertrokken. De stewardess is door den vertegen Verwachting tot morgenavond: Zwakke tot matige wind, aanvankelijk uit O.-richtingen, later veranderlijk, ne velig tot zwaar bewolkt of betrokken, aanvankelijk weinig of geen neerslag, lichte vorst des nachts, overdag om het vriespunt tot lichte dooi. Do, 10 Dec,: Zon op: 8 h 00; onder: 15 h 45. Licht op: 16 h 15. Maan op: 3 h 34; onder: 13 h 26. N.M.: 13 December. M Hoog- en Laagwater te VHssingenr December. Hoogwater. Laagwater. Do. 10 11.01 23.30 4.55 17.32 Vr. 11 11.46 5.46 18.15 Za. 12 0.11 12.26 6.29 18.52 Hoog- en Laagwater te Wemeldingei December. Hoogwater. Laagwater. Do. 10 0.20 12.42 6.03 18.30 Vr. 11 1.13 13.30 6.55 19.15 Za. 12 1.58 14.14 7.37 19.54 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. lales- (S springtij woordig'er der K.L.M, ondervraagd, ten einde aanwijzingen omtrent de bewe gingen van het -vliegtuig in den aanloop te verkrijgen. Zij kan zich van het ge beurde echter niets meer herinneren. Het onderzoek op de plaats des onheils. Gistermiddag hebben majoor Cooper en kapitein David van hte Engelsche mi nisterie van luchtvaart met vliegtuigbe stuurders en officials van de K.L.M,. het wrak van den „Lijster" aan een onder zoek onderworpen. Toen de mist steeds dikker werd, heb ben de deskundigen van zoeklichten ge- biuik gemaakt. Het enderzoek gold in hoofdzaak de molmen en den cockpii. Het wrak m sun positie blijven totdat het definitief onderzocht zal zijn door de luchtvaartdeskundigen, die he den uit Nederland worden verwacht De vrees bestond gistermiddag dat 't vuur weer zou oplaaien. De brandweer heeft derhalve in den namiddag opnieuw water geg'even op het wrak en het in puin gevallen huis. Men gelooft, dat de heer en mevrouw Kurt Hoene op de huwelijksreis waren. Betuigingen van deelneming. De directie van de K.L.M. ontving gisteren van vele zijden bewijzen van deelneming met het ongeluk. De minister-president dr. Colijn zond een schrijven van rouwbeklag, de bur gemeester van Den Haag, mr. de Mon- chy, bracht de directie een bezoek en de minister van waterstaat, jhr. ir. Van Lidth de Jeude vaardigde den directeur van den luchtvaartdienst den heer Van Ede van der Pais af, om zijn medeleven te betuigen. Ook de directeur-generaal der P.T.T. ir. Damme en de voorzitter van de Kon. Nederlandsche Vereeniging voor Lucht vaart, ir. de Kok, gaven van hun belang stelling blijk. Voorts kwamen er vele telegrammen, ook uit het buitenland, binnen. Een van de heeren der N.V. Innemee en Zn., begrafenis-ondernemers is naar Londen vertrokken om de noodige maat. regelen te treffen in verband met het transport van de Nederlandsche slacht offers. Het stoffelijk overschot van den werktuigkundige Verkerk zal te Katwijk ter aarde worden besteld. van 10 ct. per inwoner en een jaarlijk- sche bijdrage van* 2 ct. per inwoner, resp. 964 en 192. Gezien het groote belang, dat het Borgstellingsfonds voor de middenstanders, ook in deze gemeen te kan hebben, stellen B. en W. voor op dit verzoek gunstig te beschikken. - Werkvertrek Archivaris. Daar de noodzakelijkheid is geblelcen van een werkvertrek voor den gemeen te archivaris, stellen B. en W. voor als zoodanig» in te richten een vertrek, dat zich in het stadhuis bevindt op den hoek Groote Markt. Langekerkstraat boven de burgemeesterskamer. De kosten zul len plm, 400 bedragen. Door bemiddeling van mevr. E. Pi laarKakebeeke en mej. H. Slegt, resp. presidente en vice-presidente der Ned. Naaiiwerkvereenigfng, ,afdeei'ng Goes, ontvingen tbc-afdeeling en het Centraal Genootschap voor Kinder-, Herstellings- en Vacantiekolon'es elk 40 en de Wijk verpleging 50 stuks goederen. De collecte voor het Fonds voor Bijzondere Nooden heeft deze week f 46 opgebracht. SINT LAURENS. Woensdagmiddag kwamen met het college van B. en W. een aantal dames op het Gemeentehuis bijeen, die zich bereid hebben verklaard zitting te nemen in 't damescomité voor het organiseeren van een bazar ten be hoeve van de inrichting van het verga derlokaal. Burgemeester Van 't Hoff kon met genoegen const.ateeren, dat van zooveel zijden sympathiebetuigingen voor dit doel zijn ontvangen, al is het jammer, dat eenige dames welke daar toe zijn uitgenoodigd geen zitting in het comité hebben genomen. Na een korte uiteenzettng, waarbij gewezen werd op de groote behoefte aan een flinke ver gaderzaal en de plannen welke daar voor werden beraamd, doch welke steeds zijn afgestuit op financieele be zwaren, gaf de burgemeester een over zicht van wat B. en W. zich in deze aangelegenheid voorstellen. Van de af braak der oude Hervormde pastorie, voor zooveel noodig aangevuld met nieuwe materialen zal in werkverschaf fing een werkloods ten behoeve van de gemeentewerken en de werkverschaf fing worden gebouwd. Een gedeelte van die loods zal zoodanig worden gebouwd, dat ze met weinig moeite als vergader lokaal kan worden gebezigd. Hierin zijn echter een groot aantal stoelen, enkele tafeltjes^ kachels en,z. noodig, tejrwijl ook voor eenige aankleeding moet wor den gezorgd. Voor aanschaffing van: een en anJer zal nu getracht worden de be- noodigde gelden door middel van' een bazar bijeen te krijgen, welke naar'men hoopt in het volgend voorjaar zal wor den gehouden. In het comité hebben de volgende dames zitting genomen: A. Ko ningKoomans .(voorz.), L. Weeda Rietveld (secr.), C. J. van 't Hoff—Ris- seeuw (penningm.), F. Geelhoedt—Pro voost (alg. adj.), S. Hillebrand (alg. adj.) M. SimoonsWillemse, N.. J, Zandee Reijnierse, A. van der HofstedeCop- poolse, B. MarteijnBurgers, T. Schip perSimonse, J. Willemse, J, Cevaal, M. BommeljéWisse, T. VaderDinge- manse, C. ChristiaanseBonn, N. Cor- nelissen en J. De VisserDe Kok*

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 1